Ziekte Pinochet verdeelt artsen Veel kinderorganen zonder toestemming gebruikt Nieuw parlement Iran zal snel vrijheden willen vergroten Buitenland Lawines in Alpen kosten zeven mensen het leven iDAG 22 FEBRUARI 2000 ennon heeft IRA nooit gesteund' igoza Yoko Ono, de weduwe van John Lennon, spreekt te- dat de ex-Beatle het Ierse Republikeinse Leger (IRA) finan- >1 heeft ondersteund. „Soms gaven wij sommige landen geld Ierland was geen uitzondering. Maar John heeft geen geld de IRA gegeven", zei zij bij de opening van een expositie in ipaanse stad Zaragoza. De Britse zondagskrant The Sunday >s meldde zondag dat Lennon met optredens geld voor de ipende radicalen ophaalde. De krant baseerde zich op ar- /en van de Amerikaanse federale recherche FBI, die op last een Amerikaanse rechter openbaar worden gemaakt. Vrien- ivan de in 1980 in New York vermoorde ex-Beatle twijfelen het verhaal, omdat Lennon een overtuigd pacifist was. Vol- Yoko Ono schonk haar echtgenoot alleen geld aan armen acht hij dat het zou worden gebruikt om kinderen, wezen Touwen in kommervolle omstandigheden te helpen. inton verleent dienstweigeraar gratie hingtonDe Amerikaanse president Clinton heeft gisteren lijna veertig jaar een zwarte man gratie verleend die weiger- ;ehoor te geven aan een oproep voor militaire dienst. Pres- King vluchtte in 1961 het land uit omdat hij geen dienst wil lemen voordat de dienstplichtcommissie hem met 'meneer' iprak. De huidige professor aan de universiteit van Lancas- mGroot-Brittannië kreeg 'volledige en onconditionele' gra- oegekend. Hierdoor kan hij terugkeren naar de Verenigde en om de begrafenis van broer bij te wonen, zo maakte het e Huis bekend. King werd in 1961 tot een celstraf van acht maanden veroordeeld omdat hij in de staat Georgia, waar sme in die tijd hoogtij vierde, weigerde een medische test te ergaan in opdracht van de dienstplichtcommissie die alleen ilanken bestond. banen demonstreren tegen VS Tienduizenden Cubanen hebben gisteren in Havana monstreerd tegen de voorgenomen uitzetting door de Ver- Ie Staten van een Cubaanse diplomaat omdat deze betrok- zou zijn bij een spionageschandaal. De Amerikaanse rege- wees zaterdag de Cubaan uit omdat hij contacten zou heb- onderhouden met de medewerker van de Amerikaanse im- ratie- en naturalisatiedienst INS die donderdag op verden- van spionage voor Cuba is gearresteerd. Deze man, die 54 geleden in de Cubaanse hoofdstad Havana werd geboren, eedde een hoge post bij de INS en had daardoor toegang evoelige documenten van de dienst over geheime bronnen justitie en Cubaanse overlopers. Cuba heeft de aantijgingen ;end. rieden man huwelijksshow besmet york De Amerikaanse televisiegigant FOX heeft besloten ze uitgezonden huwelijksshow waarin de 37-jarige Darva »er de hand won van de steenrijke Rick Rockwell niet op- vv te vertonen. Aanleiding voor het schrappen van de her ig is het besmette verleden van de bruidegom. Multimiljo- Rockwell zou in het verleden een vriendin mishandeld ien. Bovendien zou hij hebben gedreigd haar te vermoor- zo verklaarde een woordvoerder van de televisiezender, ia Conger, veterane uit de Golfoorlog, versloeg in de live te- ie-uitzending 49 rivales en mocht de acht jaar oudere Roek- trouwen. Bij de uitzending van Who Wants to Marry a Mul- lionaire (Wie wil er een multimiljonair trouwen) keken bij- 3 miljoen Amerikanen toe. c'ivoners Tuvalu zoeken milieuasiel land De bijna 10.000 inwoners van het eilandenrijkje Tu in de Stille Oceaan worden mogelijk de eerste milieu-asiel- ers in de wereld. De atolbewoners voelen zich bedreigd de stijgende zeespiegel als gevolg van het broeikaseffect en op zoek naar een veilig heenkomen. De premier van Tuvalu te vandaag in Nieuw Zeeland voor het verlenen van asiel meer Tuvaluanen. Regeringsleider Ionatona verklaarde de Nieuw Zeelandse radio dat ook aan Australië en Fiji ge- gd is Tuvaluanen op te nemen als de eilanden onbewoon- worden. „De inwoners van Tuvalu zoeken een veilig heen- en om definitef naar te emigreren als de zee het onmogelijk kt nog langer op de eilanden te wonen", aldus Ionatona. lopen weekeinde vormde hoogtij een accuut gevaar voor de I uners van het belangrijkste eiland van de archipel. Het wa- tond 3,2 meter hoger dan normaal terwijl het hoogste punt het hoofdeiland slechts 4,5 meter boven het normale zeeni- ligt. cn! :otine heeft ook positieve effecten :n Ondanks het nachtzwarte imago van nicotine blijkt de ook enige positieve effecten te kunnen hebben. Studies wij- uit dat het middel bijvoorbeeld voordelen kan hebben voor met de ziekte Parkinson en kinderen met het Tourette- n i room. Wat stammen in Zuid-Amerika al lang weten, lijkt ok door te dringen tot westerse wetenschappers; nicotine [6 ook een medicinale werjeing hebben, zo schreef de Britse The Guardian vandaag. Een studie van de universiteit van lont heeft bijvoorbeeld uitgewezen dat mensen met een of milde vorm van Parkinson baat kunnen hebben bij doses van de stof. Uit onderzoek"verricht door Paul New- li e blijkt dat door het toedienen van nicotine patiënten mak- jm ;er konden staan, lopen en zitten en hun vingers beter kon- ;s bewegen. itnam beschuldigt McCain Detroit Vietnam heeft vandaag John McCain, kandidaat jee de republikeinse nominatie voor de Amerikaanse presi- vt sverkiezingen, beschuldigd van laster. De senator uit de Arizona heeft zich herhaaldelijk uitgesproken tegen de ite behandeling van Amerikaanse krijgsgevangenen in de hi lamoorlog. McCain heeft zeifin Vietnam krijgsgevangen s vi ten. „De uitspraken van de Amerikaanse senator McCain aster en een belediging voor het volk van Vietnam", zo ver- de de Vietnamese minister van buitenlandse zaken in een stil muniqué. „De agressieve Amerikaanse oorlog in Vietnam h Igeleid tot misdaden tegen en ontberingen voor de bevol- van het land", aldus de bewindsman. Senator McCain ma nt het vandaag in de Amerikaanse staat Michigan weer op iklc azijn rivaal voor de nominatie van de Republikeinse partij de presidentsverkiezingen van november, George W. Bush. tten tegen latere opening pubs De meeste ondervraagden in een peiling in Groot-Brit- nsp ié hebben zich tegen de verlenging van de openingstijden d lubs uitgesproken. Bij de opiniepeiling van het Instituut Studies over Alcohol zijn 1.800 mensen ondervraagd. Tot t alazing van de interviewers bleek 59 procent tegen de verlen- ten van de openingstijden. Bijna al deze tegenstanders van de E ïre openingstijden zeiden zelf ook niet laat in de pub te zul- eeï itten als die tijden toch worden ingevoerd. De pubs in de it-Brittannië gaan sinds de Eerste Wereldoorlog relatief dicht. n Laden achter poging bomaanslag' igton De Amerikaanse autoriteiten zijn ervan overtuigd leg Ie Saudische terrorist Osama bin Laden heeft geprobeerd Eei Nieuwjaar een grote aanslag in de Verenigde Staten te ple- )e Het dagblad The Washington Post berichtte gisteren dat bot oringsdiensten in de VS, samen met collega's uit Canada op it Midden-Oosten, meer informatie hebben gekregen over nol ia bin Ladens organisatie al-Qaeda. Daaruit leiden ze af Iriji in ballingschap levende Saudiër van plan was bij de laat- arwisseling een grote bomaanslag in de VS plegen. De itttf rders hadden dit vermoeden toen ze half december een aanhielden die met een huurauto vol bomonderdelen van- anada de VS binnenkwam. De opsporingsdiensten hebben ggi fermoedens nu met gegevens onderbouwd. Bin Laden iefl t verantwoordelijk gehouden voor de bloedige bomaansla- t zfl n 1998 op Amerikaanse ambassades in Kenya èn Tanzania, ed bij kwamen 224 mensen om het-leven en er raakten hon- atie en gewond. AP Associated Pre' Spaanse doktoren trekken andere conclusies uit medisch dossier dan Britse collega 's Spaanse artsen die het medisch dossier van de Chileense ex-dicator Pinochet hebben ingezien, zijn het op sommige punten oneens met de Britse artsen. Dat meldde een juridische bron gisteren in Spanje. De Spaanse onderzoeksrechter Garzon wil Pinochet vervolgen wegens misdaden tegen de menselijkheid. De ex-dictator staat daarom in Groot-Brittan- nië cd maanden onder huisar rest. Londen liet vorige maand weten Pinochet op humanitaire gronden vrij te willen laten. Dit vanwege een medisch rapport waarin staat dat Pinochet te ziek is om zich voor een recht bank te verantwoorden. Een Brits hooggerechtshof gelastte de regering kopieën van dat rapport op vertrouwe lijke basis te bezorgen aan on der meer Spanje. Garzon liet een team van zes Spaanse me dici het rapport uitpluizen. Vol gens een bron dichtbij de on derzoeksrechter verschillen de Spaanse dokters op een aantal punten van mening met hun Britse collega's die het dossier samenstelden. Het blijft ondui delijk om welke punten het gaat. In Frankrijk heeft een onder zoeksrechter drie specialisten aangewezen die in Londen het dossier-Pinochet moeten gaan bekijken. Volgens juridische bronnen zou het ook de bedoe ling zijn dat de artsen Pinochet zelf gaan onderzoeken. De Franse rechter onderzoekt de verdwijning van vijf Fransen in Chili onder het bewind van Pi nochet. Verwanten van die Franse burgers hebben gisteren de Franse regering verzocht een nieuw onderzoek van Pinochets gezondheid te eisen. De fami lieleden noemen de uitslag van een recent vrijgegeven Brits medisch rapport twijfelachtig. Een advocate van de verwan ten, Sophie Thonon, zei dat uit het onderzoek niet is gebleken dat Pinochet aan een ernstige vorm van dementie lijdt. Hij zou daarentegen intellectueel nog goed functioneren. „De in tellectuele kwaliteiten van Pino chet zijn niet ernstig aange tast", aldus Thonon. De landen, die om de uitleve ring van Pinochet hebben ver zocht, hadden tot vandaag 17.00 uur de tijd om commen taar te geven op het rapport. Reddingswerkers in het Zwitserse Davos zoeken naar overlevenden onder de sneeuw. Gisteren kwamen hier drie mensen om het leven door een lawine. foto epa andy mettler DAVOS-ROME-WENEN DPA-AFP-Rtr Lawines in de Zwitserse en Ita liaanse Alpen hebben gisteren aan zeker zeven mensen het le ven gekost. In het zuiden van Tirol stierven vier skiërs onder de sneeuw. In Davos lieten twee Zwitserse mannen en een Duitser het leven. Drie anderen raakten gewond. In het zuiden van Tirol, in Val di Mazia aan de grens met Oos tenrijk, sloeg een lawine op drieduizend meter hoogte twee groepen skiërs van de berghel ling. Vier mensen, onder wie ten minste drie vrouwen, kwa men onder de sneeuwmassa om het leven. Reddingswerkers haalden een vijfde skiër zwaar gewond onder de sneeuw van daan. Het was de tweede lawine binnen enkele dagen in de Noord-Italiaanse regio Alto Adi- ge, waar het lawinegevaar door verse sneeuw en stijgende tem peraturen blijft toenemen. Za terdag kwamen twee skiërs om het leven door een lawine bij Puntu Alta Croce. In de Zwiterse Alpen, bij het exclusieve skioord Davos, kwa men gistermiddag drie skiërs om door een lawine. Een vrouw raakte ernstig gewond. De poli tie verklaarde dat deze lawine was veroorzaakt door twee Duitsers, vader en zoon, die de waarschuwingen hadden gene geerd zich niet buiten de aan gegeven pistes te begeven. Het tweetal werd verrast en meegesleurd door de lawine toen zij een losgeraakte ski aan het zoeken waren. Een uur later vond een speurhond het ont zielde lichaam van de vader on der de sneeuw. De zoon had zichzelf bevrijd. De lawine was honderden meters doorgedenderd en had daarbij nog twee skiërs uit Ge neve begraven. Zij werden on middellijk overgevlogen naar een ziekenhuis waar zij stierven door onderkoeling. londen harm harkema correspondent Tot op de dag van vandaag is het vrij wel overal ter wereld gebruikelijk dat in ziekenhuizen organen van overle den kinderen worden gebruikt voor onderzoek, zonder dat ouders daar van op de hoogte zijn. De in het Haagse Westeinde-ziekenhuis werkzame pa tholoog-anatoom Dick van Velzen heeft dat gisteravond gezegd in het het BBC-programma Panorama. Van Velzen was van 1988 tot 1995 werk zaam in het kinderziekenhuis Alder Hey in Liverpool, dat sinds enige maanden onder vuur ligt omdat er duizenden har ten en andere organen van overleden kinderen worden bewaard terwijl de ou ders daar niet van op de hoogte waren. Het ziekenhuis probeerde enkele maan den de schuld daarvan bij Van Velzen te leggen, maar uit de uitzending van Pa norama blijkt dat zowel voor zijn komst als na zijn vertrek organen zijn bewaard zonder toestemming van de ouders. Van Velzen herhaalde in de uitzending dat hij destijds zelf intern kritiek heeft geleverd op de gang van zaken. Hij noemde die in een brief aan de zieken huistop 'onacceptabel en onethisch'. Volgens Van Velzen werden de organen bewaard omdat er geen geld was om ge detailleerde lijkschouwingen uit te voe ren. Door de organen op te slaan, hoop te men die onderzoeken later alsnog te kunnen uitvoeren. In opdracht van de Britse regering vindt op het ogenblik onderzoek plaats naar de gang van zaken in Alder Hey en an dere Britse ziekenhuizen. In de uitzen ding geeft de voorzitter van het Konink lijk College van Pathologen, Sebastian Lucas, toe dat alom 'zeer zeker' organen voor onderzoek zijn bewaard, zonder dat de ouders er van op de hoogte wa- „In de sfeer van 'de dokter weet het het beste', werd het meestal niet nodig ge vonden de ouders in te lichten over on plezierige procedures. Het gebeur de allemaal met de beste bedoelingen", aldus Lucas. Hij vindt wel dat Van Velzen 'selectiever' te werk had moeten gaan. Ruim drieduizend organen van in totaal 845 kinderen zijn tijdens Van Vel- zens jaren in Liverpool bewaard en dat is wel een erg groot aantal, vindt Lucas. Geen huiszoeking bij Helmut Kohl Het Duitse openbare ministerie laat haar plannen varen huis zoeking te doen in de woningen en het kantoren van oud bondskanselier Helmut Kohl. Een lokale rechtbank in Bonn had in het kader van het onder zoek naar illegale giften aan de partij toestemming gegeven voor de huiszoeking. Het openbare ministerie zei gisteren echter dat dit alleen zin heeft als de verdachte niet op de hoogte is van de huiszoe king. Het lijkt erg onwaarschijn lijk dat Kohl en de zijnen de tal loze Duitse kranten die gisteren openden met het bericht over de voorgenomen huiszoekin gen niet zouden hebben gele zen. „Door de publicatie van de plannen is ons de mogelijkheid ontnomen belangrijke informa tie te verzamelen voor het on derzoek", verklaarde openbaar aanklager Roland Wangen. Kohl heeft toegegeven dat hij ruim twee miljoen gulden heeft aangenomen van donateurs, wier namen hij niet bekend wil maken. Het geld was bestemd voor zijn partij, de christen-de mocratische CDU. Borstamputaties uitgevoerd na foute diagnose MÜNCHEN AP Ongeveer driehonderd vrou wen in de Duitse stad Essen, bij wie tussen 1994 en 1997 een borst is geamputeerd omdat zij kanker zouden hebben, zijn het slachtoffer geworden van een verkeerde diagnose. De Siid- deutsche Zeitungmeldt dit in de editie van vandaag. De krant concludeert dat niet alleen de patholoog die weef- selonderzoek deed, heeft ge faald, maar ook de artsen aan wie de vrouwen hun vertrou wen schonken. Het blad ba seert het bericht op onderzoek van het Duitse Gesellschaft für Senologie. Volgens de krant heeft een ra dioloog de vrouwen na een routineonderzoek aanbevolen een weefselonderzoek te laten doen. Het weefsel werd naar de patholoog gestuurd, die in alle gevallen een zeldzame vorm van kanker constateerde, hoe wel er op röntgenfoto's geen tu mor te ontdekken viel. De patholoog heeft zichzelf in 1997 van het leven beroofd door brand te stichten in zijn laboratorium. Daarbij zijn de resultaten van het weefselon derzoek verloren gegaan. De vrouwen hebben in totaal 62 klachten ingediend. Opnieuw lekkage cyanide bij mijn in Roemenië KIEV-BOEKAREST DPA-ANP Uit het spoelwaterbassin van een Australische goudmijn in Roemenië lekt opnieuw giftige cyanide. De gezondheidsin spectie in de regio heeft giste ren vastgesteld djat zeven water bronnen in de nabijheid van het bassin zijn vergiftigd met cyanide. De cyanide loopt waarschijnlijk via een afwate ringskanaal van het spoelwater bassin in de bronnen, aldus de inspectie. Het gebruik van die bronnen is inmiddels verboden. Drie we ken geleden overstroomde het bassin en liep de cyanide in de Donau en de Tisza. Het gif heeft enorme schade toege bracht aan het milieu in en langs de rivier de Tisza, die door Roemenië, Hongarije en Joegoslavië stroomt. teheran louis burgers correspondent „Iran is veranderd. Onze revolutie is na 21 jaar volwassen geworden. Ze blijft zich ontwikkelen en stagneert niet, zoals andere revoluties. Ik denk dat dat komt omdat, zelfs in de don kerste jaren, Iran een relatief open gemeenschap bleef. Er waren altijd wel contacten, bijvoorbeeld met an dere universiteiten." Politicoloog dr. Hadi Semati is verbonden aan de universiteit van Teheran. Als zoveel Iraniërs had hij wel verwacht dat de hervormers de verkiezingen voor het parlement zouden winnen, maar nie mand had gedacht dat het zo massaal zou zijn. En net als iedereen is hij verbijsterd over de opkomst van meer dan tachtig procent. Jongeren en vrouwen hebben, net als drie jaar geleden, de uitslag bepaald. Zij zijn ook het meest gebaat bij de veranderingen die er nu aankomen. De verkiezing van president Khatami in 1997 was een eerste waarschuwing aan het adres van de geestelijke en de traditionele machthebbers. Die wilden niet luisteren. Nu zijn ze veel van hun macht kwijt. De familie van oud-presi dent Rafsanjani is misschien wel het bekendste slachtoffer van deze wens tot vernieuwing geworden. Rafsanjani zeifis slechts met de hakken over de sloot gekozen, als 27ste van de dertig afgevaardigden uit Teheran. Zijn dochter Fayezeh heeft de Majlis, het parlement, niet gehaald. Vier jaar gele den eindigde zij nog bovenaan de lijst in Teheran. Voor Semati is duidelijk welke invloeden dé stembusuitslag hebben bepaald. „Rafsanjani werd ge zien als de vertegenwoordiger van de oude garde. De pers schetste de afge lopen maanden een beeld van hem als een autocratisch man die de hervor mingen wilde vertragen of zelfs tegen houden. Hij had ook het imago van ie mand die de corruptie niet had bestre den en die verantwoordelijk was voor de economische neergang." Veel analisten hadden verwacht dat Rafsanjani kon rekenen op steun on der de ouderen. Hij was immers acht jaar president en twee periodes voor zitter van het parlement geweest. Men had verwacht dat dat hem extra stem men zou opleveren. Ook maakte hij naam omdat hij als eerste probeerde de macht van de geestelijken te beteu gelen. „Daar had het electoraat geen boodschap meer aan. Men wilde nieu we gezichten. Een nieuwe generatie moest aan de macht komen, met een nieuwe politiek." Semati verwacht dat de nieuw gekozen leden van de Majlis zich het eerste jaar vooral zullen bezighouden met bin nenlandse politiek en met het herstel van de economie. „Zij zullen de per soonlijke vrijheid willen vergroten, de rechtsstaat en burgerlijke samenleving meer inhoud geven en het bestuur doorzichtiger maken. Dat is overigens ook belangrijk voor Europa, dat veel meer dan Amerika kijkt naar de men senrechten. Daar komt nu ook hier meer aandacht voor." Vrouwen die volgens de wet gekleed moeten gaan in ruimvallende kleding, die hun vormen verhult en die hun ha ren moeten bedekken, hoeven niet te rekenen op afschaffing van dit kle dingvoorschrift. Daaraan zullen de hervormers hun handen liever niet willen branden. Ook al raakt de zwarte 'chador' uit de mode, voor veel gelovi gen is het een belangrijk onderdeel van hun geloof. „Wat je wel zult zien, is dat de rol van de vrouwen belangrijker wordt. Zij winnen aan invloed. Kledij is geen hoofdzaak, maar juridische gelijkheid wel. Zo zijn de erfwetten inmiddels al veranderd en hebben we nu vrouwelij ke rechters. Een vrouwelijke president is denkbaar en volgens grootayatollah Saneï bestaat er zelfs geen theologisch bezwaar tegen de benoeming van een vrouw tot geestelijk leider. Het is maar de mening van één man, maar je ziet hieraan dat zelfs de geestelijken an ders zijn gaan denken." Semati verwacht dat de conservatieven zich na hun nederlaag zullen houden aan de politieke spelregels. „Ook zij hebben de uitslag begrepen, je ziet trouwens dat ze hun positie aan het veranderen zijn. Ze zijn nog altijd ge kozen door een kwart van de bevol king." Hij denkt dan ook aan het ont staan van een nieuwe, politiek conser vatieve beweging. Daarmee is het tijd perk van de 'oude' conservatieven, die niemand vertegenwoordigen behalve de geestelijke stand, definitief voorbij. Nog een groep conservatieve islamie ten zal zich moeten schikken in de nieuwe situatie. Dat zijn de autocrati sche heersers in het Midden-Oosten. Zij hebben moeten meemaken dat zelfs in een orthodox islamitisch land als Iran, de democratie kan bloeien. En zij weten dat hun onderdanen nauwgezet de ontwikkelingen volgen. „De heersers zitten in een moeilijk parket. Aan de ene kant hebben zij er alle belang bij een stabiel en sterk Iran, zoals dat nu is ontstaan. Maar ze heb ben ook te maken met bewegingen in eigen land die aan dit voorbeeld kracht ontlenen. Op een of andere manier zullen zij hun buitenlandse politieke belangen moeten zien te combineren met hun binnenlandse politiek." Semati: „Zij weten dat zij niet Iran kunnen steunen en tegelijkertijd de politieke vrijheid in hun eigen land onderdrukken. Kijk maar naar Koe weit, waar inmiddels een parlement is ingesteld. Ik denk dat in de hele regio de democratie uiteindelijk zal toene men."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7