Besluit over Bernarduskerk nog dit ja; 'Personeel moet directeur weer vertrouwen' E Slotoffensief tegen kakkerlakken Romeins kampdorp gevonden in bouwput stadhuis Alphen 'Geef Zuider Keerking status van monument' Directeur werd ontslagen LOA-voorzitter stapt Molenaar weg bij brandv Rechtbank hoort getuig in overvalzaak Langer Strengere parkeercontri; rond centrum van Alph DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 Boete voor dubbele overtreding oude wetering Een 26-jarige automobilist uit Leimuiden is van nacht beboet voor een dubbele overtreding. Hij trok op de Al- kemadelaan in Oude Wetering de aandacht van agenten omdat een koplamp van zijn auto het niet deed. Ook reed hij slinge rend. Na aanhouding bleek uit een blaastest dat hij had gedron ken. Hij kreeg een boete van 390 gulden. Jongen schakelt brandweer tijdig in rupwetering Door de melding van een opmerkzame jongen heeft de brandweer in Rijpwetering een binnenbrand voorko men. De 89-jarige bewoonster van een huis aan de Koppoellaan had er geen erg in dat zij nog een pan met vlees op het vuur had staan. Het huis stond weliswaar blauw van de rook, maar alleen de pan was beschadigd. Voor de bewoonster is hulp geregeld. Infodagen Hooge Burch en Ursula alphen aan den run De Hooge Burch in Zwammerdam en Huize Ursula in Nieuwveen zetten op 11 en 25 maart hun deuren open voor belangstellenden. Mensen die tegelijkertijd willen le ren en werken in de zorg kunnen dan kennismaken met de in stellingen voor verstandelijk gehandicapten en hun bewoners. De open dagen bieden toekomstige leerlingen van een zorgop- leiding een breed beeld van de praktijk. Aanmelden en informa tie over tijden via telefoonnummer 0172-535739. Ruim 400 handtekeningen voor behoud Hazerswoudse parochie Het kerkbestuur van de parochie H. Michael en H. Ber- nardus in Hazerswoude-Rijndijk wil voor het einde van dit jaar een besluit nemen over het afstoten van de Ber narduskerk of Het Anker. Dat zei vice-voorzitter M. Bon net gisteravond tijdens een informatieavond in Het An ker. hazerswoude-runduk marieta kroft Vooral in buurtschap Groenen dijk ligt het behoud van de bij na 150 jaar oude Bernardus- of wel Scheepjeskerk gevoelig. Het gaat in tegenstelling tot het multifunctionele centrum Het Anker nog om een 'echte kerk' die bovendien beeldbepalend is aan de oever van de Oude Rijn. Ruimte voor discussie was er weliswaar niet. Maar dat het mogelijke verlies van de eigen kerk bij de parochianen gevoe lig ligt, bleek wel uit de grote opkomst en de vele schriftelijke vragen met een emotionele la ding die ze stelden aan het kerkbestuur. Lid van het wijk- comité Groenendijk A. de Boer kreeg applaus toen hij het kerk bestuur 420 handtekeningen overhandigde voor het behoud van de Bernarduskerk. Of de handtekeningen voor het behoud van hun kerk veel uithalen, is echter de vraag. De leden van het kerkbestuur maakten duidelijk dat het geen kwestie is van de meerderheid van de parochianen beslist. „Er komt veel bij kijken. Houden we de Bernardus, Het Anker of houden we een combinatie van beide", merkte Bonnet op. „Er zijn viagen van historische, fi nanciële en juridische aard. Als we bij het zoeken naar oplos singen de ene vraag hebben be antwoord, komt er weer een nieuwe vraag op. Wij horen nogal eens geluiden van 'jullie doen maar' en 'het besluit is al lang gevallen'. Was dat maai' waar." Volgens Bonnet ontkomt het parochiebestuur niet aan een keuze tussen twee kerkgebou wen omdat het kerkbezoek drastisch terugloopt. Tussen 1990 en vorig jaar is het bezoek gehalveerd. Volgens prognoses van het bisdom gaat over tien jaar nog minder dan de helft van de huidige bezoekers naar de kerk. „Wij kunnen wat het alphen aan den rijn In de bouwput voor het nieuwe stadhuis in Alphen zijn sporen van een Romeins kampdorp ge vonden. Archeologen van de Katholieke Universiteit Nijme gen vonden er kuilen en water putten uit de periode 80-275 na Christus. Ook stuitten zij op een bronzen steelpan en een uit Zuid-Gallië geïmporteerde kom met de afbeelding van gla diatoren. De voorwerpen zijn afkomstig uit de uitrusting van de Romeinse soldaten die in het castellum gelegerd waren. Het kampdorp, of vicus, om sloot dat castellum aan drie kanten, blijkt nu. Eerder von den archeologen sporen van een kampdorp aan de noord en zuidzijde van het castellum (respectievelijk de Samsomlaan en de Julianastraat). Een vicus is een burgerlijke nederzetting die zich ontwikkelde onder de directe invloedssfeer van het le gerkamp. Samen lijken ze een gebied te beslaan dat 350 meter langs de Rijn loopt en een breedte heeft van 250 meter. Veel sporen er van zijn al verdwenen omdat op dit terrein in het verleden klei is afgegraven. Alphen kan verzoek niet inwilligen alphen aan den run saskia buitelaar Een bewoonster van de Alphen- se nieuwbouwwijk Kerk en Za- nen wil dat haar straat, de Zui der Keerkring, een monumen tenstatus krijgt. Ze vindt dat het karakteristieke beeld van de tien jaar oude straat moet wor den beschermd. Verschillende bewoners hebben namelijk al een bouwplan ingediend om een tweede etage op hun huis te bouwen. „Daarmee wordt het gevelbeeld één grote gaten kaas", schrijft K. van Galen in een brief aan de gemeenteraad. Van Galen zegt dat zij één van meer verontruste wijkbewoners is. Ze respecteert de behoefte van anderen aan extra ruimte, staat in haar brief. „Maar ik ben als alleenstaande oudere juist zeer tevreden met de maat en bouwhoogte van mijn woning en het gevelbeeld van de straat. Door toestemming te geven aan bouwplannen, die slechts enke le mensen aangaan, wordt het gevelbeeld doorbroken." En wie groter wil wonen, kan altijd verhuizen, vindt Van Geilen. Volgens haar kunnen tegen woordig ook nieuwbouwwo ningen een monumentale sta tus krijgen. Bij de gemeente is zo'n rege ling echter niet bekend. De nieuwste monumentenverorde ning stamt uit 1988. Daarin staat weliswaar niet dat een pand een bepaalde leeftijd moet hebben om een monu mentenstatus te krijgen. Maar het moet wél van betekenis voor de Wetenschap zijn, een uitzonderlijke schoonheid of cultureel historische waarde hebben. Volgens wethouder Dales, die voorzitter is van de monumentencommissie, moet de gemeente selectief omgaan met het toekennen van een be schermde status. „We moeten alleen waardevolle dingen be houden. En van rijtjeshuizen heb je er heel veel", laat hij via een woordvoerster weten. Er bestaan wel jonge monumen ten, maar dat zijn gebouwen uit de oorlogsjaren. Van Galen maakt met haar verzoek weinig kans. De ge meente mag haar inwoners na melijk niet het recht onthouden om te bouwen. De bouwsels moeten natuurlijk wel voldoen aan het bestemmingsplan, bouwtechnische voorwaarden en de welstandsnormen. Als dat het geval is, moet de gemeente een bouwvergunning verlenen. Omwonenden kunnen vervol gens bezwaar maken. Maar zelfs als de hele straat tegen het bouwplan protesteert, kan de commissie beroep en bezwaar enkel toetsen of de vergunning terecht is verleend. FOTO HENK BOUWMAN De kakkerlakkenbestrijders zijn per huis een half uur bezig om in alle naden en kieren gif te spuiten. Ongediertebestrijders kammen deze week 170 flats aan Vliestroom uit alphen aan den run saskia buitelaar En nu maar hopen dat ze weg blijven, de honderden, zo niet duizenden kakkerlakken die de flats aan de Alphense Vliestroom plagen. Deze week verdelgen de gifspuiters van Rentokil huis voor huis het on gedierte uit de twee hoog- bouwflats aan de Eisenhower- laan. Met de bedoeling om na vijf jaar van vergeefse acties voorgoed van de kakkerlakken verlost te zijn. De bestrijders pakken het grondig aan. Voorzien van een masker en een lagedrukspuit met insecticiden lopen ze in el ke woning de naden en kieren af. „Per huis zijn we al snel een half uur bezig", legt S. Jansson uit, de aanvoerder van het team verdelgers. Tot en met donderdag zijn zij bezig in 170 huizen van de twee flatgebou wen. Vrijdag zijn de liftschach ten aan de beurt. Om de ergste huiver weg te nemen: de Duitse kakkerlak ken in kwestie zijn niet van het formaat dat iedereen van tv kent. „Amerikaanse en Ooster se kakkerlakken, die worden wel tien centimeter groot. Dit zijn maar kleintjes." Voor belangstellenden heeft Janssons in een meterkast bij de lift een lokdoosje bewaard. Hij vouwt het kartonnen huisje uit elkaar om de insecten te to nen. Rondom een geurbuiltje plakken er tientallen aan de lijm. Eén centimeter groot en licht- of donkerbruin („afhan kelijk van hun vervel-cyclus"). Hier en daar kriebelt nog een voelspriet. Zelfs zonder ze te zien krij gen de meeste mensen al kip penvel van kakkerlakken. Maar Janssons is een beetje van ze gaan houden. „Het zijn boei ende beestjes. Ze waren al dui zenden jaren vóór ons op deze aarde, blijkt uit fossielen. Ze kunnen zich goed aanpassen aan verschillende leefomstan digheden en temperaturen. En het zijn alleseters. Bij gebrek aan broodkorsten of planten eet een kakkerlak zijn maatjes op." De bewoners hoeven zich gelukkig niet te bemoeien met hun ongenode gasten. Tot twee uur na de bestrijding moeten zij hun huis uit. Voor wie geen opvang kan regelen, staat koffie en thee klaar in de kantine van Het Kasteel, het jongerencentrum tegenover de flat.' Daar zit N. van Rooijen met haar echtgenoot. Aan de tafel voor het raam zien ze precies hoe laat de gemaskerde man nen hun huis weer uitkomen. „Nou, nog anderhalf uur", zucht ze met een blik op haar horloge. Ook de hond en drie katten in hun reismand moe ten nog even geduld opbren gen. Ze moppert: „Leuk is het niet. We wonen hier drie maanden en hadden net alles op orde. Nou moesten de keu kenkastjes weer leeg en alle meubels van de wand." Haar man vult aan: „We mo gen zes weken lang geen grote schoonmaak houden, dus niet soppen en boenen. Terwijl er bij ons in huis niet eens kak kerlakken zaten. Als we dit al lemaal hadden geweten, dan hadden we nog een half jaar gewacht met verhuizen." De Van Rooijens hopen dat de flats na de omvangrijke operatie verlost zijn van de kakkerlakken. Maar ze hebben zelf ontdekt hoe gemakkelijk de beestjes binnenkomen. „Laatst lieten we de bood schappen thuisbezorgen. Kwa men er mooi kakkerlakken uit dat kratje van de supermarkt. Die gaan er bij de éne klant in en bij de volgende stappen ze Van Vulpen interim-directeur Jacobus oude wetering janneke de jonge „Als er één ding in een organi satie hapert, hapert alles." J. van Vulpen zegl het stellig. Af gelopen donderdag stelde het bestuur van Zorgcentrum Jaco bus in Oude Wetering hem aan als interim-directeur, de tijdelij ke vervanger van de wegge stuurde directeur H. van Duin. Zijn taak: de haperingen weg nemen. „Het personeel moet weer vertrouwen krijgen in de directeur." Van Vulpen komt niet uit de lucht vallen. In september schreef hij een formatierapport voor het zorgcentrum aan de Saskia van Uylenburchlaan, waarin hij concludeerde dat drie van de 33 (fulltime) ar beidsplaatsen moeten verval len. Dit was het antwoord op een vraag van directie en be stuur. Zij wilden weten met hoeveel mensen zij de door Ja cobus gewenste zorg kunnen verlenen. Om het rapport op te stellen sprak Van Vulpen met heel wat personeelsleden van Jacobus over de situatie aldaar. Hij ont kent dan ook niet dat hij op de hoogte is van de problemen die er waren tussen het personeel en directeur Van Duin. „Als ik daar een tijdje rondloop, zie en hoor ik een heleboel. Ik denk dat ik daardoor een vliegende bevoegdheden dan dat ik ze be perk." Alle betrokkenen van Ja cobus mogen de komende we ken wensenlijstjes bij hem inle veren. Hij denkt dat daardoor een tweede tevredenheidson- derzoek niet nodig is. Onder di recteur Van Duin werd de eer ste ronde van zo'n personeels- onderzoek gehouden, maar een tweede enquête weigerde hij. „Alle informatie is nu open. Als ik straks weet hoe de financiële situatie eruit ziet, ligt het op ta fel. Het is hün huis", aldus Van Vulpen. De tijdelijke baas werkt vanaf 7 maart vier dagen per week voor Jacobus, waarvan één in Gouda. Een maand later schroeft hij zijn werkweek terug naar drie dagen. Op 7 juli wil hij het werk afhebben. Of er daar na een nieuwe directeur aan treedt, hangt af van de plannen die Jacobus maakt omtrent sa menwerking met andere zorg centra. start kan maken." Ingaan op die problemen wil hij echter niet. In zijn rol als rapporteur had hij een zekere vertrouwens functie. Bestaat de kans dat sommige personeelsleden er nu van balen dat ze destijds hun ziel bij hem op tafel hebben ge legd? Van Vulpen denkt niet dat dat het geval is. „Mensen hoe ven niet bang te zijn dat ik in formatie tegen hen gebruik. Ik heb toch geen ander belang dan zij? Allemaal zijn we gericht op de verlening van goede zorg." De Gouwenaar wil een sfeer scheppen waarin Jacobus die goede zorg kan bieden. Om goede contacten met het perso neel op te bouwen heeft de in terim-directeur besloten zijn ei gen formatierapport, dat nog niet is uitgevoerd, tijdelijk in een la te leggen. „Ik heb tegen de ondernemingsraad (OR) ge zegd: maak je daarover geen Interim-direc teur Van Vul pen: „Alle in formatie is nu open. Het is hün huis." FOTO HENK BOUWMAN zorgen. Ik haal het er pas uit na overleg met jullie." Eerst wil Van Vulpen de financiële situa tie van het zorgcentrum onder zoeken, want op dit moment heeft hij daar geen inzicht in. Ook gaat hij de mogelijkheden van samenwerking met zorg centra in de regio onderzoeken. Van Vulpen wil openheid en directe communicatie in Jaco bus. Daarbij verwacht hij veel van de leidinggevenden en de OR. „Ik geef de OR liever meer 'Het lukte gewoon niet meer' oude wetering janneke dejonge Oud-directeur H. van Duin van Zorgcentrum Jacobus is vorige week door het bestuur op non-actief gesteld omdat hij slecht functioneerde. Zijn 'plotselinge' vertrek, dat afge lopen vrijdag bekend werd, kwam niet voort uit eigen ini tiatief. Het bestuur van het zorgcentrum in Oude Wete ring heeft de kantonrechter verzocht Van Duin te mogen ontslaan. De plannen om de directeur de laan uit te sturen beston den al langer. Vorige week maandag vroeg het bestuur J. van Vulpen van adviesbureau Gouwe Consult in Gouda na melijk of hij interim-directeur wilde worden. Donderdag stelde het bestuur Van Duin op non-actiefi waarna Van Vulpen in dienst trad. Bestuurslid H. Bakker is te rughoudend met een reactie op het ontslag van de direc teur. Eerdere berichten in de ze krant over het slechte func tioneren van Van Duin beves tigt hij wel. „Het was al langer aan de orde en op een gege ven moment lukte het gewoon niet meer." aantal kerkgangers betreft ge makkelijk volstaan met één kerkgebouw", aldus Bonnet. „Daar komt bij dat het steeds moeilijker is om vrijwilligers te vinden en je ook niet gemakke lijk meer een blik met priesters opentrekt." Het kerkbestuur heeft haast met het nemen van een besluit omdat de Bernarduskerk drin gend aan een grote onder houdsbeurt toe is. De geraamde 'kosten van 784.000 gulden spaart de parochie uit als de kerk toch wordt gesloopt. In dat geval wil het kerkbe stuur Het Anker verbouwen, zodat de parochianen het meer als eigen gebouw gaa Een nieuwe toegang i hinderen dat kerkgang! de bar en soms langs fi mensen moeten lopen J kerk te komen, wordt het rouwcentrij plaatst. Nu maken maal mensen er gebruik vaf het te dicht bij de bar] gen. Deze verbouwini raamd op 193.000 guldel Een tweede bijeenkoi de parochianen is koi zomervakantie. Het stuur legt hun dan alli lijkheden voor. Het uit ke besluit ligt bij de biss alphen aan den run saskia buitelaar Voorzitter H. Jacobs van de Lo kale Omroep Alphen aan den Rijn is teruggetreden. De LOA stopte vorig jaar met de radio uitzendingen omdat de ge meente de subsidie stopzette. Het is nog onbekend of Alphen een lokale omroep houdt en welke rol daarin is weggelegd voor de LOA. Jacobs stapt op omdat hij het gevoel heeft dat dat beter is voor de verhouding met de gemeente. „Ik heb dat opgemaakt uit de gesprekken met de raad. Zoals iedere voor zitter, word ik verantwoordelijk gehouden voor de ontwikkelin gen binnen de organisatie." Penningmeester H. L'Hermi- nez is tijdelijk voorzitter. Pas als duidelijk is hoe het met verder gaat, gaat het be; W: zoek naar een nieuwe ter, zegt hij. Het bestuu H leen toekomst voor waardige lokale omroej ook tv-programma's ken en bijvoorbeeld et netsite bijhoudt. Daa dan wel een kostenplaa de gemeente aan. Tot deze conclusies Ut vorig jaar ook een onafl lM|vJ ke commissie, onder van Cees Waal. De j_ raad moet nu beslissen phen wil met de lokale i Maar een voorstel daan^ burgemeester en wetho er nog steeds niet. L'Herminez komt dat de gemeente terugschitl de financiële bijdrage. ara 1 li ii i 'ee^ alphen aan den run J. Molenaar vertrekt als commandant van de Alphense bra Per 1 mei gaat hij naar het Nederlands Instituut voor Br en Rampenbestrijding (NIBRA). „Een nieuwe uitdaging", lenaar, die er ruim twintig jaar bij het korps op heeft zittei gon als spuitgast en is de afgelopen elf jaar comman plaatsvervangend commandant geweest. Hij vindt dat hij mooie dingen heeft kunnen doen brandweer in Alphen. „De uitbreiding van de kazerne, van een 24-uursdienst, dat heeft verstrekkende gevolgen korps." Bij het NIBRA gaat hij trainingsprogramma's mak is tijd om me elders verder te ontwikkelen, dat is de aard beestje." Wie zijn opvolger wordt is nog niet bekend. |U! den haag/langeraar suzanne barbier De rechtbank in Den Haag heeft gisteren besloten om twee getuigen te verhoren in de over valzaak op de Rabobank in Lan- geraar. Advocaat R. Ronday van de 21-jarige Mijdrechtenaar die als hoofdverdachte geldt in de gewapende overval, had daar om gevraagd. Na maanden te hebben gezwegen, vertelde de verdachte gisteren over een ali- .bi te beschikken. De juridische afwikkeling van de overval die vorig jaar juli plaatshad, is daarmee enkele maanden uit gesteld. De rechtbank veroor deelde eerder al twee medeple gers tot 36 en 21 maanden cel. De Mijdrechtenaar beweerde gisteren dat hij tijdens de over val op het bankfiliaal niet in Langeraar was geweest op de ochtend van de 22ste juli. Naar zijn zeggen had hij die bewuste morgen een bezoek gebracht aan een BMW-dealer in Amstel veen waar een bevriende mon teur werkt. Een vriend die mee was gereden naar de autozaak zou dat kunnen bevestigen. De buurman van deze vriend had beiden zien instappen. De raadsman van de verdachte had de rechtbank schriftelijk ge vraagd om beide getuigen voor verhoor op te roepen om daar- mee een alibi te ve'fr Omdat, dit verzoek di bank niet had bereikt, advocaat opnieuw oi mannen te verhoren. E se rechter stemde hier De monteur die wél wi roepen voor de ven kwam niet opdagen. De 21-jarige, die zie! over de politie steeds zwijgrecht heeft sprak de verklaringen beide veroordeelden te beweerden dat hij het bedacht om de bank te len. De verdachte ga weliswaar toe dat hij voor de overval op het bouw was geklommen van de veroordeeldei n, daarmee hield volgens ke betrokkenheid op.' daar slechts geweest or dere man die de zaaki kennen 'gezelschap te Bij de bankoverval in aar klommen twee m< het dak naar binnen, vallers wilden de komst geldtransport afwachtei met de geldkoffer onts De insluipers werdei voortijdig ontdekt, zich onder bedreiging vuurwapen een weg ten werkten. Via het van de vluchtauto paled de drie daarna op. alphen aan den run saskia buitelaar Parkeerwachters gaan er dit jaar in Alphen strenger op toe zien dat bezoekers van het cen trum hun auto niet in de woon wijken parkeren. Sinds vorig jaar moeten zij betalen als ze aan de randen van het stads hart willen parkeren. Bewoners uit de daaraan grenzende wij ken klagen dat zij nu alle auto's voor de deur krijgen van men sen die liever een blokje om lo pen dan een parkeerkaartje ko pen. De strengere controle is één van de maatregelen die de ge meente neemt naar aanleiding van de stadspeiling uit 1999. Dat is een jaarlijkse enquête onder circa 2000 inwoners, om uit te vinden wat Alphenaren vinden van hun wijk en stad. Uit de peiling bleek verder doei'k' opkn0' dat veel mensen zich woordelijk voelen woonomgeving, maar danks weinig aan om werft de gemeente 200 extra vrijwilligers te helpen bij of schoonmaakacties in Daarbij organiseert de te ook een tuinenkeu die manier knappen ners niet alleen de pla op, maar ijveren ze oo mooist verzorgde tuin. Veel bewoners gavel dat de gemeente weiict dacht heeft voor prol' de buurt. Vooral de wijken en de buurten flats staan, dreigen ren. Om van die wijl een prettig leefgebied I heeft Alphen vorige de provincie Zuid-Hol miljoen gulden toegeh kregen. i te t het iS Of j,aon kho Irinl ,b liou

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18