Lara en Indiana Gemaakt voor de zakelijke toekomst Boeken voor specialisten en beginners 2000 Multi Media Publisher is-/p poop?/! fERDAG 19 FEBRUARI 2000 SPEL van de WEEK Croft mag dan de meest ilaire (en zekere de meest borstige) avonturierster lit moment zijn, maar het genre werd op de markt gezet door Indiana Jones, legon ooit met de drie L Ifilms van George Lucas en kwamen er twee avontu- lellen bij, Last Crusade en ro, of Atlantis, die nog steeds klassiekers behoren. terwijl Lara in de afgelo- aren avonturen beleefde in wt eer succesvolle spellen is jnge tijd stil geweest rond ina, de charismatische ar- met hoed en zweep, oor Harrison Ford zo on- itelijk werd neergezet, is nu verandering in geko- door het spel Indiana lo- nd the Infernal Machine, >heel in de stijl van de Lara ■spellen is opgezet. Veel gen, klimmen, vechten en els oplossen dus in een imensionale omgeving. De vste Indy sluit naadloos p de eerdere spellen, die •di gens alweer een jaar of ze- d ud zijn en nog op disket- erden uitgebracht. Het is en de de nazi's zijn versla- ,tet Het is nu de opkomst van immunisme die de wes- wereld zorgen baart. Niet irechte, want met instem- van Stalin probeert een sche geleerde een helse ine uit de bijbelse oud- e herbouwen. Deze ma- is in stukken over de we- erspreid, maar de Russen en inmiddels weer wat on- len bij elkaar gebracht, loge duidelijk zijn dat de de vorm van energie- :heoloog, moet verhinde- ït het apparaat weer in el- vordt gezet, om de te omen dat de Stalinisti- da horden de wereld verove- )e speler gaat zelf aan de im alle onderdelen te ver- len en komt terecht in al- exotische locaties, maar Russische legerkampen tie eds gevonden 'artefacts' ukken. Indiana gebruikt irlijk zijn trouwe zweep, ook een revolver, een va ies, een machinegeweer en azooka om de vele vijan- an zich af te slaan. Ook de speler zich zien te red- een rubberboot, een Windows 2000 moet in de komende jaren zijn vruchten afwerpen JAN VAN DER NAT De echte spellenfanaten kun nen het maar beter in de winkel laten staan en wachten op het uitkomen van Windows ME, de opvolger van 98. Maar wie niet tot de 'hardcore gamers' be hoort lijkt niet te hoeven aarze len om Windows 2000 op zijn pc te installeren. De opvolger van NT4 is weliswaar vooral be doeld voor de zakelijke gebrui ker, maar kan moeiteloos in de thuisomgeving - ook dus als upgrade van 98 - worden inge past. Het is overigens niet gezegd dat spellen helemaal niet zouden draaien onder 2000. ,,Maar", zegt product manager Sander de Koster, „het is er niet voor gemaakt. Ik kreeg een paar da gen geleden overigens een test rapport van iemand, die bijna honderd games had getest met 2000 en bijna alles bleek te wer- jeep en in het klassieke mijn werkerskarretje (zie Temple of Doom, tweede film). Het spel zit goed in elkaar: de speler heeft heel veel te doen, en als een raadsel te lastig wordt geeft Indy zelf aanwijzingen. Jammer alleen dat Harrison Ford te duur was voor de makers, dus een goedkopere acteur heeft de tekst ingesproken. Met een 3D-kaart ziet het er allemaal goed uit, maar de beeldkwali teit blijft iets achter bij die van de nieuwste Lara Croft. Maar dat zal de trouwe fans van de doortastende archeoloog niets kunnen scheten. Laatste onthulling Sommige spelers dachten mis schien dat Lara Croft in haar nieuwste spel, de laatste ont hulling, volledig uit de kleren zou gaan, maar zij komen be drogen uit. Die uiteindelijke onthulling heeft alles te maken met de verwoestende wraak van de Egyptische god Seth, die per ongeluk door Lara is bevrijd uit de tombe waar hij 5000 jaar geleden door Horus was opge sloten. Seth dreigt de wereld te vernietigen en Lara moet haar foutje dus even corrigeren. De voluptueuze avonturierster moet zich dit keer een weg ba nen door tonnen zand en pira miden vol valstrikken en zom bies om de beschaving te red den. Leuk is dat het spel begint met de jonge Lara, nog voorzien van staartjes en bescheiden borst jes, die aan de hand van een Duitse archeoloog ervaring moet opdoen. Zo leert de speler de soms wat ingewikkelde be wegingen van de heldin ondér de knie te krijgen. Maar de er varen spelers, gepokt en gema zeld in de eerste drie delen, kunnen dat oefenlevel gerust overslaan. Lara IV biedt toch vooral meer van hetzelfde. Het blijft een knap spel dat er beter uitziet dan ooit, maar als gerou tineerde speler kom je niet voor echte verrassingen te staan. Wie echter geen genoeg kan krijgen van Lara, nog steeds de 'cyber- babe' bij uitstek, zal haar graag door al die nieuwe uitdagingen willen heenleiden. Min. systeemeisen: Pentium 166, 16 Mb Ram, Windows 95/98. 3D-kaart sterk aanbevolen. Be schikbaar gesteld door Atollsoft. Prijzen: omstreeks 90 gulden. 'Databom' op spel Internet-vandalen hebben de Windows 2000 Challen ge, het spel waarmee Micro soft de introductie van Windows 2000 omlijstte, vernield. Het spel, waaraan alleen mensen uit de Bene lux konden deelnemen, werd getroffen door een zo genoemde 'Denial-of Servi- ce'-aanval. Kwaadwillende, zieke geesten sturen dan een waar bombardement aan data naar een server, zodat geen normaal inter netverkeer meer mogelijk is, een actie waartegen nau welijks iets te doen is. On langs werd ook een aantal van de grootste websites ter wereld (Yahoo!, CNN en ZD- Net) gebombardeerd. Om dat het spel tijdsgebonden was - het eindigde bij de speach van Bill Gates - kan het niet worden hervat. Het gereserveerde prijzengeld gaat naar een goed doel, het 'Young Minds in Montoin- project. ken. Het probleem is echter dat veel spellen rechtstreeks de vi deokaart aansturen en dat pikt 2000 niet. Soms worden de schermen trager opgebouwd of werkt iets anders niet lekker. Vandaar dat wij eigenlijk tegen de gamers zeggen: hou het bij 98." Nederland was woensdag een van de eerste landen ter wereld waar Microsoft haar nieuwe be sturingsprogramma lanceerde. Er is heel lang aan gewerkt en het moet dan ook de basis zijn voor de komende jaren. Onge twijfeld zullen er aanpassingen worden gedaan, want bij tests is al gebleken dat ook Windows 2000 de onvermijdelijke bugs niet heeft kunnen weren. Het zouden er duizenden zijn, wil len sommigen doen geloven. De belangrijkste daarvan zullen via de bekende service packs worden ondervangen. Klanten zullen zich niet laten afschrik ken door dergelijke berichten, omdat nu eenmaal elk pro gramma kleine en grotere onef fenheden bevat. 'Bugs are a part of life', zei Theo Cordesius, directeur zakelijke toepassin gen van Compaq, dat als een van de eerste bedrijven Windows 2000 in de armen heeft gesloten. Windows 2000, dat donderdag middels een zogenoemde key note speach van Bill Gates, offi cieel ten doop werd gehouden, is volgens Microsoft het ideale platform voor de volgende ge neratie zakelijke automatise ring. Die zal zich vooral via het internet manifesteren en wat hardware betreft niet meer voornamelijk via desktop-pc's, maar in sterk toenemende mate via laptops, handheids en mo biele telefoons. Het moment dat je volledig kunt internetten met een gsm of zo'n mini-com puter is veel dichterbij dan me nigeen kan bevroeden. De af korting, waarop de computer wereld nu eenmaal gek is, is ook al bedacht: IYP - Internet in Your Pocket. Internet is dan ook het tover woord in het nieuwe bestu ringssysteem. Veel bedrijven Bill Gates, de inmiddels teruggetreden predident-directeur van Micro soft, lanceerde donderdag officieel Windows 2000. foto ap willen zakendoen via het world wide web. maar weten nog niet of dat een succesvolle operatie zal worden. Microsoft heeft daarom gekozen voor een ver- -doorgevoerde schaalbaarheid, waarbij op diverse manieren kan worden uitgebreid.Uiter aard is ook snelheid een be langrijke zaak. De snelheid waarmee gewerkt kan worden hangt natuurlijk voor een be langrijk deel af van de hard ware, maar het besturingspro gramma is niet minder belang rijk. Windows 2000 is sneller dan 98 en NT. Dat staat vast. Maar hoeveel sneller? Een ant woord kon daarop nog niet worden gegeven. Een voorzich tige schatting komt uit op dertig procent en dat zou een specta culaire verbetering zijn. De winst wordt vooral geboekt bij het openen van applicaties en het feit dat bijvoorbeeld een programma op een laptop niet hoeft te worden afgesloten en te worden heropend als op een andere plek gewerkt moet gaan worden. Speciaal daartoe is de 'slaapstand' ontwikkeld. Want heel duidelijk is 2000 plaats-onafhankelijk. Gegevens overpompen vanuit een hand held via infrarood is geen pro bleem en dan hoeft zo'n bin nenzakcomputertje echt niet te beschikken over Windows CE. Praktisch alles wordt onder steund. Met zo'n 11.000 drivers naar schatting 95 procent van alle hardware, die in de wereld wordt gemaakt. Dat moet ook wel. Want hoewel Bill Gates in middels de scepter heeft over gedragen aan Steve Ballmer, wenst de multi-miljardair uit Redmond zich niet nog eens te stoten aan die steen, die al va ker pijn heeft veroorzaakt. MH DRUKWERK Het ontwerpen van een website is een fluitje van een cent. Dat althans beweren de makers van handige programma's. En in derdaad is het maken van een basisconcept minder ingewik keld dan het in eerste aanleg lijkt. Tot het moment dat je echt eisen gaat stellen aan zo'n site. Want het maken is één, onderhoud en verbeteren twee. Wie echt hoge eisen stelt aan zijn site heeft hulp nodig en wie professioneel een site moet bij houden nog meer. Bij Sybex verscheen een heel bijzonder boek over upgrading en onder houd van wébsites met tal van onderwerpen, waar je niet zo maar opkomt. Bijvoorbeeld wat te doen als een site nieuw leven moet inblazen, die door een an der is opgezet en die ander niet meer in het bedrijf werkt. Het is een pil van een boek, maar zeer de moeite waard. Wie de tips ter harte neemt zal veel waar dering ondervinden. Upgrading en onderhoud van Websites, Sybexisbn 90-4190-578-2, prijs: 149 gul den. Sybex is bij uitstek een uitgeve rij voor langlopende series en voor elk niveau en elke porte monnee is er wel een reeks. In de middenklasse qua moeilijk heid zit onder meer de reeks 'Werken met'. Daarin versche nen onlangs boeken voor de di verse onderdelen van Office 2000. Omdat we inmiddels al aardig wat Word-boeken had den gezien, bekeken we nu Po- werpoint en Photo Draw. Niet de meest gebruikte program ma's misschien, maar wel heel leuk om mee te werken. Photo Draw is een vrij nieuwe toevoe ging aan de suites en heel han dig in combinatie met de ande re onderdelen. De 'Werken met'-boeken zijn duidelijk en voor iedereen te volgen. Werken met PowerPoint 2000 en PhotoDraw 2000, Sybex, isbn 90-4190-508-1 en 90-4190-636-3, prijs resp.: 49 en 69 gulden. Omdat Office 2000 nu eenmaal hèt programma van dit mo ment is, bekeken we een aantal boeken in een vrij willekeurige selectie. De boeken zijn vrijwel allemaal uit series en staan daarom als het ware model voor de hele reeks. Van Sybex is de serie Dubbel boek een heel succesvolle. Het is een combinatie van een 20 Stappenboek om een program ma onder de knie te krijgen en een Helpdesk, waarin snel ant woorden op bepaalde vragen kunnen worden gevonden. Pri ma boeken om de noodzakelij ke basiskennis op te doen. Van de serie bekeken we Publisher en FrontPage, die respectieve lijk 37,50 en 34,50 gulden kos ten. Bij Addison Wesley kwam een nieuwe reeks uit, die als ken merk de eenvoud moest heb ben. De naam laat dan ook geen ruimte voor andere ge dachten. Easy heet de reeks. Boeken met een heel aparte op zet. Weinig echte tekst en veel afbeeldingen. Je ziet steeds de muishandeling, die moet wor den gemaakt en vervolgens het resultaat van die handeling, al dan niet in combinatie met een toetsaanslag. Volgens de cover is alleen tv tijken gemakkelij ker. Prominent worden de drie sleutelwoorden gebracht: een voudig, duidelijk en snel. Vreemd, een boek waarvoor je eigenlijk niet hoeft te kunnen lezen... (nu ja bijna niet). De prijs: 34,95. Titels over Office 2000 in totaal, de diverse on derdelen en ook Windows 98, internet en pc basiskennis. Wat meer tekst, maar eveneens in alle eenvoud gebracht is de serie In een notendop van de zelfde uitgever. Dunne, zeer handzame boekjes met korte en "™//J 'homas Guillemain duidelijke teksten en vooral veel heldere plaatjes. De deel tjes in de van oorsprong Franse serie kosten twintig gulden. Addison Wesley geeft ook boe ken uit in samenwerking met ComputerlTotaal, het 'club blad' van de HCC. Recent ver scheen een boek over het zelf branden van cd's, misschien wel de populairste bezigheid van velen op dit moment. Op zich een eenvoudige klus, maar er zitten soms de nodige haken en ogeri aan. Met het boek van Eric Charton zijn die vrijwel al lemaal te omzeilen. Easy Computing zet om het omslag van de reeks Hèt Bock een soort stempel met 100%. Kortom, de belofte van alles. Nou, dat zal best kloppen, Het gaat te ver om de dik duizend pagina's van bijvoorbeeld Word 2000 helemaal uit te vlooien. Dat is natuurlijk ook niet de be doeling. Het is een naslagwerk, waarin je aan de hand van de uitgebreide index gemakkelijk de weg vindt. In weerwil van de omvang is de prijs alleszins re delijk. Voor 69,95 gulden weet je alles over de meest gebruikte tekstverwerker ter wereld. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT U P D fi T Internet Keyboard Pro Microsoft heeft een nieuw toetsenbord ontwikkeld voor Inter net: het Internet Keyboard Pro. Dit toetsenbord is de opvolger van het succesvolle Internet Keyboard dat speciale knoppen heeft voor de bediening van Internetfuncties. Het nieuwe toet senbord heeft 19 tijdbesparende 'hot keys' (waaronder ook multimediatoetsen, die bijvoorbeeld een DVD-speler kunnen aansturen) en twee USB-aansluitingen. Een voordeel van USB- aansluitingen op het toetsenbord is dat ze veel makkelijker be reikbaar zijn dan de aansluitingen die op de achterkant van de computerkast zitten. Het toetsenbord moet dan wel op een USB-poort van de computer worden aangesloten. Ook is het mogelijk het Keyboard Pro op het ronde PS/2-poortje van de computer aan te sluiten, maar dan werken de USB-aansluitin gen niet. Het Internet Keyboard Pro werd op een 80486 PC of een Pentium met 16 Mb Ram en Windows 95/98 en kost 119 gulden. Roept u maar! Het Belgische bedrijf Lernaut en Hauspie heeft nieuwe versies uitgebracht van het programma VoiceXpress, waarmee de com puter kan worden aangestuurd middels de menselijke stem. De 4.0-uitvoeringen (Standard, Advanced, Professional en Mobile). L&H deed dat gelijktijdig met de Nederlandse lancering van Windows 2000. De verbeteringen ten opzichte van de 2.0-versie (3 is overgeslagen om synchroom te lopen met andere landen) zijn aanzienlijk. Bin nenkort op deze pagi na een test van de nieuwste versies. Nieuw is dat de firma zijn vertalingen aan biedt op de Microsoft Office Update webpa gina. De bezoekers van deze pagina kun nen teksten en docu menten voor verta ling aanleveren door op het L&H-icoon op de webpagina te klik ken. Een document dat niet groter is dan een enkele pagina zal dan onmiddellijk door Lernaut en Hauspie gratis machinaal worden vertaald. Als het gaat om documenten die groter zijn dan een pagina of documenten waarvoor menselijke vertalers moeten worden ingeschakeld, dan zal er betaald moeten wor den. L&H zal meteen een offerte aanbieden. Gebruikers kunnen hun documenten van en naar meerdere talen laten vertalen: Engels, Frans, Italiaans, Duits, Japans, Russisch en Portugees. Er zullen later nog talen worden toegevoegd. De website is te vinden op het adres www.officeupdate.com. PUZZEL HEINZ Internetjaar 2000 Het jaar 2000 wordt voor Neder land een topjaar op Internetge- bied. Dat is de stellige overtui ging van Patrick van Gent, vice- - voorzitter van het bestuur van de Internet Society Nederland (ISOC). Van Gent baseert zijn vi sie op het feit dat diverse Nederlandse Internetbedrijven dit jaar de gang naar de beurs zulten maken. Het gaat daarbij om be drijven zoals Chello, Nedstat en Ilse. Ook loopt Nederland voor op als het gaat om de introductie van een snel Internet met tijd - sonafhankelijke tarieven. En verder zal ook draadloos internet ten snel populair worden, zo is de verwachting. De ISOC zit zelf ook niet stil: het genootschap gaat zelf televisieprogramma's produceren om het imago van Internet te verbeteren. Deze worden op 17/18 maart uitgezonden op onder meer RTL 4. Ver der komt er een 'actieportal' op het adres www.watisdatnu.nl. Ook zal in april een Garantiefonds worden geïntroduceerd om klanten te beschermen tegen de ongewenste gevolgen van aan kopen op Internet. In zomer volgt een nationale e-mail-gids. ISOC is te vinden op het adres www.isoc.nl. Tripod II Het blijft goed gaan met Tripod, het In ternetbedrijf waar particulieren en be- drijven gratis websites kunnen maken en publiceren. Inmiddels zijn er ruim 100.000 Nederlandse Tripod-websi- tesover de meest uiteenlopende onderwerpen. Tripod heeft in middels een nieuw vormgevingsprogramma geintroduceerd dat Homepagestudio 2.0 heet. Daarmee kan nog makkelijker een homepage worden gemaakt. Ook is er meer keus aan ontwer pen voor de pagina. Het invoegen van foto's is simpeler gewor den en verder is het zelfs mogelijk om nieuwsflitsen van Assoc i ated Press en weerberichten aan de homepage toe te voegen. Er is 12 Megabyte beschikbaar voor de website. Tripod is te vinden op het adres www.tripodnet.nl of www.lycos.nl. MP3 naar audio-cd Op Internet zijn honderdduizenden muziekstukken te vinden in het MP3-formaat. MP3 is een compressiemethode die ervoor zorgt dat muziek zo compact mogelijk in een digitaal bestand wordt opgeslagen, terwijl toch bijna cd-kwaliteit wordt verkre gen. MP3-bestanden zijn op de PC af te spelen met software die eveneens op het internet te vinden is, maar het is ook mogelijk om ze met behulp van een cd-writer op een compact disc te zetten, zodat ze op elke gewenste plek zijn te beluisteren. Het MP3-bestand moet dan wel wórden geconverteerd naar audio bestanden waar elke cd-speler mee overweg kan. Easy Computing heeft daar een handig hulpmiddel voor: 'MP3 to audio-cd'. Dit pakketje zet MP3-bestanden om in het juiste formaat en brandt ze op de cd. De cd-writers die het meest ge bruikt worden, waaronder die van Philips, HP, Sony en Yama ha, werken er prima mee samen. Het programma maakt het overzetten van hele reeksen MP3'tjes erg gemakkelijk: je hoeft niet veel meer te doen dah de bestanden op de harde schijf te selecteren en de rest gaat vrijwel helemaal vanzelf. Elke track kan worden voorzien van informatie over artiest, uitvoerenden enzovoort. Het pakket helpt ondertussen ook nog bij het ont werpen van een leuke inlay voor in het cd-doosje. De advies prijs van het pakket is bijna 40 gulden. Mt,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25