Koken in het theater WEER Kijkcijfers De Bus vallen tegen Mobiele bibliotheek Bejaarde op vrijersvoeten komt na ruzie voor rechter DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 COMMENTAAR Combiregeling werkt niet li' iii, i de im de Ja zuster, nee zuster-klu'sie ,,Ik doe zo veel mogelijk va >te. voren, en maak het ter p af", vertelt ze zaterdag voo vertrek naar Amsterdam. heb gisteravond de basis vi de soep gemaakt en vanrni EêB vier kilo kip ontveld en gep seerd en de soep afgemaa): paprika's heb ik in de Toni schuuroven gegrilld en van1111 morgen hier ontveld. Ik he hier thuis een profession^ keuken met een grote koeligg een goede oven en een g gasfornuis. Ik gebruik allee maar verse spullen - dat is b lekkerder dan een blik ope:ee trekken - en doe alles zelf, n™ heb zelf een voorkeur voorns diterraans koken, met versie- kruiden en groenten. Ik ho z08 de computer bij wat ik mai voor de diverse gezelschap zodat ik niet steeds met he iSP' de aankom. En ik hou ook rekening met omstandighi IgJ Laatst in Groningen hoord dat de acteurs de avond ei 1ÜA flink doorgezakt waren. Toieir heb ik bij een snackbar om K' hoek een grote zak patat ei hh gehaald. Dat vonden ze we 0" ker." In de artiestenfoyer van depm sterdamse Schouwburg zijl 's" een mum van tijd de schal 1 leeg. Het loopt tegen zes ulin Een microfoonstem kondij aan dat het een uur voor vang is. De acteurs steken enthousiasme over de koo itui W:. Martijn Bosman: ,,Ja, we z|hij tijd blij als Marijt er is. Als niet is moeten we ons beh Vi met broodjes - daar kun je twee voorstellingen op draltl€ - of zoals laatst in Breda m Chinese kip, die is nu beni bij ons. Marijt maakt ons Martijn is nog niet uitgepi Se Loes Luca (Zuster Klivia) zich zeer bewust van de aa zigheid van een verslaggei spontaan en met luide stei^ een STER-spotje weg: „OPd rijt wat kan je toch lekkerI"1" ken, wanneer ga je voor ol nou eens Lekker Vies Koki !es' Als ze even later wegbeeniInr badjas met rode roosjes, z l(^s ze: ,,Ja natuurlijk meen ik zeg, het eten van Marijt is weldig. Heb je het ook ge proefd? Nou dan!" oh renee de borst Na de eerste week zit De 1 nog niet op de beoogde n kijkers, maar desondanks 6 tevreden. Naar het nieui 'real life'-programma hebl vanaf vorige week zondag middeld 590.000 mensen zes jaar en ouder gekeken, De 'Kick-off van De bus, week zondag, scoorde nog 2-j; hoog met 875.000 kijkers, uitzending van afgelopen d i dag betekende met 410.00 nst langstellenden het voorlople, 1 dieptepunt. In vergelijking d t voorganger Big Brother zij do kijkcijfers bij De bus veelH langrijker, omdat daaraan itje hoofdprijs is gerelateerd.,' belangstelling blijft zoals i is, krijgt de winnaar ongel va een half miljoen gulden. Vooraf zette programmadi teur Bart in 't Hout van SE i op een miljoen kijkers. Hij wachtte niet dat De bus ni i populair zou worden als B i. Brother, dat gemiddeld doen zo'n twee miljoen mensen eet bekeken. „Maai" ook dat p ïtsl gramma begon aarzelend schoot pas na een maand hoog", aldus de woordvoi Je Esmee is de eerste afvallei De bus, die momenteel in Eemshaven staat. De stew dess werd zondag wegges door haar medepassagier! MENSELIJK )o oke Zondag was Tilburg het decor van een protest tegen de zogenoem de combiregeling, die voetbalsupporters verplicht bij een uitwed strijd van hun favoriete club onder politiebegeleiding per trein of bus naar de plaats van bestemming te reizen. Het agressieve ge drag van een aantal Feyenoordaanhangers overschaduwde spijtig genoeg het begrijpelijke protest van de goedwillende voetballief hebbers. De combiregeling is één van de maatregelen die politie, gemeenten en KNVB hebben genomen om een einde te maken aan het voetbalvandalisme. Dat is een nobel streven, maar de fans menen dat de opbrengst niet opweegt tegen de kosten. De supporter wordt verplicht een 'omwisselbiljet' te kopen tegen de prijs van vervoer én toegang tot het stadion. Het biljet zelf is echter waardeloos aan de poort. Het kan pas in bus of trein wor den omgeruild voor een wedstrijdkaartje. De bussen of treinen vertrekken vanaf één centraal punt. Dat leidt soms tot bizarre reis schema's. Zo moet een Ajaxfan uit Brabant zich eerst melden bij het vertrekpunt in Amsterdam. Daar wordt hij door de politie op de trein naar bijvoorbeeld Tilburg of Den Bosch gezet. Na afloop gaat het dan weer via Amsterdam naai- Brabant. In de tussentijd is de fan geen seconde vrij geweest te gaan en te staan waar hij wilde. Omdat de combiregeling voornamelijk geldt voor de drie grote clubs, met aanhang in het hele land, is dit scenario nauwelijks een uitzondering. Dit systeem kost zowel de supporter als de overheid handenvol geld. Dat zou te billijken zijn, als de regeling garandeer de dat de vandalen zich in het gareel laten houden. De praktijk leert echter dat de combiregeling op grote schaal wordt ontdoken, juist door degenen voor wie zij is bedoeld. Hooligans vertoeven ge regeld in vakken waar zij volgens het systeem van de 'persoonsge bonden clubcard' (PCC) en de combiregeling nooit hadden kun nen komen. Die wetenschap wakkert frustratie aan bij de trouwe fans die zich wel aan de regels houden. Na langdurig aandringen van de supportersorganisaties, boog een -commissie onder leiding van burgemeester Stekelenburg van Til burg zich vorig jaar over de kwestie. De conclusie was glashelder: dg maatregelen worden op te grote schaal ingezet en moeten be perkt blijven tot een select aantal échte risicowedstrijden. Bij alle andere duels is een clubcard niet verplicht en mag de supporter zelf zijn vervoerswijze en -tijdstip kiezen. In de praktijk komt van al deze goede bedoelingen echter weinig terecht. Het doel van de combiregeling heiligt daarom de middelen niet, want goedwillen- den worden ernstig in hun vrijheid beperkt, en kwaadwillenden staan vele mazen ter beschikking. Kortom: de combiregeling werkt niet. TV Huilebalken in de bus Busreizigers zijn huilebalken. Vreselijke huilebalken. Om de haver klap barsten ze in janken uit. Snikken ze dat het een aard is. Grij pen ze naar hun zakdoek. Gelukkig zijn er medereizigers die zich opwerpen als hulp in de nood. Die hun schouder ter beschikking stellen. Zodat het slachtoffer nog enige steun heeft bij het doorstaan van zijn helletocht. Dat is tenminste elke dag te zien op SBS6. De Bus heet het program ma. Een soort rijdende Big Brother. Een camera volgt de reizigers op de voet. Dus ook tijdens de meest broze momenten van hun doden rit. Dat levert kletsnatte beelden op. Theekopjes tranen. Want vergis je niet, reizen met de bus is zwaar. Loodzwaar. Geen kinderachtige onderneming. Zeker meteen camera in je nek. Want dan moet je laten zien dat je een gewoon mens bent. En die blijkt sinds Big Bro ther bij het minste of geringste te moeten grienen. Voorbeeld I: de populairste passagier (uitgekozen door de kijkers) mocht na een week bussen een avondje gaan stappen. Ene Esmeral da. Met duizend gulden op zak. En met een door haar gekozen me depassagier. Ze ging het centrum van Leeuwarden in. Ze at een hapje. Ze dronk een drankje. Ze danste wat. En ze speelde een potje biljart. Terug in de bus werd het haar allemaal te veel. Tranen dus. Veel tranen. Alsof ze dezeven plagen van Egypte in een paar uur over zich heen had gekregen. Zo reageerde ze ook. ,,Het is allemaal zo overweldigend", stamelde ze. Ze wankelde warempel even. Voorbeeld 2: een van de passagiers kreeg via internet (jawel, aanwe zig op de bus) chattend contact met de buitenwereld. Met haai man. Realiseerde zich ineens in welk isolement ze verkeerde. Tra nen met tuiten natuurlijk. Ze had hem maar liefst een hele week niet gezien. Een hele week! (Hoe lang zat Mandela ook al weer op Robbeneiland?). En dan het competitie-element, dat levert ook de nodige spannin gen op. Dus huilbuien. Toen gisteren na een week bus (die nota be ne de parkeerplaats van het Thialfstaclion nog niet was afgeweest), net als bij Big Brother, een van de kandidaten moest vertrekken, waren de rapen gaar. Of de passagiers huilden omdat ze bang wa ren om weggestemd te worden. Of ze huilden omdat ze iemand an ders moesten wegstemmen. Huilen in de bus, je zou bijna denken dat het zo hoort. Toch eens kijken hoeveel mensen vandaag bij de bushalte staan te janken. wil buys Zachte slotfase februari Marijt Schaab verdient haar brood met een uit de hand ge lopen hobby. Natuurlijk is het bij de 32-jarige Haarlemse al in haar vroege jeugd begonnen: „Ik kook van kinds af aan. Ging vroeger al bij mijn moeder kij ken of ze het goed deed. Maak te dan in een klein pannetje mijn eigen sausjes. Bij mij is het altijd happy family, iedereen blijft altijd meeëten." De laatste maanden gebeurt dat minder bij Marijt thuis. Sinds ze begin januari voor zichzelf is begon nen, zoekt ze haar gasten op. Overal in het land, en vooral in het theater. Marijt Schaab: „Laatst heb ik een week voor toneelgroep Car ver gekookt, toen ze hun laatste voorstelling aan het monteren waren. Binnenkort ga ik een week naar Roosendaal voor een nieuwe voorsteLlling van het RO-theater. Volgende week kook ik dagelijks in de Toneel schuur in Haarlem, voor de productie De Winter onder ta fel, die zaterdag in première gaat. Gisteren was ik ook in de Toneelschuur - voor toneel groep Stan en Tom Lanoye. Morgen doe ik de reünie van het project van afgelopen zo mer op Forteiland in IJmuiden van Rieks Swarte. Er komen veertig mensen. Voor die groep maak ik borrelhapjes." Een bal kan raar rollen.-Het is inmiddels twaalf jaar geleden dat Marijt, die in haar vrienden kring toen al bekend stond om haai' kookkunsten, door een vriendin werd gebeld of ze wil de koken voor een productie in de Toneelschuur. Een eenmali ge gebeurtenis, zo leek het. Vijf jaar later kreeg ze een baan bij het Haarlemse theater. Eerst achter de kassa, later als pro ductie-assistente - en gaande weg steeds vaker in de keuken. Het mag misschien vreemd klinken maar de keuken is een belangrijke plek in dit landelijk toonaangevende theaterbedrijf. Directeur Frans Lommerse biedt gezelschappen die bij hem een productie maken graag een goed thuis. En bij een goed thuis hoort goed voedsel. Marijt: „Frans is ook degene die mij flink heeft gestimuleerd. Hij vond het goed dat ik deels in werktijd stages liep bij restau rants en bij een andere Haar lemse cateraar, met wie ik nu ook samenwerk. Bij mijn af scheid in december heb ik een Januari was over het algemeen te koud maar februari gaat op het Iberisch schiereiland en dan vooral in Spanje de ge schiedenis in als één van de warmste sprokkelmaanden ooit. Afgelopen zaterdag groei de het kwik naar een climax met in Alicante een topper van 27,8 graden. Je zal er maai" overwinteren! Ook gisteren werd het in onder meer Sevilla weer 22 graden. Zoals het zich nu laat aanzien gaan ook wij een heel zachte slotfase van februari tegemoet. Aan de westflank van een At lantisch hogedrukgebied, dat zich over Europa naar het oos ten verplaatst, ontplooit zich begin volgende week een zuide lijke luchtstroming. Daarin wordt het kwik opgestuwd tot waarden tussen de 10 en 15 graden. Tegelijkertijd staat.de Russen een onvervalst portie winterkou te wachten. Aan de oostflank van het hogedrukge bied worden namelijk grote hoeveelheden poolkou naar het zuiden gedirigeerd. In Scandi navië draait het dezer dagen eveneens om volop winterweer. Tijdens de afgelopen nacht heeft het in Lapland plaatselijk zo'n 30 graden gevroren. Een nieuwe storing die vanuit het westen nadert raakt boven Marijt Schaab, herkenbaar aan schort met een door Rieks Swarte speciaal vervaardigd logo, serveert uit. Aan de tafel onder anderen Paul R. Kooij, Loes Luca en rechts met bril Guus Dam. foto renee de borst prachtige messenset van hem gekregen. En ik heb natuurlijk dankzij de Toneelschuur een heleboel contacten in de thea terwereld." Toch wil Marijt zich niet uit sluitend daar op richten. „Het is natuurlijk een heel leuke ba sis, en ik wil ook altijd voor het theater blijven werken, maar ik wil me ook werken voor parti culieren en bedrijven. Ik heb tot nu toe alleen nog niet veel tijd gehad om contacten aan te bo ren. Ik heb het veel te druk. Zoals ook het afgelopen week einde. In drie dagen 72 eters op drie verschillende plekken. Ma rijt draait er haar hand niet voor om. Kwestie van goed plannen en goed inkopen. Vrij dagmiddag zijn alle bood schappen gedaan en gaat ze in de Toneelschuurkeuken aan de gang. Gevulde pastaschelpen, avocado met grapefruit, gevul de tomaatjes en champignons. Als de acteurs zich na de maal tijd in de kleedkamer voorbe reiden op de voorstelling heeft Marijt de keuken alweer aan kant en gaat ze thuis verder met Haarlemse cateraar bereidt maaltijden voor toneelgezelschappen Een 77-jarige Britse man heeft zich gisteren moeten verantwoorden voor de rech ter omdat hij op een dans- middag voor bejaarden een 71-jarige man had afgetuigd. Aubrey Powell bezorgde Mark Lester een gebroken neus, hoofdwonden en een gebroken pols nadat de 71-ja rige hem had beschuldigd van al te vrijpostig gedrag te genover de aanwezige vrou wen. De rechtbank veroordeelde de 77-jarige vechtersbaas tot een straf van achttien maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bo vendien moet Powell het slachtoffer een schadevergoe ding betalen van 500 pond (ruim 1750 gulden). De onenigheid tussen de twee bejaarden begon in maart vorig jaar tijdens een dansmiddagje voor ouderen. Lester beschuldigde Powell ervan de aanwezige dames seksueel lastig te hebben ge vallen en deelde een tik uit op het achterhoofd van Powell. De ruzie kon echter gesust worden voordat het echt uit de hand liep. Tijdens een dansmiddagje in september kregen de heren het opnieuw met elkaar aan de stok maar dit keer bleek Powell beter voorbereid. Hij had een vijl die in een thee doek zat gerold bij zich en sloeg de 71-jarige man er her haaldelijk mee op het hoofd. Powell toonde zich opgelucht na de uitspraak van de rech ter. Hij verklaarde tegenover de Britse krant The Guardian: „Meneer Lester zei dat ik me bemoeide met de dames maar ik ben een heer en so wieso impotent. Ik hou ge woon van dansen en een praatje maken. Er moet heel wat gebeuren om me op te winden." anp» Geluk JUSTUS VAN OEL de Britse eilanden sterk in ver val. Om die reden houden wij het droog. Bovendien komte de zon geregeld tevoorschijn. Na een nacht met minimumtem peraturen rond het vriespunt wordt het morgenmiddag maximaal 8-9 graden en er waait een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Donderdag dringt onder in vloed van een diepe IJslandse stormdepressie een portie sub- tropenlucht tot onze streken door. Daarin stijgt de tempera tuur tot een graad of 10. Wel is het meest bewolkt met enige regen en motregen. Gisteren nam de bewolking in de loop van de dag lang zaam toe. In de aanvan kelijk ijle bewolking de den zich fraaie optische ver schijnselen voor. In de loop van maandagmid dag werd de bewolking dik genoeg voor regen: in Nieuw-Ven- nep en in Hoofddorp viel 1 mm. Ze hebben zich niet bepaald opgemaakt om uitgebreid en copieus te gaan dineren. Eén voor één druppelen ze binnen - een aantal in badjas en met slippers aan - en bedienen zichzelf van een kom soep. Van een gezelschap dat zich culinair laat verwennen door een cateraar zou je op het eerste gezicht iets anders verwachten. Maar het enthousiasme is er niet minder om. „Mmm, dat ziet er lekker uit Marijt, fijne meid", zegt Guus Dam, de ingenieur, als hij binnen komt. Een zaterdag op stap met de Haarlemse cateraar Marijt Schaab. Plaats van handeling: de artiestenfoyer van de Stadsschouwburg Amsterdam. Handeling: de cast van de musical Ja zuster, Nee zuster geniet de maaltijd tussen matinee en avondvoorstelling. „Lekker hoor, kip pensoep en er zit ook bloemkool in", roept Paul R. Kooij (buurman Boordevol). De kinderen van een basisschool in Madgo in Kenya volgen enkele kamelen, die in de regio dienst doen als mobiele bibliotheek. Zij dragen de kisten met boeken die worden gebruikt door vijf scholen rond Garissa, een plaats 400 kilometer ten oosten van de hoofdstad Nairobi. foto afp Alexander joe opening cle afvalbak in. De gelukzalige 'klonk' weer galmde nog minuten later in mijn hoofd. Zo ongeveer moet ook Van Basten zich gevoeld hebben toen hij, in de EK-wedstrijd tegen Rusland in 1988 de bal vanuit een schijnbaar onmogelijke hoek achter de keeper til de. Dat gevoel nu, heet geluk. Er is iets gelukt, name lijk. Totaal onverwacht. Als het mislukt zou zijn was het absoluut geen ramp geweest, maar juist daarom: het kwam uit het niets. Er is er is niets bijzonders voor gedaan behalve een poging. En de beloning bedraagt liet miljoenvoudige van de investeringen. Nog zo eentje: in de Orinoco komt net als in de Ama zone een bijzonder dier voor, de zoetwaterdolfijn. In landen als Venezuela ondernemen duizenden toeris ten dagenlange, dure trips per boot om het dier te kunnen zien. Ik heb in mijn leven exact twee minuten op de Orinoco doorgebracht, niet eens vanwege de Orinoco, maar omdat mijn bus op een pont moestom ergens naar een overkant te komen. Achteraf die van de Orinoco. Loom leunde ik tegen de reling, liet mijn ogen rusten op het modderbruine water, en u raadt het al, precies onder mijn neus passeerde een school rivier dolfijnen. Ik deed een kort dansje op het dek en zat nog urenlang met een stralende glimlach in de bus te genieten van het idee dat op hetzelfde moment dozijnen korjalen met knetterende buitenboordmoto ren overal in Venezuela voor veel geld toeristen stroomop en stroomaf sleurden, en zonder dolfijnen te zien. Daarna vermaakte ik mij nog uren met de honderden dollars die ik zomaar had weten te bespa ren, en dat geheel ongewild. Dat nu is geluk, in al zijn betekenissen. Nog eentje dan. Ik was met de trein naar Den Bosch gegaan, maar vergeten te kijken hoe laat de Intercity's teruggingen. Ik besloot ontspannen alles op zijn be loop te laten. Als ik klaar was met mijn werk zou ik, rustig!, naar het station lopen en vanzelf zien of er iets richting Amsterdam ging. Die ontspanning is ook een vorm van geluk, maar dddr heb ik jarenlang zo hard voor moeten vechten, dat telt hier niet. Onderweg naar het station stopte ik nog voor een broodje ma kreel. Zonder 'eerst op de borden te kijken kocht ik rustig een kaartje bij de automaat en zag op een per- ronwijzer een trein naar Amsterdam aangekondigd. Zonder mijn pas ook maar iets te versnellen, stapte ik in. Vijf seconden later gingen de deuren dichten we reden. Mooier kan het niet. Geluk, zonder enige inspanning verworven. Onder de brug over de Lek passeerde geen verdwaalde potvis, maar ik weet zeker: op zo'n dag had het gemakkelijk gekund. De meeste afvalbakken, verreweg de meeste, staan met hun open kant naar het trottoir. Dat is logisch, afvalbakken worden nu een maal het meest gebruikt door voetgangers, en die lopen op het trottoir. Toch staat er op mijn vaste fietsroute van mijn huis naar het kinderdagverblijf één af valbak met de open kan t naar de weg gerich t. Waarom is niet dui delijk, maar het feit staat vast. De dag dat ik die ene afvalbak ontdekte, lOerd de dag van een intense gelukservaring. Ik fietste richting kinderdagverblijf. Met mijn ene hand hield ik mijn fietsstuur vast, in de andere hand hield ik het inmiddels afgekloven klokhuis van een appel. En opeens zag ik, een meter of vijf voor mij, een afvalbak uitnodigend met zijn tien centimeter hoge opening naar de weg toe staan. Zonder nadenken en zonder vaart te minderen smeet ik, schuin over de motorkap van een aan de stoeprand geparkeerde auto, mijn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2