w Toerisme PECH REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN eiteloos duikt snorkel-instructrice Delisha naar vijf meter diepte voor een onderonsje met de dolfijnen. Er is er in Dolphin Reef eentje die nog wel eens wil happen. Banji is dat, een tweejarig jonkie. Maar doorbijten, doet hij niet. Daarvoor zijn dolfijnen veel te lief. Zo lief dat ze zich zelfs laten aaien. En zich tegen je aan schurken. Duiken met de dolfijnen. Onvergetelijk INEKE BERKHOUT Niets ten nadele van Skippy en Lassie. Maar de charme van een dolfijn is groter. Flipper van dichtbij zien en zelfs aanraken, wie heeft dat niet als jeugd droom gehad? Op Dolphin Reef in Eilat is die hartenwens te realiseren. Elf Flippers zwem men daar. Luisterend naar na men als Dana, Domino, Shy, Banji, Jasu en de benjamin van allemaal, Jumper. Een aan de kust afgebakend bassin is hun thuis: Dolphin Reef. Maar kie zen ze voor het ruime sop dan kunnen ze dat doen via twee openingen. Geen gevangen schap dus. De dieren kiezen zelf voor een leven in het veer tien meter diepe pierebadje. Omdat - zo blijkt - de uitermate intelligente zoogdieren graag in het gezelschap van mensen ver keren. Het hele jaar door is het op Dolphin Reef 'n komen en gaan van snorkelende en dui kende dolfijnliefhebbers. Elk half uiir weer, wordt er een nieuw peloton losgelaten. Dat de dolfijnen hier geen schoon genoeg van krijgen verbaast misschien, -maar aan de andere kant is een zwiep van de staart genoeg om je op afstand te houden. Ze bepalen zelf wel of ze naar je toekomen. Wat ook problemen kan geven. Want wat te doen met mijn angst voor alles wat ongevraagd om en tegen me aan zwemt? Daarom besloot ik eerst maar Hun onderzoekende blik neemt je van snorkel tot flippers op. Is VA t Duikers op het droge bij Dolphin Reef in Israël. eens te gaan snorkelen. Zodat de dolfijnen voorzichtig kennis konden maken met mij: een Hollandse orka. Een beetje vis is voor mij al voldoende om als een tweede Jezus over het water terug te lopen, maar achteraf viel het reuze mee! Vissen blij ken helemaal geen behoefte te hebben om zich tegen je aan te schurken. Als je de instructies van juf Delisha maar volgt: niet aan de vinnen hangen, niet met je vingers in het luchtgat bo venop en in de geslachtsdelen poeren en niet als een ongeleid projectiel op de dieren afschie ten. Ze komen - het zij nog maals gezegd - zelf wel als ze daar zin in hebben. Zo niet dan heb je pech gehad. Happen Oh ja, een extra waarschuwing nog voor de 2-jarige Banji. Uit speelsheid wil hij nog wel eens in de armen van de bezoekers te happen. Maar dat is geen re den tot paniek, want hij bijt niet echt door. Gewoon je armen over de borst kruisen en hem je rug toekeren. Ja, juf! Maar in tussen had een lid van een an der snorkelploegje al de schrik van haar leven gekregen. Glun derend (en opgelucht) vertelt ze dat het vergelijkbaar was met het speelse happen van een hond of kat. Mij echter, brengt de gebeurtenis tot het rotsvaste voornemen om oersaai en ge zapig rond te dobberen. Banji - hoe lief ook - moet vooral niet denken dat ik in ben voor een spelletje. Maar eerst dat rubberen pak aan. Aardig detail van dit wetsuit is dat hpt blijft drijven. Je hoeft zelf niets* te doen. Dat is vooral een uitkomst voor ge handicapte en autistische kin deren. Diezelfde dag nog kreeg ik een prachtig voorbeeld te zien van de interactie tussen een dolfijn en een geestelijk ge handicapt jongetje. Het kind wilde wel in een wetsuit maar vertikte het om een snorkel op te zetten. Alsof ie begreep wat er gaande was, blééf één van de dolfijnen rustig voor het kind drijven zodat het ventje het naar believen kon koesteren. Ontroerend! Eenmaal in actie imiteren wij braaf elke handeling van de juf. Spugen in het masker (zodat het niet beslaat), zwemvliezen aan, snorkel in de mond en hupsakee. Het eerste wat onder water opvalt, is de serene stilte. Slechts de hoge fluittonen en de geluiden van de dolfijnen zijn hoorbaar. Het zicht is voor treffelijk en zie, we hebben di rect Anschluss. Uit het niets doemen er onder en rechts van mij twee dolfijnen op. Dat is even slikken: drie meter zoog dier voor je masker. Dat is nog langer dan een driezitsbank. Maar het went snel. Soepel en gracieus zwemmen ze om me heen. Ondersteboven, op de zij, achterstevoren... En die ogen iaHHSr - Na het duiken weer gewoon ademhalen en even napraten met instructeur Ronan Dume (rechts). dan! Bijna menselijk. Hun on derzoekende blik neemt je van snorkel tot flippers op. Om ver legen van te worden. Je hoort ze denken: wat heeft de juf nu weer op sleeptouw? Gewillig la ten ze zich aaien en betasten. Hun huid lijkt op veerkrachtig rubber. Ze duiken, springen en spelen met elkaar. Veel te snel zijn de dertig minuten voorbij. Dit ga ik beslist nog een tweede keer doen. Halloween De tweede snorkelronde is al even indrukwekkend als de voorgaande en overmoedig ge worden besluit ik ook te gaan duiken. Het liefst met instruc teur Ronan Dume want die schijnt een magnetische aan trekkingskracht te hebben op dolfijnen. Opnieuw een wetsuit passen. Bijpassende zwemvlie zen en klaar is je Halloween outfit. De instructie is grondig dit keer. Welke tekens gebruik je om te communiceren? Hoe kun je dichtgeklapte oren weer open krijgen? Op wat voor een manier leeg je een volgelopen masker? Niet te snel ademen ook, want dan ga je hyperventi leren. Allemaal instructies om in le ven te blijven. En dan ook nog naar dolfijnen kijken? Druk, druk, druk. Gelieve ook niet te zwemmen met de Dutch move- ment (schoolslag) want dan zou je een instructeur kunnen be schadigen. Wilde ik dit echt? Ja, geen ontkomen aan. Eerst een loodgordel om zodat je niet als een boei komt bovendrijven, daarna een opblaasbaar vest aan waar de fles aan vastzit. Je armen langs je lichaam laten hangen, is straks niet meer mo gelijk, want je borsten zitten in middels onder je oksels. Dan op een drafje met klotsende fles naar het water toe. Het spuug- -in-masker-ritueel, zwemvlie zen aan... even je hoofd onder water... Geen paniek? Mooi. Duiken! Hoed af voor de duikinstruc- teurs. Mensen die zonder zuur stofmasker al staan te stuiteren van de zenuwen weten ze te Icalmeren, onderwater te krij gen en daar nog te houden ook. De eerste paar meter onder wa ter gaan goed. Luchtbellen sis sen langs m'n masker. Hand in hand komen we aan bij het luik: een opening in het net dat de instructeur als een gordijn omhoog trekt. Paniek. Wat als ik daar met mijn fles of iets an ders in blijf hangen? Geen tijd om erover na te denken want de vastberaden greep van Du me trekt me als een gevuld trai- lernet achter zich aan. Hij knipt twee keer met zijn vingers en daar is de eerste dolfijn al. Oh, nee hè. Ik heb het veel te druk met ademhalen, met overleven, moet ik al binnen een minuut een dolfijn aaien. Toch maar doen. Zeepaard Dit is nog leuker dan snorkelen. Je bent niet afhankelijk van dol fijnen die naar de oppervlakte komen maar gaat zelf richting bodem. Indrukwekkend. Ik heb moeite om horizontaal te blij ven, voel de weerstand in het water. In tegenstelling tot Du me vertoon ik een aardige gelij kenis met een zeepaard. Hoe kan dat nou? Ik voel me steeds meer een blok aan zijn been, in dit geval hand. Alsof hij gedach ten kan lezen duwt hij met één beweging mijn beide knieën omhoog. Eindelijk weer in ba lans^ De volgende dolfijn dient zich aan. Hij (of zij?) cirkelt om ons heen, laat zich vertroetelen door Dume en neemt mij aan dachtig op. Kennelijk kom ik door de ballotage want al snel komt ie langszij om zich lang durig te laten strelen. Wat een magnifieke dieren! Maar dan is er ineens paniek. Of het door ontroering of door onkunde komt weet ik niet, maar mijn oren raken dicht. Ik lig weer eens verticaal en ben me akelig bewust van mijn ademhaling. Voor mijn gevoel slurp ik in een paar teugen mijn hele fles leeg. Ik wil na^ir boven, gewoon ademen. Wat is duiken vermoeiend. Hoe hij er in slaag de, is me nog een raadsel, maar Dume kreeg me weer rustig en in het gareel. De resterende tien minuten verlopen zonder pro blemen. Terug door het luik en naai' de oppervlakte dus maar? Nee. Dume heeft nog een toe gift op vier meter diepte: pastel- kleurige anemonen die open en dicht gaan als je ze aanraakt. Wat is duiken toch prachtig. Reef Beach P.O.B. 104 Eilal 88100 Israël Telefoon 972-7-637.59.35. Fax: 972-7-6373j824 e-mail: reef netvision.net.il HYPERLINK http://www.doIpliin.ca.il http://www.dolphin.coil Openingstijden: H - 17 uur. Trainingslijden dolfijnen: 10.12, 14 en 16 uiir. Enlree: 35 Nis (17 gulden'. Snorkelen: 10 jaar en ouder, 48 dollar incl. entree. Introductieduik: 8 jaar en ouder, 5B dollar inr.1. entree. Temperatuur Rode Zee: 21 C. Amsterdam - Ovda (50 km van Eilat). Vliegtijd: vier uur en twintig minuten. Re I 5 13 E .He H T E N Onderwater-museum Op het eiland Rügen (Oostzee) is in de voormalige ge bouwen van de veerdienst in Sassnitz een Museum voor Onderwaterarcheologie geopend. De collectie toont on der meer de resultaten van het ruim acht jaar geleden begonnen onderzeese onderzoek voor de kust van ooste lijk Duitsland. Ook is een (nagebouwde) wrakkenvind- plaats te zien. De verzameling wordt in de nabije toe komst uitgebreid met een glazen bassin waarin het wrak van een 650 jaar oud zeilschip kan worden bewonderd. De restauratie van.de twintig meter lange boor is in volle gang. Milieujutten Stranden schoonmaken in je vakantie. Dat lijkt een smerig en vervelend karweitje, maar dat is het niet, ver zekert de Nederlandse Jeugd Herbergen Centrale (NJHC), de bedenker van het natuurvriendelijke arran gement 'Milieujutten op de Wadden'. De schoonmaak actie wordt in de voorjaarsvakantie (27 februari-11 maart) georganiseerd vanuit de NJHC-jeugdherbergen op Ameland, Terschelling en Texel. Tijdens zeven eer dere milieujut-acties haalden honderden jongeren in to taal 200.000 kilo plastic, touw, glas, blik en andere troep van het strand. In de ochtenden wordt er gewerkt, 's middags is er vrije tijd en s' avonds staan er films, juttersverhalen en milieu-workshops op het programma. Er zijn vierdaagse en weekarrangementen. Informatie en reserveren: telefoon (0562).44.31.15. Onderzee In Port Aventura in het Spaanse Salou wordt hard ge werkt aan een nieuwe attractie die in het voorjaar van 2000 in gebruik zal worden genomen. De 'Sea Odyssey' is ondergebracht in een enorm gebouw van zo'n 2500 vierkante meter en bestaat onder meer uit een bewe gend platform dat bezoekers het idee geeft, dat ze zich in een onderzeeër bevinden. Meer dan 1600 passagiers per uur kunnen op deze manier 'afdalen' tot ver onder het wateroppervlak. FOTO'S ANNEKE GROEN Amsterdam 'Infopocket Amsterdam'. Dat is de naam van een boekje dat in samenwerking met uitgeverij Kosmos wordt uit gegeven door de VVV van de hoofdstad. Het kost 9,90 gulden, is verkrijgbaar bij de grote WV-kantoren in Ne derland en geeft informatie over onder meer bijzondere winkels, musea's en buurten in Amsterdam. Achterin staat een lijst met informatie over onder meer excuries, restaurants en café's. New Orleans Commodore Cruise Line organiseert het komende jaar voor het eerst rondvaarten vanuit New Orleans. De En chanted Isle, zoals het drie sterrenschip heet, vaart langs onder meer Cozumel, de Kaaimaneilanden en Montego Bay en keert na een week weer terug in de jazzstad aan de monding van de Mississippi. Daar is voor de passagiers nog twee nachten logies geboekt in een hotel niet ver van Bourbon Street. De introductie prijs bedraagt 2095 gulden (inclusief vliegreis). Informatie: Holland Cruise Centre, telefoon (023).529.03.04. u M Ik heb zelden autopech. En als ik op vakantie eens met panne langs de kant, van de weg sta, dan komt er altijd wel een echtpaar langs dat zich voorstelt als - ik noem maar een naam - 'Bakker, automonteur' en 'de vrouw van Bak ker'. Met die laatste drink ik vervolgens een be kertje koffie (uit de door haar meegevoerde ther mosfles), terwijl Bakker zich over het uitgeval len mechanisme buigt teneinde dat marcherend te krijgen. Hetgeen hem tot nu toe altijd is ge lukt. Slechts één keer liet Bakker mij in de steek. Dat was in aan het eind van de jaren zestig in de ein deloze bossen van Les Landes (Frankrijk). Van de ene op de andere seconde viel de motor van onze 2CV uit. Stilte, klinkklare stilte. Anderhalf uur lang. Toen verscheen aan de horizon een stofwolk waarin zich een camion voortbewoog met aan het stuur - ik noem maar een naam - meneer Dupont. Boerend, schommelend en - dat vooral - verschrikkelijk stinkend wrong hij zich uit de cabine. 'Hmmmmm'hoorden we hem al vlug brommen, pffff, c' est la bobine'. Waarna hij hulp ging ha len in Arcachon. Een uurtje later verscheen voor ons een repera- tiewagentje met daarin de plaatselijke au to tech neut. Ook boerend, schommelend en - ddt vooral - verschrikkelijk stinkend. Binnen vijf minuten kreeg hij ons eendje aan de praat en dat voor het - ook toen al - luttele bedrag van slechts twaalf Toch geef ik de voorkeur aan Bakker. Niet omdat hij goedkoper en sneller ter plaatse is, maar omdat hij niet stinkt. Hoogstens een beetje z'n adem. Maar dat ruik ik niet, als ik samen met mevrouw Bakker een bekertje koffie drink.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29