Deutsche Bank stopt miljarden in internet Delta Lloyd ziet duidelijke winstgroei dit jaar Economie Barnevelder wintskelteroorlog Bij regionale luchthavens zeventig man weg Superkraan op Schiphol Nieuwe afhandelaar mikt op verdubbeling Bolkestein: Monopolie briefverkeer opheffen Van Miert mag van Brussel naar Philips 'Investeringen in ICT fiscaal aantrekkelijker' SDAG 22 FEBRUARI 2000 mchen Het Amerikaanse bedrijf Jim Henson Company, pro- :ent van tv-programma's voor kinderen als The Muppets en iamstraat, komt in Duitse handen. De mediagroep EM.TV lakte gisteren bekend volledig eigenaar te worden voor 1,5 Ijard gulden in contanten en eigen aandelen. Jim Henson mpany werd opgericht in 1958. Het bedrijf kwam na het dijden van grondlegger Jim Henson in 1990 in handen van ns familie. De nieuwe eigenaar EM.TV is een onderneming handelt in rechten van tv-programma's en films en de daar- ■erbonden 'merchandising'. foto epa buena vista 'oductie Haust naar Roosendaal kendaal Haust BV hevelt de productie van beschuit en ist over naar Roosendaal. De verwachting is dat de eerste be- iuiten begin 2003 in Roosendaal van de band rollen. In de g te bouwen fabriek is plaats voor tweehonderd werknemers, productie van toast en beschuit vindt nu nog plaats in Am- rdam en Barendrecht. Daar is echter geen uitbreiding moge- Haust, onderdeel van Continental Bakeries, heeft al een itiging in Roosendaal. In dat bedrijf, de koekjesfabriek Brink- oymeier, werken zeventig mensen. De koekjesproductie rdt verplaatst naar vestigingen in Duitsland en Hongarije. erslag haven Amsterdam stagneert iTERPAMDe goederenoverslag in de haven van Amsterdam orig jaar blijven steken op 55,7 miljoen ton. In 1998 was dat miljoen ton. Vooral de teruglopende overslag van kolen en rerts wegen zwaar in het totale resultaat, zo blijkt uit cijfers het Gemeentelijk Havenbedrijf. De overslag van ijzererts ilde in 1999 met ruim acht procent tot 8,7 miljoen ton. Vol- het havenbedrijf komt dat onder meer door de toevloed goedkope staalproducten op de markt. De verwachting is de overslag in 2000 omhoog gaat door herstel in de vraag ijzer en staal vanuit de auto-industrie. rsoneelswinkels Philips lijden verlies itERDAMElektronicaconcern Philips voert een analyse uit de 31 personeelswinkels. Gisteren werd bekend gemaakt de winkels verliesgevend zijn. Philips hoopt over ongeveer maand de resultaten bekend te maken. Het concern wil n nadere toelichting geven. J. Cuperus van FNV Bondgeno- weet dat het niet goed gaat met de winkels. „Maar er wordt gesproken over sluiting en ook niet over verkoop." Bij de soneelswinkels werken ongeveer 120 mensen. :nzines weer drie cent goedkoper haag De literprijs van alle benzines gaat morgen met drie omlaag. Diesel zakt in 1,6 cent in literprijs. Marktleider lU heeft dit gisteren aangekondigd. De gewone loodvrije ben- komt op 2,47 gulden per liter, super ongelood op 2,53 gul- len super met loodvervanger op 2,59 gulden. Diesel gaat 12 gulden kosten. ussel achter samenwerking KPN ssel De Europese Commissie legt KPN en zijn Amerikaanse iner BellSouth niets in de weg bij hun plannen om de Duitse biele operator E-Plus over te nemen. De commissie maakte gisteren bekend. E-Plus is de op twee na grootste in zijn rt in Duitsland, met een marktaandeel dat met 3,2 miljoen innees vorig najaar zo'n zestien procent bedroeg. Volgens de imissie leiden de plannen van KPN en BellSouth niet tot een inante marktpositie of versterking daarvan. Ook is er geen ake van dat de partners buiten de joint venture 'samenspan- tegen de concurrentie. liant koopt weer centrales op cht» Het Amerikaanse energieconcern Reliant neemt 21 itrische centrales in de VS over van Sithe Energies, een on deel van het Franse conglomeraat Vivendi. De prijs bedraagt miljard gulden. Sithe nam de centrales vorig jaar over van Van het bedrijf blijft nu weinig meer over. Vivendi heeft de verkoop besloten om zich meer te kunnen richten op te- ammunicatie. Vorig jaar kocht Reliant onder meer de centra van de UNA, eigendom van de provincies Noord-Holland en echt en Amsterdam. :rffabriek Boonstoppel gaat dicht idinxveen Verffabriek Boonstoppel in Waddinxveen, doch- ;an Kalon/Total Fina, gaat dicht. Dertig mensen raken hier- hun baan kwijt. Met de vakbonden wordt bekeken of zij el- ander werk kunnen krijgen. Volgens het moederbedrijf ft de fabriek het afgelopen jaar te veel verlies geleden. Bo- dien zijn de machines van de fabriek te oud. De honderd oude fabriek stond eerder op het randje van faillissement, een verlies van één miljoen in het boekjaar 1992 werd fors eorganiseerd; twaalf medewerkers en directeur Boonstoppel den ontslagen. In 1995 redde Kalon uit Tiel het noodlijden- bedrijf van de ondergang. :cordfusie in reclamewereld !Lï Het Franse reclame- en marketingbureau Havas Adver- ig neemt zijn Amerikaanse collega Snyder Communications rdoor een aandelenruil ter waarde Van 4,7 miljard gulden, gisteren aangekondigde fusie is de grootste die ooit in de nche heeft plaatsgehad. De twee bedrijven vormen de op na grootste reclamegroep ter wereld, met 20.000 werkne- I953 is in 75 landen. Ze verzorgen jaarlijks voor 45 miljard gulden ireclame. Havas Advertising is voor bijna twintig procent in iden van de mediagroep Havas. Die is op zijn beurt volledig ndom van het conglomeraat Vivendi. Nederlandse banken minder ver gevorderd met plannen Met miljarden marken en een groot aantal partners denkt Deutsche Bank, de grootste bank ter wereld, voor op te kunnen lopen met activiteiten via internet. De in stelling is ervan overtuigd dat internet de financiële sec tor grondig verandert en wil bij deze ontwikkeling niet achterblijven. FRANKFURT DPA In Nederland zijn de financiële dienstverleners minder ver ge vorderd. ABN Amro en Fortis hebben wel ambities in de toe komst een grote rol te gaan spe len op het gebied van online' bankieren, maar moeten die nog nader invullen. De ING Groep is eigenaar van de gratis internetaanbieder Freeler. „We kunnen niet anders, zelfs al zouden we dat willen", ver klaarde topman R. Breuer van Deutsche Bank, gisteren in een toelichting op de plannen. Het is de bedoeling dat er jaarlijks ruim een miljard gulden in in ternetactiviteiten wordt gesto ken. Voor haar elektronische gekomen met Lycos, internet- portaal en zoekmachine, met mediaconcern RTL, met de Spaanse bank La Caixa en met de uitgeverij Frankfurter Allge- meine Zeitung. Deutsche Bank werkt al samen met Yahoo, Mannesmann en Nokia. Met Nokia begint de bank de ze week haar diensten aan te bieden via mobiele telefoons. Verder komen er twee beleg gingsfondsen van elk 150 mil- dienstverlening heeft de bank joen mark, die gaan deelnemen een reeks partners aangetrok- in opkomende internetbedrij- ken. Met internetaanbieder America Online Europe wordt de bestaande dienstverlening utgebreid en komen er nieuwe diensten tot stand. Met het softwarebedrijf SAP wil Deut sche Bank de verkoop van zijn producten opvoeren en de af wikkeling van transacties ver eenvoudigen. Verder is de bank vormen van nauwe samenwerking overeen- Een grote concurrent van Deut sche Bank, Commerzbank, sloot vorige week een alliantie met T-Online, internetprorider van Deutsche Telekom. Zij wil len samen financiële diensten verlenen via het wereldwijde web. Commerzbank heeft al een beursmakelaar op internet (Comdirect). Uitvinder M. van Beek heeft weer reden tot lachen. Zijn concurrenten mogen van de Arnhemse rechtbank zijn skelterontwerp niet meer namaken. BARNEVELD ANP ROTTERDAM ANP Bij de luchtverkeersleiding van de regionale luchthavens in Rotterdam, Eelde en Beek ver dwijnen naar verwachting ze ventig arbeidsplaatsen, onge veer de helft van het totaal. De gezamenlijke vakbonden meld den gisteravond dat gedwongen ontslagen niet worden uitgeslo- waterstaat een bijdrage van 25 miljoen gulden per jaar in twee jaar wil afbouwen. Daarnaast is de exploitatie van de vliegvel den mager. De vakbonden sluiten acties niet uit. Het gevaar schuilt er volgens E. Grootendorst van CFO-CNV in dat er banen in meer sectoren verdwijnen. „Deze maatregelen krijgen ook een gevolg voor ondernemin gen nabij de luchthaven. Daar bij denk ik aan afhandelingsbe- drijven, expeditiebedrijven en internationale kantoren." Ook zullen de kosten om hoog gaan. Zo stijgen de ge bruikerstarieven voor de lucht vaartmaatschappijen de ko mende vier jaar met ongeveer 25 procent. „Door de hogere kosten en de minder goede ser vice die de regionale luchtha vens gaan bieden, komen we in een negatieve prijsspiraal te recht", meent Grootendorst. Buffalo Skelters, een nieuwkomer in de wereld van de kinderskelters, heeft van de rechter het al leenrecht gekregen op een nieuw type. Concur renten mogen de populaire stoere variant, de jeep onder de skelters, niet langer nabootsen. Al meer dan een jaar strijdt M. van Beek, op richter van Buffalo en bedenker van de skelter, tegen zijn rivalen. Vorige week won hij een kort geding tegen Mammoet Skelters, net als Buffalo gevestigd in Barneveld. Volgens de Arnhemse rechtbank is Van Beeks ontwerp zo vernieuwend, dat de skelters die erop lijken inbreuk maken op het auteurs- en modelrecht. Het gaat allemaal om de skelter-nieuwe-stijl: een karretje met een 'oversized' buizenframe, een grill als op een jeep, stalen velgen en lucht- foto anp ian pit banden. Van Beek heeft in 1997 het ontwerp ge deponeerd bij het Benelux Bureau voor Tekenin gen of Modellen. De wagentjes kosten meer dan duizend gulden. Sinds Van Beek zijn nieuwe skelter op de markt bracht, hebben de gevestigde namen in de bran che geprobeerd met een soortgelijk model te ko men. Van Beek dreigt nu ook Berg Toys uit We- kerom (omgeving Barneveld) aan te pakken. Mammoet en Berg zijn de grootste in de sector, samen goed voor zo'n 50.000 skelters per jaar. Vorig jaar al streed Van Beek tegen fabrikant Broekhuizen. Van Beek had de productie aan Broekhuizen uitbesteed, maar de fabrikant ei gende zich al snel het ontwerp toe. De rechter gaf ook in die zaak Van Beek in hoger beroep gelijk. Van Beek laat de frames nu in Polen maken. In Nederland worden de skelters in elkaar gezet. Dutchpoit breidt uit op Schiphol kwaliteitsstandaard. Vorige week hebben wij het ISO 9002- certificaat behaald." De markt voor grondafhan- deling op Schiphol is begin vo rig jaar vrijgegeven. Na Dutch- port meldde zich het Belgische Aviapartner als nieuwe afhan delaar. Zij gingen de concur rentie aan met KLM, Aero Ground en Ogden. Alle bedrij ven vissen in dezelfde vijver, aangezien er op Schiphol maar weinig nieuwe luchtvaartmaat schappijen bijkomen. Volgens een onlangs gepubli ceerd rapport in opdracht van Schiphol is er bij afhandelaars sprake van een verminderde aandacht voor veiligheidspro cedures. Dit mede als gevolg van de hoge werkdruk en ver tragingen van binnenkomende vliegtuigen. SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN Het afhandelingsbedrijf Dutch- port Groundhandling verwacht op Schiphol een groeisprong te maken. Marketing-manager L. Jansen denkt een aantal nieuwe contracten met luchtvaartmaat schappijen in de wacht te sle pen. Het personeelsbestand zou zo dit jaar kunnen verdub belen tot circa vierhonderd. Dutchport, dochteronderne ming van Swissport, is vorig jaar op Schiphol begonnen. Het bedrijf zegt te profiteren van de verminderde kwaliteit die ande re onafhankelijke bedrijven zouden bieden bij het afhande len van passagiers en vracht. „Er is een prijzenoorlog ge weest, die heeft geresulteerd in een verminderde kwaliteit", al dus Jansen. „We bieden niet de laagste prijs, maar wel een hoge schiphol De warmtekrachtcentrale op het dak van één van de vertrekhallen op Schiphol wordt vervangen door een milieuvriendelijker exem plaar. Daar wordt een superkraan voor gebruikt, die werkt door middel van 'telescooptechniek'. De Super 2000-kraan, zoals het gevaarte heet, kan worden uitgeschoven tot een lengte van maar liefst 145 meter. brussel anp De Europese Commissie ziet geen grote problemen in het commissariaat dat haar ex-lid K. van Miert, die een half jaar geleden opstapte, bij Philips gaat bekleden. Volgens de woordvoerder is zijn stap ook niet in strijd met de gedragsco de voor eurocommissarissen, omdat die code in Van Mierts tijd nog niet bestond. Ze is pas ingesteld toen de nieuwe commissie vorig jaar zomer aantrad. In die periode was er veel kritiek op de over gang van de voormalige Duitse industriecommissaris Bange- mann naar de Spaanse tele- comgigant Telefonica, omdat dat bedrijf teveel zou kunnen profiteren van zijn dossierken nis. Vorige week werd bekend dat Philips Van Miert wil be noemen als lid van de raad van commissarissen. De Belg is tien jaar eurocommissaris ge weest. De eerste periode had hij transportzaken in porte feuille, de laatste vijf jaar was hij verantwoordelijk voor me dedinging. In die periode onderzocht hij onder meer de technolea- seaffaire, een transactie tussen Philips en de Rabobank die verkapte staatssteun zou zijn geweest en die de belastingbe taler miljarden gekost zou hebben. Uiteindelijk bleek dat de schatkist alleen maar ge profiteerd had van de gang van zaken. Verzekeraar maakt schoon schip bij Nuts Ohrci ,5' wi tG GPD-ANP ish 1 Lloyd (DL) heeft het vo- het* jaar overgenomen Nuts (NO) grondig uitgemest, een miljard gulden is ivoor afgeboekt. DLNO-be- svoorzitter J.E. Jansen het er gisteren bij de ntatie van de jaarcijfers 'ijk niet meer over heb- ,Geen lijken in de kast, puin ruimen. We hebben gereorganiseerd. De cij- tijn nu zeer solide." Lloyd presenteerde giste ren een 23 procent gestegen omzet van bijna tien miljard gulden en een negen procent hogere winst van 530 miljoen. De verlieslijdende onderdelen van Nuts Ohra zijn inmiddels bijna allemaal uit de rode cijfers en Jansen voorspelt voor dit jaar een groei van winst en om zet tussen de zeven en twaalf procent. De fusie van Delta Llovd-moeder CGU met een andere Britse verzekeraar, Nor wich Union, heeft voor de Ne derlandse bedrijven geen gevol gen. DLNO heeft een roerig jaar achter de rug met de overname van Ohra. Een aóntal toplieden sneuvelde, onder wie D. Hues- mann, decennialang 'Mister Ohra'. Het inmiddels tot 6.200 werknemers uitgedijde concern is nu bezig de verschillende on derdelen van Delta Lloyd, Nuts Ohra en de activiteiten in België en Duitsland naar soort te her groeperen en bij elkaar te bren gen. Zo worden van bankactiri- teiten en vermogensbeheer twee aparte poten gemaakt. De via agenten afgezette verzeke ringen (leven, schade en zorg) komen bijeen. Hetzelfde geldt voor de telefonisch, via folders en Internet verkochte polissen. DLNO zegt meer 'virtueel te willen investeren dan in ste nen'. De zorgwinkels, die Ohra heeft, worden waarschijnlijk ge leidelijk gesloten en vervangen door internet-sites. Grootscha lig inzetten op elektronisch za kendoen doet de onderneming echter niet. Er komen wat proefprojecten. Daarnaast han teert de top een planning van rijf jaar, waarna ongeveer de helft van de aan- en verkopen van de beleggingsfondsen van Delta Lloyd en Ohra en de ef fectenhandel via Internet ver loopt. Na fusie van moeder CGU met Norwich Union, die een beurswaarde van ongeveer 65 miljard gulden vertegenwoor digt, maakt DLNO daarvan ruim twintig procent uit, zo schat de directie. In betaalde premies gerekend is de nieuwe combinatie CGNU met bijna 93 miljard gulden per jaar de zes de verzekeraar ter wereld. Er werken 70.000 mensen. De bundeling gaat 5.000 banen kosten, waarvan 4.000 in Groot- Brittannië. foto cpd evert elzinca Toch acties bij provincies voor betere CAO den haag anp Provincieambtenaren gaan de ze week actie voeren voor een betere CAO. Kaderleden van CFO en Abvakabo FNV hebben gisteren het eindbod van de werkgevers, verenigd in het In terprovinciaal Overleg IPO, ver worpen. Morgen bijten de werknemers bij de provincies Zuid-Holland en Gelderland de spits af met een werkonderbre king. Donderdag volgen collega's in Groningen met een staking van een dag. Andere provincies komen de weken erop met ac ties. „De acties zullen zich als een olievlek over Nederland verspreiden verzekert een CFO-woordvoerder. Afgelopen wijdag bracht het IPO een eindbod uit voor een CAO van twintig maanden met een structurele loonsverhoging van 5,75 procent. De CAO moet ingaan op 1 april. De bonden eisten een verhoging van 3,5 procent per jaar vanaf 1 januari 2000. Daarnaast zijn ze onte- weden over de seniorenrege ling en het aantal verlofdagen. De bonden dreigden al langer met acties, nadat de onderhan delingen in januari waren vast gelopen. Donderdag werd het overleg heropend, maar dat liep na een dag onderhandelen als nog vast. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Het postmonopolie op het be zorgen van brieven in de Euro pese Unie moet volledig wor den opgeheven. De angst dat zo'n liberalisering leidt tot ver liesgevende postbedrijven en een slechte bezorging in dun bevolkte gebieden, is onterecht. Dit meent Europees Commis saris F. Bolkestein. Volgens zijn woordvoerder is het einddoel van de commissaris een volle dige liberalisering van het post verkeer, gewone brieven inbe grepen. Momenteel profiteren de postbedrijven nog van een monopolie voor alle post tot 350 gram. In september dit jaar wil Bol kestein via nieuwe Europese re gelgeving het maximumgewicht aanzienlijk verlagen. In een toe spraak voor het Europees Parle ment zei Bolkestein gisteren dat ook het monopolie op het be zorgen van brieven (nul tot 50 gram) er aan zal moeten gelo ven. E-mail en faxverkeer onder graven volgens Bolkestein het monopolie op lichte post. „Een liberalisering (van het briefver keer) zal de financiële draag kracht noch het niveau van werkgelegenheid van de tradi tionele postbedrijven in gevaar brengen." Bolkestein meent dat de meeste Europese postbedrijven gezond en winstgevend genoeg zijn om de nieuwe concurrentie aan te kunnen. DEN HAAG ANP Vermeend wil computergebruik bevorderen ook hun omzet verhogen. „ICT moet op grote schaal worden ingevoerd. Tot nu toe blijkt dat veel bedrijven de computer alleen hebben staan voor hun boekhouding", aldus Vermeend. Hij waarschuwde dat als er niet snel slimme soft warepakketten worden inge voerd, Nederland op dit gebied dreigt achter te lopen. MKB Nederland (nu RZO), VNO/NCW en de Belasting dienst boden Vermeend in de cember een rapport aan over verlaging van de administratie ve lastendruk door ICT. Zij be rekenden dat die lasten voor het bedrijfsleven jaarlijks met 170 miljoen omlaag kunnen als de Belastingsdienst meer ge bruik maakt van de moderne informatietechnologie. Ondernemingen kunnen hun administratieve lasten aanzien lijk verlagen als zij meer inves teren in informatie- en commu nicatietechnologie (ICT). Om het computergebruik te bevor deren zullen investeringen in ICT fiscaal aantrekkelijker wor den. Dit zei staatssecretaris Ver meend (financiën) gisteren op een symposium in Schevenin- gen. Als middelgrote en kleine be drijven meer gebruik maken van computers, kunnen zij veel tijd winnen door elektronisch aangifte te doen van loon- en omzetbelasting en zullen zij ook interactief gaan communi ceren. Door op die manier snel ler zaken te doen, kunnen zij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9