'Ik wil vrouwen leren voor zichzelf te zorgen' Trends Hightech schoonheidsbehandeling voor man Flutganzenbord J mTBH WIU& ZW PAT7£M£ ÉW A DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 Een soort 'handje' drukt de plaat tegen het plafond, zodat de klusser de handen vrij heeft om de schroeven aan te draaien. foto gpd Klushulp Er zijn klussen waar de doe-het-zelver net een hand te kort komt. Denk aan de bevestiging van houten schroten, kunststofpanelen of gipsplaten tegen het plafond. Uit komst biedt dan de montagehulp met de rare naam BS-2 Dat is een lange, in lengte verstelbare metalen steel, die tussen vloer en plafond wordt geplaatst. Een soort pla- teautje op de steel, zeg maar het derde handje, drukt de gipsplaat tegen het plafond. De klusser kan vervolgens met twee handen de plaat met schroeven bevestigen. De draagkracht van de montagehulp is 45 kilo en de aandruk- kracht is bijna het dubbele. Het uitschuiven en Jdemvast zetten gaat met een handle. De anderhalf kilogram we gende montagehulp kan tot onder een hoek van 25 graden dienst doen. Het geval kost 72,50 gulden. Een wat langer en steviger exemplaar voor beroepsklussers (BS-3+) komt op 125 gulden. Info: I.D. Tools, Sprundel, 0165-382663. Een vergiet als douche vreet water, foto gpd Douchevergiet Zo'n vergiet boven je hoofd is een echte douchetrend. Op beurzen en tentoonstellingen zie je ze overal opduiken: de (meestal vaste) douchekoppen met een doorsnede van 20 cm en zelfs meer. Men kan een regendouche echter niet zonder meer toepassen. Het waterverbruik is gemiddeld zo'n 20 liter per minuut. Je moet dus wel over erg veel warm water beschikken. Ga maar na. Voor een stortbad van vijf minuten is 100 liter warm water nodig. Dat redt men alleen met een (direct gestookte) boiler van zo'n 120 liter. Welis waar moet er nog koud water worden bijgemengd, maar als twee personen allebei vijf minuten onder de straal willen, zit je al aan 200 liter water. Een regendouche haalt het in elk geval nooit met een kleinere of een aan de cv-ketel gekop pelde warmwatervoorziening. Dan is het warme water al na enkele minuten op. Bovendien kan een cv-installatie de vraag naar zoveel warm water niet verwerken en bestaat de kans dat de temperatuur van de woonverwarming een graadje lager blijft steken. Jeanswedstrijd De Rotterdamse modestudente Charlotte Wooning (20) heeft de eerste prijs gewonnen in de ontwerpwedstrijd Jeans Next Century. De wedstrijd was georganiseerd door de vakbeurs Mode in Beweging, die in Rosmalen werd ge houden. De modestudente won 2500 gulden met het ont werp Jeans als Icoon. Voor de vakjury was de originaliteit van het ontwerp doorslaggevend. Het doel van de wed strijd, een visie geven op de toekomst van de jeans, werd door Wooning uitgewerkt in de vorm van een spijkerbroek met de verpakking als onderdeel van het product. „De jeans zal in de toekomst tot symbool verheven worden", zegt de ontwerpster. „De jeansdrager van de 21e eeuw koestert de broek zoals een aanbidder van een icoon." Door een product met geïntegreerde verpakking te ont werpen, verheft Wooning het modeontwerp tot een con cept. mnr u E Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Voorwerp - terdege - vracht; 2. snelheidswedstrijd - afgebakende weg - toneelspeler; 3. zacht - bitterkruid - vreemde taal; 4. geestdrift - spijker - wringer; 5. hemellichaam - graveur - rangtelwoord; 6. rustteken - stad in Frankrijk - rugtas; 7. knijpwerktuig - zeer klein slipje - hoffelijk; 8. gesneden hengst - boomtop - impressie; 9. boerenplaats - strafwerktuig - vreemde taal; 10. boordsel - bosgod - hekwerk. redactie: margot klompmaker en saskia stoelinga 023-51; De grootse plannen van Jeanette Poorter rond de WAO De meeste vrouwen in de WAO zitten met het stempel 'onbe- middelbaar' in de kaartenbak ken. Onzin, zegt directeur Jean- nette Poorter (47) van het cen trum voor vrouwenhulpverle ning Artemis in Middelburg. Met persoonlijke coaching en therapie wil ze hen weer op de rails en aan het werk helpen, onder het motto "Voor vrou wen, door vrouwen.' Seksespe cifieke arbeidsreïntegratie heet dat. Om dit voor elkaar te krijgen, gaat Artemis landelijk opereren. In maart opent het centrum kantoren in Delft en Eindhoven en over een jaar moeten alle Nederlandse regio's een Arte- mis-vestiging hebben. Poorter heeft inmiddels zo'n 160 psychotherapeuten, maat schappelijk werksters, drama therapeuten en hulpverleners uit heel het land om zich heen verzameld. Om het weekend 'traint' ze er twintig. Tot in juli zit ze al vol. Al die hulpverleen sters moeten WAO-vrouwen die vast lijken te zijn gelopen in een uitzichtloze situatie weer aan de slag helpen. De prijs van de tweedaagse cursus is niet niks: 500 gulden. Maar zegt Poorter: „Lukt het niet, dan krijg je alles terug, minus de lunch." De bedoeling is dat vijfhonderd tot zeshonderd therapeuten en coaches onder het Artemis Keurmerk onbemiddelbare WAO-vrouwen begeleiden en aan het werk helpen. Er moeten Artemis-uitzendbureaus komen en ruimtes waar vrouwelijke onderneemsters kantoor of praktijk houden. Verder moeten de Artemis-cen- tra ruimte bieden aan leercen tra waar vrouwen tot „maat schappelijk werkster of feminis tisch politicoloog" worden op geleid. Ook kunnen ze een op leiding tot zelfstandig onderne mer volgen. Poorter: „Wat mij betreft is dit de eeuw van het vrouwelijk ondernemerschap." En ergens in Nederland komt het denk- en ontwikkelingscen trum van Artemis, voorspelt Poorter. „Dat moet heel gen- derspecifiek gesubsidieerd on derzoek doen. Een soort facul teit genderstudies van de uni versiteit Artemis. Poorter bulkt van de ambitie. „Ik wil dat het Artemis Keur merk net zo belangrijk wordt als de ISO-norm." Minachtend: „Dat vind ik zo'n patriarchaal- technische kwaliteitstoetsing. Daar wil ik een vrouwelijke kwaliteitstoets tegenover stel len." Met de combinatie van coa ching en therapie denkt Poorter de WAO-vrouwen die door uit voeringsinstanties als GAK, Ca dans en USZO al zijn afgeschre ven een nieuwe kans te bieden. Veel van deze vrouwen zijn door psychische problemen hun werk kwijtgeraakt. Het is een groeiende groep. „Veel vrouwen haken af door trau ma's of persoonlijkheidsproble matiek. Daar is Artemis in ge specialiseerd." Lang is gedacht dat vrouwen in de WAO terechtkomen doordat zij betaald werk en de zorg voor het gezin niet aankunnen. On zin, blijkt uit recent onderzoek van het Landelijke Instituut So ciale Voorzieningen. Het zijn juist kinderloze jonge vrouwen van 25 tot 35 jaar die ziek wor den. Poorter wist dat al lang, zegt ze. „Dat zijn vrouwen die met 'tsjakka-plezier' aan het werk zijn gegaan en toch in de knel komen. Dat komt omdat ze meegaan in de prestatiegerichte mannelijke maatschappij. In zo'n cultuur komen vrouwen snel in de problemen. Die pro beren ze dan op te lossen door zich in het harnas van hun overlevingsmechanisme terug te trekken. Vrouwen hebben vaak maar één overlevingsme chanisme: dóórgaan en nóg harder werken. Dat is een ty pisch vrouwenprobleem: teren op één overlevingsmechanis me. Dan ben je even niet kwets baar, voel je zelfs geen pijn meer. Maar opeens is het op en ben je ziek, bumed-out." „Dat heeft niks te maken met gebrek aan creativiteit om met problemen om te gaan. Dat is een gebrek aan bewustwording. Als je vrouwen leert dat er ver schillende manieren zijn om problemen op te lossen en hen inzicht geeft in hun overle- vingsmechanismen, kunnen ze iets aan de problemen doen. Dan kun je ook weer verant woordelijk voor jezelf zijn en voor jezelf zorgen. Want vrou wen zorgen heel goed voor an deren en pas in laatste instantie voor zichzelf. Vrouwen hebben een sterk eigen aandeel in hun burn-out." „Vrouwen hebben geen voor beelden. Ze vervallen in dezelf de fouten als mannen. De pest is alleen dat thuis de zorg er nog eens extra bij komt. Als mannen thuis komen, wacht hen een verzorgingstraject. Vrouwen, en dat roep ik al heel lang, hebben die combinatie van werk en zorg gewoon no dig. Als dat maar niet betekent 120 uur per week draven. Je hoort vaak: ik wil plezierig werk én ik wil mijn kind naar hockey brengen. Ik kan niet zonder die combinatie. Daar krijg ik ener gie van. Het moet zo zijn dat vrouwen met kleine kinderen om half drie naar huis kunnen. Dan kunnen ze hun werk 's avonds afmaken als de hele bups op bed ligt." „Als je dit verhaal aan vrouwen kunt vertellen, dan kun je iets aan de maatschappij verande ren. Dan moeten werkgevers vrouwen wel een aantal kinder ziektedagen geven. Dat heb ik bij Artemis ook gelijk gedaan. Vrouwen lijken zieker dan man nen, want ze melden zich vaker ziek. Dat is niet waar. Vrouwen zijn niet ziek, hun kinderen zijn ziek. Dus melden zij zich ziek om de boel op te vangen. De samenleving moet zo worden ingericht dat vrouwen kunnen werken en toch zorg aan hun kinderen kunnen besteden. Wachten tot mannen dat doen duurt nog zoveel jaren." „Dat klinkt erg feministisch. Dat is het ook. Maar als ik met vrouwen praat, heb ik het over een vrouwelijke benadering. Daar ligt ook mijn kans. Want ik wil duidelijk maken dat vrou wen met z'n allen wel degelijk kracht hebben. Als we het doen op de manier waarop mannen het hebben gedaan, is dat zon- N Jeanette Poorter: „Vrouwen zorgen heel goed voor anderen en pas in laatste instantie voor zichzelf. Vrouwen hebben een sterk eigen aandeel in hun bum-out." foto gpd de. Dat is ook zonde voor de heid aanzetten. De samenleving wereld. Vrouwen hebben iets te wordt er authentieker door. geven. Ik wil wouwen tot zelf- Mannen hebben baat bij femi- standigheid en onafhankelijk- nisme. Vrouwen worden er als mondiger en agressiever vaj ide En daar hoeven mannen ecl ne niet bang voor te zijn. Of he nk liever een slaafje dan?" In de bewustwording van vi p wen ligt de sleutel voor heri gratie van vrouwen op de ai (EG beidsmarkt, zegt Poorter. M C r ze wil ook met preventiecui ed sen met de bewustwording ide boodschap de boer op. „Voiih bedrijven en arbodiensteni g" natuurlijk heel interessant, rdt voorkom je dat vrouwen in organisatie aan bum-out lijden? Dat bewustwording; proces is cruciaal. Ik merkt fü vrouwen die hier binnenkoi :n. dat bijna iedereen zich niet wust is van haar socialisatie te vrouw, of je nu een topposi )r in het bedrijfsleven hebt of irb twintig jaar thuis zit. Wij kipei naar de opvoeding: wat heb itb; geleerd en wat wil je daarm wel en niet?" Poorter heeft lak aan de be hoefte op de arbeidsmarkt, draait bij haar om de wouw ke tegenover haar zit. Tekort a nc personeel in de zorg? So wh i „Wij zullen niet eventjes vo iei honderdduizend verpleegst i zorgen. Stel: hier komt een n wouw die vanuit de zorg in srr WAO zit. Dan komen we en ter ter dat zij voor de zorg heef!htc kozen omdat haar moeder|na ook heeft gedaan. Wij kijkei wat ze wél wil. Als je haar ii s j( zorg terugduwt, krijg je het draaideureffect. Dan zit ze^t u weer in de WAO." Poorter wil Arbeidsvoorziei naar de kroon steken. „Bin twee jaar ben ik even groot zegt dat ze inspeelt op de siwu ken die Arbeidsvoorziening r, 6 vallen. „Dat is een log appaler Vrouwen zijn daar numme K\ Voor Artemis hangt veel af contracten met uitvoering stanties voor arbeidsreïntej Gii tieprojecten. De gesprekkei pen nog. Voor Poorter is m irzi lukking ondenkbaar. „In m hoofd staat alles er al. Als h niet doorgaat, beginnen w< eerst alleen in Brabant en 2 Holland. Het plan kan allei ;ht nog maar vertraagd wordei roelf reinders Mannen kopen tegenwoordig steeds meer verzorgende pro ducten, want ook zij willen er goed blijven uitzien. De drem pel van de schoonheidssalon is échter voor de meesten van hen nog steeds veel te hoog. Te wouwelijk en vooral niet man nelijk, vinden ze. Joke de Ruiter, die al twintig jaar in het schoonheidsvak zit, heeft een speciale, snelle uit sluitend op mannen gerichte behandeling ontwikkeld, die hen moet motiveren de stap te wagen. 'L'homme énergique' heet het concept, dat ze graag landelijk wil introduceren. In haar salon 'Vous et moi' in Zoetermeer legt ze uit hoe haar methode werkt. „De behande ling duurt een half uur en is meer gericht op ontspanning dan verzorging en sluit daarom goed aan op het jachtige leven van veel mannen." Het eerste kwartier geeft ze gezicht, nek en hoofdhuid en ontspannende massage. „De massage maakt rustig. Blokkades worden opgeheven. Ze voelen zich verfrist, maar gaan ook bewuster ademen. Dat is een goede voorbereiding op het tweede deel van de be handeling. Dan krijgen ze een koptelefoon met rustige muziek en natuurgeluiden en een spe ciale hightech lichtimpulsbril. Voortdurend knipperende lichtjes, die door de gesloten oogleden waargenomen wor den, zorgen ervoor dat de man nen nergens aan denken. De bril versterkt dus het rustgeven de gevoel dat ze bij de massage al hebben gekregen. Het li chaam komt in balans." Volgens De Ruiter kan een man na de behandeling beter func tioneren, omdat hij even de ge legenheid heeft gehad zich te ontspannen. Hij ziet er ook be ter uit. „Het effect kan soms nog dagen blijven." Voordat ze met de behandeling begint, vraagt ze de mannen of ze vrij zijn van hartklachten en of ze niet aan epilepsie lijden, want dan mogen ze de bril niet op. Joke de Ruiter benadrukt dat L'homme énergique echt alleen voor mannen is. En niet alleen omdat de behandeling van alle vrouwelijke getut is ontdaan. Een bijkomende reden is dat de meeste vrouwen niet in een half uur behandeld kunnen worden. „Veel dames hebben make-up op. Je moet eerst de huid reini gen. Bovendien zit er vaak lak of gel in hun haar, waardoor het in plaats van masseren trek ken wordt. Verder hebben da mes een ander gevoelsleven en kijken ze anders aan tegen hightech." Mannen kunnen altijd een aan vullende behandeling krijgen. „Maar het duurt meestal wel een paar keer voordat ze advies vragen. Soms kom ik er zelf mee." Joke de Ruiter zoekt steeds een nieuwe uitdaging in haar vak als schoonheidsspecialiste. „Als het een sleur wordt ben je niet meer goed bezig. Je blijft zoe ken. Bijvoorbeeld naar een ma nier om heren de salon in te krijgen. Ik heb mijn nieuwe me thode op vele heren uit mijn omgeving uitgeprobeerd, maar tijdens een bedrijvenbeurs vo rig jaar - waar zij konden ken nismaken met de behandeling - is het concept van lieverlee ge worden tot wat het nu is. De re acties waren ontzettend goed, dat vond ik iets unieks. Mensen stonden in de rij met de vraag of ze ook een keer mochten." Inmiddels heeft De Ruiter de grotere salons aangeschreven. Die mogen, nadat hun mede werkers een workshop onder haar leiding hebben gevolgd, de beschermde naam L'homme énergique voeren. „Maar ze mogen niet de kennis over brengen. Dat wil ik zelf doen om ervoor te zorgen dat de kwaliteit hoog blijft." (Informatie: www.lhomme- energique.nl; E-mail: info@ lhomme-energique.nl) jacques geluk» Na een weldadige massage krijgt de man een hightech lichtimpulsbril op die het rustgevende gevoel ver sterkt. foto gpd Waarom zijn vrouwen geen mannen en andersom? De Amerikaanse psycholoog John Gray heeft het antwoord: „Lang geleden leefden de mannen op Mars en de vrouwen op Venus. Op hun eigen planeet leerden zij ieder op hun eigen manier te denken en te handelen. Op een dag kwamen zij naar de aarde en ontdekten zij elkaar, maar vergaten zij waar zij vandaan kwamen." Van dat thema, waaraan hij al een plankvol boeken wijdde, heeft deze Amerikaanse psycholoog nu een spel gemaakt. In 1992 stelde Gray vast dat mannen verschillen van wou wen. Briljant was dat. Want hoewel hij natuurlijk geen ster veling iéts nieuws meldde, liep Gray wel mooi binnen. Zijn boeken, die uitsluitend over de omgang tussen man en vrouw gaan, gingen bij miljoenen over de toonbank. Zijn boodschap verpakte hij onder de noemer 'Mannen komen van Mars, vrouwen van Venus'. Gray heeft zijn Mars- en Venusfabel be hoorlijk uitgemolken. De titels zeggen genoeg: 'Mars zoekt Ve nus, Venus zoekt Mars', 'Mars en Venus verliefd', 'Mars en Ve nus in de slaapkamer', 'Mars en Venus, relaties', 'Liefdesgehei men van Mars en Venus', 'Mars en Venus voor altijd samen; blijvende passie in uw relatie'. En voor als het allemaal toch niet zo blijkt te boteren is er al tijd nog 'Mars en Venus begin nen opnieuw'. En nog is Gray niet klaar. Voor de niet te stuiten fan is er nu ook het spel 'Mannen komen van Mars, vrouwen van Venus'. Te koop voor 89 gulden. Mattel zelf betitelt het als 'een must voor iedereen die zijn relatie in topconditie wil brengen'. Wie dat hoge doel boven alles stelt, neemt vast voor lief dat het spel eigenlijk niet zo leuk is. M °A Het speelsysteem - breng j on van start naar finish - treft dat van ganzenbord Alleen de dobbelsteen ont breekt. Wie vooruit wil op naïef opgefleurde spelbori moet raden welk antwoord^ medespelers geven op de t [jq meegeleverde vragenkaartj Om die vragen is het te dof Vrouwen en mannen strijd tegen elkaar. De spelers lez om de beurt een vraag en bijbehorende meerkeuze- woorden voor. Een greep, vrouwen: 'De meeste ruzie r gaan over a) kleine dingen, en grote dingen of c) de mani p waarop wij ruzie maken.' meeste mannen zien seks; een recht, b) een beloning n(j een teken van liefde.' Voor mannen: 'Ik verlang vaak n iets a) heets, b) nats of c) z jQj 'Mannen die thuisblijven kinderen op te voeden a) I ben geluk, b) zijn lui of c) sukkels.' Wie zich in de drie antwoo niet kan vinden, heeft een vluchtweg. Manvolk kan zi ;e] terugtrekken in het 'hol', d in de 'put', trouwens een: re dan die in ganzenbord, en 'put' zijn ontleend aani filosofietje van Gray. Die ni dat mannen in hun zwijgz momenten ruimte en tijd zichzelf zoeken in zo'n 'Ho Vrouwen die het minder gaat, vinden steun en troo de 'Put'. Weet Gray. Terwijl de vraagvoorlezerz rb antwoord tevoorschijn dra op een plastic ufootje, moj ld de anderen op het bord de; komst voorspellen. Een go M voorspelling helpt het pion nk van het eigen team vooruil Ko Mars of Venus naar de aan gei Wie het eerst moeder aard :oi reikt heeft gewonnen. Dan ke de doos weer in de kast. cor de boer 5 6 7 8 9 10 - HHHHHHi- Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Lest; 4. ezel; 7. Irene; 9. te; 11. iet; 12. pi; 13. eng; 15. pre; 16. neer; 18. boer; 19. aal; 20. ogen; 22. ooit; 25. min; 27. per; 28. be; 29. lid; 31. re; 32. lepel; 34. raat; 35. link. Verticaal: 1. Laten; 2. si; 3. tri; 4. ent; 5. ze; 6. luier; 8. eer; 10. energie; 12. premier; 14. ge; 15. Po; 17. Ran; 18. blo; 20. omber; 21. en; 23. op; 24. treek; 26. hip; 29. Let; 30. del; 32. la; 33. li. L/FP HEEFT /N&gTUPEEGP OOH *06 AUGUSTUS CARNAVAL VOOR iwfiwwi 'CI

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20