Oog voor de periferie van de islam 1 1 r1G Ml Ml r Het dubbeltje en de schuddende auto Leiden Leiden Regio Naschoolse opvang in Stevenshof GERECHT Lezing over multifunctionele Pieterskerk IDAG 22 FEBRUARI 2000 Leiden als centrum van het Europese islam-onderzoek [KWARTIER In bezoekerscentrum het Koetshuis in de Leidse kunnen kinderen morgen van 13.30 tot 15 uur van oud pa- i elf nieuw papier maken. Deelname kost één gulden. RAS Voor 50-plussers is er morgen van 13.30 tot 16 uur in thuis de Pancrat een gezelligsheidsmiddag met vier ronden i. De kosten bedragen 6 gulden, inclusief koffie of thee. Het nt huis staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. »ju Rl [LADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, n de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt leiden peter groenendijk ;ri ir stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden i6[ ituurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. De pluriformiteit van de islam Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl staat centraal in het Institute for the Study of Islam in the Mo dern world (ISIM), onderdeel van de Universiteit Leiden. Door aandacht te schenken aan verschillende vormen van ge loofsbeleving van moslims hoopt het nu één jaar oude in stituut een breder en dieper beeld te schetsen van de islami tische wereld. Academisch di recteur Muhammed Khalid Ma- sud en coördinator Dick Dou- wes zijn enthousiast over de mogelijkheden die het instituut hiervoor biedt. „Nederland zal zich sterker profileren binnen de Europese islamstudie." Het Leidse islaminstituut opende eind 1998 zijn deuren. De opening verliep chaotisch: de komst van het Iraanse parle mentslid Rafsanjani was voor demonstranten reden de bij eenkomst te verstoren en Raf sanjani een klap te geven. Sindsdien is het echter betrek kelijk rustig geweest rond het instituut. „Wij bemoeien ons niet actief met politiek", ver klaart Njasud. „Het instituut doet wetenschappelijk onder zoek naar bewegingen, ideeën en praktijken in moslimsamen levingen. Daaronder vallen ook politieke uitingen. Maar van ei gen inbreng is geen sprake." Masud, die jarenlang als on derzoeker verbonden was aan de International Islamic Uni versity in Islamabad, Pakistan, werd ruim een jaar geleden be noemd tot academisch direc teur van het instituut, als opvol ger van professor Wim Stokhof. „Ik zie hierin een enorme uit daging", zegt hij. „In Nederland zijn wetenschappers al lange tijd actief op het gebied van is- lamonderzoek. Die traditie heeft alles te maken met het ko loniale verleden van dit land, waardoor Nederlanders vroeg in aanraking kwamen met mos lims. Tot voor kort ontbrak voor deze onderzoekers echter een sterk netwerk. Zo'n netwerk wil het ISIM worden." Het Nederlands koloniaal ról RDVEST De filmgroep van de Lesbische Vrouwen vertoont en de film 'Cynara' 'Can't you take a joke'. De film begint ge 1.30 uur in het COC-Leiden, Langegracht 65. De toegang be- t vijf gulden, leden betalen de helft. Donderdag is van 21 tot 1 afé-avond, zowel voor mannen als vrouwen, ïke 'yi RSWUK Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9a, verzorgt rto ursus anatomisch tekenen. Deze cursus, op donderdagen van tot 21.45 uur, wordt gegeven door Merel van Loon, vierde- h studente geneeskunde met veel ervaring in het geven van imisch onderwijs. De twaalf lessen, de eerste is op 24 februa- 'ge iten 210 gulden (incl. modellen). Inschrijving bij mevrouw rój nan, telefoon 5140784. MORS In het gebouw van de speeltuin in het Morskwartier e Damlaan 2a, wordt morgenavond een bingo gehouden. ~~20 uur. In buurthuis Morschwijck, Topaaslaan 19, is morgen van tot 19.30 uur een gratis proefles callanetics. Daarna zijn de voor 15 lessen 75 gulden. tei het Project Welzijnsbezoek Ouderen zoekt gtichting Dienst- 1 e( ling Leiden vrijwilligers, die mensen van 75 jaar en ouder wil- zoeken, om er - met behulp van een vragenlijst - achter te en a of er problemen zijn bij het ouder worden. Als de vrijwilli- oblemen signaleert geeft hij dat door aan een coördinator, dan voor zorgt dat er hulp wordt geboden. Na een training, nieuwe vrijwilligers, minimaal een keer per week een bezoek m( deren afleggen. Van een vrijwilliger wordt verwacht dat er tor geluisterd wordt en dat hij of zij respect heeft voor de mening z0[ uderen en hun privacy. De wijken, die de komende weken ht worden zijn: Stevenshof, Zuid-West, Binnenstad, Kooi en ildenwijk. Voor meer informatie en aanmelding kan worden d met Anneke Rood, telefoon 5233208. en plaatsje te bemachtigen in één van de kampen van LCKV vakanties kan vanavond en morgenavond van 19.30 tot 21.30 vervolgens elke maandagavond worden gebeld: telefoon 55. Ook deze zomer zijn er weer tientallen kampen in bin- j, en buitenland voor kinderen en jongeren van 8 tot 18 jaar in -j d riode van 8 juli tot 19 augustus. De binnenlandse kampen Dor deelnemers in de leeftijdsgroep van 8 tot 14 jaar. Voor da ren vanaf 14 jaar zijn terreinen in de Ardennen gereserveerd. verleden heeft er, als inspratie- bron voor wetenschapelijk on derzoek, ook voor gezorgd dat in Nederland aandacht is voor de periferie van de moslimwe reld. Masud: „In veel westerse landen, met name de Verenigde Staten, wordt het Midden-Oos ten gezien als het centrum van de islam. Terwijl maar zes pro cent van de moslimbevolking daar woont! Vanwege de histo rische band met Zuidoost-Azië is die fixatie op het Midden- Oosten in Nederland afwezig. Dat is een goede basis voor on derzoek van de gehele moslim wereld, in plaats van onderzoek van slechts enkele regio's. Met die bestaande achtergrond kan Nederland zich sterk gaan pro fileren in het Europese is- lamonderzoek." De aandacht voor veelvor migheid is tekenend voor het islaminstituut. Masud: „De is lam is niet een homogeen, sta tisch geloof. Het is een verza melnaam voor uiteenlopende vormen van geloofsbeleving met de Koran als basis. Ook vanuit maatschappelijk oog punt is het belangrijk om oog te hebben voor die pluriformi teit." Masud doelt daarmee op het imago van de islam in de sZui cn "N'(lce) Cream Dolci Delizie ijs Italiaans ijs in de smaken chocolade, amareno/kirsch of slagroom. Pot 1 liter van S.49 voor 3.99 //O 3 potten cLL clcU^, Een gebouw dat plaats biedt aan drie groepen van twintig kinderen voor naschoolse op vang, en dat als de behoefte aan die opvang op termijn niet meer nodig is gemakkelijk kan worden verbouwd tot vier wo ningen. Dat is het plan dat bur gemeester en wethouders heb ben ontwikkeld voor de plek van het voormalig gezond heidscentrum aan het Petronel- la Moenspad in de Stevenshof. Volgens B en W is deze plek de ideale locatie voor naschoolse opvang in de jonge wijk. Dat het Petronella Moenspad een goede plek is voor na schoolse opvang staat overi gens niet voor iedereen vast. Drie omwonenden hebben bij de gemeente bezwaar gemaakt tegen het plan. Drukte van spe lende kinderen en overlast door brengende en halende ouders vormen de belangrijkste bezwa ren van de buurtbewoners. De afgelopen jaren is de be hoefte aan buitenschoolse op vang sterk toegenomen. De Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL) kampt met lange wachtlijsten, ook voor de opvang van basisschoolleerlin gen na schooltijd. De behoefte is het grootst in de Stevenshof en de Burgemeesterswijk. In die eerste wijk zijn op dit moment geen voorzieningen, en is het bovendien erg moeilijk om een geschikte plek te vinden. Afge zien van de nu gekozen plek, zijn alle alternatieven ofwel te De Pieterskerk multifunctioneel: tussen monu- mentenbehoud en sluitende exploitatie. Dat is de titel van de lezing die A. Boon, directeur van de Pieterskerk, zondag 27 februari houdt. Hij gaat in op vragen die in de dagelijkse praktijk van zeven tien jaar exploitatie geregeld aan de orde zijn ge komen. De Stichting Pieterskerk Leiden is in 1975 ortier van zijn auto kon leer op slot: het sleuteltje 'gebroken. En ook zijn lot werkte niet meer. Ie- g kon daarom zo zijn auto pen. En dat niet alleen: n dubbeltje op zak had, et karretje nog starten (bim )e 30-jarige eigenaar uit had de politie de truc )or nog laten zien. Zo ver- sseti tij gisteren aan de kan- >n, sk :hter. ndert ij echter niet kon vertel- as wie er nou precies tus- hi en 9 mei 1998 achter het had gezeten. Toen was lijk met zijn auto een eding begaan op de in Lisse. Een vrouw aar wat kabaal gehoord ama vanuit haar raam de ïvan haar buurman zien 'schudden'. Ze had ook et een auto zien wegrij- )ie van de Lissenaar. De ide ochtend bleek waar wagen aan de Grachtweg derd aan schudden: hij bleek ink te hebben, aar verantwoordelijk voor iweest, bleef echter één raadsel. Volgens de 30-ja- issenaar had hij op de avond van 8 mei de benenwa gen genomen naar een plaatse lijke kroeg. Toen hij de volgen de ochtend weer terugliep, had hij niet gecontroleerd of zijn auto nog voor de deur stond of door vrienden was 'meegedub- beld'. De politie had hier echter geen genoegen mee genomen. Zij had hem op 22 november een ultimatum gesteld: binnen 48 uur moest de man vertellen wie de auto had bestuurd. Om dat hij dat niet had gedaan en daarom strafbaar was, moest hij alles gisteren nog maar eens bij de kantonrechter uitleggen. Juist ook omdat hij weigerde zijn bekeuring van 500 gulden te betalen. De Lissenaar verklaarde dat zijn vrienden weliswaar zo zijn auto konden meenemen, maar dat zij dat altijd eerst moesten vra gen. Tevergeefs had hij gepro beerd te achterhalen wie er had gereden. „Niemand wist er van", zei hij. Officier van justitie M. van der Plas vroeg hem daarop of hij de namen van zijn vrienden dan aan de politie had doorgegeven. Maar nee: daar was niet om gevraagd. De offi cier eiste vervolgens een boete van 600 gulden, omdat de man van de schade afwist en zich aan het ultimatum had moeten houden. Kantonrechter J. van Ek noem de de Lissenaar na het dubbel- tjesverhaal 'erg onzorgvuldig', maar gaf hem het voordeel van de twijfel en sprak hem vrij. Overigens is het blik nu ook geen stuiver meer waard: de Lissenaar heeft zijn auto inmid dels laten slopen. Geen handtekening Een 51-jarige man, eveneens uit Lisse, kreeg niet het voor deel van de twijfel. Hij was op 8 juli 1998 met zijn auto vanaf de Laan van Rijckevorsel rechtsaf de Heereweg opgedraaid en had daarbij een fietsster van rechts geen voorrang verleend. Hij verklaarde de vrouw pas te hebben gezien toen zij eenmaal naast haar fiets op de grond zat. Met een gebroken enkel en een gebroken kuitbeen. De Lissenaar ontkende echter dat een politieagent daarna een verklaring van hem had afgeno men en had laten onderteke nen. De politie had volgens hem alleen zijn gegevens ge vraagd om later contact met hem op te nemen. Dat zou pas onlangs zijn gebeurd, voor een aanvullend proces-verbaal. En daar had de Lissenaar niet aan meegewerkt. Hij vond het alle maal maar 'een rare gang van zaken'. Hij weigerde dan ook te betalen voor een bekeuring die hij pas na een jaar zou hebben westerse wereld. Volgens de Pa kistaan wordt de islam nog al tijd door velen gezien als 'bar baarse beweging die de wester se beschaving bedreigt'. „Media schenken aandacht aan bom aanslagen en kapingen. Mili tante bewegingen krijgen het woord, niet de meerderheid die het niet met die bewegingen eens is. Wanneer voor veel mensen het contact met de is lam volledig via de media plaatsvindt, ontstaat dat bar baarse beeld van terrorisme en geweld. Daarom vraagt ISIM aandacht voor de pluriformiteit van de islam: verschillende mensen in verschillende sa menlevingen. Daar is ons on derzoek primair op gericht." De positie van moslims in niet-islamitische samenlevin gen, zoals de Nederlandse, ver dient volgens Masud eveneens bijzondere aandacht. „De pro blemen van deze groep mogen niet worden onderschat. Voor een moslim die naar Nederland komt, is het niet ondenkbaar dat hij in conflict raakt met de hier geldende wetten. Neem de maatschappelijke positie en de rechten van vrouwen, of het homohuwelijk: die zaken kun nen voor een moslim schok kend zijn. Daarnaast is de mos limgemeenschap in Nederland verdeeld. Deze mensen hebben verschillende etnische achter gronden en er bestaan binnen deze gemeenschap dan ook verschillende opvattingen over rituelen en andere geloofsza ken. Bestudering van deze con flicten is belangrijk: het zorgt voor bewustzijn van de proble men en kweekt begrip voor de situatie van moslims in de wes terse wereld." Douwes, die naast zijn werk als coördinator de ISIM News letter samenstelt, voorziet het geleidelijke ontstaan van een min of meer homogene Neder landse moslimgemeenschap. „Veel moslims in Nederland zijn nu nog gevoelsmatig ver bonden aan hun land van her komst. Maar geleidelijk begin nen zij te zoeken naar hun overeenkomsten en niet naar hun verschillen. Naast hun godsdienst hebben zij immers een tweede overeenkomst: ze zijn Nederlands. Voor de zoge naamde eerste en tweede gene ratie-moslims gaat dat nog niet altijd op, maar voor de derde generatie gaat dat zeker gelden. De ontwikkelingen die de mos limgemeenschap in Engeland doormaakt tonen wat hier straks gaat gebeuren. Leden van die derde generatie zullen zich Nederlandse moslims voe len. Hun geloof zullen zij belij den binnen het raamwerk van de Nederlandse maatschappij." Douwes en Masud hopen het bewustzijn van dergelijke ont wikkelingen onder de Neder landse bevolking te vergroten door de studies van het ISIM. „Dat is inderdaad een van onze doelen", zegt Masud. „Via con gressen en de Newsletter, die nu verschijnt in een oplage van achtduizend exemplaren, bren gen wij onze bevindingen naar buiten. Wij hopen dat de resul taten ook buiten de academi sche wereld enige weerklank vinden." Meer informatie over het IS IM is te vinden op de website www.isim.nl. duur ofwel gaan ze ten koste van openbaar groen. Huisves ting van buitenschoolse opvang in een schoolgebouw is geen optie omdat lokalen hiervoor aan andere eisen moeten vol doen dan reguliere klaslokalen. De verwachting is dat de be hoefte aan buitenschoolse op vang in de Stevenshof over en kele jaren zijn hoogtepunt zal bereiken. Op de wat langere termijn zal de vraag zo klein zijn, dat de opvang kan worden opgedoekt. Op dat moment kan het gebouw eenvoudig worden opgesplist in vier woningen. In het huidige inrichtingsplan van de Stevenshof staan die vier woningen al ingetekend. Ster ker nog: bij de nummering van de straat is zelfs al rekening ge houden met vier woningen. leiden opgericht om de kerk te behouden als Leidens oudste kerk en centrale monument. Na de ver werving van het eigendomsrecht en een ingrij pende, kostbare restauratie, begon de stichting met de exploitatie van het gebouw. De lezing in de Pieterskerk begint om 14.00 uur en duurt ongeveer 45 minuten. Na afloop is er een rondleiding. De toegangsprijs is vijf gulden. ontvangen. Reden voor hem om wat stukken over de aanrij ding op te vragen. En daarin zat zijn verklaring die hij niet had ondertekend. De politieagent die daarop door de kantonrechter werd onder vraagd, herkende de Lissenaar niet en wist zich ook niets meer van een handtekening te herin neren. Hij ging ervan uit dat hij de verklaring in zijn aanteken boekje wel had laten onderte kenen, maar dat boekje had hij al weggegooid. Nadat een vrou welijke collega van de agent nog eens haarfijn had uitgelegd hoe de verkeerssituatie ter plek ke was, eiste de officier een boete van 600 gulden. Zij stelde dat alleen over de inhoud van de verklaring verschil van me ning bestond. Uitgaande van de verklaringen van de fietsster, haar echtgenoot en een andere getuige, achtte zij bewezen dat de man geen voorrang had ver leend. De rechter ging daarin mee, maar hield het op het oor spronkelijke bedrag van de be keuring: 500 gulden. connie van uffelen uit de Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1900 22 Februari SASSENHEIM - Gehoor gevende aan een oproeping, vereenigden zich gisteravond in het café 'De Rusten de Wielrijder' ongeveer 150 personen, ten einde be spreking te houden of het mogelijk was een 'arbei dersbond' op te richten. De oproeping was uitgegaan van den 'Algemeenen Ned. Tuinlieden- en Bloemis- tenbond'. Nadat de 1ste secretaris de vergadering geopend had, schetste hij in goede bewoordingen het doel der Algemeene Vereeniging, die pas in Ja nuari van dit jaar was opgericht, - er op wijzende dat eendrachtig samenwerken toch zeer zeker tot alge meen nut kan strekken. De voordeelen, die er uit voortspruiten, springen reeds dadelijk in het oog als men ziet dat bij ziekte aan den werkman toch zijn loon kan worden uitbetaald en hij niet van de liefda digheid behoeft te leven. Waar voor alle vakken 'Kamers van Arbeid' worden opgericht, is de land- en tuinbouw nog immer daar van uitgesloten en geen gelegenheid wordt gegeven om geschillen tusschen patroon en knecht te rege len. De Bond wil ook hierin te gemoet komen en wel langs ordelijken en wettigen weg, wars van al wat naar socialisme of werkstaking zweemt. ANNO 1975 LEIDERDORP - In de Leiderdorpse kleuterschool de Hobbit aan het Van Alphenplein kon iedereen kennis komen maken met het kleuteronderwijs. Er werd meteen ijverig gepuzzeld, al moest er hier en daar wel deskundige assistentie aan te pas komen. foto archief leidsci-i dagblad hulppostkantoor binnen. De mensen achter de balie doken onmiddellijk naar beneden, waarna de over vallers onverrichter zake - niet duidelijk is op dit mo ment waarom - weer vertrokken. Ze zijn weggereden in een blauwe auto, vermoedelijk in de richting Oegstgeest en Warmond. Op 30 december van het vorig jaar werd eveneens een overval gepleegd op hetzelfde hulppostkantoor. Winkelier Spoor ontken de toen dat er geld aanwezig was, informeerde of er wel sprake was van een echte overval, waarna de as pirant-rovers vertrokken. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het gebeurde in een op welling", zei een huismoeder (30) uit Alphen tegen de Haagse politierechter, toen zij terecht stond we gens winkeldiefstal. Met haar zoontje van twee was de verdachte boodschappen gaan doen in een zelf bedieningszaak. Eenmaal bezig nam ze meer spul len mee dan zij bij de kassa afrekende, zoals pan ties, kinderbroekjes en een bh. De verdachte beriep zich op huiselijke moeilijkheden. De officier van jus titie vond een boete van honderdtwintig gulden als waarschuwing wel voldoende. De rechter was het met hem eens. bergland van Tirol. Tot ieders verbazing overleefde Rudie de val in het ravijn nabij Mayrhofen. Vermoe delijk heeft de sneeuw de hardste klap opgevangen, maar dan nog zijn de overlevingskansen na een val van zo'n hoogte uiterst gering. Een zeer snelle red dingsactie van politie en leger, vervoer per helikop ter en uiterste zorg van de doktoren hielden de zoon van slager Van Velzen uit Voorhout in leven. Het on geluk gebeurde, toen Rudie over de omheining van een skiliftstation klom. Voorlopig zal hij thuis alle rust moeten houden. De familie Van Velzen: ,,We willen geen publiciteit verder. Rudie zal de eerste tijd in bed doorbrengen en later moet hij uitrusten." LEIDEN - Voor de tweede maal is binnen enkele maanden een mislukte overval gepleegd op het hulppostkantoor annex sigarenwinkel in de Johan de Wittstraat. Vanmorgen om ongeveer half elf kwamen twee mannen, waarvan er één gewapend was, het Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d n ingevulde cheque (geen r hetleUlsch n het Leidsel) H T' - Muhammed Khalid Masud en Dick Douwes voor het kantoor van het Leids islaminstituut. „Nederland zal zich sterker profileren binnen de Euro pese islamstudie." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15