Schuld consument opnieuw flink hoger De Schelde geeft Damen militair gezicht Nog dit jaar virtuele 'Gebruik subsidie boeren voor opbouw van Kosovo' Economie boerensupermarkt j 0172 Aiph en a/d Rijn Vanaf 2ct/min belt u verder dan u de Philips stopt ook de laatste cd-i-activiteiten Productie bij NedCar trekt alweer stevig aan Liechtenstein doet te weinig aan witwassen Alitalia en KLM willen verder met Thai Airways "K jdvrije benzine naar een knaak 'PI Gewone loodvrije benzine bereikt morgen een re- rijs. De brandstof komt dan voor een rijksdaalder per liter pomp. Dat is vijf cent meer dan de huidige prijs. Ook de •an de andere benzines gaat met een stuiver omhoog. Su- odvrij gaat 2,56 gulden per liter kosten, super met lood- nger komt op 2,62 gulden. De nieuwe milieuvriendelijke benzine van Shell vloeit ruim een week na de landelijke iuctie voor 2,59 gulden in de benzinetank. Ook diesel t duurder, al stijgt de prijs daarvan iets minder hard. Een ;omt op 1,758 gulden, een toename van 1,6 cent. Minister (financiën) zei gisteren op een WD-bijeenkomst geen elen te hebben om de automobilist tegemoet te komen. egtuigbouwer Dassault (75) stapt op Serge Dassault, topman van de Franse vliegtuigbouwer [uit. neemt op 4 april, de dag dat hij 75 jaar wordt, afscheid et bedrijf dat hij sinds 1986 heeft geleid. De huidige num- ivee. Charles Edelstenne, volgt hem op. Dassault is een e bekendste ondernemers in Frankrijk. Het bedrijf fabri- onder meer de gevechtsvliegtuigen Mirage en Rafale. Das- leidde zijn bedrijf in turbulente tijden. Hij kreeg een lelijke op zijn blazoen door de smeergeldaffaire in België di? de nalige NAVO-topman Willy Claes zijn baan kostte. De man werd in 1998 veroordeeld tot twee jaar voorwaarde- lassault blijft wel adviseur en wordt ere-voorzitter. [-slagers krijgen afkoopsom lo« Het vaste personeel van de slagerij van Albert Heijn in ilo krijgt een eenmalige afkoopsom. Het bedrag, dat kan tot 26.000 gulden, is bedoeld om de gevolgen van de op aan een slagersbedrijf te verzachten. Door de verkoop et bedrijf, waar zo'n vierhonderd mensen werken, vallen rknemers voortaan onder de vlees-CAO. Die is minder ri de regeling van Albert Heijn. De vakbonden hebben rincipeakkoord gesloten met zowel Sturkomeat, de nieu- 'enaresse, als met Albert Heijn. De hoogte van de afkoop- ïangt af van de lengte van het dienstverband. ndelsakkoord Zuid-Afrika en EU iD-brussel Een belangrijk handelsakkoord tussen Zuid en de Europese Unie is gered. De Zuid-Afrikaanse rege- ing gisteren akkoord met een EU-voorstel over de be- ming van geregistreerde, streekgebonden namen van en zoals grappa, ouzo en kornbrand. Minister van handel sprak van een werkbaar compromis. Op voorstel van de linisters van buitenlandse zaken mag Zuid-Afrika vijfjaar de benamingen zoals grappa voor productie en verbruik ;en bodem gebruiken. Intussen wordt een regeling ge- om het gebruik van zulke benamingen door Zuid-Afrika tief af te schaffen. tin tegen privatiseren bedrijven De Russische waarnemend president Poetin heeft isteren op een bijeenkomst van de Federatie van Onaf- lijke Vakbonden krachtig gekeerd tegen het privatiseren aatsbedrijven die Rusland heeft voor gaswinning, stroom- iening en de spoorwegen. Poetin drong er verder op aan directies er voor zorgen dat de rechten van de werkne- vorden geëerbiedigd. Hij zei dat werknerfiers van kleine ddelgrote bedrijven grotendeels onbeschermd zijn, door wetgeving verre van volmaakt is en het vakbondswerk in nd in deze sectoren nog in de kinderschoenen staat. B en Arriva kopen Flevo Ferries iD_; GVB, het gemeentevervoerbedrijf Amsterdam, en vervoerder Arriva Nederland nemen vrijwel zeker Flevo s over. De directie van de rederij stapt eind februari op. oor in de plaats komt er een nieuw management vanuit in Arriva. De Amsterdamse gemeenteraad moet zich nog el uitspreken over de overname. Flevo Ferries verzorgt september vorig jaar veerdiensten voor forensen vanuit ad en Almere naar Amsterdam. Het bedrijf kampt al enige et financiële problemen. Er maken te weinig passagiers ik. Het rijk heeft er miljoenen guldens in gestopt. Niehe Producties lijft GBTV in )MIvo Niehe Producties heeft tv-producent GBTV over- nen. GBTV, waar 25 mensen werken, is gespecialiseerd in muziek- en bedrijfsprogramma's. GBTV maakt onder ',20 TROS Actua in Bedrijf en de muziekspecials rond BZN en oce Particolare. De TROS had een 'indirecte' deelname in maar besloot die af te stoten. Enkele jaren geleden liet immissariaat voor de Media al weten niet echt blij te zijn e constructie. Dat heeft met het afstoten van GBTV echter te maken, aldus TROS-directeur H. Boermans. „We had- et belang ook kunnen houden, maar we willen ons terug- in op onze kerntaak." Vereniging financiële instellingen bezorgd over sanering De consument steekt zichzelf steeds verder in de schul den. Gemiddeld had een huishouden vorig jaar 4.500 gulden aan leningen lopen, exclusief hypotheken. Dat is bijna tien procent meer dan in 1998. den haag gpd der als een zonde. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de cijfers heeft verzameld bedraagt de totale uitstaande schuld per eind vorig jaar 30,6 miljard gul den. Aan rente kost dat in totaal 2,3 miljard gulden. Daarbij staat de gemiddelde Nederlan- Door de uiterst gunstige econo mische omstandigheden deert een beetje schuld meer of min der de consument niet, zo den ken de uitleners. Ook het 'rood staan' op zijn betaalrekening ziet de Nederlander steeds min der ook nog zo'n vijftienhon derd gulden rood, in totaal tien miljard gulden. Volgens onderzoeker H. van der Stadt van het CBS gebruikt de consument de leningen om vooral meer auto's en duurza me goederen te kopen zoals bankstellen. De autoverkopen hebben volgens de onderzoeker alle records gebroken en stegen met 12,5 procent terwijl ook 7,5 procent meer duurzame goede ren gekocht zijn. Tegenover deze euforie staat ook een levensgroot probleem; mensen die hun schulden niet meer af kunnen betalen. Met de groei van het aantal leningen groeit ook het aantal probleem gevallen. Voor de meest schrij nende gevallen is er een rege ling, die er op neer komt dat de schuldenaar drie jaar moet le ven op het bestaansminimum en al het geld dat hij meer ver dient moet inleveren. Daarna kan de schuldenaar een frisse start maken. De financiers vermoeden misbruik van de wet. Volgens voorzitter B. Westphal van de VFN, de vereniging van uitle nende financiële instellingen, stappen schuldenaars te snel naar een handige advocaat en die op zijn beurt weer te snel naar de rechter. De rechter be slist daarna te makkelijk dat de lener in het saneringstraject mag stappen. In beroep gaan tegen een vonnis is niet moge lijk. Bewijzen kan Westphal zijn vermoedens niet, moet hij toe geven. Dat de schuldenaren het makkelijker hebben dan vol gens de wet moet, maakt hij op uit het feit dat in vijftig procent van de aanvragen de rechter niet nagaat of de problemen wel zo groot zijn als gemeld. Daarnaast blijkt dat vooral ad vocaten om de sanering vragen en niet - zoals vooraf gedacht - particuliere schuldhulpverle ners en maatschappelijke in stellingen. De noodlijdende scheepswerf Koninklijke De Schelde (foto) wordt zo i als zeker overgenomen door Damen Shipyards in Gorichem. FOTO ANP ARCHIEF gorinchem anp Met de overname van marine werf De Schelde vervult scheepsbouwer Kommer Da men één van zijn grote wensen. De kennis en uitstraling van de Vlissingse werf bezorgen Da men Shipyards Holding een 'meer militair gezicht'. Brood nodig in de pogingen van de Gorinchemse werf om vastere voet op de mondiale defensie- markt te krijgen. Terwijl de .afgelopen decen nia de ene na de andere Neder landse scheepswerf ten onder ging, bouwde bestuursvoorzit ter Kommer Damen (55) een bloeiende werf aan de Merwe- de. De holding biedt onderdak aan twintig bedrijven (vooral scheepsbouw en -reparatie). De afgelopen vijf jaar steeg de om zet met 55 procent tot bijna 860 miljoen gulden. De orderporte feuille is met bijna vijftig op drachten ruim gevuld. Kenmerkend voor de scheepsbouwer is dat hij bij zijn ontwerpen werkt met modules en standaardonderdelen die onderling uitwisselbaar zijn. In dien nodig verzorgen landen met aanzienlijk lagere loonkos ten delen van de bouw. Flexibi liteit is een groot goed voor de Gorkumse werf, die zegt op die manier klanten tegen een rede lijke prijs een schip op maat te kunnen bieden. De scheepsbouwer legt zich niet alleen toe op civiele vaar tuigen. Behalve sleep-, loods en (kleinere) veerboten maakt Damen al sinds de jaren '80 landingsvaartuigen, patrouille schepen en kleinere aanvalsbo- ten. Enige militaire expertise is de werf dus niet vreemd, maar de Gorkummers stuiten vaak op de geringe naamsbekend heid die ze hebben op de inter nationale defensiemarkt. Met een marinewerf pur sang komt hieraan een einde, denkt Da men. Het alom geprezen ver koopapparaat, actief in tiental len landen, moet de rest doen. Kommer Damen denkt zijn marineschepen vooral in Afrika, het Midden-Oosten en Zuid- Amerika te kunnen slijten. In stabiele regio's die de werf zul len dwingen meer rekening te houden met politiek verzet te gen orders waarmee ondemo cratische regimes hun bevol king onder de knoet houden. Tot nu toe omzeilde de werf dergelijke obstakels door het wapentuig pas in het land zelf op de schepen te monteren. De Schelde is voor Damen niet alleen om zijn marine-ach tergrond interessant. De in Vlis- singen aanwezige kennis komt ook van pas bij de bouw van specialistischer schepen zoals kabelleggers en schepen voor de offshore-industrie. Plan eurocommissarissen voor Balkanlmlp 079 Zoetermeer brussel marc peeperkorn correspondent De Europese boer dreigt de re kening te betalen voor de we deropbouw van de Balkan. Eu ropees Commissaris Patten (buitenlands beleid) en zijn col lega Schreyer (begroting) stel len voor ruim vier miljard gul den te korten op de inkomens steun voor agrariërs. Met dit geld moet de hulp aan Kosovo en de omringende provincies worden gefinancierd. Land bouwcommissaris Fischler kondigt fors verzet aan. Volgende week beraadt de Europese Commissie zich voor het eerst voltallig over de Bal kanhulp, die achter de scher men al tot een forse rel heeft geleid. De problemen vloeien voort uit de belofte van Com missievoorzitter Prodi dat de Europese Unie de komende zes jaar twaalf miljard gulden voor de getroffen regio (Kosovo. Ser vië, Montenegro, Bosnië. Kroa tië, Albanië) zal uittrekken. In de EU-begroting tot 2006 is maar 4,1 miljard voorzien. Pro di wordt steeds vaker verweten zijn toezeggingen niet na te ko men. Om het dreigende financiële gat van 7,9 miljard te dichten, stellen Patten en Schreyer voor te korten op de hulpprogram ma's voor de Middellandse Zeegebieden en voor de voor malige Sovjetrepublieken. Deze bezuiniging levert 3,5 miljard op. De resterende 4,4 miljard moet volgens de tWee commis sarissen uit de landbouwbegro ting komen. Dat zou komend jaar reeds tot een daling van de inkomenssteun voor de EU- boeren met ruim zeshonderd U belt niet alleen spotgoedkoop in uw eigen netnummergebied (het hart van de bloem), maar ook naar alle aangrenzende netnummergebieden (de bloemblaadjes). De totale bloem vormt dus uw regio. Binnen uw regio belt u 's nachts en in het weekend voor 2 ct/min ('s avonds 3 ct/min en overdag op werkdagen 5,6 ct/min). Wilt u weten hoe groot uw regio is? Bel voor een brochure de ZelfServiceLijn: 0800-0429. den haag gpd De Philips-leiding heeft de stekker getrokken uit cd -i. De laatst overgebleven activiteiten op cd -i-gebied, in het Belgische Hasselt, worden gestaakt. Dat heeft het Brusselse hoofdkantoor gisteren la ten weten. Op het hoofdkantoor van Philips in Amsterdam was men ervan overtuigd dat alle cd -i-activiteiten al lang waren beëin digd. Spelers worden al een tijd niet meer gebouwd en de makers van cd -i software zijn overgeschakeld op andere technieken zoals cd - rom. De Nederlandse Multi Media Club, ooit door Philips opge richt. heeft alle cd -i-schijf)es in de opruiming gedaan. Sommige eigenaars van cd -i-apparatuur zijn boos, omdat Philips zich vol gens hun niet heeft gehouden aan zijn belofte cd -i 'compatibel' te maken met dvd. General Electric prijst Leidse NEM Het Leidse bedrijf in energie- en milieutechniek NEM is onderscheiden door de Amerikaanse energiereus General Electric Power Sys tems met de Supplier Award 1999. De NEM heeft een dochterbedrijf in Louisville, Kentucky, dat de laatste twee jaar de omzet wist te verdrie voudigen. Wereldwijd zet de NEM Groep bijna zeshon derd miljoen gulden om. den haag anp Al dit jaar gaat een virtuele boe rensupermarkt de concurrentie met de grote supers aan. Via het internet kan de consument rechtstreeks bij de boer bestel len. Hierdoor krijgen agrariërs een hogere prijs voor hun pro duct en kunnen ze meer voor het milieu doen. Ook kan er di rect op de vraag van klanten worden ingesprongen. De Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO) heeft dit project gisteren gepresen teerd in de Tweede Kamer. De 'buitensporige' winstmarges van de supermarkten zijn veel fracties een doorn in het oog. „Het is een schande dat super markten stuntacties organise ren met primair voedsel", vindt Kamerlid Ter Veer (D66). De WLTO wil 'de productie keten wijzigen'. Tussen boer en consument zit dan alleen nog een distributiecentrum. De vir tuele super moet een compleet supermarktassortiment kunnen aanbieden. Die producten zul len in sobere verpakking wor den aangeboden, omdat de consument toch vanwege de kwaliteit voor de 'e-commerce' kiest. Uiteraard moeten wel be zorgkosten worden betaald. In overleg met natuur- en mi lieuorganisaties wil de WLTO de klanten uitleggen hoe de boeren met de omgeving om springen. „De hogere prijs voor de boeren is de consument misschien toch een rotzorg. Mi lieu spreekt de mensen meer aan", verklaart G. Titulaer, alge meen secretaris van de WLTO. Bedrijf wil uitzendkrachten terug plafond van 280.000 auto's per jaar. Dit jaar verwacht DeWulf weliswaar een lager productie niveau van ruim 235.000 maar is al wel duidelijk dat er meer mensen nodig zijn. Door het wegsturen van de tijdelijke medewerkers eind vo rig jaar moet het NedCar-perso- neel vol aan de bak. Er zijn vol gens DeWulf nu al momenten dat de fabriek tegen het 'techni sche plafond' zit te werken. Of hij alle medewerkers die in december het veld moesten rui men, weer terugkrijgt, is maar de vraag. Maar DeWulf blijft een rasoptimist. „Als de men sen dit bericht lezen in de krant zul je zien hoe attractief onze tak van sport is." heerlen gpd Nauwelijks twee maanden gele den moest NedCar vierhonderd uitzendkrachten wegsturen door een dip in de verkoop bij Mitsubishi. Nu al probeert de autofabriek die mensen weer terug te krijgen. President-di recteur C. DeWulf van NedCar zegt dat het om een paar hon derd mensen gaat die hij nu weer nodig heeft. Hij noemt een aantal van drie- tot vier honderd man. „We verwachten dat we bin nenkort weer een tandje bij moeten zetten", zegt DeWulf. Vorig jaar maakte de fabriek ruim 279.000 auto's. Dat is maar net onder het productie miljoen gulden leiden. Landbouwcommissaris Fischler is allerminst ingeno men met de plannen, laat zijn woordvoerder weten. Fischler zal zijn collega's erop wijzen dat hét Europese landbouw budget de laatste jaren al flink is afgeknepen. „De marges zijn er uitgeperst. Als dit doorgaat, treft het de boeren direct en hard." Voor Prodi, die zich zeer be wust is van de toenemende kri tiek op zijn functioneren, is het slagen van de Balkanhulp een erezaak. „De situatie op de Bal kan is de lakmoesproef of wij effectief en geloofwaardig kun nen optreden. luist hier moet de kloof tussen woorden en da den verdwijnen", hield hij deze week het Europees parlement nog voor. Kritiek experts Raad van Europa genève anp Liechtenstein blijft op alle fronten in gebreke in het bestrijden van witwaspraktijken door de georganiseerde misdaad. Dit stel len experts van de Raad van Europa in een vertrouwelijk rap port. De samenwerking tussen Liechtenstein-en de Europese lan den is dramatisch slecht, concluderen zij. Volgens de experts valt de nationale wetgeving van het hertogdom op het gebied van witwaspraktijken te omschrijven als een 'gatenkaas'. De houding van de rechterlijke macht, de politie en nationale financiële waarnemers in Liechtenstein wordt aan de kaak ge steld. „De nationale waarnemingscommissie op financiële diensten (FSA) blijft totaal in gebreke in de controletaak en de politie is simpelweg onzichtbaar. Ook de samenwerking van de FSA met de Europese collega's is dramatisch slecht", aldus het rapport. Volgens recente schattingen is er zestienduizend miljard gul den opgepot in Liechtenstein waarvan tien procent zwart geld met een criminele herkomst. De Duitse inlichtingendienst kop pelde onlangs in een rapport de machthebbende klasse in het hertogdom direct aan de internationale drugsmaffia. rome* hans geleunse correspondent Het bedrijf Wings, waarin Alita lia, KLM en Northwest samen gaan, hoopt door Thai Airways bij de alliantie te betrekken op uitbreiding van zijn markt in het Verre Oosten. Alitalia-presi dent D. Cempella zei dat giste ren tijdens een hoorzitting van de luchtvaartcommissie van het Italiaanse parlement. Hij vertel de dat er intensieve besprekin gen met Thai Airways worden gevoerd. Voor Alitalia betekent uitbrei ding met een sterke Aziatische partner extra druk op de rege ring om snel een besluit te ne men over het inrichten van het nieuwe Milanese vliegveld Mal pensa als hub' (overstaphaven) voor de alliantie. Cempella be nadrukte in de transportcom missie het belang van een snel Malpensa-besluit van trans portminister Bersani. De Europese Commissie wacht op een voorstel van Bers ani. Een commissie-woord voerder verzekerde dat dit er nog niet is. Vorige week vrijdag lekte evenwel uit dat Bersani al le partijen op één lijn wil krij gen door het Milanese lucht veld Linate gedeeltelijk open te houden voor internationaal verkeer. Volgens commissielid Savare- se kunnen ook KLM/Alitalia zich in die oplossing vinden. Het nieuws leidde tot een run op Alitalia-aandelen, die al een jaar verliesgevend waren. Het aandeel ging gisteren opnieuw zeven procent omhoog, daar mee de slotkoers van afgelopen vrijdag verbeterend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9