Britten kunnen voor een prikkie dronken worden 'Bedrijven denken te licht over euro' Economie oorstart van failliete e Vries Robbé mislukt Ford schrapt 1.350 banen Bekisting voor IJburg-brug Vij zijn het enige bedrijf waar de klant centraal staat' Verlies voor KLM-partner Rotterdamse haven wordt centrum methanol-import ERDAG 19 FEBRUARI 2000 FI-topman stapt onverwachts op ihem Topman Bernard van BFI Holding is onverwachts op- itapt. Volgens een woordvoerder van de afvalverwerkers om soonlijke redenen. Bernard is ook weg bij het Franse moe- i [concern S1TA. De Franse directeur maakte precies een jaar eden de overstap van SITA naar BFI. Begin dit jaar zou hij luit Frankrijk verhuizen naar Nederland. Bernard wordt tij- ijk opgevolgd door directeur personeel en organisatie, Van kum. BFI is in Nederland marküeider op het gebied van af- erwerking en recycling. Vorig jaar boekte het bedrijf (twee end medewerkers) een omzet van 600 miljoen gulden, iderconcern SITA (tweede op de wereldranglijst) telde in j45.000 medewerkers en had een omzet van bijna 3,2 mil- gulden. tavista ook in Nederland actief terdam Internetbedrijf Altavista, eigendom van investe- jsmaatschappij CMGI, is met een Nederlandse versie van (Zoekmachine begonnen. Het bedrijf opent daarmee de aan- op nationale internetzoekmachines als Ilse.nl, Vindex.nl en is.nl. Altavista is bekend van de internationale Engelstalige kmachine. Volgens eigen zeggen zoekt nu al vijftig procent alle Nederlanders via de Engelstalige Altavista of een van partners. CMGI heeft in vier andere Europese landen de- de lokale zoekmachines opgezet. Het Amerikaanse bedrijf op' een toegangspoort voor andere internetactiviteiten te sluiten, zegt directeur CMGI Europa Bricknell. De investe- jsmaatschappij is daarbij druk op zoek naar mogelijke over- f [kandidaten. ,,Ook samenwerking met een kabelbedrijf als zullen we niet uit de weg gaan." inada wil af van 1000-dollarbiljet wa» Als het aan de Canadese overheid ligt, moeten Cana- tcriminelen voortaan met geldzakken zeulen die tien keer ■waar zijn. Canada wil het biljet van duizend dollar afschaf- Het een na grootste biljet is honderd dollar waard. Grote ■veelheiden geld vervoeren, wordt zo veel moeilijker. Volgens «ministerie van financiën, is de reden van de afschaffing dat ^biljet van duizend dollar relatief vaak werd gebruikt voor j| gstransacties en witwaspraktijken. De eerzame Canadese ger zal volgens hem weinig merken van de verdwijning van roze biljet. Slechts weinigen van hen hebben ooit een pin gezien. De VS schaften in 1969 om dezelfde reden hun biljet duizend dollar af. Volgens de Canadese centrale bank zijn nomenteel 3,8 miljoen van de gewraakte briefjes in omloop. sTonk: Fabriekswinkels horen in stad haag Minister Pronk (VROM) wil fabriekswinkels alleen ac- [eèteren 'n stedelijke gebieden. Voor weidewinkels voelt hij en s. Waar de grenzen worden getrokken, mogen provincies en leenten zelf bepalen. De minister denkt dat er in Nederland ite is voor vijf zogeheten Factory Outlet Centres, waar fabrie kt hun merkartikelen tegen gereduceerde prijzen verkopen. ik stelt bereikbaarheid met het openbaar vervoer als voor- iaü rde. Bovendien mag het de winkels in de binnensteden niet Tadelen. Lelystad is waarschijnlijk de eerste plaats waar een iekswinkel wordt gevestigd. Pronk blokkeerde vorig jaar de ist van de fabriekswinkel in Lelystad omdat de gemeente ii bestemmingsplan had gemaakt voor het gebied waar de kei moet komen. Daar is inmiddels aan gewerkt. Nu is de lister positief. Europa prijsparadijs dankzij het stijgende pond londen harm harkema correspondent Het sterke Britse pond sterling blijft maar terrein winnen op de euro. Sinds begin dit jaar schommelt het pond zelfs rond de 3,60 gulden, en noteert het daarmee de hoogste waarde ten opzichte van gulden, mark en frank sinds twintig jaar. Dat heeft zo zijn voor- en nadelen. Zo'n 30.000 tot 40.000 Engelse voetbalsupporters worden er deze zomer verwacht bij de EK voetbal in Nederland en België. En reken maar dat ze het er naar hun zin hebben. Dronken worden kunnen ze in de Lage Landen immers op een koopje. Een halfliterblik bier bij de Ne derlandse super kost nog geen twee gulden, thuis moeten ze er omgerekend al gauw 3,60 gul den voor neertellen. Dubbel feest is het voor dat deel van het Engelse legioen dat ook nog verslaafd is aan de si garet. Feit is dat iemand die zijn longen in Groot-Brittannië as falteert, meer dan twee keer zo veel kwijt is als in ons land. Na tuurlijk speelt de hoge Britse accijns een belangrijke rol, maar er is meer. De Engelse supporter die bij voorbeeld voor moeder de vrouw bij IKEA het tafellampje Kvall (dertien pond) wil aan schaffen, moet worden aange raden daarmee te wachten tot hij in juni in Nederland is. Hij kan dan bijna twintig gulden besparen. Om nog maar te zwijgen van de driezitsbank To- melLlla, die in Groot-Brittannië honderden guldens duurder is. Europa is dus goedkoop, maar tevens geldt dat Groot-Brittan nië zelf is in veel opzichten een duur land is, ook voor de Brit ten zelf. Dat was al voordat het pond aan zijn enorme opmars begon. 'Rip-off (afzetterij) Bri tain' is een al lang bestaande term waarmee producenten en handelaren beschuldigd wor den van onderlinge prijsafspra ken. Slechts zelden worden die echter bewezen. Waardoor ook onduidelijk is waarom een half pond Douwe Egberts Roodmerk (snelfilter- maling) in de Britse supermarkt omgerekend 9,80 gulden moet kosten en daarmee twee keer zo duur is als in Nederland. Het traag doorwerken van koersver anderingen en een ander belas tingregime kunnen niet de eni ge verklaringen zijn. In de autobranche is vorig jaar na onderzoek bewezen dat prij zen kunstmatig hoog werden gehouden. De autoprijzen da len nu dan eindelijk, maar van wege de opmars van het pond. blijft het uiterst aantrekkelijk om een nieuwe wagen op het continent aan te schaffen. Een toenemend aantal continentale dealers - niet in de laatste plaats in Nederland - ontdekt hoe lucratief het kan zijn om auto's met het stuur aan 'de verkeerde kant' te verkopen. Zo lucratief zelfs, dat enkele weken geleden rederij P&O Ste- na Line - van onder meer de veerdienst tussen Hoek van Holland en Harwich - bekend maakte in auto's te gaan han delen, samen met dealers in België, Duitsland en Nederland. Het voordeel voor de Britse ko per varieert van twee- tot drie duizend gulden voor een kleine middenklasser tot zo'n 60.000 voor de duurdere Mercedessen. Heeft de Britse autobranche zo zijn eigen gedachten over de kracht van het pond, datzelfde geldt voor de tabaks- en dran kenhandel. Mede door de hoge accijns neemt de smokkel van rokerij en alcohol almaar toe en is het aantal Britten dat een dagje heen en weer gaat naar Calais om daar de wagen - meestal een busje - vol te laden met drank en tabak nauwelijks meer te tellen. Honderden mil joenen guldens, misschien zelfs miljarden, gaan er in om en in londen anp-afp Het Amerikaanse autoconcern Ford schrapt bij zijn Britse ves tiging in Dagenham 1.350 banen. In de fabriek, waar de Ford Fiesta wordt gemaakt, werkt het personeel al een jaar korter dan normaal door overcapaciteit op de Europese markt. Vol gens een woordvoerder, die dit gisteren bekendmaakte, kan het aantal banen dat verdwijnt oplopen tot 1.500. Ford heeft gedreigd de vestiging, zijn grootste in Groot-Brittannië, te slui ten als de productiviteit niet beter wordt. Dagenham is al de meest productieve fabriek van Ford in Europa, maar de vesti ging is sterk in het nadeel door de hoge koers van het pond. Van de totale kosten die de Europese vestigingen maken, valt 28 procent toe te schrijven aan die in Groot-Brittannië. Ford Europa heeft zijn winst in het afgelopen jaar zien slinken, van 193 tot 28 miljoen dollar. de Belgische kustplaats Adin- kerke is kortgeleden zelfs de nachtelijke verkoop van tabak verboden. Britse smokkelaars maakten er zo'n lawaai dat de bewoners er niet meer van kon den slapen. Almaar rustiger wordt het in de Britse kustplaatsen. Voor die veelal regenachtige, winderige en afgebladderde oorden waar de hotelkamers ook nog on waarschijnlijk duur zijn was het al langere tijd moeilijk concur- doorstart van het failliete ries Robbé Gevelbouw in chem is mislukt. Vorige had curator Nuiten een lird bereikt met een Bra- ïeli bedrijf, maar de financie- gei wam niet rond. )ge leren werd de overname lim Ie failliete boedel afgebla- „Ik ben er goed pissig zegt districtsbestuurder irbf Bwslu van FNV Bondgeno- oe Er lag een goed plan. De oei or, de banken, iedereen roafevreden. Alle 132 mensen ;n met een contract voor laaide tijd en met hun ou- rijbeidsvoorwaarden weer in komen." Brabantse onderneming - ewski wil niet zeggen welk f- had tot drie keer toe gekregen om met de over de brug te komen. Er was ook al afgesproken dat het pand van De Vries Robbé eerst zou worden gehuurd en pas later gekocht, om zo de kosten beheersbaar te houden. Toch moest er volgens Sza- blewski rond de dertig miljoen op tafel komen. Gistermorgen liep het laatste ultimatum af. Er wordt al weer onderhandeld met andere overnamekandida ten, *maar die zijn volgens de FNV 'een stuk minder', althans voor het personeel. De kans dat er een kandidaat wordt gevon den die ook alle werknemers in dienst wil nemen, is klein. Daarnaast zijn vooral de jon gere ex-De Vries Robbé'ers al weer elders aan de slag. „Hoe veel precies weet ik niet. Maar ik weet wel mensen die zeggen: 'Als De Vries Robbé weer van start gaat, kom ik terug'. Men sen voelen zich toch verbonden met dat bedrijf." Gouda Medewerkers van de Goudse bekistingsfabriek HBW leggen de laatste hand aan een van de houten betonmallen voor de nieuwe Amsterdamse Uburg-brug. Het bijzondere van deze door Nicolas Grimshaw en Partners ontworpen brug is dat zowel de stalen bovenbouw als de betonnen onderbouw nauwelijks rechte hoeken kent. Het duurde zes weken voor deze bekisting voor de middenpijler met de hand in elkaar was getimmerd. De brug die straks de verbinding met de nieuwe wijk Uburg vormt wordt 240 meter lang en krijgt een doorvaarhoogte van 5,80 meter. foto anp ton borsboom raze levert iedere denkbare dienst, als het maar legaal is rste in Nederland verleent euw Amsterdams bedrijf enkbare dienst. Een hond :n, een verhuizing organi- of een stamboom uitzoe- lls Qatraze BV denkt de 'an de klant te kunnen iren, gaan haar medewer- an de slag. l' lie] ID; 'am ronald frisart P3 "dj- ran Leeuwen kan zich te 'ergeren aan de dienst- ingin Nederland. „Daar weinig van", meent hij. jb® et vaderlandse lijden te KP hten, heeft de onderne em nlangs Qatraze opgericht, laam betekent niets. We n wat letters door elkaar weI seld. Een concreet pro- feen concrete dienst n we niet. De klant be- vat we voor hem gaan Wij zijn het enige bedrijf klant werkelijk centraal op n zó veel organisaties die spraken niet nakomen", :ht Van Leeuwen (53) op de verdieping van het b^JTrade Center in Amster- -Bij de levering van een '®n uter, van ons briefpapier ü01 'het bordje met onze be- l"a aam was het ook weer seD !elfs de notaris hield zich Ji de afgesproken termijn e oprichting van de ven- iatl hap. Het gaat maar rkr atraze wil de in het Gro- 'Haren wonende Van en bewijzen dat het an- det an. „We zullen tegen een looit zeggen: we probe- Directeur Koos van Leeuwen (rechts) en algemeen manager Kazia Brink: „We doen iets goed, of we doen het niet.foto united photos de boer Cynthia van dijke ren het. We doen iets goed of we doen het niet." Binnen de grenzen van de wet, dat wel. „Er is niets mis met het uitlaten van de hond van een crimineel. Maar we brengen geen pakjes voor hem over de grens." Wat Qatraze gaat doen, bepaalt de klant. Wie een nieuwe jas wil kopen, maar weinig tijd heeft om te winkelen, kan daarvoor een beroep doen op het piep jonge bedrijf. Wie niet thuis kan zijn om de loodgieter toegang te verschaffen tot de kapotte boiler wordt eveneens gehol pen. Zulke eenvoudige klussen zijn echter klein bier. In principe gaat geen zee te hoog voor di recteur Van Leeuwen, alge meen manager Kazia Brink en hun mensen. Zo heeft zich een fan van de Britse zangeres Ma rianne Faithfull gemeld die de popster dolgraag wil ontmoe ten. Brink: „Ondanks talloze pogingen is het de klant zelf niet gelukt. Nu zijn wij bezig het te regelen." Omdat zoiets nogal ingewikkeld is, zal de rekening wel gepeperd zijn. „Het wordt inderdaad niet weinig", bevestigt Van Leeu wen. „Wie ons een uit het oog verloren kennis laat opsporen of een stamboom laat nazoe ken, zal ook niet goedkoop uit zijn. Maar op het gebied van ta rieven wil ik geen concessies doen, want we koersen sterk op kwaliteit." Honderden hebben zich al ge meld om voor Qatraze te wer ken. In ruim de helft van de ge vallen mensen van boven de 40 jaar, de rest studenten. Volgens Brink zitten in die laatste groep prima mensen om bijvoorbeeld een verhuizing te organiseren, buitenlanders in Nederland rond te leiden of archiefonder zoek te doen. Er meldde zich ook een Neder landse dame die met haar Itali aanse man in Rome woont. Van Leeuwen: „Ze wil mensen tij dens een bezoek aan Rome be geleiden. Dat kan bij het winke len zijn, maar ook bij een tocht langs archeologische plekken. Soortgelijke contacten hebben we in Zweden, Frankrijk en Tsjechië." Het kan, kortom, zo curieus niet zijn of Qatraze gaat aan de slag. Of het initiatief slaagt, moet echter nog blijken. Waar om stort Van Leeuwen, die tot 1989 bij KPN een riante functie had, zich in zo'n avontuur? „Ik had een heel goede baan en het salaris was vorstelijk. Maar na verloop van tijd was de uitda ging weg." Nieuwe inspiratie putte hij uit zijn bedrijf Invic- tus, dat multinationals advi seert over arbeidsmarktkwes ties. Vorig jaar achtte hij de tijd rijp voor iets nieuws: Qatraze. „Het gaat me om de lol van het ondernemerschap. Dat is toch leuker dan elke maand een sa laris krijgen voor werk waarop je eigenlijk bent uitgekeken?" Slechte schepen mijden havens in Nederland rotterdam gpd De controle van buitenland se schepen is zo streng, dat schepen die niet aan inter nationale eisen voldoen, Ne derlandse havens mijden. De Nederlandse scheepvaartin spectie heeft vorig jaar 140 buitenlandse schepen verbo den te vertrekken omdat ge breken waren geconstateerd. In totaal zijn ruim 1.800 schepen gecontroleerd. Sommige scheepseigena ren bezuinigen nog steeds op onderhoud en operatio- nale kosten, constateert de Scheepvaartinspectie. Die ei genaren nemen daarmee be wust het risico een vaarver- bod opgelegd te krijgen. Daarom zal de controle door de Scheepvaartinspectie niet worden versoepeld. Nederland is een van de ondertekenaars van het ver drag van Parijs, dat haven staten verplicht een kwart van alle buitenlandse sche pen die binnenlopen te in specteren. Deze controles zijn gericht op veiligheid en milieuvriendelijkheid van het schip en de samenstel ling, kwaliteit en leefomstan digheden van de beman ning. De resultaten van de in specties wórden in een cen traal computersysteem in het Franse St. Mado opgesla gen. De havenstaten die het verdrag van Parijs hebben ondertekend kunnen die controleresultaten raadple gen, ook om te kijken of er schepen aankomen die voor inspectie in aanmerking ko- reren met Torremolinos en Ibi- za. Nu met de goedkope euro en de prijzenoorlog in de Britse luchtvaart (retour Londen- Athene 250 gulden, laagsei- zoen) lijkt het hek helemaal van de dam. Wat heet: van oudsher was het vooral de Duitse toerist, die men altijd en overal het meeste tegenkomt, maar de Brit is hard op weg hem in te halen. Datzelfde geld voor de aanschaf van een vakantiehuisje in de mediterranee. Lekker goed koop, met die zwakke euro, en tevens aantrekkelijk vanwege de lage rentestanden op het continent. Omdat bovendien de Britse economie draait als een tierelier - geld genoeg dus - is de vraag daarnaar nog nooit zo hoog geweest. Meest favorie te gebieden zijn Zuid-Frankrijk en Toscane natuurlijk, maar ook de Portugese Algarve en de Spaanse kust. In Spanje zijn de prijzen van onroerend goed op sommige plekken met tiental len procenten gestegen, vooral door de toenemende vraag van Britten. Traditioneel heeft het exporte rende bedrijfsleven het meeste te lijden onder een sterke munt. De werknemers van Hoog ovens, net gefuseerd met Bri tish Steel tot 'Corus' weten daar alles van. Terwijl Hoogovens af gelopen jaar winst maakte, leed de grote Britse broer een pittig verlies. Toch lijkt de Britse in dustrie zich in het algemeen wonderwel te redden met het sterke pond. Enkele weken ge leden maakte het Britse Bureau voor de Statistiek bekend dat zelfs de industriële productie met een stijging van 2,2 procent beter had gepresteerd dan de vier jaar daarvoor. utrecht gpd Het bedrijfsleven denkt veel te lichtvaardig over de in voering van de euro. De nieuwe Europese eenheidsmunt brengt meer organisatorische vraagstukken mee dan ge dacht. Adviesbureau Ernst Young schat dat de invoe ring in Nederland 60 tot 100 miljard gulden kost. Dat is drie tot vijf keer zoveel als de kosten die zijn gemaakt om millenniumproblemen te voorkomen. KPMG kwam en kele weken geleden tot een factor vijf. Volgens Ernst Young zijn beide vraagstukken niet te ver gelijken. De euro leidt sowieso tot een geheel nieuwe situatie. Al het bestaande foldermateri aal waarin guldens voorkomen, kan bijvoorbeeld de prullenbak in. De detailhandel krijgt straks te maken met 'commercieel on aantrekkelijke' prijzen. Een cd die nu 44,95 gulden kost, kost straks 20,39 euro. Winkeliers mogen dat niet naar boven af ronden, omdat de Europese Commissie heeft bepaald dat de euro niet mag leiden tot ver kapte prijsstijgingen. Ernst Young ontkent dat het de onrust over de euro pro beert aan te wakkeren, in de hoop extra diensten te kunnen verkopen. „Wij hebben een maatschappelijke rol", zegt Huizing. „Natuurlijk zijn we be reid om bedrijven bij te sprin gen. Maar als ze het zelf oplos sen, is het ook goed." Volgens Ernst Young zien veel bedrijven de invoering van de euro ten onrechte als een softwareprobleem. „Met een eenvoudig rekenprogramma om alle guldens in euro's te ver anderen ben je er echt niet", zegt euro-deskundige Huizing. Sinds 1 januari 1999 bestaat de euro in girale vorm. Betalen en factureren in de nieuwe munt mag wel, maar hoeft nog niet. Uit diverse onderzoeken blijkt dat vooral kleine en mid delgrote bedrijven hun admini stratie en bedrijfsvoering nog niet hebben aangepast. Het uitblijven van storingen tijdens de millenniumwisseling heeft veel bedrijven nog laco nieker gemaakt, vermoedt Hui zing. „Ze hebben het idee toch een beetje beetgenomen te zijn door computerbedrijven. Dat mag hen niet opnieuw gebeu- OSLO»miljoen gulden) in het afgelo pen jaar. De omzet nam toe met 4,4 procent tot 6,66 miljard kroon (1,8 miljard gulden). Braathens verwacht dat ook dit jaar moeilijk wordt, maar voor ziet wel een duidelijke verbete ring van de resultaten. De Noorse luchtvaartmaat schappij Braathens, voor dertig procent eigendom van de KLM, heeft haar verlies zien oplopen van netto 23 miljoen kroon in 1998 tot 612 miljoen kroon (166 rotterdam gpd De aanvoer van methanol in de Rotterdamse haven zal de ko mende jaren verdubbelen tot ruim twee miljoen ton in 2004. De sterke groei, vooral uit La- tijns-Amerika, en de introductie van een nieuwe generatie che- micaliëntankers zijn de oorza ken. Methanol is een chemi sche basisgrondstof die voorna melijk wordt gemaakt uit aard gas en onder meer dient voor de productie van lijmen, ver ven, harsen en loodvervangers voor benzine. Rotterdam geldt als één van de belangrijkste Europese aan- voerhavens voor methanol. Op merkelijk is dat de Europese productiecapaciteit, 4,1 miljoen ton, bij lange na niet wordt be nut. In ongeveer de helft van de methanolbehoefte in Europa, in 1998 5,8 miljoen ton, wordt voorzien door import vanuit andere continenten. Wereld wijd wordt jaarlijks 26,3 miljoen ton methanol geproduceerd, het aandeel van Europa was in 1998 slechts 3,1 miljoen Ion De belangrijkste methanol- producenten zijn gevestigd in Venezuela, Trinidad en Chili. Firma's als Methanex en Saturn profiteren daar van de lage aardgasprijzen. In Europa wordt methanol geproduceerd in Duitsland, Noorwegen, Groot-Brittannië en Nederland (Delfzijl). Binnenkort loopt de fonkelnieuwe chemicaliëntan- ker Millennium Explorer de Rotterdamse haven voor de eerste maal binnen. Het schip vertegenwoordigt de nieuwe generatie methanoltankers en gaat voor Methanex varen tus sen het Chileens Puntas Arenas, Houston (VS) en Rotterdam. Het schip heeft een capaciteit van 100.000 ton, twee keer zo veel als de grootste chemicali- entanker. In Europa beschikt alleen Rotterdam over faciliteiten om schepen van deze afmetingen te ontvangen. Weliswaar kun nen deze schepen ook wel de havens van Le Havre en Bilbao aandoen, maar die regio's heb ben slechts een heperkt afzet gebied voor methanol. Rotter dam heeft goede kans uit te groeien tot het methanolcen- trum van Europa omdat Vopak onlangs een tien jaar durend contract heeft afgesloten met Methanex voor de op- en over slag van methanol. Ruim een derde van de me thanol die in Rotterdam wordt aangevoerd, ongeveer één mil joen ton, wordt hier verwerkt. Afnemers zijn Lyondell, Bor den, Shell, Nerefco, Neste en Caldic. De rest van de methanol wordt doorgevoerd naar het achterland, met name Duits land en België.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9