Van Hooijdonk hoog op verlanglijstje PSV Transfer van Machlas leidde tot crisis met Aalbers v Franse anti-held Pioline halve finalist in Rotterdam n ui dmintonners missen is op kwalificatie WK Sport Podivinsky snelste in afdaling KOERSTIPS Fortuna verspeelt punten in slotfase SDAG 19 FEBRUARI 2000 ■.tl Terlouw weg bij Gelredome Het 'Koningsdrama' rond Vitesse heeft opnieuw een toffer geëist. Voormalig commissaris van de koningin Jan iuw legde gisteren zijn functie neer als voorzitter van de van commissarissen van het stadion Gelredome. Hij was m de raad namens de provincie Gelderland. In overleg met irovinciebestuur zal op korte termijn een opvolger voor iu\v worden benoemd. Terlouw liet in een persverklaring ndat hij over onvoldoende bevoegdheden en instrumen- eschikte om inhoud te geven aan zijn functie. „Ik was veel tankelijk van wat andere partijen wel of niet deden", stelde De hele affaire rond Karei Aalbers heeft deze week voor mij >ur dicht gedaan. Op deze manier kan ik niet werken." iinif van Quick Boys naar UVS De Leidse voetballer Faisal Bounif is terug bij zijn oude UVS- De 19-jarige aanvaller is weggegaan bij Quick Boys ege de stage die hij loopt in het kader van zijn kappersop- ig. De zaak waar hij ervaring opdoet, wilde dat hij ook op ukste dag, zaterdag, aanwezig was. Bounif stapte als twee- irs B-junior over naar de Katwijkse club. Dit seizoen speel- enkele malen in het eerste, hij zat daar geregeld op de en deed de laatste twee wedstrijden mee met het tweede „Het is jammer, want het zaterdagvoetbal is aantrekkelij- an het zondagvoetbal. Maar het is ook wel lekker om terug nop het oude nest", aldus de Leidenaar die bij UVS al een ivvedstrijd meespeelde in het eerste elftal. akke start Helen van Goozen Helen van Goozen is het WK allround voor junioren 1(y ;oed begonnen. De schaatsster uit Hoogmade werd giste- p de 500 meter slechts negentiende. Vorig jaar, toen Van en de wereldtitel voor zich opeiste stond ze na de ope- va dag nog als negende geklasseerd. De uitslag van de 500 werd beinvloed door sneeuwval. „In het eerste deel nvde het en toen moest ik ook rijden. Dat heb je met bui- nen", aldus Van Goozen. Ze reed uiteindelijk 44.1 secon- )e zege ging naar een Duitse die finishte in eerïtijd van De Friezin Wieteke Cramer werd derde in 42.55 secon- Gelukkig staat alles heel dicht bij elkaar", aldus Van SB speelt zondag niet wukerhout De wedstrijd tuusen WSB en HMSH gaat en niet door. De KNVB heeft de wedstrijd uit het program- ■haald omdat er nog een onderzoek loopt naar de gang aken bij de wedstrijd WVO - HMSH van afgelopen week- Dat duel werd gestaakt omdat er supporters het veld op- ijkspel Bax De zaalvoetballers van Bax hebben met 2-2 gelijkge- d tegen Succes. De Voorhouters keken bij rust tegen een 2- lerstand aan. Toen die was weggewerkt, kreeg de ploeg oede kansen op meer. Bax liet echter de mogelijkheden insor stopt toelage Baumann urtDieter Baumann krijgt voorlopig geen toelage meer jn club Leverkusen, flink gesponsord door het chemie- 'rn Bayer. De olympisch kampioen van Barcelona op de ieter is voorlopig geschorst op verdenking van het ge lvan het spierversterkende hormoon nandrolon. De geld- er van Leverkusen keert een bedrag van ruim twee ton per loralsnog niet uit. gaeren in Belgische selectie Verdediger loos Valgaeren van Roda JC is door de Bel- ondscoach Robert Waseige opgeroepen voor de oefen- id tegen Portugal, woensdag in Charleroi. In november de Valgaeren eveneens tot de Belgische selectie die in en lltalië oefende. Voor het duel tegen de Portugezen is ook 'ig PSV'er Gilles de Bilde, tegenwoordig Sheffield Wed- opgeroepen. Volgens bondscoach Waseige is een terug- in Luc Nilis (PSV) als rode Duivel momenteel nog niet orde. speelsters Ter Leede geselecteerd Bondscoach Ruud Dokter kan voor de oefeninterland te- lië, woensdag in Sorrento, geen beroep doen op Sabine jk (Ter Leede), Marloes de Boer (Den Ham) en Sandra (Zwart Wit'28). De drie voetbalsters zijn geblesseerd. Overkleeft, speelster van 's-Gravenzande, heeft om stu- rbei lenen afgezegd. Cindy Burger, leanet van der Laan en Sa- ilegman van het Sassenheimse Ter Leede zitten wel in de ie. De Nederlandse ploeg bereidt zich voor op de eerstvol- EK-kwalificatiewedstrijd, op 1 april tegen Spanje op het >tovan Heracles Almelo. Twee weken daarvoor is Duitsland f ngpartner in Arnhem. idd 1 «i g Oranje opnieuw tegen Spanje long Oranje is tijdens de eindronde van het Euro- ampioenschap ingedeeld bij Spanje, Kroatië en Tsjechië, ep B komen Italië, Engeland of Joegoslavië, Slowakije en uit. De beste vier van het toernooi in Slowakije, dat van tot 3 juni wordt gehouden, plaatsen zich voor de Olym- Spelen. Als Engeland daartoe behoort, gaat ook de num- ijf naar Sydney. Het IOC ziet Engeland niet als afzonderlijk n spreekt alleen over Groot-Brittannië. Engeland moet tn kwalificatieduel tegen Joegoslavië spelen. stappen langzaam tijdens test ona Zeventien rondjes reed Jos Verstappen op de twee- dag van zes formule 1-teams op het cricuit van Barcelo- Limburger reed de minste rondjes van de aanwezige pi- zijn monteurs maakten echter een lange dag. Arrows iet gisteren rustig aan. De monteurs van het team werken inteel aan de betrouwbaarheid van de bolide. De wagen is aho< zichte van 1999 volledig veranderd, waardoor er nogal nderziektes optreden. Verstappen reed als snelste ronde circa drie seconden trager dan de beste trainingstijd Duitser Heinz Harald Frentzen in zijn Jordan. derlandse badminton- n er bij de kwalificatie I WK niet in geslaagd de rier te bereiken. De iploeg verloor het be- groepsduel tegen ld met 3-2. De winst- kwamen op naam van ■alyama en het dubbel van Daim/Dennis irben Bruijstens, Eric het dubbel Chris Bruil- reemers verloren hun den. de zege werd Duitsland linnaar en speelt het in de halve eindstrijd, nier een tot en met drie zich voor de finale van in mei in Kuala Nederland mist door arnhem cpd NUON heeft de Raad van Toezicht van Vitesse gedwongen om Karei Aalbers zijn financiële bevoegdheden te ont nemen. De hoofdsponsor vreesde niets meer terug te zien van de ruim dertig miljoen gulden die inmiddels onder strenge voorwaarden aan de club waren geleend. De verkoop van Nikos Machlas lijkt de crisis tussen Ka- rel Aalbers en hoofdsponsor NUON te hebben ingeleid. Jarenlang accepteer de de hoofdsponsor het eigengereide karakter van Aalbers. Het ging de club immers goed. Maar sinds juni vorig jaar raakten de verhoudingen gespan nen. Aan het begin van het seizoen 1998/1999 had NUON drie keer het jaarlijkse sponsorbedrag van acht mil joen gulden overgemaakt. Beide partij en wilden gezamenlijk de top berei ken. Daarvan zou ruim twintig miljoen worden terugbetaald aan het begin van vorig seizoen. De afspraak was dat ruim twintig miljoen zou komen uit de verkoop van Nikos Machlas aan moge lijk een Italiaanse of Spaanse club voor veertig tot vijftig miljoen. „Maar de topscorer van Europa ging voor een habbekrats naar ook nog eens de con current. We hebben tegen Aalbers ge zegd dat hij hartstikke gek was als hij daarmee instemde. En toch deed hij het", schetst NUON-woordvoerster Franscé Verdeuzeldonk de beleving van de geruchtmakende transfer van Machlas naar Ajax. „Het is ons zelfs tot vandaag nog onduidelijk waarom Machlas naar Ajax is gegaan." Van de ruim twintig miljoen heeft NUON eind vorig jaar de eerste miljoen terugbe taald gekregen. Toch was dat niet het enige pro bleem dat tussen Aalbers en de Raad van Toezicht ontstond. Vele maanden verliepen de onderhandelingen over overname door Vitesse van Gelredo me, Aalbers' grote droom om zijn voetbalclub baas in eigen huis te laten worden, zeer stroef. „Vitesse zou ruim honderd miljoen gulden moeten in vesteren. Wij hebben aangegeven niet mee te willen doen aan dergelijke fa belachtige uitgaven. We weten niet of ze nog andere financiers hebben ge zocht, maar kwamen uiteindelijk bij ons terecht, zoals wel vaker", schetst directeur communicatie Peter Knoers de ontwikkelingen. Hij wil niet bevesti gen dat Aalbers woedend is geweest over het mislukken van de overname. Vervolgens heeft NUON de suggestie gedaan om een fusie tot stand te bren gen. Vitesse en Gelredome zouden fu seren, waarbij alle financiële partners hun belangen konden behouden. Er zouden alleen enkele tientallen miljoe nen guldens nodig zijn voor uitbrei ding van de tribunes voor het EK in ju ni en videoschermen in het stadion. „Daar konden we als partners wel uit komen", aldus Knoers. De gesprekken over de fusie werden echter snel door de actualiteit achterhaald. Vitesse bleek echt in grote financiële nood. In december kon Vitesse zelf de huur van Gelredome en enkele andere forse rekeningen niet betalen. „Dat ge beurt vaker bij een voetbalbedrijf. De echte inkomsten zitten rond de trans ferperiode. In december heb je minder inkomsten en toch alle uitgaven. Daar om hebben wij een overbruggingskre diet gegeven van eerst vier miljoen guldenlicht Knoers toe. „Maar toen kwam er in december een tweede mo ment dat er opnieuw vier miljoen gul den nodig was. Daar gingen we ook mee akkoord. We hebben Vitesse niet het vel over de oren getrokken, maar waren ook geen suikeroom." Toen echter in januari uit de half jaarcijfers bleek dat Vitesse een tekort had van twintig miljoen gulden spron gen alle lampen binnen NUON op rood. Daar kwam volgens woordvoer ster Verdeuzeldonk bij dat door alle commotie en publiciteit ook de Raad van Commissarissen van NUON wa gen ging stellen hoe de financiële rela tie met Vitesse zeker was gesteld. „Zij wensen dan ook uitleg", aldus Verdeu zeldonk. „We zijn geen charitatieve instelling. We hebben een zakelijke overeen komst. Met ons geld moet zorgwildig worden omgegaan. Daar willen we ga ranties voor. Die hebben we gevraagd van de Raad van Toezicht", zegt Knoers. Ondanks het vervallen van het ver trouwen in de financiële handel en wandel van Karei Aalbers wilde NUON tot het uiterste gaan om zijn creatieve kracht voor Vitesse te behouden. Vol gens Verdeuzeldonk is het eindbod ge weest om Aalbers te benoemen tot president-commissaris van Vitesse. Vanuit die functie kon hij zijn creatie ve inbreng leveren, maar was hij niet meer gerechtigd om financiële trans acties aan te gaan. Dinsdagmorgen kreeg de hoofd sponsor van de Raad van Toezicht te horen dat Aalbers de voorwaarden niet had geaccepteerd. Maandagnacht hadden beide partijen besloten dat Aalbers zou opstappen. Wie de af koopsom van Aalbers gaat betalen, wordt eind volgende week bekend ge maakt. lake placid Ed Podivinsky heeft gisteren de afdaling gewonnen bij wedstrijden in Lake Placid. Het was de eerste overwinning voor de Canadees van dit jaar. foto reuters Piket in finale internettoernooi SCOREBORD moskou anp de nederlaag het toernooi in Maleisië. Nederland liet een unieke kans liggen in Sofia. Gerben Bruijstens had tegen de Duitser Conrad Huekstadt de winst voor het grijpen. De Nuenenaar won de eerste game met 15-13 en leidde in de tweede met 12- 6. De beslissende derde winst partij was op dat moment slechts drie punten weg. De Duitser maakte echter negen punten op rij en trok vervolgens ook de derde game naar zich toe (15-3). Bruil/Creemers en Pang redden het vervolgens niet tegen Mohr/Tesche en Jop- pien. De Nederlandse vrouwen kwalificeerden zich wel voor de halve finales. Ze treden aan te gen Zweden. De Zweedse for matie versloeg Canada. Jeroen Piket heeft vrijdag de fi nale bereikt van het eerste onli- neschaaktoernooi uit de ge schiedenis. In de halve finale was hij Peter Svidler met 1,5-0,5 de baas. De grootmeester zit vandaag thuis in Leiderdorp virtueel tegenover Gary Kaspa rov, de organisator van het in ternettoernooi. De sterkste speler ter wereld was in dp andere halve eind strijd te sterk voor de Engels man Michael Adams. Kasparov won in de tweede ronde van Loek van Wely. De enige computer die aan het toernooi deelnam, Deep Ju nior struikelde in de tweede ronde over Adams. Niet omdat de Engelsman sterker was, maar omdat de techniek het overbrengen van de zetten dwarsboomde. Piket en Kasparov spelen om een winstpremie van 40.000 gulden. Het totale prijzengeld bedraagt een ton. De finale, is direct te volgen op internet. (www.kasparovchess.com) PRIJSVRAGEN Lucky Day van vrijdag 18 februari: 1-2-7 -8-14-15-25-28-33-44-50-56- 64-65-69-71-72-73-77-79 (onder voorbehoud) VOETBAL eredivise: Fortuna Sittard - FC Twente 2-2 (2-1). 3 Vennegoorof Hesselink 0-1, 12. Amoah 1- 1, 25. Gerritsen 2-1, 90 Ter Avest 2-2. Scheidsrechter; Buiting. Toeschouwers: 6300. Gele kaart: Hofland (Fortuna), Ten Hag, Vennegoor of Hesselink (Twente). Standard - Moeskroen 2 - 0; Gent - Lierse 2-0 BILJARTEN Nederland A - Oostenrijk 1-1 (3-2); Jas pers - Ef Ier 8-15 15-6 7-15/1,304-1,565, Burgman - Stenzei 15-14 15-5/1,200- 0,791 Stand 1 Nederland A 2-3 (7-2), 2. Oostenrijk 2-3 (6-4), 3. Zwitserland 2-0 (1-8) PAARDENSPORT Neumünster. CSI/CDI-W. Kampioenschap van Neumünster, na bar rage: 1. Helena Weinberg (Dui) Vento 0- 33,58, 2 Simon (Oos) E.T FRH 4-34,41, 3. Von Rönne (Dui) Chandra 4-35.09 Springconcours, op tijd: 1 Wulschner (Dui) Salieri 0 strafpunten, 45.59 secon den, 2. Hassmann (Dui) Falkenhof's Landstreicher 0-45,90, 3 Björn Nagel (Dui) Ines Cara damour 0-46,66. 23. Lansink/Nissan Cordijan Z 0-59,43. Springconcours, op tijd: Wolvega, zaterdag 19 februari Eerste koers: Jolanda Shoeing. Spondee, Must be Destiny. Tweede koers: Mac Select, Kindly Kades, Mistral Norton Derde koers: Foxy Dart, Mercedes Star, Kreutzer. Vier de koers: Maggie Dragon. Macho Groenhof. Jairzinho Lion Vijfde koers: Macabre Meadow. Mold Dra gon. Konkorde S. Zesde koers: Olga Buitenzorg, Nena Transs R, Norma- jeanmeadow Zevende koers: Victo ry Groenhof, Meadow de Linde, Miss Buitenzorg. Achtste koers: Kosmos Queen, Ian Lammers, Borga Elegant. Negende koers: Nevele W, Orchard Boko, ONM Veronica. Tiende koers: Kyra Boshoeve. Pitching Wedge. So- rya Vïita Elfde koers: Inlyjojane. Lo tus A. Joris Belvedere. Alkmaar, zondag 20 februari Eerste koers: Jacky Catharina. Kissp- roof W. Liberty Star. Tweede koers: Ma Jaretelle. Navanto V. Nadya Cu- nera. Derde koers: Kim Rainbow, Lanzarote, Koss van Zuilen. Vierde koers: Kaptein Crown, Lucky of Wi- ba, Jordan M. Vijfde koers:'Maldini Boko. L^rissa Boko, Leffoartwa. Zes de koers: Imro van Cornjum, Kingly Nobo, I'm Maggie. Zevende koers: Lundi Dijkhoeve. Khalif, Laamira Randalis. Achtste koers: Ivan Sigero, Forever Kaminska, Aleby Ike. eindhoven gpd De naam van de nieuwe club van Ruud van Nistelrooij is nog niet bekend, maar PSV werkt achter de schermen koortsachtig aan de naam van zijn opvolger. Pierre van Hooijdonk, spits van Vitesse, is één van de kandidaten. PSV-trainer Eric Gerets: „Pierre staat vrij hoog op mijn verlanglijstje." tentiële kopers met een forse transfersom willen afschrikken, maar weet tegelijkertijd dat de financiële armslag nihil is. Vitesse-trainer Koeman wilde gisteren niet ingaan op wat hij als 'speculaties' bestempelde. De oefenmeester vond het wel logisch dat de naam van Van Hooijdonk nu genoemd wordt als een speler die mogelijk bij Vitesse vertrekt vanwege de fi nanciële problemen bij de club. Gezien de klasse van Van Hooijdonk is hij gewild, meen de Koeman. De speler zelf - waartegen de openbaar aanklager bij de KNVB een onderzoek is gestart vanwege het uitdelen van elle boogstoten aan de RKC-spelers Cornelisse en Van de Leegte in het dinsdag gespeelde Amstei- cup-duel - was onbereikbaar voor commentaar. Het bedrag dat een transfer van Van Nistelrooij PSV ople vert. zal naar verluidt rond de 75 miljoen gulden bedragen. Voor Gerets is het geen vraag of Van Nistelrooij vertrekt, maar wanneer de topscorer van Ne derland het nieuws bekend maakt. „Daarom moeten we bij PSV, nu anticiperen op het vol gende seizoen. En Pierre van H*ooijdonk is een speler die ik er graag bij wil hebben." Rob Jansen, zaakwaarnemer van Van Hooijdonk: „Het is logisch dat zijn naam met veel clubs in verband wordt gebracht. Pierre is een gewilde spits. Maar van belangstelling van PSV is mij niets bekend." PSV, dat pikant genoeg van avond in de competitie aan treedt tegen Vitesse, zal bij con crete interesse eerst met de Arnhemmers in conclaaf moe ten. Van Hooijdonk, vorig jaar zomer voor ruim 13 miljoen gulden overgenomen van Not tingham Forest, heeft nog een doorlopende verbintenis tot de zomer van 2003. Vitesse zal po- Dat moet ruim voldoende zijn om de komst van Van Hooij donk te bekostigen. In de club- politiek van voorzitter Harry van Raaij is Van Hooijdonk evenwel aan de oude kant. Hij wordt aan het einde van dit jaar 31 en is over drie seizoenen geen grijpstuiver meer waard van zijn huidige transferwaar- de. Gerets beaamt de werkwijze van Van Raaij. „Maar ik vind juist dat we dit seizoen te veel spelers hebben die 19, 20 of 21 jaar zijn. Pierre brengt de nodi ge ervaring met zich mee. Dat kunnen we goed gebruiken." In Eindhoven circuleren be houdens die van Van Hooij donk meer namen van aanval lers. Op het lijstje van Gerets prijken John Carew van het Norse Rosenborg, Tore-Andre Flo - wellicht betrokken bij een ruil als Van Nistelrooij naar Chelsea vertrekt - Anderlecht- spits en Tsjechisch internatio nal Jan Koller en Roda JC-aan- valler Bob Peeters. Zelfs de naam van oude bekende Gilles de Bilde, vorig jaar verkocht aan Sheffield Wednesday, duikt bij PSV weer op. De komst van John de Jong van FC Utrecht en Adil Ramzi van Willem II is daarentegen vrijwel zeker. sittard anp 1. Johannsmann (Dui) Prosario 0-54,12, 2. Ahlmann (Dui) Zeno 0-55,71, 3 Tjark Nagel (Dui) Calandra S 0-56,05 Dressuur, Intermédiaire I 1. Werth (Dui) Agnelli FRH 836 punten, 2. Rehbein (Dui) Heslegards Louis 825, 3. Wilm (Dui) At tention 814, 4. Van Baaien (Ned) Ehren- tanz 795. TENNIS Rotterdam. ABN Amro World Tennis Tour nament, 1,9 miljoen gulden. Kwartfinales Henman (GBr/5) - Hrbaty (Slw) 7-6 6-2, Pioline (Fra/8) - Kiefer (Dui/2) 2-6 6-3 7-5, KuMmkuv iK'u- 11 Rusedski (GBr/7) 6-7 6-4 6-4, Golmard (Fra) - Norman (Zwe/3) 6-4 6-3 Halve fi- nales- Golmard - Pioline, Kafelnikov - Hen- Dubbel, kwartfinales: Adams/De Jager (ZAf/2) - Schalken/Sluiter (Ned) 6-1 7-5 Novak/Rikl (Tsj) - Delaitre/Tarango (Fra/VSt/3) 6-2 4-6 7-5. Halve finales Ar- thurs/Stolle (Aus/1) - Henman/Kafelnikov (GBr/Rus), Novak/Rikl - Adams/De Jager (ZAf). Hannover. Vrouwen, 1,2 miljoen gulden. Kwartfinale Serena Williams (VSt/1) - Schnyder (Zwi/8) 6-1 6-4, Mauresmo (Fra/3) - Smashnova (lsr)-6-2 6-1, Sidot (Fra) - Boogert (Ned) 6-4 6-2, Chladkova (Tsj) - Kremer (Lux) 6-2 6-3 Halve finales Williams - Mauresmo, Sidot - Chladkova Memphis. Mannen, 1,8 miljoen gulden. Derde ronde Larsson (Zwe/16) - Philip- poussis (Aus/1) walk over (Philippoussis geblesseerd), Haas (Dui/2) - Tillström (Zwe) 2-6 6-3 7-5, Byron Black (Zim/13) - Woodruff (VSt/4) 6-2 3-6 6-4, Chang (VSt/5) - Gumy (Arg/12) 6-2 6-0, Ferreira (ZAf/7) - Mami.t (VSt) 2-6 6-2 6-2, Sargsi- an (Arm/11) - Tieleman (Ita) 6-2 6-2 Kwartfinale: Sa (Bra) - Sargsian 6-4 6-4 WIELRENNEN Ronde van Zuid-Afrika, zevende etappe Paarl - Atlantis: 1 Cooke (Aus) 103.2 km in 2.31.52. 2 Dewald (Dui) 0 12. 3. Hondo (Dut). 4 Van Steen (Ned), 5 Michaelsen (Den) Algemeen klassement 1 Steinhauser (Dui) 24.29.33. 2 Elli (Ita) 1.45. 3 Ordowski (Dui) 3.52, 4 Michaelsen 4 04. 5. Hondo 4 41. 6e Prueba Challenge Lloret de Mar, vijfde en laatste etappe: 1 Van Haecke (8el) 132 km in 3.07.22 (42,270 km/uur), 2 Schumann (Dui), 3. Hiemstra (Ned). 4. Ludovic Capelle (Bel). 5. Edo (Spa), 6 Van der Wol (Ned) Eindstand 1 Van Haecke 197 punten, 2. Van Schalen (Ned) 162, 3 Orvalho (Ned) 149, 4. Jeurissen (Ned) 143, 5 Ypenburg (Ned)139. Umag. Grote Prijs van Umag. Derde etappe 1 Zandain (Ita) 143 km in 3.38.11. 2. Skelde (Den), 3. Petek (Slv) 0.59, 8 Legtenberg (Ned) 2 21. 33. Ta len, 52. Ter Schure, 56 Dunning, 72. Hoedemakers, 110. Luppes 11.47, 117 Den Braber. Net als twee weken geleden te gen Feyenoord verspeelde For tuna Sittard ook in de slotfase tegen FC Twente een voor sprong. Ter Avest bezorgde de nummer vier in blessuretijd de gelijkmaker, 2-2. Fortuna schiet niet veel op met het punt, want NEC en MW kunnen vandaag drie punten uitlopen öp de Limburgers. Volgens de naar Feyenoord vertrekkende trainer Van Mar wijk is Fortuna nu wel op de goede weg. „Het belangrijkste is dat de spelers de wil om te win nen meer hebben dan voor de winterstop." In de wedstrijd tegen num mer vier Twente bleek dat zijn spelers eindelijk zijn ontwaakt uit hun winterslaap. Fortuna toonde veerkracht en vocht voor de punten. De gelijkmaker was daarom extra zuur. De club versterkte zich onlangs boven dien met de Vitesse-huurlingen Amoah en Van der Schaaf. Met name de begaafde aanvaller Amoah is een aanwinst. Twente overrompelde de Limburgers. Al na twee minu ten en twaalf seconden zette Vennegoor of Hesselink de Tukkers op voorsprong. Het was al de dertiende treffer dit seizoen van de pas 20-jarige 'Lange Jan'. Even later kopte hij naast. For tuna hervond zich na een slechte start en kwam in de 12de minuut op 1-1 via Amoah. Hij profiteerde van slecht ver dedigen van Peiremans. Via De Witte en Peiremans kreeg Twente daarna de beste kan sen. Het werd 2-1 door een kopbal van Gerritsen na een voorzet van Landerl. Twente wachtte daarna op een uitbraak, maar de ploeg van Rutten speelde almaar zwakker. De defensie oogde niet solide en de spelers leden veel balverlies. Amoah had diep in de tweede helft twee keer de kans de wedstrijd te beslissen, maar het ontbrak hem aan for tuin. Twente herstelde zich in de slotfase, Ter Avest maakte gelijk. martun van beeten Wie Cedric Pioline gistermid dag uit de kleedkamer zag strompelen, zou waarschijnlijk geen stuiver geven voor zijn kansen op het ATP-toernooi van Rotterdam. De Fransman had net in de kwart finales in een zware drie setter (2-6, 6-3, 7-5) de Duitse nummer vier van de wereld Nicolas Kiefer verrast en oogde weer eens als iemand die voor straf professioneel ten nisser is. Het is het imago van de man die uitstraalt dat hij gebukt gaat onder alles wat het leven te bie den heeft. De hangende schou ders, de slome tred. de doffe ogen. En de haardos van ie mand die net uit bed komt en is vergeten zijn haren te kammen. Lacht hij, dan glimmen de oog jes nog niet. Maar. weten zijn collega's; die schijn bedriegt. Pioline, vijftiende op de wereld ranglijst, is een uitstekende ten nisser die ook nog eens op alle baansoorten uit de voeten kan. Vooral zijn doorgeslagen back hand is een lust voor het oog. Z'n kwaliteiten zijn bij de kenners onomstreden, alleen mentaal heeft Pioline een pro bleem. Hij blokkeert nogal eens als het er echt om gaat en dat heeft een veel te lege prijzen- kast tot gevolg. In de eerste zes jaar van zijn carrière bereikte Pioline negen finales, maar steeds verloor hij. Pas in 1996 sloeg de choker' toe op her be scheiden toernooi van Kopen hagen. In Praag en Nottingham, ook twee evenementen in de marge, mocht hij later ook de beker omhoog houden. Twee Grand Slam-finales eindigden in een teleurstelling. Op de US Open (1993) en Wimbledon (1997) moest hij zijn meerdere erkennen in Pete Sampras. Pioline werd in eigen land lang gezien als een rare kwie- bus. Hij trok altijd zijn eigen plan, tenniste vooral voor zich zelf en hikte aan tegen de po pulariteit van zijn expressieve voorgangers Henri Leconte en Yannick Noah. Pioline zal hun rol nooit kunnen overnemen. De introverte alleskunner zou het niet eens willen. Zijn uitstraling komt uit z'n racket en dank zij de Davis Cup heeft Pioline de Fransen, die hij in Parijs-Bercy ooit kwaad z'n middelvinger toonde, voor zich kunnen winnen. Hij hielp Frankrijk in 1996 aan de Davis Cup (winst in de finale tegen Zwèden) en leek dat vorig jaar opnieuw te gaan doen. Maar toen moest hij in de finale in Nice zijn meerdere erkennen in Mark Philippoussis en zijn Au stralische teamgenoten. Tegen Nicolas Kiefer leek Pioline lang op weg om weer eens anoniem te vertrekken Met 6-2 was hij kansloos in de eerste set, maar in de tweede vocht de Fransman netjes terug (6-3). Bij Kiefer was het beste eraf. Hij verspeelde een break voorsprong en leverde op 5-5 zijn opslag zonder verzet in. Het bereiken van de halve fi nales is het grootste succes voor Pioline dit seizoen. Zo sneuvelde hij in de eerste ronde van de Australian Open en twee weken terug kon hij Frankrijk in de eerste ronde van de Davis Cup niet langs Brazilië helpen. In Florianapolis verloor Pioline in het enkelspel van Fernando Meligeni en ging hij in de dub bel onderuit met Nicolas Escu- de. De 30-jarige nummer een van Frankrijk zal daarom in de Grand Slam-toernooien moe ten uitblinken. „Dat is ook mijn belangrijkste doel dit jaar. Voor de rest hoef ik me echt niet meer te bewijzen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39