Hf® Gekuist surfen op het internet 8 Heilige kleren tot eer en tot sieraad van Aron Geloof Samenleving Reformatorisch Dagblad ZATERDAG 19 FEBRUARI'2000 VANDAAG 19 De heilige Sadoth en gezellen staan vandaag zo wel in de Westerse als de Oosterse kerk op de heiligenkalender. Hun marteldood heeft veel in druk gemaakt. Na eeuwen van vervolging kre gen de christenen in keizer Constantijn de Grote eindelijk een heerser die het christendom gunstig gezind was. Op het beroemde concilie van Nicea in 325 was Sadoth aanwe zig als assistent van de Perzische bisschop Simeon uit de stad Seleucia. Daar heerste echter een koning die nog wél een broertje dood had aan de christenen. Rond het jaar 341 werden Sadoth en 1.28 geloofsbroeders vijf maanden lang in gevangenschap mishandeld en daarna onthoofd. Het in toenemende mate christelijke Westen was diep veront waardigd en voegde alle martelaren toe aan de heiligenlijst. 20 Er staan zo'n negen Koenraads op de heiligen kalender, en de Italiaanse Koenraad, of Corra- do, krijgt vandaag zijn eerbetoon. Hij was een hartstochtelijk jager, die de bossen rond Piacen- za onveilig maakte. Op een dag wilde hij een hert uit het kreupelhout jagen en stak een struik in de brand. Het vuur werd aangewakkerd door de wind en breidde zich snel uit. Koenraad zag tot zijn schrik dat het hele bos afbrandde. Thuis durfde hij zich niet als dader te meldden. Toen een woedende menigte een argeloze zwerver op de pijnbank legde en hem tot bekennen bracht, werd het Koenraad te machtig. Hij gaf zich alsnog aan en moest voor straf zijn hele bezit weggeven. Het betekende een ommekeer in zijn leven. Hij werd monnik en verzorgde lange tijd de zieken en armen. Hij eindigde zijn leven als kluizenaar, heilige en dierenvriend in een bos. China viert vandaag het Lantaarnfestival: een afsluiting van het lentefeest. Buiten hangen nu lantaarns en veel Chine zen offeren aan hun voorouders. Paus 'in de geest' naar Irak Vaticaanstad Nu zijn fysieke bezoek aan de heilige plaatsen in Irak op de lange baan is geschoven heeft paus Johannes Paulus II zich voorgenomen een 'spirituele reis' te maken naar Ur, de stad in Irak waar de bijbelse aartsvader Abraham is geboren. De 'reis in de geest' staat gepland voor 23 februari, zei de paus, twee dagen voor hij naar Egypte afreist om onder meer de berg Sinai te bezoeken. Daar ontving Mozes volgens de overlevering de Tien Geboden. Later in het christelijke jubeljaar 2000, in maart, gaat de kerkvader op reis door het heilige land. Voor hij de bijbelse plaatsen in Egypte, Israel, Syrië en de Palestijnse ge bieden aandoet, wil de paus echter eerst een ceremonie wijden aan Abraham, de 'vader van alle gelovigen', zei hij. Pastoor ontslagen wegens misbruik enschede Het aartsbisdom Utrecht heeft met onmiddellijke in gang de pastoor van de H. Paulusparochie in Enschede uit zijn functie gezet wegens seksueel misbruik. Dit heeft een woord voerder van het aartsbisdom bevestigd. Er is geen aangifte bij de politie gedaan. Het werk van de pastoor wordt waargenomen door deken H. Antonissen van het dekenaat Twente Zuid. De pastoor, lid van de congregatie van Sint-Jan, was sinds 1995 werkzaam in Enschede. Bisschop Punt handhaaft besluit haarlem Waarnemend bisschop Punt van Haarlem handhaaft zijn besluit over de reductie van het vrouwenwerk van 0,5 naar 0,2 formatieplaats. In een persverklaring reageert hij op het ver zoek van de medewerkers van het diocesaan pastoraal centrum om Donne Schmaal voor de helft van haar tijd het vrouwenwerk te laten blijven doen. De bisschopsraad begrijpt dat het vertrek van Schmaal gevoelens bij haar collega's oproept, maar houdt staande met het aanbod aan haar 'correct en verantwoord' te hebben gehandeld. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Maastricht (SoW i.c.m. Academisch Ziekenhuis Maastricht), R.H. Knijff te Wesinge-Sauwerd; te Nieuwe- gein-Zuid (SoW), mw. J.M.B. van der Plaat te Almkerk. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Enschede-West, S.W. de Boer te Leek, die dit be roep heeft aangenomen; te Zaamslag: R.F. Telgenhof, kandi daat te IJsselmuiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Beek-Uddel, J. Roos te Opheusden; te Enkhui zen, C.A. van Dieren te Stolwijk; te Oudemirdum, A.J. Gunst te Benthuizen; te Zwolle, W.J. Ka reis te Hardinxveld-Giessendam. Bedankt: voor Emmeloord, H. Hofman te Waarde; voor Kam pen, P. van Ruitenberg te Chilli- wack. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Kampen, D. Mon ster te Barneveld. Reformatorische provider rust op zondag ,1 9 JSL ,JL - 9 JL JL tS, JSL dres1 http:'//vvvreformjIorlschdaiftl^Jil/9' [j** Ga] In zwaar-christelijke kring staat de televisie nog steeds in een kwade reuk. Minstens zo zon dig is het Internet. Vandaar dat 'zwartekousen' het surfen op het wereldwijde netwerk in de ban deden. Via het Reformato risch Dagblad (RD), spreekbuis van de gereformeerde gezindte, maken ze wel gebruik van een gekuiste versie van het internet. Zes dagen per week. Want het RD houdt zich wel aan het vier de gebod: 'De zevende dag is de sabbat des Heeren uws Gods, dan zult gij geen werk doen' (Exodus 20:10). 'De wereld zuigt', is een vaak gehoorde uitdrukking op de Ve- luwe, de Zeeuwse eilanden, in de Betuwe en de Alblasser- waard. Porno, geweld en over dreven consumentisme vinden via het beeldscherm gemakke lijk hun weg naar de huiskamer en lokken een christen van het rechte pad. Vandaar dat de sy node van de Oud Gereformeer de Gemeenten in Nederland aansluiting op het internet heeft verboden. Korte tijd later volgde het bestuur van de Gere formeerde Gemeenten in Ne derland. Daarmee heeft de har de kern van bevindelijk-gere- formeerd Nederland gekozen voor een duidelijke stelling. Voor zakelijk gebruik van het internet maalden de synoden 'alleen als het niet anders kan' een uitzondering. Geestverwan te kerkgenootschappen - en dat zijn er nogal wat in die kringen - denken er al net zo over, al is voor het merendeel een 'geslo ten aansluiting' op het internet via het RD nog wel acceptabel. Het RD biedt een basispakket aan, bestaande uit e-mail plus een digitale versie van de pa pieren krant. Het pakket is naar wens uit te breiden met een toegang op het electronisch ar chief van het RD én vooraf ge censureerde informatie over onderwerpen als economie, ge zondheidszorg en onderwijs. Het screenen van het aanbod op internet is een tijdrovend werkje. Alle informatie die het RD via het Internet doorgeeft is vooraf door eigen medewerkers secuur gelezen. Want de krant heeft geen vertrouwen in de fil ters die daarvoor op de markt zijn gebracht, zoals het beken de X-stop. Algemeen-directeur J. Koetsier van Erdee-Holding, uitgever van het RD: „Bij X-stop gaat 25 procent er nog steeds doorheen, dat is althans onze ervaring. Helaas is er op dit mo ment geen filter voorhanden dat wel effectief is." Samenwer king met de EO, die ook een streng gecensureerde internet aansluiting in het leven wil roe pen, is alleen al daarom uitge sloten. Die omroep werkt im mers wel met filters. Het monnikenwerk van het RD wordt in eigen kring ge waardeerd. Zo'n 25 scholen op <«hom*pag* Apple Computer ^:Applt S*rv los Support Apple- Stort (^MSN Off let voor Maotn'orh Inttrnet Explorw Op zondag bieden wij geen informatie ai Wij wensen u een goede dag. Tot morgen. Op zondag geen nieuws op de intemet-pagina van het Reformatorisch Dagblad. „Wij wensen u een goede dag. Tot morgen." Maar de wereldbol draait door. reformatorische grondslag ma ken inmiddels gebruik van de eigen provider. „We hebben op dit moment zo'n 2000 abon nees, dat kunnen er op de lan gere termijn wel enige tiendui zenden worden", voorspelt een optimistische directeur Koet sier, die in de zestigduizend abonnees van zijn dagblad een groot potentieel ziet. Als enige krant ter wereld die tot nu toe koos voor een digita le versie op het internet, is het RD op zondag niet te raadple gen via de pc. In bevindelijk-ge- reformeerde kring is het im mers gewoonte ook de papie ren krant op de Dag des Heeren onaangeroerd te laten. Koetsier: „Wij vinden dat de zondag niet is bedoeld voor kranten lezen. Niet dat er in onze krant artike len staan die je dan niet zou kunnen lezen, maar de zondag is nu eenmaal voor onderzoek van de bijbel en de kerkgang." Wie op zondag klikt naar ww- w.reformatorischdagblad.nl, treft de volgende tekst aan: „Op zondag bieden wij geen infor matie aan. Wij wensen u een goede dag. Tot morgen." Het enige dat op de knalgele websi te beweegt, is het logo van de krant: een draaiende wereldbol met de hoofdletters R en D. Want dat de aarde op zondag gewoon doordraait in een baan rond de zon, dat weten ze bij het Reformatorisch Dagblad ook wel. 'Op de Walle overbruggeij christenen de kloof wél DALFSEN ANP Christenen moeten zich eenzelvigen met de genu i,, schap waarin ze leven on kloof tussen kerk en san C leving te overbruggen kunnen daarbij een beeld nemen aan het van het Leger des Heils de Wallen in Amsterdam Heilssoldaten voelen daar thuis, niet vanwegi 'zonde', maar omdat ze de mensen houden. Dat zei de hervormde toraal werker R. van gisteren op de Belmont ferentie van reformator! en evangelische kerklet evangelisten en predikai in Dalfsen. Van Loon dat christenen zich nis snel moeten terugtrekke e< plaatsen waar God no cl bod geldt. De wereld volgens hem goede I nodig, meer dan boodschappen. Van Loon is lid van d montwerkgroep, die de kenbaarheid en dienst! w heid van de orthodoxe c d> tenen in de samenlevinj vergroten. De gelovige len af van het imago i overal tegen zijn. De E\ lische Alliantie en de gelische Omroep zijn dt tiatiefnemers van het ontberaad, dat genoen naar een hotel in Lum waar de eerste bijeerü Mijn Nina Hagen-outfit stond me echt super. Twee dagen ging ik vorige week gekleed als de Duitse punk-zangeres. Een veel te groot en kapot leren jasje. Hondenkettingen om mijn hals en polsen. Een roze pruik van haar dat alle kanten op ging. Een lang nethemd met anarchistenteken erop gekalkt. Een kort leren broekje met metalen knoppen. Zwarte panties met ladders. Daar over heen rode netkousen. Zwarte laarsjes. Zwaar opgemaakte <ogen. Groene lippen. Wie me zag tijdens deze langdurige ver- kleedpartij zei zonder uitzonde- li^ ring: „Wat zie jij er geweldig uit." Het voelde ook geweldig. Alsof Zik met de outfit ook een berg energie had gehuurd bij het be- I j drijf dat de onderdelen bij el kaar zocht. Mijn energie-niveau zal ook wel omhoog zijn gegaan door de opwinding van het ver kleden zelf. Maar de vraag is of kleren niet ook echt hun eigen energie hebben. Heeft een grijs truitje een bedaarde energie? En een rood truitje een wildere? Heeft een keurig mantelpakje keurige energie, zodat je je als vanzelf keurig gedraagt? Heeft een aangemeten mannenpak een vorm van energie waarbij je geen minuut verspilt en is het daarom zo geliefd bij zakenjon- gens voor wie iedere minuut telt? Ben je nonchalant en trek je daarom een t-shirt aan of GQ I CL wordt je vanzelf nonchalant van een t-shirt? Wat dragen kleren zelf bij aan hoe we ons voe len? De vraag dringt zich op naar aanleiding van het bijbelgedeelte Tetzavé, oftewel Exodus 27:20 - 30:10. Aron, de broei van Mozes, en diens zo nen Nadab, Abiehoe, Elazar en Ithamar moeten priesters van God worden. Er moeten voor hen 'heilige kleren' worden ge maakt, zo staat er letterlijk. Heilige kleren. Deze kleren dienen 'tot eer en tot sieraad van Aron'. Rabbijn Vreden- burg legt uit dat 'tot eer' bete kent dat de kleren zijn hoge waardigheid als priester uit drukken en 'tot sieraad' dat de kostbaarheid en de schoon heid van de kleren de indruk van het ambt en van zijn dra ger moeten verhogen. Tot in detail worden deze hei lige outfits beschreven, in ma teriaal en maten. De onderkle ren, de bovenkleren, de gor del, de borstplaat en de efod. De efod was een kledingstuk dat op de rug werd gedragen, misschien een soort plat rug zakje avant la lettre, maar de meningen zijn verdeeld over hoe het er precies uitzag. Het borstschild is gemaakt van goud, hemels blauwe, purperrode en karmozijnrode wol en ge draaid byssysgaren. Het heeft twaalf stenen: rode jaspis, chrysoliet, malachiet, hematiet, lazuur steen, prasem, barnsteen, agaat en amethist, tur koois, chrysopraas en nefriet. In vier rijen van drie stenen. De twaalf stenen corresponderen met de twaalf stammen van het joodse volk, de namen van de stammen staan erin gegraveerd. Het borstschild heet voluit 'borstschild van be slissing/oordeel'. Dat had te maken met de 'oer- iem en toeriem', orakelgereedschap dat in het borstschild zat. Ook van de oeriem en thoeriem is onbekend hoe ze eruit zagen, en vooral ook, hoe ze gebruikt werden. De traditie wil dat als er een vraag werd gesteld aan het goddelijke orakel, de stenen op het borstschild dankzij de oeriem en toeriem oplichtten, waardoor in volgorde letters werden aangegeven (de namen van de stammen stonden im mers op de stenen), zodat woorden ontstonden waaruit de uitspraak kon worden opge maakt. De priesterkleren worden door joodse priesters (de cohens en de levi's) niet meer gedragen sinds de vernietiging van de tj Tempel. Maar in de kledij van de paus, de kardinalen en de f'.l bisschoppen en in die van de priesters van de orthodoxe ker ken zijn ze behouden gebleven. Men hoeft maar aan de paus te denken, maar bijvoorbeeld ook aan de uitgebreide kledij van geishas, samoerai, Chinese en Japanse koningen, om te beseffen dat kleding respect en ontzag kan afdwingen. Zou de fragiele paus ook zo'n indruk maken zon der al zijn lagen kleding, zijn mijter en zijn staf? En is niet juist de eerbied die Ghandi opriep met zijn minieme kledij het effect van hetzelfde teem, al is het dan in spiegelbeeld uitgevoi Aron en zijn zonen worden tot priester gei een uitgebreide ceremonie. Er zitten ondei bij waar wij heden ten dage echt niet meer zouden kunnen. Er worden offerdieren g Eerst een stier. Voordat het beest het leven moeten Aron en zijn zonen hun handen o[ kop van de stier leggen. De idee erachter is hun zonden zo op de stier worden overged Na de stier volgt een ram. Het tafereel herh zich. Aron en zijn zonen leggen hun hande de kop van de ram. Zowel van de stier alsv i ram wordt bloed tegen het altaar ges[ tweede ram wordt geslacht. En weer volgt overdracht van zonden van mens op ram.! dan: een beetje van het bloed van de rami op de oorlel, de duim van de rechter hand grote teen van de rechter voet gesmeerd, h en bij zijn zonen. En daarna wordt nog wai gespat op hun kleren, die juist daardoor, tekst, heilig worden. Bloed, de ultieme drager van het leven. Inl bloed, zo dacht de bijbelse mens, zit de zid de mens en de ziel van het dier. Dat is dan de reden dat het bloed van een dier niet m worden gegeten. En het is de reden waaroi hier juist gebruikt wordt om een paar uitve mensen te verbinden met het Goddelijke. Waarom, zo vraagt de commentator Philo, het aan het oor, de hand en de voet gesme Zijn verklaring: het geeft aan dat de perfec! mens zuiver moet zijn in ieder woord en ie daad, want het gehoor oordeelt over zijn v den, de handen zijn het symbool van de da de voet symboliseert de wijze waarop eeni door het leven gaat. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog, 's Middags meest lich te, in het noorden ook matige vorst. Denemarken: Zaterdag bewolkt en af en toe sneeuw of regen. Zondag opklaringen en meest droog. Maxima iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Zaterdag wisselend bewolkt en meest droog. Zondag van het westen uit bewol king, gevolgd door regen. Maxima van 6 graden in het oosten tot 11 graden in het zuidwesten van Ierland. België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog buiig. Zondag gere geld zon en droog. Maxima rond 7 gra den, in de Ardennen enkele graden la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Zondag meest droog en pe rioden met zon. Maxima zondag van 3 graden in de Elzas tot 9 graden in de Vende Zuid-Frankrijk: Zaterdag nog bewolkt en enkele pittige buien, vooral in de Alpen, Zondag brede opklaringen en in het laagland droog. In het zuidoosten zonnig en winderig. Maxima tussen 8 en 15 graden, zondag Spanje: Langs de Golf van Biskaje eerst nog wol kenvelden en kans op wat regen. Verder droog en veel zon. Maxima van 14 gra den in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden, zondag in het noorden min der warm. Portugal: Perioden met zon en droog. Maxima aan zee tussen 16 en 21 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flink wat zon, maar eerst ook kans op een bui en veel wind. Maxima ongeveer 18 graden Marokko: Westkust: flink zonnig. Maxima van 18 tot 23 graden. Tunesië: In het noorden eerst veel wind. Verder geregeld zon, maar zondag ook kans op een bui. Middagtemperatuur van 15 graden aan de noordkust tot 21 graden in het zuiden. Madeira: Geregeld zon en droog. Maxima rond 17 rElke daq een beetje vakantie lx. yyy "Het land van de paella, maar ook van de overheerlijke tapas! En... van 'de kust van de zon'. Kijk morgenmiddag om 16.45 uur naar Vakantie-TV op SBS6!" I fu? ïwttufhdww ULMmSSHJ Het dagelijkse vakantieprogramma VAKANTIEWINKELS van D relzen Duitsland: Zaterdag overwegend bewolkt en enkele buien, boven 800 meter met sneeuw. Zondag iets afnemende buiigheid en ook opklaringen. Maxima tussen 2 en 6 graden, zondag overal rond 2 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met sneeuw, onder de 1000 meter ook re gen Maxima in de dalen tussen 2.en 5 graden. Zwitserland: Bewolkt en va"n tijd tot tijd sneeuw, on der de 800 meter vaak regen. Zondag van het westen uit droger en enkele op klaringen. Maxima zondag in de dalen rond 2 graden, bij Locarno ongeveer 12 graden.. Hongarije: Geregeld zon en droog. Zondag grotere kans op regen, mogelijk ook natte sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Italië: Veel bewolking en geruime tijd regen. Ook kans op onweer. Zondag in het noorden droger en zonniger. Zaterdag in het zuiden en zondag langs de Adriati- sche kust veel wind. Maxima van 9 gra den in het noorden tot 16 op Sicili. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral zater dag een paar pittige buien. Zondag meer zon. Beide dagen eert stevige wind. Maxima rond 14 graden, zondag tijdelijk wat frisser. Griekenland en Kreta: Zondag veel bewolking en perioden met regen, ook kans op onweer. Zaterdag ge regeld zon, maar in de avond in het wes ten al wat regen. Van tijd tot tijd veel wind. Maxima eerst rond 14 graden, za terdag op Kreta weer 19 graden. Malta: Winderig weer met wolken en wat zon. Ook kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Zaterdag naar het oosten wegtrekkende regen. Zondag met name in het westen een paar stevige buien, mogelijk met onweer. Verder ook wat zon. Maxima van een graad of 10 in het westen tot te gen de 20 op Cyprus. Weerrapporten 18 februari 19 uur: ZONDAG 20 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.47 Zon onder 18.00 Maan op 19.05 Maan onder08.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.05 16.15 03.38 15.48 Laag 01.36 11.44 01.17 11.25 MAANDAG 21 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.45 Zon onder 18.02 Maan op 20.22 Maan onder08.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.45 16.59 04.18 16.32 Laag 02.21 12.40 02.02 12. Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas regenbui regenbui O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl - 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETI Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een same" van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschik: informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! INTERNET: w.leidschdagblad.nl MAIL redactie.ld@damiate.hdc.nl K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14