D ZATERDAG 19 FEBRUARI 2000 Geofysicus Broere veegt vloer aan met rampscenario's milieubeweging De Tungurahua in Ecuador was in 1999 actief. De uitbarsting van één enkele vulkaan kan meer invloed uitoefenen op de uitstoot van C02 dan zes miljard mensen kunnen bewerkstelligen in honderd jaar. ijna drie jaar is Adriaan Broere nu terug in Nederland, maar be- grijpen doet hij het nog steeds niet: de hardnekkigheid waarmee vooral in ons land het* broeikas-geloof wordt aange hangen en verspreid. De mensheid zou bezig zijn door haar spilzieke levenswijze het kli maat op aarde te bederven, aldus het kern dogma van deze 'sekte'. De voornaamste oorzaak zou het broeikas gas kooldioxide (C02) zijn, dat inde atmos feer wordt gebracht door de mens zelf, met zijn overdadige energiegebruik in verkeer en industrie. Daardoor stijgt de temperatuur, smelten de poolkappen, stijgt de zeespiegel, lopen de kuststreken onder, verandert het klimaat en geraakt de aarde in het ongerede, menen de doemdenkers. Terwijl er volgens Broere helemaal niets aan de hand is, althans niet wat de broeikas- activisten ons willen doen geloven. „Het is allemaal gebaseerd op ongegronde wijsheid van pseudo-deskundigen en bestuurders die fondsen willen verwerven voor hun onder zoeken en hun politieke stokpaardjes. Als burger en als wetenschapper beschouw ik het als mijn plicht daartegen te protesteren." Adriaan Broere, woonachtig in het Twent se Goor, is geofysicus. Hij keerde na een we tenschappelijke carrière in het buitenland in 1997 in Nederland terug. Gedurende de afge lopen 35 jaar werkte hij in Europa, Afrika, Noord- en Zuid-Amerika. In 1978 stichtte hij in Houston (Texas) onder meer een onder zoeksbureau dat gespecialiseerd was in sa telliettechnologie. Samen met universiteiten, laboratoria en wetenschappelijke instituten deed hij onderzoek op het gebied van klima tologie en meteorologie. Sprekend vanuit die jarenlange kennis en ervaring stelt hij vast dat er in het doemsce nario van de broeikas-gelovigen slechts één gegeven klopt: de gemiddelde temperatuur op aarde is de laatste honderd jaar met 0,5 graad Celsius gestegen. Broere: „Wat men er echter niet bij vertelt, is dat die stijging zich vooral heeft voorgedaan vóór 1948, terwijl de toename van C02 in.de atmosfeer een ver schijnsel is van de laatste veertig jaar. De temperatuurstijging kan dus helemaal niet daardoor zijn veroorzaakt. Sterker nog, satel- lietgegevens van de laatste twintig jaar tonen geen enkele aanwijzing voor een verdere op warming, maar juist het omgekeerde: sinds 1979 heeft zich elk decennium zelfs een heel geringe daling voorgedaan." Er is volgens hem nog een andere reden waarom de gesignaleerde temperatuurstij ging niet kan zijn veroorzaakt door de toena me van C02. Het totale C02-gehalte in de at mosfeer (0,033 is zo laag, dat het nauwe lijks effect kan hebben. Waterstofmoleculen die bij verdamping ontstaan, hebben een veel groter verwarmingseffect (60 tot 70 pro cent). Vulkanen Daar komt nog bij dat de mens op de om vang van de C02-uitstoot nauwelijks invloed heeft. Broere: „Mensen, dieren en industrie produceren slechts drie procept van de tota le C02-uitstoot. Het aandeel van de mens daarin is niet meer dan 0,0009 procent. De rest wordt veroorzaakt door oceanen, vege tatie, bossen, bodem en vulkanen. De uitbar sting van een enkele vulkaan kan meer in vloed uitoefenen dan zes miljard mensen kunnen bèwerkstelligen in honderd jaar. Als je bedenkt dat er zich elke dag op de wereld gemiddeld 24 vulkanische uitbarstin gen voordoen kun je nagaan hoe gering de invloed van de mens is in dit systeem. De ge vaarlijkste vulkaan is de Popocatepetl, op 48 kilometer van Mexicostad. Deze vulkaan braakt constant wolken zwaveldioxide uit, zo'n 17.000 ton per dag. Op 18 mei 1980 explodeerde de vulkaan Mount Saint Helens. De energie die bij die uitbarsting, die zeven en een half uur duur de, vrijkwam komt overeen met 27.000 atoombommen zoals die op Hiroshima zijn gevallen. Met andere woorden: zelfs met het meest verwoestende dat wij hebben, onze atoombommen, zijn wij als mensheid geen partij in het krachtenspel van de natuur." - De hetze tegen C02 is dus volledig onge grond1. „Absoluut. C02 is zelfs een onmisbaar en zeer nuttig gas. Het is noodzakelijk voor het leven op aarde. Zonder C02 zouden er geen planten en bomen kunnen leven en zou ons voedsel niet groeien. Je zou zelfs de stelling kunnen verdedigen dat we veel meer C02 nodig hebben? Gezien de groei van de we reldbevolking is een grotere voedselproduc tie nodig. Een toename van C02 kan die gro tere oogsten opleveren. C02 heeft verder als nuttige eigenschap dat het samen met andere chemische stoffen een soort schild om de aarde vormt in de vorm van een nevelige waas en wolken waar door de zonnestralen terugkaatsen in het heelal en de aarde eerder wordt gekoeld in plaats van verhit." - Als de gemiddelde temperatuurstijging met 0.5 graad Celsius niet door C02 is veroor zaakt. waardoor dan wel? „De stijging maakt deel uit van een systeem van klimaatveranderingen waarop de mens geen invloed heeft en dat zich sinds het ont staan van de aarde door alle eeuwen heen heeft voorgedaan. De aarde bestaat zo'n vier miljard jaar en uit geologisch onderzoek we ten we dat warmere en koudere perioden el kaar in de loop der tijden hebben afgewis seld. In totaal zijn in die vier miljard jaren zeven koude periodes geweest. De laatste twee miljoen jaar zitten we in zo'n koude pe riode. Dit hele grote systeem vdn klimaatveran deringen wordt voor het grootste deel be paald door astronomische factoren zoals de stand van de draaias van de aarde en veran deringen in de kringloop van de aarde onder invloed van Saturnus en Jupiter, maar ook door allerlei wind- en oceaanstromingen. Verantwoordelijk voor alle temperatuur schommelingen op de aarde is de zon, in het bijzonder zonnevlekken die in de zogeheten magnetische velden geconcentreerd zijn en die verlopen volgens een bepaalde cyclus van negen tot veertien jaar. De lengte van deze cyclus is voor 99.9 procent bepalend voor de temperatuur op aarde. Processen op smelten, wordt het volume niet groter, maar juist kleiner en daalt de zeespiegel. Het is trouwens nog maar de vraag of die ijskappen door de opwarming van de aarde wel smelten. Door de stijging van de tempe ratuur zal namelijk de verdamping toene men met als gevolg meer neerslag, die op de polen naar beneden komt in de vorm van sneeuw. De sneeuw- en ijsmassa's op de po len zullen juist aangroeien in plaats van af nemen. Recente satellietwaamemingen heb ben dat aangetoond. De afstand van de ijsvelden van de Noord pool tot de kust van IJsland bijvoorbeeld be droeg in 1999 dertig zeemijlen. Als je weet dat die afstand in 1998 nog zestig zeemijlen was, dan is duidelijk dat de poolkap niet is geslonken, maar juist aangegroeid. Dat zijn de feiten. De milieuactivisten roepen wel steeds dat 1999 het warmste jaar van de vori ge eeuw is geweest, maar wat ze verzuimen te melden is dat in hetzelfde jaar in de re gio's rond de Noordpool absolute koude-re- cords zijn gemeten." - Als het juist is wat u zegt, hoe komt het dan dat zo weinig wetenschappers hun stem ver heffen tegen de valse voorlichting? „Dat laatste is niet juist. Meer dan zeventien duizend wetenschappers, klimatologen en meteorologen hebben op 1 mei 1998 de Ore gon Petitie ondertekend waarin stelling wordt genomen tegen de verkeerde voorstel ling van zaken. Iets dergelijks is ook gebeurd met een verklaring die in Heidelberg is opge steld - en door vierduizend Europese weten schappers werd gesteund. Maar deze geleerden worden geboycot en uit beleidscommissies geweerd. Sensationele rampscenario's verkopen nu eenmaal betet dan betrouwbare wetenschappelijke gege vens. Het zijn vooral bepaalde meteorologen die pretenderen het klimaat in de wereld tot ver in de toekomst tot op de graad nauwkeu rig te kunnen voorspellen. - Maar waarom dringt de stem van de tegen beweging niet door in het publieke debafi. „Ik denk omdat het ingaat tegen de algeme ne maatschappelijke trend. De hetze tegen de broeikasgassen past in een onderstroom die al veel langer bestaat en die wordt ge voed door het idee dat elke vorm van indu striële activiteit slecht is voor het milieu, ter wijl er genoeg bewijzen zijn van het tegen overgestelde. De verdubbeling van de le vensverwachting van de mens in de laatste honderd jaar zou zonder de industrie en de verbetering van de welvaart niet denkbaar zijn geweest. Het was dezelfde anti-industrie-lobby die in de jaren zeventig naar aanleiding van het rapport van de Club van Rome een terugkeer voorspelde naar de ijstijd en een uitputting van de fossiele brandstoffen binnen vijftig jaar. Inmiddels hebben geologen al lang en breed aangetoond dat de reserves bij het huidige energieverbruik al meer dan twee honderd jaar bedragen, maar dat dringt dan niet meer door. Hetzelfde geldt voor de we tenschappers die vraagtekens plaatsen bij het sprookje van de opwarming van de aarde door ons energiegebruik. Dat laatste was destijds het centrale thema van de internationale milieuconferentie in Kyoto. Het Kyoto Protocol, dat op die confe rentie is opgesteld, moet binnenkort worden geratificeerd op een vervolgconferentie in Den Haag. Nu al staat vast dat de Verenigde Staten het protocol niet zullen ratificeren, en ook veel andere landen niet. Die Haagse confe rentie wordt dus een grote aanfluiting, maar ik ben bang dat minister Pronk het wel zal doen en het zal gebruiken als instrument om onder de dekmantel van het milieu de brandstofprijs Weer te verhogen." Hennep - Maar het verzet tegen een nodeloze verspil ling van energie kan toch ook geen kwaad? „Natuurlijk is daar op zichzelf niets tegen, maar wel als aan de bestrijding van de C02- uitstoot enorme sommen geld worden be steed die nutteloos zijn, omdat de mensheid de atmosfeer toch nooit zal kunnen verande ren. Bovendien leidt het de aandacht af van de milieuproblemen waar we wel iets aan kunnen doen. Tien miljoen vierkante kilo meter bomen zijn in de afgelopen jaren ver loren gegaan door roofbouw en dat proces gaat nog door. Er zijn vijfhonderdduizend bomen per jaar nodig om de Amerikaanse zondagskranten te maken en nog eens mil joenen meer voor de jaarlijkse productie van verpakkingsmateriaal en wegwerpluiers. De bomen die we daarvoor gebruiken, hebben twintig jaar nodig om te groeien. Waarom schakelen we niet over op het gebruik van hennep, dat vroeger ook werd gebruikt voor het maken van papier en textiel? De voordelen zijn talloos. Hennep heeft maar één seizoen nodig om te groeien. En om van hennep papier te maken heb je geen zuren nodig, wat bij papierfabricage uit houtpulp wel het geval is. De hennepvezel is bovendien sterker en warmer dan katoen en ideaal voor textielfabricage. Met hennep kun je nog veel meer nuttige dingen doen. Met de biomassa hennep kun je negentig procent van de wereldbehoefte aan methaan, creosoot, cellulose, verf, vernis en isolatiemateriaal dekken. Meer dan dertig procent van de hennepzaden bevatten olie die geschikt is voor de fabricage van diesel olie en machineolie van hoge kwaliteit. For mule 1 race-auto's rijden op methaan. Zou het niet een mooie taak voor de milieubewe ging zijn om onze bomen te redden? Bomen interesseert het niet wie of wat politiek cor rect is. Ook de vervuiling van rivieren, grond en lucht door chemisch en radioactief'afval is zo'n probleem waar wij iets aan kunnen ver anderen. We kunnen ons beter bezorgd ma ken over de nucleaire onderzeeërs die liggen weg te roesten in de Baltische Zee dan in pa niek te raken over C02 en een halve graad temperatuurstijging in honderd jaar, die we tenschappelijk beschouwd volkomen na tuurlijk is." JAN HAVERKATE De ijskap rond de Noordpool is het afgelopen jaar niet gesmolten maar juist aangegroeid. Dat hele verhaal van de milieubeweging dat automobilisten verantwoordelijk zijn voor de opwarming van de aarde is nonsens", zegt geofysicus Adriaan Broere (74) uit Goor. „De invloed van de mensheid op het klimaat is te verwaarlozen. Geofysicus Adriaan Broere: „Zelfs met het meest verwoestende dat wij hebben, onze atoombommen, zijn wij als mensheid geen partij in het krachtenspel van de natuur." FOTO GPD GERARD HASSING de aarde zelf, zoals vulkanen en geisers, voor 0,1 procent." ijskappen - Stel dat de temperatuurstijging doorzet, wat heeft dat dan voor gevolgen, bijvoorbeeld voor de ijskappen op de polen en het peil van de zeespiegel? „Ook daarover wordt veel onzin verkondigd. Dat bij smeltende poolkappen het zeeniveau stijgt, is een onwaarheid die zelfs een mid delbare scholier met een beetje natuurkun- de-kennis kan doorzien. Ijs heeft namelijk een groter volume dan water - denk aan het jampotje dat knapt als het vriest. De ijsmas sa's van de poolkappen bevinden zich gro tendeels onder water. Als deze kappen gaan

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47