c Crimineel wordt jurist WEER Spaanse 'helden' Het Gesprek van de Dag Veterane Golfoorlog wint steenrijke bruidegom Bedrijf wil[el honden en katten kloi VRIJDAG 18 FEBRUARI 2000 COMMENTAAR Direct na de aanhouding van de Chileense oud-dictator Pinochet in Londen ramde de Westerse wereld zich nog collectief op de borst. Had het voorval immers niet laten zien dat in de moderne rechtsorde in deze wereld niemand aan zijn gerechte straf zou ont snappen, ook al duurde het jaren? Er werd bij wijze van spreken een stil 'negatief reisadvies' voor oud-dictators gegeven: blijf waar u bent, want u kunt en zult worden aangehouden als u naar ons toe komt. Het hoorde erbij dat Pinochets advocaten diezelfde rechtsorde vervolgens meteen gebruikten om uitlevering van hun cliënt aan Spanje zo veel mogelijk te vertragen, en bij voorkeur te voorko men. In de roes van het moment geloofde iedereen namelijk dat het recht zou zegevieren. Dat deed het in elk geval tot en met dins dag, toen het Britse Hooggerechtshof besloot dat de landen die om uitlevering van Pinochet hebben gevraagd recht hadden op inzage in zijn medisch dossier. Het was immers op grond van dat stuk dat Londen had besloten dat de generaal te zwak is voor vervolging, en naar huis mag. Onder die landen was ook Spanje, op wiens verzoek Pinochet in de eerste plaats werd aangehouden. Het is daarom des te opvallender en teleurstellender dat het medische rapport uitgerekend daar bin nen de kortste keren op de redactieburelen van twee kranten lag. Nog geen twee uur nadat het door de Britten officieel aan Madrid was overhandigd, stond de tekst al op de internetsites van deze kranten. Het is door deze beïnvloeding van de rechtsgang onwaar schijnlijk geworden dat Pinochet ooit nog eens voor de Spaanse rechter zal staan. Een regerinsgwoordvoerder in Madrid beweerde voor de vorm nog even dat er blijkbaar sprake was geweest van 'goede onder zoeksjournalistiek' door de regeringsgezinde kranten, maar wilde niet eens officieel ontkennen dat het stuk bewust was gelekt. Dat Spanje op die manier de ooit zo geroemde rechtsorde met voeten treedt, doet blijkbaar niet ter zake. De boodschap is namelijk dui delijk: de 'prestige-gevangene' Pinochet is een blok aan het been van het Westen geworden. De Britten willen hem kwijt, het liefst aan Chili, maar anders toch aan de Spaanse helden. Maar in Ma drid bestaan zaken als fatsoen en rechtsorde blijkbaar opeens niet meer als de hete aardappel dreigt te worden doorgegeven. Het reisadvies is blijkbaar ingetrokken. Een hemels blauwtje Als ik iets hemt, zijn het natte oksel-situaties. Een blauwtje lopen bijvoorbeeld. Nu heb ik daar geen ervaring mee, maar bang zijn dat je een blauwtje gaat lopen is netzo erg. Gelukkig is er de EO. Om precies te zijn: gelukkig is daar Mare Dik van de EO (de frisgewassen presentator van de praatshow jong). Die zich verrassend heeft ontpopt lot een Cupido-in-spijkerbroek. Heb je een liefdespijltje af te schieten, of een spijtkogeltje, of een ik- mis-je-granaat? Maar durf je niet (zie boven)? Bel dan Mark Dik van de EO. Geef hem even de tijd om met supergel een kuifje in zijn haar te maken, daarna snelt hij op de vleugeltjes van de hoop naar u toe. Geloof hoop en liefde. Maar de voornaamste is de liefde. Als bagage heeft Supercupido Dik een delftsblauw tegeltje, met daarop de woorden die je zelf niet uit durfde te spreken. Pardon, een hemelsblauw tegeltje. Want zo heet dit nieuwe programma van de EO: Hemelsblauw. Diks eerste klantje, Paul, wil zijn ouders de liefde verklaren. Uitleg: hij was een deugniet, maar zijn ouders bleven van hem houden. Dat uitten ze door hem het huis uit te zetten. Jawel, de liefde is on doorgrondelijk. Maar: „Ik mocht terugkomen. Want ik ben tot het geloof gekomen. Waarlijk, een engeltje met een B ervoor. Pa en ma - onwetend - werken echter niet fijn mee. Natte oksels, als je al weet dat hun een tegeltje wacht met bovengenoemde liefdevolle bijbelspreuk. Ma: „Ik kan helemaal niet weg.Pa: „Ik weet niet of ik dit wel leuk vind.De scène met het pistool op de borst is vervolgens met zachte EO-hand weggeknipt. De overhandiging zelf liep ook niet lekker. Ma ging nog wel. Ze sprong haar Paul weliswaar niet in de armen, maar liet in ieder ge val toe dat hij haar omhelsde. Pa echter stond erbij als een zoutpi laar. Misschien hun manier van doen als ze ten diepste ontroerd zijn. Maar helaas ben ik als kijker niet toegerust met een stetho scoop voor verborgen zieleroerselen. Wat ik dus zag was een blauw- tje. Een Hemels Blauwtje, wellicht? wil buys Sneeuwdek op de Veluwe Steve Brown nu student rechten aan UvA Steve Brown (45) leeft in voortdurende angst. Twee maanden geleden werd hij neergeschoten voor zijn huis. Hij is er van overtuigd dat dit niet de laatste aanslag op zijn leven is. Zelfs nu de voormalig drugshandelaar een ogenschijnlijk braaf bestaan als rechtenstudent leidt, blijft zijn criminele verleden hem achtervolgen. „Ik zie mijn eigen naam terug in de studieboeken over strafrecht." Holland is Volland MAARTEN 'T HART De zware sneeuwval van woensdagavond in het oosten van het land werd gisteroch tend gecontinueerd. Tot voorbij het middaguur sneeuwde het volop. Wat er in nacht was ge smolten, kwam er overdag weer, hetgeen resulteerde in een sneeuwdek van 8 a 9 centi meter op de Veluwe. Bij ons bleef het overdag op de meeste plaatsen droog met naast steeds kleiner wordende stapel wolken geregeld zonneschijn. In Nieuw-Vennep werd nog een maximumtemperatuur van 6,8 graden gemeten tegen slechts 4,2 op de vliegbasis Twenthe. Op de 'Veluwse hoog ten' werden geen hogere tem peraturen dan 1-2 graden gere gistreerd. Tijdens de afgelopen nacht is het, onder invloed van een nieuwe depressie met bestem ming Noordzee, opnieuw gaan regenen en sneeuwen. De sneeuw bleef bij ons niet liggen: in het binnenland vormde zich echter wel weer een papperig laagje. De depressie op de Noordzee neemt morgen in be tekenis af en trekt over de Duit se Bocht naar het zuidoosten. Onder invloed van het lage drukgebied overheerst de be- Uitgerekend toen hij bloedend op de stoep voor zijn huis lag, stond Brown heel even geen doodsangsten meer uit. „Ik ben vier keer omhoog gegaan," zegt hij over zijn bijna-doodervarin- gen. „Het lijkt alsof je uit je li chaam treedt. Twee keer ging ik omhoog naar de wolken en twee keer kwamen de wolken naar mij toe. Het was een rustig en sereen gevoel. Ik zei tegen mijn vrouw: 'Ik ga dood, het is goed zo'." Die bijna gelukzalige roes is twee maanden na de schietpar tij volledig verdwenen. Ex-cri- mineel Steve Brown is weer te rug in de harde werkelijkheid en voortdurend bedacht op nieuwe aanslagen. „Het ging hier niet om een ordinaire café ruzie of een klein, louche zaak je. Ik word bedreigd door de ge organiseerde misdaad. Die ne men geen genoegen met een mislukte afrekening." Met zijn verbrijzelde bovenarm nog in een metalen beugel, pro beert hij zijn vijanden uit de weg te gaan. „Ik loop altijd midden op de weg, zodat ze me niet onverwachts vanuit een portiek kunnen neerknallen. Nooit val ik in herhaling. Een vaste biljartavond heb ik niet, dan ben ik een makkelijke prooi. Zelfs thuis kijk ik achter om." Zijn enige vaste ritueel, 's och tends vroeg de kinderen naar school brengen, werd hem op 9 december vorig jaar bijna noodlottig. Voor zijn huis hoor de Brown een harde knal. De man die al jaren in de hogere kringen van het Nederlandse misdaadwereldje verkeerde wist instinctief dat de kogel voor hem bestemd was. De aanslag was een mislukte af rekening voor zijn belastende getuigenverklaring in 1992 te gen huurmoordenaar Martin H, stelt Brown. Ex-politieman H. werd mede daardoor tot twintig jaar cel veroordeeld voor de moorden op maffiabaas Klaas Bruinsma en drugshandelaar Tony Hijzelendoorn. Over de eerste moord had Mar tin H. tegen Brown stoere ver halen verteld. Van de moord op Hijzelendoorn was Brown ge tuige. „Het was een beestachti ge afslachting, een bloedspoor van onder tot boven. Verspreid over drie kwartier kreeg hij acht kogels in zijn lijf, waaronder in zijn edele delen. Pas toen kwam Steve Brown: 'veilig' op de universiteit. het fatale nekschot." Zijn verklaringen over de moordpartijen op Bruinsma en Hijzelendoorn worden binnen het criminele wereldje nog steeds gezien als verraad. Brown, verdachte in meerdere moordzaken, zou zich hebben opgeworpen als kroongetuige om zichzelf vrij te pleiten. „Ik had de keuze: veroordeeld worden voor een zaak waar ik niks mee te maken had of mijn mond open trekken, zegt Brown, die nog steeds beweert dat hij naar Hijzelendoorn was gekomen om zijn vriend te waarschuwen voor een aanslag. Hij komt hierop terug in zijn nieuwe boek 'Zaak voor een vriend', dat in mei verschijnt. Met zijn studie rechten, waar mee hij is begonnen, poogt Brown naar buiten toe te bre ken met de misdaadwereld. Hij wil zijn imago van topcrimineel inruilen voor dat van topjurist. Geen gemakkelijke opgave. „Ik zie mijn eigen naam terug in de studieboeken over strafrecht." Brown doelt op twee vonnissen over zijn voormalige onderne ming Happy Family. Die was op papier een welzijnsstichting, maar in de praktijk een drugsimperium, gespekt met subsidies van de gemeente Am sterdam en de overheid. Dit maakte hem tot de grootste softdrugshandelaar van Neder land. Op de universiteit voelt Brown zich veilig, maar sommige me destudenten vrezen in hun ach terhoofd een nieuwe aanslag. „Ik ben niet bang voor Brown zelf. Hij doet heel normaal te gen je en je hebt geen last van hem," zegt een studiegenoot,, die niet met zijn naam in de krant wil. „Maai- figuren uit zijn verleden kunnen ook hier met hem afrekenen." De universiteit zelf geeft liever geen ruchtbaarheid aan haar ex-criminele rechtenstudent. Als Brown oppert hem te foto graferen in de collegebanken tussen medestudenten, weigert de UvA mee te werken. „Ik heb geen zin in een schietpartij op de universiteit", laat de decaan weten. Want helemaal los van de penoze is Brown nog steeds niet. Na 'schooltijd' wordt hij nog geregeld gebeld door on derwereldfiguren. „Drie maan den geleden nog vroeg een mis daadbende me langs te komen. Ik ga altijd, wegblijven kan niet in dit circuit. Of ik een lastige jongen uit de weg kon ruimen. Ze weten natuurlijk dat ik als arme student wel wat geld kan gebruiken, maar ik heb gewei gerd. Ik heb afscheid genomen van het milieu, maar zij nog niet van mij." Ook vlak na de aanslag in de cember, toen duidelijk werd dat Brown nog leefde en dus in staat was om terug te slaan, werd hij benaderd door jon gens uit het circuit. „Ze verze kerden me stuk voor stuk dat zij er niks mee te maken hadden." foto cpd Brown doelt op onder anderen leden van de Deltagroep, een misdaadsyndicaat van gang sters als wijlen Klaas Bruinsma en zijn opvolger Etiënne Urka. Brown verwacht niet ooit nog eens in het verdachtenbankje te belanden. Hij heeft zelfs geen behoefte om zijn belager te gra zen te nemen. „Ik weet wie het gedaan heeft. Hij woont aan de andere kant van Amsterdam. Ik kan een pistool pakken en een kogel door zijn kop schieten. Maar daar pas ik voor: ik ben principieel tegen moorden." Op die regel maakt hij één uit zondering. „Als iemand mijn vrouw en kinderen bedreigt, sta ik meteen bij hem op de stoep om hem en zijn gezin op te la den. Dan is het zestien jaar voor mij of zestien jaar voor hem. Thuis is heilig." CARINE NEEFJES EN FERDI SCHROOTEN 'Katoen groeit op schapen' Katoen groeit op schapen, in Groot-Brittannië groeien bana nen en Nederland maakt olijf olie. Dat zijn een paarmisvat- tingen die Europese kinderen hebben over landbouwproduc ten. Uit een onderzoek van de Europese raad voor jonge boe ren bleek dat kinderen uit de Europese lidstaten geen idee hebben waar hun voedsel van daan komt. Eenvierde van de ondervraagde negen- en tienja rigen in Nederland en Engeland denkt dat sinaasappelen en olij ven in eigen land groeien. Drie vierde van de kinderen weet niet waar katoen vandaan komt, eenvierde denkt dat het op schapen groeit. Boeren wor den gezien als vriendelijk en aardig, maar öok als 'opa-figu ren'. Slechts 10 procent van de ondervraagden wil zelf boer worden. Voor de enqüête van het Duitse onderzoeksbureau INRA werden 2400 kinderen uit de EU-lidstaten ondervraagd. We leven met zo'n slordige vijftien miljoen mensen op een postzegel. Of zijn 't er intussen al zestien miljoen? Als u 't mij vraagt is het een groot mirakel dat het bij ons desondanks zo goed gaat. Als mijn vrouw en ik samen in de keuken bezig zijn, raken we al geïrriteerd omdat we elkaar in de weg zitten. Dat soort initatie doet zich volgens mij overal voor waar het druk is - in warenhuizen, op stations, in openbare bibliotheken. Niettemin komt het verhoudingsgewijs maar zelden tot geweldpleging. Zinloos geweld - we praten er voortdurend over. en iedereen doet alsof't een groot probleem is, maar in feite worden er opmerkelijk wei nig klappen uitgedeeld in ons overbevolkte land. Hoe vaker mensen elkaar tegen het lijf lopen, hoe meer kans immers op een confrontatie. Ik heb in m'n hele leven twee keer op straat een klap gekregen. Dat is, vind ik, verbazend weinig. Natuurlijk lossen we onze problemen in Volland niet op door asielzoekers te weren. Nederland is niet te vol omdat er zoveel asielzoekers zijn. maar omdat er zo akelig veel Hollanders zijn. Er is een vereniging die her inwonertal van Nederland wil terugbrengen tot tien miljoen. Mijn zegen hebben ze, maar realiseerbaar acht ik hun doelstellingen niet. Toch is het goed dat zo'n vereniging bestaat, al was het alleen maar omdat zij het probleem tenminste aan de orde durven stellen. Dat Nederland in feite veel te vol is. merk je 't best in vakantietijd als een kwart van de bevolking is opge krast. Zo prettig als het dan is om met de trein te gaan. om te winkelen, om in de bibliotheek je boeken te ruilen. Het lijkt dan net alsof er éen last van je af valt. alsof je weer terug mag naar de dagen van je jeugd toen 't al een hele gebeurtenis was als er over de Nieuwe Weg bij Maassluis een luxe auto aankwam! Nu staat er op diezelfde weg de hele dag door een lan- gefile. Wat 't overbevolkingsprobleem in Volland extra inge wikkeld maakt is het feit dat ook onze autodichtheid 't grootst is ter wereld. Toch levert dat waarschijnlijk op termijn de oplossing. Op een dag klonteren alle fi les samen tot één grote file van Delfzijl naar Vlissin- gen. In hun auto's die zij niet durven verlaten zit dan een kwart van de bevolking voorgoed vast. Toch is er ook nu al een liclitpuntje. Want hoe vol Ne derland ook is. de fietspaden zijn onveranderlijk heer lijk leeg en stil. Darva Conger, een 37-jarige veterane uit de Golfoorlog, heeft haar droom waar gemaakt. In een live televisie-uitzending versloeg zij 49 rivales en mocht de der tien jaar oudere steenrijke Rick Rockwell trouwen. Bij de uitzending van Who Wants to Marry a Multimillionaire (Wie wil er een multimiljonair trouwen) ke ken bijna 23 miljoen Amerikanen toe. De chef van omroepgigant FOX, Mike Darnell, kon zijn geluk niet op. In twee jaar hadden er niet zoveel mensen naar zijn zender gekeken. Bovendien versloeg hij concurrent ABC op eigen terrein. Di verse Amerikaanse media legden uit hoe hij eigenhandig ABC's Who Wants to be a Millionaire (in ons land bekend als Weekendmiljonairs) en Blind Date com bineerde. FOX was maanden bezig geweest om een miljonair te vinden voor het pro gramma. Rockwell, een zakenman en 'motivatietrainer', hapte toe. Potentiële bruiden waren er genoeg. Duizenden Amerikaanse vrouwen reageerden op een advertentie. Voormalig soldate Conger wist tijdens de uitzending met negen anderen de halve finale te bereiken. Daar begon het gevecht pas echt. De tien moesten in badpak en bruidsjurk over het podium paraderen en diverse vragen beant woorden. Rockwell overlegde met zijn moeder en een aantal vrienden over de antwoorden. Moeilijkste vraag was wel licht wat de aanstaande bruid zou doen als ze een telefoonnummer van een on- békende vrouw bij haar man zou aan treffen. Uit de laatste vijf koos Rockwell zijn fa voriet. Kort daarna werden Conger, die tot op het laatst niet wist hoe haar man eruitzag, en de miljonair in de echt ver bonden. Eerst had hij de hevig bevende oorlogsveterane nog verzekerd dat hij haar vriend, minnaar en partner zal zijn en dat ze zich nooit zal vervelen. Na het ritueel gingen ze op huwelijksreis. Laatst hoorde ik een discussieprogramma op de radio. Uiterst voorzichtig suggereerde een deelnemer dat Ne derland misschien wat vol was. Het werd door ande ren tegengesproken. Eén der deelnemers zei zelfs dat je het woord 'vol' niet in de mond mqpht nemen. Daar mee speelde je rechtse krachten in de kaart die i. asielzoekers wilden weren. Rustig luisterend had ik het gevoel dat hier een ta boe-onderwerp werd besproken. Blijkbaar mag niet aan de orde worden gesteld dat 't zo lang zamerhand heel erg dringen wordt. Laten we elkaar toch niet voor de gek houden. Laten we toch frank en vrij de zaken bij de naam noemen. Nederland is niet vol, Neder land is overvol. Nederland loopt over. Het woord Holland kunnen wij vervangen door Volland. Nederland is. samen met Bangla Desh. het dichtst bevolkte land ter wereld. In Bangla Desh worden regelmatig door overstromingen en torna do's flinke hoeveelheden mensen afgevoerd. In Ne derland dateert de laatste overstioming van 1953. En toen zijn slechts vijftienhonderd r dronken. wolking en kan er plaatselijk nog wat regen of een bui vallen. Veel stelt de neerslag in onze regio evenwel niet voor en de zon laat zeker niet de hele dag verstek gaan. De middagtempe- raturen schommelen rond de 7 graden en er waait een meest matige noordwesten, 's avonds noordenwind. Vanaf zondag wordt het weer beeld enkele dagen bepaald door een hogedrukzone die over de Britse eilanden naderbij komt en zich tot over zuidelijk Scandinavië gaat uitbreiden. De luchtmassa's in dit weersys teem zijn afkomstig van noor delijke breedten. Daardoor kan het in de nacht en ochtend (vooral maandag) licht gaan vriezen. Overdag wordt het 5-6 graden. Verder zijn er zowel zondag als maandag period met zon maar vooral over morgen is er ook nog een kans op buien: mogelijk met hagel. In de loop van volgende week doen zachte luchtmassa's een nieuw poging om tot onze stre ken door te dringen. Darva Conger met haar 'prijs' Rick Rockwell, foto ap irdei Wie wil niet dat zijn hon n E het eeuwige leven heeft? opening van de eerstel* tvvo< en kattenkloonservice h er hoop voor de reïncan A van huisdieren, tot oplu van veel bazen die hum fe&z ters ook na hun dood len missen. Genetic Savings and Clo rlid het bedrijf. Het wetenscl nog lijk onderzoek wordt aan de universiteit van) fde Voor 2,3 miljoen dollan trzij daar nu een kloonproef hu met de hond Missy. De schappers hopen en vei ten dat de eerste gekloot i J] hond nog dit jaar zal wc geboren. En na enig mai ifiz derzoek zijn de wetensc: unis tot de conclusie gekorm commercieel muziek zit klonen van huisdieren. „Mijn huisdier is mijn glen a mij zelf zo dierbaar datl atieï wil doen wat in mijn vei zoe is om zijn toekomst tevi peli ren", zegt een hondenei bewogen op de website jg kloonbedrijf. Het is voot consument een eenvou cept. De dierenarts kan n vi middel van een kleine o ena het nodige weefsel uit hi ij vc halen en opsturen naar wee boratorium in Texas wafr de wordt ingevroren. Na zijn dood is het de b :1e 1; ling een exacte kopie te Als het experiment tenr slaagt. Want tot dusver er nog geen gekloonde! iDj kat, al zijn de wetenschi ;ev; er vrij zeker van dat het ment nabij is. Goedkooj klonen van Fikkie trouw 1 tol niet. Want de eerste kloi loca den zullen waarschijnlij idar duizenden dollars gaan MENSELIJ :h, Een theater in het Londe West End heeft een audi! houden voor acht schildf om het ideale reptiel te voor een nieuw toneelstu schildpad heeft in hettoi COOKING WITH ELVIS ciale scène: hij moet het slachtsdeel van de hoofdpf. bedekken. De producers stuk hebben een advertef plaatst voor een 'amateui schildpad om de kosten! ken. Professionele tonee filmschildpadden die via castingbureau voor dierei den aangetrokken, kunne ruim 3500 gulden per we ten. De oudste rol is de 60-jarige schild; Amigo. J. GROOT, predikant in gert zich al jaren aan het van rackets die ballen vo' en uitroepen van tenniss) Maar aan het conflict tus predikant en buurman Ti |gj vereniging Diever lijkt ee te komen: de tennisverer heeft aangeboden om teg m; geluidsoverlast een aarde ake luidswal aan te leggen va 'at meter lang en drie meter Groot en de tennisverenij |en. het Drentse Diever troffel als al diverse keren bij de ree over deze zaak. Groot spa een bodemprocedure aar )de de gemeente die de vergi voor de tennisclub had af ven. Maar de predikant beloofd zijn bezwaar te slft' als de aarden wal aan deC wachtingen voldoet. Grot hinder van de spelers als al te enthousiast in het fr spel opgingen. Ook stoord geluid van dichtklappeno isd IP deuren hem.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2