Schaatsers denken aan combinatie met De Does A Waar mensen zijn, daar is idegeest neemt aatregelen tegen sionella-bacterie Gemeenteraad Leiderdorp handhaaft voorkeursrecht on/) djL cjUu^ Regio euwe verhoren in ishandelingszaak «5 fcpi Buurtvereniging 2351 heeft het moeilijk Handballers blij met 'blokkendoos' Meer claims Splinterlaan )AG 22 FEBRUARI 2000 tificatie aoRP» Leiderdorper E. Grootaarts is al een tijdje geen frac- irzitter meer van D66. Toch werd hem gisteren in deze uit gewoonte deze functie toegeschreven. Hiervoor onze es aan Grootaarts zelf - die nog wel raadslid is - en aan zijn iter H. Veldstra. I !StC Ujn ig tot verkrachting in Wassenaar ■iaar Een 12-jarige meisje uit Wassenaar was vorige week [offer van een poging tot verkrachting in haar huis. De po- iop zoek naar getuigen. Een onbekende jonge man volgde eisje dinsdagmiddag 14 februari, toen het meisje uit tl naar haar ouderlijk huis aan de Santhorstlaan liep. Toen men was belde de man aan. Het meisje deed open en de irong de woning binnen. Hij pakte het meisje beet en pro- Ie haar uit te kleden. Het meisje bood veel verzet. De dader ie zijn pogingen en verliet de woning door de voordeur. g/voorschoten it M. Winter is ervan igigd, dat nieuwe verkla- van het slachtoffer en de iet ;etuige van een vermeen tot doodslag de on- van een 27-jarige Voor- aaar zullen aantonen. De ervan verdacht dat 5 augustus iemand zo heeft mishandeld dat ioging tot doodslag ten gd. Die zware mis- zou zich hebben af- d$d binnen 'de relationele de raadsman van de re hte was gisteren tijdens t ifzitting bij de Haagse aj ink zo overtuigd van zijn oil lat hij de onmiddellijke van zijn cliënt eiste iet de getuigenverklaringen tsjwachten. Winter stelde it zijn cliënt nu al een r onterecht vast zat en meer dan genoeg was. hele zaak is niets anders Klachtenfunctionaris bij Leythenrode vertrekt J -nart dan een opzetje tussen het slachtoffer en die getuige," al dus Winter. De advocaat is ervan over tuigd, dat hij zijn gelijk met nieuwe verhoren kan aantonen. Maar zijn verzoek tot onmid dellijke vrijlating werd door de rechtbank afgewezen. De recht bank is er nog lang niet van overtuigd dat justitie ernaast zit, zoals de advocaat beweert, en gaf de officier van justitie het voordeel van de twijfel. Officier van justitie M. de Nooij is ervan overtuigd dat de getuige van de mishandeling, een vrouw, ook al vaker door de verdachte is mishandeld. De te genstrijdige verklaringen van die vrouw, die volgens advocaat Winter bewijzen dat ze liegt, komen volgens de officier voort uit pure angst: „Meneer moet daarom absoluut vast blijven zitten. Als hij nu vrijkomt, kan ik de hele zaak in de prullenbak gooien." Een nieuwe zittingsdhtum is nog niet bepaald. leiderdorp judy nihof Medio jaren tachtig had Hanny Oudshoorn nog een echte pio niersfunctie in verpleeghuis Leythenrode. Het Leiderdorpse tehuis was zijn tijd ver vooruit met het aanstellen van een neutrale deskundige voor de behandeling van klachten van bewoners en hun familieleden. Tegenwoordig hebben veel meer verpleeghuizen een klach tenfunctionaris. Oudshoorn (56), die deze maand stopt, blikt tevreden terug op de afge lopen veertien jaar dat ze klach ten behandelde in Leythenrode. „Een klachtenregeling betekent niet alleen genoegdoening voor de bewoners. Je ziet ook dat de regeling bijdraagt aan verbete ring van de kwaliteit. Toen ik hier net kwam zaten de revali- danten en de andere bewoners door elkaar. Mede door de klachten is er nu een aparte af deling revalidatie." Als er klachten zijn van struc turele aard springt Leythenrode daar goed op in, vindt Ouds hoorn. „Hier wordt heel bewo ner-gericht gewerkt. Het huis staat heel erg open voor opmer kingen en klachten van de be woners." Veel klachten berei ken Oudshoorn niet. „Heel veel wordt in een vroeg stadium door de werknemers opgelost." In 1986 moesten de bewoners van Leythenrode er nog aan wennen dat ze met hun onge noegens naar Oudshoorn kon den stappen. „Destijds leefde bij de ouderen heel sterk het idee: je mag niet klagen, je moet dankbaar zijn. De oude ren van nu zijn veel mondiger, veeleisender. Ze klimmen snel ler in de pen." Ook de mede werkers moesten veertien jaar geleden even slikken. Patiënten konden immers ook hun beklag doen over hén. „Het personeel zag de klachtenregeling in het begin een beetje als een bedrei ging. Daarom ben ik hier in huis heel veel gaan vertellen over mijn functie, niet alleen aan de bewoners, maar ook aan het personeel. Ik heb me veel laten zien." Zelf groeide Oudshoorn in haar vak door het volgen van talloze trainingen en cursussen. „Het is een functie waarin je je moet blijven bijscholen om je alertheid te houden, om niet routine-matig te handelen. Je moet blijven beseffen dat iedere bewoner uniek is." Een klachtenfunctionaris wordt geacht elke klacht van een patient of een familielid se rieus te nemen. Oudshoorn: „Ik ga altijd op een klacht in. Maar stel dat iemand zegt: ik vind het eten niet zo lekker, dan ga ik niet uit van deze ene bewoner. Dan ga ik inventariseren of an deren dat ook vinden." Oudshoorn heeft ervaren dat lang niet alle kritiek aan 'het huis' te wijten is. Zo hebben er gernissen over het zoekraken van kleding soms een andere oorzaak. „Er zijn bewoners die hun kleding niet willen laten merken, omdat ze de merkjes zo lelijk vinden. Dan raakt een jurk eerder zoek." Klachten die te maken heb ben met een gebrek aan privacy komen steeds minder voor. Sinds de rigoreuze verbouwing van Leythenrode beschikken de bewoners over meer ruimte. Ze hebben of een eigen kamer of een tweepersoonskamer. De toename van privacy heeft niet geleid tot meer klachten over eenzaamheid. Met de eenzaam heid valt het volgens Ouds hoorn op Leythenrode sowieso erg mee. „Wat me eerder opvalt is dat mensen soms hun best moeten doen om af en toe eens alleen te zijn. Dat moet ook ge respecteerd worden, vind ik. Sommige bewoners vinden het leuk om op hun kamer te zitten en naar buiten te kijken." Als Oudshoorn tijdens ge sprekken merkt dat iemand wel degelijk behoefte heeft aan ge zelschap, dan gaat ze kijken of het mogelijk is om een vrijwilli ger in te schakelen. Zelf is ze in elk geval geen gezelschapsda me. „Mijn functie is er alleen voor de opvang van klachten en de bemiddeling. Wel gebeurt het soms dat mensen bij me komen om hun hart te luchten. Dan zijn ze hun verhaal kwijt en is het over." Een klacht die Oudshoorn de laatste tijd hoort, heeft direct te maken met de krappe persone le bezetting. Daardoor komen bewoners niet altijd meer toe aan een middagdutje. Alleen degenen die het het hardst no dig hebben, worden in bed ge legd. Tegelijkertijd hebben be woners volgens Oudshoorn veel begrip voor de werkdruk van het verplegend personeel. Men beseft dat er daardoor af en toe iets fout kan gaan. „De bewo ners zijn over het algemeen erg tevreden over de zorg die wordt geboden, vind ik. Maar waar mensen zijn, daar is gemop per." Oudshoorn stopt met het werk bij Leytherode omdat ze samen met haar man, die met de VUT is, wil gaan genieten van haar vrije tijd. Wie haar gaat opvolgen, is nog niet be kend. De sollicitatieprocedure loopt nog. PRINGLE FOR LADIES Nieuwe voorjaarscollecties in mantelpakjes, jumpers en vesten van PRINGLE of SCOTLAND Mantelpakjes al voor 299,- KLAASSENS BREESTRAAT 114 a b LEIDEN ee iaatsma spel. Daar overleden 26 bezoe kers aan de gevolgen van de ve- teranenziekte. Herleidingen in psychia- ziekenhuis Endegeest in eest zijn onlangs doorge- met heet water, nadat preventieve controle de illabacterie was aange- De verhitting van het water is bedoeld om de illabacterie, die de vete- Vpekte kan veroorzaken, te legionellabacterie heeft Öiekte onder patiënten of eel veroorzaakt, zegt J. voorzitter van de raad estuur van de Rijngeest waarvan Endegeest januari deel uitmaakt, ireventie is het hele net nifroleerd. Twee weken ge- op sommige, douche- in de legionellabacterie tateerd en toen hebben tut maatregelen getrof- eni e hele installatie is on- f31 Uijk met extra heet water dof spoten. Dat is vorige ebeurd." ziekenhuisbestuur over een deel van de waterin- ijk es te vervangen om ver- gi! lesmetting van het lei- e iter tegen te gaan. „De nnten zijn beschermd, naJorkoming van verbran- d an patiënten. Het kraan kan op die punten dus te heet worden. Daarom op een ander punt een mogelijkheid hebben om extra te verhitten. Er weliswaar geen enkele koi Üng om ongerust te zegt Kleijne, „maar de tigheid van legionella is jjd te voorkomen. Dus je lert blijven." I? ontrole van het waterlei- t in Endegeest vloeide r- een 'legionellabeheers- 'P^ dat alle medische instel- uitvoeren op verzoek van nisterie van volksgezond st gebeurt naar aanlei- an het grote aantal le- a-slachtoffers vorig jaar, bloemententoonstelling in het Friese Bovenkar- De Leiderdorpse buurtvereni ging '2351' houdt waarschijn lijk op te bestaan. „De uitein delijke beslissing is nog niet gevallen, maar ik denk dat we ermee gaan stoppen", zegt se cretaris D. Matser. Volgens haar zijn er te weinig mensen te vinden die 'de kar willen trekken'. Tijdens een leden vergadering gisteravond meld den zich weliswaar twee gega digden, maar daarmee redt de club het niet. „We willen nog wel afwachten of er meer re acties komen, en in maart een vervolgvergadering houden", zegt Matser. Voor de bijeenkomst van gisteravond had de vereniging al haar 109 leden opgeroepen om te komen, maar er ver schenen slechts twee leden en drie belangstellenden. Volgens Matser trekken de activiteiten van de buurtvereniging, zoals de straatspeeldag, altijd wel genoeg belangstellenden. „Dat is het probleem niet. Als er activiteiten zijn, melden zich ook altijd genoeg mensen om ons te helpen. Maar het gaat erom dat er niet genoeg mensen zijn om activiteiten te organiseren." Momenteel houden vier mensen de ver eniging draaiend. Of '2351' stopt of niet, er staan nog wel een aantal eve nementen op stapel. Zo wordt gedacht aan een activiteit met palmpasen. Ook is het volgens Matser de bedoeling in mei weer een straatspeeldag te houden. „Als we er inderdaad mee stoppen, dan is dat het laatste wat we doen." De buurtvereniging 2351 is in 1996 opgericht voor de be woners van het oude gedeelte van Leiderdorp: Oranjewijk, Kerkwijk en Doeskwartier. vervolg van voorpagina Het districtsbestuur van de KNSB overweegt in Leider dorp een nieuwe ijshal te bouwen, omdat er ruimte vrij komt langs de A4. Voorzitter B. van der Geest denkt daarbij aan een combinatie met zwembad De Does. leiderdorp afke van der toolen Zwembad De Does moet in de toekomst misschien verhuizen naar de andere kant van de A4, om ruimte te maken voor een nieuw bouwterrein langs de snelweg. Op dat gebied wil Lei derdorp, samen met Leiden en Zoeterwoude, huizen en bedrij ven bouwen om aan geld te ko men voor een tunnelbak in de A4. Van der Geest: „Dat plan biedt wellicht kansen. De huidi ge tendens is om zwembad en ijshal te combineren: dat is voordelig als het gaat om water en energie." PvdA-wethouder Molkenboer (ruimtelijke ordening) heeft nog niet eerder van de ideeën van het KNSB-bestuur gehoord en reageert in eerste instantie neu traal. „Dit soort ideeën is zeker altijd welkom. Als particuliere investeerders eraan willen mee werken, dan kijken wij daar naar. De gemeente zal er nooit een cent insteken, dus het moet een zelfstandige toko worden." In een eerste verkennende studie naar de mogelijkheden van het te bebouwen gebied langs de A4 is de mogelijkheid van een ijshal al wel genoemd. Molkenboer benadrukt echter dat op dit moment nog niet is in te schatten wat er precies met het gebied gaat gebeuren. Overigens horen delen van het beoogde bouwterrein tot de ge meenten Zoeterwoude en Lei den. Het districtsbestuur van de KNSB wil die gemeenten daar om ook benaderen. Van der Geest denkt dat er in de wijde regio 350.000 potentië le klanten voor een moderne ijshal zijn. De huidige ijshal aan de Leidse Vondellaan blijft daar ook na een eventuele renovatie ver bij achter. De voorzitter denkt bovendien dat zo'n op knapbeurt zoveel kost, dat je beter een nieuwe ijshal kan neerzetten. Het districtsbestuur heeft nauwe banden met de Ijshal in Leiden. De ijsverenigingen in de regio richtten na het faillis sement in 1992 van de Ton Menkenhal de stichting Ijshal Leiden op. Deze stichting ex ploiteert de ijshal en moet daar voor verantwoording afleggen aan de jaarvergadering van het KNSB-district. De clubs hebben veel geld en vrijwilligerswerk in de slecht onderhouden hal ge stopt. Van der Geest: „We heb ben inmiddels zo'n vijf ton ge ïnvesteerd." De gemeente Leiden draagt jaarlijks 70.000 gulden bij aan kosten van de benodigde appa ratuur. Het is nog onzeker of Leiden daar in de toekomst mee doorgaat. De huur gaat in tussen met 10.000 per jaar gul den omhoog, terwijl er onder meer een nieuwe boarding no dig is, een machine voor water- recycling, de vloer een opknap beurt nodig heeft en de verlich ting en het geluid hard aan ver nieuwing toe zijn. voorschoten De Voorschotense handbalvereniging HVV beleefde gisteren in sportpark Adegeest een historisch moment. „Na 25 jaar touwtrekken met de gemeente hebben we eindelijk een eigen onder komen", zegt voorzitter P. van Veen. In een grijs verleden hadden de handballers de beschikking over een barak. „Maar die begon te rotten en is afgebroken. Dat is alweer twintig jaar geleden. Toen is ons al beloofd dat we een nieuw onderkomen zouden krijgen..." Het nieuwe gebouw, met kleedkamers en kantine, is voor het grootste deel gemaakt in de fabriek. HVV had liever geen 'vierkant hok' gehad, maar een pand met een schuin dak, maar dat zag de wel standcommissie niet zitten. Van Veen doet daar niet moeilijk over. „We zijn de komende 25 jaar uit de problemen." De komende maan den wordt het gebouw verder afgewerkt en staat de inrichting van de kantine op het programma. De Voorschotense handballers gaan zelf een bar maken. Andere verenigingen hebben al bij HW aangeklopt met de vraag of zij de kleedkamers, die zijn voorzien van zes douches, af en toe mogen gebruiken. Daar staat de 150 leden tellende vereniging vol gens voorzitter Van Veen welwillend tegenover. FOTO HENK BOUWMAN leiderdorp afke van der toolen Leiderdorp blijft bij het besluit om voorkeursrecht - recht van eerste koop - uit te oefenen op een aantal percelen langs rijks weg A4. De gemeenteraad schaarde zich gisteren achter het advies van de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten. Die vond de acht ingedien de bezwaren ongegrond. Het voorkeursrecht is gevestigd om de gebieden langs de A4 te be bouwen, en zo aan geld te ko men voor een nette inpassing van de verbrede snelweg. Leiderdorp legt hiermee een uitspraak van de rechter naast zich neer. Die oordeelde dat de gemeente het voorkeursrecht niet had mogen vestigen, om dat Leiderdorp niet zo maar mag uitbreiden in de gebieden waar het om gaat. De rechter schorste het besluit van burge- meester en wethouders tot na de afhandeling van de bezwaar schriften. Volgens B en W is er sprake van een juridische dwaling, omdat het voorkeursrecht niet voortvloeit uit het collegebe- sluit, maar uit een besluit van de gemeenteraad. Ook is de uit spraak in strijd met de jurispru dentie, denkt het college. Het was de eigenaar van pan nenkoekenrestaurant De Hooi berg die naar de rechter stapte. De schorsing geldt nog zes we ken nadat hij op de hoogte is gesteld van het raadsbesluit. In die tijd kan hij de zaak aankaar ten bij de bestuursrechter. leiderdorp afke van der toolen Twee eigenaren van huizen aan de Splinterlaan krijgen een ver goeding van Leiderdorp, omdat zij overburen hebben gekregen. Vorig jaar moest de gemeente al meer dan een ton uitkeren aan andere bewoners van de laan. Zij kregen ook 'planschadever goeding' omdat hun huis in waarde is gedaald. Aan de na gekomen claims is de gemeente nog eens 43.000 gulden kwijt. PvdA-wethouder Molkenboer verzekerde de gemeenteraad gisteravond dat dit de gemeen te niet zal overkomen bij wo ningbouw aan het Van Alphen- plein en de Laan van Ouderen zorg. Op advies van een extern bureau gaat Leiderdorp dit soort claims ten laste van pro jectontwikkelaars brengen. Hero frisdrank Cassis, Cassis light, Cerise of Bosvruchten light. Fles 1,5 liter van 2.69 voor

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17