'De stadskerk moet een soort winkel zijn Kerken gaan te rade bij Klaas Wilting en Joop van Geloof Samenleving 'Beeld van islam op Balkan miskent veelvormighei» VRIJDAG 18 FEBRUARI 2000 979 VANDAAG 18 Bernadette Soubirous, een 14-jarig boeren meisje uit het Pyreneeëndorp Lourdes, zag op 18 februari 1830 voor het eerst een verschij ning van 'een dame in het wit'. Ze zou dit tafe reel nog menigmaal mogen aanschouwen. De dame in het wit zei niet veel, behalve dat ze vereerd wilde worden, dat ze een bron zou laten ontspringen en dat Bernadette voor zondaars moest bidden. Achterdochtige plaatsgenoten en kerkelijke autoriteiten vroegen Bernadette naar de naam te vragen van de verschijning.Lk ben de onbevlekte ontvan genis", kregen ze ten antwoord. Toevallig had de paus drie jaar daarvoor voor het eerst het dogma van de onbevlekte ontvangenis uitgesproken. En daarmee was het lot van Lourdes bezegeld. Het werd één van de belangrijkste be devaartsoorden ter wereld. Bernadette moest desondanks nog lange tijd onderzoeken en vernederingen slikken, voordat ze erkenning kreeg. Ze stierf op 35-jarige leeftijd aan tuberculose. Sommigen herdenken haar op haar sterf dag, 16 april. Maar meestal wordt de datum van de eerste verschijning als feestdag beschouwd. Martinitoren in de steigers 'Goliath had oogproblemen' be er sheva» De reus Goliath heeft als gevolg van een oogafwij king het onderspit tegen David gedolven. Dat is de mening van de neuroloog Vladimir Berginer, hoogleraar aan de Ben-Goe- rion Universiteit in Israël. Volgens Berginer leed de reus waar schijnlijk aan acromegalic. Dat is een door een tumor veroor zaakte stoornis in de hypofyse die tot groeistoornissen leidt. De ziekte gaat vaak gepaard met oogproblemen. Daardoor heeft Goliath de steen waarschijnlijk niet eens zien aankomen. Vol gens de bijbel mat kampvechter Goliath zes el en een span, om gerekend ongeveer drie meter. De voorzover bekend langste man ter wereld, de beroemde reus Robert Wadlow uit het Ame rikaanse Ringling Brothers Circus, was slechts dertig centimeter korter. Ook hij leed aan acromegalic. Paus betreurt verbranden van ketter Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II betreurt het zeer dat de Rooms-Katholieke Kerk op 17 februari 1600 de Italiaanse filo soof Bruno op de brandstapel levend heeft verbrand. Maar de kerk beschouwt hem nog steeds als een ketter. De opvattingen van Giordano Bruno zijn volgens de paus op fundamentele punten 'onverenigbaar' met de christelijke leer. „In overeen stemming met het geldend recht hebben leden van de Inquisi tie een oordeel uitgesproken dat onvermijdelijk tot een gruwe lijke dood moet hebben geleid." Vrijdenkers hielden gisteren een manifestatie tegen religieuze onverdraagzaamheid op de Campo dei Fiori, waar 400 jaar geleden Brunos brandstapel stond. Bruno deelde de opvatting van Copernicus dat de zon en niet de aarde het middelpunt van de wereld is. Naar zijn me ning was het universum oneindig. Ook pleitte hij voor de gelijk waardigheid van man en vrouw. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessen-Nieuwkerk en Neder-Slingeland (wijk.oost) (parttime). L. Lammers, kandi daat uit Giessenburg; te Niehove- Oldehove (parttime), mw. R. For- tum-Reijntjes, kandidaat uit Gro ningen. die dit beroep heeft aan genomen. Bedankt: voor Lienden, Joh. Post te Oldebroek. Toegelaten en beroepbaar: J.M den Hertog, Goilberdingerstraat 39.4101 BN Culemborg; A.N. van der Wind, Dorpsstraat 117, 6741 AD Lunteren; mw. A.H. Kosterman. Molenstraat 8, 9331 CH Norg; mw. W. Fischer-Har- togsveld, Badhuisstraat 15,7553 TN Hengelo. Toegelaten en niet beroepbaar: J.A. van den Berg, Hoogeweg 2, 9746 TN Groningen; C.M.A. van Ekns, Jacob Cremerstraat 35, 6821 DB Arnhem; G.A. Trouw borst. Croesestraat 88bis A. 3522 AH Utrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Hoofddorp, J.J. Ta- nis te Middelburg. amsterdam anp De islam op de Balkan is veel minder eenvormig dan in het Westen wordt gedacht. Tussen Bosni sche en Albanese moslims bestaan bijvoorbeeld van oudsher grote tegenstellingen. Daardoor uit te het recente nationalisme zich in Bosnië dan ook anders dan in Kosovo. Dat zei de cultureel antropoloog dr. G. Duij- zings in een lezing over de islam op de Balkan in het Amsterdamse centrum voor kunsten en we tenschappen FelLx Meritis. „Het is eigenlijk pas sinds de oorlog in voormalig Joegoslavië dat het Westen beseft dat er ook nog zoiets bestaat als een groep 'Europese' moslims in een continent dat meestal vereenzelvigd wordt met het chris tendom", zei Duijzings, die vorig jaar promo veerde op een proefschrift over religie en identi teit in Kosovo. Veel West-Europeanen constateren met verba zing dat de moslims op de Balkan meer ontwik keld en minder fanatiek zijn dan die in bijvoor beeld het Midden-Oosten. Dat illustreert volgens Duijzings indirect het algemene westerse beeld van de islam als een godsdienst die de Europese beschaving bedreigt. Dat beeld is eigenlijk een milde vorm van de 'islamofobie' die het Servi sche nationalisme kenmerkt, betoogde de docent aan de universiteit van Londen. In werkelijkheid vertoont de islam op de Bal kan een grote verscheidenheid, aldus Duijzings. Tussen de Bosnische moslims en de islamitische Albanezen gaapt een diepe kloof. De eerstge- noemden hebben vaak net zulke diepgewortelde vooroordelen over de 'achterlijke' Albanezen als de Serviërs. „Het is een van de ironieën van voor malig Joegoslavië dat Bosnische moslims, toen de oorlog nog niet was begonnen, eerder een hu welijkspartner accepteerden die van Servische of Kroatische huize was dan een Albanese geloofs genoot uit Kosovo." De islam in Bosnië is van oorsprong orthodox er dan die in Albanië en Kosovo. De sjiietisch ge oriënteerde Albanezen gebruikten in hun strijd voor onafhankelijkheid van het soennitische Ot tomaanse rijk een zelfde soort historische mythe over een verloren veldslag als de Serviërs. Koso- varen wierpen later een soortgelijk zelfbeeld van onderdrukking, lijden en verzet in de ,rf de dominante Bosnische islam. Het hedendaagse nationalisme kreeg ij als reactie op de Servische anti-islamitisc e(, een godsdienstige kleur, terwijl het Ko 1U] verzet tegen de Servische overheersing u gend a-religieus is gebleven. De Kosovj wachtten hun heil dan ook niet van de sche wereld maar van het Westen. „Dai waarschijnlijk mede toe geleid dat de K; de westerse steun kregen die de moslim; nië hebben moeten ontberen." De lezing maakte deel uit van het pre atil ropa onder de halve maan' van Felix" de Europese Culturele Stichting over de (80 Europa. Dominee en drugshulpverlener Hans Visser in proefschrift: jos van der meer De kerk in de grpte stad moet zich niet beperken tot de rol van 'EHBO-club van Jezus', vindt de Rotterdamse dominee/ drugshulpverlener Hans Visser. Hij wil een meer gevarieerde kerk: „De hervormde Paulus- kerk van waaruit ik werk, richt zich op de gesjochte mensen in die stad. Maar de kerk kan meer zijn: een winkel met een aan bod dat is aangepast aan de di verse groepen stadsbewoners." Dominee Visser promoveert donderdag 24 februari aan de Universiteit Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid. Zijn proefschrift 'Creativiteit, weg wijzing en dienstverlening' schetst een model voor een stadskerk als sociale beweging. Hij beschrijft hoe steden zich in de loop der eeuwen hebben ontwikkeld, hoe hij in het ver lengde daarvan tot zijn kerkmo- del is gekomen en hoe de kerk kan overleven in de postindu striële steden van nu. Grote inspirator voor Visser was de socioloog Manuel Castells. Deze Spanjaard, van dezelfde leeftijd als Visser (57), ontwikkelde zich na zijn studie in het Parijs van de roerige ja ren zestig tot marxistisch stads socioloog. Maar hij vertrok naar de Verenigde Staten, liet de klassenstrijd los en ontwikkelde een eigen theorie. Visser: „Hij stelt dat zich in steden sociale bewegingen ontwikkelen die vechten voor het behoud van de stad en er een zin aan ge ven." Castells noemt de feministi sche, burgerrechten- en milieu beweging. „Maar ik besefte dat ook de kerk daartoe kan beho ren", zegt Visser. „Dat was een optimistische gedachte. Want Dominee Hans Visser: „Als de kerkgebouwen te duur zijn gaan we verder in een garage." de stad is geen noodlot; ze is wat mensen ervan maken. Dat was een heel nieuwe kijk. Want de kerk denkt doorgaans nega tief over de stad: die staat in haar ogen voor de hel. voor desintegratie, eenzaamheid, el lende, verloedering." Hij bouwde een model waar in fle kerk arme drommels op vangt en zich richt op mensen uit dure buurten, en op alle wij ken en mensen tussen die twee uitersten in: „De stadskerk moet een soort winkel zijn, zonder traditionele leden; die van alles 'in de aanbieding' heeft: praatavonden in een ca- fé-achtige setting, cultuur, in formatie via Internet. Ze werft vrijwilligers voor de drugshulp verlening; de dakloze moet weer een mens worden. Of ze beheert in Utrecht een van de zes hostels voor junks die de gemeente daar de komende ja ren opzet. De kerkgebouwen kunnen we, als ze te duur zijn, afstoten; gaan we verder in een garage. Wel moet je altijd zor gen dat je hier of daar een ka thedraal laat "voortbestaan. Zo'n gebouw doet het altijd goed; met kerst en zo." Wat de praktische uitvoer baarheid in de weg kan staan, is de 'verprivatisering van men sen', vreest Visser: „Men trekt zich 't liefst terug in bewaakte wijken met slagbomen ervoor. .JSC Voetbalvandalen, d jsj( junks: weg ermee, v. en mensen. Ze kiezen voc 0L eks en doen inkopen j;0! net, en komen zo min jge in de openbare ruimtt ,ea les leidt tot een intolef menie ving." Zo is een kerk onts zich enerzijds richt slachtoffers van maat lijke wantoestanden ei jfjJ zijds EO-achtige groej ujs vat. Daar tussenin ziti Visser: „De kerk is een gelijk instituut en kom de verf als 't gaat om« leeft in de samenle stadskerk dekt gewoo: 01 gehele christenheid, geen bezwaar tegei 9g evangelische groepen doen of het christent loos is, maar de kerk houdelijk beter aan dt ief moeten evangelisch pen opvattingen over thanasie of de positiizan vrouw achter ons late le mee trek je veel men eer Die begrijpen daar nik efoi Als de kerk erin sla; sen te helpen bij het v )ER bewaren van hun ei{ teit, kan ze het ook komst redden in de st de Visser: „Nu gaat ze hie tot op de fles als gevolg denken. We zullen o groepen levensvatbaa >ER maken en er zorg voo dragen dat mensen kunnen. Mijn advies kerk van nu is: niet op. Biedt zorg, voor belangen en pe.. mensen en situaties a de mens is op zoek na tra's. De een draait muziek op zondagnu.y. ander volgt een new sus; als kerk moeten w te biedea hebben." driebergen anp De Amsterdamse politiewoordvoerder Klaas Wil ting, oud-Journaallezer Joop van Zijl en Tweede Kamerlid Femke Halsema van Groen Links beho ren tot de buitenstaanders, die deze week kerk leiders hun verhaal vertellen over de oorzaken van de kloof tussen kerk en samenleving. Zij doen dat in Dalfsen op de tweede Belmontconfe- rentie, een bijeenkomst die is georganiseerd door de Evangelische Alliantie. „Die kloof is meer aan onszelf te wijten dan aan omstandigheden buiten ons", zegt coördina tor Gerard van der Schee. De bedoeling van de conferentie is dat de kerken agendapunten voor de komende tien jaar krijgen aangereikt, opdat het evangelie van Jezus Christus meer ingang vindt in Nederland. EO-presentator Andries Knevel leidt een speci ale editie van zijn programma Het Elfde Uur, waarin Wilting, Van Zijl, Halsema alsmede D66- Kamerlid Boris Dittrich en de socioloog Pim For- tuyn hun visie op de kloof geven. Verder komen onder anderen voorzitter ds. Teun van der Leer van de Evangelische Alliantie en directeur Vin- cenza La Porta van Youth for Christ aan het woord. Ruim 325 kerkleiders, evangelisten en predi kanten hebben zich aangemeld voor de 'strategi sche' conferentie 'Uitgedaagd door de kloof. Die is een vervolg op de bijeenkomst overl an| Belmontdocument 'Van pretentie nai ne| tie'. Het Belmontberaad, genoemd naar in Lunteren, is erop gericht om als 1 |en christelijke organisaties een positieve b js leveren aan vragen van onze tijd. Daai den leidinggevenden uit evangelische matorische kerken en organisaties uil voor beraad en ontmoeting. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Rustig en meest bewolkt at en toe sneeuw, 's Middags meest lich te. in het noorden ook matige vorst. Denemarken: Vrijdag toenemende bewolking, gevolgd door sneeuw, later ook regen In de loop van zaterdag vanuit het noorden opkla ringen. Maxima iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vrijdag half tot zwaar bewolkt en vooral in het noordwesten enkele buien, Zater dag droger en wat meer zon. Maxima van 6 graden in het noorden tot 10 in het zuidwesten. België en Luxemburg: Vrijdag regen, voorafgegaan door sneeuw. Zaterdag half lot zwaar bewolkt en nu en dan een bui Maxima rond 7 graden, in de Ardennen vooral vrijdag kouder. Noord- $n Midden-Frankrijk: Vrijdag bewolkt en regenachtig, in het oosten eerst sneeuw Zaterdag half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Maxi ma oplopend naar 7 graden in het oosten en 12 in het zuidwesten. Zuid-Frankrijk: Vrijdag vanuit het westen regenachtig. Zaterdag half tot zwaar bewolkt en vooral in de heuvels en bergen enkele buien, maar in het zuidoosten zonnig en winde rig. Maxima tussen 8 en 15 graden. Spanje.- Langs de Golf van Biskaje vooral vrijdag nog wolkenvelden en kans op wat regen Verder droog en veel zon Maxima van 14 graden in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden. Portugal: In het noordwesten eerst nog enkele wol kenvelden. Verder veel zon Maxima aan zee tussen 16 en 21 graden Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en vooral vrijdag flink wat zon. Maxima ongeveer 18 graden. Marokko: Westkust; hier en daar enkele wolkenvel den. Verder veel zon. Droog. Maxima van 17 graden onder bewolking tot 23 bij veel zon. Tunesië: In het noorden soms veel wind. Verder wolkenvelden en vrijdag een enkele bui. Zaterdag droog en flink wat zon. Middag- temperatuur van 14. graden aan de noordkust tot 17 in het zuiden, zaterdag circa 20 graden Madeira.- Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: -Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook wolkenvelden, maar droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Duitsland: Vrijdag geregeld zon en overwegend droog, maar in de loop van de dag vanuit Elke daq een beetje vakantie "De gebruiken van de stenen kruiken zijn hier op Cyprus j wel heel bijzonder. Kijk morgen middag maar om 16.45 uur naar j Vakantie-TV op SBS6." VAKANTIEWIN Vn'JjrrnnHfry het westen sneeuw Zaterdag overwe gend bewolkt en enkele buien, boven 800 meter met sneeuw. Maxima tussen 2 en 6 graden. Oostenrijk: Vrijdag in het zuiden vrij zonnig, in het noorden mogelijk nog wat sneeuw. Zater dag overwegend bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen ook regen. Maxi ma in de dalen tussen 2 en 5 graden. Zwitserland: Vrijdag eerst enkele opklaringen, daarna bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen vaak regen. Aan de zuidflank van het Alpenmassief droger en geregeld Amsterdam regen zon. Maxima in de dalen rond 5 graden, De Bilt sneeu' bij Locarno ongeveer 10. oeeier Polen: Ee Je Veranderlijk bewolkt en kans op wat rinHhnuon sneeuw of regen. Maxima iets boven het n"°' vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon. maar ook kans op wat sneeuw of regen. Maxima iets boven het vriespunt. Hongarije: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Italië: Vrijdag op de meeste plaatsen droog en vooral in het noorden zon. Zaterdag veel wind en bewolking en enige tijd regen. Maxima tussen 6 en 11 graden, op Sicili 13, zaterdag 16 graden. Corsica en Sardinië: Vrijdag droog en vooral eerst nog zon. Za terdag bewolkt en enige regen, vooral langs de westkusten ook veel wind. Maxima rond 14 graden. Griekenland en Kreta: Vrijdag veel wind en wolken en perioden met regen, ook kans op onweer. Zaterdag- geregeld zon, in de avond in het westen opnieuw wind en regen. Maxima dalend naar circa 11 graden. Malta: Winderig weer met afwisselend zon en wolken en kans op een bur. Maxima vrij dag rond 13. zaterdag ongeveer 16 gra- ZATERDAG 19 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.49 Zon onder 17.58 Maan op 17.46 Maan onder07.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.18» 15.31 02 51 15.04 Laag 11.05» 00.00 10.46 23.41 Weerrapporten 18 februari 07 uur: wind temp neersl Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Kopenhagen Las Palma? csa bewolkt ZtpEs' onweer W warmtefront regen sneeuw f koufront mm opklaringen hagel l_ lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur. 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer dé Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M ven der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden t( TELEFAX Advertenties: 071-5323 50! Familieberichten: 023- 5317 023-5320216 Redactie: 071-5321 921 Mi Hoofdredactie 071-53159! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30|71g; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEH Maandag t/m vrijdag v, 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging Gel het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER PO lv Voor abonnementen die per post( worden verzonden geldt een toesl arti aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Bu' Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een and leeshandicap hebben), is een if rd van het regionale nieuws uit hel Dagblad op geluidscassette be*f informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken I in ll DEP den. Turkije en Cyprus: Vrijdag veel wind en bewolking, perioden met regen en kans op onweer. Zaterdag iets rustiger en enkele opklaringen Maxima van 13 graden bij de Dardanel- len tot 17 op Cyprus en in Zuidoost-Tur- kije, zaterdag frisser Luxemburg Madrid Malaga Malta 21 16 0.0 ™lce 16 11 0.0 05,0 8 -3 0.0 Par|ls 9 5 2.0 P™8 Buenos Aires hall bew Casablanca licht bew Johannesburg zwaar bew. Los Angeles half bew. New Orleans zwaar bew. New York zwaar bew. 1 0.0 Toronto 9 0.0 10 0.0 10 0.0 18 0.0 -2 0.0 6 0.0 1 0.0 -12 0.0 9 7.0 -2 0.0 Z I E K E N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14