Leidsch Dagblad NS overwegen extra heffing op treinkaartje 1:7'tl 'Ik ben in vorm man, ik moet meppen' Zo maak je vrienden Extra koopavonden £>11 Redding kinderen was onmogelijk Keuken Kampioen - iANDAG 21 FEBRUARI 2000 lenland lenland tuur en Kunst nomie OPGERICHT 1 MAART 1860 signer Frans 0 Nieuwenborg er zijn werk zijn leven 'aalles op zwarte hooi moet beter' onderwijsinspectie moet 1 enger toezien dat er op het rk toenemende aantal arte scholen' goed Neder- ds wordt gegeven, vindt D-leider Dijkstal. Hij wil zo irkomen dat allochtonen in een isolement komen, ina 3 :en verdachte rtklep in LUMC academische ziekenhuizen Leiden en Utrecht hebben lit gebruik gemaakt van de [kleppen die nu blijken te inen lekken. Overigens lijkt probleem met deze hart- ppen mee te vallen, ina 3 ïineken kan jitse slag slaan ü'ken heeft de kans om in klap een kwart van de se biermarkt te veroveren, concern lijkt een serieuze didaat te zijn voor de over- e van de bierdivisie van voor zes miljard gulden, is met een marktaandeel bijna 25 procent de op één jrootste Britse brouwer, na ttish Newcastle, eigenaar Center Pares, tui ina 6 irvormers op Inst in Iran grote meerderheid van de ers in Iran is de overheer- door de conservatieve lelijkheid zat. Hervor- igezinde groepen, die het id van president Khatami ien, kunnen rekenen op lerde van de zetels in het 'e parlement. De conser- ren lijken slechts te kun- rekenen op een kwart van ketels. elanden bereid meer productie e van de grootste olielan- zijn bereid meer olie te duceren. Het gaat om öco en Saudi-Arabië. Mi er Tellez van Mexico, dat OPEC-land is, vindt een van tussen de 20 en 25 ar per vat (159 liter) rede- Britse olie kost nu 26,50 ar per vat en Amerikaanse zit net onder de dertig ar. Een paar dagen geleden die prijs daar zelfs boven. INDAAG 2S PAGIN A S 12 Vier clubs uit Oude Wetering al tien jaar onder één dak Zoeterwoudse Judith Straathof yQX gekozen voor O Vt WK afstanden Ook als het een keer meezit laat Quick Boys punten liggen 24 Wei veel eer, maar geen titel voor Barney en de Lucifer Spoorwegen moet rijk betalen voor gebruik rails De Nederlandse Spoorwegen denken er sterk over de komende jaren bovenop de prijs van de treinkaartjes een extra heffing te leggen. Het voormalige staatsbedrijf heeft de extra inkomsten nodig om het rijk te betalen voor het gebruik van het spoorwegnet. Bij de verzelfstandiging van de NS is het spoorwegennet destijds eigendom van de staat gebleven. Het Algemeen Dagblad meldt vanmorgen dat het gaat om vijf procent extra in de komende vier jaar en baseert zich daarbij op vertrouwelijke stukken van de NS. UTRECHT ANP-BRAM VAN LEEUWEN Bovenop de normale inflatie stijging, die de afgelopen jaren twee tot 2,5 procent bedroeg, zou vier jaar lang een extra ver hoging van 1,25 procent ko men. Dit jaar moeten de spoor wegen voor het eerst de gebrui- kersheffing aan de staat beta len. Voor 2000 is die vastgesteld op 25 miljoen gulden, maar dit bedrag loopt de komende jaren gestaag op tot 250 miljoen ir\ 2005. Vooralsnog proberen NS het gematigde prijsbeleid van de af gelopen jaren te handhaven. Die voorzag sinds de verzelf standiging in 1995 in een ver hoging die gelijke tred hield met de inflatie. De gebruikers heffing zou daar bovenop ko men. „Of en in welke mate we de prijs optrekken, hangt vooral af van marktontwikkelingen", bevestigde vanmorgen een woordvoerder van NS Reiziger de plannen. De zegsman on derstreept dat het plan is geba seerd op een aantal prognoses en veronderstellingen. Door gaans hakken de NS in het na jaar de knoop over de prijs van het treinkaartje door. Voor de NS is de gebruikers heffing een extra lastenverzwa ring. Die wil het concern door berekenen aan de klant. „We moeten ook investeren om de groei op te vangen en het trei- nenpark uit te breiden. De extra kostenpost voor de infraheffing is niet terug te verdienen uit een hogere productiviteit of meer passagiers." Angst voor komst gehandicapten roept in Rijnsburg tegenreactie op RUNSBURG ERIC DE JAGER De uitlatingen van bewoners van de Camphuysenstraat over de komst van zes ver standelijk gehandicapten naar hun straat heeft in Rijns burg grote opschudding ver oorzaakt. De dominees van de hervormde en gerefor meerde wijkgemeenten in Rijnsburg hebben gisteren in een kanselboodschap hun af keer van de onverdraagzaam heid kenbaar gemaakt. De zes gehandicapten trek ken in de woning aan de Camphuysenstraat nummer 9, die onlangs is gekocht door zorgcentrum Willem van den Bergh. Tijdens een commis sievergadering lieten bewo ners in niet mis te verstane bewoordingen weten dat de nieuwe buren niet op prijs worden gesteld. Vooral de uitspraak 'Dat soort mensen willen wij niet in onze buurt' valt verkeerd bij de dorpsgenoten van de klagers. Rijnsburger J. de Ko ning heeft namens bewoners van de wijk een open brief geschreven, waarin zij af stand nemen van die uitlatin gen. „De verontrusting bij de directe buurtbewoners kun nen wij enigszins begrijpen. Die komt, ons inziens, voort uit onbekendheid met de ma terie", schrijft De Koning. „Waar wij absoluut géén be grip voor hebben en wat wij als zéér stuitend hebben er varen, is de uitspraak: 'Dat soort mensen willen wij niet in onze buurt.' Wie horen bij 'wij' en 'onze'? Wij vinden het ronduit discriminerend om zoiets te zeggen. Tevens lijkt het alsof dit de mening is van de hele buurt. Nee, dus!" Feyenoordfans met een kaartje voor de wedstrijd tegen Willem II wordt de toegang tot het stadion ontzegd, omdat ze geen gebruik hebben gemaakt van de combi-regeling. FOTO ANP ED OUDENAARDEN oof en Samenleving10 prek van de Dag2 rondheid/Strips - 16 po9,11,12,13,14 17 t/m 27 TILBURG GPD Gespannen is de sfeer zeker, pal voor de ingang van het Willem Il-stadion aan de Tilburgse Ringbaan- Zuid. Honderden ME'ers en nog veel meer voetbal supporters lijken te wachten, al weet niemand pre cies waarop. Ton Strooband van supportersvereniging Feyen- oord staat het geheel op een afstand te bekijken. Hij weet ook niet wat hij er van moet zeggen. „Het is nog redelijk rustig", zegt hij rond half drie. De wed strijd is net begonnen, maar verreweg de meeste Feyenoord-aanhangers staan nog buiten. De politie heeft zojuist voor de eerste keer het waterkanon in gezet. „Dat is nergens voor nodig en daar kunnen de jongens niet zo goed tegen." 'De jongens' slaat op een vreemde verzameling mannen. Ze dragen trainings- en bomberjacks en heel veel verschillende hoofddeksels. Een mobiel te lefoontoestel hebben ze vrijwel allemaal. Iedereen lijkt kwaad en cool te willen kijken. Ook naar elkaar. Een grote, drukke vent loopt van kameraad naar ka meraad. „Ik ben in vorm man, ik moet meppen", zegt hij. Zijn voetbalvrienden glimlachen of schud den hun hoofd. Een half uur later grijpt de ME in. Een aantal Feyenoord-aanhangers heeft al een paar keer ge probeerd het stadion te bestormen. Dat gebeurde vorig jaar ook en daarom is de ME nu zo prominent aanwezig. Eerst wordt de supporters opgedragen naar huis te gaan. Zij die achterblijven, worden even na drie uur razendsnel uit elkaar gedreven. De poli tie te paard, het waterkanon, de vele agenten bewa pend met schild en wapenstok en ook de agenten in burger doen hun werk. Een echt veldslag weet de politie te voorkomen. De verschillende supportersgroepen hadden on derling al afgesproken dat het verstandig zou zijn om elkaar zo min mogelijk tegen te komen. De eni ge groep die daadwerkelijk de confrontatie met de politie zocht, komt uit Rotterdam en omstreken. De meeste van de 236 arrestanten komen daar dan ook vandaan. Chauffeur laat Ajax-fans achter ALPHEN AAN DEN RUN-TILBURG Het Alphense busbedrijf Keessen Touringcars speelde gisteren onbe doeld een rol in het sup portersprotest tegen de verplichte combiregeling bij voetbalwedstrijden. De supporters van Ajax reden per Alphense bus naar Til burg om te demonstreren. Een chauffeur van Kees sen, die in de veronderstel ling verkeerde dat hij een dagtochtje naar het Evo- luon in Eindhoven maakte, schrok zo van de bedoelin gen van zijn passagiers, dat hij er met zijn voertuig vandoor ging toen de Aja- cieden in Tilburg de bus hadden verlaten. Tot woe de van zijn klanten ge beurde dat met medene ming van hun tassen met portemonnees en gsm's. Zelfs de motorpolitie kon de bus niet meer terug naar Tilburg dwingen. Pagina 12: 'Onze chauf feur kon er niets aan doen' Zes doden bij brand in Groesbeek GROESBEEK ANP Niets kon de vier kleine kinde ren van 4 en 5 jaar, het 18-jarige meisje en de 24-jarige man gis termorgen in Groesbeek nog redden. In een mum van tijd stond hun huis aan de Varen straat 13 in lichterlaaie. Een buurman die wilde helpen, zag het 18-jarige meisje in de vlam men omkomen. Ontzet gaven de honderden toeschouwers die kwamen kij ken naar de woning de bijzon derheden aan elkaar door. „De moeder sprong uit het raam toen zij vlammen in haar slaap kamer opmerkte. Ze riep naar haar dochter dat die het raam open moest doen en de klein tjes naar buiten moest gooien. Toen de dochter het raam opendeed sloeg de brand direct als een razende om zich heen", vertelt buurvrouw Janine, die haar achternaam niet wil noe men. Hoewel de oorzaak van de brand nog moet worden vastge steld, beamen brandweerlieden bij het huis dat er waarschijnlijk sprake is geweest van 'back- draft': op het moment dat vuur zuurstof krijgt, explodeert de brand als het ware en ontstaat er een vuurzee. Waardoor in eerste instantie brand in het huis is ontstaan, moet uit het technisch onderzoek blijken. De omgeving van de woning is afgezet voor sporenonderzoek. Maar bovendien dreigt het huis in te storten. In de getroffen woning woon de de 42-jarige gescheiden vrouw sinds juli vorig jaar met haar twee kleine kinderen van 4 en 5 jaar en twee grote kinderen van 18 en 24 jaar. De vrouw had in de nacht van zaterdag op zondag bovendien twee kinde ren van een vriendin te logeren. De brand in Groesbeek is een van de meest dramatische van de afgelopen jaren in Neder land. Voor zover bekend zijn slechts eenmaal zoveel mensen uit een gezin bij een brand om het leven gekomen. Dat gebeur de in maart 1997 in de Schil derswijk in Den Haag. Door brandstichting in de entree van een woning aan de Frans Hals straat overleden een Turkse vrouw en vijf kinderen. 28 Dagen kampioensfeest (Maandag t/m vrijdag tot 21.00 uur open) Rad van fortuin! Draai aan het rad en bepaal uw cadeau: Gratis 'bolle' Bosch Gratis Amerikaanse koelkast Gratis inductie kookplaat Graniet 1/2 prijs Gratis montage Gratis combimagnetron 1.000,- korting Gratis vaatwasser 4 Gratis gaskookplaat Gratis afzuigkap Gratis koelvriescombinatie 1.500,- korting De goedkoopste Ier mreld e.o.! Na Kaatsheuvel, Mijdrerht, Almere en Utrerht, voortaan ook in Delft, Numansdoip en Rotterdam. 0800-1536 of surf naar www.keukenkahpioen.nl LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN P)WEWro Ni' 071-5128030 HET WOORD IS AAN Albert Middendorp Voetbal wordt meer met de mond dan met de voeten gespeeld. Serviërs jagen Amerikanen weg uit Mitrovica MITROVICA HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Misschien waren de woeste, plotseling opkomende sneeuw buien die gisterochtend vroeg de Kosovaarse stad Mitrovica teisterden, al een slecht voorte ken. Het hondenweer trotse rend trokken 250 Amerikaanse paratroepers, rangers en mili taire politie van de NAVO-vre- desmacht KFOR het door Ser viërs bewoonde gedeelte van Mitrovica in. Ze zouden huis zoekingen gaan verrichten, wa pens in beslag nemen en de be volking ontwapenen. Maar wat als een 'veiligheidvergrotende actie' begon, eindigde in ge weld en een met de staart tus sen de benen vertrekkende en uitgejouwde Amerikaanse vre desmacht. De Amerikanen zouden het heel anders aanpakken dan de bij de Serviërs als lankmoedig bekend staande Fransen. Para troepers grendelden met rollen prikkeldraad het centrum van Noord-Mitrovica af. leeps, pantservoertuigen en Rangers werden op strategische plaat sen neergezet. Servische bur gers konden alleen nog in of uit de afgesloten zone komen, na dat ze uitvoerig waren gefouil leerd. Eenmaal zeker dat de wijk min of meer hermetisch op slot zat, begonnen de Amerika nen met hun jacht op wapens. Petar Radenkovic en zijn 16- jarige zoon werden uit hun au to gesleurd en met de handen omhoog tegen de wagen neer gezet, toen bleek dat ze munitie bij zich hadden. Er werden AK'47's gevonden in de appar tementen en in beslag geno men. Een Servische man, die probeerde door een wegver sperring te rennen, werd bij zijn kladden gegrepen en gefouil leerd. „Die had ik dus bijna een kogel door zijn borst gejaagd", zei een Amerikaanse soldaat. „Wij hebben een missie hier en die gaan we uitvoeren ook", mertae een andere Amerikaan se paratroeper op. Pagina 5: 'Wat is 'sta of ik schiet' eigenlijk in het Ser visch?' «tuur 0750 378o 3770 neerslag 10% 50% 20% zonneschf|'n 30% 10% 30% 'Lennon steunde IRA financieel' LONDEN ANP John Lennon, de in december 1980 vermoorde ex-Beatle, heeft het verboden Ierse Repu blikeinse Leger financieel on dersteund. Dat meldt de Britse krant The Sunday Times. Sa men met zijn vrouw Yoko Ono doneerde hij onbekende bedra gen aan de gewapende radica len en haalde geld voor hen op met optredens. Ook onder steunde hij de Britse radicaal linkse partij WRP financieel. Het zondagsblad baseert zich op archieven van de Ameri kaanse federale recherche FBI die op last van een Amerikaan se rechter openbaar worden ge maakt. De berichten worden bevestigd door David Shayler, een voormalig lid van de Britse geheime dienst MI5. In 1971, toen de Britse regering besloot mensen in Noord-Ierland vast te zetten zonder proces, nam Lennon deel aan protesten daartegen. Hij trad opnieuw in de publiciteit in 1972 na 'Bloody Sunday', toen Britse militairen dertien katholieke demonstranten doodschoten. Zijn lied 'The luck of the Irish' is opgedragen aan de slachtof fers van dat bloedbad. Lennon en Ono werden vanaf begin jaren zeventig intensief gevolgd door de FBI, de Ameri kaanse geheime dienst CIA en MI5. Tijdens de optredens in Ierse pubs schreven agenten driftig Lennons teksten op. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters n betaal IK T elefoonnummer (i.v.m. controle bezorging) mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per Kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: v.leldi 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1