E taatssecretaris: snel beslissen 7 springtij Minder lang wachten op Voorhoutse Nagelbrug Duin Bollenstreek Voorhout wil af van overlast honden Verhuizing van Valkenburg naar Den Helder niet vanzelfsprekend r Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 olitie opent met lawaaimeter e jacht op lawaaibrommers I EN BOLLENSTREEK politie gaat met nieuwe aratuur op jacht naar mo- n en bromfietsen die te- lawaai maken. Het district lands Midden heeft deze k de beschikking gekregen een lawaaimeter. De ver- [sdienst in Leiden heeft geavanceerde apparaat de lopen dagen gecontro- d en uitgetest. De lawaai- er zal volgens politie- irdvoerder F. Vergeer zo mogelijk in de regio wor- ingezet. e nieuwe meters zijn ont- keld om de geluidsoverlast de genoemde voertuigen lorzaken, flink aan te pak- Volgens de politie zijn nmers en moteren de be- jrijkste veroorzakers van lidshinder. Vaak is de be nde uitlaat vervangen door een uitlaat die niet is toe gestaan. Met het nieuwe apparaat kunnen per dag meer dan vijf tig motoren of bromfietsen worden gecontroleerd. Voor deel is dat er na aanhouding van de bromfietser of motor rijder snel duidelijkheid komt. De meetgegevens komen di rect uit het apparaat rollen. De sancties variëren per overtreding. Voor motoren geldt bij overschrijding van de geluidsnorm een boete van 180 gulden. Bromfietsers hangt een bekeuring van ze ven tientjes boven het hoofd. Bij zware overtredingen kunnen zowel bij motorrijders als bromfietsers hun uitlaten in beslag worden genomen. In 1999 werden er landelijk we gens geluidsoverlast dik 1.700 bonnen uitgedeeld aan be stuurders van motorfietsen en brommers. efoonterrorist moet blijven zitten WC/VOORHOUT* 43-jarige Voorhouter die verdacht van telefoonter- egen vrouwen uit de regio gedurende het onderzoek ;ijn bedreigingen langer in il blijven. Dat heeft de ie rechtbank deze week ild. De man belde - vol eigen zeggen willekeurige, :t telefoonboek geprikte - ren op en vertelde dat hij familielid had ontvoerd, hij de vrouwen angst had jaagd, kreeg hij ze vaak om in ruil voor vrijlating et zogenaamd ontvoerde elid seksueel getinte tek- e uiten en hun kleding te omschrijven. In totaal deden twaalf inwoonsters van Katwijk, Leiden, Alphen, Voorschoten en Alkemade aangifte van deze praktijken bij de politie. Tijdens het onderzoek bleek dat in het gehele land vijftig meldingen van gelijksoortige telefoontjes waren binnengeko men bij de politie. De man, die naar nu pas bekend is gewor den op 10 januari is aangehou den, was actief tussen juni en december 1999. De politie Hol lands Midden is nog op zoek naar eventuele andere slachtof fers van de Voorhouter. Tijdens dat onderzoek blijft hij nog minstens een maand vastzitten. Met onder meer een nieuwe verkeerslichteninstallatie kan het verkeer straks sneller over de Voorhoutse Nagelbrug rijden. FOTO DICK HOGEWONING VOORHOUT HANNEKE VAN BOCHOVE Automobilisten hoeven binnenkort minder lang te wachten voor de verkeerslichten op de Voorhoutse Na gelbrug. Eind februari wordt de installatie vernieuwd waarna het autoverkeer sneller kan doorstromen. Te gelijkertijd wordt een rateltikker geïnstalleerd. Daar mee wordt het veiliger voor slechtzienden om de druk ke kruising over te steken. Ook wordt de installatie uit gerust met een systeem waardoor bussen voorrang krijgen. Op dit moment moeten auto's die uit Noord- wijk komen en de Voorhoutse Herenstraat willen inrij den, wachten als auto's uit de Herenstraat rechtsaf slaan. Dat komt omdat de voorsorteerstrook voor rechtsaf op de Herenstraat ook bestemd is voor het rechtdoorgaande autoverkeer. Straks moeten de auto's die vanuit de Herenstraat rechtdoor de Rijnsburgerweg willen inrijden, zich opstellen op de voorsorteerstrook voor linksaf. Zodra de stroom auto's die vanuit Voor hout naar Noordwijk rijden, groen licht krijgen kunnen ook de auto's die vanuit Noordwijk linksaf Voorhout in willen, gaan rijden. Daardoor wordt ook de doorstro ming op de Leidsevaart beter. De nieuwe lichten en opstelstroken moeten eind maart in gebruik zijn. Voorhout heeft regels genoeg om te voorkomen dat de ruim zevenhonderd honden in het dorp overlast veroorzaken, maar ze worden nauwelijks of niet toegepast. Dat stelt de af deling openbare werken van de gemeente in een rapport over het Voorhoutse 'hondenpro bleem'. Een speciaal aangestel de ambtenaar moet daar een einde aan maken. In de algemene plaatselijke verordening (APV) staan ver plichtingen om de hond aan te lijnen en hondenpoep op te ruimen. Maar in de praktijk houden de eigenaren van vier voeters zich daar zelden aan. Vanwege die ervaring vinden de Voorhoutse ambtenaren dat het instellen van gebieden waar honden niet mogen komen, zo als speelplaatsen, speelweiden en sportparken, pas zin heeft als er ook iemand wordt aange steld die de handhaving van dat verbod controleert. Die opspo ringsambtenaar moet zich ove rigens behalve met de honden- overlast ook bezig houden met ander toezicht, bijvoorbeeld op het correct aanbieden van huis vuil. Naast de gebieden waar honden absoluut niet mogen komen, worden er ook plekken speciaal voor honden gereser veerd, zoals losloopgebieden en uitlaatstroken. In totaal heeft Voorhout 250.000 gulden gere serveerd om de komende tien jaar wat aan de poepoverlast te doen. Woensdag praat de com missie ruimtelijke ordening over de plannen. Vervolg van voorpagina secretaris Van Hoof ontkent dat bij Defensie sprake boos opzet. „Absoluut niet. In het regeerakkoord jesproken dat we zouden kijken naar alternatieven marinevliegkamp Valkenburg. Dat hebben we 'ge- We hebben ook gekeken naar de mogelijkheid Val- urg open te houden. Daaruit wordt ten onrechte ïcludeerd dat wij ons tegen sluiting verzetten." drecht 's nachts niet mag wor den gevlogen. Bovendien is de Koninklijke Marine al in Den Helder geconcentreerd. Dan is het logisch de marinelucht vaartdienst naar Den Helder te brengen. Dat heeft als bijko mend voordeel dat het een im puls is voor de kop van Noord- Holland", betoogt de bewinds- LAG HANS JACOBS looy is eerste keus omdat le beperkingen het minst Ife kunnen daar operatio- let best uit de voeten en het dichtst bij zee. Die aven is ook 24 uur per terwijl vanaf bijvoor- Eindhoven en Woens- man, die zelf in Alkmaar woont. De PvdA parkeert de marine- luchtvaartdienst toch liever bij de luchtmacht. Ook RPF en GPV stellen dat voor. Op die manier valt er flink te besparen denken ze. Van Hoof is het daar niet mee eens. „Het lijkt heel logisch, maar dat is het niet. Op de kosten voor de luchtver keersleiding en de brandweer valt wel wat te verdienen, maar verder heb je te maken met specialisten. De luchtmacht heeft andere vliegtuigen. Ieder vliegtuig heeft zijn eigen specia listen. De Orions ook. Het heeft dus geen zin die bij de lucht macht onder te brengen." Hij schat dat een verhuizing nog wel acht tot tien jaar op zich laat wachten. De Kooy staat voor ingrijpende wijzigin gen indien de marinelucht vaartdienst daar komt, ook om dat vliegkamp Valkenburg meer taken heeft dan die voor Defen sie alleen. Als regeringsvliegveld bijvoorbeeld, als NAVO-basis en 'thuishaven' van het staats hoofd. „Dat speelt natuurlijk ook mee bij de afweging in het kabinet. De discussie gaat niet alleen tussen Defensie en VROM, maar ook Justitie, Ver keer en Waterstaat en natuurlijk Algemene Zaken praten mee. Hoe zwaar dat allemaal weegt weet ik niet, daar wil ik me niet mee bemoeien." De bewindsman laat de vraag onbeantwoord of hij zich kan voorstellen dat woningbouw uiteindelijk belangrijker wordt gevonden dan het openhouden van Valkenburg. „Daar praten we over in het kabinet. Defensie heeft een goed verhaal". Op de vraag wat Van Hoof zou doen als hij minister van VROM was zegt hij „Net zoals Defensie een goed verhaal houden". Hij vindt wel dat de discussie niet lang meer moet duren. „De on zekerheid is niet goed voor het moreel van het personeel. Wij hebben onze bijdrage klaar. Mi nister Pronk (VROM) is bijna klaar. Over een paar weken zouden we er uit moeten kun nen zijn. Maar dat bepaalt uit eindelijk het kabinet. Niet ik", verklaart Van Hoof. Defensiebonden willen goedkoopste optie eger was alles beter', je oudere streekge- ;n wel eens zuchten, n sommige gevallen is ook zo. In voorhisto- Lisse, bijvoorbeeld, gjongeren had je niet, een gat in de ozon- wist niemand iets en Dn gewoon over straat n 'qder over zwerfvuil te struikelen. were the days. Maar ja, leje eraan? Die hangjon- zijn ongrijpbaar als een kwik: als je ze op het ein wil aanpakken, dui- op het ander weer op. het gat in de ozonlaag gemeenteraad van Lisse fullü einig doen. Alleen bij dat uil, daar liggen kansen en terugkeer naar oude n en waarden. gCDA'er Rineke van Pij- nsdag ook. „Op de Hee- struikel je over van alles, de tijd gebleven dat we loepen nog eens flink «maakten? Moet je eens at een krantenresten er ingeren. En 's avonds zie ore ft licht misschien wel izend witte plakken blin- hun luwgum", stelde Rineke rdferd vast. slaat ook in Lisse de lichterij toe. Meer vuil op De eeuwig jonge Jan van am zag er niets van. Hij el hoe Rineke tot haar Ri)n ang kwam: het klimmen >'i en speelt haar parten. Veri eb je als je ouder wordt, meer naar beneden dan oven", stelde de D66'er es vast. [pen liet zich door die niet uit het veld klaagde onverdroten Maar de overige commis- Arme, arme Henk van der Nagel. Hij leeft in hectische tijden, waarin het voortbestaan van vliegkamp en ge meente in gevaar zijn, maar Henk blijft ingeschakeld worden voor futiele klus jes. Mag de Valkenburgse wethouder een keer een spoedvergadering bijeen roepen, gaat het nóg nergens over: een mislukt feestje voor zijn GPV/RPF-col- lega Nico van der Horst. Nico meende woensdag zijn eigen surpriseparty te mogen negeren. Zijn vrienden hadden alles gedaan om hem een onvergetelij ke vijftigste verjaardag te bezorgen. Leuke pop geknutseld, spandoek ge maakt, tafels vol drank. Maar het feestvarken kwam mooi niet opdagen. Nico dacht te kunnen volstaan met het langssturen van de plaatselijke banket bakker. Er valt wat voor te zeggen, want met een beetje handig snijden volstaat één taart voor het hele Val kenburgse ambtenarenapparaat. Zelfs toen Henk van der Nagel belde dat Nico voor een 'gewichtige bespre king' moest komen opdraven, had de jarige niets in de gaten. Door zijn nuchtere natuur kwam Nico veel te laat op zijn eigen feestje. Toen hij het ge meentehuis binnenliep, waren de fles sen al leeg. Henk ging voorop in het feestgedruis. Die had in een onbe waakt moment zelfs het voor Nico be waarde taartpuntje al verorberd. Ver geten was de paniek rond het feest, vergeten waren alle zorgen over het vliegkamp. En vergeten was ook het feestvarken. Want wat zong het hele stel? 'Lang leve Valkenburg!' FOTO DICK HOGEWONING sieleden begrepen de ernst van de situatie: weer werd getornd aan de weinige vastigheden die onze tijd nog biedt. Blijft er dan helemaal niets meer bij het ou de? Vroeger, toen de politiek nog overzichtelijk was, bleef D66 met beide benen op de grond en keken het CDA en zijn voorlopers naar boven voor hulp. In Lisse weten ze het niet meer. Laat de jongeren maar hangen. Dat gat in de ozonlaag komt nooit meer dicht. Hackers Over oude dingen gesproken: volgens sommige pessimisten gebeurt in Katwijk alles vijftig jaar later dan in de rest van de wereld. Maar als het gaat om de digitale snelweg, waar iedereen tegenwoordig de oprit van zoekt, dan rijdt Katwijk voor aan. Er wordt veel geld uitge trokken voor de internetsite van de gemeente (die overigens voor de derde keer is uitgesteld) en de raadsleden kunnen niet wachten tot ze hun stukken per e-mail mogen ontvangen. Groot was dan ook de vreugde toen PvdA'ers Jan Haasnoot en Erwin Stolk lazen dat er een computer in de leeszaal komt. De FVdA, die vorig jaar nog een taart van burgemeester Van Wouwe won omdat de rode website eerder klaar was dan de gemeentesite, zag kansen voor het raadslid-nieuwe-stijl. Niet langer is het nodig begrotings wijzigingen erdoor te drukken tijdens urenlange debatten. Niet langer hoeven de Katwijk- se sociaal-democraten op maandagavond te lobbyen voor nieuwe plannetjes. „Is die com puter aangesloten op het net werk van de gemeente? Dan kunnen we meteen even een paar wijzigingen aanbrengen zei Jan glimmend van de voor pret. „Ik wil wel even met de begrotingssheets spelen", voeg de hacker Erwin daar aan toe. Maar wethouder Jan van der Plas zou wethouder Jan niet zijn, als hij zijn centjes niet goed beschermde - ook al noemt hij bijna alle bedragen steevast 'peanuts'. De raadsle den hebben alleen toegang tot het postsysteem van de ge meente. En daar hebben de creatieve begroters Jan en Er win weer niets aan, want de Va- lentijnskaarten van de PvdA voor het college zijn deze week al met de gewone post ge stuurd. JOB DE KRUIFF EN ERIC DE JAGER* VALKENBURG/DEN HELDER ROB ONDERWATER Het is niet vanzelfsprekend dat het marinevlieg kamp Valkenburg naar Den Helder verhuist. Als het veel goedkoper is dat de Orions naar een luchtmachtbasis in bijvoorbeeld Woensdrecht of Eindhoven gaan, moet daarvoor worden geko zen. Op die manier blijft er extra geld over voor het personeel. Dat meent B. Snoep van de gezamenlijke de fensievakbonden. Hij pleit voor de goedkoopste oplossing voor het verhuizen van het marine vliegkamp. Deze week koos een Kamermeerder heid voor sluiting van het vliegkamp Valkenburg. De marinebasis De Kooy in Den Helder leek daarbij de beste kaarten te heb ben, ook al wil de PvdA nog een onderzoek naar alle mogelijke locaties. Als daaruit blijkt dat de huidige dertien Orions welkom zijn op een luchtmachtbasis in Nederland en er minder kosten mee gemoeid zijn dan met een verhuizing naar Den Helder, dan moet Valkenburg naar een luchtmachtbasis verkassen, is de mening van Snoep. Hij be grijpt dat de marine uit oog punt van efficiency de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) naar De Kooy wil overhevelen. „Maar wij vinden het veel be langrijker dat er geld wordt uit gegeven voor meer personeel, dan aan dure voorzieningen." De bonden verwachten overigens bij een ver plaatsing geen problemen met het marineperso neel, zoals bij de verhuizing van het Marine Elec- tronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) van Oegst- geest naar Den Helder. Volgens Snoep is het de fensiepersoneel gewend te verhuizen. „Hoewel ik verwacht dat het personeel in Valkenburg niet juicht, als ze daar wegmoeten. Maar iemand die bij de marine werkt, weet dat hij op verschillende plekken kan komen te werken." De verplaatsing van MEOB naar Den Helder verliep uiterst moeizaam en lejdde tot een groot scheepse leegloop onder het personeel. Van de 'Den Helder heeft veel werkgelegenheid nodig vijfhonderd werknemers heeft meer dan de helft een andere baan gezocht en gevonden. Het ver schil met Valkenburg echter is dat bij MEOB voornamelijk burgers werken en die hadden wei nig trek in een verhuizing. Slechts een enkeling is naar Den Helder verhuisd. De Noord-Hollandse plaats heeft de laatste maanden een intensieve lobby op poten gezet om Valkenburg naar Den Helder te krijgen. Die opzet lijkt geslaagd. Wethouder Stegers van eco nomische zaken verwacht dat de komst van Val kenburg in Den Helder 250 extra banen schept, buiten de duizend banen die de verplaatsing van Valkenburg sowieso met zich meebrengt. „Den Helder heeft veel werkgelegenheid nodig. De komst van Valkenburg past daar uitstekend in." Om al die nieuwe inwoners te huisvesten, wil Den Helder nieuwe wonin gen gaan bouwen. Technisch is een verplaatsing van Valkenburg naar Den Hel der mogelijk. Staatssecretaris Van Hoof van defensie heeft de afgelopen maanden laten on derzoeken of het mogelijk is om de Orions in Den Helder te la ten landen. Dat kan, maar daar hangt een prijskaartje aan: tus sen de 300 en 500 miljoen. Om de Orions op De Kooy te laten landen, moet een stuk van de spoorlijn Den Helder-Alkmaar ondertunncld worden. Mogelijk dat hetzelfde moet gebeuren met de provinciale weg aan de andere kant van de basis. Vanwege de NAVO-taken moet de start- en landingsbaan worden verlengd en meer naar het westen wor den gedraaid. De draaiing is nodig om de toestel len enigszins uit de buurt van de bebouwde kom te houden. Verder moeten er op De Kooy nieuwe hangars komen en wordt het draaipunt van de - verlengde - start- en landingsbaan verlegd. Als de verhuizing van de Orions naar De Kooy door de politiek wordt doorgedrukt, dan wordt de luchthaven voor helikopters nieuw leven inge blazen. Vijftien jaar geleden was er nog sprake van sluiting en verhuizing naar Valkenburg. Dertien, tien, zeven of zes Orions op Valkenburg? DEN HAAG/VALKENBURG Tegenstanders van het openhouden van vlieg kamp Valkenburg spreken steevast smalend over het 'vliegveldje' dat straks, na uitvoering van de Defensienota 2000, maar zes vliegtuigen herbergt. Voorstanders hebben het over tien toestellen. En daar komt het gebruik door het koninklijk huis, de regering en de NAVO nog eens bij. De spraakverwarring over het aantal vliegtui gen, de Lockheed P-3c Orion om precies te zijn, komt door een verschillende interpretatie van de Defensienota. De Marineluchtvaartdienst (MLD) raakt van de huidige dertien toestellen er drie kwijt. De MLD heeft dus gelijk wanneer wordt betoogd dat Valkenburg open blijft voor tien patrouillevliegtuigen. Maar de Defensienota zegt ook dat drie toe stellen permanent worden gestationeerd op de Nederlandse Antillen. Die vliegtuigen komen wellicht af en toe naar Valkenburg, maar ze staan er straks niet meer. Vandaar dat de tegen standers én de leden van de Tweede Kamerfrac ties praten over zeven stuks. Den Helder zou, indien Valkenburg inderdaad sluit en de MLD wordt verplaatst naar Marinevliegkamp De Kooy, slechts plaats moeten maken voor zeven toestellen. Van die zeven toestellen staan er straks per manent zes op Valkenburg. Er wordt in NAVO- verband ook nog een Orion op IJsland ge plaatst. Maar die houdt Valkenburg wel als thuisbasis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21