Rivieren nog niet volledig veilig Kamer gaat akkoord met aanwijzen vogelgebieden Miljoenen voor jong talent in wetenschap Binnenland Grapje bij tunnel Boegbeeld klaar Staat wil 62 miljoen gulden van hasjbaron ANP Atgemern Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten nde smokkelt 2,4 miljoen sigaretten lén. De Economische Controledienst (ECD) en de FIOD bentin Zuid-Limburg negen mensen opgepakt. Zij worden nder meer van verdacht 2,4 miljoen sigaretten uit Litouwen Nederland te hebben gesmokkeld. Ook zouden zij hebben indeld in vervalste nep-artikelen en gestolen goederen. De joringsdiensten hebben dit gisteren bekendgemaakt. De kwam aan het rollen nadat de douane in Heerlen een partij ale sigaretten uit Litouwen had aangetroffen in een lading on. irmiste ruiter terecht iti Een 21-jarige inwoner van Weurt (Gelderland), die sinds jruari werd vermist, is gisteren teruggevonden in de woning zijn vriendin in hetzelfde dorp. Naar de man is onder meer ebreid gedregd in de Waal en in een grindgat in de buurt Weurt. De man ging de bewuste vrijdagmiddag paardrijden, rolgende dag vond zijn familie het paard terug bij het grind- maar de ruiter was spoorloos. De man had psychische pro- nen. Hij heeft rondgezworven in de omgeving van Nijmegen 5 uiteindelijk bij zijn vriendin beland. Politie en brandweer ben bij de zoekactie boten, speciale speurhonden en een topter ingezet. ngen (11) bekent ontucht IRC; Een 11-jarige Tilburgse jongen heeft tegenover de poli- lekend vijf jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot en met aar te hebben misbruikt. De ontucht met de buurtgenootjes eurde vorig jaar zomer in Tilburg. De jongen werd vorige kopgepakt nadat de slachtoffertjes enige tijd daarvoor hun ers hadden ingelicht. Een woordvoerder van de politie wilde iren niet zeggen hoe ernstig de vorm van ontucht was en lang het misbruik heeft geduurd. De aangehouden jongen niet worden vervolgd, omdat hij jonger dan twaalf jaar is. s inmiddels verhuisd, maar zit nog wel op dezelfde basis- pL aterleiding Limburg wil fuseren [tricht Waterleidingmaatschappij Limburg (WML) wil on- s de bezwaren van de provincie Limburg en enkele ge nten toch met Nuon (energie en water) samengaan. Dat t de raad van commissarissen van WML gisteren bekendge- kt. De provincie wees eerder deze week de fusie af, omdat rivatisering geen goede zaak vindt voor een waterleidingbe- Volgens WML zijn gemeenten en provincie ten onrechte rerig voor privatisering, omdat na de fusie van WML met n 51 procent van de aandelen in handen blijft van over- sinstellingen. •af varkenspestbestrijding definitief ;el» De Europese Commissie legt Nederland een strafkor- op van bijna 200 miljoen gulden op de vergoeding voor de enspestbestrijding. Nederland krijgt 109,9 miljoen euro ,2 miljoen gulden) vergoed, terwijl het om 199 miljoen euro ,6 miljoen gulden) had gevraagd. Het commissiebesluit t nog door de andere EU-lidstaten worden goedgekeurd, rdie kunnen het alleen bij unanimiteit afwijzen en de kans op wordt in Brussel bijna uitgesloten. De korting is het ge- van fouten die volgens de Commisie zijn gemaakt bij de enspestbestrijding in Nederland. sten Romeinse terp in Leeuwarden varden Bij werkzaamheden op een industrieterrein aan de cant van Leeuwarden zijn resten van een Romeinse terp ge len. De voormalige heuvel is waarschijnlijk zo'n tweedui- jaar oud en huisvestte een boerenbedrijf. Uit de eerste on- oeken blijkt dat de terp op veen is gebouwd. Dit is bijzon- aangezien de meeste terpen in Friesland op klei stonden, onderzoek heeft de gemeente Leeuwarden tienduizend en uitgetrokken. itie lost moordzaak uit 1991 op rRicmDe politie in Limburg heeft een in 1991 in Maas- t gepleegde moord alsnog opgelost. In verband daarmee wee mannen (27 en 28 jaar oud) uit Eijsden gearresteerd. nacht van 21 op 22 november 1991 werd een toen 30-jari- lan met een messteek om het leven gebracht. Het onder- naar de moord kwam in 1992 op dood spoor. Eind vorig kreeg de politie nieuwe informatie, waarop ze het onder- heropende. Meerdere getuigen werden nogmaals gehoord, een uiteindelijk leidde tot de aanhouding van de Eijsdena- ocent maar 23 uur voor de klas' erdam Directeuren in het voortgezet onderwijs willen do en niet langer dan 23 uur per week voor de klas zetten. De omende uren moeten worden gebruikt voor bijscholing en leiding van leerlingen. De Vereniging voor het manage- t in het Voortgezet Onderwijs (WO) wil bovendien dat de issen van de leraren op hetzelfde niveau komen als dat van ambtenaren. Dat zou het vak aantrekkelijker maken voor wkomers. De WO heeft gisteren in Amsterdam tijdens haar jaarscongres de Tweede Kamer en het kabinet om 1,5 mil- gulden voor het voortgezet onderwijs gevraagd om werk en salarissen aan te pakken. ndverbod treiterende huisbazen erdam Twee Amsterdamse huisbazen mogen zich een nd lang niet vertonen in of in de buurt van hun pand aan Jinozastraat in Amsterdam. Verder mogen ze zes maanden alleen schriftelijk of via bijvoorbeeld een makelaarskantoor act opnemen met de huurders. Dat heeft de rechtbank gis- i bepaald in een kort geding dat was aangespannen door luurders tegen de eigenaars en een medebewoner. Sinds de laars vorig jaar het pand kochten, worden de bewoners bij- agelijks op allerlei manieren getreiterd. De advocaat van de ders vermoedt dat de eigenaars de bewoners willen weg en om het pand duur te verkopen. derwijs en een waslijst aan eisen maken de doorstroming van jonge onderzoe kers moeilijk. Universiteiten, de Neder landse Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO) en het ministerie zoeken al jaren naar mogelijkheden om daar verandering in te brengen. Minister Hermans (onderwijs) kondigde vorig jaar bij de presentatie van zijn be groting een vernieuwingsimpuls aan. Deze week maakte staatssecretaris Van der Ploeg bekend wat die vernieuwing inhoudt. De samenwerkende universi teiten, NWO en minister trekken elk tien miljoen gulden uit om jong talent een kans te geven 'mooie, veelbelovende dingen te doen'. „Fundamentele ver nieuwingen zijn vaak tot stand gekomen door creatieve eigenwijsheid van jonge ren, dwars tegen de gevestigde opvattin gen van wetenschappelijke grootheden in", aldus Van der Ploeg. Vooral alfa- en gammawetenschappers zullen profiteren van de financiële im puls, nadat de afgelopen jaren steeds de nadruk is gelegd op versterking van het bètaonderzoek. Voorzitter Vredevoogd van het college van de bestuur van de I.eidse universi teit is enthousiast. „Die dertig miljoen is natuurlijk veel te weinig, maar het is een goed begin. Dat bedrag moet meer wor den, bijvoorbeeld door het geld te ge bruiken dat we eerder opzij hebben ge zet voor het opzetten van topscholen. Dat project hebben we stopgezet want dit is veel beter. We gaan snel praten met de faculteiten, die voorstellen moe ten doen voor onderzoeken zodat niet iedereen eerst dikke onderzoeksplannen gaat schrijven. Het moet niet bureaucra tisch worden." AJANSSEN 80 V ..qu Er komen straks 49 gebieden bij in Nederland waar vogels speciale bescherming genie ten en waarin niet gejaagd mag worden. Staatssecretaris Faber van natuurbeheer mag in elk geval van een Kamer meerderheid verder gaan met het aanwijzen van die gebieden. De enige partij die falie kant tegen is, is coalitiege noot WD. Die vindt dat de gebieden te ruim van opper vlakte en te groot in aantal zijn. Beschermen van de na tuur is goed maar die specia le bescherming van de vo gels gaat er bij de WD niet in. Brussel eist dat Nederland gebieden aanwijst waar vo gels speciale besóherming genieten zodat de soorten die er regelmatig bivakkeren in stand blijven. Doordat niet precies omschreven is wat wel en wat niet mag in een vogelgebied, zijn veel ondernemers in de recreatie en landbouw bang dat hun het werken straks onmoge lijk wordt gemaakt. De Kamer vond dat Faber die voorlichting daarover be ter had moeten aanpakken, al was het maar om onrust weg te nemen. Faber vond juist dat zij uitvoerig infor matie heeft verstrekt. Wat een ondernemer er nu mag doen, mag hij er straks ook doen. Alleen kan zij niet in de toekomst kijken. ..Ik weet niet wat de ondernemer over twee of drie jaar nodig denkt te hebben. De ontwikkeling gaat zo hard in bijvoorbeeld de recreatie- en watersport wereld." Nederland beschikt nu al over 30 vogelgebieden. Als de 49 nieuwe er straks bijko men valt eenvijfde van Ne derland onder de vogelricht lijn; 1 miljoen hectare. Daar bij zitten ook de wateren die onder de richtlijn vallen zo als de Waddenzee en het IJs- selmeer. Alleen op land ge meten gaat het om 280.000 hectare, circa 8 procent van het landoppervlak. Stadspartij valt over trams met Duits wapen amsterdam anp De Amsterdamse gemeente raadsfractie van Mokum Mo biel'99 valt over de Duitse trams die het Gemeentever voerbedrijf (GVB) vanwege ca paciteitsgebrek inzet Volgens Mokum Mobiel horen Duitse teksten op een Amsterdamse tram vertaald te zijn en is het Duitse wapen voorop de trams ongepast. „Er zijn nog steeds overleven den uit de Tweede Wereldoor log die herinneringen hebben aan trams met een Duits wapen die Amsterdammers meena men", zegt Mokum Mobiel. De partij wil dat het GVB met spoed maatregelen neemt. „We rijden al sinds oktober vorig jaar met twee van die trams. Blijkbaar was het de eer ste keer dat Mokum Mobiel er een nam", aldus een woord voerder van het GVB. „We heb ben er nog nooit eerder klach ten overgehad." Omdat het vervoerbedrijf te weinig eigen trams heeft, leent het twee extra stellen uit Duits land. Volgens de woordvoerder is het 'niet zo zinvol' om alle Duitse teksten te gaan verande ren, omdat het GVB de trams maar tijdelijk huurt. Voorlopig is het vervoerbedrijf dan ook niet van plan maatregelen te nemen. „Misschien komt er binnenkort nog een derde Duit se tram bij", aldus de woord voerder. Borst niet voor orgaandonatie door levenden den haag anp Minister Borst (volksgezond heid) is er geen voorstander van dat mensen bij leven een or gaan afstaan aan iemand die geen familie is en met wie zij geen emotionele band hebben. De wet verzet zich er niet tegen, maar zij is bang dat het tegen betaling zal gaan gebeuren. In antwoorden op Kamervra gen wijst Borst erop dat de kans op medisch succes geringer is dan bij donatie aan een ver want. Dat laatste kan in een aantal gevallen een mooi alter natief zijn, aldus de minister. Het aantal mensen dat hiertoe overgaat, neemt toe. Vorig jaar is het aantal transplantaties van nieren van levende donoren ge stegen met negentien procent. Maar ook aan donatie ten be hoeve van familieleden kleven bezwaren, stelt Borst. De more Ie druk waaronder iemand kan staan om een orgaan af te staan, kan groot zijn. Het kan ertoe leiden dat mensen er lichtvaardig toe besluiten. Het is daarom van belang dat de betrokken arts ervan overtuigd is dat het aanbod uit vrije wil is gedaan en dat er geen geld is aangeboden. Dat laatste zou in strijd zijn met de wet. Rotterdam Burgemeester Opstelten van Rotterdam heeft een onderonsje met verkeersminister Netelenbos tijdens de opening van de Tweede Beneluxtunnel gisteren. De noord-zuidverbinding onder de Maas - kos ten 850 miljoen gulden -is echter nog niet klaar. Pas in het jaar 2002 zullen de eerste auto's door de buis rij den. In de tunnel komen ook fietspaden en een metrolijn. foto anp evert elzinga Rijkswaterstaat op zoek naar gebieden die mogen overstromen De dijken langs de grote rivieren zijn nog niet hoog genoeg om volledige veiligheid te kunnen garanderen. Langs Rijn, Waal en IJssel zijn calamiteitenpolders nodig die in noodgevallen onder water kunnen worden gezet. Voor bewoners van deze zogeheten 'retentiegebieden' komt er een schadevergoedingsregeling van het rijk. Dat heeft Rijks waterstaat gisteren bekendgemaakt op een hoogwaterconferentie in Duitsland. Door klimaatveranderingen moet rekening worden gehou den met een watervloed van 20.000 kubieke meter water die per seconde bij Lobith ons land binnenstroomt. De na 1995 in noodtempo verhoogde dijken - kosten: bijna een miljard gul den - zijn slechts berekend op maximaal 15.000 kubieke meter per seconde. Om de druk op die dijken bij uitzonderlijk hoog water te verlichten, zoekt Rijks waterstaat langs de grote rivie ren natuurgebieden en dunbe volkte polders die men kan la ten volstromen. De plannen staan in het advies dat Rijkswa terstaat eind deze maand aan biedt aan staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat. De voorgenomen maatrege len om de rivieren meer ruimte te geven - kribverlaging, het verwijderen van zomerdijken en andere obstakels, het uitgra ven van uiterwaarden en het graven van nevengeulen - zijn bij lange na niet voldoende om straks de grootste waterpieken te kunnen opvangen. Het wa terbergend vermogen neemt door die maatregelen met hooguit duizend kubieke meter water per seconde toe. Prof. dr. Bussink van de com missie waterbeheer 21een club die in opdracht van het kabinet klimatologische voorspellingen omrekent in te verwachten wa terstanden, verwacht dat het water in extreme omstandighe den ruim een meter hoger komt dan waar tot nu toe rekening mee is gehouden. „Onze com missie gaat uit van achttien- tot twintigduizend kubieke meter per seconde", aldus Bussink. „De oorzaak? Hevigere regenval in het stroomgebied van de ri vieren." Dwarse ideeën moeten de kans op een loopbaan in de wetenschap vergroten. De universiteiten in Nederland zijn dan ook blij met het extra «geld dat wordt uit getrokken voor jong wetenschappelijk talent. Honderddertjg onderzoekers krij gen elk een budget van 300.000 gulden om vijfjaar onderzoek te doen zonder zich te hoeven houden aan allerlei tus sentijdse publicatie-eisen. Vergrijzing op de faculteiten, jarenlange bezuinigingen op het academisch on- Politiebond wil pepperspray voor Euro 2000 De Politie Vakorganisatie Rijn mond (PVR) wil dat de moge lijkheid tot het gebruik van pepperspray nog voor Euro 2000 wordt ingevoerd. Dat schrijft de vakbond in een brief aan minister Peper van binnenlandse zaken. De politieregio Rotterdam-Rijn mond heeft eerder besloten om pas na het Europees kampioen schap voetbal met het middel van start te gaan. Volgens de PVR wordt de proef, die momenteel in Rotter- dan wordt gehouden, eind vol gende maand afgesloten. „We zijn in april dus al klaar voor pepperspray. Waarom zullen we dan nog wachten tot 1 juli? Dat is puur politieke koudwa tervrees", zegt vice-voorzitter Slabbekoorn. De vakbond vindt het EK voetbal juist een uitgelezen mo ment om met de pepernevel te experimenteren. „De kans op incidenten is veel groter dan er na. Juist dan kun je het middel dus goed toetsen", licht Slabbe koorn toe. Bovendien ziet de PVR grote voordelen in het gebruik van pepperspray. „In juni komen tal van lieden naar Rotterdam die nergens mogen blowen, maar hier wel. Voor mensen die stoned zijn, geldt dat hun pijngrens enorm is verlegd. Als er ongeregeldheden uitbreken dan moet een agent zo iemand bij wijze van spreken in elkaar knuppelen voordat het politie optreden überhaupt tot ze doordringt. Op zo'n moment helpt pepperspray wel. En het leidt niet tot letsel." Amsterdam Gisteren is het boegbeeld van de Clipper Amsterdam bevestigd aan de romp van het schip. De werkzaamheden aan het boegbeeld hebben ruim een half jaar in beslag genomen. Pas op 16 maart zal het officieel worden onthuld. foto anp evert elzinga Hasjhandelaar Charles Zwols- man moet ruim 62 miljoen gul den betalen aan de staat. Dat heeft de rechtbank in Amster dam gisteren bepaald. Het is het hoogste bedrag dat in Ne derland ooit is teruggevorderd van een crimineel, aldus het openbaar ministerie in Amster dam. Zwolsman werd in 1995 door het Amsterdamse gerechtshof veroordeeld tot vijf jaar celstraf wegens hasjhandel en het lei dinggeven aan een criminele organisatie. Ruwe schattingen kwamen uit op een bedrag van 121 miljoen gulden die hij ver diend zou hebben met de hasj handel. Door het vaststellen van het vermogen van de crimi neel kwamen de aanklagers tot een bedrag van bijna 77,5 mil joen gulden. Daarbij ging het OM er vanuit dat Zwolsman voor hij in maart 1989 leiding ging geven aan de criminele or ganisatie vrijwel niets bezat. De rechtbank kwam lager uit, onder meer door lagere ver koopprijzen voor de drugs te hanteren. Zwolsman zou een bedrag van 62.084.000 gulden hebben verdiend door de in komsten uit zeventien hasjt ransporten uit Spanje en Ma rokko te berekenen. Daarbij ging het totaal om 44.000 kilo. Van de winst trok de rechtbank kosten voor bijvoorbeeld trans port en belading af. Het OM liet in een eerste re actie weten 'niet ontevreden te zijn' over de uitspraak, al 'zit er een aardig gat' tussen de eis en de uitspraak. Of Justitie in ho ger beroep gaat, is nog ondui delijk. Als Zwolsman niet wil of kan betalen, moet hij maximaal zes maanden de cel in. Die lage ge vangenisstraf komt doordat de zaak valt onder oude wetge ving. Sinds 1 maart 1993 is dat opgehoogd naar maximaal zes jaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5