Sluiting Marinevliegkamp Valkenburg schandelijke verkwisting belastinggeld Schrappen baggerstortplaats Oostvlietpolder was verre van onrechtmatig Schrijvende Lezers Gevraagd advies negeren k|- samenleving alleen maar ge* Wet die 'klokkenl beschermt dringend Over opruimen van blindgangers is geen goed democratisch besluit genomen Denkt men werkelijk dat Smitsloo de regels naar zijn hand kan zetten? VRIJDAG 18 FEBRUARI 2000 945 Orions op Marinevliegkamp Valkenburg. foto dick hogewoninc Sluiting van het Marinevlieg kamp Valkenburg en verplaat sing van de Groep Maritieme Patrouillevliegtuigen naar een andere locatie is een schande lijke verkwisting van belasting geld. Het ministerie van defen sie heeft in de Defensienota 2000 aangegeven dat de vloot van dertien Orions wordt inge krompen naar tien stuks, maar dat deze tien vliegtuigen ingrij pend zullen worden gemoder niseerd om hdn taken tot min stens 2025 naar behoren te kunnen uitvoeren. Binnen de NAVO blijft de be hoefte aan geavanceerde pa trouillevliegtuigen als de Orion bestaan, dus deze insteek is een logische keuze. De hele in frastructuur van het Marine vliegkamp Valkenburg is afge stemd op de Lockheed Martin P-3C-II Orion en het zou der halve veel logischer zijn om het Marinevliegkamp Valkenburg minstens tot aan het eind van de technische en operationale levensduur van de Orions (2025 dus) open te houden. In de eerste reacties op het standpunt van Defensie dat de kosten van een (gedwongen) verhuizing tussen de 300 en 500 miljoen gulden bedragen, komt ongeloof en onbegrip naar boven drijven. Niemand, ook de leden van de Tweede Kamer niet, schijnt zich te rea liseren dat een Orion iets meer is dan een 'gewoon vliegtuig'. Het lijkt wellicht simpel: ver trek van Valkenburg, zet de Orions op een ander vliegveld en klaar is Kees. Niet dus: achter de Orion- vliegtuigen staat een heel scala aan ondersteunende facilitei ten, zoals onderhoudswerk plaatsen, een zeer geavanceerd Mission Support Center (het zogenaamde 'Sirius-gebouw' op Valkenburg) en uitgebreide trainingsfaciliteiten, waaronder een tweetal 'flight simulators'. Wil men dat de Orions ook in de toekomst efficiënt kunnen functioneren, dan zal de Groep Maritieme Patrouillevliegtui gen óf op Valkenburg moeten blijven óf alle ondersteunende faciliteiten moeten meeverhui zen. Dat laatste is nu juist een van de grootste kostenposten in geval van een verhuizing. Een squadron vrachtvliegtui gen kan misschien eenvoudig en zonder al te veel kosten ver huizen, maar met Orions werkt het niet zo. Defensie noemde vorige week het Marinevliegkamp De Kooy bij Den Helder als de mo gelijke nieuwe thuisbasis voor de Orions. Dit onlokte de Leid- se wethouder Van Rij de op merking dat het 'schandalig is om van onze belastingcenten een compleet nieuwe luchtha ven bij Den Helder aan te leg gen'. Stompzinniger kan het niet! Beste meneer Van Rij, ik heb nieuws voor u: net zoveel be lastingcenten als er nodig zijn om De Kooy geschikt te maken voor de komst van de Orions, zijn al eens geïnvesteerd in het Marinevliegkamp Valkenburg. Het zou veel schandaliger zijn om Valkenburg nu te sluiten en soortgelijke faciliteiten op een andere locatie te gaan opbou wen. Dan kost die verhuizing in werkelijkheid namelijk geen 500 miljoen gulden (de kosten om een nieuwe locatie aan te passen), maar bijna een mil jard (de reeds in Valkenburg geïnvesteerde bedragen plus de kosten om een nieuwe loca tie aan te passen). Maai' dat zult u nooit tegen de pers ver kondigen, want dat past niet in het Leidse straatje van uitbrei- dingsdrang en grootheids waanzin. Overigens maakt het in feite weinig uit of de Orions in geval van een verhuizing nü naar De ,Kooy, Woensdrecht of Eindho ven gaan. Zoals ik hierboven reeds heb geschetst, zitten de grootste kosten namelijk in de ondersteunende faciliteiten, die op dit moment op geen en kel ander vliegveld in Neder land aanwezig zijn. Woens drecht en Eindhoven komen trouwens om heel andere rede nen niet eens in aanmerking als thuisbasis voor de Orion- vloot; het Nederlandse beleid ten aanzien van geluidszone ring en -normering rond vlieg velden biedt daar niet eens ruimte voor de komst van de Orions. Mocht het zo ver komen dat de Groep Maritieme Patrouille vliegtuigen inderdaad Valken burg moet verlaten, dan komt er behalve de reeds genoemde kosten ook nog een flink stuk inkomstenderving voor Defen sie om de hoek kijken. Het ver huizen van de trainingsfacili teiten (flight simulators) is niet zomaar gebeurd en het zal on vermijdelijk blijken dat deze enkele maanden buiten dienst moeten worden gesteld. Deze simulators zijn uniek in Europa en worden behalve door de Nederlandse Marine luchtvaartdienst ook gebruikt voor de training van onder an dere Noorse, Spaanse, Portuge se, Griekse en Amerikaanse Orion-bemanningen. Wanneer de simulators vanwege de ver huizing niet operationeel zijn, moeten de Nederlandse be manningen voor de noodzake lijke simulatortraining uitwij ken naar de Verenigde Staten (alweer extra kosten) en zijn er bovendien geen inkomsten uit de verhuur van de simulators aan NAVO-partners. Kortom: wanneer het ver standig omgaan met onze be lastingcenten nu eens het uit gangspunt zou worden voor een beslissing over de toe komst van het Marinevlieg kamp Valkenburg is de enige juiste conclusie dat het vlieg kamp voorlopig nog jaren open blijft. Marco P.J. Borst, Leiderdorp. Vijfentwintig jaar na iedereen, kwamen ook burgemeester en wethouders van Leiden tot de conclusie dat het centrum van de stad steeds meer verloeder de. De oorzaak zochten zij niet in het feit dat de straten onder de hondenstront en het vuilnis zitten, maar wijten zijn aan het gebrek aan kwaliteitswinkels. B en W gingen zich er actief mee bemoeien, want als er meer kwaliteitswinkels in Lei den zouden zijn, dan zouden de mensen van heinde en verre weer terug naar de stad komen, zo meenden zij. Hun keuze viel op Albert Heijn. Die wilde in het centrum wel een filiaal ope nen, mits er een parkeergarage met voldoende capaciteit ge bouwd zou worden, want an ders zouden de klanten hun spullen niet kunnen afvoeren. Nu zaten B en W in de pro blemen, want een parkeergara ge midden in een autoluw ge bied is natuurlijk net zo idioot als een zeehaven midden in de Sahara. Ze kwamen er niet uit. Daarom namen zij contact op met een duur adviesbureau ge naamd Goudappel Co io F Goudappel Coffeng he om renlange ervaring met hi sporen van verkeersla knelpunten en het zoeken oplossingen. Hun aanbe was: bij een parkeergan are een autoluw gebied rnt age een goede aan- en afvo adr komen, anders wordt hf ieu verkeerschaos. oei Meteen verklaarde Tjeei an Rij dat hij het geen demise rapport vond. Met i aid woorden: B en W zoudi aanbevelingen zeker niett gen. Dit laatste zou niet moeten kunnen w Óf men weet het zelf hel en dan heeft men geen i nodig. Óf men houdt zie an de aanbevelingen van een ia v adviesbureau. Er tussenin )'bi zitten, kost de samenleven.1 leen maar geld. Niets lijkt op Leiden. W geluk voor de rest van reld. M.A.H frh Ltlan Potverteren vJAj andermans gel» is dat PvdA's» sociaal beleid f- lerl lnt( R< De wet openbaarheid bestuur is in het leven pen om in ieder geval die het daglicht niet kui verdragen, zichtbaar te ken. Voor de zoveelste blijkt een vooraanstaande liticus, nog wel een PvcM' in hart en nieren, misbi °P te maken van zijn ma Etentjes en feestpartijen honderden en soms duizjf0 den guldens, nota bene het geld dat wij als belas betalers moeten opbren Je reinste diefstal! Potverteren van het van anderen. Is dit wa PvdA bedoelt met een aal beleid? Peper, want hem gaat het uiters wordt gesteund door del Kok, onze minister-pij dent. Maar het Nederlari)1' bedrijfsleven wordt doori^f zelfde heren streng troleerd op bovenm kostenvergoedingen. Eni deze te hoog, dan vt door de belastingdienst gelegde boetes. Wanneer wordt nu duidelijkheid gegeven het feit of de heren p deze buitensporige kc zelf zullen terugbetalen? zou de normaalste zaak de wereld moeten zijn zou zeggen: leg desntrie beslag op de bankreke:16,1 en bezittingen van deze 'eri ren. Of loopt dit voor deuet veelste keer af met sief111 een opgestoken vingert de woorden: 'Foei Pepei^J mag je niet meer hoor'. J.J. He» F Alphen aan den! Opnieuw geeft het college van burgemeester en wethouders van Leiden een staaltje weg van be sturen zonder overleg met de raad. Was in de laatste raadsvergadering een besluit over de aan stelling van een gemeentesecretaris a.i. al een pro forma-zaak, nu dreigt hetzelfde met de financie ring van de zoekactie naar eventuele bommen bij de Rijnsburgerbrug. Iedereen die deze brug da gelijks passeert, kan zien dat er al allerlei activi teiten plaatsvinden, inclusief het plaatsen van een damwand. Het financieringsvoorstel was ge agendeerd in de commissie ROWV ter voorberei ding van de volgende raadsvergadering. Ook hier kennelijk weer een pro forma-besluit. Toch zijn er de nodige vragen, zoals ook door het LD on langs gesignaleerd. Er zijn inmiddels in de Twee de Kamer schriftelijke vragen gesteld. Het ant woord van het college laat zich raden: Sorry! Als die bommen er al liggen, dan hebben ze de afgelopen vijfentwintig jaar geen probleem opge leverd en kan dus niet gesproken worden van plotselinge spoed. Het is onbegrijpelijk dat de le den van die partijen die verantwoordelijk zijn voor dit college dit zonder slag of stoot accepte ren. Of is hiermee opnieuw aangetoond, dat zij zich als stemvee laten behandelen? In ieder geval wordt opnieuw een goede democratische be sluitvorming ernstig geweld aangedaan. Jacques de Coo, duo-raadslid Leiden Weer Gezellig/De Groenen, Leiden. In het Leidsch Dagblad van 10 februari wordt het kort geding beschreven dat de seniormede werker beleggingen van de Ra bobank in Doetichem, de heer Bazelmans (bijgenaamd De Klokkenluider), heeft aange spannen tegen zijn werkgever. Zo staat er: 'Tijdens zijn werk op de beleggingsafdeling heeft Bazelmans onoorbare praktij ken gesignaleerd en gerappor teerd aan zijn leidinggevenden: valsheid in geschrifte, verduis tering, provisiejagen en schade vergoeding aan gedupeerde cli ënten ten koste van de rekening van andere cliënten. Hij heeft ook voorzitter H. Smits van de Raad van Bestuur op de hoogte gesteld'. De heer Bazelmans vraagt (door middel van zijn advocaat) de rechter maar één ding, na melijk zijn baan terug in een geschoonde organisatie. Dit proces doet veel denken aan andere processen die Neder landse 'klokkenluiders' zoals Hans de Kwaadsteniet van het RIVM, Paul van Buitenen van de Europese Commissie en Fred Spijkers van het ministerie van Defensie moeten voeren te gen hun werkgevers. Hoe is het mogelijk dat de heer J. Van Slooten, raadsman van de Rabobank, die Bazel mans wil ontslaan, durft te be weren dat: 'Bazelmans zich met dingen heeft bemoeid waarmee hij niets te maken heeft'? Is hier niet sprake van het algemeen belang dat moet prevaleren bo ven het belang van een organi satie, die ongeregeldheden wil verzwijgen? Moeten de Rabo- 'Rijnland dreigt met schadeclaim', zo luidde de kop in het Leidsch Dagblad van 10 februa ri. 'Het Hoogheemraadschap denkt dat het besluit om het baggerdepot uit het bestem mingsplan Oostvlietpolder te houden, on rechtmatig is genomen. Juristen bij wie Rijn land en Baggerstort Zuid-Holland (BZH) ad vies hebben ingewonnen, zeggen dat zij dat kunnen aantonen. Als waterbeheerder heb ben we een depot nodig. We moeten onze taak goed kunnen uitvoeren', zo stond er te lezen. Natuurlijk moet de taak van de waterbe heerder goed kunnen worden uitgevoerd. Dat is ook de reden waarom de provincie Zuid- Holland onderhandelingen voert met de be heerders van het depot De Slufter (Maasvlak te). Dit depot heeft namelijk nog een (rest) capaciteit van 70 miljoen kubieke meter; een veelvoud van wat ooit de capaciteit van de stortplaats in de Oostvlietpolder zal opleve ren, namelijk maar 4,8 miljoen kuub. In pro centen uitgedrukt levert een stortplaats in de Oostvlietpolder slechts een extra capaciteit van zo'n vier procent op. Deze geringe uitbreiding van capaciteit af gewogen tegen de almaar schaarser worden de groene ruimten in deze regio, de teruglo pende weidevogelstand en het steeds meer beschikbaar komen van alternatieve bagger- verwerkingsmethoden, maken het schrappen van de baggerstortplaats verre van 'onrecht matig'. 'Onrechtmatig' zou het zijn als de politiek en bestuurders de vele ingediende bezwaren van burgers en organisaties (maar ook de in spraakreacties van het BZH) in de wettelijk vereiste procedures niet hadden behandeld en zorgvuldig hadden afgewogen. 'Onrecht matig' is het dat de BZH en Rijnland -al bij voorbaat van bestuurders een goedkeuring voor een dergelijke stortplaats verlangen, ter wijl er op dat moment geen Milieu Effect Rapport (MER) Oostvlietpolder voorhanden was en de inspraak hierop tot op heden nog steeds niet heeft plaatsgevonden. 'Onrechtmatig' is het toch een baggerstort plaats Oostvlietpolder te willen realiseren ter wijl het (ook voor de initiatiefnemers) nu al vaststaat dat deze stortplaats niet zal voldoen aan de Europese Richtlijn betreffende het storten van afvalstoffen. 'De Oostvlietpolder is in 1992 aangewezen als de beste plaats voor een baggerstort. Rijn land heeft grond gekocht en een baggerplan opgesteld', stelt een woordvoerder van Rijn land verder. Het MER (oktober 1999) van de BZH stelt echter: 'De eerste voorkeurslocatie is de loca tie Oostvlietpolder te,Leiden. Mocht uit het inrichtingsMER blijken dat de locatie niet ge schikt is, dan kan worden uitgeweken naar een andere locatie'. Met andere woorden: ook volgens het (eigen) MER stond de locatie nog niet definitief vast en is het Hoogheemraad schap Rijnland misschien iets te voorbarig geweest met grondaankopen in de Oostvliet polder. De in het artikel overig genoemde kosten zijn nu eenmaal noodzakelijk indien men een dergelijke stortplaats wenst te reali seren. Met de vraag van de woordvoerder van Rijnland of we 'dat de burger moeten laten betalen, of een ander' speelt Rijnland wel heel erg 'mooi weer'. Of nu Leiden, de provincie Zuid-Holand of Rijnland deze kosten betaalt; uiteindelijk betaalt toch de burger (ook) deze rekening. En wie draait straks op voor de kos ten van het juridische getouwtrek? Over de portemonnee van de burgers maakte Rijnland zich overigens in het verle den beduidend minder zorgen. Of is Rijnland de geldverslindende, verre van vlekkeloos verlopen verkiezingscampagne uit 1999 al weer vergeten? 'Moeten we dit de burger la ten betalen, of een ander?' Hans Pieters, comité Oostvlietpolder, Leiden. De ambtenaar Paul van Birï die de misstanden binneni NH ropese Commissie naar bu9 o bracht. bankmedewerkers i kleppen rondlopen? In Engeland kan, dan! ord 'Public Interest Disclosui n sinds 1998 niemand mert ug: den onslagen, die weigert 111 van algemeen belang n>, doofpot te stoppen. Hel >ud tijd dat Nederland dil hei beeld volgt. D.O.E. Gelfsta Oegs n'c Het artikel 'Geen restaurant in Tolhuis Oegstgeest' in het Leidsch Dagblad van 15 februa ri brengt mij ertoe te reageren om de waanzin van de inhoud van dit artikel aan de kaak te stellen. Begrijpen doe ik de heer Smitsloo als hij verklaart verder af te zien van een restaurant in zijn pand het Tolhuis als er zo'n oppositie tegen deze plannen wordt gevoerd. Anderzijds zou het wel eens prettig zijn als ie mand de strijd zou aanbinden met zo'n stel nare, afgunstige mensen, die niets liever doen dan iedereen die ook maar iets boven het maaiveld uitkomt een kop kleiner te maken. Onder aanvoering van een mevrouw Duyster, die dood leuk opmerkt het als 'een uit de hand gelopen hobby' te zien om de heer Smitsloo in de ga ten te houden c.q. te beschadi gen - en daarbij vergeet dat zijn gezin daarin wordt meegeno men - wordt er een soort oppo sitie gevoerd die tekenend is voor de mensen die hun eigen onmacht om iets te onderne men, botvieren op mensen die dat wel kunnen. Mevrouw Duyster, speciaal voor u een korte uitleg over het begrip projectontwikkelen: pro- jectontwikkelen is ondernemen 'pur sang', voor maar één ie mands rekening en dat is de zij ne. Best moeilijk te begrijpen voor iemand die alleen maar kan ruïneren in plaats van creë ren (probeer het wethouder schap eens). Verder weet iedere zichzelf respecterende project ontwikkelaar dat er bindende regels zijn waaraan hij zich dient te houden bij het realise ren van zo'n project. Omdat de heer Smitsloo wet houder is van Oegstgeest zou hij maar van alles voor elkaar kunnen krijgen om welk project dan ook te kunnen realiseren. Denkt u, en alle tegenstanders van dit project, werkelijk dat de heer Smitsloo zich kan veroor loven (of ook maar zou willen) de regels naar zijn hand te zet ten en niet conform de gelden de regels te ontwikkelen? Nu verdwijnt dit prachtige monument achter een groot hek met 'privé' erop, terwijl als dit een restaurant was gewor den het voor iedereen toegan kelijk was geweest. Mevrouw Duyster, pak uw driewieler, organiseer een ex cursie richting Witte Singel te Leiden en aanschouw het voor malig pand van het Leidsch Dagbad. Dan moet zelfs u con stateren dat de heer Smitsloo van dit monumentale pand een prachtig geheel heeft weten te maken, zonder regels te over treden als bestuurder of zelfs als projectontwikkelaar. Bob van Overbeeke, Warmond. 'Nu ver dwijnt dit prachtige monument achter een groot hek met 'privé' erop, terwijl als dit een restaurant was gewor den het voor iedereen toe gankelijk was ge weest.' foto archief

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22