'Monopolies vragen om streng toezicht Roofvogels slaan vleugels uit in Nederland Kassa voor de arbeidsinspecteii Binnenland Veel medisch specialisten voelen zich 'opgebrand' DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 OPD Geassocieerde Pei 'S-GRAVELAND HELMA VAN DEN BERG De lange wachttijden voor de Nederlandse ziekenhui zen maken niet alleen pati ënten zieker. Het is ook één van de belangrijkste oorza ken van psychische proble men en burn-out-verschijn- selen onder medisch speci alisten. Dat stelt internist en bestuursadviseur j. de Bruijn (52) uit 's-Graveland. Steeds meer medisch speci alisten worden afgekeurd omdat ze zijn opgebrand. Volgens een 'voorzichtige schatting' van De Bruijn loopt veertig procent van de specialisten rond met een gevoel van 'waar doe ik het eigenlijk voor?' „Artsen wil len en kunnen mensen naar behoren helpen, maar zij moeten door bezuinigingen van de overheid nee verko pen en mensen op wacht lijsten plaatsen, terwijl elke ratio hiervoor ontbreekt. De dokters lopen stuk op een alles overheersend gevoel van onmacht." De Bruijn geldt onder zorgverzekeraars en zieken huisbesturen als de Neder landse goeroe op gebied van burn-out-preventie en be handeling. Zijn organisatie Top Executive Care geeft hiervoor trainingen. De Bruijn: „Vroeger was de specialist een zelfstandig ondernemer die in een zie kenhuis werkte. De arts die mensen beter kon maken. Nu is dezelfde dokter als personeelslid voor een stan daardsalaris door het zie kenhuis ingehuurd en wordt hij of zij in de rol ge duwd van lastig element. Overheid en zorgverzeke raars maken over de bud getten afspraken met elkaar. Maar de dokter wil vooral mensen beter maken en roept dat er bijvoorbeeld honderd kunstheupen meer nodig zijn en dat er meer geld nodig is. De dokter is nu dus vooral degene die de afspraken verpest." De organisaties van zie kenhuizen, het ministerie en de verzekeringen hebben volgens De Bruijn één ding gemeen: „Zij beschouwen de dokter als standaardme dicus die standaardpatiën-. ten behandelt, standaard - werk doet in standaard tijd tegen standaardkosten. En ook dat past niet in de we reld.en ambities van artsen. Zij willen mensen helpen, goed helpen. Daarvoor gel den nu eenmaal geen knel lende standaardafspraken." Ook in status is de arts van zijn vroegere voetstuk gevallen. Tot voor kort voel den mensen zich afhanke lijk van de kennis van de hoog opgeleide medici. Ge zondheid en welzijn lagen in handen van de arts. Nu is hun kennis bereikbaar via internet en cd-rom. Genees kunde lijkt geen kunst meer, maar een wetenswaardig heid waar mensen zich in de spreekkamer op beroe pen. De Bruijn: „De patiënt vraagt tegenwoordig aan de arts of hij wil leveren wat op internet staat. Zo wordt de dokter een doorgeefluik in medische vaardigheden. Maar het lastige is, dat de arts tegelijk wel voor alles' verantwoordelijk blijft. Als het niet goed gaat, wordt de dokter op zijn of haar des kundigheid aangesproken." Dat alles maakt volgens De Bruijn dat de medisch specialisten tegen hun gren zen aanlopen. „Van hard werken, lange dagen ma ken, wordt geen arts ziek. Wel van de conclusie dat je werk er eigenlijk niet toe doet. Dat je werk zo'n slecht imago heeft, dat je op een feestje niet meer durft te zeggen dat je internist of chirurg bent. Als je op dat punt bent gekomen, dan lukt werken echt niet meer." Staatssecretaris wil teugels woningcorporaties aantrekken Een politicus zit niet op zijn post om vrienden te maken. Volgens die stelregel is Johan Remkes, kettingroker en staatssecretaris voor volks huisvesting, een uitstekende politicus. Vorige week kreeg hij de Tweede Kamer boos, de verhuurders en de huurders. Eerder al hepen de bouwbe drijven, projectontwikkelaars huizenkopers en makelaars te hoop tegen het bouwbeleid op de Vinex-locaties, de nieuw bouwwijken aan de randen van de steden. Volkshuisves ting is een terrein dat veel emoties oproept en daar kan de staatssecretaris, geboren en getogen nuchtere Groninger, goed mee overweg. „Ik slaap elke nacht heel goed." PEET VOGELS EN LIANNE SLEUTJES Voor zijn imago was het huur- conflict van de afgelopen maanden niet best. Hij was de liberale staatssecretaris die huurders meer wilde laten be talen dan de Tweede Kamer. „Zo'n discussie is in de publie ke opinie niet te winnen", zegt WD'er Johan Remkes, staatsse cretaris van volkshuisvesting. „Maar ik kan in een zaal vol huurders mijn verhaal verdedi gen." En de woningbouwcor poraties zijn gewaarschuwd. Hij wil de teugels aan trekken.,,Ik verwacht van hen geen ap plaus." Vorige week pakte het oeverlo ze debat over de huurverhoging voor hem uit als een overwin ning. Hij heeft cijfermatig het minste toegegeven. De staatsse cretaris wilde aanvankelijk een huurverhoging van 4,5 procent toestaan, de Kamer zette in op het inflatiepercentage dat nu 2,2 procent bedraagt. De partij en landden op maximaal 3,8 procent. „Ik heb water bij de wijn ge daan, maar binnen aanvaard bare proporties. Naar buiten toe leek het: Remkes wil de hu ren zoveel laten stijgen. Maar ik laat niet alles over aan de cor poraties of de particuliere ver huurders. Ik doe alleen geen za ken die ik gelet op de historie niet kan verantwoorden. Je moet betrouwbaar zijn als over heid." Bij de verzelfstandiging is over eengekomen dat de overheid een bandbreedte zou voorstel len voor de huurverhogihg waarbinnen de woningbouw verenigingen mogen variëren. Dan kunnen zij de huur van een gewilde woning procentu eel meer laten stijgen dan van andere. Ze voorkomen daarmee leegstand en zorgen toch dat ze voldoende geld binnen krijgen om rond te komen. De woningbouwverenigingen moeten de komende jaren tien tallen miljarden guldens inves teren in het opknappen van de naoorlogse stadswijken. Dat geld kan niet allemaal door de zittende huurders worden op gebracht door de huren maar steeds verder te verhogen. De kerntaken van de corporaties zoals de staatssecretaris die ziet, huisvesting voor die men sen die dat zelf niet kunnen, zorgen voor ouderenwoningen, dak- en thuislozen huisvesten en het bevorderen van de leef baarheid van de woonomge ving, zijn per definitie onrenda bel. „Om al die taken uit te kunnen voeren, moet je elders geld verdienen. Dat gebeurt on der andere door de verkoop van huurwoningen. Nu zijn er dat zo'n 20.000 per jaar, maar wat mij betreft worden er dat 50.000." Toch kunnen de corporaties, die met elkaar zo'n 2,3 miljoen woningen beheren, de financie ringsbehoefte niet alleen dek ken door de verkoop van hun bezit, begrijpt ook Remkes. „Ik wil daarom de corporaties meer vrijheid geven om inkomsten te verwerven. Dat kan door de ontwikkeling van koopwonin gen in een hogere prijsklasse dan tot nu toe. Of door parkeer- gelegenheden of een winkel centrum te bouwen en te ex ploiteren. Zolang ze maar niet zelf de winkels uitbaten. Wat wel en wat niet mag is een grijs gebied. Voor mij ligt de grens bij de woonomgeving, dus geen industrieterreinen beheren bij voorbeeld." Remkes maakt zich geen illu sies dat er een duidelijk af te bakenen grens is. „Met de cor poraties hou je altijd een dis cussie over een grijs vlak. Er komt meer ondernemersvaar digheid bij de corporaties en die zoeken de grenzen op. Daar ben ik positief over. Van mij hoeven ze niet alleen woningen te beheren." Remkes huldigt duidelijk de li berale opvatting die bij een WD-er past. Maar al te goed is buurmans gek. De woningcor poraties zijn vaak monopolis ten en daarom is een goed toe zicht van het grootste belang. Remkes wil dat de corporaties hun sociale doelstellingen, die ze vast moeten leggen in pres tatie-afspraken met de gemeen ten, ook daadwerkelijk uitvoe ren. Die afspraken gaan onder andere over de hoeveelheid so ciale huurwoningen die de cor poraties aanbieden en de hoog te van de huren. De corporaties moeten wat Remkes betreft ook veel meer afgerekend worden op hun prestaties. „Je kunt je zelfs af vragen of de corporatie nog wel nodig is. Je kunt de sociale taak, het huisvesten van de zwakke ren in de samenleving, ook via concessies verdelen. Corpora ties en marktpartijen kunnen dan inschrijven op projecten en de degene met het beste voor stel komt, krijgt de concessie. In de nota Wonen, die eind maart zal verschijnen zal het conces sie-experiment al naar voren komen." Ook op het terrein van de nieuwbouw voor koopwonin gen is er het nodige aan de hand. De bouwbedrijven en projectontwikkelaars, de make laars en de Vereniging Eigen Huis, allemaal klagen ze over de eenvormige en dure nieuw bouwwijken die nu verrijzen op de Vinex-locaties. Remkes is het deels met de kritiek eens. „Maar ik wil het beeld wel nu anceren. De ene Vinex-locatie is de andere niet en de mensen die er wonen zijn over het alge meen tevreden." Toch ziet de staatssecretaris in dat de vraag naar meer variëteit en ruimere huizen met grotere tuinen gehonoreerd moet wor den. „Op korte termijn kan ik daar niet veel meer aan doen. Tot 2005 ligt alles vast. Voor de periode daarna, tot 2010, wil ik dat er meer rekening wordt ge Staatssecretaris Remkes: „Ik heb water bij de wijn gedaan, maar binnen aanvaardbare proporties." FOTO GPD C£|y( houden met de wensen van de bewoners. Er komt binnenkort een stevig gesprek op regionaal gemeentelijk niveau. Daar moet het besef doordringen dat er niet gebouwd wordt voor de mensen die nu staan ingeschre ven, maar voor de doorstro mers. Als de gemeenten niet willen meewerken, kan ik des noods de financiële arran menten met hen herzien, ik ga er van uit dat we er| menlijk wel uitkomen.' 'Lik-op-stuk' bij negeren risico op we Een valk voor het Muiderslot. Nog nooit ging het zo goed met de Nederlandse roofvogels. Schiermonnikoog beginnen te broeden, waar door deze opportunist zijn vleugels nu over heel Nederland heeft uitgeslagen. De vogels blijken steeds minder schuw te wor den. Sperwers broeden tegenwoordig zelfs mid den in dorpen en steden. Een paartje heeft zich aan de Herengracht in Amsterdam genesteld. Vo rig jaar legden sperwers eieren midden in Den Haag, Rotterdam, Bleiswijk en Vlaardingen, waar ze zich tegoed deden aan mussen, mezen en me rels. Sommige roofvogels breiden zich uit richting Randstad. Jongen van haviken verlaten Oost-Ne derland, omdat daar nog weinig houtduiven zijn om te eten. Die duiven zijn in aantal gedaald, nu veel boeren van graan op maïs zijn overgestapt. De ongeveer 1800 haviksparen eten graag hapjes van 100 a 400 gram en pakken daar wegens de voedselschaarste nu meer sperwers, valken en Nog nooit ging het zo goed met de Nederlandse roofvogels. Dankzij de vele veldmuizen, de be langrijkste prooi van vogels zoals buizerds en val ken was 1999 een nieuw succesjaar Volgens de werkgroep Roofvogels Nederland be gint de aanplant van bossen in Nederland zijn vruchten af te werpen. „In Flevoland is dat nu mooi te zien. Tien jaar nadat daar bossen zijn ge plant, zagen we er buizerds en haviken, waar vroeger zee was. Prachtig", zegt R. Bijlsma, lid van de werkgroep. De buizerd is volgens hem de succesvolste roof vogel van de eeuw. Het aantal broedparen steeg in 25 jaar van 1650 (een laagterecord) naar bijna 10.000 (een hoogterecord). Buizerds zijn sinds tien jaar ook in Zeeland en sinds twee jaar ook op buizerds. Hun eetlust is zo groot dat het aantal boomvalken binnen tien jaar is gezakt van 2000 naar 750 paar. In bossen waar haviken leven, ko men nog amper boomvalken voor. Ze zoeken steeds vaker hun toevlucht tot hoogspannings masten. Volgens de roofvogelexperts vormen sommige soorten een uitzondering op de opmars. De blauwe kiekendief bijvoorbeeld broedt alleen nog op de Wadden. Van zijn soortgenoot, de grauwe kiekendief werden vorig jaar slechts 34 paartjes geteld. Hun nesten, allen in Groningse graan- en luzernevelden, worden beschermd om te voorko men dat landbouwwerktuigen ze abusievelijk platrijden. Met de zeldzame slechtvalk gaat het steeds beter. Vorig jaar werden zes paren geteld, waarvan er vijf voor veertien jongen zorgden: het hoogste aantal in de 20e eeuw. Hun terugkomst is mede FOTO ANP KOEN SUYK te danken aan vrijwilligers die nestkasten ophan gen op 100 meter hoogte, op lange schoorstenen. De slechtvalken komen ook uit Duitsland, waar ze worden gefokt. De experts beklagen zich erover dat roofvogels nog steeds worden belaagd door mensen. In 1999 was het opnieuw goed mis, vindt de werk groep roofvogels. De vrijwilligers constateerden veel vergiftigd aas in Noord- en Oost-Nederland. Vooral in Friesland werden volgens hen traditio neel grootscheeps roofvogeleieren uit nesten ge haald. Voor het eerst werd een zwarte wouw ver giftigd. Dit gebeurde in de Achterhoek. Bij Nijeholtworde in Friesland werden 33 roofvo gels in een eendenkooi gevangen en gedood. Op een kooi in Terschelling werden enkele vogels vergiftigd. „In beide gevallen zijn de daders ge pakt en vervolgd. Beiden waren afkomstig uit de jachtwereld", aldus de werkgroep. ALKMAAR KAREL BECKMANS Geen helm gedragen op een bouwplaats? Al eerder gewaar schuwd? Dat wordt dan 500 gulden boete, voor de werkne mer wel te verstaan. Toch weer vergeten dat lijstje te maken met alle mogelijke risico's die zich kunnen voordoen in een bedrijf? Dat is dan 2.000 gulden boete, binnen zes weken te vol doen aan de arbeidsinspectie. De inspecteur gaat met zijn be keuringenboekje rond. Sinds 1 november is de nieu we Arbo-wet van kracht. De ar beidsinspectie kan nu zelf boe tes opleggen aan bedrijven, on dernemers en ook werknemers die niet voldoen aan de eisen. Voorheen was daarvoor een gang naar de rechter nodig. Er is een lijst met vaste be dragen voor geconstateerde overtredingen. Twee voorbeel den. Een ernstig ongeval niet gemeld aan de inspectie: 2.000 gulden boete. Leerling-bouw vakkers niet begeleid op de werkplek: 100 piek boete. Van 1 november tot 25 januari heb ben de arbeidsinspecteurs 257 boetes uitgeschreven. In 17 ge vallen werden bedragen boven de 10 mille gevorderd. Zwaar der weegt waarschijnlijk dat in 100 gevallen bedrijven tevens het werk tijdelijk moesten sta ken. Arbeidsinspecteur ben je ze ven dagen in de week, zegt in specteur K. Hulspas. Net als zijn 413 collega's in het land, is ook Hulspas zo'n inspecteur die op een zondags fietstochtje of autoritje af en toe in zijn ach terhoofd opslaat hetzelfde ritje nog eens te doen op maandag of dinsdag, omdat hij onveilige situaties vermoedt. „Je houdt altijd een vinger aan de pols. Maar ik kan pas ingrijpen als ik me legitimeer als inspecteur. Dus die zeven dagen aan het werk, dat gaat niet helemaal op." Hulspas is al ruim 20 jaar in specteur in Noord-Holland. Vooral de bouw geniet zijn inte resse. Groot of klein maakt voor hem geen verschil. Al zullen de grote bedrijven denken dat ze vaker gecontroleerd worden. „Grote bedrijven hebben meer werk om handen, dus is de kans dat je daar langskomt ook groter. Over klachten zegt dat nog niks. Het zijn meestal de kleine bedrijven waar je veel bei et- het meer moeite moet doem lig de regels te laten ra Brandschoon is geen enl^Q drijf. Bij grote bedrijven het ook nogal wie de uitv iei is, de een neemt meer dan de ander." Er zijn bedrijven die v co's zelfs een spel van Ze houden een schone van veiligheidsmaatregel ooi terwijl ze ondertussen ken riskeren om kosten sparen. Hulspas verhaaeo het geval van 'schone ed dat hem overkwam biet groot bouwproject. Bijna kei fijks kwam hij er langs naar huis. Niks op aan ken, dacht hij steeds, goed uit'. „Tot ik een keer langs terkant van het project de Werken ze aan de vo we keurig met alle bescher maatregelen, staan ze achterkant verdorie in hi nar te kont te werken. Niks V! tt wel een krakkemikkige en nog meer gebreken, het hele werk laten stil mu De aannemer vond hit ge sport om te bezuinigen ten voor veiligheidsman len. 'Je hebt me te pakkt izi hij nog. Werd een dur de voor hem, want een stilleggen van een groot jjj dat loopt in de papieren.' Niet elke ondernemer met bezoek van de insp ië 1 Grommende honden, d put de taal en zwaaien met pijpen: Hulspas is het aljzi; wel eens tegengekomen niet dagelijks, hoor." Et ere dreigd is hij ook wel een itte die situatie hanteert vaste richtlijnen. Weggigd zo nodig terugkomen politie. Met zeven miljoen pt informanten mag de arb sng spectie zich een van de g Ie F netwerken noemen. Eet super Big Brother. De teurs kurinen een boe »ri maximaal een ton op et E Volgens FNV Bondgenol na len vooral grote bedrijv Ie bedrag lachend betalen veranderd riskante situafrde de werkvloer laten „Maar dan vergeten ze inspecteur ook stilleggit ver het bedrijf kan vordereltv vendien riskeer je dat zo in 1 kend wordt, bijvoorbeelt bij krant, en zo'n publicatie en schandpaal kan opdr kosten". ,o»

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6