Kunsthandel trapt in Yenetiaanse val Bomen als meubelstukken in huiskamer Het gaat Al Jarreau ook om de boodschap Cultuur Kunst Freek de Jonge keert zich tegen Mulisch' boekenweekgeschenk Hundertwasser overleden Italiaanse bende wil weer slag slaan op Nederlandse antiekbeurs Een Italiaanse bende van kunstzwendelaars wil volgende maand een grote slag slaan op The European Fine Art Fair (TEFAF) in Maastricht. Dit melden Britse politie diensten en verzekeringsmaatschappijen. Vorig jaar is de kunst- en antiekbeurs al door dezelfde criminelen ge bruikt om contacten te leggen met goedgelovige stand houders. Volgens het Britse blad The Observer zijn toen een dozijn handelaars voor ruim drie miljoen gulden op gelicht. Zonder in details te treden heeft een TEFAF- woordvoerster gisteren dat verhaal bevestigd. Bassoli, een in Rimini geboren oplichter met maffia-connec ties. De valse graaf bood zich aan als kandidaat-koper van enkele stukken die hij in Maas tricht had gezien. Ze zouden een prachtig huwelijksgeschenk zijn voor zijn dochter die in de zomer in Venetië zou trouwen. Om de bruiloft voor te berei den, was hij in juni enkele da- MAASTRICHT ANDRÉ GROSEMANS De Italiaanse kunstdieven hiel den vorig jaar in maart een voorbeschouwing op de Maas trichtse beurs. Handelaars die er een stand hadden werden bezocht door een man die zich uitgaf voor graaf Gianfranco Cenni. Volgens The Observer was hij in werkelijkheid Alberto gen in die Italiaanse stad en, als het lukte, zou hij dan graag de kunstvoorwerpen nog eens zien. Meer dan tien handelaars trapten in de val. Ze reisden naar Venetië, waar ze zonder iets van elkaar te weten en met vaste tussenpozen apart wer den ontvangen in wat zij als de woning van graaf Cenni be schouwden. Eigenlijk ging het om het paleis van markiezin de Macchiavelli dat de bende voor een kleine 33.000 gulden had afgehuurd. Pas later ontdekte de eigenaar van het gebouw dat hij een ongedekte cheque had gekregen. De kunsthandelaars, die uit verschillende Europese landen en de Verenigde Staten kwa men, werden onthaald door twee jonge mannen en een mooie blondine. Dat waren Bassoli's zoon Andrea, zijn schoonzoon Nicolo en zijn jon ge Tsjechische vriendin. Het trio loog dat de graaf helaas niet aanwezig kon zijn omdat zijn moeder in het ziekenhuis was opgenomen. Of zij de stukken misschien konden achterlaten tot morgen. Ze kregen een ont vangstbewijs en mochten op kosten van de kandidaat-koper in een nabijgelegen hotel over nachten. Wie aarzelde, werd ge rustgesteld met een telefoontje van de immer gemoedelijk klin kende graaf. En grote twijfelaars kregen een cheque als voor schot. De volgende dag was er geen spoor meer van de graaf of zijn gevolg te bekennen. En de kunstwerken waren ook ver dwenen. De handelaars konden naar huis met waardeloze ont vangstbewijzen en ongedekte cheques. Onder de op deze wijze ge stolen stukken waren onder meer oude prenten, diamanten en Nederlandse stillevens uit de zeventiende eeuw. Een Duitse handelaar in antiquarische boeken raakte vijf waardevolle publicaties van Isaac Newton kwijt. En een Britse gedupeerde liet zich een meesterwerk van Giacomo Guardi afhandig ma ken. Het doek werd op 200.000 gulden geschat. „De werkmethode van de bende was misschien ouder wets," zegt een Britse detective, „maar wel efficiënt. Het moet gezegd: het zijn vakmensen." Dezelfde bron koppelt de mis daadorganisatie van Alberto Bassoli aan verscheidene ande- 'Er moet iets gebeuren met onze planeet' AMSTERDAM TON OUWEHAND Een nieuwe platenmaatschap pij, een nieuw geluid? Voor zanger Al Jarreau geldt dat niet. Hij klinkt op zijn nieuwe cd 'Tomorrow Today' zoals de mensen hem kennen. Maar er staat wel een salsa-stuk op. Dat had hij nog niet eerder gedaan. „Het gaat om de boodschap." Al Jarreau zit met een opge ruimd humeur in een dito Am sterdamse hotelkamer. „Ik ben in 1994 weggegaan bij Warner. We hebben een prachtige tijd gehad samen. Maar we waren allebei toe aan een nieuwe uit- daging." Jarreau voegt er geruststel lend aan toe dat de bij Verve verschenen plaat geen wezen lijk andere muziek bevat. „De titelsong is een salsa. Maar ik beschouw dat niet als een nieuw ingeslagen pad. Ik heb zoveel Braziliaans gezongen in mijn leven dat ik ook eens iets Cubaans moest gaan doen. Dit schurkt er een beetje tegenaan. Maar ik wilde er niet alleen maar een ritmisch feestje van maken. Het is een salsa met een boodschap. Een lied over de toekomst van de wereld. Er moet namelijk iets gebeuren met onze planeet. Er moet een denktank worden samenge steld. We moeten een stel snug gere mensen bij elkaar zetten die zich buigen over de oplos sing van de grote problemen. Hoe krijgen 'we de aarde schoon, wat doen we met de daklozen, hoe lossen we het hongerprobleem op? Daar gaat dat lied over." „Teksten zijn heel belangrijk voor me. Misschien gek om dat juist van mij te horen. Want ik sta bekend als iemand die veel scat. Pah-pah-die-doe-wah. Maar ik bekommer me heel erg om de woorden van een song. Zelfs zo'n liedje als 'Boogie Down' heeft een boodschap. Dat gaat over dat je je kunt be zighouden met de dingen die wilt, maar je moet het serieus doen. Je moet er hard voor wer ken. 'Roof Garden' ook. Dat lijkt misschien een vrolijke partys ong. Maar er zitten allemaal kleine boodschappen in." Teksten maken op instru mentale muziek is inmiddels het handelsmerk geworden van de zanger. 'Blue Rondo A La Turque', 'Take Five', 'Spain'. Klassiekers uit de jazz voorzag hij van teksten. „Het is een kwestie van jezelf in zo'n stuk invreten. De muziek geeft een bepaald gevoel en dat laat je vervolgens de tekst bepalen." Al Jarreau had het helemaal niet erg gevonden als hij een parttime zanger was geworden. „Mijn hele leven zing ik al. Op de middelbare school schnab belde ik me suf. Maar ik heb psychologie gestudeerd, omdat ik aan de slag wilde als sociaal werker. Vier jaar heb ik het ge daan. Die combinatie van mu ziek en sociaal werk vond ik foto opd/albert sanches prachtig, ik had het mijn hele zelf betrokken zijn. En toen ik verdere leven wel willen doen. niet zo snel een andere baan Maar ik wilde meer bij de cliënt kon vinden, besloot ik me hele maal op de muziek te storten." Spijt van zijn muzikale carri ère? Geen haar onder z'n wol len petje die naar die vroegere periode terug verlangt. 'Zingen is een prachtige bezigheid.' De bijna 60-jarige Jarreau geldt als inspiratiebron voor tal van vo calisten. Hij wordt als voor beeld gezien door een groepen als Take Six, Manhattan Trans fer, New York Voices. Zangers als Bobby McFerrin, Brian McKnight en George Benson praten met ontzag over hem. Maar hij geeft toe dat zijn stijl van zingen ook ergens vandaan komt. Op de vraag wie hem in spireerden ratelt hij een onnoe melijke lijst op. Natuurlijk Ella Fitzgerald, Jon Hendricks, Nat 'King' Cole, maar ook Frankie Laine. En hij schroomt niet Beatles, Leonard Cohen, Joni Mitchell en Bob Dylan te noe men. „Gek voor een zanger om Bob Dylan bij de favorieten te zetten? Helemaal niet. Hij is het bewijs dat je helemaal niet hoeft te kunnen zingen, als je maar wat te vertellen hebt. De boodschap moet overkomen, die moet deugen. Daar gaat het om. Je moet geloofwaardig zijn. Joe Cocker is toch hetzelfde verhaal? Hij is zeker geen Pava- rotti. Zangtechnisch slaat het nergens op wat hij doet. Maar die passie is zo groot. Als je hem 'You are so beautiful' hoort zingen dan lopen de ril lingen je toch over de rug?" re kunstzwendels in Europa. De gestolen, vaak onverkoopbare stukken zouden via maffiakana len gebruikt zijn als onderpand bij grote leningen. Volgens de Britse politie zou Bassoli zich tegenwoordig in Praag ophouden. Hoewel hij in minstens vier landen wordt ge zocht en ook door Interpol wordt opgespoord, schijnt hij daar een allesbehalve terugge trokken leven te leiden. Omdat ze informatie hebben dat de bende van Bassoli opnieuw in Maastricht een slag wil slaan, roepen Britse politiediensten en verzekeraars de kunst- en antiekhandel op waakzaam te blijven. „Dit zijn gehaaide ke rels." zegt een verzekeraar, „heel de kunstwereld moet zich bewust zijn van deze dreiging." Schilderfestival Expozee op losse schroeven NOORDWUK MARUKE OEN HOLLANDER De Stichting Expozee is „zeer teleurgesteld" over de negatie ve reactie van de gemeente Noordwijk op het vorig jaar ge houden schilderfestival 'Expo zee'. In een evaluatie-overzicht van gesubsidieerde evenemen ten scoort het festival uitermate slecht. „Het evenement was niet origineel en de toeristisch economische waarde laag", al dus de beoordeling. De vraag is of de gemeente er dit jaar nog wel een bijdrage voor over heeft. Misschien dat een andere locatie (Noordwijk-binnen) de gemeente nog over de streep kan trekken. Expozee snapt niets van de kritiek. Volgens voorzitter Monica van Egmond waren de reacties van bezoe kers en deelnemers juist posi tief. „Wij vonden het een goed idee om het in Noordwijk aan Zee te laten plaatsvinden. Zo'n manifestatie heeft wel degelijk een zekere meerwaarde voor het toerisme. |e laat ermee zien dat Noordwijk meer te bieden heeft dan disco's en patat. Over verplaatsing van de activi teiten naar Noordwijk-binnen valt volgens Van Egmond te praten. Maar Expozee kan niet zonder de 25.000 gulden subsi die van de gemeente. Volgens wethouder H. van Nes maakt het evenement nog kans op een bijdrage als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Cabaretier Freek de Jonge keert zich heftig tegen het officieel nog te verschijnen boeken weekgeschenk 'Het theater, de brief en de waarheid' van Harry Mulisch. Voor het verhaal nam Mulisch naar eigen zeggen de ontvoering die Jules Croiset in 1987 zelf in scene zette „als uit gangspunt." De Jonge test dezer dagen de show uit die hij voor een select publiek tijdens het Boekenbal op 14 maart zal opvoeren. De cabaretier, die zelf ook door Croiset met ontvoering werd bedreigd, 'behandelt' in de conference het boekenweekge schenk. Volgens de NRC zegt hij in de show onomwonden De Oostenrijkse schilder en ar chitect Hundertwasser is zater dag op 71-jarige leeftijd overle den. Hundertwasser stond vooral bekend om zijn fantasie rijke gebouwen. Hij creëerde huizen waarin op alle verdie pingen bomen en groen voor komen en waaruit alle rechte lijnen zijn verbannen. De door hem beschilderde openbare toiletten in het Nieuw-Zeeland- se dorp Kawakawa werden zo bekend dat toeristen speciaal de oversteek van Australië naar Nieuw-Zeeland maken om ze te bezichtigen. Hundertwasser, op 15 de cember 1928 in Wenen gebo ren, overleefde met zijn joodse moeder de Tweede Wereldoor log en liet zich in 1948 inschrij ven voor de kunstacademie. Maar al na drie maanden brak hij de opleiding af en besloot hij zijn eigen weg te volgen. Hij zag de rechte lijn als „een in strument van de duivel" en koos de spiraal als alternatief. In 1959 publiceerde Hundert- dat het boekenweekgeschenk moet worden verbrand in de piste van Carré, de zaal waar de show zal worden opgevoerd. In een column in Het Parool schetste De Jonge eerder al hoe een acteur zijn eigen ontvoe ring ensceneert en hoe een schrijver dit verhaal mag ge bruiken in ruil voor meewer king aan 'rehabilitatie van de acteur'. De Jonge eindigt met: „Voor het geval Harry Mulisch en Jules Croiset zich in dit ver haal mochten herkennen, wat voor de hand ligt, zeg ik er na drukkelijk bij dat overeenkomst van feiten en personen louter op toeval berust." De Jonge veranderde afgelo pen week de titel van de opvoe ring. De naam 'De Flaptekst' wasser een beroemd geworden pamflet tegen de rationalisti sche school in de architectuur. Hij ging in hetzelfde jaar als do cent in Hamburg werken, maar moest de opleiding alras verla ten, nadat hij het schoolge bouw met „oneindige spiralen" had beschilderd. Hundertwas ser stond ook bekend als mi lieuactivist. Hij behoorde tot de eerste bouwkundigen die ge bouwen in de natuur probeer den in te passen en nam in 1984 deel aan de protestacties tegen de bouw van een elektri citeitscentrale in het oosten van Oostenrijk. De centrale kwam er niet. Zijn affiche tegen het project werd zeer bekend. In 1983 begon in Wenen de bouw van het beroemde Hundertwas ser House, een appartementen complex dat hij had ontwor pen. In 1991 werd de kunstenaar met zijn eigen museum in We nen geëerd. Zijn onconventio nele ontwerpen houden tot de dag van vandaag de gemoede ren in de kunstwereld bezig. werd vervangen door 'De con ferencier, het boekenweekgc schenk en de leugen'. Mulisch zit tijdens het optreden van De Jonge tijdens het Boekenbal waarschijnlijk op de eerste rij. „Het is triest dat hij er zich niet los van kan maken", reageert de schrijver op de kritiek van De Jonge, wijzend op de geën sceneerde ontvoering en de be dreiging. „Het boek gaat niet over Croiset. Ik heb het verhaal als uitgangspunt genomen. Ik heb wel met hem gesproken en hij heeft mij geholpen, maar het is geen rehabilitatie." Het boek 'Het theater, de brief en de waarheid' verschijnt in een oplage van 760.00U exemplaren, de grootste oplage ooit. Paul de Leeuw ambassadeur van Rotterdam ROTTERDAM ANP Paul de Leeuw krijgt de rol van ambassadeur van Rot terdam als de stad in 2001 Europese Culturele Hoofd stad is. Een jaar lang rpag hij kiezen welke producties in het Rotterdamse Luxorthea- ter te zien zullen zijn. Giste ren maakte De Leeuw een deel van de programmering van het theater bekend. Die zal in ieder geval bestaan uit het Amerikaanse toneelstuk 'Art'. Verder produceert hij de musical 'Foxtrot'. Voor deze produktie heeft hij zichzelf de hoofdrol toebe deeld. Paul de Leeuw, die in Rotterdam is geboren, kon digde aan zijn werkzaamhe den voor de televisie op een lager pitje zetten. Directeur Wiegman zegt zeer tevreden te zijn met de keuze van Paul de Leeuw. „Hij heeft het meest borrelende hoofd van Nederland." ia Expositie Wemer Brinkhof in galerie van museum Naturalis >ds nul' v.l' te bos is een gebouw, een uil an boombast. In het werk Werner Brinkhof zijn die water en wind de architec- van het landschap. Zater- opent in de galerie van mu- Ijgjn Naturalis de expositie doorliving' met zijn twee- driedimensionaal werk: t'o, en objecten, foto's en ge- k v in panelen die de kunste- I de afgelopen tien jaar ver- fil digde. ma ntimentaliteit ligt op de als een kunstenaar zich de natuur laat inspireren, iet gevaar van ecologisch ntwoorde zoetigheid, denkhof idealiseert de natuur Het bos, de bodem en het s op de sloot zijn voor hem i aon 'bouwmateriaal', khof laat zien dat hij een aan technieken beheerst, hout kan hij alles. Houten ilen worden gebogen en in- rfd, waarna verschillende 1*| n lak, donkere en lichte tinten doen ontstaan. En hgaat de gasbrander erop. Brinkhofs panelen ver- nen de patronen van dchreePte tijgerkop, een boom- vissen of vogels. Als bo- staan houten zuilen op doe keurige plekken in de ex- ?nt( tieruimte. De gebogen op lakten zijn overdekt met pia 3nen 'n lichte en donkere in J n. Met evenveel gemak ver- rt Brinkhof de houtnerf in rimpelend wateroppervlak, Irinkplaats van een in het plal «1 uitgespaarde tijger, ooi nis steken de verkoolde delen scherp af tegen het iven sspaarde vlak, soms zijn de ,ejl chillen tussen de tinten in jblhout heel licht en subtiel, j wken op de vacht van een I lard zie je soms wel en niet, afhankelijk van hoe uqj| icht valt. Zo is het ook met d j diof s panelen, waar gelak- glanzende oppervlakken pas vanuit een bepaalde onderscheiden van de e vlakken. Met vernis en een gasbrander verandert Wemer Brinkhof de kwasten in hout moeiteloos in een wateroppervlak Natuurlijke patronen zijn de bouwstenen waaruit zijn werk is opgebouwd, niet alleen in de houten objecten maar ook in de fotocollages. De vlekken van het luipaard komen terug in de plekken zonlicht en schaduw die boombladeren op de bos grond werpen. Een andere foto toont een bos waarin een zui lengalerij langs de stammen ingetekend. Brinkhof is gefasci neerd door bomen die pilaren zijn van een gebouw, die als meubels in de woonkamer staan, door dieren die van de zelfde schors zijn als de stronk waarop ze zitten, door ruw en bewerkt hout. Voor een volgen de expositie wil hij laden uitslij pen uit de stam van een boom en zo een manshoge kast ma ken. Een woonkamer in de bui tenlucht, een outdoor living. Ook met gips en klei kan hij uit de voeten. Een houten om lijsting bevat een uitsnede van een door droogte gebarsten kleigrond, waarin heel licht de afdruk van fossiele vissen en bladeren zijn afgetekend. Ook hier heeft de gasbrander het oppervlak geschilferd en gebla kerd. Het resultaat is zo realis tisch dat het niet zou misstaan naast de miljoenen jaren oude fossielen elders in Naturalis. Brinkhof, die in 1992 afstu deerde aan Hogeschool van de Kunsten in Utrecht, zoekt bij voorkeur het bos op. Niet alleen het bos in de Achterhoek, dat waaruit een tijger drinkt. foto anp hij als zijn duimpje kent, maar ook de oerbossen in Duitsland en Polen trok hij in. Hoe min der de mens ingrijpt en hekjes plaatst, hoe beter. 'Outdoorliving' van Werner Brinkhof, t/m 9 april, di. t/m zo. van 12-18 uur, vanaf 26/2 van 10-18 uur (tijdens school vakanties ook maandag ge opend), Natuurhistorisch Mu seum Naturalis, Darwinweg. De toegang tot de galerie is gratis. Haute couture, hoogst actueel. Het Sudanese model Benjamin draagt op de catwalk in Milaan een creatie van Italiaanse mode-ontwerper Mariotto. Met de 'anti-Haider- k', compleet met hakenkruis, de beeltenis van Haider en een t mis te verstaan 'NO', maakte Benjamin gisteren haar state ment tegen de Oostenrijkse politicus tijdens de presentatie van herfst/wintercollectie. foto''reuters Maltaite overleden De Belgische striptekenaar Willy Maltaite is op 72-jari- overleden. Maltaite, of kortweg 'Will', behoort tot de y langrijkste Europese striptekenaars en tot de kleine groep rtsvaders van de Belgische strip. Maltaite heeft meer dan albums van 'Baard en Kale' getekend. Een andere be- schepping is 'Isabel', die hij vanaf 1970 in beeld bracht. De acteur Bram van der Vlugt is genomineerd voor voor de beste mannelijke dragende rol in een to- die van Niels Bohr in 'Kopenhagen', van het Noord Toneel, geregisseerd door Peter Tuinman. Voor de luwelijke tegenhanger van de prijs, de Theo d'Or, is Marie uise Steins genomineerd. Zij speelde dit seizoen in 'Reigen' i de Paardenkathedraal onder regie van Dirk Tanghe. Voor prijs voor de beste mannelijke bijrol, de Arlecchino, maakt n Römer een kans. Hij speelde Lebedjev in het stuk Ivanov. dere genomineerden worden later bekendgemaakt. De to- elprijzen worden op 5 juni uitgereikt. lusical Cats verdwijnt van Broadway /york» De musical Cats' verdwijnt na bijna twee decennia het record van 7.397 voorstellingen, van het toneel in Broad er. De prognose is dat de New Yorkse versie van 'Cats' op de tavond meer dan 10 miljoen bezoekers zal hebben getrok- n. De bruto winst wordt geschat op ruim 380 miljoen dollar, ve lar de show trok de afgelopen twee jaar steeds minder be ek; soms was het aantal stoelen in de maanden na Kerstmis par voor de helft bezet. Haider couture d'Or-nominatie Van der Vlugt

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19