D elektrische fiets en een mountainbike. Renault experimenteert met hybride Koleos Weg en wiel II1 inde Mini nu echt nabij Nieuwe windtunnel bij Audi issan Pathfinder nieuwe ixe terreinauto uit Japan HUISMAN Twijfel over commercieel nut 'schone' automotor Nieuwe mantel voor Nissans 'koningin' Maxima Zes kandidaten Fiets van het Jaar DAG 18 FEBRUARI 2000 redactie peter lodewijks mend najaar wordt 'de uwe Mini' onthuld op de mingham International itor Show. Dat betekent tde auto in het voorjaar n2001 daadwerkelijk op de irlct komt. Daarmee zit de twikkeling van de Mini jcies op schema. In 1997 rd hij op de autotentoon- van Frankfurt aange- - j- Mini nieuwe stijl wordt Kjuwd in Birmingham en voldoen aan de kwaliteits- zoals concernmoeder die stelt. Zoals bekend lt de auto straks via de '-dealers verkocht. De Mini is een heel an- auto dan de oorspronke lijke, is ook een stuk groter, maar zal qua uiterlijk aan zijn legendarische voorganger doen denken. De komst van de nieuwe Mini luidt gelijk ook het einde van de oude in. Hoewel de nieu we niet echt als vervanger ge zien kan worden, zal de pro ductie van de oude in sep tember van dit jaar worden stopgezet. Daarmee komt er een einde aan een unieke loopbaan. De Mini werd im mers in augustus 1959 geïn troduceerd en is na 41 jaar nog steeds als 'nieuwe klas sieker' te koop. Het produc tieaantal zal ongeveer op 5,3 miljoen uitkomen. igen-dochter Audi heeft :uwe, zeer geavanceerde tunnel in gebruik geno- De installatie is niet alleen jat om de luchtweerstand ien auto te bepalen, maar look een akoestische en hermische testinstallatie. Joel van de tests in deze tunnels is de luchtstro- rond de carrosserie en de motorruimte te opti- ieren. moment is de windtun- an Audi de installatie waar jogste windsnelheden en worden Het is mogelijk om windsnelhe den tot 300 kilometer per uur op te wekken. De windtunnel is ook voorzien van lopende ban den waarmee bewegingen kun nen worden gesimuleerd in re latie tot eigenschappen van het wegdek. Tevens bevat de tunnel een thermische gedeelte, waar mee de vloer van de testinstal latie tot 60 graden kan worden verwarmd. De transparante vloer in de windtunnel biedt de mogelijkheid om de lucht stroom onder de auto en in de motorruimte te observeren. 'eel auto's met versleten remmen ;ns een onderzoek van •Fit rijdt een kwart van alle met slechte remmen Het onderzoek deed de ttersketen onder ruim Iauto's en als norm werd eis van de APK-keu- ;ehanteerd. Liefst 29,8 pro van de onderzochte voer- liet onvoldoende rem- u zien of had ongelijk t/gl ende remmen. De meeste Aementen werden gecon- ;rd aan de slijtagedelen, zoals remtrommels, remschoe nen, remschijven en remblok- ken. Lekke remcilinders en ver zadigde remvloeistof in het hy draulisch systeem (verversing is iedere twee jaar nodig) kwamen veel voor. Als oorzaak wijst Kwik-Fit in de richting van de almaar groter wordende onder- houdsintervalleïi. Vaak komen auto's rn^ar eens per jaar in de garage, terwijl de slijtage aan de remmen gewoon doorgaat, zegt Kwik-Fit. s krabben met warme handen cet meer ijskoude handen schoonkrabben van de iruiten. Daar dromen veel zifters zonder garage oude winterochtenden Tot dusver behelpen zij ^rtmet ijskrabbers-met- t, een spuitbus of met een engsnoer en een haardro- ils ze geen 'bevroren' han- wilden. Maar nu is er een jenaam alternatief, meldt. ritse krant The Times in speciale aanbieding voor •ooolezers. rs van de krant kunnen saoco etaling van ongeveer 10 d (35 gulden) hun auto- 4oooo 'n ijsvrij maken en tegelij- ro-ooo jjd warme handen houden met een 'fantastische Britse uitvinding' genaamd Hot Ice Scraper.'Het apparaatje moet volgens de aanbeveling in de krant 20 seconden in de mag netron en is dan zo warm dat het ijs van de ruiten vliegt ter wijl de automobilist zijn han den warm kan houden. De krabber is alleen te bestel len in Engeland. Halfords, een van de grootste leveranciers van auto-accessoires in ons land, heeft er nog nooit van gehoord. Bovendien, zegt een woordvoerder, zal het bedrijf kritisch zijn als het een derge lijk apparaatje aangeboden krijgt van een fabrikant. „Want een combinatie van warmte en bevroren ruiten kan barsten veroorzaken." n heeft in ons land een model aan het gamma 7i.«5jv°egd. Het gaat om de Pa- :r, een luxe vierwielaan- eaoocJven terreinauto (ook wel 77.o« s Utility Vehicle of SUV *1 emd) die in sommige Eu- e markten en de Verenig- iten al leverbaar was. 64 meter lange en 1,82 brede Pathfinder behoort forsere 4x4's. Kenmer- avoor het model zijn de iets bouwde grille, de aparte, lekige koplampen en de e hoeken gedrapeerde rlichten. Uit praktische en ische overwegingen zit het pewiel onder de auto, oor de Pathfinder het ui- van een forse stationwa- eeft. Van de omhoog nierende achterklep is de part te openen voor kleine e. thfinder is vooral afge- lop comfort. De auto onafhankelijke wielop- ng voor met schroefveren hter een starre as met efveren. Het interieur is us met centrale portier- tndeling, elektrisch be- •are ramen vóór en achter, isch verstelbare buiten- ïls, elektronische klimaat- ng, leren bekleding en isch verstelbare stoelen. Ie aandrijving zorgt een- t 6-cilinder benzinemo- 1 150 pk. Het relatief ge- Ivermogen zorgt voor extra ekkracht bij lage toeren de Pathfinder biedt dan Nm bij 2.800 toeren, d is deze motor gekop- een 4-traps automaat, inder kan een topsnel- lalen van 166 km/uur. Hij tovendien een aanhanger fnvan maximaal 1.700 ki- De inschakelbare vierwielaan- drijving kent een hoge en een lage overbrenging voor extra terreinvaardigheid. Desgewenst kan het systeem zelf van twee- naar vierwielaandrijving scha kelen. Dat gebeurt via een natte plattenkoppeling die met be hulp van een oliebekrachtigde drukcilinder wordt geactiveerd. Deze zet de voorwielen zonder enig merkbare schok aan hêt werk. Zeker als plotseling meer tractie nodig is, bijvoorbeeld bij het bergopwaarts rijden, terwijl het wegdek hier en daar een gladde plek vertoont, is dit sys teem ideaal. Een beperkt slip- differentieel is aan de achteras Te vinden. De Nissan Pathfinder is in één uitvoering leverbaar en kost 115.000 gulden. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Auto van de eeuw: T- Ford, auto-onderne mer van de eeuw: Henry Ford. Het Ame rikaanse automerk 6 kon zich geen mooie- tgjÈ Ej j iSÊÈÈÊ/9fö> re start van het nieu- ju ,1 we millennium voor- stellen. Met de T-Ford i zette de autopionier bBBMIl aan het begin van de vorige eeuw de we- reld 'op wielen-'. Het PNQjjSfiM»; model T werd op 1 k Y~ oktober 1908 op de 'TMi markt gebracht en w veroverde de V//V harten van miljoenen den. Lizzie betekende IPHmKSW zoveel als een goede, betrouwbare dienaar. De lancering van de betaalbare T-Ford was niet alleen een uit komst voor de particulier die 'zijn vleugels wilde uitslaan', maar zeker ook voor de ondernemer. Vele T- Fords werden dan ook opgebouwd als bedrijfswagen, zoals deze Amerikaanse voorloper van Van Gend Loos. De postauto had een houten carrosserie met een overkapping voor de bestuurder die weinig be scherming bood tegen barre weersomstandigheden. In totaal verkocht Ford wereldwijd meer dan 15 mil joen Model T's. Pas in 1927 ging de T-Ford uit productie. foto ford BLIK IN HET VERLEDEN De jury moet een keuze maken uit drie e Fiets van het Jaar is weer in aan tocht. De jury van onafhankelijke deskundigen kreeg begin dit jaar niet minder dan veertig nieuwe mbdellen aangebo den. Uit al die recreatieve fietsen, stadsfietsen, ligfietsen, wedstrijdfietsen en elektrische fietsen is een keus gemaakt van zes modellen die geno mineerd zijn voor de titel. Bij de opening van de tentoonstelling FietsRAl (10 t/m 14 maart in Am sterdam) wordt bekendgemaakt welke fiets is uit verkoren. Tot die tijd houdt de jury zich bezig met testwerk en interne discussie. Lastig is dat niet alle zes fietsen zich met elkaar laten vergelijken. Dit jaar gaat het om een tandem, een elektrische fiets, een mountainbike en drie comfortabele stads fietsen. Er wordt vooral gelet op het vernieuwen de in het ontwerp en minder op de prijs. Jurylid Otto Beaujon klapt alvast uit de school, maar hij heeft het natuurlijk niet alleen voor het zeggen. De tandem Twin Traveller van Koga en de moun tainbike MCM-2 van Giant zijn puur recreatieve fietsen die technisch af zijn. De prijs speelt voor de koper een geringe rol, want volgens Beaujon 'gaat het er met deze fietsen om de gevoelige snaar te raken bij de potentiële koper, die vervol gens blind verliefd en figuurlijk verkocht is'. comfortabele stadsfietsen, een tandem, een foto stichting fiets Een van de drie stadsfietsen is de Gazelle Sky Drive, die nota bene in 1997 al Fiets van het Jaar werd. Volgens de fabrikant is de fiets opnieuw sterk verbeterd. De andere genomineerde Gazelle Touché Airglider is uitgerust met vering voor en achter. Voor dit type fiets is dat nog heel uitzon derlijk. Beaujon: ,,In de vorige eeuw waren er al stadsfietsen met vering, maar wellicht zijn we momenteel bezig aan een categorie volledig ge veerde fietsen die stand houdt". De Sparta Amazone is een'damesfiets die com pleet met twee kinderzitjes, fietstassen en wind scherm wordt verkocht. De fiets is niet verbluf fend modern qua techniek, maar duidelijk be doeld voor de doelgroep van moeders die kinde ren naar school brengen. „Voor de jury is het de vraag of dit nu het geheime wapen is om de jon ge vrouw die haar spruiten naar de crèche brengt uit haar Twingootje te krijgen", aldus Beaujon. De Sparta Pharos staat genomineerd, omdat het een 'elektrisch ondersteunde fiets' is, je moet er dus wel degelijk bij trappen. Alleen hoef je er nooit bij te zweten en dat is voor oudere mensen misschien wel zo prettig. De Amerikaanse fabri kanten, altijd goed voor technische vernieuwing van de fiets, hebben dit jaar geen modellen inge stuurd. Het Franse merk Renault is op het gebied van vormge ving vaak trendsettend be zig. Niet zelden blijkt een gewaagd prototype op een autotentoonstelling een realistische voorbode van een nieuw seriemodel te zijn. Het jongste experi ment heet Koleos. amsterdam In de sector van de ruimtewa gens was de Espace een regel rechte trendsetter. De meeste merken volgden het Franse voorbeeld met een vergelijkba re ruimtewagen. En ook de klei nere Mégane Scénic was de eer ste in zijn soort. Inmiddels is ook deze trendsetter in vele va riaties nagemaakt. Nog voor het eind van dit jaar kunnen we de Avantime ver wachten, een nieuw aanspre kend Renault-model dat zijn tijd vooruit is, zoals zijn naam al aangeeft. De Avantime is een soort kruising tussen de ruim tewagen Espace en een luxueu ze grote coupé. Op de komende Autosalon van Genève onthult Renault een nieuw concept voor een vrije- tijdsauto. Het model heet Ko leos en is een combinatie van een klassieke hatchback en een vierwielaangedreven auto, die tegenwoordig zo vaak als SUV (Sports Utility Vehicle) wordt betiteld. Met de Koleos wil Re nault het rijcomfort van een te genwoordige hatchback combi neren met de stoere uitstraling en de specifieke eigenschappen Aan de achterzijde combineert de auto twee originele concep ten: de techniek van de dubbele scharnieren, kenmerkend voor de portieren van de Avantime, is ook gebruikt voor de achter klep. Deze glijdt bij het openen over de linkerzijde van de auto. De bagageruimte wordt daar mee heel goed toegankelijk. De ze ruimte is van het interieur gescheiden door een wegklap- bare ruit. Dankzij een speciaal mechanisme kan de achterruit in de achterklep zakken terwijl het dakpaneel boven de koffer ruimte horizontaal onder het dak wegglijdt. Daarmee veran dert de Koleos in een handom draai in een pickup. Voor de aandrijving koos Re nault het hybride-concept. Dit past zich op geheel intelligente wijze aan de verschillende ge- bruiksomstandigheden aan: de besturing van de elektrische motor, de verbrandingsmotor of de hybride werking wordt ge^ heel geregeld door een elektro nische rekeneenheid. Daardoor is de Koleos zeer schoon in de stad omdat daar alleen gebruik wordt gemaakt van een 30 kW elektromotor met lithium-ion accu's die de achterwielen aan drijft. Buiten de stad en op de snel weg neemt een 2.0 16V turbo verbrandingsmotor met 170 pk het over en worden de voorwie len aangedreven, waarbij de elektrische motor indien nodig een ondersteunende functie heeft. In de 4x4-stand werken de twee motoren samen om de auto meer kracht te geven zo dat deze alle obstakels kan overwinnen. Tijdens de vorige week gehou den BedrijfsautoRAl was het overheidsbeleid ten aanzien van de auto op veel stands on derwerp van gesprek. De mees te importeurs van bedrijfswa gens en personenauto's zijn de zelfde en ondervinden bij beide transportsoorten de nodige problemen. Met name het nieuwe dieselbeleid van 'Den Haag' is nog steeds bron van grote ergernis. Men twijfelt zelfs aan het commerciële nut van schone auto's in Nederland. Juist op dieselgebied is er na melijk sprake van een door braak op het gebied van milieu vriendelijke en zeer zuinige ver branding. De dieselbrandstof is op dit moment de enige ener giesoort waarmee in een serie matig vervaardigde motor een verbruik van 1 op 30 of zuiniger kan worden gehaald. Drie liter dieselolie op honderd kilometer betekent een enorme reductie aan schadelijke uitstoot. Er zijn nog niet veel auto's die dit ha len. Alleen de allerkleinste die seltjes fiksen het. Men noemt deze wagentjes 3-liter auto's. Voor alle duidelijkheid, ze heb ben dus geen motorinhoud van drie liter, maar ze gebruiken slechts drie liter brandstof op honderd kilometer. Overigens is in Japan wel net een 3-liter benzineauto ontwikkeld: de Mitsubishi Pistachio. Alle inspanningen voor het mi lieu ten spijt hebben minister Zalm en staatssecretaris Ver meend toch gemeend de scho ne dieseltjes extra te moeten treffen met 800 gulden extra Belasting Personenauto's en Motorrijwielen (BPM). Maar het had erger gekund; aanvankelijk stonden de schone dieseltjes nog voor 2.000 gulden extra BPM in de belastingplannen genoteerd. Inderhaast toegele verde informatie over de nieuwste technische vooruit gang leverde een herziening van de belastingaanslag op. Maar toch is de branche hoogst ontevreden. Men verkeerde na melijk in de veronderstelling dat de overheid ernst zou ma ken met de beloofde stimule ring van schone auto's. De 3-li ter autootjes zouden daarvoor in aanmerking moeten komen, in plaats van gestraft te worden zoals nu het geval is. Het had overigens geen haar gescheeld of Nederland zou de schone autootjes zijn misgelopen. Door de 2.000 gulden extra BPM zou de prijs van het kleine wagentje zo buitensporig duur zijn ge worden dat de importeurs er geen brood meer in zagen. Met die 800 gulden valt het echter nog wel mee, maar de toch al hoge BPM zal vermoe delijk alsnog roet in het eten gooien omdat bekend is gewor den dat de auto's in Nederland op korte termijn circa tien pro cent duurder zullen worden. Dat is een gevolg van het feit dat de Europese Commissie de fabrieksprijzen (zonder belas tingen) in de lidstaten gelijk wil trekken. Door de grote belas tingverschillen is het nu vaak heel lucratief om een auto in landen met hoge aankoopbe lastingen te kopen, omdat de fabrikant zijn prijzen in zo'n land laag houdt. Nederland be hoort daar bij. Dat levert in het verenigde Europa met zijn vrije handelsverkeer natuurlijk fikse oneerlijke concurrentie op en op zichzelf valt het te begrijpen dat de Europese Commissie de afzonderlijke markten wil be schermen. Ons belastingstelsel is daar echter niet op ingericht. En dus is de Nederlandse con sument weer eens de pineut. En de twijfel bij de auto-impor teurs over het commerciële nut van schone auto's in Nederland zal alleen maar groter worden. to doet de Koleos niet onder voor de traditionele modellen, want dankzij een in hoogte va riabele wielophanging heeft hij extra bodemvrijheid. van een vierwielaandrijver. Voor de aandrijving van de Ko leos heeft Renault een elektro motor en een 2.0 16V turbomo tor in gedachten. Als terreinau- ook lijkt er een new edge'- sausje van de Ford Focus over heen gegoten. Door de MPV- achtige vorm heeft de Koleos veel binnenruimte. Sterkere motor voor Yaris Verso Toyota brengt de Yaris Verso, een ruimteauto-achtige variant op de compacte hatchback, op de markt met een sterkere mo tor. Naast de 1.3 liter versie, die al goed was voor 86 pk, is er nu ook een krachtbron met een in houd van 1.5 litef. Deze levert een vermogen van 106 pk. Daarmee haalt de Yaris Verso een topsnelheid van 175 kilo meter per uur. De nieuwe mo tor is alleen leverbaar in combi natie met de twee meest luxu euze uitrustingen, Linea Luna en Linea Sol. Eind mei start de levering van de Yaris Verso met 1.5 liter motor. Prijzen worden in de loop van april bekend ge maakt. De Koleos ziet eruit als een fu turistische MPV. Hij is 4,51 me ter lang en heeft vloeiende vor men en strakke lijnen, deels herkenbaar van de Avantime en Nissan is begin maart met drie nieuwe modellen vertegen woordigd op de autotentoon stelling van Genève. Naast de nieuwe Almera staat ook de de finitieve versie van de ruimte- Almera, genaamd Tino, op de beurs. Als derde presenteert de Japanse fabrikant een nieuwe generatie van de Maxima QX. De naam Maxima heeft de laat ste maanden aardig aan popu lariteit gewonnen, nu onze mo gelijke toekomstige koningin zo blijkt te heten. De gelijknamige auto is veel minder bekend, on danks het feit dat fabrikant Nis san deze naam al heel wat jaren in het verkooplijstje heeft staan. Van de in totaal 611.776 nieuwe auto's die vorig jaar in Neder land werden verkocht, waren er slechts 158 van het type Nissan Maxima. Het jaar ervoor waren dat er nog 310. In autoland zijrl de schijnwer pers meestal niet gericht op de grote Japanse auto's. Met de nieuwe Maxima, Nissans grote luxueuze sedan, wil het merk steviger voet aan de grond krij gen in het Europese segment van de grotere middenklassers. In dit deel van de markt wordt een behoorlijke groei verwacht, maar de vraag is of deze Maxi ma daarvan zal kunnen profite ren. De groei zal vooral gaan naar de merken met een luxueuze naam. In Amerika verkoopt een aantal Japanse producenten zijn grotere, luxe auto's met een andere merknaam, een strate gie die vruchten afwerpt. Toyo ta heeft Lexus, Honda doet het met Acura en Nissan verkoopt zijn Maxima als Infinity. Maar in Europa durft Nissan de in troductie van de merknaam In finity (nog) niet aan. De nieuwe Maxima QX (Quality Excellence) heeft een nieuw ontworpen koetswerk waarin met name aan de voorkant Al- mera-trekjes zijn te ontdekken. Voorts is de wielophanging ver fijnd en zou de sedan meer ruimte bieden aan passagiers en bagage. Wat motoren betreft is er weer keuze uit twee 6-ci- linders met een inhoud van 2.0 of 3.0 liter, beide 24-kleppers. Prijzen zijn nog niet bekend. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27