Alleen de koffiekan staat nog niet klaar an los zand een kasteeltje bouwen Ill Sport Stand van zaken in Leidse regio Scheenkappen? - tRDAG 19 FEBRUARI 2000 Vrouwenvoetbal is geen stiefkindje meer bij UVS dochter van UVS-bestuurslid Frans de Jong was ek op voetbal. Dat was de reden dat De Jong en seizoenen geleden bij de blauwwitten een ivenafdeling opzette. „Er zijn wel wat oudere le- binnen de club die het nog steeds niets vinden, hun aantal neemt af. Langzaam maar zeker :n we de waardering gekregen die we verdie- We horen er helemaal bij. Ik merk ook dat meer UVS'ers naar de vrouwen komen kij- het zo lang heeft geduurd voordat de sport bepaalde mate van volwassenheid bereikte, wijt ong voor een deel aan zogeheten 'typische vrou- •problemen'. „Als een jongen verkering krijgt, hij gewoon voetballen. Vrouwen of meisjes en op zo'n moment toch vaak aan stoppen. 1 ouderwets, maar in de praktijk is het nog vaak erder zijn vrouwen veel minder club-gebonden, lebben nu drie elftallen en ik kan niet met ze- eid zeggen of dat komend seizoen weer zo zal Vrouwen zeggen sneller op dan jongens of nen. Een ongelukkige schop op de training soms nog maanden na en als je niet ingrijpt, doedt het de onderlinge sfeer en volgen er af- ngen. Mannen hebben toch zoiets van; biertje ten, zand erover." an is er nog het aparte probleem dat veel vrou- •oetbal-trainers bij hun aantreden een heel elf- leenemen van hun oude club. Na een paar jaar ■kt zo'n coach en dan ben je ook weer een heel kwijt. De vrouwentak van De Sleutels, toch een liging die zijn naamsbekendheid dankt aan het «voetbal, is aan dat verschijnsel ten onder ge- is daarvan verschoond gebleven. Van de Berg Jong zijn er trots op dat de huidige selectie ichttien vrouwen een hechte groep vormt waar g elnks de bijna troosteloze laatste plek in de eerste nauwelijks een onvertogen woord valt. Op het Heine veranderingen binnen de club werden nder gewaardeerd. Bijvoorbeeld dat in het club- op een groot standenbord ook de uitslagen van IU! rouwenteam zijn opgenomen, naast die van de standaardelftallen. „De wil om gelijkheid te en, is er bij UVS. Bij een wedstrijdbespreking en wij altijd nog vragen om een kan koffie ter- Ie er bij een bespreking van de mannen auto- ch staat. Inderdaad, het gaat nog om kleine za- Ms het hoofdveld vrij is, spelen wij daarop. Dat voor kort ondenkbaar." J'dl; I, opl imago van het vrouwenvoetbal is dan wel ver- maar het niveau is volgens Van de Berg nog lephavenant meegegroeid. „Dat heeft te maken iet feit dat nog steeds veel vrouwen die aan al doen op relatief late leeftijd zijn begonnen, een meisje op haar zestiende nog de grondbe- en moet bijbrengen, dan schiet dat vaak niet oor vrouwentrainers is het zaak om vooral en- iasme over te brengen en niet aan het spelletje len schaven. Het is ook niet eerlijk om met een ïenbril' naar vrouwenvoetbal te kijken. Je mag [gelijking tussen mannen- en vrouwenvoetbal niet maken. Het is meer dan alleen het ver assen man en vrouw. Het is ook een eeuw tra- egenover pakweg twintig jaar. De training bij UVS. Van de Berg ziet hoe Brienneke Mieremet aanzet voor een sprint FOTO mark lamers De cijfers liegen niet. Ook onder vrouwen is voetbal inmiddels de meest beoefende sport in Nederland. De opmars ging gepaard met een strijd die nog steeds niet helemaal is beslecht. Nog altijd wordt het vrouwenvoetbal bij veel clubs, de KNVB en ook in de media als een stiefkindje behandeld. Het mannenbolwerk dat voetbal nog altijd is, heeft meer dan twintig jaar geleden de deuren geopend, maar echte gastvrijheid moest worden afgedwongen. Bij UVS is er inmiddels sprake van een bijna volledige integratie en gelijke behandeling, beweert trainer Albert van de Berg die ook bij UDO, Ter Leede en Alkmania de vrouwentak onder zijn hoede had. Het wachten is op een meer algemene erkenning. door I.OMAN LEEFMANS discussie. Daar kijkt bij ons niemand van op. En ik ben de enige Ajax-aanhanger in de familie dus dis cussies zijn er zat." Mieremet trapte pas op haar zestiende voor het eerst tegen een bal. „Ik moet het in vergelijking met Jaclyn ook meer van mijn inzet hebben. Vroeger was ik echt een meisje. Paardrijden en zo. Voetbal ben ik pas later leuk gaan vinden. Mijn omgeving heeft daar over het algemeen positief op gereageerd. Zeker als je zegt dat je in de eerste klasse speelt. 'Jij? Voetbal?', vragen ze dan, want er zijn er nog genoeg die zich bij vrouwenvoetbal van die types met kortgeknipt haar en een tuinpak voorstellen." Het chronisch gebrek aan aandacht in kranten en op tv, daar zijn vrouwenvoetballers en hun begelei ding aan gewend geraakt. Mieremet: „Mijn zus speelt in Alecto 1 en mijn broer in RCL 1. Zij trainen iets vaker, maar ik heb niet echt het idee dat ik min der fanatiek of op een minder niveau bezig ben. Toch komen zij regelmatig in het nieuws en ik van daag voor het eerst." Trainer Van de Berg ziet het in de toekomst wel goedkomen met het vrouwenvoetbal. Het spelpeil, de aandacht en waardering zullen de komende jaren alleen maar toenemen. Toch zijn er nog van die mo menten dat het lijkt alsof de klok twee decennia lang heeft stilgestaan. Dan blijkt dat de aloude minach ting nog altijd bestaat. „Scheidsrechters die ons moeten fluiten en dan vooraf nota bene aan mij fluisterend komen vragen: 'Gelden er bij de vrouwen andere regels?' en 'Jullie spelen toch ook twee keer 45 minuten?' Dan heb ik echt zin om te zeggen: Kom meiden, dit heeft geen zin. Laten we maar naar huis gaan." „Aan de andere kant moet het echt maar eens af- gingen. Ter Leede heeft zelfs een budget van 'dat gelopen moet zijn met het beeld dat het gaat om een wil-je niet-weten' hoeveel. Daar worden echt speel- groepje huismoeders die met de zomer in aantocht sters gehaald. Dat gaat UVS weer te ver." wat aan hun lijn willen gaan doen onder leiding van een goedwillende broer of vader. Bij UVS gaat het er Brienneke Mieremet en Jaclyn Leiwakabessy spe- serieus aan toe, net als bij de meeste andere vereni- len samen in UVS 1 en zijn wat ervaring betreft te genpolen. Leiwakabessy (haar broer Virgil speelt in het eerste van Lugdunum) komt uit een echte voet balfamilie waar zij van kindsaf aan met de mannen en jongens meedeed. Ze voetbalt dan ook al vanaf haar negende. „Als we met de familie voetbal op tv kijken, meng ik me rustig in een voetbaltechnische Leiden en omstreken telt momenteel 41 vrouwenelftallen; 18 op zaterdag en 23 op zon dag. Deze teams zijn verdeeld over 22 ver enigingen. In de stad Leiden voetballen er slechts vijf Docos 1, FC Rijnland 1 en UVS 1, 2 en 3) en in Alphen zelfs maar twee (Alphia 1 en Alphen 1). Drie elftallen zijn vertegen woordigd op landelijk niveau: Ter Leede 1 en 2 en UVS 1. Nog eens drie clubs (SJC, RCL en Allcmania) spelen in de tweede klasse en de overige 35 elftallen ko men uit in de onderste regionen. Iduna uit Ter Aar is de enige voetbal vereniging in de regio die alleen vrouwen als leden heeft. Geen en kele club heeft vier vrouwenelftallen. Vijf verenigingen beschik ken over drie teams: Alkmania, Ter Leede, FC Lisse, UVS en Ber- nardus. Eén club werd ooit landskampioen: Alkmania in het sei zoen 1978-1979. Ter Leede staat momenteel tweede in de hoofd klasse. e Heederik is trots op Fiks T iEEST GERARD BAAS 'a|vas er in Delft een plein niets mee gedaan werd. levond zich tussen een ongezellige flatgebou- dvei n de wind had er vrij spel. ;n versnelden hun pas zo snel mogelijk over te :n lopen. Het plein was 'leederik, manager bij een ïgbouwvereniging, een in het oog. De trainster Oegstgeester korbalclub louwde ('met mijn team, n eentje kan ik niks') de lakte om tot een speel- waar mensen met een rt-baan de organisatie en ;elijkse leiding voeren. „Ik er wel eens langs. Het is Je ziet kinderen van ertig verschillende cultu- ïet elkaar spelen en ook luders gaan nu veel beter Ikaar om." derik vindt de vergelijking aar werk bij Fiks, dat van bij een zege op GKV (H) weert naar de eerste klas- erdreven maar ze is het er ens dat er een paar over- msten zijn. „Met los zand n we bij Fiks een kasteel- louwd. Ik kan nu genieten lijn ploeg en dat was in £in niet het geval." Haar indruk was namelijk niet jsitief. „Ze waren alleen thzelf en met de scheids- bezig. Ik wist meteen ik moest beginnen. Mijn moeten voorbeeldge- tonen en om dat in de te krijgen moet je als langs de lijn extra rustig kalme houding brengt dingen met zich mee. ïerste is mijn ploeg alleen met korfbal bezig. Als je bent, moet je het pro- niet bij je houden, maar tegenstander leggen. Dat lijn ploeg steeds meer en en nu ben ik trots op ze. feede weten ze dat ik alles zeg voor 100 procent Het is ook de manier P ik op mijn werk func- t Daar geef ik leiding aan oep van vijftien mensen, ft ze allemaal de zeker den dat ze meetellen. Je mensen stimuleren om Trainster Anke Heederik kan vanavond met Fiks promoveren naar de eerste klasse. foto taco van der eb net iets meer of iets anders te Heederik vindt wel dat ze veel ik geen groot risico. Ik denk dat doen dan ze dachten dat ze in vraagt van haar ploeg. „Ze trai- het goed werkt om volwassen zich hadden. Ik geniet zo van nen twee keer per week, maar mensen verantwoordelijkheid mijn werk als ik zie dat mensen ze hebben het recht om een te geven. Alleen dan kun je ze boven zichzelf uitstijgen." baaidag op te nemen. Dat vind optimaal laten presteren. Aan de baaldag-regel hebben ze bij Fiks wel moeten wennen, maar het aantal afmeldingen is mini maal. Niemand heeft ooit de grens overschreden." Ook op een ander gebied heeft Anke Heederik gezorgd voor een cultuurverandering bij Fiks. Tegenwoordig is elke spe ler gelijk. „Ik geloof er niet in dat je jonge korfballers moet la ten wennen aan de sfeer. Als je met het eerste meegaat als wis selspeler, betekent dat dat je er op moet rekenen dat je speelt. In het begin heb ik wel eens mijn beste speler uit het veld gehaald. Wat doet zij nou, zag je iedereen denken. Maar het werkte wel. Van hoog tot laag, al mijn spelers weten dat ze er bijhoren. Als je als coach eerlijk bent, krijg je daar van je ploeg enorm veel voor terug aan inzet en zelfvertrouwen. Dat vertaalt zich in progressie en het beter maken van een ploeg is iets fantastisch voor een coach. Als je dat proces meemaakt weet je dat het het waard is om er zo veel tijd in te stoppen." Ooit speelde de 48-jarige Heederik, moeder van een zoon van 21 en een dochter van 23, twee interlands tegen België. „Dat ik gekozen werd verbaas de me. Ik zal wel toevallig een keer goed gespeeld hebben toen de bondscoach kwam kij ken." Wanneer het precies was, weet ze niet meer en wat de scores waren ook niet. Het boeit haar niet zo. Het heeft haar nooit zo geboeid „Korfbal deed ik omdat ik het leuk vond. Echt van levensbelang was het niet voor mij." Bondscoach Ben Crum vroeg in die tijd nog aan haar clubcoach bij Fortuna of ze wel plezier had in het spelen voor Oranje. „Crum vond mij maar een rare. Hij had nooit een international meegemaakt die niet razend enthousiast werd over het korfballen voor het Nederlands team. Ik vond het ook niet zo gezellig in dat team. Er was veel afgunst en onderlinge concurrentie. Com petitief spelen is geweldig maar het moet wel normaal blijven. Lyrisch worden over korfbal zit trouwens sowieso niet in mij. Ik heb geen idee waar die oranje shirtjes liggen." Sinds 1 januari van dit jaar is het voor alle voetballers verplicht om scheenbescher mers te dragen. Werkt die maatregel? Piet Diependaal, scheidsrechter uit Sassen- heim: „Ik pas de regel streng toe. Als een speler geen scheenbeschermers aan heeft, dan doet hij niet mee. Ik hond bij het warm lopen mijn ogen goed open, aan een doelverdediger met een lange broek vraag ik of hij scheenbe schermers draagt. Het is bij mij één keer voorgekomen dat voor de aftrap bleek dat niet iedereen scheenbescher mers had, het ging om een stuk of drie spelers, 't Was bij een wedstrijd van WSB 5 op zondag. Toen zeiden ze: 'Nou, dan gaan we toch naar huis'. Maar binnen vijf minuten waren ze te rug, hoor, met scheenbeschermers. Zo'n actie wordt je niet in dank afge- nomen, ook niet door de tegenpartij. ^2 Maar ik denk dat het belangrijk is voor de veiligheid van de spelers, de KNVB heeft de regel niet gemaakt voor de winkeliers, maar om ernstige beenbles- m sures te voorkomen. Sommige scheids- rech ters durven zich n iet zo streng op te stellen, die moeten nog een drempel over. Maar ik heb daar geen moeite Q Willem Hulsebosch, aanvoerder van WSB 5: Twee weken geleden waren er twee jongens van ons zonder scheenbescher mers. Eentje was ze vergeten, dat had zo z'n redenen. We hadden de vorige avond een feestje gehad. We zijn een vrij jong team en het gebeurt wel vaker dat we na het stappen op zaterdag avond iemand op zondagochtend uit z'n nest moeten halen. Dan vergeet je snel wat. Maar die jongen heeft de scheenbeschermers geleend van een wisselspeler langs de kant. De ander is ge woon zonder beschermers gaan voetballen. Dat heeft de scheidsrechter niet doorgehad, omdat hij zijn sokken heel hoog had opgetrokken. Hij is klein en dik en heeft nogal dikke kuiten, dus dat kon wel zo. In de rust is hij naar de kant gegaan. Ik heb direct tegen de scheidsrechter gezegd dat hij groot gelijk had. Iedereen weet dat het ver plicht is om scheenbeschermers te dragen. En we moeten allemaal toch weer werken op maandag. Daarom speel ik zelf ook nooit zonder, anders kun je geen duel ingaan. Marco van der Plas, aanvoerder van Katwijk, speelde voor 1 januari altijd zonder scheenbe schermers: „Ik heb altijd zonder scheenbeschermers ge speeld omdat ik er niet tegen kan als ik mijn kousen bij mijn knie moet vastbinden. Nu ge bruik ik van die hele kleintjes, waarmee ook de F-junioren spelen. Tot nu toe zij we één keer ge controleerd, de scheidsrechter zei er niets van. Dat kan ook moeilijk want nergens staat in de reglementen hoe groot ze moeten zijn. Je kan zelfs met een bierviltje spelen. Of het geen netter gezicht is wanneer iedereen met opgetrokken kousen speelt? Heb je die Carlo van Zeist van Ter Leede wel eens zien spelen? Met die lange stelten en die kousen die tot halverwege zijn scheenbeen komen. Dat is pas geen gezicht. Grapje hoor, hij zit hier te kaarten. Wat is troef jongens?" Wijnand Rijsdam, lid van de scheidsrechters- commissie van district West III: „Het leeft niet erg onder de scheidsrechters, ik heb er nog niemand over gehoord. Het is ver plicht, laat daar geen twijfel over bestaan. Maar stel nu dat er iemand bij Katwijk 12 tegen Rijns- burgse Boys 19 zonder scheenbeschermers staat. Moet je zo iemand dan uitsluiten? Kousen opha len en voetballen zou ik zeggen. Arts-assistent op de eerste-hulpafdeling van het LUMC: „Zijn scheenbeschermers tegenwoordig verplicht op het voetbalveld? Daar hoor ik van op, dat lijkt me een goede maatregel. Ik kan niet zeggen of we daardoor minder geblesseerden krijgen hier op de afdeling. Ik denk niet dat daar al cij fers over beschikbaar zijn. TEKST JANET VAN DUK/WILLEM SPIERDUK FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37