Minister keurt beleggen scholen goed Ogek Binnenland Mestoverleg belandt in belangrijke fase Raad Apeldoorn moet levendiger debatteren Outlet Store 'Allochtone kinderen bijspijkeren met taal' Heel eventjes winter iERDAG 17 FEBRUARI 2000 n Nederlands Persbureau CPD Geassodee De jarenlange strijd over de omroepgegevens lijkt beslecht. De NOS en de Holland Media Groep moeten van de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) hun gegevens leveren aan De Telegraaf. Die wil al de ze zomer een wekelijkse tv-gids bij de krant voegen. De NOS en de HMG overwegen in beroep te gaan tegen de uitspraak. De omroepen krijgen van de NMa vier maanden de tijd om de levering te regelen. Gebeurt dat niet, dan moet zowel NOS als HMG een dwangsom beta len van 50.000 gulden per week. De omroepen hebben tot nu toe altijd geweigerd de pro grammagegevens door te ge ven. Het betreft overzichten van alle Nederlandse radio- en tele visieprogramma's voor gebruik in een programmablad. De ei gen tv-gidsen vormen het be langrijkste bindmiddel tussen de omroepen en hun leden. De omroepen vrezen groot leden verlies wanneer De Telegraaf, ongetwijfeld op de voet gevolgd door andere kranten, zo'n gids gratis bij de krant gaat voegen. De NOS en HMG (RTL 4, 5 en Veronica) nemen geen genoe gen met de uitspraak van de NMa (die tegen monopolies strijdt) en overwegen een kort geding aan te spannen. De NMa heeft volgens een woord voerder van de HMG niet dui delijk gemaakt welk belang ge diend wordt bij het leveren van de programmagegevens. Een woordvoerder van de NOS stelt dat de NMa „nog steeds niet reageert op onze auteursrechte lijke bezwaren". In januari 1999 werd De Tele graaf door de rechter gedwon gen de uitgave van eigen televi siegids TV-Week te staken om dat die een inbreuk zou zijn op de auteursrechten van de om roepen. Eerder gelastte de NMa de omroepen met de krant te gaan onderhandelen over een redelijke prijs voor de afname van de gegevens. „Daar zijn ze vervolgens niet uitgekomen aldus een woordvoerster van de NMa, „en daarom hebben we besloten er een dwangsom aan te koppelen." Oók als NOS en HMG in bezwaar en beroep gaan, mogen zij de uitkomst daarvan niet afwachten voordat ze moeten beginnen met de le vering van de gegevens. Aan be zwaar en beroep is schorsende werking onthouden. De hoofdredactie van De Te legraaf is verheugd. „Wij hopen nu eindelijk de televisiegids te gaan maken die we onze lezers hebben beloofd." De uitspraak doet andere dagbladuitgevers niet direct juichen. „In wezen is er niets veranderd in vergelij king met eerdere uitspraken", relativeert een woordvoerder van uitgeefconcern PCM, dat onder meer de Volkskrant, NRC llandelsblatl en het Algemeen Dagblad publiceert. Het con cern zegt te bekijken of de pro grammagegevens überhaupt van belang zijn voor zijn kran ten. „De vraag is of de lezer er op zit te wachten." Ook con current Wegener zal zijn regio nale dagbladen niet op stel en sprong aanpassen. Bijna iedereen heeft tv-gids Ruim driekwart van de Neder landers leest een omroepblad. De betaalde oplage van de omroepgidsen liep vorig jaar een flinke knauw op. De geza menlijke bladen verloren 128.434 afnemers ten opzichte van het eerste kwartaal van 1999. Alle bladen moesten in leveren, behalve de EO-gids Visie die een opmerkelijke winst van 11.582 exemplaren boekte. De winst van de pu blieke gidsen (circa 20 miljoen gulden) gaat naar de tv-pro- gramma's. De gezamenlijke omzet van alle gidsen is moei lijk te becijferen, maar komt in de buurt van de 150 miljoen gulden. De ranglijst van de be taalde verspreiding van de omroepbladen, gemeten over het derde kwartaal van 1999 ziet er als volgt uit: Titel Betaalde oplage AVRO-bodc Mikrogids (KRO) NCRV-gids Satellite (Veronica) Televizier (AVRO) Troskompas TV Studio (KRO) TV Krant (TROS) VARA TV-Magazine Veronica Visie (EO) VPRO-gids totaal 788.347 475.557 383.273 36.518 253.563 473.930 207.576 153.471 504.241 1.100.288 166.471 247.045 4.790.280 pas beschuldigd van doden baby Een 41-jarige vrouw uit Waddinxveen is gisteren voor ^ïbank van Den Haag beschuldigd van het doodschud- an de baby Emiel Taal. Tegen haar werd twaalf maanden igenisstraf geëist, waarvan drie voorwaardelijk. De vrouw nee dagen in de week oppas voor het jongetje. In novem- )97 werd de baby ziek en moest direct in een ziekenhuis en opgenomen. Daar werd een hersenvliesbloeding ge- ateerd. Volgens artsen ontstaat zo'n bloeding alleen wan- een kind door elkaar wordt geschud. De baby overleed eni- 1 later. De ouders deden aangifte, omdat zich al eerder an- ncidenten hadden voorgedaan waarbij het kind schram- ;s zou hebben opgelopen. Uitspraak 1 maart. ien denkt over asiel 'Srebrenica' jacj Staatssecretaris Cohen van justitie ziet 'formeel' geen ien om asielzoekers die de val van Srebrenica hebben emaakt, in Nederland te laten blijven. Maar onder druk oofi e Tweede Kamer wil hij nu toch onderzoeken of zij hier ;n b en blijven. Hij kondigde gisteren aan met het kabinet te erf< praten. De linkervleugel in de Tweede Kamer (PvdA, D66, Not iLinks en SP) wil dat de asielzoekers een verblijfsvergun- 1 we aijgen omdat zij te lijden hebben onder ernstige trauma's. n n wijst erop dat de Bosniërs op andere plaatsen hebben 'kk ond in Bosnië-Herzegovina voordat zij naar Nederland del egaan. Zij zouden daarom volgens de Vreemdelingenwet r> hi recht hebben op een verblijfsvergunning. Jatu igen vervolgd na dodelijke schop er d Het openbaar ministerie (OM) in Zwolle vervolgt een ven ige jongen uit Genemuiden die vorig jaar oktober een 10- ie« dorpsgenoot schopte waarna deze overleed. Volgens jus- at t leeft de verdachte schuld aan de dood van het slachtoffer, atf l-jarige jongen had in een park van zijn woonplaats vol- k- Z de politie met grond naar fietsers gegooid. De verdachte aarop hebben gereageerd door vanaf zijn fiets een trap uit mij en waarna het slachtoffer in elkaar zakte. Hij overleed ter °e, ;e. De verdachte jongen staat maandag op verdenking van pro door schuld achter gesloten voor de rechtbank in Zwolle, nir ,ten trouwen in Paars ondanks geflirt sii ppAMHet geflirt van regeringspartijen WD en PvdA met het jotste oppositiepartij CDA heeft weinig indruk gemaakt op ef, fZer. Uit onderzoek van het NIPO blijkt het vertrouwen in vat aarse kabinet groter te zijn geworden. Het NIPO vroeg of i: Nederlanders het afgelopen weekeinde naar hun mening, ine jen had 40 procent (heel) veel vertrouwen in de coalitie ietl vdA, WD en D66. Vorig jaar oktober was dat nog 34 pro- Ie w Overigens heeft het lonken geen van de partijen zetelwinst een everd. De grootste waardering voor Paars komt van de n ni mg van de PvdA (79 procent), op de voet gevolgd door Igei ners op D66 (78). nj joen extra toeristen naar Nederland er ii (ren Nederland kan dit jaar een forse toename van bui- dan idse toeristen verwachten. Het Nederlands Bureau voor erh sme (NBT) rekent op ongeveer één miljoen extra bezoe- oel Omdat het Britse pond en de Amerikaanse dollar hoog s bi is ons land een betrekkelijk goedkoop en attractief reis- len roor Engelsen en Amerikanen. Ook het Euro 2000 en Sail alt erdam trekken veel buitenlanders aan. Vorigjaar ontving rland tien miljoen buitenlanders, goed voor 25 miljoen lachtingen en een besteding van 15 miljard gulden. Neder- s vooral populair bij Duitsers (3 miljoen), Britten (1,5 mil- en Amerikanen (1 miljoen). Het EK voetbal zal naar ver ting van het NTB circa 300.000 buitenlandse supporters Dns land brengen. ?lniund wil drempel havo verlagen 0 iag^ Staatssecretaris Adelmund wil de mogelijkheden van ïgen in het vmbo (voorbereidend middelbaar beroepson- js) om door te stromen naar de havo uitbreiden. Zo krijgt tmo orgen talent' onder vooral allochtone leerlingen meer kans 800 e ontwikkelen, gelooft zij. Een Kamermeerderheid verzet egen haar voornemen. Adelmund vindt dat sommige leer- anb n in de zogeheten gemengde leerweg de kans moeten krij- ;dei lsnog naar de havo te gaan. Volgens haar selecteert het idl rlandse onderwijs te hard. Adelmunt wil af van de 'scheer- P h riomenten', hield zij de Kamer voor. Volgens Adelmund uid en 25 tot 50 leerlingen per jaar baat bij haar maatregel. 1 ze Jrnd' k financieringsoverschot valt mee [sta [k. Het financieringsoverschot over 1999 komt hoger uit e de iet kwart procent dat minister Zalm vorige maand voorzag, de: ;i gisteren tijdens een WD-bijeenkomst in Rijswijk dat hij i als jen het kabinet zal melden dat het cijfer hoger uitvalt. Hij 1 ta daarom niet vooruitlopen hoe hoog het cijfer is volgens enl euwste berekeningen. Het verschil wordt onder meer ver lakt doordat bepaalde belastingbetalingen die in januari ert srinden nog aan het voorgaande jaar worden toegerekend, ede Zalm. Hij sprak over het zogeheten EMU-tekort ofwel het t Pi waarmee de euro-landen elkaar de maat nemen. Het gaat t. ei en optelsom van tekorten en overschotten bij rijk, provin- 'er( gemeenten en sociale fondsen. Hermans ziet geen reden voor ingrijpen Minister Hermans van onderwijs wil onderzoeken of scholen die beleggen daarbij te grote risico's nemen. Maar hij is er in elk geval niet principieel tegen dét scholen be- om hun budget aan te vullen, zeker niet als het om eigen geld gaat. „De scholen hebben daarin hun eigen verantwoordelijk heid". zei Hermans vanmor gen. Hij bereidt al enige tijd een gedragslijn voor, waarin duide lijkheid moet komen over wat risicovol is en met welk geld mag worden belegd. Gisteren onhulde de EO dat ministens zeventig van de 320 confessionele schoolbesturen (die soms tientallen scholen onder hun beheer hebben) geld hebben belegd. De meeste scholen beleggen in obligaties, maar zestien schoolbesturen belegden daarnaast voor zo'n vijftig miljoen gulden in aande len. In de meeste gevallen is het geld afkomstig van eigen in komsten uit ouderbijdragen of onroerend goed, maar in enkele gevallen is ook geld gebruikt dat ze van het rijk hebben ge kregen. Volgens het ministerie heb ben accountants van de scho len en de controlerende ac countants van het ministerie „nooit onoirbare beleggingen gesignaleerd. We waren hiervan op de hoogte en de jaarrekenin gen worden zeer goed beke ken". De meeste scholen beleg den bedragen variërend van een paar ton tot vier miljoen gulden. De vereniging Ons Middel baar Onderwijs (OMO) in Til burg, waaronder vijftig scholen ressorteren, spant qua bedra gen de kroon. Het bestuur heeft de laatste jaren ongeveer 70 miljoen gulden in staatsobliga ties belegd en 20 miljoen gul den in aandelen. „Dat zijn aan delen op basis van een lange termijn van betrouwbare, kwa- liteitsrijke fondsen met een laag risicoprofiel. De 20 miljoen die we drie jaar geleden investeer den, hebben al tien miljoen gulden opgeleverd", aldus OMO-voorzitter Kraakman. Hij geeft toe dat OMO bij een even tuele beurskrach het geld zal verliezen. Maar groot is dat risi co volgens hem niet. „Wij heb ben uitsluitend belegd in aan delen met een laag dragend ri sico, niet in opties. Het zit in van alles, het risico is gespreid". OMO belegt behalve met ei gen vermogen ook met over heidsgeld. Daar is niks op te gen, volgens Kraakman. „De overheid heeft ons zelf financi eel zelfstandig gemaakt. Wij krijgen elk jaar een grote zak met geld voor onze vijftig scho len waar we alles zelf van moe ten betalen. Als we niet uitko men, dan moeten we dat van de minister zelf oplossen. Waarom zou je dan niet je ver mogen wat mogen aanjongen?" Pagina 2: Commentaar volgens betrokkenen moet een akkoord op onderdelen lukken. Vooral over opkoop van var kens lijken de onderhandelaars elkaar te kunnen vinden. Door opkoop komen er minder var kens en dus minder mest in Ne derland. Een punt is natuurlijk het bedrag dat boeren krijgen. Brinkhorst biedt waarschijnlijk een jaarlijks aflopend bedrag: boeren die hun varkens nu aan bieden, krijgen een hoger be drag dan over twee of drie jaar. Geen snel akkoord is daarente gen te verwachten over de crea tieve ruil van 'lege stallen voor nieuwe bungalows', een idee van Brinkhorst. Waarschijnlijk is de ruil juridisch te complex voor een vlot akkoord. Boven dien weten de boeren nog am per waar ze aan toe zijn. Voor minister Brinkhorst zit er enige tijdsdruk achter een eventueel akkoord. Zijn eigen D66 vindt 1 maart wel de laatste dag waarop een akkoord kan worden bereikt. Anderzijds vindt de fractie een meerder heid in de Tweede Kamer voor de aanpak van het mestpro bleem belangrijker dan een ak koord met de boeren. CDA'er Meijer wil juist wél steun van de boeren. Voor de opkoop moet het kabinet daarom des noods de huidige meevallers aanwenden. „Als dat zou kun nen, dan graag", zegt hij. WD'er Oplaat wil zover niet gaan. „We denken niet dat dat nodig is", zegt hij, „als de mi nister maar vergunningen af geeft voor mestverwerking, is het probleem al een eind opge lost." Bovendien vindt hij dat het CDA dan maar moet aange ven waar de meevallers niet aan besteed moeten worden: de staatsschuld, de gehandicap tenzorg of het onderwijs? Oplaat hoopt overigens dat het mestplan dat Brinkhorst in december bij de Europese Commissie heeft ingediend, door Brussel wordt afgewezen „Dan kunnen we de fout van oud-minister Bukman van het CDA herstellen. Die heeft heel Nederland aangewezen als mestgevoelig gebied, terwijl het eigenlijk alleen in de zandgron den speelt. Als Brussel het plan afwijst, kunnen we de mestgel- den alleen voor die gebieden gebruiken. In het regeerak koord wordt ook alleen gespro ken over de zandgronden." De gemeente Apeldoorn wil de raadzaal in het stadhuis voor 600.000 gulden ingrijpend ver bouwen om politieke partijen aan te sporen tot levendiger de batteren. De raadzaal in het ze ven jaar oude stadhuis kent een vrij traditionele opstelling: de gemeenteraad zit in een geslo ten kring, waarbij een groot deel van de raadsleden met de rug naar de publieke tribune zit. Alle 39 raadsleden hebben een eigen interruptiemicro foon. „Ze praten veel, maar komen nimmer hun stoel uit. Voor het publiek een oersaai schouw spel, dat letterlijk in zichzelf ge keerd plaatsvindt. Zeker voor leken is het vaak volstrekt on duidelijk wie er precies het woord voert. Wij vinden dat geen goede zaak voor de open heid van bestuur die wij nastre ven", vindt wethouder Kuipers. Tijdens de debatten over de meerjarenbegroting experi menteerde Apeldoorn vorig jaar al twee keer met een open op stelling. Raadsleden die wilden interrumperen moesten uit hun stoel komen, naar de microfoon in de open middencirkel lopen en staande in de binnenring de vergadering toespreken. Tot te vredenheid van de voltallige raad leverde dit niet alleen een toegankelijker en spannender beeld op, maar ook zeer leven dige debatten. Na de verbouwing heeft het publiek ruim zicht op de politi ci die in acht groepen, verdeeld over twee rijen op een aflopen de vloer, met het gezicht naar de publieke tribune zitten. In de middencirkel komen zeven draadloze interruptiemicro foons, waar raadsleden hun zegje kunnen doen. De verbouwing van de raad zaal wordt tevens gebruikt om diverse camera's te installeren, waarmee vergaderingen ook via de gemeentelijke internetsite gevolgd kunnen worden. Waar schijnlijk wordt de vernieuwde raadzaal nog voor de zomerva kantie in gebruik genomen. BV NIEUWE COLLECTIE VAN STERK AFGEPRIJSDE MERKEN KOSTUUMS. JASSEN. COLBERTS. SHIRTS EN DASSEN. Grote Houtstraat 181 - Haarlem - 023 542 84 46 Kinderen van allochtonen die met taalachterstand beginnen aan de basisschool, zouden een jaar apart moeten worden bij gespijkerd zodat ze daarna kun nen begrijpen wat de leerkrach ten eigenlijk zeggen. Dat voorstel heeft minister Van Boxtel van integratiebeleid gisteren gedaan tijdens de CRIEM-conferentie in Rotter dam. Met het CRIEM-beleid (criminaliteit in relatie tot de integratie van etnische minder heden) wil het ministerie voor komen dat allochtone jongeren in de criminaliteit belanden. De werkloosheid onder etni sche minderheden is nog steeds vier keer zo hoog als on der de autochtone bevolking. Bovendien komen jongeren uit de vier grootste steden nog steeds drie keer vaker voor in de criminaliteitsstatistieken dan autochtone jongeren. De onderhandelingen tussen minister Brinkhorst van land bouw en de boeren over het mestplan zijn in een belangrijke fase gekomen. Vandaag over leggen zij voor de vierde keer in korte tijd. Brinkhorst hoopt on derdelen waarover partijen het eens zijn, voor 25 februari te verwerken in een voorstel voor de ministerraad. Belangrijke twistappels in het mestoverleg zijn onder meer de hoeveelheid mest die op wei landen, maisvelden en akkers terecht mag komen, de hoogte van de heffingen die een boer moet betalen als er te veel stik stof in de bodem komt en het opkopen van varkensrechten. Een definitieve deal zit er vandaag dan ook niet in, maar Maastricht Heel eventjes leek het gisteren winter. Op tal van plaatsen in Nederland dwarrelde de sneeuw omlaag en werd de aarde bedekt met een wit laagje. In Maastricht viel er verhoudingsgewijs zelfs aardig wat sneeuw. foto anp frits van widdershoven leuwe Astra Pearl. Vanaf n 36.450,-. Als u het uitrustingsniveau bekijkt van deze Astra, begriipt u meteen wat er wordt bedoeld tot op de bodem gaan". Want hij heeft o.a.: ABS, airco, elektrisch bedienbare ramen vóór, luxe velours bekleding, hoofdsteunen n. S :cr en elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels. Plus: twee airbags en centrale deurvergrendeling met afstandsbediening dat vindt u sowieso standaard op elke Astra. Net als de volledig verzinkte carrosserie en de 12 jaar garantie op doorroesten. D tiers: de Astra biedt ongekende klasse in zijn klasse. Enige haast is wel geboden. De Astra Pearl is namelijk maar tijdelijk leverbaar. BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Prijs- en specificariewijzigingen voorbehouden. Wilt u meer weien, s raag het de Opel dealer of ki|k op www upcl.nl Kijk, dat kan alleen bij Opel. OPEL"©-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3