Duitse relschoppers niet welkom bij Euro 2000 Binnenland Stille tocht 'Zelfs in haar kist lag ze met een blauwe wang' Noord-Holland erkent hoofdrol van de auto Bond naar rechter om Groningse 'lustkapper' NIEUWE SCHOENEN OF EEN NIEUWE AUTO? Gemeenten bedelen Kamer om meer geld van Peper RDAG 17 FEBRUARI 2000 954 5 yi Vt HMPtV- 1*1 ZWARTE FAWÊS; /v\oer veréopem WOWEM" QQKOA Nederland, België en Duitsland maken afspraak Duitse hooligans die er duidelijk op uit zijn rellen te veroorzaken, zijn tij dens Euro 2000 niet welkom in Ne derland en België. Zij zullen al bij de grens worden tegengehouden. Zo hebben de ministers Korthals (Justi tie), Peper (Binnenlandse Zaken) en hun collega's Schily uit Duitsland en Duquesne uit België gisteren afge sproken. Groepen supporters die zich in de bus of trein op weg naar Nederland en België al misdragen, komen de grens niet over. De marechaussee en de Duitse politie zullen speciale grenscontroles uitvoeren. Die wa ren eerder afgeschaft in het kader van het verdrag van Schengen. Zij kunnen echter in noodgevallen, zoals tijdens het EK voetbal, weer worden ingesteld. De Duitse minister Schily heeft daaraan gisteren zijn mede werking toegezegd. De Duitse politie zal zeer nauw met de Nederlandse politie samenwerken. Zo zul len Duitse politieagenten met de suppor ters meereizen tot in Nederland. Ook gaan zij informatie over lastige fans uitwisselen. In Duitsland zijn ongeveer 8.000 'mogelijk gewelddadige supporters', zei minister van binnenlandse zaken Behrens van Noordrijn-Westfalen. Daarvan horen er zo'n 2.500 tot de harde kern die voor pro blemen kan zorgen. Enkele honderden krij gen tijdens het EK een uitreisverbod omdat zij in Duitsland bijvoorbeeld al een stadi onverbod hebben. Als de wetgeving hier voor door het Duitse parlement wordt goedgekeurd, moeten zij hun paspoort op het politiebureau inleveren. Minister Korthals onderstreepte dat Ne derland gewelddadigheden niet zal tolere ren. Er zijn duidelijke afspraken met de Duitse justitie gemaakt. Er komt een speci- in pe oefewpueis op N/wue. EW°°° VZ fipeepi m met H» VEttiSTt niveau m wtBeeo ov\ pe finale. wejl F&fr'UMWta re o\ie(t(É.v&M Zufci WtflttULS! himx N0PI6 TACTie<: EWSPUWL' 4 uur tut II WST2ET7EM Gt°EPS/W1$PfiAkfüW -JzmsefiSD,xgpr ale Duitse openbare aanklager in Neder land tijdens Euro 2000 die ervoor zorgt dat de Nederlandse justitie snel over Duitse dossiers van eventuele relschoppers kan beschikken. Ook kunnen Duitsers die in Nederland veroordeeld zijn en het land uit gezet worden gedurende de kampioen- ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN schappen niet meer naar Nederland terug keren. Eerder deze week maakten Korthals en Peper dergelijke afspraken al met Enge land. Zij willen voordat het voetbalfestijn op 10 juni begint, in alle deelnemende lan den uitleggen wat Nederland doet om rel len te voorkomen. oos Den Haag zorgt voor ravage ganzenduk Vriendinnen van Hannelore Laurentia-Klinkhamer leggen bloemen langs de weg in haar woonplaats Ganzendijk na een herdenkingstocht. De vrouw werd negen jaar geleden in het Groningse dorp vermoord door haar echtgenoot, de schrijver Ri chard Klinkhamer. De vrouw is in middels op een nog onbekende plaats begraven. De rechter-com- missaris in Groningen heeft giste ren de hechtenis van de verdachte verlengd en bevolen dat de schrij ver in het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht wordt opgeno men voor een onderzoek naar zijn geestelijke vermogens. FOTO GPD ANNE MARIE KAMP Een windhoos heeft gisteravond een flinke ravage in Den Haag. Door de wind werd een fietsenstalling getrokken waarna het vijftig meter verderop të- Hetzelfde gebeurde met vier auto's die stonden ge- u op een parkeerplaats met honderd auto's. Een stuk ïgerend dak van een nabijgelegen gebouw beschadigde is twintig auto's. Ook een noodgebouw van een ver lis moest het ontgelden. Er deden zich geen persoonlijke leen voor. De brandweer, die de schade schat op 3,5 ton, lochtend nog druk bezig met het opruimen van de brok- Ite veroordelingen taxi-oorlog De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de eer- ordelingen uitgesproken in zaken die te maken hebben taxioorlog in de hoofdstad. Een chauffeur van de Taxi- d «Amsterdam (TCA) werd door de politierechter veroor- 300 it een boete van 350 gulden omdat hij de spiegel van een SS concurrent TaxiDirekt had vernield. Een andere ver- die van drie hoog een bloembak gooide op de taxi van 12 i onnerende chauffeur, kreeg eenzelfde boete. De man voede uitgebarsten over de demonstratie van zo'n vijftig ïffeurs voor het politiebureau tegenover zijn huis. De t van een taxi werd vernield. De beide mannen moeten erichte schade vergoeden. ;is tegen ex-directeur Gay Games Stichting Gay Lesbian Games wil ex-directeur M. gijzelen als hij niet 318.000 gulden betaalt of inzage zijn bezittingen. Dat heeft de stichting gisteren voor de it van de rechtbank in Amsterdam geëist in een kort ge- issens zegt geen geld te hebben. Volgens de bewind- i van de in surseance verkerende stichting is dit nodig Drgen dat de crediteuren nog enig geld zien. Het gaat de stichting om een belastingschuld die is opgelopen 7,5 ton (inclusief boetes). De bewindvoerders zeggen it bedrag hebben weten terug te brengen tot 318.000 Uitspraak 24 februari. ie haalt jonge meisjes uit bordeel Bij een controle in een bordeel in Den Haag heeft de Irie minderjarige meisjes opgepakt. De meisjes zouden en zeggen 1114 en 15 jaar oud zijn. Burgemeester Dee rn Den Haag heeft het bordeel voor drie maanden geslo- meisjes, afkomstig uit Afrika en illegaal in Nederland, ontdekt tijdens een routinecontrole in het prostitutiege- i Den Haag. Twee meisjes probeerden te vluchten door aam aan de achterkant van het bordeel te klimmen. Zij in de tuin aangehouden. De politie stelt een strafrechte- erzoek in tegen de eigenaar. incie wil minder zwanen schieten Het provinciebestuur van Noord-Holland wil het lieten van knobbelzwanen bij overlast tot een minimum in, omdat de weerstand onder de bevolking tegen het terk toeneemt. Alleen nog bij zware schade aan gras gewassen is het mogelijk met speciale vergunning zwa- ichieten. Bij lichte schade wil de provincie agrariërs zo en dat ze de zwanen op hun grond gedogen en daar- d krijgen. Zonder afschot bedraagt de schade door lzwanen 300.000 gulden per jaar. Jaarlijks wil de provin- 500 gulden voor het gedogen van de zwanen beschik ken. Provinciale staten moeten de regeling nog goed- louw Slot van Schagen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen 2,7 gulden beschikbaar voor de herbouw van het Slot van i. Naast GS komen de gemeente Schagen en de stichting i Schagen zelf met ruim 3 miljoen gulden over de brug. geld kan het kasteel weer compleet met plein, gracht en irug verrijzen. Gedeputeerde Staten menen dat de repli- leristische aantrekkelijkheid van Noord-Holland Noord met name Schagen aanzienlijk vergroot. Het herbouwde moet jaarlijks 15.000 extra recreanten en zakelijke be trekken. Toon 112-beller in beslag genomen De politie heeft gisteren de telefoon van een 53-jarige lit Zwolle in beslag genomen. Dit gebeurde nadat de le nacht ervoor binnen twee uur dertig keer zonder re- alarmnummer 112 had gebeld. De vrouw verzette zich >en de dienders haar telefoon in beslag kwamen nemen de overlast af te zijn. Toen de vrouw begon te slaan, is ehouden en ingesloten. De politie heeft ook een tweede uit haar woning meegenomen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Verpleegkundige verdacht van mishandeling WIERINGEN GPD Een werkneemster van zorg centrum Noorderlicht in het Noord-Hollandse Hippolytus- hoef wordt verdacht van mis handeling van ten minste één bewoonster. De betrokken ver pleegkundige is geschorst. Het bestuur van het verzorgingste huis heeft aangifte gedaan. De zaak kwam aan het licht nadat een andere medewerk ster bij de Inspectie voor de Ge zondheidszorg melding had ge maakt van mishandeling in het tehuis. Een dochter van het 84- jarige slachtoffer beeft een klacht ingediend bij de inspec tie. Haar moeder vertelde vaak dat ze werd mishandeld en de blauwe plekken op haar li chaam konden daar makkelijk het bewijs van zijn. „Ze zei steeds dat ze werd geslagen en geknepen, maar dat geloofden wij eerst niet. Als iemand de ment is, weet je niet wat je wel of niet moet geloven." De lei ding van het tehuis verklaarde dat de beurse plekken op haar lichaam werden veroorzaakt door haar dunne huid die weer het gevolg was van het medicijn Prednison. Een paar weken voor haar overlijden was één kant van het gezicht helemaal blauw, vertelt Ina van Heusden. „Niemand wist hoe dat kwam. Zelfs in haar kist lag ze nog met een lichtelijk blauwe wang." Eind vorig jaar werd Ina van Heusden, de dochter, benaderd door een personeelslid van zorgcentrum Noorderlicht. „Zij vertelde mij dat mijn moeder wel was geslagen en geknepen. Ze had het zelf zien gebeuren." Het zorgcentrum Noorder licht krijgt van de inspectie dienst twee maanden de tijd om een grondig onderzoek te doen naar aanleiding van de klachten. 'Reizigers niet in trein of bus te dwingen HAARLEM THEO VAN DER KAAU De overheid slaagt er niet in om mensen te dwingen per trein of bus naar het werk te gaan. Het dagelijks bestuur van Noord- Holland erkent voor het eferst dat de auto de hoofdrol vervult in het woon-werkverkeer en dat maatregelen om mensen uit de auto te lokken en in het open baar vervoer nauwelijks effect sorteren. Op grond van dit inzicht stellen gedeputeerde staten van Noord-Holland de rijksover heid voor om bij de aanwijzing van vestigingsplaatsen voor be drijven en kantoren er voortaan beter op te letten dat er vol doende parkeerplaatsen zijn en dat de bereikbaarheid per auto goed is. Een beleidswijziging. Sinds 1994 moet het bedrijfsle ven aan strenge voorwaarden van gemeente, provincie en rijk voldoen om zien ergens te kun nen vestigen en parkeerplaat sen te kunnen aanleggen. Om dat het overheidsbeleid erop gericht is het autogebruik te verminderen en het openbaar vervoer te stimuleren, noemde het bedrijfsleven de maatrege len nogal eens 'anti-auto' en 'anti-bedrijfsleven'. De rechter moest er de afgelopen jaren ge regeld aan te pas komen, wan neer bedrijven zich ergens wil den vestigen op een ongewens te plaats of meer auto's wilden laten parkeren dan voorge schreven. Dat heeft de samen werking tussen overheid en be drijfsleven ernstig geschaad. De overheid kon bovendien lang niet altijd beloften nakomen als de vestiging van een NS-station. De groei van de mobiliteit is een feit, zegt het provinciebe stuur in een vandaag versche nen nota: „Het is een wezenlijk kenmerk van onze samenle ving. Het inzicht ontstaat dat het weren van de auto niet rea listisch en niet functioneel is. Het is wellicht beter in te zetten op het zo efficiënt mogelijk ge bruiken van alle verschillende vervoermiddelen: openbaar vervoer, auto, carpoolen, auto- delen en fiets. We moeten niet in alle gevallen tegen de auto zijn. Soms is die nodig en soms is openbaar vervoer een veel beter alternatief'. Indien provinciale staten ermee instemmen zal het provinciebe stuur het rijk voorstellen doen om het locatiebeleid voor be drijven te herzien, waarbij de rol van de auto wordt erkend. Het openbaar vervoer blijft een even grote rol spelen, maar dient daarvoor sterk verbeterd te worden. Ook de fiets krijgt een plaats in de vervoersketen. Niet op de laatste plaats wil de provincie de contacten met het bedrijfsleven verbeteren. GRONINGEN ANP De Algemene Nederlandse Kappersorganisatie (ANKO) heen een advocaat in de arm genomen om een 40-jarige in woner van Zwartemeer, bijge naamd 'de Groningse lustkap per', een halt toe te roepen. De man komt in Noord-Nederland al vier jaar lang bij vrouwen aan huis om hun haren te doen, maar zou slechts uit zijn op ei gen lustbeleving. De ANKO wil de pseudo-kapper via de rech ter een dwangsom laten opleg gen, mocht hij opnieuw probe ren zijn slag te slaan. De meeste slachtoffers zeg gen zich achteraf bedreigd te voelen door de man. „Maar omdat de vrouwen hem zelf hadden binnengelaten en hij niets anders doet dan daadwer kelijk hun haren knippen, valt er strafrechtelijk weinig tegen hem te beginnen", zegt een po litiewoordvoerder. De 'kapper' is onder meer actief geweest in Groningen en Haren, maar ver blijft thans in een Huis van Be waring. De man werd maandag opgepakt nadat een Gronings slachtoffer de politie had ge beld. Op grond van haar aan klacht zag de politie geen kans de man vast te houden. Wel bleek hij voor een andere zaak nog 49 dagen te moeten zitten. lijkt een rare vergelijking. Maar dat is het niet. Want de compacte Suzuki is er al vanaf 149,- per maand. Dat is misschien nog wel minder dan uw le paar schoenen. En met een auto gaan die meteen langer mee. t'41 Suiuta Fin inoal Sfwce. Toetsing kredietaanvragen Cft 7|T MFFD I li "t* DtAltojiei al vanaf f 14.995. UcMmetalen vtlqen i Lft Lil 11 L L ft In A. eidusicf njldaat m SUZUKI ACHTERGROND DEN HAAG HANS JACOBS De brandbrieven uit alle hoeken en gaten van Nederland doen de postbakjes van de Tweede-Kamerleden die zich vandaag buigen over de herverdeling van het gemeentefonds, uitpuilen. Leiden en Haarlem vragen om meer geld vanwege hun grote en kostbare historische binnenstad. Velsen en Zoeterwoude dreigen te kort te komen omdat industriegiganten als Corus en Heineken veel grond opslokken, maar naar verhouding niet zo veel belasting afdragen en wel veel extra uitgaven met zich meebrengen. Bloemendaal, Haarlemmermeer, Wassenaar en Heemstede klagen omdat er minder geld is om voorzieningen voor een vergrijzende bevolking in stand te houden. Alle roepen ze om een andere verdeelsleutel. Het gemeentefonds is de belangrijkste inkomstenbron van een gemeente. Kabinet en Kamer zijn het er al lang over eens dat de 24 miljard gulden uit die pot beter moet worden verdeeld. Het opstellen van maatstaven is echter niet eenvoudig, zoals ook wel blijkt uit de reacties van de gemeenten. Binnenlandse Zaken kijkt bijvoorbeeld naar bevolkingsomvang, sociale problematiek, de economische situatie en de inkomsten uit de onroerend zaakbelasting. Overal zijn ijkpunten voor opgesteld. In 1997 is het hele systeem van geld toebedeling aangepakt en voor tweederde deel vernieuwd. Dat leidde toen al tot een storm van verontwaardiging, met name uiteraard van de zogenoemde 'nadeelgemeenten'. Dat zijn de gemeenten die er in vergelijking tot het oude stelsel financieel op achteruit gaan. Het gaat daarbij om honderden guldens per burger - Bloemendaal bijvoorbeeld krijgt 460 gulden Tientallen gemeenten hebben de afgelopen dagen brieven en ver zoekschriften gestuurd naar de Tweede Kamer om te pleiten voor een andere verdeling van het geld uit het gemeentefonds. Dat is de bijdrage die het rijk elke gemeente jaarlijks geeft. Van Texel tot Temeuzen en van Velsen tot Zoeterwoude betogen gemeentebe sturen dat de nieuwe verdeelsleutel van minister Peper hen tekort doet. De burger moet daarom rekenen op extra lokale lasten. minder, Haarlemmermeer 436 gulden en Wassenaar 407 gulden - en scheelt op de gemeentebegroting dus miljoenen. Een aantal boze gemeenten spreekt dan ook van 'kaalslag' en beschuldigt het rijk ervan op hun kosten mooi weer te spelen. Landelijk gaan de belastingen omlaag, maar om de voorzieningen in de gemeente (bibliotheek, schouwburg, wegenonderhoud) op peil te houden moeten de lokale lasten omhoog - binnen te halen door verhoging van de onroerend zaakbelasting bijvoorbeeld. Dat komt de populariteit van het gemeentebestuur niet ten goede, zo schrijven boze burgemeesters en wethouders. Temeer daar deze gemeentelijke belasting door de waardestijging van de huizen autonoom ook al flink stijgt. Reden bijvoorbeeld voor een gemeente als Bennebroek om de burgers hiervoor te compenseren. Minister Peper is nu klaar om ook het laatste part van het gemeentefonds van een nieuw verfje te voorzien. Onderdelen als 'wegen en water', kosten voor openbare orde en veiligheid (vooral voor de brandweer) en dergelijke zijn onder de loep genomen. Volgens de bewindsman wordt de pijn uit 1997 door de tweede herschikking 'grosso modo' verzacht. De 'nadeelgemeenten' moeten wat minder inleveren. De hele Bollenstreek, Valkenburg en Voorhout voorop. Voor deze gemeenten valt de korting per inwoner tientallen guldens lager uit. Niettemin ligt er een grote stapel boze brieven van andere gemeenten. De Kamer - WD, D66, CDA en PvdA trekken hierin veelal eensgezind op - heeft het beleid op een aantal onderdelen al weten bij te stellen en vandaag wordt ongetwijfeld geprobeerd nog wat winst binnen te halen. Zo heeft Peper al toegezegd meer geld te zullen uittrekken voor Leiden en Haarlem, vanwege die grote historische binnenstad. I laarlemmermeer (veel kostbare wegen) kan op minder sympathie rekenen, zoals Peper verder ook niet echt bereid is om veel aan zijn plannen te sleutelen. Gemeenten claimen vaak een bijzondere positie en vragen om een uitzondering, maar de ijkpunten van het fonds zijn nu juist ingesteld om algemene maatstaven te hebben. Een aparte categorie voor gemeenten met hoogovens of gemeenten met een vliegveld met de grootte van Schiphol is er niet. Bovendien gaat elke verschuiving ten gunste van bijvoorbeeld de plattelandsgemeenten, of kleine gemeenten met grote industriële complexen (Zoeterwoude, Velsen), weer ten koste van andere gemeenten. De totaalsom van het fonds blijft immers gelijk. Voor de klagende gemeenten is er dan ook weinig hoop.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5