Boete geëi na dodelijl ongeval 5 Alles is uit proportie uit zijn voegen gehaalij a Duin Bollenstreek Bowlingcentrum overt ret geluidsvoorschriften niet ,s Een afmatcursus Wellicht gymzaal op schapenweitje Voorhout 'Oppositie voeren is niet zo aan mij besteed' Neem een proefabonnement -f WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 Valkenburgse minima krijgen meer vergoed op eigen verzoek DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 Rijnsburgse onder wielen vrcichtwt Officier van justitie C. Nooy had gisteren zichtbaar te om straf te eisen tegen een 49-jarige inwom Heerhugowaard, die op 17 december 1998 in Riji een dodelijk verkeersongeval veroorzaakte. Een burgse vrouw kwam onder de wielen van de vrai gen en verloor daarbij het leven. rob onderwater De vrachtwagenchauffeur legde in een emotioneel betoog uit dat hij de vrouw nooit heeft ge zien. „U bent geen crimineel en ik had graag gewild dat u on schuldig was", zei de officier met gevoel voor medeleven. Onschuldig was de man in haar ogen echter niet. Ze verweet hem niet vaak genoeg in de spiegel te hebben gekeken. Ze eiste een geldboete van 5000 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid van een jaar, met een proeftijd van twee jaar. Het draaide tijdens de rechts zitting om de zogeheten 'dode hoek'. Ondanks de aanwezig heid van drie spiegels aan elke kant, kunnen chauffeurs van vrachtwagencombinaties niet alles zien wat er naast hun wa gen gebeurt. Dat werd de Rijns burgse fietsster uiteindelijk fa taal. De grote vraag op de zit ting was vanmorgen: trof de •chauffeur blaam? Op de bewuste dag wilde de chauffeur in Rijnsburg met zijn met droogbloemen gevulde vrachtwagen van de Oranjelaan rechtsaf de Oegstgeesterweg in slaan. De man had volgens ei gen zeggen diverse keren in de spiegel gekeken. Hij verkeerde in de veronderstelling dat de weg vrij was en stuurde zijn combinatie naar rechts. Op dat moment kwam de vrouw onder de wagen en werd zij den. Volgens de lezing chauffeur moet de vroui Oranjelaan achter de hebben gereden en ineei -s hebben gemaakt. Een heeft dat in een verklai$at vestigd. Dezelfde getuig van haar fiets af omdat tuatie op het smalle fiet;etu: gevaarlijk vond, maar dijing burgse vrouw maakte om het kruispunt eerder vrachtwagen over te stel lord De chauffeur moest cier aan de hand van ning nog eens uitlegge ogi: de 'dode hoeken' plekken van enkele metr ing den aan het zicht van dr ld b feurs van vrachtwagen naties onttrokken. Voor tiek is dat overigens rei aan te dringen op het van camera's op de wapnk de gehele zijkant te kun lat kijken. Toch vroeg de officier of de chauffeur de fiets niet had zien aankonut z kijk zo vaak als ik kar ar c spiegels, omdat ik uit weet dat er zulke dingi nen gebeuren. Maar ik natuurlijk niet altijd in moet op op andere zakt verkeer letten", verkla man, die al dertig jaai roep van vrachtwagenc! uitoefent. De rechter doet over dagen uitspraak. den haag/noordwl1kerhout persbureau cerberus De gemeente Noordwijkerhout hoeft niet in actie te komen te gen het aan de Kerkstraat ge vestigde bowlingcentrum. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Al jaren zit het bowlingcen trum in een voormalige bollen schuur. Exploitant N. Oostdam zegt al veel aan geluidsisolatie te hebben gedaan. Buurman en neef C. Oostdam stelt de bow lers - en alles wat er bijhoort - luid te horen sinds in het cen trum 'magie bowling" van start ging. Het bowlingspel wordt ge lardeerd met licht- en geluids- 'nr» I if effecten. De buurman het adviesbureau Peut! sociés in om de overlas tonen. Hij stuurde een van Peutz naar het j_ bestuur, dat vervolgens rapport van Bos Milit ging wapperen. Peutz overschrijding luidsvoorschriften con concludeert Bos het tegi De Raad van State sp fj" uit dat de gemeente ini terecht meer waarde hi het rapport van Bos W vies dan aan dat van Pijp verschillen in de mee!wat ten zijn ontstaan doo bureaus verschillende i ster thoden hanteren. ziels eesi Rijnsburgers steunen komst Van den Berghwoning achtergrond. Er hebben bewoners van huizen bij gezeten, die waren stomvfirevi Die zaten daar en dachten: dit is nie role Maar die wisten niet hoe het zit met recht." Vrijdagavond is er een gesprek gewee state in de bewoners aan Philadelphia, de tants-christelijke vereniging van menie een verstandelijke handicap en hun fai Ijjjk de Van den Bergh hebben uitgelegd hof spC „We hebben elkaar allemaal een handfebe Zij waren blij dat ze nu een ander gen." Korbee wil het liefst zo snel mogelijk commotie af. „Zelfs in alle kerken is gisiesr de oproep gedaan om met respect e ^er voor elkaar samen te leven. Dat willen gewoon, net als die mensen. Nogmaaork mij zijn die mensen welkom. Het was d an tendheid en het is op een vervelende m de publiciteit gekomen." Ook J. van der Mey (nr. 27) deelt de tegen de nieuwe bewoners niet. „Het de hele buurt tegen is. Mijn man wof zijn bloemenzaak ook op aangesproke wij hebben geen bezwaar tegen de koijin^ die mensen." Woordvoerder C. Hamburger van de van den Bergh wil niet te veel ingaat tijd zaak. „We hebben vrijdagavond al veel lert delijkheid weggenomen, door in een ont lopen gesprek uit te leggen wat we prea doen. En als omwonenden iets nog ni< it pen, kunnen ze altijd bij ons aankloppe' Avondbalie Valkenburg populair valkenburg Steeds meer Valkenburgers weten op maandag avond de weg naar het gemeentehuis te vinden. Vorig jaar meldden 645 Valkenburgers zich tijdens de avonduren voor de balie, twaalf meer dan een jaar ervoor. Vooral in mei en juni was het druk met mensen die nog voor de vakantie een nieuw paspoort en/of rijbewijs moesten hebben. Volgens burgemees ter Hommes betekent de groei van het aantal Wanten niet dat er 's avonds extra ambtenaren aan het werk moeten zijn. Collecte voor seniorenuitje valkenburg Het Comité Rondrit Senioren gaat tussen 6 en 11 maart en tussen 24 april en 6 mei langs de deur in Valkenburg om geld in te zamelen voor het jaarlijkse seniorenuitje. Het is de bedoeling dat op vrijdag 26 mei een boottocht naar Haarlem wordt gemaakt, om daar de binnenstad te bezoeken. voorhout annette van der elst Er komt wellicht een gymzaal op het schapenweitje in Oost hout. Volgens wethouder Van Steijn zou een gymzaal op die plek zeer geschikt zijn voor de scholen in Oosthout. Die reiken op termijn hun gymzaal aan de Linnaeuslaan kwijt. Wanneer de bouw precies kan beginnen, is nog niet duidelijk. Volgens Van Steijn wordt op dit moment ook onderhandeld over twee stukken grond voor een sporthal op het terrein van Van Diest aan de Jacoba van Beierenweg en een sportzaal in Voorhout-Noord, ter hoogte van de Boekenburglaan. Met de bouw van deze hal moet een einde komen aan het ruimtete kort waarmee de Voorhoutse binnensporters kampen. Bo vendien moeten de nieuwe sportruimtes de huidige Gaas- bak vervangen, die straks moet wijken voor de centrumplan nen van de gemeente. De wethouder werd ook door de commissie gemaand spoed te maken met de plannen, maar niet alleen op papier. Beelen (Gemeentebelangen) zei te ho pen dat het niet alleen blijft bij het aanpassen van nota's." D66'er Heemskerk merkte op dat als er een concreet plan zou zijn, het al lang was gepresen teerd. „Want vorig jaar hebben we er een aantal discussies over gevoerd." Commissielid Daey Ouwens (Voorhouts Belang) vroeg evenals CDA'er Cousin om een overzicht van de plan nen van het college. Daey Ouwens wees daarbij nog eens op de dringende noodzaak vaart te maken met het zoeken naar een oplossing voor het ruimtegebrek: „De binnensporters hebben lange wachtlijsten en sporten zelfs in omringende dorpen." Het neerzetten van een gymnastiek zaal op het schapenweitje leek hem kapitaalvernietiging. „Er komen planschadeclaims en je kunt in zo'n zaal geen wed strijdsport beoefenen." Hij zei niet te begrijpen waarom in ok tober vorig jaar het collegevoor stel om op de plaats van de hui dige gemeentewerf in het Boer- haavekwartier een sportzaal neer te zetten zonder politieke discussie werd ingetrokken. De gemeentewerf is volgens Daey Ouwens de meest geschikte plek om snel een sportzaal te bouwen: „We hoeven de be stemming niet te wijzigen, er zullen geen planschadeclaims komen, het is dicht bij de scho len en voor de binnensporters is het ook een uitstekende op lossing. Bovendien hebben we de grond in eigen handen." Jan Willem van Holst na twee jaar uit de raad Jan Willem van Holst (36), de eerste lijsttrekker van De Com binatie (PvdA, Groenlinks, D66) neemt vanavond afscheid van de Noordwijkse gemeente raad. Gezin - zijn derde kind is in aantocht - en werk - als con troller bij KLM Pensioenfond sen - gaan voor, zegt hij, napra tend over een 'veel te korte po litieke loopbaan' en negen an dere stellingen. De gemeenteraad verliest zijn oppositieleider, maar vooral zijn financiële geweten. „Misschien overschat ik mijn eigen terrein, maar alle beslui ten hebben een financiële im pact. Dat wordt niet altijd even helder gepresenteerd door het college. Ik twijfel soms aan de bereidheid om het simpeler te doen. Als ik een nieuw raadslid zou inwerken in de gemeentefi- nanciën, deed ik dat in een paar A4'tjes. Oppositie voeren is niet zo aan mij besteed, en wij heb ben niet één woordvoerder." Een raadslidmaatschap van nog geen tivee jaar kan onmo gelijk een succes heten. „In principe niet. Je hebt het politieke handwerk pas na twee jaar onder de knie. Eén raads periode is al kort. Ik kwam erin en wist niets van politiek. Mijn eerste optreden als raadslid was de tweede keer dat ik in de raadszaal was. Als ik eerlijk ben, kan ik ook geen succesjes noe men. Maar dat zeggen raadsle den met meer dan acht jaar er varing ook. Ik heb wel aan de wieg gestaan van De Combina tie en veel energie gestoken in de samenwerking. Intern is de fractie tevreden. De evaluatie is binnenkort." Noordwijk heeft de bestuur ders van een dorp en de pro blemen van een middelgrote stad. „Dat laatste niet. We hebben betrekkelijk weinig problemen. En de bestuurders? Het bewijst zich. Het meest schrijnende vind ik Bronsgeest. Daar heb ben we zelf een probleem van gemaakt. Dat is niet uit te leg gen, dat je na negen jaar dim- dammen nog nergens uitzicht op hebt. Wij richten onze oppo sitie ook op het bestuurlijk-uit voerende vlak. Grote politieke tegenstellingen zijn er niet. Groot-Bronsgeest of twee wij ken, dat is geen ideologische kwestie, maar een bestuurlijke. Investeren in de badplaats is een politieke keuze, maai- die is gemaakt. Die vechten wij ook nooit aan. Toerisme is econo misch van evident belang." De boulevard is nog eerder af dan het eerste huis in Brons geest. „Wanneer is de boulevard af? Als je alleen de steentjes om draait? Het idee om echt iets unieks te bieden, raakt steeds verder weg. Ik vind de vergelij king niet zo relevant. Het is erg „Ik ben er kapot van", zegt A. Korbee, Camp- huijsenstraat 13, over de commotie die is ont staan over de komst naar haar straat van zes mensen uit het Noordwijkse zorgcentrum Wil lem van den Bergh. Haar buren willen niet rea geren, maar volgens haar hebben twaalf van de veertien bewoners geen enkel bezwaar tegen de komst van de gehandicapten. „Er zijn buren bij, die hebben in de Berghstichting gewerkt. Dan kun je toch niet tegen zijn?" Inmiddels zou een stapel ingezonden brieven bij het plaatselijke huis-aan-huisblad liggen die daarvan getuigen en hebben bijna alle bewoners de brief van De Koning ondertekend. „Het doet zoveel mensen pijn", aldus Korbee. „De mensen die zulke kinderen hebben, maar wij ook, zijn diep geraakt. Ik ben op mijn ziel getrapt. Het ging ons niet om die mensen, maar om de praktische dingen eromheen. Om dat speeltuintje, met name. En het feit dat de Van den Bergh wel een stukje grond erbij mag ko pen, terwijl je dat als particulier nooit gedaan krijgt. Maar daarop had de gemeente een dui delijk antwoord." Korbee was niet bij de avond waarop een buurtbewoner de gewraakte uitspraken deed, maar ze heeft begrepen dat de opmerking 'dat soort mensen willen wij niet in onze buurt' niet zo is gezegd. „Alles is uit proportie en uit zijn voegen gehaald." De buurman die het woord voerde, is volgens Korbee de enige die tegen is. „Dat is niet goed te praten, maar het heeft een gemeente Valkenburg mensen die minstens een jaar van een minimuminkomen moet leven. Voorzieningen als sport en re creatie, cultuur maar ook edu catie komen voor een extra ver goeding in aanmerking. De raadscommissie inwo nerszaken had geen problemen met de regeling. Wel werd ge vraagd om ruim bekendheid te geven aan de nieuwe regeling. Er werd geopperd om folders in de bibliotheek en in de wacht kamer van de huisarts neer te leggen. Burgemeester Hommes zegde toe de suggesties mee te nemen. Jan Willem van Holst van De Combinatie: „Ik zie nu een beetje machogedrag bij het colle ge." FOTO HENK BOUWMAN genoeg dat Bronsgeest zo lang duurt." In een plaats waar zoveel onte vredenheid is over de presta ties op het gemeentehuis, moet de oppositie daar bij verkie zingen van profiteren. „We hebben teleurstellend ge scoord, ja. Ik heb de vorige pe riode niet echt meegemaakt, maai' nu, bij deze prestaties, zouden we moeten profiteren. We gingen uit van minimaal vijf, zes zetels. Bij vier ga je wel nadenken. Misschien hebben we ons te weinig gericht op po litieke thema's. We dachten: mensen hebben vier jaar lang de bekende koppen gezien die elkaar de hersens inslaan en niets presteren. Daarom heb ben wij ons gericht op: we gaan het bestuurlijk goed doen. En met een onbekend gezicht." De Combinatie vond het on verstandig dat ze als grootste en sterkste fractie buiten het college werd gehouden. Maar het CDA is de sterkste fractie. „Nu wel, doordat ze in het col lege zitten. Dat verschaft hen de kracht. En ze spelen het spel goed, tijdens de formatie al. Op het moment dat wij, als groot ste partij, aan tafel gingen, wa ren de kaarten al geschud. Ik durf te betwijfelen of we geluk kiger waren geweest, hoor. Voor de samenwerking in De Combi natie is het makkelijker in de oppositie. Dan hoef je wat min der genuanceerd te zijn." Noordwijkse kiezers houden meer van afsplitsingen dart van lijstverbindingen. „Dat blijkt. Onze gedachte was: men zal het wel ontzettend waarderen dat wij de handen ineen slaan.N Maar nee. Het is electoraal moeilijk te bepalen wat je moet doen. Mijn advies nu zou zijn: doorgaan met De Combinatie, maar met drie lijs ten. Het zou doodzonde zijn als de samenwerking ten einde kwam." Met Van Holst verliest De Com binatie haar gezich t. „Het is de vraag of je een Com binatiegezicht moet hebben. Dat hangt ook af van wat je over twee jaar wilt. Als je drie aparte lijsten wil, moet je alle drie gaan nadenken wie je als gezicht wil." Deze raad is minder onvrien delijk, maar nog net zo beslui teloos als de vorige. „Ik denk besluitelozer. Ik hoop zelf het toonbeeld van vriende lijkheid te zijn, maar die vrien delijkheid komt de besluitvor ming niet ten goede. Met name de vriendelijkheid tussen colle gepartijen. Als Van Nes op een gegeven moment tegen het CDA had gezegd: ik wens niet dat jullie op deze manier oppo sitie voeren tegen mijn boule vardplan (het CDA verzette zich tegen de keuze en het ontwerp van architect Santhagens, red.) en anders is het afgelopen met dit college, dan was die keutel snel ingetrokken. Er is niets te gen een beetje oppositie van collegepartijen, maar een colle ge met zo'n grote meerderheid in de raad moet toch meer ge daan kunnen krijgen! Het ver andert wel. Ik zie nu een beetje machogedrag bij het college. Zoals de reconstructie van de Hoofdstraat. Die kost 2,4 mil joen, er is pas zes ton gedekt, maar ze stellen het gewoon voor. Nu gaan ze daadkracht met onzorgvuldigheid vermen gen. Maai' ze hebben het twee jaar laten liggen. En als de ver kiezingen in 2002 zijn, moet je verdomd hard opschieten, wil je nog wat van je punten reali seren." Lokale politiek maakt niet ge lukkig. „In sociaal opzicht wel. Ik heb geen spijt en ik heb er, zelfs in die twee jaar, heel veel van ge leerd. Het politieke werk is op zich hartstilcke leuk. Als ik din gen fout zie lopen, vind ik dat heel erg, maar het bepaalt niet mijn geluk in het leven." Wie laat zich op eigen kosten en ook nog eens in zijn vrije tijd afmatten? De duikers van de Noordwijkse Red dingsbrigade gaan ver om hun hobby zo goed mogelijk uit te oefenen. Ze waaie ren uit over de hele wereld om de meest intensieve trainingen te ondergaan. Vo rig jaar was het de vrieskou van Alaska, nu vertoeven er zeven 'brigadiers' bij het Navy Seals Training Centre in de hitte van San Diego in de Verenigde Staten. Zaterdag zijn ze vertrokken; op 3 maart keren ze weer terug. Althans, bij leven en welzijn. Over het waarom van deze tocht is Dirk van Kampen duidelijk. „Om mensen te kunnen helpen. En hoe kun je de men sen zo goed mogelijk helpen? Door zelf getraind te zijn en zelfvertrouwen te hebben." Dat gaat allemaal niet voor niets. De ploeg duikers van Dirk van Kampen hoest zelf de reiskosten op. Het verblijf en de opleiding-zelf kost niets. Van Kampen heeft vrienden bij de Ame rikaanse 'Navy' rondlopen, vandaar. Dan blijft het toch nog vreemd dat de Amerikaanse overheid zeven Noordwijk se hobbyisten een gratis verblijf aan biedt. Toch? „Dat hoefje in Nederland Valkenburg gaat inwoners die minstens een jaar op bijstands niveau leven, meer geld geven. Zo kunnen ze voortaan een ver goeding krijgen voor een reduc tie-abonnement voor de trein en voor de contributie van de volkstuinvereniging. De maxi male vergoeding per persoon per jaar wordt verhoogd van 150 naar 200 gulden. De com missie inwonerszaken ging gis teravond akkoord met deze ver ruiming, die inmiddels is inge gaan. Al sinds 1998 ondersteunt de niet te proberen", zegt Van Kampen, „maar die Amerikanen vin den het prachtig wat wij doen en daarom doen ze het voor niks, ook al omdat ze weten dat wij vrijwilli gers zijn. Die ontvangst is werkelijk om kippenvel van te krijgen." De Noordwijkse 'zeven' krijgen onder meer een overlevingscursus van twee dagen in de woestijn en in de bergen. Vorig jaar de Zuidpool en nu de woes tijn, gaat dat niet allemaal een beetje te ver voor reddingsbrigadiers? „Het gaat inderdaad heel ver", beaamt Van Kam pen. Voor de Noordwijkse reddingsbri gadiers gaat echter geen zee te hoog. Tij dens de decemberstorm vorig jaar, gin gen de duikers de zee in als onderdeel van een stressprogramma. Passanten liepen met gefronste wenkbrauwen voorbij. Binnenkort schaffen de duikers weer nieuwe droogpakken aan, terwijl er ook een boot met speciale opsporingsappa- ratuur wordt gekocht. Dat kost veel geld en dat bekostigen ze allemaal zelf. „Het is inderdaad nogal wat, ik ga er dit jaar Zeven Noordwijkse redders gaan straks trainen in de hitte van dan ook wat minder aan besteden", zegt Van Kampen. De Noordwijkse Reddingsbrigade heeft mede dankzij de duikers een naam op gebouwd in Nederland. Ze worden el ders opgeroepen om assistentie te verle nen. Zoals vorig jaar in Wassenaar, toen de politie midden in de nacht op zoek was naar een pistool. Het was koud en de brandweer wilde niet komen. De Noordwijkse Reddingsbrigade ging wel. En vond, na anderhalf uur in het koude water te hebben gedoken, een mes. Het pistool was onvindbaar. Van Kampen: „Een pistool uit het water halen is moei lijker dan het lijkt," Van de zomer waren de mannen van Van Kampen aan het oefenen in het Ha ringvliet, toen een catamaran in nood verkeerde. De duikers redden de zeilers uiteindelijk. Soms worden de duikers en andere medewerkers van de Brigade, de zogeheten alarmploeg, ingezet tijdens San Diego. FOTO PR overstromingen, zoals in Limburg. Andere reddingsbrigades kijken wel eens met jaloerse blikken naar hun col lega's uit Noordwijk. Van Kampen: „We horen wel eens: 'bij jullie kan alles'. Nu gaan we voor alle reddingsbrigades in Nederland een selectietocht organise ren, waarvan de besten meemogen naar de Amerikaanse kustwacht." Met de be doeling om saamhorigheid te kweken en het lichaam te trainen. Zoals nu gebeurt door de Noordwijkse brigadiers in San Diego. Dirk van Kam pen, in het dagelijks leven financieel planner: „Het is een mooi stel gasten bij elkaar. We zijn allemaal even gek. Soms speel ik wel eens met de gedachte het rustiger aan te doen, maar dat gaat niet. Die saamhorigheid die er onder die gas ten heerst, daar ben ik helemaal door geraakt." rob onderwater

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16