ijnlands Lyceum kan rugklassers niet kwijt Legionellabacterie in De Klaverhal in Zoeterwoude-Dorp Het was trouwen of voor de klas Regio :uwe beheerder Vliet wijk Zoeterwoudenaars blij met nieuwe speeltoestellen DAG 19 FEBRUARI 2000 jOTEN» Kvijk in Voorschoten heeft een nieuwe wijkbeheerder. De re Rob Severiens uit Amsterdam volgt de eind vorig jaar ver beert Cortenbach op. iens werkt al een jaar voor woningcorporatie Woonzorg, [oorschoten met de bewonersorganisatie Vlietwijk en de ge- het samenwerkingsverband Vhetwijkbeheer vormt. ,,Een eden is Severiens in dienst gekomen van Woonzorg", zegt i ellingerhout, voorzitter van de Bewonersorganisatie Vliet- n de regio Amsterdam heeft hij het afgelopen jaar gewerkt tsvervangend beheerder. Wij zijn blij met zijn komst." gj ieuwe wijkbeheerder gaat in Vlietwijk twintig uur per week Het kantoor van Vlietwijkbeheer aan de Lorentzlaan is V or vanaf 1 maart van maandag tot en met donderdag weer geopend van half een tot half vijf. ZOETERWOUDE* JAN PREENEN Het waterleidingbedrijf WZHO heeft de legionella bacterie ontdekt in de doucheruimten van het sport- en recreatiecen trum De Klaverhal aan de Hondsdrafweg in Zoeter woude-Dorp. De douches mogen daarom voorlopig niet worden gebruikt. Vol gende week donderdag wordt er opnieuw gecon troleerd. Daarvan hangt het af of de leidingen op korte termijn moeten wor den vervangen. De le gionellabacterie kan de dodelijke veteranenziekte veroorzaken. Een nieuw waterleiding systeem voor De Klaverhal kost 100- 150.000 gul den. Maar volgens W. van Leeuwen, beheerder van De Klaverhal, hoeft dat geen probleem te zijn. „We hebben zuinig ge leefd en we hebben altijd rekening gehouden met dit soort uitgaven." Stichting De Klaverhal heeft zelf om een onder zoek gevraagd. Dat is twee weken geleden uitge voerd. De uitslag daarvan is nu bekend geworden. „Om ons heen hoor je re gelmatig dat ergens spra ke is van besmetting. Vo rig jaar bijvoorbeeld in De Eendenkooi in Zoeter- woude-Rijndijk en in Oegstgeest. We wilden niet de andere kant opkij ken en onze ogen sluiten. Drie basisscholen en heel sportminnend Zoeter- woude komen hier. Daar om hebben we monsters laten nemen. Die morele verplichting heb je", aldus Van Leeuwen. Bij de gemeente zijn tot nu toe zes telefoontjes binnengekomen van ver ontruste leraren en ouders van leerlingen. „Ze wilden weten wat er precies aan de hand is. Wij hebben die mensen verteld dat de mensen van De Klaverhal adequaat hebben gehan deld. De doucheruimten zijn afgesloten, de GGD is ingeseind en er is een in stallateur bijgehaald", al dus een woordvoerder van de gemeente. Bij De Klaverhal, bij de GGD in Leiden en de gemeente zijn geen klachten over de gezondheid van gebrui kers van de hal binnenge komen. De leidingen in het cen trum worden op dit mo ment doorgespoeld met water met een tempera tuur van negentig graden. Donderdag neemt het wa terleidingbedrijf opnieuw monsters. Twee weken la ter zijn de resultaten be kend. Van Leeuwen: „On geacht de uitslag zullen we waarschijnlijk toch wel de leidingen gaan vervan gen. Ze zijn nu een jaar of twintig oud. Eens in de week moeten we spoelen. Dat hebben we de afgelo pen tijd ook gedaan. Steeds handmatig. Het is beter als dat automatisch gebeurt." ht lijst dit jaar 'extreem lang' j ijnlands Lyceum in Oegstgeest heeft nu, aan het van de inschrijvingsperiode, al geen plaats meer oekomstige 'brugsmurfen'. De school is volgens iur A. Vaessen voor het schooljaar 2000/2001 al lig volgeboekt' met leerlingen die op dit moment ep 8 van de basisschool zitten en volgend jaar op I jnlands aan de slag willen. Inmiddels staan er, nog - at de uitslagen van de CITO-toetsen binnen zijn en I ooiadviezen zijn afgegeven, al ruim honderd kin- op de wachtlijst. En dat is volgens Vaessen 'ex- het Rijnlands zitten een brief hebben gesfuurd. Daarmee konden zij, deels omdat dat voor hen en voor ons makkelijk is en deels om teleurstellingen achteraf te voorkomen, hun kinderen voorafgaand aan de officiële inschrijvingsperiode bij ons aanmelden. Maar van die brief hebben blijkbaar allerlei familieleden, vriendep en ken- il komen de inschrijvin- lecht op gang tijdens en I open dagen (die vorige jerden gehouden, red.), lit jaar was iedereen er |roeg bij", constateert t „Dat is voor een deel l zelf te wijten omdat wij [Ivan wie al kinderen op nissen lucht gekregen, waarna zij ook besloten hun kinderen vroegtijdig bij ons aan te mel den. Daarmee waren wij voor het komend schooljaar extreem snel volgeboekt." Volgens Vaessen staan er normaal gesproken aan het eind van het schooljaar, eind juni, ongeveer zestig kinderen op de wachtlijst. Nu zijn dat er al 115. „En dat aantal kan nog flink oplopen, omdat rond deze tijd de inschrijvingen pas gaan binnenstromen." De rector zegt het 'uiterst ver velend' te vinden dat hij zoveel ouders en kinderen teleur moet stellen. „Dat is natuurlijk niet goed voor onze naam, maar zo lang wij hier nog geen nieuw bouw hebben neergezet kun nen wij echt niet meer leerlin gen op onze school toelaten." Het is volgens Vaessen voor ouders nog altijd wel mogelijk om hun kinderen bij zijn school op de wachtlijst te zetten. Maar dat is, zo geeft de rector toe. niet veel meer een formaliteit. „Kinderen die nu nog worden ingeschreven, hebben eerlijk gezegd geen schijn van kans. Zij komen namelijk onderaan on ze, dit jaar écht extreem lange, ranglijst te staan. Het is hier een kwestie van wie het eerst komt, wie het eerst maalt." Vaessen kan volgend school jaar maximaal 240 nieuwe leer lingen voor het eerste leerjaar aannemen. „Die verdelen we over in totaal acht klassen, waarvan één internationale klas waar alleen maar Engels wordt gesproken, twee klassen waar tweetalig onderwijs wordt gege ven en vijf klassen waar tijdens de lessen 'gewoon' Nederlands wordt gesproken. Kees Westra Jd: 47 b: zwemonderwijzer embad Poelmeer in w graag een sprong in het ig moet ik, hoewel ik intuurlijk ben ingesteld, lend beantwoorden. Ik ins waar ik het goed 'n zin heb eigenlijk altijd Zo gaat het mijn hele Ik ben niet zo verande- zind. Daarom staan )on- en werkomgeving ben en blijf een Rijns- en ik ben en blijf lekker nderwijzer in zwembad ir in Oegstgeest, waar ik eer bijna 22 jaar werk. zou ik ook ergens an- engaan? Nu weet ik wat Zie dat elders maar eens krijgen. Ik ben gelukkig (lekker in mijn vel. Wat an nog meer? eeft u een hekel aan? imdenkers. Ik denk al- leven is zo kort en kan zijn. Ik snap dan ook it dat mensen hun leven net negatief depken. iw slechtste eigenschap? als ik ergens een af- aeb vaak aan de late te laat. Echt bij het van de markt. Ook als oor een vergadering aorbereiden. doe ik dat vlak voor aanvang. Ik schuif de dingen te makkelijk voor me Hoeveel mensen heeft u aan een zwemdiploma geholpen? Dat zijn er heel wat. Dat moe ten er zo'n beetje tussen de 7500 en 10.000 zijn. Om de zes weken is het diplomazwem- men. Daar doen gemiddeld vijf tig kinderen aan mee. Een aan tal jaren geleden lag dat aantal beduidend hoger. Dus mijn schatting zal aardig kloppen. Die examens zijn altijd hoogte punten. Op zo'n moment sluit je met een groep een periode af waarin je intensief met ze hebt samengewerkt. Het is een beet je de kroon op je werk. En het wordt eigenlijk steeds leuker, want het komt steeds vaker voor dat ik destijds ook de ou ders van die kinderen heb leren zwemmen. "Een echte dubbel slag dus. Het oude A, B, en C-diploma of het nieuwe zwem-ABC? Het nieuwe zwem-ABC. Zeker weten. Vroeger leerde je de kin deren in feite het kunstje om het hoofd boven water te hou den en dat was het dan. Nu zijn onze zwemopleidingen veel praktijkgerichter. Aan de hand van allerlei praktijkvoorbeel den, bijvoorbeeld wat doe je als je met een fiets te water raakt, leren de kinderen spelenderwijs zwemmen. Dat is afwisselender en dus leuker. Wat is uw levensmotto? Hoe meer men beweegt, hoe prettiger men leeft. Dat is mijn stellige overtuiging en ik onder vind het aan den lijve. Ik doe aan zwemmen, turnen, joggen, skiën en ik loop halve mara thons. En ik voel me in één woord geweldig. Wat is uw liefste bezit? Dat is mijn gezondheid. Het is een enorme rijkdom als je ge zond bent. Gezondheid is niet te koop. Wij willen als moderne mens alles graag in eigen hand hebben, maar over ziekte en ge zondheid hebben wij niets te zeggen. Dat blijkt keer op keer. Waaraan bent u verslaafd? Aan mijn werk in het algemeen. En aan bezig zijn op welk ge bied dan ook. Ik gun mijzelf geen minuut rust. Ik ben eigen lijk altijd in de weer. Wat is uw grootste ergernis in Rijnsburg? Het enorme materialisme. De doorsnee Rijnsburger denkt dat met geld alles te koop is en ge draagt zich daar ook naar. En staat zo in het buitenland ook bekend. Als ik tijdens mijn va kanties zeg dat Uc Rijnsburger ben, denken ze meteen dat ik een rijke bloemenboer ben. Nou, gelukkig niet. Welk principe is u heilig? Eerlijkheid, maar een leugentje om bestwil is snel gemaakt. TEKST PETER BLOK Zuster Salvatrix stond aan wieg van jubilerende Duinzigt-mavo De rooms-katholieke Duin- zigtschool in Oegstgeest viert dit jaar zijn 150-jarig jubile um. De school ontwikkelde zich in die periode van eerst een weeshuis en later een schippersinternaat - beide met daarbij een lagere school - tot een middelbare school voor mavo/havo waar niet Duinzigt maar de leerlingen het werktempo bepalen. Zus ter Salvatrix, inmiddels 82 jaar oud, was bijna dertig jaar lang hét gezicht van Duinzigt. Zij stond destijds aan de wieg van de middelbare school. Op ons verzoek keek zuster Salvatrix nog één keer achterom. Haar eigenlijke naam is Elisa beth Beens, maar geen enkele Oegstgeestenaar zal haar onder dat 'pseudoniem' kennen. Sinds haar entree in een kloos ter in Roosendaal in 1940 is zij beter bekend als zuster Sal vatrix ('mede-verlosseres'). En hoe. Zuster Salvatrix bestuurde de Duinzigtschool volgens voormalige leerlingen met har de hand. Of zoals ze het zelf zegt. „Ik was streng, maar rechtvaardig. En dat was, daar blijf ik bij, maar goed ook. Zachte heelmeesters maken nu eenmaal stinkende wonden. En zo is het in het onderwijs ook. Geef je kinderen één vinger, dan nemen ze je hele hand. Daarom was ik altijd erg recht lijnig. Ik koos voor orde en tucht, omdat daarmee de schoolprestaties in mijn ogen aanzienlijk worden verhoogd." Kinderen opleiden, zag zuster Salvatrix als haar missie, haar belangrijkste levenswerk. „Het was voor meisjes vroeger kie zen: trouwen of voor de klas. Dat was nog zo in die dagen. Zou ik trouwen, dan mocht ik niet voor de klas staan. De keu ze voor het klooster, waar ik ook graag naartoe wilde, en voor het onderwijs was voor mij dan ook snel gemaakt. Ik wilde graag en voelde het ook als mijn plicht, kinderen die van huis uit weinig geloof, hoop en liefde meekregen en kinderen die het op school moeilijk had den, met van alles en nog wat te helpen en op te leiden. Dat zit bij mij nu eenmaal in mijn bloed. Bovendien kon ik mijn leven in dienst van de kerk stel len. Ook dat voelde ik als mijn plicht." Toen de 35-jarige zuster Sal vatrix op 1 mei 1954 door haar superieuren plotseling naar Oegstgeest werd gestuurd, was Zuster Salvatrix: „Ik koos voor orde en tucht, omdat daarmee de schoolprestaties in mijn ogen worden verhoogd." foto hielco kuipers ze daar allesbehalve blij mee. „Ik had het in Breda, waar ik op dat moment voor de klas stond, prima naar mijn zin. Ik wilde dus niet weg, maar het bestuur, de Kloosteroversten, besloot anders. Ik moest en ik zou naar dat internaatschooltje voor schipperskinderen in Oegst geest, waar ik de dagelijkse lei ding kreeg." In 1960 begon zuster Salvatrix op Duinzigt een VGLO, een tweejarig vervolg op de lagere school waar zij met recht de scepter zwaaide. „Ik had de ze vende en achtste klas onder mijn hoede met in totaal zo'n veertig leerlingen die ik stuk voor stuk probeerde klaar te stomen voor het werkzame le ven. Als ze onze school met succes hadden doorlopen, kre gen ze het VGLO-diploma." Wie niet sterk is, moet slim zijn. Of zoals zuster Salvatrix het zegt. „We moesten op Duinzigt altijd roeien met de riemen die we hadden. We had den bijvoorbeeld grote moeite met het vinden van leerkrach ten. Tot ik ineens op het idee kwam om oude zusters naar Duinzigt, waar we een lift had den, te halen. Die zusters kwa men hier maar wat graag wo nen en werken. En ik was daar mee enorm geholpen." Toen zuster Salvatrix er in 1967 achterkwam dat het VGLO-diploma in de praktijk helemaal niets waard bleek te zijn, besloot ze het over een an dere boeg te gooien. „Ik dacht: van die VGLO moeten we zo snel mogelijk af. Het was ook best frustrerend om erachter te komen dat je eigenlijk acht jaar voor niks met de kinderen in de weer was geweest. Daarom ben ik op zoek gegaan naar iets an ders en beters. Naar een voor onze school geschikt alterna tief, naar een opleiding die wel een volwaardig diploma als eindstation had." Huishoudscholen waren er in de Leidse regio op dat moment al in overvloed. Gewone MULO's al niet minder. Zuster Salvatrix koos dan ook voor een soort tussenvariant: een IVO- MULO. Dat is een soort mavo waar leerlingen in hun eigen tempo leren. Uniek in de Leidse regio. „Dat was een schot in de roos", vindt de zuster. „Voor we het wisten hadden we acht klassen. Rond de kerst keken we in welke groepen de leerlin gen écht thuishoorden. Bijvoor beeld voor de talen in groep 1, voor de exacte vakken in groep 6, enzovoort. Net naar gelang hoe goed of slecht ze in dat be paalde vak waren. Ze mochten ook vijf jaar over de MULO doen. Dat was best gecompli ceerd bij het maken van de roosters, maar mijn secondant juffrouw Van Noort was daar een kei in. Onze extra aandacht en opleidingsmogelijkheden werden gewaardeerd, want Duinzigt groeide als kool." In haar bijna dertig jaar Duinzigt volgde volgens de zus ter hoogtepunt op hoogtepunt. „Elke schooldag was voor mij een feest. Ik had gewoon veel plezier in mijn werk. Dat Jo- landa den Dubbelden, een blin de leerlinge, de mavo heeft ge haald, vind ik van al die mooie dingen toch het leukste." Toen zuster Salvatrix in 1982 het stokje overdroeg aan Anton Vermet, de huidige directeur, telde de school bijna duizend leerlingen. „Eigenlijk wilde ik toen nog helemaal niet stop pen, ik was immers getrouwd met het onderwijs in het alge meen en Duinzigt in het bijzon der. Duinzigt is echt wat je noemt mijn kindje. Ja, nog steeds, al ben ik nu al weer achttien jaar weg. ZOETERWOUDE FOTO HIELCO KUIPERS gehakt. We vinden dat we het niet langer kunnen maken om dat terreintje er zo leeg bij te laten liggen. Het is leuk als kinderen er vanaf het voorjaar kunnen spelen." Van der Kooi, die wordt gesteund door alle partijen, verbindt er wel de voorwaarde aan dat het om toestellen gaat die gemak kelijk zijn te verplaatsen. „Ze moeten dus niet zwaar verankerd worden. Als die ap partementen er alsnog komen, moeten we wel de ruimte daarvoor hebben." D. Beek huizen, woordvoerder van de bewoners, vindt het 'fantastisch' dat alle wensen zijn gehonoreerd: „We zijn erg tevreden. Als die appartementen er niet komen, zijn we he lemaal blij." JAN PREENEN Tot grote vreugde van de omwonenden ko men er nieuwe speeltoestellen en een bankje naast het gebouw van de teken- en schildersgroep Kameleon aan de Zoeter- woudse Van Swietenstraat. De gemeente heeft alle wensen van de buurt gehono reerd. Er verschijnen één of twee wipkippen voor de kleinsten, een gewone wip voor de wat oudere kinderen, een hinkelbaan met genummerde tegels of een tegel met een knikkerputje, een 'klim-, kruip- en verstop mogelijkheid' - bijvoorbeeld een huisje met stangen, touwen en/of een trap om er in te komen en een glijbaan om er uit te gaan - en een bankje voor de ouders. De huidige schommel en glijbaan blijven staan. Tot voor kort hield wethouder Van der Kooi steeds de boot af. Hij wilde eerst we ten hoe groot nu precies het appartemen tencomplex wordt dat in de plaats moet komen van de Kameleon. Aanvankelijk zouden dat er twaalf worden en zou de flat driehoog worden. Onder druk van de be woners worden dat er maximaal acht en wordt het gebouw tweehoog. „Maar omdat we helemaal niets meer horen van de aan nemer hebben we de knoop nu maar door- Om plaats te maken voor onze nieuwe collectie "LINEA ITALLANA" ruimen wij een flink aantal banken en fauteuils uit dezelfde collectie op. I Iet gaat hier om zitmeubelen in leer, Alcantara, Dinamica en verschillende andere microvezels. De kortingen voor de toonmodellen variëren van 25 tot 60 procent!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17