Fortgensschool eist brug bij Grieglaan Kamer en minister Pronk maken ruzie over recreatiegebied Vlietland 'Je doet heel interessante ontdekkingen Ruilt Van der Wel Varmond in voor ministerie VWS? Regio Torentje Mariëngaerde krijgt zender Waarschijnlijk toch lift in Vlietland College y leterwoude wil onkruid tt bestrijden met gif illectebussen gestolen jeest Uit twee winkels aan de De Kempenaerstraat in stgéëst zijn collectebussen van de Kankerbestrijding gesto- Het is onbekend hoeveel geld er in de bussen zat. Ze ston- op de toonbank van een apotheek en een drogisterij. Vol- ide politie hebben de twee winkeliers geweigerd de bussen een ketting te leggen. De meeste andere winkeliers in de De jpenaerstraat hebben dat wel gedaan. jel foutparkeerders Oegstgeest jtoEESTDe politie heeft gistermorgen in de omgeving van Jnge Voort in Oegstgeest een grote hoeveelheid parkeer- uitgedeeld. Er waren 34 automobilisten die geen par- chijf hadden gebruikt. De boete voor het ontbreken van de is 90 gulden. j iderdorp ruimt graven anoRPHonderdzeventien huurgraven op de Algemene Be- [fplaats in Leiderdorp worden in juni geruimd. De begraaf- us heeft de ruimte nodig voor nieuwe graven. Het gaat om f1 ienuit de periode 1973 tot en met 1986. De stoffelijke resten pn een plek in het verzamelgraf op het kerkhof. De gedenk- Sen kunnen worden opgehaald bij opzichter G. Goedhart. e lerdorp heeft niet alle nabestaanden aangeschreven, omdat iedereen meer te achterhalen is. Zij kunnen contact opne- fmet ambtenaar E. van Os van de gemeente Leiderdorp: 5454852. gerucht wordt steeds jd inekkiger, dat de War- idse burgemeester Ineke der Wel het dorp na ruim jaar gaat verlaten. Zo zou 3 de race zijn voor een di- airsfunctie bij het minis- van volksgezondheid, I ijn en sport. Ook zou ze jen gesollicitieerd naar de van burgemeester in Rijs- ,»Van der Wel zelf ontkent !e op' de vacture van bur- eester heeft gereageerd, bericht achtervolgt mij al tijd. Dat vind ik buiten- >n vervelend." Verder niet op de geruchten in- irige week nam de huidige meester Roscam Abbing aertien jaar afscheid van fljk. Officieel vertrekt hij maart. Een Rijswijkse meldde enige tijd gele dat Van der Wel grote i maakt om de Rijswijkse vjburgemeester Roscam II ng op te volgen. Deze i bracht een landelijk dag- £ls het bericht dat de VVD i)d alles in het werk stelt om te voorkomen dat Van der Wel, die van de PvdA is, naar Rijs wijk komt, omdat de partij vindt dat er in Nederland al zo weinig burgemeesters van li berale huize zijn. Fractievoorzitter van Pro gressief Warmond, G. Slinger land, kent de geruchten ook. Het zal hem niets verbazen als Van der Wel weggaat. „Je merkt aan Van der Wel dat ze eraan toe is om iets anders te gaan doen. Ze moet wat uitda ging hebben. Ik verwacht met een paar weken helderheid." Hij kan zich niet voorstellen dat Van der Wel kiest voor een gemeente als Rijswijk. „De stap naar Rijswijk is heel erg groot. De gemeente is tien keer zo groot als Warmond." Als het waar zou zijn, dat Van der Wel hoge ogen gooit om burgemeester van Rijswijk te worden, dan snapt Slinger land niet waarom hij nog geen telefoontjes uit Rijswijk heeft gekregen. „Meestal worden dan de fractievoorzitters ge beld met de vraag: hoe is die of die?" warmond Het torentje op het Warmondse ver zorgingstehuis Mariëngaerde is gisteren voorzien van een zendmast van telefoonmaatschappij Liber- tel. De antenne - steunpunt voor mobiele bellers - is op ingenieuze wijze in het torentje verwerkt, zo dat hij niet opvalt. „Als je weet dat er een zender in zit, zie je een zwart-grijze balk. Als je het niet weet, zie je het niet", zegt adjunct-directeur Belt. In ruil voor de antenne ontvangt Mariëngaerde 8000 gul den per jaar. Dat geld komt volgens Belt ten goede aan de bewoners. „Daarbij kun je denken aan acti viteiten in de ontspannende sfeer. Bijvoorbeeld uitstapjes." De Warmondse monumentencommis sie heeft geen bezwaar tegen de plaatsing, omdat de zender niet duidelijk zichtbaar is. FOTO HIELCO KUIPERS fellneel!'. Vlietland-exploi- De art Carpentier Alting kan hoi aet meer beheersen. Woe- b is hij na het korte debat in :ede Kamer over de toe van 'zijn' recreatiege- jstejBuiten blaast hij stoom af. [d, maren van de gemeente eeI hendam brengen hem ■t. „Wacht nu maar ,pio if, het komt wel goed", is öc roostende boodschap. Dertien jaar al probeert Car pentier Alting de recreatiemo gelijkheden van en in Vlietland uit te breiden. Tientallen teke ningen zijn in die tijd over tafel gegaan. Potlood en vlakgum zijn regelmatig ter hand geno men. De plannen voor een ho tel en vakantiebungalows staan nog steeds op papier, maar het zogenoemde Reptilion en een 'Russische onderzeeboot' zijn geschrapt. Keer op keer denkt Carpentier Alting dat nu de eer ste paal wel kan worden gesla gen, steeds weer loopt hij op te gen een muur van papier en re gels. Het is op zich al bijzonder dat de Tweede Kamer zich bemoeit met Vlietland, het recreatiege bied tussen Leiden, Voorscho ten en Leidschendam. De be moeienis vloeit echter voort uit de bijzondere ligging, aan de rand van het Groene Hart. Dit is een gebied dat open moet blij ven. Elke bebouwing betekent een aantasting en is 'in principe ongewenst', zoals Tweede-Ka merlid Schoenmakers (PvdA) nog eens benadrukt. Aan de andere kant kunnen recreatiegebieden zoals Vliet land niet overleven zonder een meer substantiële bron van in komsten. Vandaar dat na het fi at van. Leidschendam en de provincie de Kamer eraan te pas moest komen om te oorde len over de bouwplannen. De Tweede Kamer bepaalde in april 1998 dat beperkte be bouwing in recreatiegebieden mogelijk moet zijn. De toenma lige minister De Boer (VROM) beloofde de motie van de Ka mer uit te voeren. Haar opvol ger Pronk is dat nog steeds van plan, maar vraagt de Kamer om een toelichting. Pronk meent dat de motie verwarring schept en op twee manieren kan wor den uitgelegd. Die twee inter pretaties leiden tot verschillen de uitkomsten wat betreft het aantal hectares dat mag worden bebouwd. 'Onzin', zegt Carpen tier Alting, die zelfs de taalkun dige Korevaart van de Universi teit Leiden erbij haalde om de tekst te verklaren. Volgens de Kamer mag maxi maal twee procent van het grondgebied worden bebouwd. Maar of daarbij de parkeer plaats en de wandelpaden mee tellen, of alleen de ligweide en jachthaven, is niet duidelijk. Vertaald naar bijvoorbeeld het hele Groene Hart komt volgens de ene uitleg tien, volgens de andere tachtig hectare voor be bouwing in aanmerking. Dat laatste wil niemand, maar dat heeft weer gevolgen voor Vliet land. Het totale oppervlakte dat Carpentier Alting wil bebouwen is volgens Pronk te groot, maar valt volgens de 'ruime uitleg' binnen de normen. PvdA, CDA en Groen Links steunen Pronk in zijn beperkte uitleg van de motie. WD en D66 hechten erg aan ruimte voor Vlietland BV en vinden met het CDA, dat er voor Vlietland een uitzondering moét worden gemaakt. Omdat Kamer en minister het niet eens kunnen worden is nu aan WD-Kamerlid Verbugt de taak om een compromis te vin den, waarmee de kool en de geit gespaard worden. Tot die tijd wacht Pronk af, en moet dus ook Vlietland BV afwach ten. 'Veiligheid van leerlingen staat voorop' De brug voor voetgangers en fietsers over de sloot bij de Grieglaan in Voorschoten móet er komen. De gemeente moet niet toegeven aan bewoners die zich fel verzetten tegen deze verbinding naar het voormalige Vlietland College aan de Van Beethovenlaan, dat wordt aangepast voor basisonderwijs en kinderopvang. Die keiharde voorwaarde stelt voorzitter A. Mooiman van de protes tants-christelijke schoolvereniging Voorschoten. voorschoten jan preenen „Ik zeg niet dat de Ds. Fort gensschool niet meer in het ge bouw wil als die brug er niet komt, maar er ontstaat wel een heel nieuwe situatie", zegt do voorzitter van de schoolvereni ging. „Wij willen een school die absoluut veilig is te bereiken." Mooiman benadrukt dat de brug de doorslag heeft gegeven voor de Fortgensschool om van de Oude Adegeesterlaan over te gaan naar de Van Beethoven- laan. „Toen burgemeester en wethouders met het voorstel kwam, zagen wij dat in eerste instantie niet zo zitten. In de overleggroep met vertegen woordigers van de school, de kinderopvang en ambtenaren zijn we met z'n allen tot de con clusie gekomen, dat de veilig heid voor de leerlingen voorop moest staan. Er zouden daarom verschillende ingangen komen om het verkeer te spreiden. Op basis van die toezegging heb ben wij uiteindelijk 'ja' gezegd." Mooiman wil verder niet vooruitlopen op de gang van zaken. Hij verwijst naar opmer kingen van wethouder Draijer van onderwijs, die gisteravond in de commissie welzijn nog maals liet weten dat de brug er komt: „We hebben bewust ge kozen voor drie aparte in- en uitgangen: aan de Van Beetho venlaan, de Chopinlaan en de Grieglaan. Aan de Van Beetho venlaan wordt het fietspad zo danig aangepast dat fietsers geen hinder ondervinden. We willen aan die kant per se niet dat er auto's stoppen. Dat leidt tot gevaarlijke situaties met in- en uitstappende kinderen." Voor de Centrale Stichting Kinderopvang speelt de brug niet zo'n grote rol: „Onze kin deren komen niet binnen aan de Grieglaan, maar vooral aan de kant van de Chopinlaan", al dus directeur W. Atsma. Om de bewoners van de Grieglaan tegemoet te komen, legt de gemeente een verhoogd plateau aan om het verkeer te dwingen langzaam te rijden. De buurt ziet daar niets in en drong er gisteravond op aan de brug, het plateau en een trottoir van dertig meter tegenover de Bernard Zweerslaan te schrap pen. Zij zijn bang voor overlast als ouders hun kinderen met de auto afleveren. „Daar komt dan ook nog eens bij dat het extra kosten zijn. In een tijd waarin Het 'nieuwe' Vlietland College in Voorschoten krijgt waar schijnlijk toch een lift. De po litieke partijen vinden het niet juist dat bij een verbouwing die ruim 3,8 miljoen gulden gaat kosten, wordt beknibbeld op een voorziening van 60.000 gulden. Wethouder Draijer zegde toe de zaak nog eens te bekijken en voor de raadsver gadering van 16 maart met een voorstel te komen. B en W willen het liefst wachten met het aanbrengen van een lift tot zich in het ge bouw aan de Van Beethoven- laan een gehandicapte meldt. Het Platform Gehandicapten beleid is het daar volstrekt niet mee eens. H. Hoyng: „Als we wachten tot een gehandicapte het gebouw binnenkomt, dan krijgt die meteen een stempel opgedrukt. Zo in de trant van o, die moet zonodig een lift op vele terreinen wordt bezui nigd, is dit niet verantwoord", zo betoogden zij gisteravond. De raadsleden steunen het college. Zij vinden de verbou wing inclusief brug een 'mooi plan', maar hadden graag wil len kiezen tussen nieuwbouw en verbouwen. A. Jonk (WD): „Nu worden we voor een vol dongen feit geplaatst." En Y. Molenkamp (D66): „Het ver schil tussen ver- en nieuwbouw is maar twintig procent. Op zo'n groot bedrag (3,8 miljoen, red.) maakt dat niet zo veel meer uit." Draijer is echter van mening dat 'we wel praten over een half h één miljoen gulden méér". Hij voerde verder aan dat het gebouw ook na renova tie weer zo'n veertig jaar mee gaat en dat het aan het college is om de keus voor verbouwing te maken. Hij zegde wel toe nogmaals met de bewoners te gaan praten over de brug. hebben. Dat moeten we voor komen. En het gaat echt niet alleen om leerlingen, leraren of ouders in een rolstoel. Het gaat om iedereen die lichame lijke klachten heeft en in een van de lokalen boven moet zijn. Daarom moet er in het gebouw geen enkel obstakel zijn en moet het in alle op zichten toegankelijk zijn." Zij verwees daarbij naar uitspra ken van het Tymphaan Insti tuut, dat in Zuid-Holland is belast met de advisering over toegankelijkheid en door het college bij de bouwplannen is betrokken. „Ook zij zeggen dat een lift onmisbaar is." Hoyng kreeg gisteravond tij dens de vergadering van de commissie welzijn steun van de raadsleden. „Het is niet juist om op dit punt te bezui nigen. Een lift is toch een ba sisvoorziening". zo verwoord de M. Kleijweg (GroenLinks) hun mening. Voorschotenaar Sloof maakt atlas met oude kaarten moment hadden andere maat regelen genomen moeten wor den. Men had regelmatig moe ten reinigen, maar dat is niet gebeurd. Daardoor helpen na tuurlijke middelen nu niet meer", betoogde WD-wethou- der'Van der Kooi. De drie partijen willen eerst weten wat de effecten van che mische middelen zijn op de korte en vooral de lange ter mijn. „Hoe lang werkt dit mid del nog door", vroeg H. Booij van PZ. Zij kondigde aan zelf een onderzoekje in te stellen en zo snel mogelijk met het resul taat te komen. Zij stelde verder voor om die stoepen waar het onkruid het hardnekkigst is, opnieuw te bestraten. Van der Kooi zegde toe zo 'selectief mogelijk te werk gaan', maar ziet niets in een suggestie van zijn partijgenoot A. Meinesz om, als het echt niet anders kan, slechts twee in plaats van drie jaar te spuiten. „Dan nemen we alleen maar ri sico. Deskundigen hebben ons duidelijk voorgehouden dat we wel degelijk drie jaar met gif moeten werken. Aiiders steekt het onkruid toch weer de kop op en is het eind zoek. Daarna moeten we de straten uiteraard met borstels gaan bewerken. Dat is de vorige keer nagela ten." Eerder heeft Van der Kooi laten weten dat nieuwe bestra ting veel te kostbaar is. Ook J. Gahrmann (CDA) vindt het erg vervelend dat de gemeente te- ruggrijpt naar chemische mid delen. „Maar het verhaal van het college is duidelijk." Toch hield ook hij een slag om de arm. voorschoten nienke ledegang Twee jaar is hij ermee bezig ge weest. Een groot deel van zijn vrije tijd ging eraan op. „En om de haverklap kwam er iets tus sen. Dan moest ik weer een le zing geven, dan belde het ge meentearchief weer met een vraag." Jan Sloof geldt als Voorscho- ten-kenner bij uitstek. Onlangs heeft hij de laatste hand gelegd aan de Kadastrale Atlas 1832 Voorschoten, een verzameling kaarten van Voorschoten uit de periode 1828 tot 1832. Hij deed dat samen met Rob Wybrands Marcussen, medewerker van de Stichting Kadastrale Atlas Zuid- Holland. Het boek is gistermid dag gepresenteerd in de raad zaal van het Voorschotense ge meentehuis. De Stichting Kadastrale Adas Zuid-Holland bracht, in samen werking met vrijwilligers, eer der al atlassen van onder meer Warmond, Hillegom en Koude kerk uit. Sloof: „In de periode 1828-1832 is Nederland hele maal opgemeten en in kaart ge bracht. Alle riviertjes, schuren en erven uit die tijd kunnen we terugvinden op die kaarten, met de eigenaar erbij. Een wens van Napoleon. Het innen van belastingen werd zo makkelij ker en burenruzies over grond waren eenvoudig op te lossen. Na die tijd zijn er nooit meer zulke gedetailleerde kaarten verschenen. Nog altijd zijn de kadastrale kaarten de norm." Door het intensieve gebruik van de kaarten zijn ze inmid dels goeddeels versleten. Van- woude jan preenen >zi5 Pj itallige Zoeterwoudse po- c is tegen het bestrijden van 1®t| ad met gif. Enerzijds heb- Q| VVD, CDA en PZ begrip bet plan van burgemeester st houders om het onkruid radicale middelen uit te 1 LToch hopen zij dat als- te an worden gekozen voor milieuvriendelijke aanpak. e" m ging de commissie jebied gisteravond nog ikoord met een voorstel 3 en W. Een definitief aunt komt er pas op 9 fin de raadsvergadering, college ziet het als een hkelijk kwaad' om het ad met chemische midde len te 8aan- -Tien jaar ge- is terecht gestopt met stbi Bc^le bestrijding. Op dat zen, vooral die van het cen trum. Die hebben we dan ook vergroot en op de andere kaar ten zijn de nummers van de percelen vergroot. Wat dat be treft ben ik net een verzamelaar van sigarenbandjes of een treintjesgek", lacht Sloof, „Mensen vinden het onzin dat ik al die nummertjes wil vergro ten en noteren. Wie is daar nou in geïnteresseerd, zeggen ze. Ach, ik wil dat nou eenmaal graag." Het is nog onzeker of de at las, die vooral interessant is voor historici en onderzoekers, in de boekhandel verschijnt. Sloof: „Zoals ik al zei, is het het werk van vrijwilligers. De boek handel vraagt een korting van veertig procent. Maar de prijs van het boek, 35 gulden, is ge lijk aan de kostprijs. Dat lukt dus waarschijnlijk niet. Maar ik ben niet bang dat we de boeken niet kwijtraken. Er zijn er 250 gedrukt en er zijn er al honderd besteld. Dat komt wel goed." Sloof, die al een aantal boe ken over Voorschoten op zijn naam heeft staan, heeft alweer plannen voor een volgend werk. „Er zijn genoeg Voor schotenaren die leuke dingen over hun dorp weten. Het is zo jammer dat het altijd van mij moet komen. Daarom wil ik een boek maken waarin Voor schotenaren iets schrijven over hun dorp. Ik weet zo al een he leboel mensen die daaraan mee kunnen werken. Joop Peeters bijvoorbeeld. Ik zie hem een beetje als mijn evenknie. Maar ik ben ook bezig met een boek je over de Voorstraat. Er is nog heel veel te doen." wege de historische waarde ontstond de behoefte de kaar ten opnieuw uit te geven, in boekvorm. „Twee jaar geleden had de stichting een subsidie voor Voorschoten binnenge haald. Ze zocht een vrijwilliger en benaderde mij. Het toeval wilde dat ik thuis al fotokopieën van die kaarten had liggen. De interesse was er al", zegt Sloof. „Ja, en dan ga je aan de slag. Wybrands heeft zich vooral be ziggehouden met de tabellen en grafieken. Ik met de geschie denis achter de kaarten." En thousiast: „Je doet echt heel in teressante ontdekkingen. Weet je waar de namen Vinkesloot, Vinkesteeg en de Vink vandaan komen? Achter ter Wadding werden vroeger vinken gevan gen. Daar stond een vinken- huisje waar mensen met tou wen en netten vinken vingen en opaten. Die mooie beestjes!" „En hiér", wijst Sloof naar de kruising vann de Wijngaarden laan en de Leidseweg, „Hier stond vroeger een asput. De be woners waren verplicht hun af val in deze put te storten. Mid den in het dorp!" In het boek legt Sloof iets uit over het ontstaan van Voor schoten, de grenzen van de stijl en allure aan maakt ze in aller- In aluminium of kunststof beglazing naar keuze /O-keur als bewijs van top- jyssfj:eii. Ontdek in onze nieuwe hoe schitterend uw schuifpui kan zijn. percelen en het gebruik van de atlas. Ook maakte hij de ka dastrale legger, de lijst met ei genaars. „Het is mooi dat dat nu allemaal overzichtelijk bij el kaar staat", vindt Sloof, „Maar zelf ben ik eigenlijk het geluk kigst met de de kaarten in het boek. Achterin zitten acht kaar ten van Voorschoten, waarop de percelen staan aangegeven. De originelen zijn moeilijk te le- Jan Sloof: „Ik ben net een verzamelaar van sigaren bandjes of een treinengek." FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17