7 Hulp Pronk gevraagd bij planschade Katwijks centrum gaat nu écht overhoop Duin Bollenstreek 'Het lijkt soms op een overstroming' Bouwvans appartemen m mag doorga Sse CDA houdt kruit droog over Valkenburg, D66 telt zegeningen I A Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 VRIJDAG 18 FEBRUARI 2000 Douchende man stuit op inbrekers katwijk Een 58-jarige Katwijker heeft gistermiddag twee onbe kende mannen uit zijn woning aan de Hyacintstraat verjaagd. De twee waren zijn woning binnengedrongen terwijl hij stond te douchen. De man stond in de namiddag onder de douche, toen de voordeurbel ging. De man droogde zich af, kleedde zich aan en stapte de badkamer uit om de deur open te doen. Ver volgens merkte hij dat er twee onbekende mannen door zijn huis liepen. De Katwijker zette het op een gillen, waarna de twee er vandoor gingen. De politie gaat ervan uit dat de inbre kers eerst gebeld hebben om te kijken of er iemand thuis was. Toen een reactie uitbleef, forceerden ze de achterdeur en gin gen naar binnen. De man heeft aangifte gedaan en een signale ment verstrekt van de inbrekers. Er is niets gestolen. Een getui ge heeft gezien dat er een zwarte personenauto wegreed. Diefstal op bloemenveiling verijdeld rijnsburg De bedrijfsbeveiliging van bloemenveiling Flora heeft vanmorgen vroeg een poging tot diefstal van fustkratten verijdeld. Rond half vijf viel het de beveiligingsdienst op dat een een onbekende vrachtauto het veilingterrein opreed. Toen de gealarmeerde politie arriveerde, waren de dieven net kratten in de vrachtwagen aan het laden. Ze vluchtten het terrein af door over een hek te klimmen. De vrachtwagen, eigendom van een verhuurbedrijf, lieten ze achter. Een zoektocht van de politie heeft niets opgeleverd. De vrachtauto is in beslag genomen. Poppen- en beren in Noordwijkerhout NOORDwiJKERHOUT» Poppen en beren zijn zondag 20 februari in alle soorten en maten te zien in congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Daar wordt voor de vijftiende keer de grootste poppen- en berenmanifestatie van Nederland gehou den. Tijdens de tentoonstelling is ook alles te vinden op het ge bied van het zelf maken van poppen en beren. De manifestatie begint 's morgens om half tien en duurt tot half zes. Volwasse nen betalen vijf gulden entree en kinderen van 4 tot en met 10 jaar mogen voor 2,50 gulden naar binnen. katwuk/voorhout ERIC DE JAGER Katwijk heeft inmiddels een brief gestuurd aan Pronk, waar in wordt gevraagd om te kijken naar mogelijkheden de claim- 1 golf in te dammen. Voorhout is bezig zo'n brief op te stellen. De gemeenten willen dat de minis ter en de Tweede Kamer onder zoeken of er een termijn gesteld kan worden aan het indienen van planschadevergoedingen. Katwijk kreeg onlangs een claim in de bus naar aanleiding van woningen aan de Boslaan en de Meeuwenlaan die er sinds 1996 staan en waarvan de bouwplannen in 1995 werden goedgekeurd. Bovendien willen Katwijk en Voorhout de mogelijkheid heb ben om de kosten te kunnen verhalen op derden, als blijkt dat een schadeclaim terecht is. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door een afgesloten overeen komst met degenen die baat hebben bij de gewijzigde situa tie, zoals bouwers of eigenaren van de nieuwbouw. Ook het instellen van een ho gere waarborgsom is volgens Voorhout een mogelijkheid om het kaf van het koren te schei den. Nu betalen indieners 150 gulden. Dat is volgens sommige politici in Voorhout en Katwijk te weinig. Zij denken dat een hogere waarborgsom de 'ge lukszoekers' zal afschrikken en dat door de drempel alleen ge fundeerde en kansrijke plan- schadeverzoeken worden inge diend. De hype in schadeclaims wordt deels veroorzaakt door het Leidse juristenkantoor Maat Nieuwe bestrating en meubilair in aantocht katwuk' eric de jager Katwijk en Voorhout: wet kritisch bekijken Katwijk en Voorhout vragen minister Pronk van ruimte lijke ordening en de Tweede Kamer maatregelen te tref fen tegen de stortvloed van aanvragen voor planschade vergoeding die de gemeenten de laatste maanden over spoelt. De twee dorpen betaalden vorig jaar meer dan een miljoen gulden aan schadevergoedingen uit. Voor hout vraagt zich hardop af of de huidige praktijk wel overeenkomt met de bedoelingen van de wetgever. Het centrum van Katwijk gaat flink overhoop. De aanleg van het zogenaamde 'stedelijk ta pijt' - de openbare voorzienin gen als bestrating, verlichting, afvalbakken, bankjes en groen - is begonnen. In september moet de metamorfose van het badcentrum zijn voltooid. De eerste tekenen van het grote karwei zijn zichtbaar in de Voorstraat. Nu al liggen delen van het centrum door de werkzaamhe den aan Princehaven en het Emmaplein er soms rommelig bij. Maar het project 'stedelijk tapijt' strekt zich uit over het hele gebied. De bestratings werkzaamheden zullen voor bewoners en bezoekers de meeste overlast veroorzaken, verwacht de gemeente. De werkzaamheden zijn be gonnen op de Taatedam, voor de nieuwe 'tearoom' van de Hema. Nadat bekabeling van de straatverlichting is aangelegd, komt de rest van de nieuwe be strating op de Taatedam en in de Badstraat. Als de nieuwe klinkers er liggen, plaatst de aannemer het straatmeubilair. Om problemen voor winkelend en uitgaanspubliek te voorko men, maken de stratenmakers tijdens de werkzaamheden de wegen in het weekeinde telkens dicht. De Voorstraat wordt het ste vigst aangepakt. Daar moet, tussen de Louwestraat en de Princestraat, ook nieuwe riole ring worden aangelegd. Daar is deze week aan de zijde van de Louwestraat mee begonnen. In dezelfde tijd legt NUON een hoogspanningskabel in de Voorstraat. Achter de riole- ringsploeg aan, leggen de stra- De Badstraat en de Voorstraat in het centrum van Katwijk aan Zee gaan de komende maanden flink overhoop, pakt. Voor de fietsenrekken die nu verdwijnen, komen straks meer en nieuwere stallingsplaatsen terug. zaakt. Het parkeerterrein tussen te gebruiken voor automobilis- de Voorstraat en de politiepost ten. De komst van de koningin doet dienst als opslagplaats drukt ook een stempel op de voor materialen, zoals nieuwe aanleg van het stedelijk tapijt, en oude straatklinkers, riool- De containers en materialen gevrijwaard van de overlast die buizen en puin. Het parkeerter- aan de Boulevard worden voor de opknapbeurt tijdelijk yeroor- rein is tot Koninginnedag niet de feestdag weggehaald. Als de tenmakers de nieuwe bestrating aan. Voor Pasen moet de Voor straat er weer als nieuw bij lig gen. De Boulevard blijft ook niet Hier wordt het 'Hemaplein' aange- FOTO DICK HOGEWONINC werkzaamheden aan de Voor straat door vertraging onver hoopt niet voor Pasen afgerond zijn, dan wordt de straat dicht gemaakt en hervat de aanne mer het werk pas weer na de Koninginnedagviering. Noordwijkers zijn wateroverlast beu noordwuk Ruijgrok, dat inwoners van de Duin- en Bollenstreek waar een bouwproject in de omgeving plaatsvindt, direct benadert. Ar tikel 49 in de wet Ruimtelijke Ordening stelt burgers die schade denken te lijden van een wijziging in of vrijstelling van een bestemmingsplan in staat die schade bij de gemeente te claimen. De gemeente is ver plicht zo'n verzoek in onder zoek te nemen. Ruim 70 pro cent van de claims is afkomstig van juridische adviesbureau's. De Katwijkse wethouder J. van der Plas is niet gelukkig met sommige claims. Hij wil dat de overheid nog eens met een scherp oog naar de regels kijkt, maar zegt tegelijkertijd dat voorzichtigheid is geboden. „Het is een recht, dan kun je de drempels ook weer niet te hoog leggen." Ook het verzoek dat hem onlangs uit de raadscom missie financieel beleid bereik te, om in een gemeentepublica tie de inwoners van Katwijk aan te spreken op hun moreel besef en te vragen 'terughoudend' te zijn met het indienen van plari- schadeverzoeken, schuift Van der Plas terzijde. „Je kunt men sen niet zeggen dat ze moeten afzien van een wettelijk recht." Wel denkt de wethouder dat sommige indieners zich ten on rechte rijk rekenen. „Het gaat om bouwsels die niet in het be stemmingsplan passen. Als er een gebouw van twee verdie pingen staat, maar het mogen er volgens het bestemmings plan vier zijn, dan kunnen de buren geen uitzichtverlies clai men als er later twee verdiepin gen bovenop worden ge bouwd." rob onderwater Bewoners van zes huizen aan de Duizendblad in Noordwijk nemen een advocaat in de arm als de gemeente niets doet aan de vochtproblemen. In een brief aan de gemeente vragen zij om aanleg van een drainage- systeem om de wateroverlast in hun huizen te beperken. Ge beurt dat niet dan overwegen de Noordwijkers naar de rech ter te stappen. Komende dins dag buigt de Noordwijkse poli tiek zich over de noodkreet van de bewoners. De vochtproblemen spelen al sinds de oplevering van de hui zen, in 1980. Bij een kleine re genbui lopen de kruipruimtes onder de woningen vol met wa ter. Vlak na de oplevering van het huis stapte de familie Bos nia naar de bouwer met de me dedeling dat de ramen wel erg snel besloegen. „Ik kreeg te ho ren dat ik te veel planten in de kamer had staan. Dat ik me toen zo heb laten afschepen." A. Bosma kan zich nog steeds opwinden over het antwoord van de aannemer. De ramen beslaan nog steeds. Bosma houdt, terwijl de verwarming aanslaat, voortdurend twee ra men op een kier om vocht op de ramen te voorkomen. Bij een andere huis beslaan de ramen als er meer dan twee mensen in de huiskamer zijn. De reden dat de bewoners nu pas serieus werk van de water overlast maken, is dat het pro bleem de laatste drie jaar is ver ergerd. Zo heeft P. Duivenvoor den een pomp aangeschaft om het water uit zijn kruipruimtes weg te halen. Dat gebeurt soms om de twee weken. „Als ik dat niet doe, dan trekt het vocht naar boven en kan de boel gaan schimmelen." Bij sommige bewoners is al schimmel geconstateerd. Dui venvoorden speelde met de ge dachte om een aansluiting te maken op het riool, maar offici eel is dat verboden. „En als er een hoosbui komt, zou het wa ter bij mij naar binnen komen. En dat is nu ook weer niet de bedoeling." Daarom pompt hij het water toch iedere keer maar weer weg. „En dat is allemaal niet prettig. Het duurt soms wel anderhalve dag voordat het weg is." „Als het een beetje flink re gent, lopen de kruipruimtes vol en lijkt het buiten wel op een overstroming", voegt Bosma toe. Ze wijst op de zijkant van haar huis, waar een pad loopt naar een speelweide. „Er staan daar twee zandbakken die lo pen binnen een mum van tijd onder water. Het duurt zeker een dag of vijf voordat het wa ter allemaal verdwenen is." Bij een buurvrouw aan de overkant liep het water bijna naar bin nen. Daar plaatste de gemeen te, na hevig aandringen, een ex tra afvoerput. Bosma is al bijna aan de overlast gewend geraakt. „Maar het kan natuurlijk nooit goed zijn. Het beton aan de boven kant van de kruipruimte voelt nat aan. Dat gaat op den duur een keer mis. Er moet echt wat gebeuren. In de zomer is het hier niet droog te krijgen." De bewoners denken dat aanleg van een drainagesys teem de problemen oplost. Duivenvoorden: „Dat systeem ligt niet onder onze huizen. De gemeente heeft dat toentertijd wel aan de overkant aangelegd noordwijk/den haag» idt Noordwijk kan doo 'Pe met de plannen vo< bouw van appartemen bouw De Oude Rem^ hoger beroep van de 0 wijkse haringrokerij a an] handel Admiraal-de :es gen het bestemminj f) waarin de bouw vanh partementengebouw j hoek van de Hoofd 10 /Schoolstraat wordt geld, is afgewezen. De aan de Schoolstraat dat klachten van de to stige bewoners tot schi eisen in de milieuvergu zullen leiden, maar de fn van State vindt die klac 'e" gegrond. De gemeente '!L immers aangegeven di 'Mi gunning niet te zullen gen. Tijdens de zitting, rig jaar, bleek dat hetl ook overlast ven in de vorm van naci verkeer, die niet confo vergunning is. De h omwonenden klagen niet, omdat ze van ou aan het bedrijf of er hebben vrees van het bedrijf isi nieuwe buren minder rant zijn. Noordwijk wil het drijf eigenlijk naar terrein 's Gravendijcl plaatsen, maar de ondi 1(js delingen daarover1 kens vast. :a, la< heil rv erooi t naci Overdekte J j; mag niet acl villa's Voorts De bewoners Hazenoot (links) en Bosma bij een van de ondergelo pen kruip ruimtes van hun huizen. en daar spelen de problemen ze gewoon dichtgegooid. Dan is pas reageren na de behandeling niet." Duivenvoorden weet nog het niet vreemd dat hier water- van de brief in de gemeente dat er op het bouwland een overlast is." raadsvergadering van komende aantal sloten liep. „Die hebben De gemeente Noordwijk wil dinsdag. annette van der elst De gemeente Voorhoi geen overdekte JOP b in het toekomstige achter de Elzenhorst j€e gens een rechterlijk fl-j spraak past een dt j bouwwerk niet in he r geldende bestemmin| Volgens die bestel mag op die plek alleei j j,, en geen bebouwing kt Dit zei wethoud chemsz (welzijn) tijdi raadsvergadering van avond, naar aanleidii vragen van de ffact Voorhouts Belang. Vo is van plan om twee V aan te leggen, een Elzenhorst en een Componistenlaan. In gevallen stuit deze 'ha voor jongeren' op fel Jie van om\vonenden. De ners van de Elzenhpi jel met het geldende b B mingsplan in de hani ';ef de'rechter gestapt eni gens in het gelijk gestel Inmiddels is acht -n Componistenlaan een ;h( je met een prullenbak gezet. Een overkappin breekt nog, want ool:0( die plek geldt dat er groen mag zijn. Allee deze bewoners nieti rechter gestapt om b lijk te eisen. Volge chemsz gaat hij echo anders met de Elzi om dan met de Corn tenlaan'. Volgens Jochemsz! meen te wel van pis door te gaan met dep! 5 voor een parkje metj J(j trapveldje achter de horst. Het bestemmin ]el wordt zo aangepast li een overkapping m wordt. Tot die tijd ki alleen een bankje te „En het is voor jongen verboden er samen ;rr men", aldus de wethd ACHTERGROND DEN HAAG/VALKENBURG HANS JACOBS Het Leidse D66-Kamerlid Jan Hoekema baarde zes jaar geleden veel opzien door te pleiten voor sluiting van Valkenburg. „Ik heb mijn nek uitgestoken en kreeg direct op mijn kop van de toenmalige minister van defensie, Voorhoeve", vertelt Hoekema. „Valkenburg moet dicht. Het is onzin om dat vliegveld voor een paar Orions open te houden. Het is een uitstekend? locatie voor woningbouw", aldus de redenatie van Hoekema. Voorhoeve (WD) wilde van geen wijken weten, maar daarmee verdween Valkenburg nog niet van de politieke agenda. Integendeel, in het in 1998 gesloten regeerakkoord kwam zelfs een verwijzing naar het vliegkamp te staan. Ongetwijfeld op aandringen van D66, dat in fractievoorzitter Thom de Graaf een 'Leidse' mede-onderhandelaar had. Afgesproken werd om te onderzoeken of sluiting mogelijk is en wat daar allemaal bij komt kijken. En hoewel Defensie aanvankelijk onder de nieuwe WD-bewindslieden De Grave en Van Hoof bleef tegensputteren, kwam daardoor toch een omslag. Allereerst in de provincie Zuid-Holland, waar de WD uit gedeputeerde staten verdween en de 'stoplicht' coalitie van PvdA, CDA, GroenLinks, RPF, GPV en SGP koos voor bebouwing van het vliegveld. Ook de Kamer - maar pikant genoeg niet CDA en SGP - hield druk op de ketel. De rol van het D66 zag begin deze week een kruistocht van bijna zes jaar eindelijk beloond. De sluiting van Marinevliegkamp Valkenburg is welis waar nog niet beklonken, maar nu Defensie zelf al een alternatief heeft aangedragen is een definitief besluit niet ver meer. D66-Ka- merlid N. van 't Riet voelde zich maandag zo zeker Van haar zaak dat ze een motie over de basis in haar tas hield. De meerderheid van de Kamer vindt met haar dat Defensie het belang van de basis overdrijft, en ten onrechte schermt met torenhoge verhuiskosten. CDA in deze is opmerkelijk. In de Tweede Kamer houdt Defensie-woordvoerder Cees van der Knaap zijn kruit droog. Hij wil zijn aanhang in Zoeterwoude (het alternatief voor bebouwing van Valkenburg is bouwen in de Grote Polder) en in de kustgemeenten niet voor het hoofd stoten. „Wij hoeven niet te kiezen. Dat moet het kabinet maar doen, daarna zullen we kijken of het besluit aanvaardbaar is", aldus Van der Knaap, die vorige week nog mét alle betrokkenen is gaan praten. Hij vindt overigens wel dat er 'iets' moet gebeuren. „De Leidse regio heeft ruimte nodig voor huizen", geeft hij toe. In het zicht van de groeiertde steun voor sluiting en in de wetenschap dat er in de Kamer nu een meerderheid is, moest Defensie deze week een zet doen. D66 had Marinevliegkamp De Kooyin Den Helder aangedragen als alternatief voor Valkenburg. Daar kan de marine toch een eigen vliegdienst houden, al moet er op en rond het kamp wel het nodige worden verbouwd en verspijkerd. Staatssecretaris Van Hoof besefte dat ook en koos uiteindelijk ook voor Den Helder. Daar blijft de Marineluchtvaartdienst bil de 'eigen familie' en is werkgelegenheid welkom. De verhuizing is metdif keuze overigens nog nieü „Het gaat nu om de centei erkende Van 't Riet naatlö van het debat in de Tweed' Kamer. „Maar daar kornen wel uit", denkt ze. Binnen (q kabinet worden de messen geslepen.Tenslotte is Defe al een heel eind opgescho van een categorisch 'nee J 5 het zelf aandragen van vervangend vliegveld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16