God op het Web Geloof Samenleving Graffiti in de Regenboogkerk RK-jongerenwerkers steken koppen bij elka MET DE AUTO NAAR DE WINTERSPORT? DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 VANDAAG 22 De heilige van deze dag, Margaretha van Cortona (1247-1297), klom van dienstmaagd tot maïtresse van haar baas, naar heilige. Ze moet, volgens de overlevering, uitzonderlijk mooi zijn geweest. Op zeventienjarige leeftijd trad ze in dienst van de graaf van Montepulciano. En of het liefde op het eerste gezicht was weten we niet, maar hun affaire moet heftig zijn geweest. Na een jaar of acht in zonde te hebben geleefd, vond Margaretha haar minnaar doodge schoten in het bos. Ze was radeloos. Schreeuwend liep ze van dorp tot dorp. Haar lange lokken verknipte ze tot sprietjes. Met dezelfde schaar verminkte ze zelfs haar ge zicht. Vanaf dat moment deed ze constant op allerlei ma nieren boete voor haar vroegere zondige leven. Later trad ze toe tot de Derde Orde van Franciscus en kreeg ze visi oenen van Jezus, die haar begeleidde bij de boetedoening en het lijden. Dat alles maakte Margaretha een heilige én patrones van iedereen die boete doet. 'Katholieke koning moet kunnen' londen Het nieuwe hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland is van mening, dat een rooms-katholiek koning van Engeland moet kunnen worden. Bisschop Cormac Murphy- O'Connor, vorige week door paus Johannes Paulus II benoemd tot aartsbisschop van Westminster, zei dit voor de BBC-televi- sie. Een wet uit 1701 verhindert de toegang tot de troon aan „al len die de roomse mis bezoeken, het roomse geloof belijden of met een papist trouwen". Eerder hebben de anglicaanse aarts bisschop David Hope van York, de rooms-katholieke aartsbis schop van Glasgow, kardinaal Thomas Winning, en het Schotse parlement voor het opheffen van de wet gepleit. Opperrabbijn boos op CEDI Amsterdam Opperrabijn M. Just is boos op het CIDI, dat afgelo pen zaterdag als medeorganisator optrad van de demonstratie tegen de extreem-rechtse politicus Haider in Wenen. Het Cen trum Informatie en Documentatie Israël is het spoor bijster, schrijft het Opperrabbinaat in een open brief. „Het is onbegrij pelijk dat een organisatie die voorlichting en public relations voor de staat Israël moet verzorgen, de Nederlandse joodse ge meenschap opwekt om openlijk de sabbat te ontwijden", aldus Just. Orthodox Israël krijgt eigen hbo Jeruzalem Orthodoxe joden kunnen binnenkort vrij van secu liere invloeden hoger onderwijs te volgen. Een nieuw oplei dingsinstituut, opgezet door de religieuze Shaspartij, hoopt vanaf oktober 2001 studenten aan erkende diploma's en titels tehelpen zonder daarbij de strenge godsdienstige regels te bre ken. Zo krijgen mannen en vrouwen gescheiden onderwijs en komen vakken die in het orthodoxe jodendom moeilijk liggen, zoals literatuur, kunst en Westerse filosofie, niet in het curricu lum voor. De academie wordt voornamelijk opgezet om de ar moede en werkloosheid in de Sefardisch-joodse gemeenschap, de achterban van Shas, te keren. Gevluchte Karmapa naar Woodstock new york De onlangs uit Tibet gevluchte Karmapa, een hoge geestelijke in het Tibetaanse boeddhisme, wil in het Amerikaan se Woodstock zijn hoofdkwartier buiten Azië inrichten. De monniken van het boeddhistische klooster in de stad, in 1969 toneel van het legendarische popfestival Woodstock, bereiden zijn komst voor. De voorganger van de 14-jarige jongen, de 16e Karmapa, zou de plaats al in 1981 hebben uitgekozen. De 17e Karmapa, Ugyen Trinley Dorje, ondernam vorige maand een barre tocht over de Himalaya naar India. Het hoofd van de Kar ma Kagyutraditie in het Tibetaanse boeddhisme heeft vooral in het Westen concurrentie van de 16-jarige jongen Thaye Dorje, die zich eveneens de 17e Karmapa noemt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Noordhorn en Saak- sum, J.A.W. Verhoeven te Noor den (ZH). Aangenomen: naar Barneveld (Immanuelkerk), mw. J.W. den Hertog-Scheurwater te Holten; naar Giessen-Nieuwkerk en Ne- der-Slingeland (wijk Oost) (partti me), L. Lammers, kandidaat uit Giessenburg; naar Gouderak, B.E. Weerd, kandidaat uit Utrecht; naar Puttershoek, G.J. van Beek te Zevenhuizen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Ede-Noord, M.H. Oosterhuis te Hattem. Beroepbaar gesteld: G. den Broe der te Almere-Buiten. NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Beroepen: te Urk, H.J. Zuidhof te Hardinxveld-Giessendam. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Lisse, J. Trommel te Kornhorn. Bedankt: voor Nieuw-Vennep, G.M. Bijkerk te Beverwij k-West- zaan. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Gouda, P. Melis te Genemuiden; te Kruiningen, M. Karens te Werkendam. Bedankt: voor Haamstede, A.J. Gunst te Benthuizen; voor Nieuwdorp, C.A. van Dieren te Stolwijk. leiden Steven en René staat er in grote letteirs gespoten onder de graffiti in de Merenwijkse Regenboogkerk. René Hagenouw (27) en Steven Oosterling (21) uit Leiden, beiden studerend, kregen van pas tor John Boon de opdracht om met een eigentijds tafereel het nieuwe ontmoetingslokaal voor jongeren in de kerk op te vrolijken. „We kregen een fragment uit het Oude Testament - Genesis ge loof ik - als richtlijn mee", vertelt Steven, „maar we hebben eigenlijk meer op ons gevoel gewerkt." René: „ledereen mag zelf bedenken wat onze schildering voorstelt en waar het over gaat." FOTO MARK LAMERS tilburg anp Hoewel de toekomst van de Rooms-Katholieke Kerk mede van het bereiken van jongeren afhangt, was samenwerking in het rk-jongerenwerk tot voor kort schaars. Beleidsmakers en mensen uit de praktijk probeer den daar tijdens een eerste lan delijk symposium iets aan te doen. Versnippering en onenig heid stonden lange tijd een eensgezinde aanpak van het jongerenwerk in de weg, erken de directeur W. de Boer van de federatie van Katholieke Centra voor Levensvorming (KCL). De grote opkomst (150 deelne mers) bij de bijeenkomst in Til burg toont volgens hem aan dat het tij keert. „We zien in dat versnippering en tegenstellingen geen goed doen aan het betrekken van jongeren bij de kerk", zei De Boer. De voorbereiding van de Wereldjongerendagen in au gustus in Rome laat volgens hem zien, dat landelijke samen werking wel degelijk mogelijk is. Voorheen werkten de jonge renwerkers in elk bisdom apart. Na de opheffing van de KCL-af- delingen in de bisdommen en de versterking van het landelijk bureau, komt een gezamenlijke aanpak binnen bereik. Toch zal het aanbod volgens De Boer nooit eenvormig worden. „Er leiden verschillende wegen naar Rome." Bisschop Van Luyn vai terdam vindt dat de R] LA] meer fulltime krachten c inzetten voor het jongen s< toraat. Jongeren hebbei i*1111 gens hem 'tochtgenoten' om hen te begeleiden I zoektocht naar de grote van het leven: waarvan waartoe, waarom, Bij hun ouders kunnen zi niet terecht en de school rKV meer dan een 'leerfabriek Uir Van Luyn wil lering t uit de ervaringen van de I RK-Kerk met jonge beki gen. Daar treden jaarlijks 10.000 mensen tussen de 40 jaar tot de RK-Kerk to hebben een opleiding acl ;ra< rug en veelal een redelijk |hi baan. Ze zijn niet tevrede (i l de wereld van de comnjjuii van de schone schijn macht en aanzien." Verdi rd\ ken ze een 'persoonlijke e ervaring binnen een ge j 3c schap van medegelovigei ^vi „De ervaring telt meeri ^j overdracht van geloofskt concludeerde Van Luyi rsv kerkelijke jongerenwerki urSi taak om met respect enj j jongeren te helpen bij h sj kennen van de eigen I weg. Vaak komen jongt 5ter de kerk echter 'te weinig nail gesprekspartners tegen tijd, aandacht en hen', citeerde Van Luyni kritiek van de bisschop; een rapport uit 1998. MC D uk- I imii J". Egyptenaren noemen de sfinx abu al- -hol, vader van de angst. Inderdaad, wiens pad na donker het blikveld van dit stenen beest kruist die versnelt de pas. Misschien wat minder nu sterke spots na zonsondergang iets van de dreiging wegne men, maar een monster blijft het. De sfinx ligt als een ka.t op schoot bij het Gi- za-plateau waarop ook de grote piramiden rusten. Altijd is die starre blik maar op de verte gericht. Wie is het, een God, een farao, een leeuw, een man of een vrouw? Weten schappers die zich bezighouden met de an tieke Egyptische reli gie zouden er veel voor over hebben als de sfinx het zwijgen eens zou doorbreken. Want de sfinx heeft veel ge zien. Hoewel zijn rug naar de piramiden is gekeerd, liggen de tempelcomplexen er om heen verspreid. Was de sfinx misschien zelf onderwerp van atmbidding? Of deed hij niets anders dan de tempels en piramiden bewaken? De sfinx ligt in het verlengde van de pirami de van Chefren, de middelste van de drie. Gemakshalve wordt dan ook maar aangeno men, dat de sfinx uit die tijd stamt. Boven dien heeft het gezicht wel iets weg van een beeld van Chefren in het egyptisch museum: de egyptologische handboeken dateren de sfinx dus net als de piramiden op 2500 voor Christus.De laatste jaren is wat tumult ont staan rondom die datering van de sfinx. Nou wil tumult nog niet zoveel zeggen. De zand bak bij Giza is namelijk de speeltuin van al lerlei idioten met meetlatten die met de re gelmaat van de klok hun nieuwe theorieën komen staven. De piramiden, en de sfinx en hun onderlinge afstanden blijken dan op eens onthullingen te bevatten over het einde der tijden, bezoekers uit de ruimte of het verzonken continent Atlantis. De helder ziende Edgar Cayce bijvoorbeeld. In een vi sioen zag hij dat zich onder de voorpoten van de sfinx een verborgen kamer bevond met een schat aan spirituele kennis. Zo aan 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het in- X| temet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als. obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: werpt de sfinx nieuw licht op de oud-egyptische religie? dialspace.dial.pipex.com/town/parade/henryr/quest/sphinx j~ÏT het dai het eind van de twintigste eeuw zou deze ge heime bibliotheek aan het licht komen, en de geschiedenis zou moeten worden her schreven. De egyptoloog Robert Bauval heeft betere papieren voor zijn theorie. Op zijn internet site vertelt hij hoe argwanend de egyptologie staat tegenover nieuwe ideeën; wie te ver af wijkt van wat in de handboeken staat is met een een piramidioot. Dat wantrouwen is niet onterecht, gezien de hoeveelheid onzin die - geschreven wordt over de oude egyptische godsdienst. Maar Bauval denkt dat zijn theo rie de toets der kritiek kan doorstaan. Hij silvan schoonhoven heeft een aantal opmerkelijke dingen ont dekt aan het stenen monster. Het hoofd klein, bijvoorbeeld. Het lichaam is veel te lang en te groot voor dat kleine koppie. M als Chefren destijds zijn beeldtenis heeft 1 gehakt uit de steen van een eerder, groter hoofd dan stond de sfinx er blijkbaar al et tijdje langer. Er zijn nog betere redenen om aan te nen11 dat de sfinx al langer meegaat dan 4 duizt jaar. Het lichaam vertoont geulen die van boven naar beneden lopen, alsof er water doorheen gestroomd heeft. De andere milder numenten op het plateau van Giza verton §®*1 ook tekenen van erosie, maar dan horizo^de taal. Die liggende sleuven kunnen prima worden verklaard door de invloed van wii jj en uitschurend zand. Maar water? De laar111 keer dat de egyptische woestijn een regen tijd doormaakte was 10.500 jaar voor Chri^J tus. Niet alleen het klimaat verschilde toe ook de sterrenhemel zag er anders uit. In 10.500 voor Christus stond het sterrenber^- Leeuw vlak voor zonsopgang precies in h t oosten aan de horizon. Ook de blik van drioc sfinx is onafgebroken op het oosten geric[)0r Kan de sfinx 7 duizend jaar ouder zijn dairen altijd werd aangenomen? Voor Bauval ko het niet als een verrassing. Talrijk zijn de verwijzingen in de egyptische teksten ove een roemruchte beschaving uit de begint die aan de piramidenbouw ver voorafgini De hiërogliefen spreken van Zep Tepi, de oertijd van de god Osiris. Dat is mooi, zeggen de egyptologen, maa kan meneer Bauval één potscherf) e laten zien uit die hoogstaande beschaving? Dai kan meneer Bauval niet. Maar er is hoop, is bij de sfinx met seismografen in de wee geweest en zie: volgens zijn metingen mo er een holle ruimte onder de poten zitten Krijgt Cayce misschien ook nog gelijk. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Finland: Rustig en droog weer met zowel wol kenvelden als opklaringen. Overdag meest matige vorst. Denemarken: Dinsdag bewolkt en kans op wat sneeuw of regen, Woensdag droog en opklaringen. Maxima iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Eerst wat zon, in de loop van dinsdag in het westen bewolkt en regen. In Engeland pas in de loop van woens dag. Maxima tussen 5 en 10 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en in de ochtend kans op mist. Maxima rond 6 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig weer met geregeld zon, maar in het westen woensdag ook kans op wat regen. Plaatselijk mist. Maxima van 3 graden in de Elzas tot 10 in Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima tussen 10 en 15 graden. Spanje: In het hele noorden wolkenvelden en soms regen. Verder droog en flinke zonnige perioden. Maxima van 13 graden in het noorden tot 22 plaatse lijk in het zuiden. Portugal: Droog en zeker in het zuiden veel zon. Maxima tussen 15 en 23 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en woensdag kans op een bui. Maxima ongeveer 15 gra den. Marokko: Westkust: hier en daar wat mist of be wolking, verder veel zon. Maxima aan het strand van 18 tot 23 graden. Tunesië: Vrij zonnig, maar woensdag vanuit het noorden meer wolken en een enkele bui. Middagtemperatuur dalend naar 15 tot 19 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Toenemende wind. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, aan de noordkant van de eilanden wat meer bewolking. Toenemende wind en woensdag mis schien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Duitsland: Enkele wolkenvelden en wat regen of sneeuw. Tussendoor ook perioden met zon. Woensdag droog en vrij zon nig. Maxima uiteenlopend van -1 graad in de sneeuwgebieden tot 7 langs de westgrens. Oostenrijk: Droog en zonnige perioden. Maxima in de dalen iets boven nul. Zwitserland: Droog en vooral aan de zuidflank van het Alpenmassief zonnig. Maxima in de dalen rond 3 graden, bij Locarno ongeveer 10. Polen: Afwisselend zon en een enkele sneeuwbui. Maxima dichtbij het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden maar kans op een sneeuwbui. Maxima iets boven nul. Hongarije: Droog en vooral dinsdag flink wat zon. Middagtemperatuur rond 3 graden. Italië: Flink wat zon en slechts een kleine kans op een bui. Maxima van 9 gra den in het noorden tot 14 in het zui den. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar vooral woens dag ook kans op een bui. Maxima rond 14 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden met alleen rond de Egesche Zee nog een enkele bui. Dinsdag op zee een stevige noorden wind. Maxima 6 graden in het noor den en 11 in het zuidwesten. Malta: Droog en perioden met zon.. Maxi ma ongeveer 4 graden. Turkije en Cyprus: Dinsdag nog geregeld buien, maar vanuit h-et westen al wel meer zon. Woensdag in het westen droog en pe rioden met zon, in het oosten nog een laatste bui. Maxima dalend naar 0 tot 5 graden, langs de zuidkust en op Cy prus 13 graden. WOENSDAG 23 FEBRUARI 2000 Zon en maanstanden Zori op 07.40 Zon onder 18.05 M?jan op 22.48 Maan onder09.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.07 18.22 05.40 17,55 Laag 01.44 14.14 01.25 13.55 Weerrapporten 22 februari 07 Amsterdam licht bew. Aberdeen half bew Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/rn/vr.18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) bewolkt onweer W warmtefront mSA regen Oflft sneeuw ""ty koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting 0*$ hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -lOOO- hect0 pasca| REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten; 023- 5317 31 023- 5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 1 RUBRIEKSADVERTENTIE 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling; per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POSTje Voor abonnementen die per post (bi» )e 3 worden verzonden geldt een toeslag» hacj aan portokosten per verschijndag. )or LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET1 ^j jor mensen die moeilijk lezen, sle chtt hebben of blind zijn (of een andere jj e, leeshandicap hebben), is een same,' van het regionale nieuws uit het If Dagblad op geluidscassette beschft informatie 0486-486486 hac (Centrum voor Gesproken Lectuur, [jj^ Auteursrechten voorbehoed Dagbladuitgeverij Damia aar arm K N H U I -1 -3 0.0 New Orleans half bew. 5 0.1 New York licht bew. onbewolkt Toronto Casablanca zwaar bew. Johannesburg half bew Los Angeles half bew. 4 -3 0.0 Tel Avi 36 26 0.0 Tokyo 30 21 4.0 18 13 0.0 24 12 0.0 14 10 33.0 7 0.0 0 0.0 8 0.0 1 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd aar feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel, 071-5269111. :de :Uk iwe Regel nü de Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervangende auto. Kom langs of bel gratis 0800 - 0503 ANWB!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14