Jorritsma: Energieprijs moet sneller omlaag 'Juf, dit is geen pannenkoek, maar een pan' Binnenland 'Persoonlijk zou ik de vragen harder hebben geformuleerd' Taxichauffeur Herman geeft goede voorbeeld )eskundigen lossen :hterstand niet op' Utrecht wil aantrekkelijk Domplein DAG 22 FEBRUARI 2000 CPD Geassocieerde Pers Diens ees voor meer nachtvluchten lem» De commissie Geluidshinder Schiphol vreest dat het ?ren van een nieuwe Europese maat voor vliegtuiglawaai ;iden tot een verruiming van de milieugrenzen op Schiphol, zou kunnen leiden tot meer nachtvluchten, aangezien die Ier zwaar tellen dan nu. De commissie schrijft dit in een re- op het kabinetsbesluit om de groei van Schiphol te combi- i met het invoeren van andere milieunormen. Het advies- an is niet tegen de Europese rekenmethode, maar de hin- in de omgeving van Schiphol mag niet toenemen. uinvis in container gRECHTBuurtbewoners van de Dordtse wijk de Staart heb- in een wijkcontainer in de Maasstraat een dolfijnachtig dier ;etroffen. De getuigen zagen naast de container een auto ipen. De bestuurder haalde uit de achterbak een in hand ken gewikkeld ding en gooide dit in de container. Toen de dtenaren in de container keken, zagen zij daar tot hun ont- enis het dode dier liggen.Het beest, waarschijnlijk een invis, was een meter lang en woog twaalf kilo. De dierenam- ince die het kadaver ophaalde, constateerde dat het beest niet zo lang dood was. aterbedrijf tegen boring Biesbosch endam Het Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch B) heeft zich geschaard achter de tegenstanders van gasbo- ;n onder de Biesbosch. Het heeft bij de ministers Jorritsma jconomische zaken) en Pronk van milieu bezwaar aangete- I tegen de aan de NAM verstrekte vergunning om in dit ge- een proefboring te mogen verrichten. Er is in de besluit- ïing onvoldoende rekening gehouden met een mogelijke ntreiniging van het water in de spaarbekkens van de Bies- h, vindt WBB. ttenjacht noodzaak op Ameland iaag De jacht op verwilderde katten op Ameland is nood- Sjk, mdat er anders te veel komen. Dat antwoordt staats- itaris Faber (Natuurbeheer) op vragen van Tweede Kamer- oppe (SP), die stelde dat katten geen jachtobject zijn. 'Wild- eerders' mogen op katten jagen buiten gebieden die onder iatuurbeschermingswet vallen, omdat de beesten jonge vo- verorberen. Er zijn ruim 200 wilde katten op Ameland, van wordt jaarlijks de helft afgeschoten, maar de dieren iten zich snel voort. De kattenpopulatie groeit ook doordat isten katten - al dan niet onopzettelijk - op het waddenei- achterlaten. indpark goed voor Den Haag iaag De regio Den Haag zou alles moeten zetten op wind- gie. Een windmolenpark in zee is de goedkoopste en meest tieve oplossing, aldus een rapport van onderzoeksinstituut IA dat vandaag is gepresenteerd. Met windmolens voor de voldoet Den Haag over 25 jaar moeiteloos aan de nationale stellingen voor C02-reductie en duurzame energie. De op- ingen die in het rapport worden aangedragen, wijken af van fspraken die op landelijk niveau zijn gemaakt. Daaïin wordt eenten gevraagd ruimte te reserveren voor windmolens èn lecollectoren. Den Haag heeft die ruimte niet. Een wind- in zee biedt daarom uitkomst. tsthandelaren bedriegen boeren I/Groningen Akkerbouwers in het noorden van het land en het slachtoffer te zijn van malafide mesthandelaren. Bij nog onbekend aantal boeren werd mest uitgereden, maar is vervolgens niet voor betaald. Tevens bleek de uitgereden niet altijd van de vooraf afgesproken samenstelling. Land- ivorganisatie NLTO heeft alarm geslagen. NLTO kan geen atie geven van de schade. Niet alle benadeelde boeren ien aangifte gedaan. B haalt Duitse wapens van trams erdam Het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) in Amsterdam de Duitse wapens van drie ingehuurde trams. Volgens de eenteraadsfractie van Mokum Mobiel zouden de wapens ijke herinneringen oproepen bij overlevenden van de ede Wereldoorlog. Wegens capaciteitsgebrek heeft het GVB oktober vorig jaar erücele Duitse trams gehuurd. Tot vori- eek waren er geen klachten binnengekomen bij het ver- bedrijf. ro-kappersopleiding in Rotterdam !Dam Rotterdam krijgt de primeur van een Affo-kappers- iding. De opleiding wordt met ingang van 1 augustus gege- op het Regionaal Opleidingscentrum Zadkine. Leerlingen It daar geleerd de fijne kneepjes van het werken met Afro- onder de knie te krijgen. De opleiding zal bestaan uit een retisch en een praktisch gedeelte. Volgens het ROC Zadkine len al zo'n 25 Rotterdamse kapsalons laten weten een sta- aats voor de opleiding te willen aanbieden. akte automobilist op de vlucht oen Een naakte automobilist ging er gisteren vandoor de politie Gooi- en Vechtstreek hem bij het Naarderbos aanhouden voor een controle. De man, een 31-jarige in- r van Almere, reed met meer dan 200 kilometer per uur op luchtstrook van de A6 (Amsterdam-Almere) via de midden- i naar de andere weghelft totdat hij bij de afslag Almere- :n werd klemgereden. Waarom hij zo ijlings het hazenpad gekozen, werd toen duidelijk: hij was niet alleen bloot, had ook geen rijbewijs en zijn auto was onverzekerd. rkenshouders in beroep De Nederlandse Vakbond Varkenshouders is er 'zeer vreden' over dat minister Brinkhorst van landbouw vast- it aan zijn plan de varkensboeren tien procent van hun var rechten af te nemen, zonder schadevergoeding. Voorzitter den Brink liet gisteren na overleg met de minister weten tegen in beroep te gaan. Afgelopen weekeinde liet ook voor- G. Doornbos van de landbouworganisatie LTO-Nederland n een rechtszaak hierover door te zetten. ilan van staatssecretaris lund van onderwijs om groepen deskundigen onderwijs op slechte scholen te lijf te gaan, oorbij aan de kern van het iem. Dat zegt J. Tichelaar, tter van de grootste lera- cbond Aob. is Tichelaar moeten die geen Nederlands n, worden verplicht om rnd op de crèche of peu- elzaal te brengen. Alleen y lecht iets aan de taalach- 3fcd van allochtone kinde- ^daan worden, vindt Ti- Hr. ,,Als een kind geen ^Nederlands kent aan het van de basisschool, blijft land met andere kinderen Daar verander je met Ij Ie teams van adviseurs aan, de slag moet je Minister Pronk van ruimtelijke ordening in de rol van enquêteur Minister Pronk had plezier in zijn nieuwe rol van enquêteur vanuit het provinciehuis in Haarlem. foto anp olaf kraak haarlem theo van der kaau ,,U spreekt met minister Pronk van ruimtelijke ordening. Mag ik u een paar vragen stellen over de toekomstige inrichting van Nederland?" Enkele inwo ners van de Randstad hadden gisteravond de eer door een be windsman persoonlijk te wor den geënquêteerd. Samen met Pronk ondervroe gen vanuit het provinciehuis in Haarlem een gedeputeerde en een groep statenleden uit de vier randstadprovincies veertig willekeurige Nederlanders. Het was het begin van de landelijke opiniepeiling en discussie 'Geef mij de ruimte'. Elke Nederlan der kan vanaf nu aan de rege ring laten weten hoe dit land er over twintig jaar moet uitzien. Pronk had duidelijk plezier in zijn nieuwe rol als enqueteur in de avonduren. Hij vroeg de mensen het hemd van het lijf over bouwen, wonen, werken, recreatie, natuur, landbouw en verkeer. Hij diende zich wel te houden aan een vragenlijst van het Instituut voor Publiek en Politiek en de Stichting Agora Europa. „Persoonlijk zou ik de vragen wat harder hebben ge formuleerd", zei Pronk na af loop, „Bijvoorbeeld met een vraag als: wat doen we met het vliegveld Valkenburg?" De kritiek op de nu geopende landelijke discussie is dat die veel te laat van start gaat. De Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning, die de toekomstige inrich ting van Nederland behandelt, moet nog voor de zomer ver schijnen. Pronk: „Natuurlijk, deze discussie had een half jaar geleden al moeten beginnen. Maar die nota, die ik liever de naam geef 'Nederland-Ruimte- land', ligt er zeker niet voor de zomer. Er staat zelfs nog geen letter van op papier. Ik besef dat ik mij als minister kwets baar moet opstellen door in de nota te schrijven wat de inwo ners van dit land aandragen. Als dat eenduidige uitkomsten zijn, dan moeten we die door voeren." Er worden 4000 mensen tele fonisch benaderd, maar ieder een wordt uitgenodigd deel te nemen aan de meningspeiling waar gebouwd mag worden, welke gebieden groen moeten blijven, waar er nog ruimte is voor wegen en bedrijfsterreinen of om aan te geven dat er niets meer mag gebeuren, omdat Ne derland vol is. In de vragenlijsten en de defi nitieve nota wordt de inrichting van de ruimte per landsdeel noord, oost, zuid en west be handeld. Wie voor eind maart niet telefonisch geënqueteerd is, kan de vragenlijst bestellen via tel. 020-5217600 of via inter net www.geefmijderuimte.nl Op 17 juni volgt een landelijke discussiedag. Minister wil elektriciteits- en gasmarkt opengooien Diploma 's nieuw keurmerk van branche noordwuk gpd den haag gpd De gas- en elektriciteitsrekening van burgers kan eerder omlaag, aldus minister Jorritsma van economische za ken. Zij wil al in 2004 kleinverbruikers zoals burgers en het midden- en kleinbedrijf de mogelijkheid geven vrij gas en licht in te kopen. Zoals de plannen nu zijn, ge beurt dat pas in 2007. moet nog beslissen wanneer de gasmarkt opengesteld wordt, maar ook daar zouden de bur gers in 2007 vrij gas moeten kunnen inkopen. Economische Zaken conclu deert dat de burgers veel eerder de markt op kunnen. Jorritsma is ervan overtuigd dat dat voor hen goedkoper zal uitvallen, hoewel daar in de Tweede Ka mer eerder twijfels over zijn uit gesproken. „Grote bedrijven als Dat vindt Jorritsma veel te laat. Zij kondigde gisteren op een persconferentie in Den Haag aan dat zij de elektriciteits- en gasmarkt veel eerder wil open gooien. Voor elektriciteit is die al ten dele geliberaliseerd. Zo kunnen grote bedrijven al zelf kiezen waar ze hun stroom in kopen. Burgers zouden pas in 2007 volgen. De Tweede Kamer Corns, het voormalige Hoog ovens, besparen al 33 procent op hun energierekening", voer de de minister aan. In andere landen waar de energiemarkt is geliberaliseerd, betalen burgers 20 tot 40 procent minder, be toogde zij. Jorritsma had de persconfe rentie speciaal belegd om te onderstrepen dat er veel meer haast gemaakt moet worden met marktwerking. Dat wil zeg gen dat bedrijven, waarin de overheid nu meestal nog een stevig aandeel heeft, verkocht worden en moeten concurreren met andere aanbieders. Politici zoals PvdA-fractie- voorzitter Melkert lijken daar steeds huiveriger voor te wor den, maar dat is onterecht, al dus Jorritsma. Kijk naar de tele- comsector. „Daar zijn de tarie ven omlaag gevlogen. Ook de telefoonrekening van de over heid is 18 procent lager. En te gelijkertijd is de werkgelegen heid verdubbeld", aldus de mi nister. Zij greep de persconferentie ook aan om te benadrukken dat Europa veel meer moet investe ren in nieuwe technologieën. Europa dreigt de concurrentie slag met de Verenigde Staten te verliezen op het vlak van de in formatietechnologie. De landen van de Europese Unie werken nu nog veel te veel langs elkaar heen. „Kom op slome, rijden!" Een haastige passagier beveelt taxi chauffeur Herman geen acht te slaan op de verkeersregels. Hij moet vliegensvlug naar Schip hol om zijn toestel te halen. Wanneer dat mis dreigt te lo pen, geeft de gefrustreerde klant de chauffeur een dreun in het gezicht. Met dit incident begint een promotiefilm die gisteren werd vertoond bij de uitreiking van de eerste diploma's aan taxi chauffeurs. Minister Netelen bos van verkeer overhandigde in Hotel van Oranje in Noord- wijk de 'vaardigheidsbewijzen' aan 36 chauffeurs van taxibe drijven uit Gelderland, Overijs sel, Noord-Brabant, Zuid-Hol land en Zeeland. Als modelchauffeur fungeer de de ongelukkige hoofdper- Kleuters krijgen taalles op zwarte school in de Bijlmer Carla Plant geeft taalles aan allochtone kleuters op basisschool De Schakel in Amsterdam Zuidoostuid. slaan in de voorschoolse perio de." De Aob-voorzitter ontkent niet dat sommige zwarte scho len hulp kunnen gebruiken. „Maar er wordt nu gedaan alsof zwarte scholen de oorzaak van de taalachterstand van migran tenkinderen zijn." WD-fractie- voorzitter Dijkstal is daar een voorbeeld van, aldus Tichelaar. „Dijkstal zegt 'de inspectie moet al die slechte zwarte scho len aanpakken, probleem opge lost'. Dat is te simpel voor woorden." Volgens hem is ten onrechte het beeld ontstaan dat de meeste zwarte scholen maar wat aanrommelen. De onder wijsinspectie bezocht vorig jaar 21 scholen waar 90 procent van de leerlingen allochtoon is. Ze ven scoorden een zware onvol doende, maar de overige veer tien kregen het predikaat goed tot zeer goed. amsterdam carine neefjes „Weten jullie wat dit is?" Juf Carla zet een grote pan op ta fel, drie kleuters kijken haar met grote ogen aan. „Een pan nenkoek", roept Romy (4). „Bijna goed", lacht de juf. „Pan", schreeuwt tweelingzus je Sharon. „Goed zo, en wat maak je in een* pan?", vraagt juf, die heel duidelijk articu leert. „Taart", probeert Romy, van Antilliaanse afkomst, op nieuw. „Nee, sap, uh soep." Carla Plant geeft op basis school De Schakel in Amster dam Zuidoost taalles aan al lochtone kleuters. Het is een van de weinige zwarte scholen in Nederland waar 4-jarigen Nederlands leren. Het voorstel van minister Van Boxtel (grote steden- en integratiebeleid) om allochtone kinderen met een taalachterstand al op de kleu terschool taalles te geven, wordt in de Bijlmer al zes jaar in de praktijk gebracht. Elke morgen komen vijftien kinderen naar Carla's 'opvang- groep'. 's Middags gaan ze naar de gewone kleuterklas. De kleintjes - van Surinaamse, An tilliaanse, Ghanese, Somalische en/of Russische afkomst - spre ken vaak geen woord Neder lands als ze beginnen. Maar na een jaar extra taalles redden ze zich aardig in hun tweede taal. Aan de tafel voor beginners zit de Turkse Leila, net twee we ken in de klas. Zij zegt geen woord, het lijkt alsof het verhaal over 'pan en soep' volledig langs haar heen gaat. „Zij ob serveert, maar begrijpt mij wel", vertelt Carla. „Ik probeer langzaam haar vertrouwen te winnen, zodat zij durft te pra ten. Maar ook dat zegt niet al les. Er zit hier een Spaans meis je dat honderduit praat, maar alleen in het Spaans. Zij heeft nog niet door dat we hier een andere taal spreken." 'Eens achterop, altijd achter op' luidt de kop van een kran tenartikel over zwarte scholen, dat in de kamer van schooldi recteur Siebe Hentzepeter (56) hangt. Met tien extra begelei ders probeert hij zijn 465 scho lieren uit die achterhoede te trekken. En met succes. Vorig jaar presteerde De Schakel, die met 31 nationaliteiten voor 98 procent zwart is, op taalgebied net zo goed als andere scholen in Nederland. Maar op eenderde van de zwarte basisscholen is het taal onderwijs onder de maat, blijkt uit een rapport van de onder wijsinspectie. Hentzepeter, die al dertig jaar met allochtonen werkt, vindt echter dat de be schuldigende vinger erg makke lijk richting scholen gaat. „De taalachterstand danken we gro tendeels aan een falende over heid. Iedere buitenlander had verplicht Nederlands moeten leren. Maar aan de eerste en tweede generatie nieuwkomers is geen enkele taaleis gesteld. Zij voeden hun kinderen op in het Turks, Marokkaans, Suri naams of Antilliaans. De taal achterstand van die derde ge neratie moet niet alleen op school, maar ook thuis worden ingehaald. Dwing allochtone moeders, die vooral voor de zorg opdraaien, alsnog om Ne derlands te leren." Maar ook het onderwijs treft blaam, vindt Hentzepeter. „Scholen leggen zich neer bij de achterstand van hun alloch tone leerlingen. Dat is dodelijk! Alle kinderen kunnen Neder lands leren, alleen hebben sommigen extra begeleiding nodig. Scholen moeten durven investeren!" Carla Plant heeft 'tweede taalcursussen' gevolgd om haar kleuters zo goed mogelijk te be geleiden. Haar methode is vooral heel veel praten, dus foto cpd jeroen poortvliet minder gymmen of zingen. Toch is haar groep niet saai. Toneelspelen is uitstekend ge schikt voor een goede taalont wikkeling. Vandaag staat het thema eten centraal. Carla vraagt wie marktkoopman wil spelen en die van 'moeder die bood schappen doet'. Brian en Hen- nah duiken in de poppenhoek en komen verkleed in grote- mensenkleren terug. 'Moeder' Hennah vraagt de andere kin deren wat zij op de markt moet kopen. „Kaas, worst, patat", klinkt het. Voor de nagebouwde markt kraam met plastic groente en fruit voeren de kleuters een ge sprek. „Neemt u ook nog wat druifjes", probeert koopman Brian. Carla, lachend: „Deze kinderen spraken een jaar gele den nog geen woord Neder lands. Moet je ze nu horen! Fantastisch." soon uit het filmpje, de 48-jari- ge Herman Nijland van Con- nexxion uit Enschede. De Twentenaar is de eerste die met de afsluitende cursus sociale vaardigheden de volledige scholing heeft doorlopen. Uit handen van Netelenbos kreeg hij een zilveren insigne. Als het aan de belangenorga nisatie KNV Taxi en de vakbon den ligt, krijgen alle circa veer tigduizend taxichauffeurs in Nederland zo'n beroepsoplei ding. Op vrijwillige basis heb ben al zesduizend chauffeurs de basisopleiding gevolgd; drie honderd de aansluitende prak tijktraining, en gisteren sloten 36 mannen en vrouwen de af rondende cursus sociale vaar digheden af. Om alle betrokke nen de opleiding te laten vol gen, zijn tientallen miljoenen guldens subsidie nodig. Minister Netelenbos wilde dat bedrag gisteren niet toezeg gen. De branche zal zelf een flinke duit in het zakje moeten doen. Ook ging zij nog niet in op het verzoek het diploma ver plicht te stellen als een keur merk voor de taxibranche. Ne telenbos is wel blij dat het ima go van de taxichauffeur wordt opgepoetst. De taxioorlog in Amsterdam heeft de beeldvor ming rond de beroepsgroep geen goed gedaan. „De goeden lijden onder de kwaden." utrecht anp Een ondergronds bezoekers centrum stond hoog op het ver langlijstje, maar dat bleek te duur. Toch wil de gemeente Utrecht het Domplein en om geving aantrekkelijker maken. Dat moet door meer van de cul tuurhistorische waarde ervan zichtbaar te maken. Volgens stadshistoricus Hoekstra was het ondergrondse bezoekerscentrum een mooie plek geweest om-de historie van het plein zichtbaar te maken. Maar het verwachte aantal be zoekers weegt niet op tegen de investering van vele miljoenen guldens. Daarom heeft hij alter natieven bedacht; ideeën die overigens nog verder moeten worden uitgewerkt. Zo kan het Domplein volgens Hoekstra een heel ander uiter lijk krijgen als boven de funde ring van het in 1674 door een tornado weggevaagde midden schip lage muurtjes worden ge bouwd. Nu is de vorm van het middenschip zichtbaar door een afwijkende kleur in de be strating, maar dat valt slechts weinigen op. Hoekstra wil ook de historie van de directe omgeving van het Domplein beter zichtbaar maken. Veel van de binnen plaatsen en de steegjes zijn nu particulier terrein en niet toe gankelijk voor het publiek. De stadshistoricus wil een wandel route uitzetten die laat zien wat er in de loop der eeuwen in het gebied is veranderd. De route geeft een beeld van een in de loop der eeuwen vol gebouwd stukje stad. Te zien zijn bijvoorbeeld restanten van Romeinse muren onder de ge meentelijke muziekschool en een deel van de vloer van kas teel Lofen van rond het jaar 1000 in de kelder van een café. Maar ook een poortje aan de Vismarkt uit 1912. Een belangrijk onderdeel van het aantrekkelijker maken van de omgeving van het Domplein is al begonnen. De Lange en Korte Nieuwstraat worden met Europees geld opgeknapt. De straten vormen de as van het Museumkwartier met onder meer Rijksmuseum het Catha- rijneconvent, het Universiteits museum en het Centraal Muse-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5