eiden Regio IMLIEUSTRAAT LWO verliest monopolie jongerenwerk Het goochelen met cijfers en getallen brmatieavond over bom V&D wil ophouden met bodemsanering LWO verwacht tekort van vier ton Mijn vriendinnen ik hebben on trouwerij bet van de hypoth Is de rente dan aftrekba Belastingdienst 1ag 22 februari 2000 is door aanrijdingen op A4 Twee aanrijdingen zorgden vanochtend op de A4 voor jé van 17 kilometer tussen Leidschendam en Roelof- lsveen. Door het oponthoud raakten ook de toe- en afvoer- n van de rijksweg urenlang verstopt. Bij de eerste aanrij- rond half zeven en ter hoogte van de afslag Zoetervvoude. e een een automobilist lichtgewond. Later, om kwart voor n, botsten vlak voor het aquaduct bij Roelofarendsveen auto's op elkaar. Daarbij liep niemand letsel op. iraak in tandartsenpraktijk Bij een inbraak in de tandartsenpraktijk op de hoek van cob Catslaan en Constantijn Huygenslaan is een klein be- aan geld ontvreemd. De inbreker kwam binnen door het an de voordeur te forceren. sing tussen fietsers i» Een 73-jarige vrouw is gisteren met hoofdletsel opgeno- in het LU MC nadat zij met haar fiets in botsing was geko- met een andere fietser en daarbij ten val kwam. De vrouw rond 16.00 uur op de Breestraat toen een 16-jarige Voor- tr haar inhaalde en plotseling rechtsaf sloeg. tijdens de ontmanteling van de blindganger geheel ontruimd en in het gebied daaromheen mogen zich geen mensen op straat bevinden. Hoe groot die gebieden worden, is afhankelijk van de zwaarte van de bom die moet worden gedemonteerd. De gebieden worden afgegren deld door de politie. Er wordt dan waarschijnlijk gekozen voor een zondag in de tweede helft van maart of begin april. Omwonenden worden mor genavond vanaf 20.00 uur in de Burgerzaal van het stadhuis ge ïnformeerd over de actuele si tuatie rond de zoekactie naar de bom en over de juridische aspecten (schade, verzekering) mocht er tot ontruiming wor den overgegaan. ;meente houdt morgen iformatieavond over de :nde aanwezigheid van meerdere bommen in de irgersingel. Vorige week Explosieven Opruimings ïiando van de Koninklijke piacht met de zoekactie Voorlopig is er nog 'evonden. Mocht er bin- rt wel een blindganger n aangetroffen, dan heeft rolgen voor de buurt. Om nenden op een eventuele itage van de bom voor te en. houdt de gemeente enkomst. deel van de omgeving Rijnsburgersingel wordt leiden Millennium-modellen, zangeressen, schoonheidskoningin nen en mannequins. De Emilie Knappert Scholengemeenschap was gisteravond het toneel van een haar- en schoonheidsfestival. Zo'n 200 leerlingen lieten familie, vrienden en werkgevers van hun stage adressen zien wat ze al kunnen op het gebied van haar- en voetver zorging. De avond werd afgesloten met een wervelende show waar in deze zilveren koningin het middelpunt vormde. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN HERMAN JOUSTRA Vroom Dreesmann en inge nieursbureau Oranjewoud wil len stoppen met het wegpom pen van de olie onder het wa renhuis aan de Aalmarkt. In middels is een verzoek inge diend bij de provincie, die de verantwoordelijkheid heeft voor de reinigingswerkzaamhe den. De schoonmaakactie, die inmiddels al ruim tvVeeënhalf jaar duurt, levert volgens be trokkenen nauwelijks rende ment op. De hoeveelheid olie die dagelijks nog wordt wegge haald is minimaal. Volgens woordvoerder P. van Bakkum van V&D is de geringe hoeveelheid opgepompte olie een indicatie dat het wel mee valt met de vervuiling. Om de hoeveelheid verontreiniging in kaart te brengen heeft Oranje woud op verschillende plekken onder het warenhuis en op ver schillende diepten geprobeerd of daar olie kon worden wegge pompt. Van Bakkum. ,,Dat le verde telkens hetzelfde resul taat op. We pompten hoofdza kelijk grondwater naar boven en bijna geen olie. Met andere woorden, we haalden veel min der naar boven dan verwacht." In cijfers: in de periode van mei tot en met december 1999 pompte Oranjewoud in totaal 132 liter olie weg. Om die reden vindt V&D de hele operatie inmiddels ook te duur worden. Hoewel de pro vincie verantwoordelijk is voor de schoonmaakactie zijn de kosten voor de vervuiler, het warenhuis. ,,En het resultaat weegt absoluut niet op tegen de kostenzegt van Bakkum. Wel willen Oranjewoud en V&D de komende tijd met behulp van zogenoemde peilbuizen nagaan of de olie zich verder verspreidt. Dat de grond onder het pand aan de Aalmarkt nog steeds ernstig verontreinigd zou zijn met olie, zoals de gemeente meldt in het 'stadsvernieu wingsstructuurplan Aalmarkt e.o.', klopt in elk geval niet, stelt Van Bakkum. „En zeker niet dat de vervuiling zich naar de diep te zou hebben verspreid." Een woordvoerster van de provincie kan melden dat het verzoek tot stoppen met pom pen inmiddels is binnengeko men. „Waarschijnlijk beslist de provincie daarover volgende week." Gemeente wil ook andere organisaties inhuren NIEUWSTE STRAAT VAN kan je iedere dag' atis je afval brengen! lend voor inwoners feestdagen gesloten De gemeente wil vanaf volgend jaar ook andere organi saties dan de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) kunnen inhuren voor jongerenwerk. Dat valt te lezen in in de of- ferteaanvraag die burgemeester en wethouders hebben opgesteld voor welzijnswerk. Het plan is om vanaf 2001 tweehonderdduizend gulden flexibel vrij te maken voor stedelijk jongerenwerk. Dat geld kan worden gebruikt voor projecten die de LWO aanbiedt, maar ook voor pro jecten van andere instellingen en organisaties. leiden is het stedelijk jongerenwerk in Leiden enigszins in het slop ge raakt. De tijdelijke ruimte aan de Langegracht voldoet niet. Gemeente en de LWO onder zoeken nu de mogelijkheden om een jongerencentrum te huisvesten in het LDM-gebouw aan de Middelstegracht. Maar een definitieve oplossing is nog niet gevonden. Baaijens: „Het LDM-gebouw wordt ook gezien als een mogelijke plek voor het dagbestedingsprogramma voor dak- en thuislozen, waarmee de gemeente wil beginnen. Op an net van aarsen Het college hoopt hiermee ver nieuwing in het jongerenwerk te bewerkstelligen en ook de verhouding tussen de LWO en de jongeren, die van de voor zieningen gebruik maken, te veranderen. „De laatste jaren is het in het jongerenwerk niet zo lekker gegaan", oordeelt wet houder Baaijens (welzijn). Na de sluiting van jongeren centrum 't Stathuys, vorig voor jaar vanwege een asbestaffaire, zich heeft het LDM-gebouw veel ruimte, maar er moet ook ontzettend veel aan het pand gebeuren." Het college wijst ook op een tekort aan jongerenwerkers, waarmee de LWO vorig jaar zou hebben gekampt. Volgens bur gemeester en wethouders brengt die tendens de 'afge sproken productie' in gevaar. De gemeente wil de helpende hand bieden door opleidingen voor vrijwilligers te ondersteu nen. Maar ook 'een verlaging van het ambitieniveau' is - zo meldt het wensenlijstje - be spreekbaar. En dat is opmerke lijk, omdat het college beleid voor jeugd en jongeren in de zelfde notitie de 'hoogste prio riteit' geeft. Interimdirecteur J. Schipper van de LWO ontkent dat er bij de welzijnsorganisatie een te kort is aan jongerenwerkers. „Er zijn op dit moment geen vacatures", zegt hij. „Wel is het De LWO krijgt een behoorlijke klus om aan alle wensen en eisen van het gemeentebestuur met betrekking tot welzijnswerk te voldoen. Het college constateert zelf al in het wensenlijstje dat aanstaande woensdag in de commissie voor welzijn wordt behandeld: „Het is duidelijk dat de door de gemeente gewenste beleidsont wikkelingen voor 2000 op gespannen voet staan met de financiële prognoses." De gemeente verstrekt jaarlijks zo'n negen miljoen gulden subsidie aan de LWÓ. Voor dat geld kan de organisatie minder doen dan in voorgaande jaren. De stijgende arbeidskosten in verband met een nieuwe CAO welzijn zijn nog niet verwerkt in het subsidiebedrag. Maar ook gaat veel geld zitten in afvloeiingsregelin gen en kosten voor interimmanagement. Die kosten leverden de LWO vorig jaar een tekort op van zeker drie ton. Het tekort voor dit jaar - vanwege afvloeiingsregelingen en interimma nagement - wordt geraamd op vier ton. De LWO moet dus bezuinigen: de organisatie wil de kosten drukken door te schrappen op managementfuncties in de stadsdelen en door een of meer buurthuizen te sluiten. Burge meester en wethouders gaan daar onder stren ge voorwaarden mee akkoord. Zo eist het colle ge een gelijke 'bereikbaarheid van buurthuizen door de stad heen'. Bovendien moeten de buurthuizen meer beschikbaar komen voor zo geheten 'tweede gebruikers', bijvoorbeeld wijk- organisaties. zo dat het momenteel lastig is om aan jongerenwerkers te ko men. Als er een gaatje valt, duurt het even voordat een goede kandidaat is gevonden." Voor wat betreft een stedelijk jongerencentrum, wijst Schip per erop dat de gemeente nog steeds geen duidelijke uitspraak heeft gedaan over het pand van 't Stathuys aan de Breestraat. „Moet het nu opgeknapt wor den, of verkocht: dat is de vraag. Of moet er een ander pand gezocht worden? We zijn er nog niet uit. Feit is dat de ruimte aan de Langegracht te krap is voor stedelijk jongeren werk. Er vinden nog wel activi teiten plaats, maar we willen meer. Wij willen heel graag een stedelijk jongerencentrum waarmee we vooruit kunnen. Het moet een gebouw zijn waar we ruimte hebben voor infor matievoorziening, voor recrea tie en ontmoetingsmogelijkhe den voor verschillende groepen jongeren, voor een jongerenuit- zendbureau, een jongerenca- fé... Maar dat is nog verre toe komstmuziek." De interimdirecteur ontkent dat het jongerenwerk, vanwege de malaise rond 't Stathuys op een laag pitje staat. „In de stadsdelen hebben we redelijke voorzieningen. Daar gebeurt veel." I Schimmel geniet in Lei- inige bekendheid als het Dm het roken van paling, lorheen was hij in de wij- ntrek natuurlijk vooral ge in de scheidsrechterij. lobby die hij op geheel ei- rijze invulde - 'dal zijn regels vriend, daar heb je lar aan te houden- maar ij uiteindelijk vanwege zijn |d moest opgeven. Gelijk Uilenberg nu op topni- vocht hij die discrimina nt leeftijd toen reeds in leurkringen met succes Hij kreeg er alsnog een jaartjes bij. Uiteindelijk it hij natuurlijk toch zijn aan de wilgen hangen, len van de tijd doe je het ers nooit. idien heeft de Leidenaar met nog meer passie dan leen op de cijfertjes ge- Al sedert jaar en dag is hij tnatiek invuller van de to- lotto, de Duitse lotto etc. alijk van alle formuliertjes en zeker gokelement in lebben en die bepaalde winstkansen bieden. En zoals dat meestal gaat als je veel speelt: je wint wat en je verliest wat. Maar dat maakt niet uit. Het draait om de spanning. Het gaat om de lol. Eén van zijn favoriete spelletjes is Lucky D, voorheen ook wel Lucky 10 genaamd. Bij dat spel kruis je op een formulier tien van de tachtig nummers aan. Bij vier cijfers goed krijg je de inleg (minimaal een rijksdaal der) terug, bij vijf het dubbele, bij zes krijg je acht keer de inzet terug en alle tien de nummers goed levert een ton op. Schim mel won links en rechts wel eens wat en de winst wordt keurig uitgekeerd. Tot zover niks aan de hand. Het gaat er om op welke wijze de uitslag op teletekst en in de krant ver schijnt. Daar klopt volgens hem niet veel van. Voor alle duidelijkheid: hij stak dit verhaal vorig jaar in Leiden al eens eerder af, maar toen be greep niemand iets van zijn in gewikkelde gegoochel met cij fers en getallen. Inmiddels Zeven bomen moeten wijken voor de nieuw aan te leggen rotonde op de Stevenshofdreef/Dobbedreef. Ze krijgen een eersteklas behande ling. FOTO HENK BOUWMAN it De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad heeft hij enige structuur in zijn betoog kunnen aanbrengen. Na toch nog een lange mono loog en een verklaring van de cijfers concludeert hij dit: „Als er 34.803 mensen vier cijfers goed hebben en hun eigen mi nimale inleg van 2,50 gulden terugkrijgen dan moet de uit slag een bedrag van 87.000 gul den of daaromtrent weergeven. Nou, als ik dan in de uitslag te ruglees dat dat bedrag f. 67.347,50 is, dan klopt dat voor geen meter. Typefout, denk je eerst. Maar als op de laatste elf trekkingen zo'n verschil van twintig mille vijf keer voor komt. dan vraag je je toch af waarom dat zo is. Dat is geen typefout meer. Dat is het geven van een verkeerde voorstelling van zaken. Of het is fraude." Inmiddels heeft Karei Schim mel zijn ideeën daarover naar een hoger platform getrokken. Hij wendde zich tot de Consu mentenbond waar ze weinig snapten van de zaak. Daarom verbonden ze hem door met justitie waar ze er ook geen raad mee wisten en uiteindelijk kwam hij terecht bij het College dat toezicht houdt op de kans spelen. „Ik kreeg een aardige man aan de lijn. Die wilde de zaak graag op papier hebben. Nou, dat is niks voor mij. Ik kan aardig rekenen, maar brieven schrijven, hó maar. Enfin, ik heb het uitgelegd en hij zou me na een paar dagen terugbellen. Dat heeft hij gisteren ook ge daan. Alleen, hij heeft iets meer tijd nodig. Hij zoekt het tot op de bodem uit, begrijp je. Deze week krijg ik uitsluitsel. Zo gauw als ik wat hoor, trek ik wel effe aan de bel. Dan weten we alsnog of ik gelijk heb. We zijn minstens zo benieuwd als hij. Bomen Vroeger als ze in de weg ston den, haalden ze ze met de ket tingzaag resoluut om. Maar te genwoordig springen de ge meenten wel wat zuiniger om met hun groene erfgoed. De ze ven bomen die moeten wijken voor de nieuw aan te leggen ro tonde op de Stevenshof dreef/Dobbedreef krijgen ook in Leiden een eersteklas behan deling. Een gespecialiseerd be drijf graaft ze stuk voor stuk uit, pakt ze in en vervoert ze voor zichtig naar de plaats waar ze als herbeplanter aan hun twee de jeugd mogen beginnen. Dat is in dit geval niet ver weg van de plek waar ze stonden. Op een steenworp afstand van de dreef bevindt zich het Alexan drine Tinneplein. Daar, tegen over station De Vink, komen de zeven weer tot bloei. Als het al lemaal goed uitpakt. Voor ccn deel. De hypotheekrente is alleen volledig aftrekbaar als u de hypotheek gebruikt voor het kopen, verbeteren of onderhouden van een eigen huis. Gebruikt u (een deel van) de hypotheek voor de financiering van bijvoorbeeld een auto, een caravan of een trouwerij, dan is de rente beperkt aftrekbaar. Rente over een hypotheek die u voor andere zaken dan uw eigen huis gebruikt noemen we consumptieve rente. Die consumptieve rente is aftrékbaar tot een bedrag van maximaal 5.202,- voor ongehuwden en 10.404,- voor gehuwden. Op uw aangifte valt de consumptieve rente onder de aftrekpost 'rente van schulden'. De hypotheekrente over hypotheek besteed aan uw eigen woning vult u in onder de rubriek 'eigen woning'. U leest er meer over in de folders "De eigen woning", "Rente en rentevrijstelling" en "Als u uw hypotheek niet voor uw eigen huis gebruikt". Deze kunt u gratis bestellen bij de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043 (7 dagen per week, 24 uur per dag). Voor vragen kunt u bellen naar de BelastingTelefoon: 0800-0543 of toets 0800-TAXLIJN (maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur, vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur). Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13