Het Kompas in Ter Aar Daltonschool Bewoners en gemeente pakken 'hangjeugd' aan Miranda Ram wil permanent in een recreatiehuisje wonen ledrijf bestrijdt laag ovenvisjes i Marokkostraat Publiek straks rijendik langs eerlijke producten Rijn Veenstreek oogmadenaar bang oor blunder minister Jacobswoude verkoopt bouwgrond bij opbod notebooks ITERDAG 19 FEBRUARI 2000 'wee gewonden bij ongeluk Leimuiden imuiden Een 54-jarige automobilist en zijn 49-jarige passagie- :uit Lisse zijn gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding jet een bestelbus in Leimuiden. Het ongeluk gebeurde om- reeks kwart over elf op de kruising van de provinciale weg 1207 en de Vriezenweg. De automobilist wilde vanaf de N207 31 nksaf de Vriezenweg inslaan. Hij gaf daarbij geen voorrang aan jeiiit tegenovergestelde richting komende 24-jarige bestuurder in de bestelbus uit Harderwijk. De Lissenaar liep hoofdletsel p. Zijn passagiere liep meerdere verwondingen op. Beiden zijn 3pj tergebracht naar het LUMC. De Harderwijker bleef onge- S: Vaarschuwingsmasten Rijnwoude 1 iHWOUDEHet ministerie van binnenlandse zaken wil waar- v rhuwingsmasten plaatsen bij het vrijetijdscentrum De Ridder- afin Koudekerk aan den Rijn en de parkeerplaats aan de Ko- inmolenlaan in Hazerswoude-Dorp. Na de plaatsing van deze lasten moeten alle inwoners van Rijnwoude de sirenes bij on- l> iad kunnen horen. De inwoners moeten dan wel buiten staan. H nkele jaren geleden, toen het ministerie overal in Nederland ieuwe sirenes liet plaatsen, bleek dat ze op veel plekken niet te aren waren. In Rijnwoude was dat in de buitengebieden het «val. Uit protest deed Rijnwoude niet mee aan een publici- au itscampagne. De gemeente schreef een boze brief aan de mi jster. Het tijdstip van de plaatsing van de masten hangt af van et feit of er bezwaren van omwonenden komen. SASKIA BUITELAAR Bewoners uit het Groene Dorp gaan met de ge meente Alphen, de politie en Wonen Centraal de overlast door hangjongeren in de wijk aanpak ken. Binnenkort krijgen alle bewoners van de wijk langs de Albert Schweizerbrug een vragen formulier in de brievenbus. Uit de antwodrden moet blijken welke problemen er zijn. De partijen zijn verenigd in een projectteam, dat deze week voor het eerst bijeenkwam. De be wonerscommissie Groene Dorp gaat op zoek naar vrijwilligers om te helpen bij de enquête. De andere drie partners uit het team inventariseren welke klachten er de afgelopen jaren zijn binnen gekomen. De gemeente wil de draad weer oppakken in het Groene Dorp. Drie jaar geleden liep het al de spuigaten uit met de rondhangende jeugd. Er is toen voor hen een container geplaatst. Maar af spraken over regelmatig contact met de wijk agent en een jongerenwerker verwaterden. Sinds de container tijdens de jaarwisseling van 1998 in de fik ging, lopen de jongeren er met een grote boog omheen. Ze hangen nu rond in de parkeerplaats onder de maisonnettes. Daar verzorgen ze veel kabaal, rommel en stichten ze soms een brandje of ver nielen auto's. Nadat de bewonerscommissie een brief naar burgemeester Schoof had gestuurd, is er nu weer overleg. De woordvoerder van de commissie heeft er na de eerste bijeenkomst vertrouwen in dat het de goede kant opgaat. „Maar er moet wel snel actie worden ondernomen. We moeten niet te lang blijven praten." Tot haar grote verrassing was een groep jonge ren vrijdagmiddag plotseling zelf aan het schoonmaken geslagen. Van omwonenden had den ze een vuilniszak, een befcem en een emmer sop gekregen. Daarmee gingen de 16- en 18-jari- gen in de carport aan de slag. „Ik heb een uur heel leuk met ze staan praten. Ze waren niet blij met de negatieve berichten in de krant en wilden laten zien dat het niet hun bedoeling is om over last te veroorzaken. Ze zijn van plan om dit elke twee weken te komen doen. Goed hè?" HEN AAN DEN RIJN Jf gespecialiseerd bedrijf ft deze week bij negen wo- jen in de Marokkostraat in [aa! hen aan den Rijn ovenvisjes treden. De bewoners moes- daarvoor enkele uren hun uit. Een tiende woning in zelfde blok krijgt volgende keen beurt. plaag met de ovenvisjes m aan het licht na een ht van één van de bewoners de straat in Kerk en Zanen. lingbeheerder Van 't Hof iland gaf het bedrijf op- :ht zo snel mogelijk het d en de aangrenzende hui- op de aanwezigheid van de )1 tjes te inspecteren. „Bij dat lerzoek bleek dat het één f^J timeter grote beestje in het blok aanwezig was", zegt ichter P. van Beek. n visjes vermenigvuldigen zo gigantisch snel." oe de beestjes in de woning len, is niet helemaal be kend. Volgens Van Beek is het geen kwestie van slechte hygië ne. Een boodschap in de super markt kan al funest zijn. „Oven visjes kunnen zich bijvoorbeeld schuil houden in verpakkings materiaal van spullen uit de su permarkt. Nietsvermoedend zet iemand de boodschappen in de kast en binnen de kortste keren zit het hele huis onder." Ovenvisjes zijn moeilijk te ontdekken. Ze zijn namelijk lichtschuw. Een gewoner kan erachter komen als hij of zij een dood beestje op de vloer aan treft of als papier wordt aange vreten. De insecten houden zich namelijk in leven met pa pier. Het bedrijf controleert over twee maanden opnieuw de hui zen aan de Marokkostraat. Dat is om er zeker van te zijn dat de bestrijding van de beestjes is geslaagd. De kosten voor de be strijding van de ovenvisjes ko men voor rekening van de eige naar van de woningen: Sociaal Fonds Bouwnijverheid. 'Dit kunnen ze juridisch nooit hard maken fee igmadenaar Frans Witte- wil dat minister Netelen- extra geld uittrekt voor zijn jeving. Hij roept haar op deel van de recente miljar- meevaller te besteden aan nette inpassing van de ho- ïelheidslijn HSL en de ver- de A4 in het landschap. Ne- nbos beslist binnenkort de beoogde pergola-con- ctie ter hoogte van Hoog- i. Witteman noemt dit in zijn brief aan de be- jjdsvrouw een bouwkundige, lologische, milieutechni- g en landschapsarchitecto- nische blunder. De Hoogmade- naar, die als fractievoorzitter van Gemeente Belang in de ge meenteraad van Jacobswoude zit, schreef de brief op persoon lijke titel. Wel overlegde hij met wethouder en partijgenoot Haasbroek over zijn initiatief. Volgens beiden sluit Wittemans hartekreet naadloos aan bij eer dere Jacobswoudse pogingen om de pergola uit het hoofd van de minister te praten. Alter natieven voor zo'n boven grondse kruising van HSL en A4 zijn een verdiepte of een half verdiepte ligging van de rijks weg, maar die kosten meer geld dan de pergola. JANNEKE DE JONGE Met haar vader Gerard kijkt Mi randa Ram uit over een gras veldje, dat aan twee kanten om geven is door water. In een hoek van het stukje eiland in Hoogmade staat een wat ver vallen stacaravan. Niet dat Mi randa van plan is daarin te gaan wonen. Een dubbele caravan moet er komen, nieuw en wat ruimer dan deze. De noodzake lijke hypotheek hebben zij en haar vriend al genomen. Eigen lijk hadden ze er al willen wo nen, maar vanwege de geboorte van hun kindje stelden zij die stap even uit. Maar het zou best kunnen zijn dat de verhuizing helemaal niet doorgaat. Het gemeentebe stuur van jacobswoude wil na melijk dat iedereen die na 1 ja nuari 1998 permanent in een recreatiewoning is gaan wonen, daar weer uit vertrekt. En dat vindt de familie Ram niet te recht. 26 jaar geleden betrok Gerard Ram een woonark bij het ei landje langs de Blauwpolderka- de. Later verhuisde hij naar Rijpwetering. „Maar dat beviel me helemaal niet. Ik heb hier op dit eiland toen een stuk re- creatiegrond gekocht en er een houten zomerwoning neerge zet. Ik had dat sinds ik die ark betrok altijd zo bij anderen ge zien." Miranda Ram woonde, toen ze uit huis ging, nog vijf jaar op zichzelf op het eiland. Daarna vertrok ze naar Oude Wetering. Inmiddels wil ze terug naar Hoogmade, samen met haar vriend. Dat leek gemakkelijk. Het vroegere stukje grond van haar opa en oma lag al voor haar klaar en een vrijkomende lap ernaast kochten ze vorig jaar mei. Aan grond, de afslui ting van een hypotheek en de caravan gaven Miranda en haar vriend al zo'n vier ton uit. Als de plannen van het ge meentebestuur doorgaan, bete kent dat dat het stel niet op het eiland vlakbij de A4 mag wo nen. „Ik snap dat de gemeente zulke dingen wil aanpakken, maar niet met terugwerkende kracht", zegt Miranda. Haar va der: „26 jaar lang worden we gedoogd, dus dan ga je hier wo nen." Bij toeval lazen ze in de cember in een huis-aan-huis- blad dat jacobswoude plannen maakt over recreatiehuizen. Ze roken lont en vroegen de nota op. Vervolgens schreven ze een protestbrief die ze op 28 febru ari voor de raadscommissie ruimtelijke ordening mogen toelichten. „Tot aan die dag dat we die nota lazen, wisten we niet be ter", vertelt Miranda. Ze is het er dan ook totaal niet mee eens dat ze weg moet. Volgens wet houder Haasbroek hadden in woners van jacobswoude kun nen weten dat deze regeling er aan zat te komen, omdat de po litiek er sinds januari 1998 over discussieert. „Hoe kunnen wij nou weten wanneer een ge meente ergens over discus sieert" vraagt Miranda zich af. „Ik denk dat ze dat nooit hard kunnen maken. Ook juridisch niet." Vader en dochter vinden dat de regeling pas kan ingaan zodra de gemeenteraad ermee heeft ingestemd. Tot die tijd wacht Miranda Ram maar even met het plaat sen van haar nieuwe huisje. „Als je dat nu doet, dan doe je dat willens en wetens", zegt haar vader. „Dan kunnen ze je terecht wegsturen^" Wereldwinkel Alphen verhuist naar Hooftstraat EN AAN DEN RIJN e"f- laden, vaasjes, kaarsenstan ds en kunstwerkjes van isteén. Eigenlijk is het net cadeaushop, de Wereld- kei in de Alphense Juliana - at. Maar wel één met eerlij- producten', dus gemaakt der kinderarbeid en tegen loon voor de vervaar- rs uit derde- wereldlanden. 1 wat bewuste kopers weten rinkel te vinden, nu hij drie bestaat in Alphen. En dat den er nog veel meer. Want leid enkele weken verhuist de ol tel naar de Hooftstraat. lij ons oude pand kun je op rdagmiddag een kanon af- e) eten, zo rustig is het er", Berry Wijnans, die al vijf jaar vrijwilliger en sinds voorzitter is bij de Wereld- tel. Samen met Chris Verra e in het nieuwe winkeltje t in de weer. „Maar hier", tert ze door het raam naar winkelstraat, „lopen ze za- ags rijendik, vanwege de kt. Ook doordeweeks is er dwel volk." aanloop is echter niet de i voor de verhuizing. Want nlijk zitten ze prima naar zin tegenover het postkan- Maar vanwege het master- vmoet het winkelblok waar et0 Wereldwinkel huist tegen de 1073 te. Voor de zomervakantie Hen de panden leeg zijn, )TEI at het theater-bioscoop complex daar kan worden ge bouwd. Het bestuur van de We reldwinkel liet zijn oog vallen op het leegkomende wolwinkel tje, naast de cd-winkel van Pe ter van der Panne. Nu is het er nog grauw en rommelig, maar het wordt een winkel om te zoenen, verzekert Wijnans. De buitenkant krijgt dezelfde zachtgele kleur als bakkerij Van Vliet aan de overkant. En bin nen worden lichte kleuren ge combineerd met het typische Wereldwinkel-uiterlijk: slanke stalen rekken langs de wanden en veel Afrikaanse maskers aan de muur. Een heel professione le zaak, benadrukt Wijnans. „Hier zijn beslist geen geiten wollensokken-mensen bezig. Wij zijn net zo zakelijk als elke ondernemer in de straat." Dat moet ook wel, om winst te kunnen maken. Wijnans, Verra en nog veertig vrijwilli gers zitten er immers niet om vliegen te vangen, leggen ze uit. Want hoe meer zij verkopen, hoe meer geld er naar de ma kers van de producten in de derde wereld gaat. Helaas denkt niet iedereen op Berry Wijnans van de Wereld winkel: „Hier zijn geen gei- tenwollensok- ken-mensen bezig." FOTO HENK BOUWMAN deze manier, merkt Wijnans tot haar spijt. Ze wond zich dan ook behoorlijk op toen ze laatst op tv een professor over zijn ge netisch gemanipuleerde cacao bonen hoorde praten. „'Nu hoeven we er niet meer voor naar Ghana', zei die man. Dat is toch de omgekeerde wereld? Er zitten ik-weet-niet-hoeveel mensen zonder inkomen en Derde in de regio De openbare basisschool Het Kompas in Ter Aar begint met daltononderwijs. De lessen worden met ingang van het nieuwe schooljaar niet langer voorgekauwd door voor de groep staande leerkrachten. Zij leggen voortaan meer de nadruk op de begeleiding van de kinderen. De leerlingen bepalen wanneer ze welke opdracht doen. Het Kompas is na De Achtbaan in Voorhout en Johannes de Doper in Zevenhoven de derde school in de regio die zich richt op deze onderwijsvorm. Zowel De Achtbaan in Voor hout als Johannes de Doper in Zevenhoven weten nog niet of ze uiteindelijk ook officieel dal tonschool worden. Het officiële besluit moeten ze nog nemen. Als het aan directeur T. Peters van De Achtbaan ligt, ontvangt zijn school aan het eind van het volgend schooljaar het certifi caat. „Het is het perfecte sys teem voor de toekomst. Het middelbaar onderwijs legt im mers ook steeds meer de ver antwoordelijkheid bij de leer lingen." Directeur H. Broek kamp van de Zevenhovense school twijfelt nog. „We wil len ons niet vastpinnen op het daltonon derwijs, we willen alleen het beste van alles meepik ken." In Neder land zijn er tussen de 250 en 300 Daltonscholen die zich baseren op de visie van Helen Parkhurst. Zowel Koster als Pe ters is ervan overtuigd dat de onderwijsvorm sterk in opmars is. Peters vindt het verbazing wekkend dat nog zo weinig scholen in de Leidse regio zich richten op het daltononderwijs. Eén van de redenen is volgens hem dat vernieuwingsscholen vaak een geitenwollensokken- imago krijgen. Scholen denken daarom wel een paar keer na voordat ze errriee beginnen. Bovendien is de daltonschool minder sterk gerelateerd aan een levensvisie dan bijvoor beeld de vrije school, het jena- plan en het montessorionder- wijs. MARIETA KROFT De ontwikkeling van verant woordelijkheidsgevoel, zelf standigheid en samenwerking met andere leerlingen staan bij deze onderwijsvorm centraal. Directeur A. Koster van Het Kompas en De Torenvalk en Esselyckerwoude uit Ja cobswoude is enthousiast. Hij hoopt dat Het Kompas over drie jaar het officiële certificaat ontvangt. Tot die tijd volgen leerkrachten en sommige ou ders cursussen. Deze krijgen ze van de Neder landse Dalton Vereniging. Geen van de leerkrachten van Het Kom pas heeft al ervaring met het daltonon derwijs. „Maar ieder een heeft er zin in. Ook de ouders die we vanaf september toen we de voorbereidingen be gonnen, erbij betrokken zijn positief. Ik heb nog niet ge hoord dat ouders nu hun kin deren van school halen." De twee scholen in Ja cobswoude waarmee Het Kom pas begin dit jaar fuseerde rich ten zich niet op het daltonon derwijs. Koster: „Het Kompas ondergaat zo veel vernieuwin gen dat voor die school het ge schikte moment aanbrak om een nieuwe onderwijsvorm in te voeren." Hij doelt niet alleen op de fusie. Het Kompas be trekt in augustus een nieuw schoolgebouw, nadat het vorige pand vorig jaar april door brand was verwoest. 'Het perfecte systeem voor de toekomst' JACOBSWOUDE dan gaan wij ze dat kleine beet je geld dat ze kunnen verdienen afnemen. Moeten ze straks weer bij ons hun hand ophou den. Wij ontnemen daarmee deze mensen het recht om mens te zijn." Dat je bevlogen moet zijn om te werken in de Wereldwinkel hoeven ze eigenlijk niet te ver tellen. Ook voor Verra, pas sinds twee jaar actief bij de We reldwinkel, is het een sport om vóór de verbouwing zo min mogelijk geld uit te geven. Een bevriende aannemer hier, han dige echtgenoten van vrijwillig sters daar. En zelf natuurlijk dagenlang klussen. „Want het principe van de Wereldwinkel is dat als na alle kostenposten nog geld over is, dat geld wordt gestoken in een derde wereldproject," vertelt hij. Verra hoopt daarom in de nieuwe locatie op een ho gere omzet. „De vaste klanten weten je altijd wel te vinden. Maar hier heb je veel meer pas santen. En daar gaat het om, want die zijn de slagroom op de taart." Vanaf 30 maart is de Wereld winkel in de Hooftstraat open. Op 15 april is de feestelijke ope ning met muziek op straat. Bur gemeester Schoof veilt om 11 uur een groot kunstwerk uit de winkel. Elk uur draait een rad van fortuin waarmee prijzen zijn te winnen zoals een levens middelenpakket of schalen uit Lombok. EWOUT VAN DER DUSSEN Bij wijze van experiment gaat de gemeente Jacobswoude één kavel bouwgrond bij opbod of inschrijving verkopen. De vier fractievoorzitters kwamen deze week overeen om deze wijze van verkoop uit te proberen bij plan Oudendijk in Woubrugge. De gemeente moet nog wel een geschikte kavel uitzoeken, ver moedelijk een zogenoemd 'ei landje' langs de Bateweg. Met dit experiment gaat een lang gekoesterde wens van P. van Hoesel, het enige raadslid van oppositiepartij D66, in ver vulling. „Ons uitgangspunt is. dat kopers grond niet meteen met winst mogen doorverko pen", zegt van Hoesel. „Dan subsidieer je de grond. De grondprijs moet marktconform zijn en verkoop bij inschrijving is daarvoor de beste methode." Omdat het gaat om een expe riment heeft hij hiervoor steun gekregen. Liever nog wil Van Hoesel alle vrije kavels op die manier in de verkoop doen, maar zo ver willen de andere fracties niet gaan. Bij die in schrijving geldt wel een bodem prijs. Mogelijk Jcrijgen eigen in woners voorrang. De commissie kwam ook een jaarlijkse vaststelling van de grondprijzen overeen. Voor de bouw van huurwoningen door Woondienst Aarwoude blijft de prijs dit jaar op 450 gulden per vierkante meter. Bouwgrond voor projectbouw, waarop meerdere huizen voor de ver koop worden gebouwd, gaat 550 gulden per vierkante meter kosten (voorheen 500). Voor vrije kavels, een onderscheid dat nu nieuw is ingevoerd, is 650 gulden per vierkante metei overeengekomen. Het CDA en D66 wilde die vrije kavels liever op 700 gulden stellen. De prij zen zijn exclusief BTW. In de gemeenteraad van 9 maart komt het voorstel aan de orde. Compaq LTE 5000 Pentium 120 MHz 48 MB Ram TFT kleur, used 1095 IBM Thinkpad 560 Pentium 233 MHz, 32 MB 4 GB HDD, TFT 2495 Compaq Armada Pentium II 64 MB Ram, 8 GB HDD CD-rom 14" TFT 4295 Restart Computers txv. Overrijn 5 Leiden T 071 5224551 F 071 5227329 alle prijzen exclusie! BTW Gerard en Miranda Ram op het water bij de Blauwpolderkade: „Hoe kunnen wij nou weten wanneer een gemeente ergens over discussieert?" FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19