Schotse aanklager voor Lockerbie-proces weg De tragiek van Schauble heet Helmut Kohl Buitenland Taal van 'English Patiënt' Bush is bron van vermaak In de chaos van Grozny Spaanse regering lekte dossier Pinochet Nog geen doorbraak in Noord-Ierse crisis IDERDAG 17 FEBRUARI 2000 rgoeding Kenya Airways na ramp k. Luchtvaartmaatschappij Kenya Airways keert een ver- iing van bijna 300.000 gulden uit aan de families van de htoffers van het vliegtuigongeluk op 30 januari voor de kust Ivoorkust. Dat schrijft de Nigeriaanse krant This Day. De di- eur van Kenya Airways, Richard Nyaga, vertelde dat de itschappij verplicht is schadevergoedingen uit te keren van- e inter-Afrikaanse afspraken. Het vliegtuig was onderweg Abidjan naar Lagos. Twee minuten na het opstijgen stortte toestel in zee. Van de bemanning en passagiers overleefden lts tien mensen de crash, 169 mensen kwamen om. Ook Nederlandse passagier werd gedood. iranto debuteert als diskjockey iiTAj Twee dagen nadat hij door de Indonesische president lid uit het kabinet was gezet, heeft oud-legerleider Wiranto ;ren een uur lang plaatjes gedraaid op een lokale radiozen- „lk reed in de buurt en dacht: kom, ik ga eens langs", zei into nadat hij achter de microfoon van Radio M97-FM had itsgenomen. Wiranto geldt als een fanatiek karaokezanger een grote liefde voor muziek. Zijn voorkeur gaat uit naar de sieke rock: Jimi HendrLx, Led Zeppelin en Queen. De pro- nmadirecteur van het in oude hits gespecialiseerde Radio FM zei dat het bezoek van Wiranto de radiomakers totaal overvallen. Wahid schorste Wiranto maandag als minister veiligheid vanwege zijn mogelijke aandeel in de schending de mensenrechten op Oost-Timor. ken en drinken lokken elkaar uit )nto« Het roken van sigaretten stimuleert het drinken van lolhoudende dranken. Dat hebben onderzoekers van het rum voor verslaving en geestelijke gezondheid in het Cana- Toronto ontdekt. Andersom bevordert het drinken ook het n. De nicotine in de sigaretten is de boosdoener. Volgens jrzoeksleider dr. Dzung Anh Le verklaart deze ontdekking om de meeste zware drinkers ook roken en waarom men- lie normaal van sigaretten kunnen afblijven er eentje willen eken als ze een borreltje drinken. In Canadese media zegt at de bevindingen van zijn team grote invloed zullen heb- op het behandelen van verslavingen. Geadviseerd wordt Irinken en het roken tegelijk aan te pakken. Geschat wordt legentig procent van de drinkers ook rookt. Uebaek wil bemiddelen in Sri Lanka De Noorse minister van buitenlandse zaken Knut Volle- wil bemiddelen op Sri Lanka. De bewindsman kondigde iren aan de Srilankaanse regering en de rebellen van de Be- ingstijgers van Tamil Eelam (LTTE) aan één tafel te willen en voor vredesbesprekingen. Hij handelt op verzoek van ;1 de Srilankaanse president Kumaratunga als de Tamil Tij- Noorse diplomaten pendelen al twee jaar tussen de op- lelingen en Colombo, maar dat leverde geen doorbraken )e strijd van de LTTE voor een onafhankelijke Tamil-staat sinds 1983 al zeker 60.000 mensen het leven gekost. Volle- is ook voorzitter van de OVSE, de organisatie voor Veilig- en Samenwerking in Europa. In die rol probeert hij ook iplossing van het conflict in Tsjetsjenië te bewerkstelligen. limtestation Mir wordt hotel' en Het in Amsterdan gevestigde bedrijf MirCorp^zal het ische ruimtestation Mir van het vroegere Russische staats- au RSC Energia pachten om er een hotel voor steenrijke sten van te maken. Dat heeft topman Jeffrey Manber van lorp gisteren in Londen bekendgemaakt. De groep inves- lers in het bedrijf zegt al een overeenkomst te hebben on- ;kend voor de huur van Mir. MirCorp zal tweehonderd mil- dollar stoppen in de verbouwing van het station. Een be- zal twintig miljoen dollar kosten. Het brein achter het pro- s de Washingtonse miljonair Walt Anderson. Onder de in- lerders die hij heeft weten te interesseren zitten de firma &Appel en internetinvesteerder Chirinjeec Kathuria. ote drugsvangst op vliegveld Madrid noDé Spaanse politie heeft gisteren op het vliegveld van rid vier Argentijnen aangehouden die met 115.000 a 100 xtc-pilletjes naar de Verenigde Staten wilden vertrek- De waarde van de in beslag genomen drugs is ongeveer 5,2 ien gulden. Volgens de politie gaat het mogelijk om de om- rijkste xtc-vangst ooit op een Europees vliegveld. De da- twee mannen van 24 en 25 jaar oud en twee vrouwen van 122, hadden de pilletjes in 81 pakketjes onder hun kleding H orgen. Zij trokken de aandacht van de politie omdat zij pro- ien hadden bij het lopen. ernet Armenië gekaapt door vijand ou« In een goed gecoördineerde actie hebben Armeense ers grote delen van het internet van buurland en vijand )eidzjan 'veroverd'. Volgens de hackers gaat het om een ;lding van eerdere pogingen van Azerbeidzjaanse hackers imeense internetsites te ontregelen. De Armeense hackers, erend onder de naam Liazor, claimen alle Azerbeizjaanse - volledig onder hun controle te hebben. Een van de slacht- s, de Azerbeidzjaanse zakenkrant Zerkelo, heeft de gevol- /an de verovering aan den lijve ondervonden. De politiek ite artikelen op haar site veranderen voortdurend van in- BDe hackers zullen hun actie pas staken als Azerbeidzjan ft de aanvallen op Armenië voorgoed te staken. Beide lan- bevechten elkaar de enclave Nagorno-Karabach al jaren. jiaal was niet van Polar Lander iena» Het radiosignaal dat vorige maand door een schotel- une van de NASA werd opgepikt, was waarschijnlijk niet af- stigvan de Mars Polar Lander. Dat zei woordvoerder Ri- d Cook gisteren. Het mysterieuze signaal is mogelijk uitge- len door satellieten die in een baan rond de aarde zweven, Dor een andere bron dicht bij de aarde. Het zou zelfs kun- zijn veroorzaakt door een technische storing aan de NASA- nne. Het is nu onwaarschijnlijk dat er signalen van het ver ruimteschip worden opgevangen, ^ldus Cook. Nadat de s Polar Lander op 3 december verdween, werd er niets ver ten meer van het onbemande ruimteschip, dat het klimaat Mars moest onderzoeken. Op 4 januari werd echter opeens signaal opgevangen dat van de lander had kunnen zijn. intoor VN-tribunaal in Kroatië iaac» De samenwerking tussen Kroatië en het Joegoslavië- tnaal in Den Haag lijkt eindelijk op gang te komen. De nieu- egering in Zagreb heeft een akkoord met het VN-hof gete- 1 dat de opening van een kantoor van het tribunaal in Kroa- logelijk maakt. ,,Dat is een kleine, maar wezenlijke stap op naar een betere samenwerking", aldus woordvoerder Paul iy van het tribunaal. Kroatië en de VN kwamen in conflict de weigering van de vorige regering samen te werken met ribunaal. Wijlen president Tudjman verzette zich fel tegen itlevering van verdachten of de overdracht van bewijsmate- aan het tribunaal. Premier Racan en president Mesic heb- het tribunaal volledige samenwerking toegezegd. Voor zijn iezing tot president heeft Mesic al met gevaar voor eigen le- getuigd voor het tribunaal. latie NAVO en Rusland iets beter Lou» De ijzige relatie tussen de NAVO en Rusland is giste- fnigszins ontdooid. De twee partijen kwamen in Moskou een de onderlinge betrekkingen te verbeteren. Dat werd be- Igemaakt nadat NAVO-baas Robertson had gesproken met ussische interim-president Poetin. Rusland bevroor de rela- iet de NAVO toen vliegtuigen van het bondgenootschap oslavië begonnen te bombarderen in de oorlog om Kosovo, westerse kritiek op het meedogenloze Russische optreden in tsjenië veroorzaakte ook grote irritatie in Moskou. Robert- kwam dinsdag aan in Moskou voor zijn eerste bezoek aan and. Hij zei 'een nieuw hoofdstuk' te willen beginnen in de lie met de Russen. De Russische minister van defensie Ser- zei eerder 'pittige besprekingen' te verwachten. De hoogste aanklager van Schotland, Lord Hardie, is gis teren afgetreden, drie maanden voor het geplande begin van het Lockerbie-proces in Kamp Zeist. Dit heeft justi tie in Edinburgh laten weten. Lord Hardie verlaat zijn post als Lord Advocate om rechter te worden. Een justi- tiewoordvoerster wilde niet zeggen of zijn opstappen te maken heeft met het Lockerbie-proces. EDINBURH Rtr Schotse kranten hadden eerder gemeld dat de aanklagers bij hun bewijsvoering in moeilijk heden zijn gekomen. Eén van de belangrijkste getuigen zou op eerdere uitspraken zijn te ruggekomen en belangrijk be wijsmateriaal zou gebrekkig zijn gebleken. Zo zou een be langrijke getuige, die eind vorig jaar die naar Nederland is ge vlogen, niet in staat zijn ge weest de twee Libische ver dachten te identificeren. Een nauw bij het proces be trokken persoon die niet met naam genoemd wil worden, zei vanmorgen tegen persbureau Reuters: ,,Ik denk dat de verza meling bewijsmateriaal van de aanklager uit elkaar valt." Har die zou zijn afgetreden omdat hij niet verantwoordelijk wil zijn op het moment dat dat blijkt. Nabestaanden van Locker- bie-slachtoffers betreuren het aftreden van Hardie. ..Hij heeft altijd een goed contact heeft ge had met de families", aldus Jim Swire, wiens dochter bij de aan slag om het leven kwam. Bij de bomaanslag op een Amerikaans toestel boven het Schotse dorp Lockerbie kwa men in 1988 270 mensen om het leven. Na jarenlang getouw trek leverde Libië twee verdach ten, Abdel Basset al-Megrahi en Al-Amin Khalifa Fahima, uit voor berechting voor een Schots hof in Nederland. De eerdere weigering van Tri poli om de twee uit te leveren maakte van Libië een paria in de wereld. Vrijwel alle andere landen sloten zich aan bij em bargo's en andere strafmaatre gelen tegen het regime van ko lonel Gaddafi. Dat weigerde te gemoet te komen aan de eis tot uitlevering zolang een onafhan kelijk proces niet was gegaran deerd. Uiteindelijk werd het compromis van een Schots pro ces op Nederlandse bodem be reikt. columbia ap Ouders die zich storen aan het geweld op de televisie „zou den wat vaker de uitknop aan moeten zettenaldus George W. Bush. En: „Er is krankzin nigen in deze wereld en er zijn terreur." De vele onhandige uitspraken van de kandidaat voor de Republikeinse nomi natie in de Amerikaanse presi dentsverkiezingen zijn voor de volgers van de campagne een bron van vermaak. Bush heeft de afgelopen maanden zó'n reputatie op het gebied van versprekingen opgebouwd, dat zijn eigen campagnestaf hem The Eng lish Patient noemt. Met die verwijzing naar de succesvolle film van een aantal jaren gele den, wordt natuurlijk vooral bedoeld dat zijn Engels af en toe flink ziek is. Op een universiteit in de staat South Carolina verdedig de Bush deze week zijn plan een onafhankelijke commissie in het leven te roepen die uit spraak moet doen in geschil len tussen patiënten en verze keraars. Pas na enige tijd be grepen de studenten dat Bush met zijn 'arbitraire commissie' vermoedelijk een arbitrage commissie bedoelde. Elders in de staat breekt men zich nog steeds het hoofd over waar Bush het nou precies over had toen hij pro beerde duidelijk te maken dat zijn persoonlijke verleden als oliehandelaar in Texas hem heeft geleerd hoe het zaken- wereldje in elkaar steekt. „Ik begrijp de groei van kleine za ken", aldus de presidentskan didaat. „Ik was er zelf een." -"TV 'TT grozny Nu Russische troepen de stad op de rebellen hebben veroverd, is pas goed te zien hoe enorm de schade in de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny na twee ver woestende oorlogen is. De weinige ach tergebleven burgers bewegen zich door een ware spookstad van compleet stukge schoten gebouwen en vernielde wegen. Mary Robinson, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties, heeft in verband met de oorlog in de Kaukasus gisteren ondiplomatiek fel uitgehaald naar Moskou. Volgens de voormalige president van Ierland maakt Rusland zich in Tsjetsjenië onder meer schuldig aan buitenproportioneel geweld tegen burgers, willekeurige bombarde menten en aan gebrek aan ontzag voor de mensenrechten. De verklaring van Robin son volgt op een weigering van Moskou de Hoge Commissaris zelf of een gezant toe te laten tot Tsjetsjenië. Robinson maakte melding van executies van Tsje tsjeense burgers en verkrachtingen van Tsjetsjeense vrouwen door Russische sol daten. Ze hekelde bovendien de opstelling van Rusland tegen de pers, die nauwelijks tot Tsjetsjenië wordt toegelaten, waardoor er gebrek aan onafhankelijke verslagge ving uit het gebied bestaat. foto ap Britse politie vindt xtc geen harddrug meer LONDEN Rtr Hoge politiefunctionarissen in Groot-Brittannië pleiten voor een versoepeling van het xtc- beleid. Ze vinden dat het mid del niet meer als harddrug moet worden aangemerkt, maar als softdrug, zoals hasj. De regering zou zelfs kunnen overwegen om alle drugs uit de illegaliteit te halen. De politie doet die aanbeve ling in een rapport dat volgende maand wordt uitgebracht. Het dagblad The Guardian kwam vandaag met de inhoud naar buiten. Elk weekeinde slikken in Groot-Brittannië een half miljoen mensen xtc. De meeste pillen komen uit Nederland. Het is de eerste keer dal hoge politiefunctionarissen zich sterk maken voor een versoepe ling van het Britse drugsbeleid. Ze zijn het overigens in grote lijnen eens met het beleid van premier Blair, die drugsgebrui kers meer als slachtoffer dan als dader beschouwt. Maar het zwakke punt is volgens hen dat het beleid uitgaat van een ver bod en het drugsprobleem met dwangmiddelen te lijf gaat. „We moeten ons afvragen of dat realistisch is." Het Britse drugsbeleid is vol gens de opstellers de afgelopen dertig jaar niet effectief geble ken. „Als er al een oorlog tegen drugs is, dan hebben we die niet gewonnen", aldus het rap port. De politie denkt dat legali sering van drugs de misdaadcij fers aanzienlijk omlaag kan brengen. Van alle criminaliteit in Groot-Brittannië is eenderde gerelateerd aan drugsgebruik. barcelona henk van den boom correspondent Twee uur nadat de Spaanse re gering dinsdagavond het gehei me medische dossier over de Chileense ex-dictator Pinochet had ontvangen van de Britse minister Jack Straw, lag dit al op de burelen van de twee Spaanse kranten El Mundo en ABC. Die berichtten gisteren dan ook uitgebreid over de kwalen van de in Londen gevangen zit tende ex-dictator. De publicaties hebben niet alleen in Londen maar ook in Spanje grote verontwaardiging gewekt. De oppositie noemde het gedrag van het ministerie van buitenlandse zaken 'onbe schoft' en 'internationaal ge zichtsverlies', en is van plan een extra kamerzitting bijeen te roe pen om minister Abel Matutes aan de tand te voelen. Matutes wilde gisteren niet ronduit toegeven dat het dos sier via zijn ministerie bij de media terecht is gekomen, maar hij sloot het ook niet uit. De radiozender SER en de Spaanse krant El Pais melden vandaag dat de medische stuk ken nog eerder bij de kranten lagen dan bij onderzoeksrech ter Baltasar Garzon. voor wie ze waren bedoeld. Het is in Spanje geen geheim dat de twee betrokken kranten vrijwel directe lijnen hebben met de regering Aznar. Zij steu nen dit kabinet openlijk. Deze affaire wordt door de Spaanse oppositie echter voluit benut om de regerende rechtse Partido Popular in een kwaad daglicht te stellen. Op 12 maart zijn er algemene verkiezingen en Aznar scoort goed bij de kie zers. Deze zaak zou de opposi tionele socialisten echter heel goed kunnen uitkomen. Het proces tegen Pinochet is voor de regering een netelige kwestie. Minister Matutes zei gisteren dat uit het medische dossier blijkt dat Pinochet niet in staat is voor de Spaanse rechter te verschijnen. Hiermee loopt hij opnieuw vooruit op het oordeel van Garzon. Overleg over de crisis in het vredesproces in Noord-lerland heeft gisteravond in Londen niets opgeleverd. De gastheer, de Britse premier Blair, zei na afloop van het beraad dat er al leen in algemene zin over de problemen van gedachten is gewisseld. Blair overlegde in Downing Street met zijn Ierse collega Ahern, de republikeinse Sinn Féin-voorman Adams, i tenleider Trimble en de gema tigde republikein Hume. Het beraad was noodzakelijk omdat het vredesproces is vastgelopen op de vraag wanneer en hoe de republikeinse terreurbeweging IRA ontwapent. De Britse rege ring besloot vrijdag de twee maanden oude autonomie van Noord-lerland op te schorten. Londen meent dat de IRA on voldoende meewerkt aan de overeengekomen ontwapening. berlun peter van nuusenburg correspondent De tragiek van Wolfgang Schauble kan in twee woorden worden samengevat: Helmut Kohl. De voormalige bonds kanselier stond aan het begin en het einde van de carrière van de man die hem zestien jaar als een schaduw heeft gevolgd. „Kohl weet dat ik hem nooit heb belazerd", zei Schauble een paar jaar geleden in een interview. Hij had de klussen opgeknapt waar Kohl zijn handen niet aan vuil wilde maken. Hij had zijn ambities altijd opgeofferd voor de nog grotere aspiraties van de 'eeuwige kanselier'. En hij was in 1990 het slachtoffer van de kogels die een gek op Kohl afvuurde, maar hém raakten. Daarna was Wolfgang Schauble veroor deeld tot de rolstoel en was hij verbit terd en cynisch geworden, zeggen men sen uit zijn directe omgeving. Eén ding was na de aanslag die zijn leven heeft verwoest niet veranderd: zijn onverbid delijke loyaliteit aan Kohl. Kohl en Schauble waren het paar apart van de CDU en de Duitse politiek. Kohl was de visionair, de grote Europeaan. Later, toen de Muur bezweek, werd hij de kanselier van de eenheid. Schauble was zijn eerste schildknaap. Hij zorgde voor de kleine lettertjes in de verdragen die Kohl ondertekende. Hij bedwong de CDU-fractie, waarvoor Kohl niet veel meer dan soms slecht verborgen min achting kon opbrengen. Kohl hield hof. Schauble ritselde en regelde in achterka mertjes. Er is wel eens gesuggereerd dat ze vrienden waren. Dat is een te roos kleurige kijk op het politieke bedrijf. Po litici zijn zelden vrienden en zeker niet als ze uit de zelfde partij komen. Dan zijn ze in de eerste plaats rivalen. „Ik weet wat het woord 'partijvriend' bete kent", schijnt de huidige bondskanselier Schroder eens woedend te hebben uit geroepen. „Dat is de overtreffende trap van doodsvijand." Zó beroerd was de relatie tussen Kohl en Schauble tijdens de gouden jaren van hun samenwerking nooit. De rolverde ling en de machtsverhoudingen waren te duidelijk. Kohl was de chef, Schauble de uitvoerder. Er waren natuurlijk span ningen. Kohl was een alleenheerser. On afhankelijke Figuren duidde hij niet. Schauble had soms een eigen mening, maar kende zijn grenzen. Dat heeft het overleven in de schaduw van Kohl mo gelijk gemaakt. Dat en de overtuiging dat hij eens zelf het toneel zou beheer sen. „Ik weet dat ik het kan", zei hij bij na een jaar voor de Bondsdagverkiezin gen van september 1998. Het was zijn sollicitatie naar het lijsttrekkerschap. Maar Kohl wilde van geen wijken weten. De verslaving aan de macht bleek ster ker dan zijn politiek instinct. De CDU moest het bekopen met de zwaarste ne derlaag uit haar geschiedenis. De Duit sers hadden na zestien jaar genoeg van Helmut Kohl. Er is veel gespeculeerd over de vraag wat er gebeurd zou zijn als Schauble de CDU toen had aangevoerd. Schauble (voor), op deze archieffoto naast zijn gedoodverfde opvolger als fractieleider Friedrich Merz, verliet gisteren roemloos het politieke toneel. foto epa Had hij de verkiezingen künnen win nen? Waren de CDU met kanselier Schauble de huiduge schandalen be spaard gebleven? De tweede man mocht na het verkie zingsdebacle van '98 partijvoorzitter worden. Fractievoorzitter was hij al. Zijn belangrijkste taak was de vernieuwing van de CDU. Hij moest de partij voorne- reiden op de terugkeer aan de macht. Dat ging boven verwachting goed. De CDU won met opvallend gemak alle (deelstaat)verkiezingen van vorig jaar. Dat was niet alleen te danken aan de ei gen voortreffelijkheid. De christen-de mocraten werden vooral geholpen door het amateurisme van de rood-groene re gering, die van crisis naar crisis stum perde. De herovering van de regerings verantwoordelijkheid leek slechts een kwestie van tijd. En toen barstten de schandalen los. De erfenis van Helmut Kohl bestond uit geheime rekeningen, zwart geld en dubieuze erewoorden. De CDU-top moest vrezen dat met het aan breken van een nieuwe dag nieuwe ont hullingen zouden komen. Dit had het grote ogenblik van Wolfgang Schauble kunnen worden. Hij had het tijdperk - Kohl kunnen afsluiten en de partij kun nen bevrijden uit de wurggreep van de erevoorzitter. Maar Schauble faalde. Hij verstrikte zich in leugens over zijn relatie met één van de sleutelfiguren uit het schandaal, de wapenhandelaar en lob byist Karlheinz Schreiber. Eerst ontken de hij dat hij hem had gekend. Later heette het dat hem wel eens 'vluchtig' had ontmoet. Uiteindelijk bleek Schrei ber ook hem geld te hebben toegestopt: 100.000 mark. Die klucht kost hem nu de kop. De partij hoopt nu één ding: dat de schade zonder Schauble beperkt kan blijven. Daarom moest de man in de rol stoel gaan. CDU hoopt op nieuwe start met nieuwe leiding De CDU hoopt met een nieuwe leiding de crisis te overwinnen waarin het zwart-geldschandaal de partij heeft gestort. Wolfgang Schauble trad gisteren zoals verwacht officieel terug als par tij-en fractievoorzitter om een 'nieuw begin' mogelijk te ma ken. De financiële woordvoerder in de Bondsdag, Friedrich Merz, zal hem volgende week zo goed als zeker opvolgen als fractievoorzitter. Algemeen se cretaris Angela Merkel heeft de beste papieren om in april ge kozen tot partijvoorzitter te worden gekozen. Zowel Merz (44) en Merkel (45) zijn niet be last door de schandalen. Schaubles positie was de af gelopen dagen onhoudbaar ge worden, nadat parlementariërs uit Noordrijn-Westfalen en Sleeswijk-Holstein tegen hem in opstand gekomen waren. Ze verweten hem gefaald te heb ben in het oplossen van de cri sis. In beide deelstaten vinden binnenkort verkiezingen plaats. Het vertrek van Schauble zou de kansen van de CDU-kandi- daten kunnen verbeteren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7