De man met de hamer 'De circuscultuur gaat verloren' voettocht over de we Stalker prinses Anne gepakt Het Gesprek van de Dag Beleggende schoolbesturen DONDERDAG 17 FEBRUARI 2000 TV De eerste keer De titel van het programma deed me er eigenlijk toe besluiten niet te kijken. Maar toen ik zag dat de humanistische omroep verant woordelijk was voorde uitzending, wekte 'De eerste keer' toch mijn belangstelling. Ik kan me niet herinneren wanneer ik voor het laatst naar de humanistische omroep heb gekeken. Het moet in de tijd zijn geweest dat het nog gewoon het humanistisch verbond was. 'De eerste keer'dus. Precies wat je ervan verwacht. Mensen praten over hun eerste seksuele ervaring. De stellingen (de eerste ontmoe ting, de eerste kus, wat betekent passie voor je en liefde is...) had ie dereen kunnen verzinnen. Maar de verhalen waren vertederend, opzienbarend en tegelijkertijd zo gewoontjes. In de eerste keer vertelden vier personen hun eigen verhaal. Zo was daar Twan, een zeventien-jarige zanger in een punkband, het cir cusechtpaar Thea en Paul (achter in de veertig) en de 91!-jarige Bets geboren in een orthodox-joods gezin. Was het verrassend? Ja en nee. Zou iemand van negentig een ander idee hebben van liefde, trouwen seksualiteit dan iemand van 17? Uiteraard. Alleen kwamen de verschillen van mening uit de onver wachte hoeken. Twan verhaalde dat hij alleen met een meisje naar bed ging als hij ook van een meisje hield, terwijl Bets er een opmerkelijk ruimharti ge mening op na hield. Twan was bedrogen doorzijn eerste vrien dinnetje ('en het laatste dat je mij moet flikken is dat'). Bets had haar man verteld dat hij zich best een keer bij een andere vrouw mocht vervoegen ('want waarom zou je een man wel een gebakje gunnen en geen andere vrouw?') Twan stelde dat twee maanden geen seks de moeite waard was, ter wijl Bets even liet weten dat het wat haar betreft elke dag mocht. Kijk, dat zijn nog eens openbaringen die je bij een andere omroep nooit zou horen. De Britse politie heeft een 57- jarige man aangehouden die prinses Anne al jaren onder liefdesbrieven en gedichten bedelft. Hij werd opgepakt, toen hij per auto het landgoed Gatcombe Park van de dochter van koningin Elizabeth wilde binnendringen. Bernard Quinn, vader van twee kinderen, zei tij dens zijn verhoor dat hij de prinses „geen kwaad wilde doen". Hij heeft diverse keren in een psychiatrische inrichting gezeten. Zijn obsessie voor de enige dochter van Elizabeth zou in 1992 zijn ontstaan, toen hij betrokken was bij een ver keersongeluk. WEER Een vleugje winter Gisteravond en tijdens de afge lopen nacht trok een actieve storing over ons land.. Ingebed in een zeer koude bovenlucht, op 5 kilometer was het om streeks -38 graden, veroorzaak te het systeem zware buien die van hagel en sneeuw vergezeld gingen. In Hoofddorp viel 8 mm. Vooral in het oosten van het land was er sprake van een sneeuwdek: hier en daar lag zelfs een pak sneeuw. Zo werd vanuit het Gelderse Brummen gewag gemaakt van maar liefst 8 centimeter. In Waddinxveen was het kort na 21.00 uur even helemaal wit. Een vleugje win ter dus in een tot nu toe uiter mate zachte sprokkelmaand. In onze regio viel het voor de tijd van het jaar ongebruikelijk zware onweer op. Er werden tussen 20.00 en 23.00 uur talrij ke bliksemontladingen waarge nomen. Ook de wind blies een geducht partijtje mee. In Den Haag kwam het tot een wind hoos en in ljmuiden werd kor te tijd windkracht 9 gémeten. In stoten kwamen daar uit schieters voor tot 93 kilometer per uur. Met een westnoordwestelijke hoogtestroming trekt morgen een nieuwe depressie naar de Noordzee. Fronten van het la gedrukgebied veroorzaken veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. De temperaturen lo pen geleidelijk op naar maxi maal 6-7 graden in de middag. De wind waait eerst uit het zui den, later uit het westen en is meest matig van sterkte. Zater dag blijft het overwegend be wolkt met kans op regen of en kele buien. Zondag nemen, on der invloed van een hogedruk- zone boven de Britse eilanden, de neerslagkansen af. Er zijn dan ook perioden met zon: vooral in de kustgebieden. De wind waait op zondag uit noordelijke richtingen en de aangevoerde lucht is minder zacht. De eerder aangekondigde aanvoer van luchtmassa's uit de subtropen wordt waar schijnlijk verdaagd naar midden volgende week. Het blijft tijdens de laatste week van februari aanhoudend wissel vallig. Compleet zo mer is het in het zui den van Spanje met maxima tot ruim 25 graden. COMMENTAAR Politici buitelen over elkaar heen in hun verontwaardiging over de beleggingsactiviteiten van zo'n zeventig schoolbesturen. Er is zelfs al een vergelijking getrokken met de Ceteco-affaire, de geheime bankiersactiviteiten van de provincie Zuid-Holland. Die vergelijking gaat echter niet op. De provincie Zuid-Holland speelde bankier door geld te lenen en tegen hoger tarief weer uit te lenen. De schoolbesturen daarentegen hebben een deel van hun eigen vermogen belegd. Een weer kleiner deel daarvan (in totaal vijftig miljoen gulden) is in aandelen gestoken, waarmee beleg gingsrisico wordt gelopen. Over die beleggingen is door de bestu ren bovendien nooit geheimzinnig gedaan. Ze waren terug te vin den in jaarverslagen. Het ministerie van onderwijs was op de hoogte en had kennelijk geen moeite met de gelopen risico's. De risico's die tot nu toe zijn gelopen, moeten ook niet overdreven worden. De grootste belegger onder de schoolbesturen is de Bra bantse vereniging Ons Middelbaar Onderwijs (OMO). Die vereni ging bestuurt vijftig scholen en heeft jaarlijks 600 miljoen gulden te besteden. OMO heeft in totaal 85 miljoen gulden - een kwart van haar vermogen - belegd, waarvan het grootste deel in niet risico dragende obligaties. Twee jaar geleden werd twintig miljoen gul den in aandelen gestoken. Die zijn nu dertig miljoen waard. Zelfs als de beurs volledig instort, is OMO nog maar een klein deel van haar vermogen kwijt. Dat bijzondere schoolbesturen kunnen beleggen, vloeit voort uit de vrijheid van onderwijs die is vastgelegd in de Grondwet. Daar door hebben ze het recht hun budgetten zelfstandig te beheren. Of ze hun eigen vermogen - dat geen rijksgeld is - op een spaarreke ning zetten of beleggen, mogen ze zelf weten. De overheid kan weinig anders doen dan er op toezien dat de rijksgelden in onder wijs worden gestoken en niet worden belegd. Het is dan ook logisch dat minister Hermans niet staat te trappe len om een nieuwe schoolstrijd aan te gaan om harde maatregelen te kunnen nemen. Veel verder dan het instellen van een gedrags lijn voor scholen of het opperen van een 'beleggingsstatuut', kan en wil hij niet gaan. De hele affaire lijkt daarmee te eindigen als een storm in een glas water. Uri Geiler: 'Ik doe niks, je doet het zelf Lange tijd heeft Uri Gelier (53) zich afgevraagd waarom hij lepels kon buigen, kapotte horloges weer kon la ten tikken en de gedachten van mensen kon lezen. Wat moest hij daar in vredesnaam mee? Nu weet hij dat hij middels zijn buitengewoon krachtige telepatische en psychokinetische gaven zijn medemensen iets kan duidelijk maken: de kracht van de geest. „Jullie denken dat ik iets bijzonders ben. Welnee, iedereen heeft deze krachten. Ik ben niet uniek. Jullie kunnen allemaal een lepel buigen of jezelf genezen. It's all in the mind. Doe maar een proef. Neem een kapot horloge in je handen. Tel tot drie en roep: werk! Roep het met al je wilskracht. En je zult zien: het wérkt!" 'The power of the mind' was het thema van de lezing die Gelier gisteravond in Amster dam gaf. Hij staat niet meer zo vaak voor een grote zaal, vertel de hij zijn publiek. Waarom ook? Na een straatarme jeugd in Tel Aviv is hij inmiddels rijk en wereldberoemd. Hij hoeft niet meer zo nodig, behalve dan om mensen keer op keer duidelijk te maken: ook jij kunt dit bereiken, als je de krachten van je geest gebruikt. „Je maakt je eigen geluk door positief te denken en je te concentreren op iets dat je werkelijk wilt." Geiler werd zich al op jonge leeftijd bewust van zijn krach ten. Als vijfjarig kind speelde hij buiten, toen het opeens angst aanjagend stil werd om hem heen. In de lucht zag hij een lichtgevende, pulserende bol. Vervolgens verloor hij het be wustzijn. „Ik denk dat het een ontmoeting was met een hoge re intelligentie", zegt hij nu. Een paar maanden later zat hij soep te eten. „Opeens boog de lepel. Ik was niet eens zo ver baasd. Wist ik veel, ik dacht dat iedereen dat kon. Maar mijn moeder begreep er niks van. Toen werd me duidelijk dat ik kennelijk iets uitzonderlijks had Vanaf dat moment waren zijn krachten ontketend. Op school manipuleerde hij de wijzers van de klok, zodat de tijd letterlijk voorbij vloog. Door zich te con- centereren op het achterhoofd van de jongen die voor hem zat wist hij de antwoorden op zijn rekensommen. Klasgenoten vonden Gelier een freak. Regel matig werd hij in elkaar gesla gen. Eigenlijk is zijn hele leven een aaneenschakeling van rariteiten geweest. „Mijn stiefvader had een hotel waar veel voetbaltrai ners verbleven. Ik deed soms gedachtenspelletjes met ze. Hoe ik dat voor elkaar kreeg, wilde een van hen weten. En of ik dat niet op zijn voetbalteam kon uitproberen. Daar stond ik als twaalfjarige in een kleedka mer vol mannen." „Eerst ging ik maar een lepel buigen om een beetje indruk te maken. Vervolgens praatte ik op ze in. 'Jullie gaan winnen vandaag', hield ik ze voor. Ie dereen werd razend enthousi ast. En vervolgens wonnen ze alles wat er te winnen viel. De trainer dacht dat ik dat voor el kaar had gekregen. Nee, ik gaf ze alleen maar zelfvertrouwen en geloof in hun eigen kunnen. Ik deed niet meer dan een sim pele oefening." Kennelijk waren zijn krachten dan toch nog ergens goed voor, dacht de jonge Gelier, die zich zelf al helemaal zag staan als trainer. Maar de voetbaltrainers maakten plaats voor agenten van de Mossad. „Spion worden. Een soort James Bond. Dat leek me wel wat." Geiler volgde een militaire opleiding, totdat die in 1967 werd doorknrist door de Zevendaagse oorlog. Na de oorlog werkte hij een tijdlang als fotomodel. „Op een dag zei ik tegen een fotograaf: geef eens je sleutels. En ik boog ze om met mijn vinger. De foto graaf werd helemaal gek toen hij dat zag. 'Kom vanavond op mijn feestje en laat dit zien aan de mensen', zei hij. Ik zag een mooie kans om wat extra geld te verdienen." Zo trok Geiler van feestje naar feestje. Zijn doorbraak kwam toen hij op een avond premier Golda Meir ontmoette en haar strikte voor een telepatisch ex periment. Ze moest zich terug- Uri Geiler Jullie denken dat ik iets bijzonders ben. Welnee, iedereen heeft deze krachten. It's all in the mind." foto pr trekken op de wc en een teke ningetje maken. Met behulp van zijn geestesvermogens re produceerde hij haar krabbel, een davidsster. Zijn kostje was gekocht. „Ik werd een landelij ke beroemdheid. Moet je voor stellen, ik kwam uit het niks. Overal hingen posters met mijn naam. Ik gaf shows in het hele land. Van heinde en verre kwa men mensen met van alles aan zetten. Niet alleen kapotte hor loges, maar ook wasmachines en vaatwassers. Dan riep ik: we tellen tot drie en vervolgens roepen we hard 'werk!'. En alles werkte weer." Nog steeds begreep Gelier niet wat er precies gebeurde. „Ik dacht dat ik een soort onzicht bare energie of zoiets doorgaf. Nu begrijp ik dat de mensen zelf ter plekke hun kapotte spullen repareerden, puur door hun eigen wil." Maar uiteindelijk werden de za len steeds leger„Het publiek raakte op me uitgekeken. Ik was geen illusionist met een werve lende show." In 1971 was Geiler weer terug bij af. Zijn 'redding' kwam in de vorm van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA, die zeer geïnteresseerd was in experi menten met de geest. Gelier werd uitgebreid getest. „Ik had niet zo snel in de gaten dat de CIA dit soort krachten voor ne gatieve doeleinden wilde ge bruiken. Ik voelde me reuze ge vleid." De ommekeer kwam toen Geiler in een kamer werd gebracht met een varken. „Ik moest het dier met mijn geest doden. Toen ben ik weggelo pen. Ik laat nooit meer weten schappers met me sollen." Gelier heeft nog steeds moeite om mensen duidelijk te maken dat ook zij kunnen wat hij kan. En dat het niet Gelier is die een kind geneest of iemand de lote rij doet winnen, maar niemand anders dan de betrokkene zelf. „Een Engels tijdschrift publi ceerde ooit een oranje cirkel bij een interview met mij. Bij de cirkel stond: raak 'm aan om 11.00 uur en er zal iets onge looflijks gebeuren. Nou, er ge beurden ook ongelood e gen. Mensen werden b en kregen opeens een erfi pr wonnen de loterij. Noe op. De oranje cirkel we hype. Er verschenen ki n met oranje cirkels. Ikk |or zenden reacties uit de: reld. 'Meneer Geiler, hi Ik vond het bizar. Nate had die cirkel geen ma 10 kracht. Denk even serie wordt echt niet beter d een cirkeltje te wrijven rig doet het zelf. Wanneer «di hart en ziel denkt date ie£ sitiefs in je leven gaat^ j.j; dan gebeurt het ook. Z de is maar een stukje gen aJ. Dat geldt ook voor mij er denken dat ik het doe, ben slechts een hulpm laat mensen geloven in en hun eigen krachten ze zelfvertrouwen „Mijn boodschap is sii rq, leven is te kort om het]- spillen. Wees positief, tisch en lach eens watfcai Maar bovenal: geloof ii De zaal hing bijna drie Gellers lippen. En het! V( uitblijven, natuurlijk w experiment. Of we een ei in onze hand wilden m an drie tellen en vervolgei n( 'buig' wilden roepen, moesten we ons er nieii. voorstellen, waarschin 1) Ier. „Soms gebeurt en Maar zie daar: een dan jd publiek hield een verb sir sleutel omhoog. „Hoei 0i vanavond mijn huis bi wilde ze weten. Geiler haar gerust: „Ik heb allen hamer bij me." MARGOT KLOMPMAKER Het gaat niet goed met het Ne derlandse circus. Daarom heeft Joop Teuteberg, eigenaar van het Dordtse Circus Royal een zwartboek samengesteld, dat hij vandaag aanbood aan staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur. „Nu kunnen we nog ingrijpen, straks is het Ne derlandse circus kapot." Voor hemzelf is het al te laat. In september vorig jaar viel het doek voor zijn reizende circus, dat zijn voorouders eind vorige eeuw begonnen en dat zijn ou ders tot 1954 voortzetten. Zelf blies hij het in 1994 nieuw leven in, maar eind vorig jaar was het afgelopen. Reizen bleek financi eel geen haalbare kaart meer. Zijn jaarlijkse kerstcircus in Dordrecht mag dan bloeien en elk jaar meer bezoekers trek ken, maar het circus reist dit jaar niet meer door het land. „En dat doet pijn," zegt Teute berg. Oneerlijke concurrentie uit het buitenland, falend overheids beleid en simpelweg, omdat er te veel kaf onder het koren is in circusland, zijn de zaken die hem de das om hebben gedaan. Maar ook andere goede Neder landse circussen hebben moei- Joop Teuteberg: „Er moet een subsidiepot komen." foto gpd niels van der hoeven te het hoofd boven water te houden. Daarom besloot Teu teberg de alarrrddok te luiden. Want het zou doodzonde zijn als de echte Nederlandse cir cuscultuur door het faillisse ment van de enkele nog overge bleven zeer goede circussen zou verdwijnen. Het is voor hem makkelijker nu zijn mond open te doen, omdat hij gestopt is, erkent Teuteberg. Andere circussen zijn daar voorzichtiger in, want die zijn nog te zeer afhankelijk van al lerlei overheden. Van gemeen ten bijvoorbeeld, die allemaal hun eigen beleid ten aanzien van circussen mogen voeren. Teuteberg: „Die bepalen bij voorbeeld of je het jaar erop weer mag komen. Het kan zijn dat je tien jaar moet wachten voor je weer aan de beurt bent. Zo kun je dus geen vast publiek in die steden opbouwen." Ook de landelijke overheid maakt het de circussen knap lastig. Bijvoorbeeld door de Wet Arbeid Vreemdelingen. Die maakt het contracteren van buitenlandse acts tegenwoordig niet alleen tot een enorme pa pierwinkel, maar ook tot een vrijwel onbetaalbare grap, be toogt Teuteberg. Ook laat het rijk de oneerlijke concurrentie door buitenlandse circussen op zijn beloop.. „Die treden drie maanden op in Nederland en gaan dan een weekje de grens over. Zo betalen ze geen belas ting. Wij wel." Teuteberg pleit dan ook voor uniforme regelge ving in EU-verband. Het klimaat in Nederland is verre van circusvriendelijk, vindt de Royal-directeur, die daarbij direct toegeeft dat er ook in de circuswereld zelf te veel kaf onder het koren is. Wat hem als telg uit een circusfami lie het meest steekt, is dat men sen zonder die achtergrond zich zomaar kunnen uitgeven voor circusartiest. „Voormalige automonteurs die een rode neus opzetten en flapschoenen aantrekken en dan zeggen dat ze clown zijn. Maar zo zo ge makkelijk werkt het niet. Een circus is geen bedrijf, een circus is artiestendom, liefde, en kei hard werken voor weinig. Een roeping." Daarom moet er, net als in sommige andere landen, ook in Nederland een subsidie- pot komen voor kwaliteitscir cussen die werken onder con troleerbare omstandigheden.. „De waterverf valt er dan van zelf af." Teuteberg rekent wat dat be treft op van Van der Ploeg. „Ik hoop dat de staatssecretaris door dit zwartboek waldcer wordt en ingrijpt. Nu kan het nog, straks is het Nederlandse circus kapot." Uitgezwaaid door familie en vrienden vertrok Petra Baas uit Krimpen a/d IJssel gisteren vanaf de Van Brienenoordbmg in Rotterdam voor haar voet tocht over de wereld. Over een jaar of acht zal zij, hoewel enke le keren door tussenstops on derbroken, weer terugkeren. Jarenlang spookte het plan al door haar hoofd, maar vorig jaar werkte ze het voor het eerst serieus uit en nam ze zich voor het daadwerkelijk ten uitvoer te brengen: een voettocht rond de wereld. En nu is Petra Baas dan op weg, met slechts een tentje en de hoogst noodzakelijke ba gage in haar rugzak om naar verwachting over acht maan den haar eerste tussenstop Is tanbul te bereiken. De 36-jarige inwoonster van Krimpen aan den IJssel, die zich benauwd voelt 'onder het juk van de sa menleving' is blij dat ze heeft doorgezet. Ook al heeft ze daar voor alles overboord moeten zetten. „M'n huis, m'n baan, al les. Als ik over twee maanden zou stranden en terug kom, heb ik helemaal niets meer." De eerste etappe voert Petra (die Azië uit de route heeft ge schrapt, omdat ze daar te veel problemen zou ontmo 0rt tot Istanbul, zo'n ter. Na aankomst in Istanl Petra terug naar Nedei lSr ongeveer een maand 1 ria ze naar Vuurland op h n0i lijkste puntje van Zuid ka. Van daar uit wil ze half a twee jaar noordi u naar Colombia lopen. eerst direct vanuit Ista |k_ doorreizen, maar ik d( iet meer kans heb om dei tocht te volbrengen al1 >en kan opladen. In één ke ;d; jaar wegblijven is denl eu' goed." lak Na Colombia volgt ere svi een rustpauze in Nede ;Z; daarna is het traject Pi w; Alaska aan de beurt, ei en waar ze drie jaar overt gei doen. Na een derde tu in Nederland gaat het gens vanuit Alaska naz York, waar ze het vliej neemt naar Schotland daar uit is het dan noj een peulenschilletje n wich om de boot naar Holland te nemen eni terdam te wandelen. De mooiste tijd van je leven Een tijdje geleden beleefde ik in een disco in Genève een groot jaren zestig feest. Kleding uit die tijd was ver eist, en dat was in mijn geval geen probleem: veel had ik nog bewaard. Dat bleek ook bij andere feestgangers het geval te zijn. We deelden lacherig de potsierlijkheid van onze uitdossingen met elkaar: de strakke belijning van de kleding, de knallerige kleuren, de flowerpo- werfrutsels. de getoupeerde haarlakkapsels, en ook on ze door de tijd geëtste hoofden boven de kleding die was aangeschaft toen we nog jong waren. Melig en uitgelaten kwamen we de disco binnen, ont snapt als we ons voelden aan de leeftijd en de stress van ons huidige bestaan. Maar we waren niet voorbereid op de zweefduik terug in de tijd die we vervolgens namen, de immense nostalgie die ons overrompelde, en de effecten van ge- lukshormonen die het terug-naar-toen die avond tot zo'n betoverende ervaring maak- lk heb de sterren van de hemel gedanst op al die jaren zestig platen, waarvan ik de teksten feilloos kon meezingen, en tot mijn grote verbazing herkende ik prak tisch alle fragmenten van films en jour naalbeelden uit die periode die voortdu rend op gr ote schermen werden geprojec teerd. Ik wist de titels, de namen van ac teurs en politici, de gebeurtenissen, de jaartallen, vaak al bij de eerste beelden. Mijn man overkwam precies hetzelfde, al strekte zijn gedetailleerde kennis zich ook uit tot auto s en vliegtuigen uit die tijd. Het was een wonderlijke, aangrijpende en>aring; alsof we nog maar gisteren uit onze jeugd waren gestapt. En al onze vrienden en kennissen waren op slag vrolijke, gelukkige mensen geworden die vergeten waren wat het lei>en hen had aangedaan. Zelfwas ik vooral geïn trigeerd door de geheugenkwestie. Hoe was het moge lijk dat ik alles uit die tijd nog zo goed, messcherp en gedetailleerd wist? En waarom geeft de jonge volwas senheid met terugwerkende kracht de begoochelende sensatie van de mooiste tijd van je leven? Het antivoord op die vragen vond ik in een artikel van de Amerikaanse geheugen psycholoog dr. David Rubin, die er een onderzoek naar heeft gedaan. Het gevoel dat vroeger, toen je jong was, alles leuker, spannender en beter was, is een universele overtuiging bij ouderen. Puberteit en jonge volwassenheid blijken de lievelings periodes van het menselijk geheugen te zijn, het zijn inderdaad 'onvergetelijke jaren'. Al eerder hadden geheugenpsychologen ontdekt dat er een 'geheugenpiek' bestaat voor persoonlijke gebeurte nissen die mensen tussen hun tiende en dertigste jaar hebben beleefd. De informatie uit die tijd is het ge makkelijkst te activeren bij personen vanaf een jaar of vijfenveertig. Dat geldt voor quizachtige vragen over bekende televisieseries, films, tophits, auto's, bekende generatiegenoten en wereldnieuws die controleerbare herinneringen losmaken. Wanneer mensen wordt ver zocht over de vijf belangrijkste ervaringen of gebeurte nissen uit hun leven te vertellen, dan blijken de meeste van die ervaringen uit de periode tussen de tien en de dertig jaar te stammen. Dat verklaart nog niet zonder meer waarom mensen zulke sterke herinneringen hebben aan die tijd, Was het omdat zij toen op eigen, jonge en sterke benen een hele nieuw levenslandschap betraden waarin alles nog mogelijk leek? Waarin ze veel dingen voor het eerst gingen doen: voor het eerst naar de bioscoop, het eerste feestje, voor het eerst verliefd, voor het eerst zelf op va kantie. voor het eerst op kamers? Bepaalt die eerste keer de scherpte van de herinnering en de intensiteit van de gevoelens? Wellicht is er ook nog een andere verklaring namelijk een evolutionaire. Want in de periode van jonge vol wassenheid moet een mens een partner zien te vinden. Hij of zij is dan niet alleen lichamelijk het mooist en het sterkst maar kennelijk werken zijn hersenen en zijn geheugen dan ook optimaal om de juiste partner te vinden. Met het doorgeven van de best mogelijke ge nen is het behoud van de soort gediend. Hoe dan ook: de jonge volwassenheid is een zeer speci fieke, afgebakende periode in de tijd, met een duidelijk begin en een duidelijk einde, met veel grote en meesle pende ervaringen, terwijl de periodes daarna vaak veel diffuser verlopen. Het leven neemt zijn loop, en hoe in teressant en bevredigend die loop ook is, je wordt een routinier met eelt op je ziel. En ook al heb je nu, veer tig, vijftig of zestig jaar oud, het leven dat je op je tivin- tigste dolgraag later gehad zou willen hebben, de pa radox blijft dat het toen de mooiste tijd van je leven was. Omdat je nog klaterkracht had, onbevangen was en vol venvachting. Ik hoef die tijd niet over te doen, maar ik word er wel graag aan herinnerd. HELEEN CRUL MENSELI De Haagse topkok HENI BERG gaat koken voorJ CHIRAC. Dat doet hij ir ciaal geïnstalleerde keu naast de Trèvezaal op h nenhof. De Franse pres op maandag 28 en dins februari op staatsbezoel derland is, krijgt tijden Savelberg bereide offici ringslunch ,,een terrine groenten en geconfeite lever en als hoofdgerec de Noordzee-tarbot mei Met Hollandse aardappf dus Savelberg, die werd digd door het ministerie gemene zaken. De uitm aan een topkok om te k( een staatshoofd op bezo derland is uitzonderlijk, één keer eerder is er eei van buitenaf uitgenodig een belangrijke ontvang mei geringsniveau. Op de Eu 1991 in Maastricht ston Spijkers in de keuken.S er» is zeer vereerd met de o: Jr en komt ervoor terug var vakantie in Frankrijk.. D u-r< die in Voorburg zijn eige rant-hotel met Michelin *lu' heeft, kookt zelf. „Voor mensen: de Franse pre.: b zijn entourage en de Ne se regering."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2