CDA wil accijns kwartje verlagen i*r Opties Philips-top ruim 100 miljoen waard Economie taat moet geld toeleggen f) verkoop Schelde-werf 25 O f m£S6 i Crown Van Gelder moet stevig inkrimpen voor fusiepartner Winkelwagentjes grootste ergernis supermarktklant STER maakte 448 miljoen winst ABP gaat de markt op met zeven fondsen Varenhuis boycot Benetton wegens 'doodstrafcampagne' Alimentatie alsnog aftrekbaar ij ;jgen CAO doe-het-zelfbranche <fnrmeer De 15.000 werknemers bij bouwmarktketens als unma, BigBoss en Karwei krijgen in april een eigen CAO. Af- haffing van de toeslagenregeling voor overuren is daarin een -*nde voornaamste wijzigingen voor het personeel. De werkge- .rs wilden die regeling graag schrappen, omdat die veel admi- stratieve rompslomp vereiste. De uren in de avonden na zes jr en op zaterdagmiddag na twee uur behoren nu tot de nor- ale werktijden. De werknemers kunnen als compensatie een onsverhoging van zeven procent in juli tegemoet zien. De erknemers vielen tot nu toe onder de verordening van de de- jlhandel die ook gold voor werknemers in de tweedehands- Dekwinkels en vishandels. ;PN investeert in internetspelletjes mhaag KPN gaat aan internetspelletjes doen via het bedrijf d Elevation. Het telecomconcern heeft 50 procent van de aan- ■len van dit bedrijf gekocht voor 7,6 miljoen gulden. KPN ver rekt verder een lening van 3,9 miljoen gulden aan 3rd Eleva- jn, dat de exclusieve licentie heeft om in Europa een zoge- uemde Mplayer internet games channel te exploiteren. In de Sheet Mplayer, een activiteit van het op de New Yorkse beurs noteerde Hear Me, een groot succes te zijn. Het telt daar vol- ns KPN enkele miljoenen geregistreerde gebruikers, dok van- t Europa. De aantrekkelijkheid van Mplayer is onder andere it spelers tijdens het spelletje met elkaar kunnen 'chatten'. et gebruik van de spelletjes is gratis. De opbrengsten komen t de verkoop van onder andere buttons en uit e-commerceac- fiteiten. rote transatlantische papierfusie lsinki Het Finse papierconcern UPM-Kymmene neemt zijn nerikaanse branchegenoot Champion International over via n aandelenruil ter waarde van 14,5 miljard gulden. Door de sie ontstaat in de sector de grootste groep ter wereld. Kymme- was al de nummer twee in Europa, achter het Zweeds-Finse ora Enso. Wereldwijd stond het Amerikaanse International iper bovenaan. Dat concern kondigde gistereb de overname n van Shorewood Packaging, maar die acquisitie is niet groot noeg om de eerste plaats te behouden. De nieuwe combina- gaat verder onder de naam Champion International. De euwe reus krijgt 49.000 werknemers, een jaaromzet van rond miljard gulden en een productiecapaciteit van 12,1 miljoen n papier per jaar. Lcties op til bij crisisdiensten Riagg 1 jfRECHT» De vakbonden bereiden zich voor op acties bij de cri- diensten van de Riagg's, de regionale instellingen voor de nbulante geestelijke gezondheidszorg. Werkgeversvereniging rZ Nederland heeft 24 uur voor het aflopen van een ultima- m van de bonden aangeven niet aan hun eisen tegemoet te imen. „Acties zijn onvermijdelijk", zegt CFO-bestuurder E. de uin. Hoe die acties eruit gaan zien is nog niet bekend. Op 29 51 jruari is er een groot landelijk actieberaad. Na maanden on- 5 rhandelen liep woensdagavond het overleg over de toeslagen n medewerkers van de crisisdiensten stuk. „De salarissen oeten met twee periodieken omhoog, gewerkte uren moeten irden uitbetaald en daarboven moet nog een toeslag komen", mt De Bruin de eisen op. lok Transavia en Martinair duurder In navolging van de KLM verhogen ook Transavia en artinair de lijndiensttarieven. Zij doen dat ook wegens "de 1 ?rk gestegen brandstofprijzen. Transavia is voor 80 procent de KLM, Martinair voor 50 procent. De 'dochters' kiezen t als de KLM voor een tariefsverhoging van 3 procent voor al- reguliere lijndiensten. Transavia per 21 februari, Martinair r 1 april. Voor chartervluchten komt Transavia niet met een rhoging. Bij het afsluiten van de contracten is al rekening ge ilden met hogere kosten. De retourtickets voor de interconti- ntale pakketreizen van Martinair(lijnvlucht en hotelverblijf) ürden vanaf 1 april 52 gulden duurder. De pakketreizen bin- n Europa blijven buiten de tariefsverhoging. een lening verstrekt van 35 mil joen gulden. Huisbankier ABN Amro dreigde de geldkraan dicht te draaien. Het ligt voor de hand die 35 miljoen aan het eigen vermogen van de KSG toe te voegen, als de marinebouwer door Damen wordt overgeno men. De Kamer kwam gisteren nog niet tot een eindoordeel. Vol gende week dinsdag praten alle fracties over de intentieverkla ring. W. Bos (PvdA) en H. Voü- te-Droste (WD) stelden al wel als voorwaarde dat Damen met een goed businessplan moet komen. Uit dat bedrijfsplan zal in elk geval moeten blijken dat de continuïteit van de KSG is ge waarborgd. Dat houdt ook ga ranties in voor behoud van werkgelegenheid. De Kamer wil verder zekerheden over de bouw van marineschepen bij De Schelde voor de marine. „De verhouding tussen prijs en kwaliteit moet redelijk blijven", aldus Voute-Droste. rijk en de provincie Zee- 1 zijn bereid de aandelen in Koninklijke Schelde Groep ~l voor een symbolisch be- van één gulden aan de kumse werf Damen lyards te verkopen. Voor de mame zal het Rijk de schul- van de KSG - enkele tien- in miljoenen - saneren, e aandeelhouders zijn be- dit offer te brengen voor oud van werkgelegenheid om te garanderen dat door ;nsie bestelde marinesche- 'normaal' worden afge- wd. „Wij komen er niet gra- vanaf', gaf minister Jorrits- economische zaken) giste- toe na een besloten Kamer- jadering. ogelijkheden om Damen moet te komen, zijn het ruitschuiven van aanbeta- en op marine-orders en ver- king van de eigen vermo- spositie van de KSG. Het heeft De Schelde eind 1998 Benzine voor een riks deert automobilist niet Het CDA wil de accijns op benzine verlagen door het zo geheten 'kwartje van Kok' af te schaffen. De opslag werd door het vorige kabinet ingevoerd om het autogebruik te ontmoedigen. Inmiddels is de benzineprijs tot record hoogte gestegen. Een liter euroloodvrij kost vanaf van daag 2,50 gulden. Daarvan gaat 1,70 gulden direct naar de schatkist als accijns. Volgens het CDA is dit buiten proportioneel. den haag gpd Woordvoerder Balkenende vindt dat de automobilist al ge noeg geld betaalt. Hij wijst on der meer op de gestegen koop prijs van auto's en de komende invoering van rekeningrijden. „Destijds is het 'kwartje' gepre senteerd als een tijdelijke maat regel", zegt hij. „Nu de staat veel extra geld binnen krijgt, kan dat geld wel worden ge mist." Overigens lijkt het doorbre ken van 'magische grens' van een knaak geen enkel effect te hebben op het nog steeds toe nemende bezit en gebruik van personenauto's. „De prijselasti citeit is veel groter dan wij den ken", zegt hoogleraar vervoers- zaken H. Roos van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Vol gens Roos zijn Nederlanders weinig gevoelig voor verhoging van de benzineprijzen. „Mén klaagt wel even, maar gaat dan over tot de orde van de dag. Niemand doet vanwege de duurdere brandstof de auto van de hand." In Nederland rijden 6,3 mil joen personenauto's rond (een auto op elke 2,6 inwoners), ruim een half miljoen meer dan in 1996. De overheid verwacht een verdere groei van het wa genpark naar 7,9 miljoen in 2010. Volgens prof. Roos is al leen een schokeffect te ver wachten bij een radicale prijs stijging van bijvoorbeeld 2,50 naar 5 gulden. „Ik moet de eerste reactie nog krijgen van mensen die be sloten hebben nu hun auto van de hand te doen", zegt direc teur F. Zanderink van de stich ting De Kleine Aarde. Bij Mi lieudefensie en Milieu Centraal bestaat dezelfde indruk. „Men sen passen hun rijgedrag niet snel aan", zegt een woordvoer der van de Stichting Natuur en Milieu, die pleit voor nóg zwaardere belasting op sterk vervuilende dieselauto's en ver laging van de lasten voor auto's op LPG. Aan de Universiteit Twente is inmiddels een boordcomputer voor auto's ontwikkeld die tot 23 procent brandstof bespaart. Ir. M. van der Voort is de ont werper van de computer, vol gende maand een proef wordt gehouden. Veertig personen testen het systeem. De boordcomputer houdt het rijgedrag in de gaten en geeft concrete adviezen. Daarmee kan het brandstofverbruik wor den beperkt. Proeven in de rijsimulator van TNO Techni sche Menskunde hebben de deugdelijkheid al aangetoond. f Pomphouders met een 'ouderwets' prijzenbord moesten de afgelopen maanden soms twee tot drie keer per week de ladder op om de bordjes te verhangen. Zoals bij benzinestation Potze in Haarlem. foto anp koen suyk Uit simulatorstudie bleek dat de besparing vooral wordt ver oorzaakt door anders te schake len bij het optrekken. In augus tus kan de boordcomputer in productie. velsen theo van der kaal) Crown Van Gelder Papierfa brieken is nog niet aantrekkelijk genoeg voor een fusiepartner. Het bedrijf moet eerst afslan ken. De directie heeft deze week een plan gepresenteerd om het aantal werknemers in drie jaar met veertig terug te brengen. Begin dit jaar had het bedrijf 344 werknemers in dienst. Eind vorige maand kondigde de directie aan op zoek te gaan naar een 'strategische partner'. Crown Van Gelder is onder hand een te klein bedrijf om te kunnen concurreren in de pa pierindustrie. De laatste jaren zijn talloze kleine papierfabrie ken gefuseerd tot enkele grote. Volgens de directie kan het Vel- sense bedrijf alleen overleven wanneer het deel uitmaakt van een groter concern. Vorig jaar wilde het bedrijf nog niets we ten van een mogelijke fusie. „De ondernemingsraad moet zich eerst uitspreken over ons plan, ik ga daar nu nog geen mededelingen over doen," zegt directeur K.Schaafsma. „In het plan stelt de directie wijzigin gen voor in de productie en aanpassing van de arbeidsorga nisatie," zegt G.Honing van FNV Bondgenoten, „Nu wil de vakbond daar ook best over meepraten, alleen moet het idee van gedwongen ontslagen eerst uit het hoofd van de direc tie verdwijnen." Intussen zijn deze week de CAO-onderhandelingen begon nen. De vakbonden steunen de werknemers in hun eis voor vier procent loonsverhoging. Op 1 maart houden FNV-Bond- genoten, CNV-Bedrijfsbond en De Unie een bijeenkomst voor het personeel. UTRECHT ANP Van alle ergernissen bij het boodschappen doen, spant het winkel wagentje de kroon, 't Karretje gaat in de winkel al alle kanten op, maar de echte problemen openbaren zich pas op het parkeerter rein. De kleine ongeveerde wieltjes weten zich met de hobbels geen raad en maken bovendjen kabaal voor tien. Dat blijkt uit het jaarlijkse consumentenonderzoek van de bran chevereniging voor supermarkten CBL De supermarktbranche studeert daarom hard op een alternatieve wagen, die precies doet wat de bestuurder wil. Binnen twee jaar moet de nieuwe kar klaar zijn, want de overheid vindt dat de oude wagentjes te veel lawaai maken. Andere ergernissen, die blijken uit het onderzoek, zijn lege schappen, een onvindbare prijs en lange rijen voor de kassa. Ook de wensen van de klant heeft het CBL genoteerd. Zo wil de consument postzegels kunnen kopen bij de supermarkt en wil hij er geld kunnen opnemen. Bovenal wil de supermarktklant asperientjes kunnen aanschaf fen. Maar daar zit een probleem, want zelfs voor eenvoudige ge neesmiddelen eist de wet een aparte balie met een drogist én een assistent-drogist erachter. Aan die mensen is een tekoit. Momenteel zijn er al zeshonderd van dergelijke balies, maar CBL-voorzitter j. van den Broek vreest dat tweehonderd daarvan binnenkort worden gesloten door de strenge regels. „Het is onbe grijpelijk dat minister Borst (volksgezondheid) hier een kans laat liggen", vindt Van den Broek. Pillen en poeders zijn bij de super markt immers goedkoper, redeneert hij. Hij vindt de zware eisen aan het baliepersoneel onzin. „De consument is mondig genoeg om een doosje paracetamol te kopen." AH verruilt benzinepomp voor ziekenhuis DEN HAAG ANP De Albert Heijn-winkels bij de pompstations van Shell ver dwijnen. Ze leverden beide par tijen te weinig op. Bovendien lag het groeitempo te laag. De grootste kruidenier van Neder land legt zich nu toe op shops in ziekenhuizen, scholen en ge vangenissen. Bij de aankondiging van de plannen, wilden Shell en AH op 300 van de 750 Shell-pompsta- tions AH-verkooppunten vesti gen. Maar verder dan 62 zijn ze niet gekomen. Ze wijzen beide een beschuldigende vinger naar middenstanders in een aantal gemeenten. „Door hun verzet aarzelde ook de lokale politiek", aldus een Shell-woordvoerder. Shell gaat verder met de uit breiding van de Select-formule, waarbij de klant aan de pomp etenswaar, versartikelen en an dere spullen kan kopen. Bij de zestig bestaande vestigingen voegt Shell nu de AH-shops waar de AH-koopwaar wordt vervangen door A-merkartike len. Daarmee komt het aantal op 120. HEERLEN ANP Het Algemeen Burgelijk Pensi oenfonds (ABP) gaat zijn klan ten, instellingen van overheden en onderwijs, beleggingsfond sen aanbieden. De nieuwe dochteronderneming ABP Fi nancial Services heeft van de Nederlandsche Bank een ver gunning gekregen om de fond sen op de markt te brengen. De ABP-klanten kunnen straks kiezen uit zeven fondsen, met verschillende risico- en rendementsprofielen. Het gaat om een beleggingsfonds in vastgoed, twee fondsen die be leggen in effecten met een vaste rente en uier fondsen die op re gionale aandelenbeurzen be leggen. Het grootste pensioenfonds van Nederland heeft onder an dere gemeenten op het oog die door privatiseringen goed bij kas zitten. Gemeenten en regio nale overheden hebben door de verkoop van onder meer nuts bedrijven een bedrag van bijna 16 miljard gulden ontvangen. De verwachting is dat de fondsen rond de zomer op de markt komen, aldus de woord voerder. Eventuele plannen van ABP om in de toekomst ook ac tief te worden op dc particulie re markt van beleggingsfondsen zijn volgens hem niet aan de orde. Hilversum De STER heeft vorig jaar 448 miljoen gulden verdiend aan tv- en radioreclame op de publieke zenders. Dat is een stijging van 39 miljoen gulden (zo'n 9,5 procent) vergeleken met 1998. De winst van de Stichting Ether Reclame gaat naar het ministerie van OCW. De STER zag de omzet op de radio naar record hoogte groeien: van 102 naar 127 miljoen gulden. De totale reclame-uitgaven op televisie namen naar schatting toe met 9 procent; de bestedingen op de drie publieke netten steeg met 4 procent: van 328 naar 341 miljoen gulden. Het kijkaandeel van de publieke omroep liep terug van 40 naar 37 procent. Op de foto: De twee 'helden' van de STER: Loekie en Max. foto anp ■AGORTR/BRIDGE controversiële advertentie- pagne over de doodstraf t kledingfabrikant Benetton grote ldant gekost. Sears- buck, na Wal-Mart de otste warenhuisketen in de 'erkoopt geen Benetton-kle- ding meer. Op de advertenties, getiteld We, on Death Row, zijn foto's van terdoodveroordeelden in gevangeniskledij te zien. Ze be vatten ook naam, geboorte datum, misdaad en verwachte methode van executie. De cam pagne loopt sinds een maand, ook in Nederland. Volgens een woordvoerder van Sears Roebuck vindt top man A Martinez de adverten ties een grof schandaal. „We kregen reacties van mensen die hun geliefden hebben verloren door de geportretteerden. Ze rijten oude wonden open en brengen pijnlijke herinneringen terug", aldus de zegsman. Sears Roebuck heeft naar ei gen zeggen vanaf het moment dat het van de advertenties ver nam, fel geprotesteerd. Sears verkocht in vierhonderd waren huizen de kleding van de Itali aanse kledingfabrikant. Benet ton heeft altijd gezegd met de campagne een discussie te wil len losmaken. In het verleden wist het al de aandacht op zich te vestigen door aids-patiënten te portretteren. 'Overval' bederft Windows-feestje AMSTERDAM ANP Computervandalen hebben gis teren het Nederlandse feestje rondom dc introductie van Windows 2000 verpest. Zij leg den websites plat waarop een spelletje kon worden gespeeld om het nieuwe besturingssys teem op speelse wijze onder de aandacht te brengen. De 'krakers' volgden dezelfde tactiek als vorige week, toen ve le andere populaire websites (CNN, Yahoo, Amazon, eBay) tijdelijk onbereikbaar waren. Zij zorgen daarbij voor zoveel in formatiestromen richting de websites dat die de enorme hoeveelheid niet meer kunnen verwerken. Door de 'overvallen' in de VS liepen de betrokken bedrijven miljoenen aan in komsten mis. Microsoft Benelux startte woensdag een spelletje waarbij deelnemers op internet op zoek gingen naar een ontbrekend stukje software. Die zoektocht zou gisteravond eindigen, tij dens de officiële introductie van Windows 2000 door Micro- soft-oprichter Bill Gates. Door de overval kon niemand van de 15.000 deelnemers de hoofd prijs incasseren van een slordi ge 44.000 gulden. De prijs gaat nu naar een 'goed doel. BELASTING BELICHT ruim 2,5 miljoen aan salaris. Hommen was goed voor 1,7 miljoen. Boonstra's beoogde opvolger R. Pieper (die in mei vertrok) ontving 1,4 miljoen inclusief een ontslagpremie van bijna 650.000 gulden. Analisten van Iris, Labouchere en Stroeve gaven Philips rapportcijfers tussen de 7 en 8,5 voor de uitstekende jaarcijfers. Er zijn echter ook nog een paar pijnpuntjes. Eén daarvan is auto matiseringsdochter Origin. „De mar ges zijn laag en het is mij onduidelijk waarofn", zegt analist C. Fillot van on derzoeksbureau Iris. „Boonstra gaat nu'een deel van dat bedrijf naar de beurs brengen. Onder de tucht van de markt is het makkelijker om herstruc tureringen door te voeren. Als de koers dan verder stijgt, brengt dat ook meer op." Het onderdeel Philips Consumer Communications (mobiele telefoons) heeft in het vierde kwartaal winst ge maakt. „Eindelijk is het verlies omge slagen", zegt Balt van Effectenbank Stroeve. Bij Bank Labouchere verwacht de ana list veel van de voorgenomen 30 fa- briekssluitingen. „Door productiecon centratie ontstaan grote kostenbespa ringen", meent M. Roeg. Ook over Boonstra wordt positief gedacht. „Hij heeft laten zien dat hij niet alleen een snoeier is, maar ook een bouwer", zegt Balt van Effectenbank Stroeve. „Hij heeft de juiste bedrijven op het goede moment aangekocht." De vakbonden zijn minder enthousi ast. Maandag gaan zij met de Philips- top praten over de toekomst van de di visie Lighting. De bonden vrezen dat de aangekondigde sluiting van de spaarlampenfabriek in Terneuzen een voorbode is van meer ingrepen. Phi lips wil de productie uit kostenoverwe gingen naar Polen verplaatsen. „Lighting is één van de divisies die nog niet aan de beurt zijn geweest in het proces van herstructeringen", zegt be stuurder N. Bogaard van de vakgroep CNV Metaal en Elektro. „We maken ons zorgen over de werkgelegenheid die vanuit Nederland en West-Europa lijkt te verdwijnep naar met name Po len", vult bestuurder J. Cuperus van FNV Bondgenoten aan. Philips-topman Boonstra kon gisteren breeduit lachen bij de bekendmaking van de florissante resultaten over 1999: foto ap» peter de jonc Betaling van alimentatie is af trekbaar voor de inkomstenbe lasting. Bij de ontvanger hier van zijn de betalingen belast. De betaler betaalt door de af trek minder belasting, de ont vanger juist meer. Zo is de cir kel rond. Een belastinginspec teur dacht hier onlangs echter anders over. Een belastingbetaler wilde in 1993 van deze alimentatieaftrek gebruik maken. Hij was toen werkzaam bij een kliniek en daarnaast als hoogleraar ver bonden aan een academisch zieken huis. Hij had vanaf 1980 een relatie met een vriendin, met wie hij vanaf 1983 ongehuwd samen woonde. Ze kregen twee kinderen. De twee besloten in 1993 uit elkaar te gaan. De vrouw, die geen werk had op dat moment, nam de opvoeding van de kinderen op zich. De hoogleraar besloot vervolgens zijn ex alimentatie te betalen. Hij zette alles keurig op papier en betaalde haar een ali mentatie van gemiddeld twee duizend gulden per maand. Hij trok de alimentatie af en de ex gaf deze op aan de belasting. De cirkel is rond, zou je zeggen. Behalve voor de belastingin specteur. Die zette een streep door de aftrekpost. Eerst in 1993. De hoogleraar stapte naar de belastingrechter en kreeg zijn gelijk. In 1996 zette de in specteur opnieuw een streep door de aftrekpost. Weer maak te de wetenschapper de gang naar de belastingrechter. Dit maal had de inspecteur zijn huiswerk beter gedaan. Het ar gument dat de inspecteur uit zijn hoge hoed toverde om de aftrek niet toe te staan was ech ter nogal flauw. Puur belastingtechnisch is het zo dat een alimentatiebetaling alleen aftrekbaar is als er een DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht voldoende risico bestaat dat de betaling ooit eens stop wordt gezet. Bijvoorbeeld wanneer één van de twee partners over lijdt. Dat wordt overlijdensrisi- co genoemd. In de praktijk gaat men er meestal vanuit dat aan deze voorwaarde is voldaan. In de regel wordt er dus geen pro bleem over gemaakt. Behalve door onze inspecteur. Volgens hem was er namelijk niet vol doende overlijdens- risico. Reden waar om hij de aftrekpost niet accepteerde. Hij schatte dit risico op minder dan een procent en dat is niet voldoende. Een wat flauw argu ment van de inspec teur. Ten eerste om dat zowel de hoog leraar als zijn ex niet meer zo jong zijn. De vriendin was 48 jaar en de weten schapper zelf 46. Ten opzichte van bijvoorbeeld twintigers is er dus wel degelijk sprake van een hoger overlij- densrisico. Ook speelt een rol dat de beta lingen van de alimentatie belast waren als onderdeel van het in komen van de ex. De cirkel was (ook hier) rond. Dat de extra af trek van het inkomen van de hoogleraar de schatkist meer kost dan de extra belasting die de ex moet betalen vanwege de bijtelling bij haar inkomen, doet niet ter zake. Het gerechts hof veegde de argumenten van de inspecteur in elk geval zon der pardon van tafel. Wat de dienst heeft bewogen om opnieuw te proberen de af trekpost te schrappen en een rechtzaak uit te lokken, wordt uit het vonnis niet duidelijk. Het is in elk geval te betreuren dat de hoogleraar hiervoor twee maal de gang naar de rechter moet maken. Met alle kosten en zorgen van dien.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9