Leidsch Dagblad Unilever sluit 100 fabrieken sbie h verkopen Leiderdorp in beeld van de baan voor nieuwe ijspiste Vier leden Haarlemse Hells Angels vermoord Betogers huiswaarts na protestmars Kosovo 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Irritatie in Japan over opstelling Nederland Wanneer maakt Kok excuus voor slavernij? BDAG 22 FEBRUARI 2000 en wil af LIVO als ge aanbieder gerenwerk OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42242 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 16 Noordwijker Jan Willem van Holst beëindigt 'veel te korte politieke loopbaan' 17 Klachtenfunctionaris Hanny Oudshoorn: Waar mensen bij elkaar zijn, is gemopper 19 Bestrijders van I Werner Brinkhof kakkerlakken zet bomen als kammen in Alphen meubelstukken 170 huizen uit I in huiskamer jycot Oostenrijk Miljardenoperatie bij Brits-Nederlandse concern kost 25.000 banen rkt averechts' zitter Prodi van de Euro- Commissie is bang dat boycot van Oostenrijk we de regeringsdeelname de extreem-rechtse FPÖ echts werkt. „We moeten issen dat we mensen als 5 er daardoor niet krachti- maken dan ze al zijn", zei m de Belgische krant De 14 daard. tstrein Oost bestaand spoor tanleg van een hogesnel- Silijn naast de spoorlijn :ht-Arnhem gaat waar- jnlijk niet door. Per uur I de komende jaren slechts I hogesnelheidstrein naar I sland, te weinig om de zes I rd gulden te rechtvaardi- die de nieuwe rails zou kosten. Het rijk studeert p aanpassing van het be ide traject voor hogere leden. ;rgie moet goedkoper as- en elektriciteitsreke- van gewone burgers moet tv dalen. Minister Jorrits- 4van economische zaken m dat te bereiken al in kleinverbruikers de mo- - iheid geven vrij gas en in te kopen. Zoals de en nu zijn, gebeurt dat 2007. vines in Alpen n zeven levens Zwitserse en Italiaanse zijn gisteren zeven men- oor lawines om het leven men. In het noorden van stierven vier skiërs on- e sneeuw. In Davos lieten mensen het leven. Drie ren raakten gewond. De- iwine werd veroorzaakt twee skiërs die zich bui pistes begaven. a7 n werkplek iseur Rabo Doetinchem hoeft van chter beleggingsadviseur azelmans geen werkplek aan te bieden. Die had kort geding geëist nadat m jaar ziek was geweest, erd er eerder ten onrech- verdacht miljoenen gul- te hebben verspeeld op èctenbeurs. ia 8 itse bank stopt jard in internet sche Bank, de grootste ter wereld, gaat jaarlijks nil jard gulden investeren ternet. De financiële in- ig is ervan overtuigd dat forld wide web de sector lig op zijn kop gaat zet- a9 Ikestein: Brief et goedkoper versturen van brieven goedkoper worden. Dat volgens EU-commissaris stein door opheffing van ostmonopolie. De angst i'n liberalisering leidt tot let sgevende postbedrijven ?n slechte bezorging in evolkte gebieden, is in erv gen onterecht uzEtwmm nland iland en Samenleving14 ek van de Dag2 13,15,16,17,18 iieprogramma's ^/Strips Unilever, fabrikant van onder meer shampoo, waspoeder, ijs en marga rine, wil zich de komende jaren terugtrekken op 150 'strategische loca ties'. Dat betekent dat bij het Brits-Nederlandse concern 100 fabrieken dicht moeten. De operatie kost 25.000 mensen hun baan, ofwel tien procent van het totale werknemersbestand. De klappen vallen vooral in Europa en in Noord- en Zuid-Amerika. Unilever schat dat de groot scheepse reorganisatie ongeveer 6,5 miljard gulden kost en vanaf 2004 leidt tot een besparing van 3,3 miljard gulden per jaar. rotterdam anp „Wij zijn ons er zeer van bewust dat de ze plannen de komende vijf jaar tot ver lies van banen zullen leiden, maar ze zijn noodzakelijk voor de gezondheid van het bedrijf op de lange termijn", liet Unilever vanochtend in een verklaring weten. Op de beurs werd vanochtend en thousiast gereageerd op de plannen. Om elf uur was de koers van het aan deel al meer dan zeven procent gestegen tot 49,35 euro. FNV Bondgenoten reageerde vanoch tend lakoniek. Bestuurder H. van der Windt: „Ze zetten alles nog eens op een rijtje. Vermoedelijk om nog iets te doen aan de beurskoers." Hij zei al bekend te zijn met de overcapaciteit in een aantal fabrieken. Unilever kondigde vorig jaar al aan het aantal merken drastisch te beper ken. De multinational opereert op dit ogenblik op vele markten met een groot aantal verschillende producten en mer ken. Van Iglo-ijs tot Calvin Klein-par- fum. Unilever wil het aantal merken be perken tot 400 waarvoor extra reclame wordt gemaakt. De komende vijf jaar is voor de uitverkoren merken, waartoe in elk geval Magnum (ijs), Dove (zeep) en Lipton (thee) behoren, 3,3 miljard gul den aan extra marketingsondersteuning beschikbaar. Unilever heeft vorig jaar een bedrijfs winst behaald van iets meer dan 10 mil jard gulden. Dat is 7 procent meer dan in 1998. De nettowinst ging met 5 pro cent omlaag naar 6,14 miljard. Die da ling heeft alles te maken met het super dividend van 16 miljard gulden dat hal verwege vorig jaar is uitgekeerd aan de aandeelhouders. Daardoor veranderde de riante kaspositie en moest er rente worden betaald in plaats van ontvangen. Rijkaard doet Gerets geen toezegging over Van Nistelrooij Werkstraf voor plegen ontucht met jongens haarlem pauline van der mue Een 51-jarige Haarlemmer is gisteren veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke celstraf wegens ontucht met jongens. De offi cier van justitie had anderhalf jaar cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank acht echter niet be wezen dat de man de jongens ook samen met zijn vriend heeft misbruikt. De Haarlem mer en zijn vriend zijn vorig jaar in Thailand aangehouden op verdenking van ontucht. De rechtbank daar heeft hen vrij gesproken. 071-5143545 HET WOORD IS AAN Nikki Giovanni Fouten horen erbij. Het gaat om de reactie op de fout. r/9° 4*/82730 50% 30% 20% ÏSSSSS? 20% 30% 40% Leidse hal 'verouderd en geldverslindend' ActiCS COFUS velsen pieter van hove leiden afke van der toolen Het KNSB-district Sassenheim maakt plannen voor de bouw van een nieuwe ijshal. De schaatsbond noemt de be staande hal aan de Vondellaan in Leiden 'verouderd, geldver slindend en te klein'. Het dis- trictsbestuur kijkt voor de plek voor de nieuwe schaatsaccom- modatie over de grenzen van Leiden heen. De eerste gedach ten gaan uit naar Leiderdorp. Districtsvoorzitter B. van der Geest benadrukt dat het be stuur zich nog maar net aan het oriënteren is. Het heeft onlangs alle argumenten op een rijtje gezet en is tot de conclusie ge komen dat de Leidse ijsbaan - bekend onder de oude naam Ton Menkenhal - geen toe komst heeft. De 24 jaar oude hal vraagt de komende jaren grote investeringen en de huur stijgt flink. Daarbij komt dat de hal altijd te krap blijft, wat er ook aan wordt vertimmerd. Een nieuwe hal biedt per spectieven. In de eerste plaats kan er een groter ijsoppervlak worden aangelegd, zodat er meer mensen tegelijk op kun nen. Op dit moment zijn er wachtlijsten. Een grotere baan heeft ook meer gebruiksmoge lijkheden: nu kunnen er alleen wedstrijden voor kinderen wor den gehouden. Bovendien kan er meer ruimte komen voor tri bunes en andere faciliteiten. Een nieuwe hal kost veel geld, beseft Van der Geest. „Voor een vierhonderdmeterbaan moet je al gauw rekenen op twintig mil joen gulden." Zelf kan het dis trict dat nooit betalen. De schaatsbond is voor het welsla gen van het plan afhankelijk van twee factoren: er moet een gemeente zijn die grond voor een ijshal heeft en een project ontwikkelaar die in het project wil investeren. Van der Geest: „Het nadeel is dan wel dat we geen eigen baas meer zijn over de hal." Op de korte termijn verandert er overigens niets: voor de bestaande ijshal bestaat nog een huurcontract voor drie jaar, met een optie voor nog vijf jaar. Het districtsbestuur heeft ruim de tijd om 'om zich heen te kijken'. Pagina 17: Nieuwe ijshal wel licht langs rijksweg A4 Politie treft lichamen aan in seksclub Britse KFOR-soldaten proberen de demonstrerende Kosovo-Albanezen in Kosovska Mitrovica tegen te houden. De Albanezen kwamen gisteren haarlem jacob van der meulen naar de gedeelde stad om te demonstreren tegen terugkerende confrontaties tussen de Albanezen en Serviërs. foto reuters oleg popos/ john oomkes kosovska mitrovica anp-dpa De duizenden mensen die gis teren in Kosovo een lange pro testmars hielden naar de ge deelde stad Kosovska Mitrovica gaan weer terug. De naar schat ting 20.000 Kosovo-Albanezen maakten een veertig kilometer lange wandeltocht die in de hoofdstad Pristina begon. Vol gens de nieuwszender CNN zijn ze'overgehaald om naar huis terug te keren. De deelnemers kwamen gis teren aan het eind van de mid dag aan in de gedeelde stad, waar het de afgelopen weken geregeld tot etnisch geweld kwam tussen Albanezen en Ser viërs. De tocht was gericht te gen de steeds terugkerende confrontaties. Net toen de stoet aankwam, kwam het tot scher mutselingen tussen KFOR-troe- pen en Kosovo-Albanezen. De Albanezen kwamen uit een dorp in de buurt en waren door een blokkade heengebroken. Bij de confrontatie schoten de KFOR-militairen met traan gas en werden waarschuwings schoten gelost. Er vielen enige gewonden, 's Avonds keerde de rust in Kosovska Mitrovica te rug. KFOR haalde pantserwa gens weg van de brug die het zuidelijke Albanese en het noordelijke Servische deel van de stad van elkaar scheidt. De Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties, Richard Holbrooke zei er giste ren van overtuigd te zijn dat de regering in Belgrado achter de onrust in Kosovska Mitrovica zit. „Het lijkt me duidelijk wie hier verantwoordelijk is. Dat is Belgrado", aldus de topdiplo maat tegenover journalisten. Secretaris-generaal van de NAVO, Robertson, heeft de lei ders in Belgrado gewaarschuwd dat de verdragsorganisatie een nieuw conflict niet zal tolere ren. Hij deed de uitspraken na dat duidelijk was geworden dat Joegoslavië een troepenmacht samentrekt aan de grens tussen Servië en Kosovo. „Er is zeker sprake van stij gende spanningen in het zui den van Servië en grote aantal len Joegoslavische militairen zijn naar het gebied gestuurd", aldus Robertson. „Het lijdt geen twijfel dat Milosevic de hand heeft in een aantal provo caties van Servische zijde." Een Servische officier ontkende evenwel dat Belgrado bezig is met een troepenversterking. Vier leden van een Haarlemse motorclub Hells Angels zijn de afgelopen nacht dood aange troffen in het sekshuis Club Es ther aan de Generaal Botha- straat. De mannen zij door ge weld om het leven gebracht, al dus de politie. De politie begon een zoek tocht naar de mannen, nadat een bevriend lid van de motor club zondagmiddag aangifte deed van vermissing. Tijdens dat onderzoek werd duidelijk dat de mannen mogelijk in de seksclub zouden zijn. Kort vöor één uur vannacht forceerde de politie de ingang van de seks club en trof de levenloze licha men aan. De politie kon van ochtend nog geen enkele me dedeling doen over motief en dader(s). De directe buren van Club Esther verklaarden van morgen niets van de meervou dige moordpartij te hebben ge merkt. Opvallend was wel dat de seksclub al enige dagen dicht was. Normaal is Club Es ther zeven dagen per week tot diep in de nacht geopend. Eigenaar van Club Esther is de Zandvoorter Hulscher. De exploitatie van de club is sinds 1 januari in handen van Fresco BV. De bedrijfsleider zou het af gelopen weekeinde niet in het pand aanwezig zijn geweest, al dus Hulscher. Hij verklaarde verder dat enkele leden van de Hells Angels wel vaker Club Es ther bezochten. „In het begin was ik daar niet zo blij mee. Maar de jongens zorgden op geen enkele manier voor pro blemen." Hells Angels Haarlem liet vanmorgen weten geen en kele reactie op de gebeurtenis te willen geven. De voor vandaag aangekondig de stiptheidsacties bij Corus in IJmuiden zijn op het laatste moment afgelast. Vakbonden en concerntop kwamen giste ren overeen dat bij de Neder landse vestiging van het staal- en aluminiumbedrijf de ko mende vijf jaar geen gedwon gen ontslagen vallen door de fusie met British Steel. Wel handhaaft het bestuur de plan nen om binnen twee jaar we reldwijd 2.000 tot 3.000 van de 66.000 arbeidsplaatsen te schrappen. FNV Bondgenoten en CNV Bedrijvenbond hadden tot de acties opgeroepen uit onvrede over de onduidelijke situatie voor het personeel. Volgens de bonden gonsde het van geruch ten over banenverlies bij het voormalige Hoogovens. Vol gens vakbondsbestuurder A. van der Molen (De Unie) is gisteren tijdens een ontmoeting met bestuurvoorzitters J. Bryant en F. van Duyne een 'hoop kou uit de lucht gehaald'. Zo is overeengekomen dat bovental ligen binnen het bedrijf een an dere werkplek krijgen. Hieron der vallen ook de 590 perso neelsleden van de te sluiten af deling Lange Producten. Voor het nieuwe inkoopbeleid is be paald dat serviceverlenende diensten binnen Corus ander half jaar een voorkeursbehan deling krijgen boven externe concurrenten. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. tokio anp De irritatie in Japan over de 'hypocriete opstelling' van Ne derland loopt hoog op en kan de relaties tussen beide landen in gevaar brengen. Dat schrijft de Japanse krant Sankei Shim- bin vandaag naar aanleiding van de verklaring waarin pre mier Obuchi gisteren veront schuldigingen aanbood voor de oorlog. De verontschuldigingen zijn niet terecht, meent de krant. Immers, Nederland heeft zelf nooit excuses aangeboden voor de kolonisatie van Indone sië, aldus het drie miljoen exemplaren tellende buiten beentje van de Japanse media. De krant ruimt een kwart pa gina in voor de letterlijke tek sten van Kok en Obuschi. In een artikel wordt er op gewezen dat Nederland destijds 226 Ja panse soldaten ter dood bracht. De overige kranten reageerden vandaag overwegend neutraal op het nieuws van de excuses. Premier Kok vindt dat Obuchi 'een heldere verklaring' heeft afgegeven. Maar dat wil naar zijn mening niet zeggen dat de ze 'pikzwarte bladzijde' kan worden omgeslagen. De Twee de Kamer is tevreden met de Ja panse excuses. Vertegenwoor digers van de Indische gemeen schap in Nederland waren min der onder de indruk. 'Overheid moeten verontschuldigingen aanbieden aan Antillianen en Surinamers kees van der linden De inspanningen van minister-president Kok om excuus te krijgen van de Japanse regering voor haar oprlogsmisdaden, zijn voor Antillianen en Surinamers moeilijk te verteren. Is het niet hoog tijd dat de pre mier de hand in eigen boezem steekt en zich verontschuldigt voor driehonderd eeuwen slavernij? Emeritus-predikant H.C.Hessen van de Evangelische Broedergemeente in Haar lem, die veel Surinamers telt, vindt dat de Nederlandse overheid haar excuus moet aanbieden aan de nazaten van Surinaamse en Antilliaanse slaven. „Als christen geloof ik dat verzoening pas mogelijk is, als je schuld belijdt. Dat geldt ook voor de Ne derlandse regering. Het verdriet zit bij de Surinaamse bevolking nog heel diep." De historische feiten over de slavenhan del zijn onthutsend. Eén miljoen zwarte West-Afrikanen zijn door Nederlandse sla venhandelaren gevangen genomen en ver scheept. Bovendien schafte Nederland in 1863 als laatste Europees land de slavernij af, dertig jaar na Groot-Brittannië en vijf tien jaar na Frankrijk. De Nederlandse sla venhouders waren bovendien zeer wreed. Strafmaatregelen als het afhakken van ton gen, vingers, oren en geslachtsdelen kwa men regelmatig voor. „De meeste Nederlanders zijn er merk waardig genoeg niet mee bezig", aldus Hessen. „Ik krijg vaak te horen 'dat is ons pakkie an niet', en: 'Dat was een andere tijd', of: 'Andere landen deden het ook'. Behalve als het de Nederlanders zelf be treft. Haatgevoelens met betrekking tot de Duitsers, die merk je zelfs op het voetbal veld." Ook de zwarte dominee Rudy Polanen uit Amsterdam kan zijn cynisme nauwe lijks verbergen. „Het staat niet in verhou ding. We praten hier over bijna driehon derd jaar van onderdrukking en mishan deling, terwijl de Japanners maar vijf jaar in Indonesië zijn geweest. De slavernij heeft mensen ontworteld, en dat werkt nog steeds door. Tot op de huidige dag worden Surinamers geconfronteerd met de arrogantie en de neerbuigende houding van blanke Nederlanders." Pagina 3: 'Beatrix moet vergiffenis vra gen' Voorletter»: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: orglng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (/34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1