eiden Regio Leiden en Minerva zoeken samen naar nieuwe ruimte Zand rond speeltoestellen is bron van bacteriën Leiden dreigt geld weer mis te lopen u inieuw geen besluit er woonbotenplan Protest bewoner tegen vestiging restaurant igetje (7) gewond bij aanrijding Een 7-jarig jongetje is gistermiddag rond vijf uur op de ïjylaan aangereden door een 54-jarige automobiliste uit (geest. Het jongetje is met spoed overgebracht naar het C; hij liep als gevolg van het ongeluk ernstig hoofdletsel lak voor het ongeluk was het jongetje met vriendjes aan leien bij de bushalte ter hoogte van het Simon Stevinpad. nde plotseling de Dr. Lelylaan op. De automobiliste uit Igeest, die net passeerde, kon niet meer tijdig rammen. De e heeft vanwege de grote verkeersdrukte op het moment et ongeluk de ambulance begeleid naar het ziekenhuis. a met mes gestoken Een 27-jarige man uit Iran is gisteren achter het station jwee onbekenden mishandeld en met een mes in zijn arm ken. In het LU MC is de wond op zes plaatsen gehecht. De liep rond 21.00 uur nietsvermoedend over het voetpad in jiting van de Rijnsburgerweg toen hij door het tweetal om- van zijn huidskleur werd uitgescholden en bespuugd. Er ond een handgemeen waarbij een van de twee een mes De daders waren rond de 30 jaar. RUUD SEP n wijkt de gemeente te te onpas af van haar ei- teria vóór de toegestane van een woonboot? n mag de ene woonboot ialve meter boven het litkomen, terwijl de boot ct naast maar drie meter w zijn? Hoe kan het dat imige plekken de woon- is de verordening mogen zijn dan het wa ar ze in liggen? En op van welke overweging woonboten waarvoor lan genoeg plek is niet worden dan achtenhalve ieuwe woonschepenver- ig die gisteren in de ssie financiën en water- werd besproken, blijkt veel vragen op te wek- veel dat wethouder Vos elijk maar besloot om luit over de verordening and uit te stellen, ins het woonbotenplan lengte van een lig- lerekend door de lengte bepaalde plek te delen door het aantal boten dat er ligt. In de praktijk blijkt die for mule echter lang niet overal te zijn toegepast. Hetzelfde geldt voor de breedte van boten. Als het water maar kan stromen en de scheepvaart veilig door kan gaan, zou de breedte van een boot geen probleem zijn. Toch komt ook op plaatsen waar meer dan genoeg ruimte is een maximale breedte uit de lucht vallen. Een flink aantal woonbootbe woners was gisteren naar het stadhuis gekomen om nog eens te wijzen op de slordigheden in de verordening. Daarnaast had den de politici uitgebreid aan dacht voor zaken als de bestrij ding van speculatie met lig plaatsen. „Naast de bestaande huisjesmelkers hebben we geen behoefte aan woonbootmel kers", aldus Vergeer (SP). Volgende maand spreekt de commissie verder over de ver ordening. WoonboQtbewoners die nog opmerkingen hebben over bijvoorbeeld de maten van hun ligplaats, hebben nog twee weken de tijd om die bij de ge meente in te leveren. Het gebouw van Minerva aan de Breestraat: de gemeente wil het pand graag hebben om de Vrouwensteeg te verbreden. foto wim dijkman vragen over dure adviseurs een einde komen aan uren van extreem dure rs en interim-managers. It SP-voorman Vergeer anleiding van de hoge i die worden betaald externe adviseurs die ende tijd een 'ontwikke- ie voor de stad Leiden' jjl maken. De bedragen r e adviseurs per dag krij- idi prijs die de interim-gemeente- secretaris in rekening brengt. Vergeer zorgde vorige maand voor opwinding in de gemeen teraad door uit vertrouwelijke stukken te melden dat de inte rim-gemeentesecretaris drie duizend gulden per dag krijgt. De SP'er kondigt aan volgen de week iri de gemeenteraad vragen te zullen stellen over de naar zijn mening 'asociale' sa larissen van adviseurs en inte- rertreffen zelfs nog de rims. Leiden onderzoekt samen met Minerva of er andere panden in de stad zijn, waarin de studentenvereniging haar intrek zou kunnen nemen. De gemeente wil het huidige gebouw van het corps graag hebben, om zo een belangrijk aspect van het Aalmarktproject te kunnen ver wezenlijken: de entree van de Vrouwensteeg aan de Breestraatkant verbreden. Dat zou de steeg een aantrek kelijker doorgang maken voor het winkelend publiek. uitkomst van het rapport van MAB, gaf Minerva nog te ken nen niet erg happig te zijn op een verhuizing. Leiden en Mi nerva kijken naar panden zowel binnen het Aalmarktgebied als erbuiten. Tot concrete resulta ten heeft dat nog niet geleid. De gemeente neemt voorlopig ook een afwachtende houding aan. Zij wil eerst een beter inzicht hebben in de totale kosten van het Aalmarktproject en de in vesteringen die nodig zijn, alvo rens tot eventuele koop over te gaan. Het gebouw van Minerva is niet het enige wat de gemeente graag in haar bezit zou hebben. Met verschillende particulieren vindt geregeld overleg plaats HERMAN JOUSTRA Projectontwikkelaar MAB, die in opdracht van de gemeente de mogelijkheden onderzocht het gebied aantrekkelijker te maken voor de consument en meer allure te geven, had dat vorig jaar in zijn rapport al aan gegeven. Om de steeg breder te maken is het nodig een deel van Minerva af te breken of zelfs in zijn geheel te slopen. Wethouder Schultz bena drukte gisteren, bij de presenta tie van het zogenoemde 'Stads- vernieuwings structuurplan Aalmarkt en omstreken', dat beide partijen nog in een ver kennende fase zitten. Vlak na over de mogelijke verkoop. Lei den heeft vorig jaar voorkeurs recht laten gelden op alle pan den in het gebied. Dat houdt in dat zij het eerste recht van koop heeft, mocht een eigenaar zijn pand van de hand willen doen. Een aantal van hen heeft de ge meente overigens laten weten niet te willen verkopen. In plaats daarvan willen zij zelf worden betrokken bij de ont wikkeling van het gebied. Be langrijk voor de gemeente zijn onder meer een paar panden aan de Stille Rijn. Die wil de ge meente het liefst slopen om een nieuwe steeg te verwezenlijken naar de Haarlemmerstraat. Ook 'grooteigenaar' AMEV, die een deel van de panden in de Mandenmakersteeg in han den heeft, wil die gebouwen niet verkopen. De gemeente voert wel overleg met AMEV over de panden. Het liefst zou men zien dat die plaats zouden maken voor nieuwe bouwwer ken met een frissere uitstraling. Het stadsvernieuwingsstruc tuurplan, eigenlijk een ruwe schets van hoe het gebied er in de ogen van de gemeente het best kan uitzien, wordt de ko mende vier weken ter inzage gelegd voor het publiek, om na te gaan of de gebruikte platte gronden, kaarten en gegevens kloppen. Hierna wordt een de finitieve versie opgesteld, waar de Leidenaars in mei op kun nen reageren. Daarin zijn dan ook de gegevens verwerkt van de verschillende haalbaarheids onderzoeken die op dit mo ment worden uitgevoerd naar de verschillende onderdelen van de plannen. Behalve een kostenbereke ning van de verschillende vari anten, gaat het daarbij ook on der meer om verschillende ma nieren om bedrijven en winkels te bevoorraden, zonder het winkelend publiek al te veel last te bezorgen. Wethouder Van Rij benadrukte gisteren dat de ge meente nog op geen enkel vlak een definitieve keuze heeft ge maakt. Zo weet de gemeente nog niet of zij een ondergrond se parkeergarage wil aan de Boommarkt of een boven grondse. Op 6 april houdt de gemeente een voorlichtings avond in De Waag. louder heeft al vertwij- handen ten hemel ge- als kindlief na het spelen :ens onder de poep thuis- Dit keer niet vervuild londenstront maar be- d met de uitwerpselen tten. Het zijn geen uit ingen maar geregeld te lde taferelen in de Ho- In de Briljantstraat en [narij nstraat ligt een hldje langs het spoor Lei- n Haag. Op dat groen- je zijn door de gemeente ïstellen neergezet voor kinderen. En onder die ïstellen lag gras. Lag, )en het groen kale plek- Irtoonde en er oneffenhe- Ite bespeuren vielen, ïi de zoden door mede- rs van de gemeente afge- Jdachten de buurtbewo- ir komt nieuw gras of er n houtsnippers ge il. Niets bleek echter min der waar. Er werd zand gestort rond de glijbaan, het klimrek en de schommel. Slechts de wipkip staat nog in het groen. Leuk voor de kinderen want een zandbak was er nog niet. En het valt ook lekker zacht. Dat het zand echter fungeert als één groot kattentoilet is voor de koters en hun vaders en moeders minder leuk. Ter wijl er al af en toe knieheffend door de buurt moet worden ge lopen om de hondenstront op straat te ontwijken, is nu ook de speelplek vervuild met kat tenpoep. Met alle nare gevol gen zoals enge bacteriën en in fecties vandien. Ouders zouden het liefst zien dat er netten worden gespan nen zodat de katten hun heil ergens anders moeten zoeken. Maar dat gaat weer ten koste van de speelvreugde van hun kinderen. Verontruste telefoon tjes naar de gemeente leerden al snel dat het zand blijft liggen. Europese richtlijnen! De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Ene-Jan Berendsen Dat wordt bevestigd door Sas- kia Ridder van Milieu en Be heer. „Er is daar inderdaad zand gestrooid en dat heeft in derdaad te maken met Europe se regels. Er is een Attractiebe- sluit waarin staat dat rond speelvoorzieningen met een valhoogte tot één meter gras mag liggen. Daarboven moet er zand worden gestrooid en aan de Briljantstraat is de valhoogte maximaal 1,25 meter." Overigens had de gemeente ook kunnen kiezen voor kunst gras of rubberen tegels. Dat materiaal wordt echter in een 'stedelijke' omgeving gebruikt terwijl de Briljantstraat door de gemeente wordt gezien als een 'natuurlijke' omgeving. En bij zo'n omgeving hoort zand. Geen gewoon zand maar zoge heten biggelzand. Dat heeft een bepaalde korreldikte waardoor het los en rul blijft en dat heeft weer alles met valhoogte en - demping te maken. Bovendien heeft het een hoge speelwaarde voor de kinderen. Ridder vindt het vervelend dat ook katten het zand lekker vin den. „Maar wij zorgen voor het onderhoud en de speelplekken worden wekelijks geschouwd. Er wordt gekeken naar gevaar lijke plekken op de speeltoe stellen en naar de ondergrond. Het zand wordt aangeharkt en gezeefd en één keer per ja^r ge stoomd waardoor vuil en bac teriën er worden uitgehaald. Waarschijnlijk moeten de be woners van de Briljantstraat en omgeving gewoon even wen nen aan de overstap van gras naar zand. Maar blijven de klachten aanhouden dan moe ten de mensen contact opne men met het wijkteam." Straatverlichting Vitesse-voorzitter Karei AaJbers is begin deze week wegge stuurd door hoofdsponsor Nuon van de Arnhemse voet balvereniging. Naar verluidt heeft hij een oprotpremie ge kregen van miljoenen guldens. Dat wordt overigens ook wel gouden handdruk genoemd. In het westen liggen we van dit nieuws niet wakker. Toch is er een 'link' met Leiden want Nuon is hier energieleveran cier. En de miljoenen die Aal- bers meekrijgt, moeten toch er gens vandaan komen. Daarom heeft Nuon ogenschijnlijk be sloten te gaan bezuinigen door de straatverlichting in een deel van Leiden wat later te ontste ken. Anders kunnen wij het niet ver klaren waarom het Vijf Mei plein, Titus Brandsmalaan en omliggende straten al een paar dagen in het duister zitten. Normaal gesproken is het in deze periode tussen kwart over zes en half zeven donker en gaan de lantaarns aan. In een deel van Zuid-West moeten de bewoners echter tot een uurtje of acht wachten alvorens er weer licht in de duisternis komt. Nuon-voorlichter Jan van der Erf kan de humor van de verge lijking tussen Aalbers en het niet ontsteken van de lantaarns wel inzien, maar ontzenuwt het verhaal meteen. „Wij zorgen voor verlichting en de verlich tingunits. Wij zijn verantwoor delijk voor de stroom, lampen en lantaarns en zien er uiter aard ook op toe dat alles func tioneert. Maar als er geen licht is, wordt er geen stroom ver bruikt en levert ons dat dus ook geen geld op." De vergelijking tussen de mil joenen van AaJbers en het niet ontsteken van de lantaarns rond het Vijf Meiplein gaat der halve mank. Nuon moet dat geld voor Aalbers dus ergens anders vandaan halen. Maar waarom gaat die straatverlich ting dan pas tegen acht uur aan? Ook daarop heeft Van der Erf een pasklaar antwoord. „Wij schakelen het licht op af stand in door middel van een toon-frequentschakelaar. En die schakelaar heeft het eerder deze week begeven." Gistermiddag is er door Nuon met man en macht gewerkt om een nieuwe schakelaar te in stalleren. Zuid-West baadt weer volop in het licht. De toe komst van Karei Aalbers is nog duister. ERIC-JAN BERENOSEN Inhaligheid Tweede Kamer betekent strop DEN HAAG/LEIDEN Leiden dreigt door inhaligheid van de Tweede Kamer geld mis te lopen. Niet tevreden met de toezegging van minister Peper (binnenlandse zaken) om zeven steden met een grote histori sche binnenstad extra geld te geven uit het gemeentefonds, vroeg de Kamer de bewinds man om steun voor nog eens tien gemeenten. Peper is daar toe bereid, maar dan moet het af van de bijdrage aan de eerste groep steden. En daarin zit Lei den. De suggestie van Kamerlid Luchtenveld (WD) om de knip wat wijder te openen, wees de minister van de hand. D66-Ka- merlid Hoekema beloofde ech ter een stokje te zullen steken voor de door Peper bedachte oplossing. „Dit is natuurlijk niet de be doeling". zegt Hoekema na af loop van het drukbezochte Ka merdebat. Peper was kort daar voor nog geprezen voor zijn voortvarende tegemoetkoming aan de zeven steden met een oude binnenstad groter dan 65 hectare (de vier grote steden tellen niet mee). Die mogen bij na 14 miljoen gulden extra ver delen, al maakt dat voor Leiden de oorspronkelijke korting door de herverdeling van de bijdra gen uit het gemeentefonds niet helemaal goed. De Tweede Ka mer wil echter ook de gemeen ten met een historische kern tussen de 40 en 65 hectare, zo als bijvoorbeeld Gouda, een paar miljoen geven. Maar Kamer en minister ver schillen van mening waar dat geld vandaan moet komen. De Kamer wil dat Peper snel een oplossing bedenkt voor een ander Leids probleem, de komst van de reformatorische school 'De Driestar'. Omdat een aantal regels bij het rijk zijn veranderd, zit de gemeente on bedoeld en ongewild opge scheept met bijna 400.000 gul den aan extra kosten voor een school die nauwelijks Leidse leerlingen heeft. Alle partijen - ook RPF, GPV en SGP - vinden dat onterecht, vandaar dat Pe per in samenspraak met staats secretaris Adelmund (onder wijs) een nieuwe regeling moet bedenken. De minister is ook gevraagd te kijken naar de bij zondere problemen van Zoeter- woude, een kleine gemeente met een buitenproportioneel industrieel terrein (Heineken). Peper beloofde volgende maand met nieuwe voorstellen te komen. Hij moet haast ma ken omdat de nieuwe verdeling op 1 januari volgend jaar moet ingaan. CDA en WD vinden een jaar uitstel niet erg, Peper wel. Hij worstelt met de al vier jaar lopende herverdeling van het gemeentefonds, waaruit alle gemeenten hun bijdrage van het rijk krijgen. Het sleutelen aan de verdeling van zo'n 24 miljard gulden over de ruim 500 gemeenten is bedoeld om elke gemeente volgens meetba re, objectieve maatstaven geld te geven. Peper moet daarom niets hebben van uitzonderin gen, terwijl elke aanpassing consequenties heeft voor ande re gemeenten. Het totaalbedrag van het fonds blijft immers ge lijk. 'Loopbrug over Boshuizerwatering trekt hangjongeren en brommers' graag rustig in uw tuin Leiden wil graag een loop brug over de Dwarswatering om zo een extra verbinding met de Coebel te verwezenlijken. In overleg met de buurtvereniging van deze wijk is besloten de brug te bouwen ter hoogte van het Jacques Urlusplantsoen en de dierenweide in de Coebel. De commissie voor de be roep- men bezwaarschriften behandelde gisteren het be zwaarschrift van de bewoner, dat overigens na sluiting van de inspraaktermijn was binnenge komen. Een advies aan burge meester en wethouders volgt over een paar weken. HERMAN JOUSTRA Een bewoner van het Jacques Urlusplantsoen is niet blij met de loopbrug die de gemeente wil laten bouwen over de Bos huizerwatering. Hij is bang dat de brug ten prooi valt aan hangjeugd. Bovendien voorziet hij dat 'schooljeugd met brom mers' de verbinding zal gaan gebruiken. 'Ik zie dit als een aantasting van de privacy', schrijft hij aan de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht. 'Wij zien het groen achter de flats namelijk als tuin. U zit toch ook 'Alleen galerie toegestaan LEIDEN HERMAN JOUSTRA Is de vestiging van een restau rant aan het Vrouwenkcrkplein volgens de regels verlopen, of is zij juist in strijd met het be stemmingsplan? Dat is de be langrijkste vraag waarover de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften zich de ko mende tijd buigt, naar aanlei ding van een bezwaarschrift van een buurtbewoner. Die stelt dat de huidige regels slechts de vestiging van een ga lerie toestaan. Ter ondersteuning van zijn betoog had de man gisteren bij de zitting van de commissie een bouwtekening meegenomen uit 1993. De tekening hoorde bij de bouwaanvraag en bij de daar voor verleende vergunning in datzelfde jaar. En in de ver koopprospectus werd ook ge sproken over een galeriebe stemming. Dat de gemeente voorafgaand aan de bouwver gunning een 'verklaring van geen bezwaar' verleende aan het architectenbureau op basis van een schets waar de bestem ming staat omschreven als .ga- lerie-horeca, deed niet terzake. Simpelweg omdat een schets geen bouwplan is, stelde hij. Dus had de nieuwe uitnater het pand niet mogen verbou wen tot restaurant. Het stak hem bovendien dat bij die ver bouwing stukken van een mo numentale muur waren wegge haald. En dat het restaurant een vergunning had gekregen om te verbouwen, zonder dat hij ooit een reactie van de gemeente had ontvangen op zijn be zwaarschrift, vond hij ook 'ui terst merkwaardig'. De buurt bewoner is verder niet zo blij met het terras van 290 vierkante meter, dat het restaurant mag gebruiken. „Ik denk dat men zich vergist in de mate van overlast die een terras kan ver oorzaken. Ik heb ervaring met zomerse avonden. Soms kan ik de gesprekken op het terras let terlijk volgen." Wel moest hij toegeven dat hij tot nu toe geen last had gehad van het terras. De twee aanwezige ambtena ren van de gemeente probeer den zijn bezwaren te weerleg gen. Volgens hen staat de be stemming van het pand duide lijk omschreven als horeca, ga lerie, dan wel winkel. Boven dien waren de muurresten bij de verbouwing niet aangetast. En een terrassenregeling voor de hele stad was bovendien in de maak. Die zou onder meer gaan inhouden dat ook uitba ters van bestaande terrassen een vergunning voor dat terras zouden moeten aanvragen. Dat de buurtbewoners geen reactie had ontvangen op zijn be zwaarschrift betreurden ze. Maar dat was gekomen door 'een ongelukkige samenloop van omstandigheden'. De commissie voor de be roep- en bezwaarschriften wil zo snel mogelijk advies over de kwestie uitbrengen aan burge meester en wethouders. MORGEN y in deze [wj krant uw gk* droombaan? U vindt de baan die bij u past in Spelende kinde foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13