Bioboeren willen aparte status Chloor- en zweetlucht straks verleden tijd 'Een telecomverbond kun je niet als de VN organiseren' Economie 'Het is niet de bedoeling snel rijk te worden' ZATERDAG 19 FEBRUARI 2000 Aantal beleggingsclubs groeit razendsnel AMSTERDAM ERIK VAN DER STRUIJS Voor de buren lijkt het op een ouderwetse verjaardag. Tien tot twintig mensen bellen aan, hangen hun jas aan de kapstok en zoeken een stoel in de woonkamer. Koffie wordt ingeschonken en de schaal met koekjes gaat rond. Maar daar houdt de vergelijking ook op. Want anders dan op veel verjaardagen reppen de aanwezigen niet of nauwe lijks over werk, huis of kin deren. Op tafel ligt de geza menlijke beleggingsporte feuille. Daar gaat de aan dacht naar toe. Hoe heeft Heineken het de afgelopen tijd gedaan? Moet de koerswinst van ASML niet eens worden verzilverd? De aanwezigen zijn lid van een beleggings studieclub. Eén van de ruim 1.150 die Nederland inmiddels telt. Ze vermeer deren, zoals de doelstelling officieel luidt, gezamenlijk hun kennis over economie en financiën. Platter gezegd leggen ze per persoon 50 of 100 gul den in en besluiten samen over de bestemming van dat geld. Natuurlijk met de bedoeling geld te verdie nen. „Maar het is niet de doelstelling van de clubs om zo snel mogelijk rijk te worden", zegt directeur mr. J. van de Watering- Geesink van de NCVB, de overkoepelende vereniging van beleggingsstudieclubs. Het idee waaide na de Tweede Wereldoorlog over uit de VS. Jarenlang bleef het aantal deelnemers in Nederland relatief beperkt. Maar sinds 1996 zit de vaart er flink in. Het aantal deelnemers verdubbelde tot bijna 14.000 mensen. Wekelijks worden drie tot vier nieuwe clubs opge richt. Van de Watering wijst op de toenemende aandacht in de media vpor beleggen, de onaantrekkelijk lage rente op spaargeld en de terugtrekkende overheid, die burgers noopt na te denken over hun oude dagsvoorziening. Minstens zo vaak noemen deelne mers echter de stortvloed aan brochures, folders en advertenties van banken en verzekeraars. „Beleggers zien door de bomen het bos niet meer. In een stu dieclub kun je de vraag op werpen wat nu precies de haken en ogen zijn van zo iets als aandelenlease." Ruim een jaar geleden kwamen de beleggings clubs landelijk in de publi citeit toen bleek dat club Dn Anwas in de Achter hoek miljoenen guldens had verloren door fouten van de plaatselijke Rabo bank. De affaire deed niet alleen de Rabo in het stof bijten. Het leidde ook tot verscherpte regels van het ministerie van financiën. Sinds enkele maanden mo gen studieclubs niet meer dan 25 leden tellen, mag per persoon maximaal 20.000 gulden worden in gelegd en moeten de deel nemers zelf beslissen over hun effectenportefeuille. Clubs die niet aan de voor waarden voldoen, gelden als beleggingsfondsen. Dat betekent dat ze een ver gunning moeten hebben van De Nederlandsche Bank. In de praktijk hebben die regels evenwel weinig of geen gevolgen voor de clubs aangesloten bij de NCVB (D'n Anwas was dat niet). Een blik in de admi nistratie van de vereniging leerde dat slechts vijftien clubs meer dan 25 leden telden. Verrassend weinig? Nee hoor, zegt Van de Wa tering. „Voor de meeste huiskamers zijn vijftien stoelen wel zo'n beetje het maximum." Een enquête begin dit jaar leerde dat de beleggings clubs vooral bevolkt wor den door mannen van 45 jaar en ouder en die een hogere opleiding (hbo, uni versiteit) achter de rug hebben. Gemiddeld bezit ten zij voor 530.000 gulden aan effecten. Tien procent bezit minimaal 1,5 miljoen gulden. Het onderzoek bevestigde het vermoeden van de NCVB dat de meeste deel nemers het overgrote deel van hun vermogen buiten de studieclub houden. Ge zamenlijk beleggen doen ze erbij. „Ze zien het als een mooie manier om hun mening te toetsen", zegt Van de Watering. Ze zou graag zien dat bedrijven meer deden voor de leden van beleggingsclubs. Niet zozeer op het gebied van zeggenschap. Dat is in eer ste instantie meer het ter rein van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB). „Maar waarom niet eens wat vaker een rondleiding gekoppeld aan een goed verhaal. Laat een bedrijf maar vertellen wat de visie is, hoe de toekomst er uit ziet. Particuliere beleggers hebben die informatie heel graag uit de eerste hand." Uitverkocht Unisource 'zeerprofijtelijk voor KPN' Nieuwe regelingen zorgen voor te veel administratieve rompslomp Woerdens bedrijf gespecialiseerd in commerciële geurstojfen Een zwembad is niet bepaald een plek waar het lekker ruikt. Chloor overheerst. En in de buurt van de kleedkamers han gen weer andere geurtjes. Die van zweet bijvoorbeeld. Hele maal niet nodig, zegt directeur D. Struijk van Senta Aromatic Marketing in Woerden. De reukzin is het ondergescho ven kindje van de zintuigen, constateert Struijk. „Tijdens mijn heao-studie heb ik ont dekt dat het mensen tevreden stemt als het ergens lekker ruikt, dat ze langer op die plek blijven en eerder terugkeren. Het is dus belangrijk dat op plekken waar mensen iets bele ven, zoals hotels en winkels, al le indrukken op elkaar zijn af gestemd." Ook een zwembad is zo'n plek waar de 'zintuigelij ke beleving' veel completer kan. Struijk: „Zwembaden besteden ontzet tend veel geld aan de aankle ding. Er worden regenwouden nagemaakt, compleet met vis sen en vogels. Daar hoort geen chloorlucht te hangen. Volgens mij kun je in zo'n ambiance twee dingen doen. Of je neutra liseert de overheersende geur, of je voegt een themageur toe, kokos bijvoorbeeld, of iets met zonnebrand." Het Sportfondsenbad in Amers foort is al een eindje op streek met het idee. Al een paar jaar wordt via de luchtbehandeling in de omkleedruimtes een neu traliserende geurstof rondge blazen. „Het is natuurlijk niet zo fris als het er naar zweetvoe ten en lichaamsgeuren ruikt. Sinds we die geuren neutralise ren, ruikt het er lekker", zegt woordvoerder W. Houwen van het Amersfoortse bad. Maar langs de waterkant lijkt het geknutsel met geuren hem overbodig. „Net als in veel an dere baden, wordt ons zwem water niet alleen behandeld met chloor. Daardoor is de chloorlucht minimaal. Ik vind dat het hier nu overwegend lek ker frissig ruikt", zegt Houwen. Ook directeur W. Wieling van sportcomplex Merwestein in Nieuwegein vindt het tegen woordig wel meevallen met de chloorlucht in zwembaden. Hij heeft ook niet de indruk dat het publiek zich er aan stoort. Toch staat hij niet afwijzend tegen over het idee om de ruimtes in Merwestein te verrijken met een geurtje. „Een probleem is wel dat je in een zwembad te maken hebt met verschillende soorten publiek. Wat de één lekker vindt, vindt de ander misschien vies. En je moet ook niet van de ene geur in de an dere vallen; dat je binnenkomt bij een zoetige bloemengeur en via een citroenlucht in de kleedkamer in een eucalyptus- bad belandt. Het zou niet moe ten overheersen", vindt Wie ling. Dat is ook niet de bedoeling van geurpromotor Struijk. „Je moet een geur niet zozeer rui ken, je moet 'm ervaren. Het is net als met kleuren; je regi streert ze niet bewust. En drin gen ze wél tot je door, dan is er te veel van gebruikt. Mijn doel is een optimale balans tussen de zintuigen te vinden. In Droomvlucht, een attractie in de Efteling, wordt ook een geurstof verwerkt. Als je die los zou ruiken, is dat niet lekker, maar hij maakt de sfeer van de attractie wel completer." Behalve de 'neutraliseren! 1 geur' en de 'themageur', ird Struijk nog de 'functioneli b geur'. „Bij functionele gei war moet je een doel voor oge lerei hebben. De omkleedruim Ie fa zwembaden zijn schoon, soms ruiken ze anders. Je het schoon-idee bijvoorbf ewsl versterken met een citroei I Maar je kunt ook iets doei oi mint, wat mensen die rozi evre het water stappen, een op en r kertje kan geven. Er is van p; te bedenken. Het gaat ernbeid om dat bedrijven zich be\ ikoi worden van de functie vai Bral ewsl f- h De regeldrift in de land bouw stuit de biologische boeren steeds meer tegen de borst. Alle nieuwe rege lingen, vooral bedoeld om de kwaliteit van het agra risch product te verzeke ren, zorgen voor veel over bodige administratieve rompslomp en extra kos ten. Erger nog is dat de re geling de consument al leen maar schijnzekerheid biedt, zo menen de biolo gische boeren. OOSTWOLD PEET VOGELS De koeien van de familie Bie- mans in het Groningse Oost- wold liggen ontspannen te her kauwen in het stro. Sinds kort hebben de koeien de gele oor- flappen in, een verplichting die al lang geldt voor alle koeien. De grote potstal, met hooizol der, en de hoorns van de koeien geven aan dat het niet om een gangbaar bedrijf gaat, maar om een biologisch. Naast melkkoei en zijn er ook varkens op het bedrijf. Riet Biemans is voorzitter van de vereniging van biologische varkenshouders en als zodanig nauw betrokken bij alle regelin gen die er voor de boeren wor den bedacht. Zij is het imago offensief van de gangbare land bouw inmiddels behoorlijk beu. „Nu hebben we weer de Keten Kwaliteit Melk - KKM - een boekwerkje met regels die tot doel hebben de kwaliteit van de melk te garanderen. Het is een heel gedetailleerde regeling. Zo moeten de melkstallen hele maal betegeld zijn en worden allerlei eisen aan de inrichting gesteld. Er zijn al bedrijven af gekeurd voor deelname aan KKM omdat ze de fiets in het melklokaal hadden gestald." Toch is de veiligheid van de zuivel niet goed geregeld, aldus Biologische boeren Harry en Riet Biemans: „In de gangbare landbouw worden koeien ziek van een inenting. Dan vraag je je af waar ze mee bezig zijn." foto gpd* joris den Harry Biemans. „Hier in de buurt worden koeien gehouden op grond waar jarenlang aard appels zijn geteeld. Die gron den zijn jaar in jaar uit behan deld met ontsmettingsmidde len. Die middelen gaan er nooit meer helemaal uit. Ook chemi sche bestrijdingsmiddelen blij ven toegestaan. Koeien lopen in uiterwaarden die vervuild zijn, onder meer met zware metalen. Ook het gebruik van de hoe veelheid medicijnen is niet aan regels gebonden. Je mag spui ten zoveel je wilt, als je het maar opschrijft." „Je kunt je afvragen hoe het met de kwaliteit van die melk is gesteld. Bij de zuivelfabrieken wordt de melk eerst gemengd en dan pas gecontroleerd. Zo kun je verontreinigingen ge woon wegmengen". De biologische boeren hikken vooral aan tegen het gegeven dat de regelingen zijn gemaakt voor grote industrieel werkende bedrijven. Alle controles en in vesteringen jagen de kleine boer veel meer op kosten, om dat zij een lagere omzet genere ren. Ook de specifieke situatie van de biologische boeren wordt niet erkend door de rege lingen. „Neem nu de bloedmonsters die elke drie maanden van var kens worden genomen voor de controle op blaasjesziekte. Die bemonstering is verplicht om dat er tien jaar geleden een Ne derlandse vrachtwagen in Italië, is aangetroffen waarvan de var kens blaasjesziekte hadden. Wij verslepen de beesten helemaal niet naar het buitenland. Zelfs in het binnenland brengen wij de beesten alleen van de boer derij naar het slachthuis". De bloedmonsters worden ook onderzocht op de ziekte van Aujetszky. „Ook dat hebben on ze varkens niet. Officieel zijn wij echter niet Aujetszky-vrij, want om die status te bereiken moet je een officieel programma doorlopen en een certificaat kopen van 275 gulden. Dat pa piertje hoef ik dus niet", aldus Riet Biemans. Biemans neemt het de land- bouwbestuurders kwalijk dat ze de gangbare landbouw profile ren als een schone bedrijfstak waar de kwaliteit van het pro duct en het dierenwelzijn op hetzelfde niveau staan als in de biologische landbouw. „De gangbare boeren zouden eens in de spiegel moeten kij ken. Het is toch van de gekke dat, wij vanuit de hele wereld grondstoffen aanvoeren voor onze beesten. Dat vermindert de bodemvruchtbaarheid in die landen. Om het evenwicht te herstellen, zouden we de mest naar die landen moeten expor teren". Het welzijn van de reguliere landbouw is Biemans veel slechter biologische veehoudei de dieren productie op te weerstand van Door de wordt het er ter op. „Koeien mogen baar niet meer ziek Onze beesten hebben ke weerstand opgebouwd gangbare landbouw wordf koeien ziek van een inentii Dan vraag je je toch af wai j| u,c mee bezig zijn." r HOOFDDORP FRED VAN ESSEN Voor Unisource, KPN's roem ruchte internationale telecom verbond, is het over en sluiten. Met name omdat begin vorige maand de uitverkoop werd af gerond met de verkoop van de Duitse service provider D Plus. Hoewel Unisource volgens sommigen een mislukt avon tuur is van KPN, ziet directeur J. Delahaije dat heel anders. „Unisource is zeer profijtelijk geweest", zegt de man die zich zelf door de uitverkoop overbo dig heeft gemaakt en opstapt. „Misschien gaan we er nog wel zo een opzetten. Maar dan met een minder vrijblijvende orga nisatie." Met de verkoop van de Duitse service provider D Plus voor 620 miljoen gulden aan Mobil- Com heeft Delahaije zijn op dracht vervuld. Unisource is opgedeeld en verkocht. De di recteur neemt tot april de tijd om aan zijn laatste financiële jaarverslag over 1999 te werken en neemt dan 'een lange vakan tie'. Onlangs ging Unisource Italia van de hand, in november de Franse dochter Siris, in augus tus Unisource Carrier Services. Eerder hadden de partners KPN, het Zweedse Télia en Swisscom al een belang in Ar- cor verkocht aan Mannesmann en hun zelf ingebrachte onder delen uil de boedel getrokken. KPN lijfde Unisource België, Business Networks en de Hon gaarse belangen in Pantel en Pannon in. Spanje ging naar Télia. De uitverkoop werd ingezet na dat AT&T in dë zomer van vorig jaar 'overliep' naar British Tele com en Unisource achterliet zonder Amerikaanse partner. Dat betekende de nekslag voor het verbond. KPN vulde het gat met de _succesvolle_ joint ven ture KPNQwest en door de 'sla pende' alliantie Infonet nieuw leven in te blazen. Behalve KPN, Télia en Swiss com zijn ook het Australische Telstra, het Japanse KDD en het Spaanse Telefonica, dat drie jaar geleden uit Unisource weg liep, aandeelhouder van Info net. „Infonet kon door de band met AT&T niet verder worden ontwikkeld, maar heeft nu de rol van AT&T Unisource over genomen", zegt Delahaije. Unisource is dus nog niet leeg. AUCS, de erfenis van AT&T Unisource Communication Services, blijft in elk geval nog drie jaar in de holding, de duur van contracten met multinatio nals, waarvoor het datatrans port doet. Het bedrijf maakt dit jaar een omzet van rond de 900 miljoen gulden met 800 werk nemers en wordt door het eigen management getaxeerd op '40 miljard gulden' vergelijkbare verkoopwaarde. Volgens Delahaije willen de partners niet van AUCS af, om dat het 'cruciaal' is voor hun in ternationale dienstverlening. Daarom is de bedrijfsvoering ondergebracht bij Infonet, dat vorige week in de VS naar de beurs is gebracht. KPN verdien de 60 miljoen gulden voor 1,5 procent van zijn belang en heeft nog 84 miljoen aandelen (17,5 procent) in portefeuille. Unisource heeft sinds zijn op leningen toch altijd bij. Los van het geld heeft Un ce KPN, Télia en Swisscoi ternationaal op de kaart g en de deur geopend naari (opgericht door voormalij &T-directeuren) en BellS (de eigenaar van het onlai overgenomen E Plus), ze lahaije. „Unisource was het eerste internationale |dAA/ Europese verbond, op uitgetekend door KPN-dL'Van teur B. Verwaayen (inmid rer^ Lucent). Met het oog opiiUng beralisatie, waarin kleintji Wej geen kans zouden hebbel elva trendsetter. Het heeft KPf :htei goede naam in de telecoc n|ai1 reld bezotgd. Het is een!) laan sterke zet geweest." Op het hoofdkantoor weil nog dertig mensen. Vorig waren dat er nog 130. „Df in w mensen verliezen hun ba lvat niet, van een grafstemmii geen sprake", zegt Delah ya| „Veel worden er beter op goede vertrekregeling en' |n Z(i beter betaald ander werk jpn Vrienden zeiden tegen m :ht wel eens meelevend: Hoe je nog werken in zo'n bed dat helemaal weg gaat? I het dus niet. We hebben korte tijd een multinatioc gezet en een hoog rendeo laarr behaald. We hebben eeni leerd. Misschien gaan we nog zo een opzetten."' Dan wél een bedrijf meti optieregeling voor werkn want die had Unisource! atra Delahaije, lachend: „Oké ;qa een les geleerd. Dat gaan fen volgende keer ook anders an_ doen." nooi iter, nemen en betrokkenheid scheppen. Zoals KPN ook met Qwest gedaan heeft." De Spaanse PTT hinkt intussen gehandicapt door Europa, na dat eerst Worldcom partner MCI amputeerde en vervolgens British Telecom wegkaapte. Te lecom Italia is uiteindelijk over genomen door Olivetti. Als de Italianen zich in '97 aan hun belofte hadden gehouden en Unisource een aandeel van 1,2 procent hadden toegekend, „dan hadden we er nu nog 1,5 miljard gulden bij gehad", zegt Delahaije weemoedig. Achteraf blijkt Unisource een dikke spaarpot voor zijn drie aandeelhouders. De onderde len leverden in anderhalfjaar samen 4,4 miljard gulden op, waarvan volgens Delahaije zo'n 2,5 miljard pure winst is. „Ze hebben er alledrie zo'n 600 mil joen gulden ingestoken." De vetste kippen (Siris, D Plus en Italia) gingen dit jaar over de toonbank en brachten 3 miljard in het laatje, waarvan 2 miljard 'echte winst'. Het mooie daar van is, dat het besluit Unisour ce op te splitsen en uit te verko pen als een echte 'raider' pas op de valreep werd genomen, in plaats van verkoop in z'n ge heel. Zo profiteert KPN volop van de hyperinflatie op de tele- commarict en verdient 1,5 mil jard cash. „Een winst op geïnvesteerd ver mogen van zestig procent per jaar, niet gek toch", zegt Dela haije. Hij verwacht dat de aan deelhouders het geld om fiscale redenen in de holding laten zit ten. „Als ze het nodig hebben kunnen ze er door middel van richting in 1991 geen cent winst gemaakt. Vorig jaar kwam de omzet op 2,7 miljard en het ver lies op 384 miljoen. Bovendien was het bedrijf een duiventil waar de met veel bombarie aangekondigde nieuwe 'geailli- eerden' even snel weer uit flad derden. Zoals Telefonica in april '97 en STET/Telecom Ita lia even later. 'Politieke strijd', ambtenarij en besluiteloosheid hebben Unisource parten gespeeld, zegt Delahaije. In Italië en Spanje, maar net zo goed bin nen Unisource, waar de part als slakken in hun huisjes te rugtrokken. „Dat is een les", zegt Delahaije. „Een telecom verbond kun je niet als de VN organiseren, dat werkt niet. Je moet een wederzijds aandeel „Politieke strijd, ambtenarij en besluiteloosheid hebben Unisource parten gespeeld", zegt directeur J. Delahaije van Unisource. foto gpd roland de bruin

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8