De kip bezien door de ogen van de schilder het nieuwe Agrotoerisme is toverwoord In Natura DO Kamerbanaan A Soda zuivert koeienmest k VRIJDAG 18 FEBRUARI 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5, De vakantie verschiet van kleur. Het geel van strand en zon ver liest terrein aan het groen van de natuur en het platteland. In Nederland ligt het aantal va kanties in het landelijk gebied nu al boven de 5,2 miljoen per jaar, meer dan een verdubbe ling sinds 1991. De koffiedikkij kers die ons vakantiegedrag proberen te voorspellen, ver wachten dat de rek er nog lang niet uit is. De verklaring ligt voor de hand. De consument wil groen, ruim te en vooral ook rust. Het plat teland is een van de uitgelezen plekken om in de vakantie of het weekeinde te onthaasten en het vlug, vlug, vlug, druk, druk, druk van de stad te ontvluch ten. Bovendien komt het platte land tegemoet aan de groeien de behoefte aan 'puur' en 'te rug naar de natuur'. Ouders willen hun kinderen laten zien, dat melk niet in een fabriek wordt gemaakt en dat groenten eerst op de akker groeien, voor dat ze door meneer Hak in een potje worden gestopt. Nog een trend: in een samen- klonterend Europa, waarin Ne derland een Achterhoek dreigt te worden en het Nederlands een dialect, zal de belangstel ling van de Nederlanders voor hun wortels, cultuur en folklore toenemen. Ook in die ontwik keling kan het platteland een eigen rol spelen. De agrarische sector, die zich door milieumaatregelen ge noodzaakt ziet nieuwe inkom stenbronnen aan te boren, haakt nu al gretig in op de groe ne trend. Agrotoerisme is een toverwoord geworden. Maar dat betekent niet dat de consu ment meteen ook maar in elk verbouwd kippenhok kruipt. ,,Men wenst kwaliteit, maar dan wel voor een scherpe prijs. Ook valt op, dat goede, kleinschalige en authentieke onderkomens zonder allerlei toeters en bellen helemaal 'in' zijn", meldt de Stichting Toerisme Recreatie AVN, die zich het vuur uit de sloffen loopt om het toerisme en de recreatie in eigen land te bevorderen. Dat velen een graantje willen meepikken, blijkt uit het grote aantal agrovakanties dat wortel schiet. Zo bundelden de VW's negentig plattelandsarrange menten in de nieuwe gids 'Groene Vakanties'. Het accent ligt op sfeervolle .en nostalgi sche accommodaties, bijvoor beeld boerderijen, pronkka- mers, landgoederen, landhui zen, een rentmeestershuis, een voormalig plattelandsschooltje, herbergen, pensions, oude boe renschuren en pakhuizen. Het buitenleven is er ook letterlijk te proeven, want veel gastvrou wen serveren streekgerechten. Ook de nieuwe ANWB-gids 'De boer op' wijst de weg naar de toeristische mogelijkheden op het platteland. Er staan twee honderd doe-ideeën in, voor zowel een weekendje weg als een vakantie. Elke provincie is vertegenwoordigd met tien tot twintig arrangementen, varië rend van rustiek logeren of kamperen, tot zelf kersen pluk ken en meehelpen op de boer derij. Ook zijn fiets- en wandel tochten opgenomen. Bovendien schenkt de gids aan dacht aan kinderboerderijen, bijzondere molens, biologische landbouw, boerderij- en land bouwmusea en aan bedrijven met bijzondere dieren, zoals struisvogels en lama's. De Achterhoek is een van de pioniers op het gebied van het agrotoerisme. Er zijn honder den boerenaccommodaties te vinden, variërend van kleine tweepersoons boerderijloge menten en boerencampings, tot hele boerderijen, geschikt voor familiefeesten of reünies. Op tal van bedrijven kunnen de logés de handen uit de mou wen steken en de boer en boe- een prima tijd om uw tuingereedschap te inspecteren, uw snoeischaar te hanteren en een en ander te evalueren bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar Nog niet zo lang geleden leek het ondenkbaar dat we een bananenplant in de ka mer zouden hebben, laat staan dat we er vruchten van zouden kunnen oogsten. Maar in een tijd waarin grootbladige, groene kamer planten hoge ogen gooien en vrijwel alle huizen centraal verwarmd zijn, zien we steeds meer heuse bananen- planten in huis, soms zelfs in de tuin. De meest bekende is wel de Musa nana, ook wel Musa acominata ge noemd. Als we die in het tuincentrum zien lijkt het een handzame plant, bij goede zorg wordt de plant ruim ander halve meter hoog, met negentig centi meter grote blade ren. We moeten er düs wel de ruimte voor hebben. Een andere bekende banaan is de Musa coccinea met donkerrood blad. Deze plant blijft iets kleiner, al wordt ook deze banaan ruim een meter hoog. Beide soorten hebben met elkaar gemeen dat ze heel veel licht, niet al te felle zon en vooral veel warmte en voeding nodig hebben. Voeg daar nog aan toe de eis van een hoge luchtvochtig heid (de grote bladeren ver dampen veel water) en dan blijkt dat de banaan welis waar een zeer interessante maar geen gemakkelijke ka merplant is. Men moet er ge woon een goed plaatsje voor hebben, anders is het beter om dat verleidelijk kleine plantje niet te kopen. Het blijft jammer als men een met zorg omringde plant na enkele weken op de compost moet gooien. Zoals bij veel kamerplanten blijkt de wintertijd dë moei lijkste tijd. De temperatuur mag nimmer onder de tien, twaalf graden komen, de luchtvochtigheid moet hoog zijn, maar de potgrond mag weer niet te nat worden. Pas als het bovenste laagje pot grond droog begint te wor den mag er water worden gegeven. Mest mag pas in het voorjaar gegeven wor den. maar dan wel geregeld. In de zomer, begin juni als de nachtvorsten definitief achter de rug zijn, mogen bananen naar buiten op een plaats met iets zon en vooral geen wind. Want die laat de bladeren rafelen, zoals velen hebben gezien op de plan tages in zuidelijke gebieden. Binnenshuis mag de plant ook niet in de felle zon, ze ker achter dubbel glas. Als de plant al té groot wordt mag men ze tot vlak bo ven de grond af snijden. Er zullen zich nieuwe loten vormen, de beste wordt behouden. Bij goede verzorging brengen beide soorten Musa bananen voort. Alleen de vruchten van de Macominata zijn eet baar en lekker. Overigens is er ook een ba naan, de Musa basjoo, die niet al te koude winters over leeft, zij het dat de boven grondse delen afsterven. Maar als de wortels goed worden afgedekt loopt hij weer uit en kan ook eetbare vruchten voortbrengen. Ove rigens laten alle bananen- planten wel eens de onderste bladeren vallen. Tot slot nog iets over ge kochte bananen. Volgens sommigen vormt de schil, fijngeknipt en vermengd met de bovenste laag potgrond, een prima afweermiddel te gen alle insecten. Of het echt milieuvriendelijk is betwijfel ik, wetende van het vele gif bij de teelt. Maar het werkt wel GREET BUCHNER Schilders hadden vroeger een andere taak dan alleen maar kunstzinnig bezig zijn. Ze wa ren de fotografen van hun tijd. Ze legden het alledaagse leven vast als in een hedendaags kiek je. Niet vreemd dus dat ook huisdieren zoals kippen tot de onderwerpen behoorden. Allen die zich nu in de vaderlandse pluimveerassen verdiepen zijn daar blij mee. Want de oude meesters gunnen hun een blik op de ontwikkeling van de va derlandse kip. Aan de hand van die schilderin gen heeft A. van Wulfften Pal- the uit het Twentse Wierden in een kleurrijk album de negen tien oorspronkelijke hoender rassen van ons land op een rij gezet. Dit, omdat de Neder landse Hoender Club honderd jaar bestaat. Uilebaarden en Kraaikoppen, Welsumers en Twentse Grie- zen, het rijke Nederlandse hoenderleven heeft even kleur rijke namen als bont getinte kippen voortgebracht. Negen tien van die soorten gelden als oorspronkelijk Nederlands, hoewel de kip geen inheems beest is. De bakermat van de hoenders ligt in Azië. Daar maakten de bewoners de kake lende en ei leggende beesten, die zich in de buurt van de mens waagden om in diens af valhopen naar voedsel te zoe ken, tot huisdier. Gaandeweg verspreidde de kip zich over de wereld en de Ne derlandse handelsgeest zorgde in de middeleeuwen voor de komst naar hier. Want kippen waren interessante handels waar. Door hun ei-producerend vermogen, maar niet minder door hun exotisch uiterlijk. Ze golden als iets bijzonders. Dui zend jaar geleden was het hou den van hoenders zelfs het al leenrecht van de adel. Het ge wone volk mocht ze alleen in bezit hebben als een stukje van de kam of de teen was afgesne den. Verschil moest er zijn. Kostbare sierhoenders met hun fraaie baarden, kuiven en kleu- grijzen en Noord-Hollands hoenders: en de originele 1 derlandse krielrassen die d; Nederlandse sabelpootkriei me de Hollandse Kriel en Eiken burgerkrielen omvatten. Ze hebben zo hun eigen kt merken, maar ook hun ei historisch verhaal en het vertelt er uitgebreid over. komt de lezer te weten dt Kraaikop, de Uilebaard eni Hollandse witkuif al in dei deleeuwen voorkwamen; kraaikop een gewicht vanii kilo kan halen en daarom als de reus onder de vadei se hoenders: dat Lakenveld net als de koeien met deztl naam kenmerkend zijn dot hun zwart-wittekening eni de Barnevelder hardnekkig imago van massale produo van grote bruine eieren hei maar in feite alleen nog eet sierras is. Bijna iedereen spreekt elke bruine kip eet per definitie als Barneveldt aan. Vandaar. Omdat de hoenders een be staan als huisdier verwient drongen ze door tot alle fat ten van het dagelijks leven aan het ei en zijn legger tot dichte gezondheidsbevord de eigenschappen zijn tod wijd verspreid. Neem devt meende relatie tussen eien sumptie en seksuele poten Maar het verleden heeft oo van andere recepten verd. Last van groene diam Stamp de schalen van hart kookte eieren fijn, meng et ker doorheen en eet het po op. Zweren over het hele li chaam? Drenk uw hemd in penmest, laat het opdroget trek het enkele uren aan. pijn? Droog het binnenste van een kippenmaag, verm het en slikken maar. ('De Nederlandse Hoende; perspectief, uitg. door de! derlandse Hoender Club, 145 gulden, ISNB90-7598- Cryptogram Horizontaal: 1Vrouwelijke gast in de schouwburg (6); 4. Kletskip (8); 6. Instelling voor sparen op school (4); 8. Opening om in te springen (4); 9. De baas spelen bij het spelen (9). Verticaal: 1. Baal je'als je hem krijgt? (3); 2. Kritiek leveren op het bed (5); 3. Voorspel(baar) (4); 5. Stelen met behulp van riemen (6); 6. Ga uit de wijnkelder om een boodschap te doenl (4); 7. Bot geschoten (4); 8. Lectuur die ik inschrijf (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1 Nairobi; 7. beha; 8. fles; 10. ato; 12. ara; 13. rioja; 16. gong; 18. ugli; 20. rad; 21. roze; 23. eest; 26. Achab; 28. kei; 30. bbc; 32. inri; 34. reet; 35. dekkend. VERTICAAL: 1. Net; 2. ahorn; 3. ia; 4. of; 5. blaag; 6. Ier; 7 balg, 9 saai; 11. ko; 14. igrec; 15. Judea; 17. ono; 19. los; 21. raki; 22. Zaire; 24. ebben; 25. tact; 27. hij; 29. end; 31. bed; 33. ik; 34. re. ren verleenden de bezitter sta tus. Dat is ook de reden dat de eigenaren hun pronkstukken graag lieten schilderen. Of dat vermaarde schilders zelf hoen ders tot onderwerp van hun kunstuitingen kozen. Al uit de zestiende eeuw zijn schilderijen bekend waarop kippen en ha nen pronken, een regelrechte zegen voor de hedendaagse pluimveeliefhebbers. Want de oude meesters bieden hun met hun nagelaten werk een uniek inzicht in de enorme variëteit aan hoenders die ons land vier honderd jaar geleden kende. Toen de Nederlandse Hoender Club zich het hoofd brak hoe in 2000 het honderd-jarig jubile um met iets tastbaars te bege leiden, kwam hoenderhistori- gevoegd en moeten door de ge bruiker zelf worden ingeplakt. De negentien hoenderrassen van ons land zijn in vijf hoofd categorieën te verdelen: de Ne derlandse rassen met kuif en baard, met als vertegenwoordi gers de Kraaikop, de Hollandse Kuifhoenders, de Nederlandse Uilebaarden, Brabanters en Ne derlandse Baardkuifhoenders; de gepelde Nederlandse hoen derrassen, waartoe de Assen- delfters, Hollandse Hoenders, Friese Hoenders, Chaamse Hoenders en Groninger Meeu wen behoren; de overige oude rassen, waartoe Drentse hoen ders en Lakenvelders gerekend worden; de nieuwe Nederland se hoenderrassen zoals de Bar nevelders, Welsumers, Twentse Soda, een onschuldig ingre diënt van frisdrank en tandpas ta, onderdrukt de groei van de gevaarlijke E.coli bacterie in koeienmest. Dat melden onder zoekers van de Cornell Univer siteit in Ithaca, New York. De mest van vee bevat vele ziekteverwekkende bacteriën die lang werkzaam kunnen blij ven. Deze bacteriën kunnen om zeep worden geholpen door te chloreren, maar dat is niet erg praktisch en bovendien slecht voor het milieu. Laboratorium proeven tonen aan dat de hard nekkige E.coli bacterie gevoelig is voor natriumcarbonaat ofwel soda. Carbonaat kan worden gehaald uit urine. Hiertoe moet het wel eerst in aanraking komen met vaste ontlasting. Wanneer urea se, een enzym in de ontlasting, de urine afbreekt, wordt de ge vormde koolzuur deels omgezet in carbonaat. Het gaat echter om de juiste verhouding tussen mest en urine. Die moet in de zelfde hoeveelheid beschikbaar zijn om de E.coli bacterie uit te schakelen. Maar van nature scheidt een koe twee keer zo veel mest uit als urine. Daarom moet in de mestput extra soda worden toegevoegd, bereid uit ammoniak, koolzuurgas en keukenzout. De soda werkt overigens niet in een zuur mi lieu. Om de juiste zuurgraad te bereiken wordt tegelijk na triumhydroxide toegevoegd, eveneens een onschadelijke stof. Na vijf dagen telt de behandel de koeienmest minder dan tien cellen E.coli per gram. Terwijl dat celgetal normaal ligt tussen de honderdduizend en hon derd miljoen. Koeienmest wordt vaak buiten de stal opgeslagen in tanks of vijvers voordat het over het land wordt gereden. Verdun ning met water blijkt niet van invloed op de werking van de soda. Verder blijkt dat soda ook andere ziekteverwekkers aan pakt, zoals salmonella, strepto- coccen en staphylococcen. De ze veelbelovende en goedkope reinigingsmethode wordt dit voorjaar op boerderijschaal uit getest. PETER DE JAEGER' De gids 'Groene Vakanties' is gratis verkrijgbaar in alle VW- kantoren. De ANWB-gids 'De boer op' is voor f. 34,95 te koop in alle ANWB-verkooppun- ten, VW-kantoren, waren huizen en boekhandels. De gids is ook telefonisch te bestellen bij de Stichting Boerderijtoerisme Neder land, telefoon 06- 24.44.11.90. De Plattelandsgids Achter hoek is voor f. 4,95 te koop bij alle VWs in de Achter hoek en in de grotere VW- kantoren in het land. Info: 0900-269.28.88. Een folder over platte- landstoerisme in de Gelder se Vallei is aan te vragen bij de VW Zuidwest-Veluwe, Achterdoelen 36, 6711 AV Ede, telefoon 0318- 61.44.44. De brochure 'Drents Landleven' is gratis ver krijgbaar bij het Noord-Ne derlands Bureau voor Toe risme, VW Vakanties, Post bus 330, 9200 AH Drachten. Info: 0512-58.50.85. De brochure 'Boerderij en Plattelandsvakanties in beide Limburgen' kan wor den aangevraagd bij de VW Zuid-Limburg, Postbus 820, 6300 AV Valkenburg aan de Geul, telefoon 0900-9798. De gids van 'De Pronkka mer' is te bestellen op het adres Strandweg 1, 9976 VS Lauwersoog, telefoon 0519- 34.94.73. De ECEAT geeft gidsen uit voor ecotoerisme in een groot aantal Europese lan den. Prijs f. 16 per stuk f. 4 verzendkosten (de editie Oostenrijk is gratis). Te be stellen bij ECEAT, Postbus 10899, 1001 EW Amster dam, telefoon 020- 668.10.30. ILLUSTRATIES UIT HET BOEK DE NEDERLANDSE HOENDERS IN PERSPECTIEF cus en -fokker A. van Wulfften Palthe uit Wierdep op het idee de negentien oorspronkelijk Nederlandse rassen te beschrij ven en die verhalen te illustre ren met oude schilderijen. Het leverde een omvangrijke publi catie op, die doet denken aan een soort Verkade-album. Want de kleurige platen zijn apart bij- HEINZ de .ch - Annerveenschekanaal en! Hertenhuisje, een authenti jachthuisje, midden op de in Hooghalen. In de brot van het Drents Landlevt ook bed breakfastadn alsmede arrangementen! plattelandshotelletjes en ni- en boerderijcampin] De animo voor logeren van de zogeheten Proi in het noorden van het k zo groot, dat het accoi tie-aanbod dit jaar is ver< beid tot veertig. De gasté ren in karakteristieke p; en monumenten in Grot en Friesland. Ook zijn eri ale arrangementen. In het diepe zuiden sloe[ VW's van Nederland en gisch Limburg de handel om het agrotoerisme op ken. Het resultaat is de brochure 'Boerderij- en landsvakanties in beide burgen', met daarin een somming van 96 boerdei plattelandsverblijven. Volgens de ECEAT is het- oerisme naar verhoudingi snelst groeiende tak van ristenindustrie. Dit Euro] Centrum voor Eco en risme zet zich in om kleii lig en duurzaam toerisi vorderen en zo een bijdi leveren aan de beschei van natuurgebieden en sen in landen als Polen, Tetter chië en Spanje. „Ecotoeris j|<er biedt de plaatselijke bevoB yjnc een alternatieve inkomsto voor het kappen van bosse ander schadelijk gebruikt natuurgebieden." ECEAT biedt in 22 Europe landen in totaal 1500 klei lige kampeer- en sen, met name ecologisch kende boerderijen, in of b;1 tuurgebieden. In Nederlar worden een tachtigtal eco commodaties aangeboden nieuwe gidsen geven dit ja voor het eerst ook uitgebrfi informatie over de natuur en rond de boerderij. AAD STRUUS Fil Dt rin een handje helpen bij het dagelijks werk. Alle adressen staan in de nieuwe 'Plattelands- gids Achterhoek'. Die somt ook tal van recreatiemogelijkheden in de omgeving op, zoals be- wegwijzerde wandel- en fiets routes, biologische boeren- markten, oogstfeesten en open tuindagen. Ook de Gelderse Vallei - het ge bied tussen de Veluwe en de Utrechtse heuvelrug - is in de ban geraakt van het agrotoeris me. Onder het motto 'Ontdek de andere kant van het platte land' zijn enkele bed break fast-arrangementen op boeren hoeven ontwikkeld. 'Drents Landleven' biedt gas tenkamers in monumentale, karakteristieke of onder archi tectuur gebouwde panden. Daar zitten juweeltjes tussen. Bijvoorbeeld het 14e eeuwse Huis ter Hansouwe in Peize, het rijksmonument Annerzathe in R I P

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10