Leidsch Dagblad Zalm wil verlaging van motorrijtuigenbelasting Fsf VVD: Klagen over Schiphol beperken Nettowinst Philips stijgt naar bijna vier miljard 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Mak wordt hoogleraar in Amsterdam Vliegtuig met giftige lading verongelukt SUPERSALE 5 I16 Rijnsburgersingel geeft geheimen prijs pERDAG 17 FEBRUARI 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42237 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Akkoord over tolpoorten Den Haag en Utrecht den haag gpd Minister Zalm (financiën) wil dat de opbrengst van het rekeningrijden wordt gebruikt voor verlaging van de mo torrijtuigenbelasting. De honderden miljoenen guldens die zijn collega Netelenbos (verkeer) toezegt aan regio's die meewerken aan een proef met rekeningrijden, moet ze uit haar eigen begroting halen. Minister Netelenbos sloot gisteren een overeenkomst met de regio's Den Haag en Utrecht voor de plaatsing van tolpoor ten op de snelwegen naar die steden. Daarbij werd afgespro ken dat de opbrengst in een re gionaal mobiliteitsfonds wordt gestort, waaruit onder meer nieuw openbaar vervoer wordt bekostigd. Netelenbos heeft toegezegd Zalm bevestigde gisteravond tij dens een spreekbeurt in Rijs wijk nog eens de afspraak uit het regeerakkoord dat de op brengst van het rekeningrijden moet terugvloeien naar de au tomobilist. Eerder deze week drongen ook PvdA en WD in de Tweede Kamer al aan op na leving van die afspraak. dat de overheid sowieso maxi maal 250 miljoen in dat fonds stort. Eerder maakte ze ook al dergelijke afspraken met de Amsterdamse regio. Waar de tolpoorten precies komen moet overigens nog worden bepaald. Ze zullen in ieder geval op de A4 (Den Haag-Amsterdam) en de A2 (Utrecht-Amsterdam) komen. Met Rotterdam wordt nog overlegd. De proeven met rekeningrij den geldt voor twee jaar. Als in die periode blijkt dat rekening rijden niet werkt, hoeven de re gio's de rijksbijdrage niet terug te betalen. Ook de verwijdering van de tolpoorten en andere voorzieningen komen voor re kening van het rijk. In de af spraken staat niet waaraan het succes van rekeningrijden wordt afgemeten. De Kamer stelde deze week als eis dat de files met minstens dertig pro cent pioeten afnemen. De tolpoorten komen bij Utrecht waarschijnlijk op de A2-Noord bij Breukelen, de A2- Zuid bij Vianen en de A27-zuid bij Everdingen. Rond Den Haag wordt gedacht aan de A12, tus sen Zoetermeer en Den Haag. Onderdeel van de afspraak met Den Haag is ook dat alles op al les wordt gezet om de A4 van Delft naar Schiedam aan te leg gen. Over die weg is al meer dan dertig jaar discussie. Drastische groei mobiele telefoons De bedrijfswinst van Philips is vorig jaar gestegen naar vier miljard gulden. In 1998 was dat nog 1,2 miljard. De nettowinst daalde van 13,3 naar een kleine vier miljard gulden maar dat komt doordat de elektronicagi gant platenmaatschappij Poly gram verkocht. Het afgelopen jaar kon Phi lips profiteren van aanzienlijke verbeteringen bij de afdeling PCC die mobiele telefoons maakt. Waar deze tak in 1998 nog een verlies liet zien door een mislukte samenwerking met het Amerikaanse Lucent, groeide PCC vorig jaar 'dras tisch'. Ook andere consumen tenproducten deden het goed. Philips maakte vanmorgen bij de publicatie van de jaarcijfers bekend dat automatiserings dochter Origin mogelijk naar de HET WOORD IS AAN C. Buddingh' Hoe voller de geldkist van een vrek wordt, hoe leger zijn hart. beurs gaat. De omzet van Ori gin bedroeg 2,4 miljard. Op vrijwel alle onderdelen presteerde het elektronicacon cern vorig jaar beter. Bovendien boerden de deelnemingen van Philips in gezamenlijke bedrij ven in Azië goed. De nieuwe sa menwerking met het Zuid-Ko- reaanse LG voor het maken van led-schermen leverde direct al meer dan 400 miljoen gulden op, en ook de samenwerking in Taiwan voor halfgeleiders zag het resultaat stijgen. Philips had wel last van hoge afschrijvingen voor goodwill (betalingen bij overnames voor zaken als merknaam en markt positie). Door overnames van VLSI (halfgeleiders), VCS (spraakherkenning) en ATL Ul trasound (medische techniek) moet Philips steeds meer kos ten maken voor onder meer ontwikkelingsprojecten. WEERSVERWACHTING VOOR VRIJDAG M' ^r perjoden r mefrCgen °76° °75° J74° 60% 20% 20% 30% 30% 20% Onderzoek: A4 verleggen richting het Groene Hart leiden Een bom is er nog niet gevonden maar langzamerhand geeft de bodem van de Rijnsburgersingel zijn geheimen prijs. De aannemer die de speurtocht naar een vermeende blindganger voorbereidt, heeft damwanden geslagen in het water langs de Mors- en Rijnsburgersingel, de be schoeiing verwijderd en het water wegge pompt. Wat rest is een bodem vol drab en slib bezaaid met troep. Fietsen, winkelwa gens, lege (bierflesjes en -blikjes, auto banden en betonnen palen. Vandaag is het Explosieven Opruimings Commando (EOC) van de Koninklijke Luchtmacht be gonnen met de speurtocht. Ligt er nu wel of niet een niet-ontplofte bom die in de cember 1944 is afgeworpen boven Lei den? Dat moet de komende weken duide lijk worden. Mocht er in eerste instantie niets worden gevonden door het EOC dan wordt de modderlaag afgegraven en wordt de dan vrijgekomen zandbodem aan een inspectie onderworpen. Vervolgens wordt via buizen die in de bodem worden gesla gen ook 'diep' in de aarde gezocht. Mocht er inderdaad een bom liggen dan moet die worden opgegraven, blootgelegd, gede monteerd en afgevoerd. Dat gebeurt dan waarschijnlijk op een zondag in de tweede helft van maart. Nieuwe huizen binnen geluidszone den haag hans jacobs haags redacteur Het kabinet moet zorgen dat mensen die bewust of onbe wust binnen de geluidszones rond Schiphol gaan wonen, niet meer mogen klagen over de herrie en de stank. De Ver enigde Staten kennen al dat soort regelingen, melden de WD-Kamerleden Verbugt en Te Veldhuis aan de ministers Pronk van milieu en Netelen bos van verkeer. Vorige week werd bekend dat de afgelopen jaren tegen alle afspraken in toch zo n negenhonderd hui zen zijn gebouwd binnen de geluidszone van de luchtha ven. De WD wil tekst en uitleg van de bewindslieden over de vraag hoe dat heeft kunnen ge beuren. De nieuwbouw is be gin jaren negentig vooral ge pleegd in het Amsterdamse stadsdeel Geuzenveld/Sloter- meer. Maar ook in andere ge meenten waar veel wordt ge klaagd over vliegtuiglawaai, zo als Amstelveen, Haarlemmer meer en Haarlemmerliede/S- paarnwoude, zijn tientallen huizen neergezet. Verbugt en Te Veldhuis vragen zich af waarom de rijksinspecteur ruimtelijke ordening niet is op getreden. Ook willen de libera len weten welke rol het provin ciebestuur heeft gespeeld. De rijksoverheid verbood be gin jaren negentig woning bouw in de directe omgeving van Schiphol. Sindsdien is het beleid er op gericht om het aantal woningen met geluids overlast door Schiphol te ver minderen. In de wet is het aari- tal op 15.100 huizen bepaald, minister Netelenbos streeft naar 12.000. De Kamerleden willen nu weten hoe het komt dat er kennelijk nog zo veel ruimte is om te bouwen, waar door het streven naar vermin dering van de overlast wordt ondergraven. Ichthus Hogeschool Den Haag Louis Couperusplein 19 Opleidingen: Communicatie Toegepaste Media, Culturele Maatschappelijke Vorming - sociaal makelaar, Sociaal Pedagogische Hulpverlening en Leraar Basisonderwijs Voorlichtingsdag zaterdag 19 februari 2000 HET NIEUWE BRAND-KRAT Journalist/auteur Geert Mak wordt met ingang van 1 juli bij zonder hoogleraar aan de Uni versiteit van Amsterdam op het terrein van de grootstedelijke problematiek. De Wibaut- leerstoel die hij bezet, is inge steld door de gemeente Amster dam. Mak (53) zal zijn onderzoek vooral richten op de ontwikke ling van Amsterdam en deze vergelijken met andere steden in de wereld. Hij zal colleges ge ven voor studenten geografie en planologie. Mak geldt als een kenner van de hoofdstad en heeft er veel over geschreven. Hij verwierf landelijke bekendheid met het boek 'Hoe God verdween uit Jorwerd', de geschiedenis van een Nederlands dorp in de twintigste eeuw. Mak is voor vijf jaar be noemd. Hij zal twee dagen per week aan onderwijs en onder zoek besteden. SACRAMENTO ANP-Rtr Even buiten Sacramento in Noord-California is vanmorgen een DC-8 vrachtvliegtuig van de vervoersmaatschappij Emery Worldwide met een gevaarlijke lading neergestort. De drie be manningsleden hebben het on geluk niet overleefd. Het Amerikaanse tv-station CNN liet een enorme vuurzee zien. Omdat er giftige gassen vrijkwamen, is tot evacuatie overgegaan. Het is nog ondui delijk welke chemische stoffen het toestel vervoerde. Voor zo ver bekend is aan de grond nie mand gewond geraakt. De piloot had vlak na de start van een voormalige lucht machtbasis bij Sacramento ge meld dat hij problemen had. Vermoedelijk is de lading gaan schuiven. Hij probeerde ver geefs tiaar de luchthaven terug te keren. Het toestel stortte neer op een parkeerterrein waar au to's stonden die binnenkort zouden worden geveild. Emery Worldwide kondigde vorige week aan dat het de ko mende vijf jaar alle 28 DC-8 toestellen zal vervangen. Deze toestellen van fabrikant Mc- Donnell-Douglas behoren tot de oudjes in de luchtvaart. Het laatste exemplaar rolde al in 1972 van de band. Jörg Haider niet binnengelaten in holocaustmuseum TORONTO AP De Oostenrijkse extreemrechtse politicus Jörg Haider, die een onaangekondigd privébezoek aan Canada brengt, is gisteren niet binnengelaten in het Holo caustcentrum van Montréal. Moshe Ronen, de voorzitter van het Joods Congres van Ca nada, zei dat het museum hem om advies vroeg toen Haider plotseling op bezoek wilde ko men, en -dat hij de instelling heeft afgeraden 'dit bizarre be zoek' van de omstreden politi cus toe te laten. Verder zei Ronen dat de jood se gemeenschap in Canada zich afvraagt waarom Haider het centrum wilde bezoeken, en waarom hij zijn voorgenomen bezoek dan niet eerder had aangekondigd. KORTINGEN TOT 70% - BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS (Jencikova) *bep Clinton '2 )PEC-landen Amerikaanse president Dor n heeft een beroep ge- op de landen van de Or- he, J, van Olie-exporteren den (OPEC) om de olie- linnen redelijke marges iden. Clinton vreest dat ige olieprijs de Ameri- e economie verzwakt, bereid de nationale olie- es aan te spreken om de -drukken. ,graaf komt met tv-gids id De Telegraaf wil al fcbmer met een eigen tv- imen nu de NMa (kar de) NOS en HMG heeft it de programmagege- leveren. Ook als NOS [G in beroep gaan, moe van de NMa die gege- over maximaal vier len afstaan. 3 rleg over der varkens wederzijdse verkettering de boeren vandaag indfciet minister Brinkhorst ndbouw. Beide partijen r vanuit in elk geval op leien een akkoord te over de aanpak van het obleem. 3 itse hooligans rens weren' hooligans die er duide- uit zijn rellen te veroor- tijdens Euro 2000, zul- "lij de grens worden te- louden. Dit hebben de trs Korthals (justitie), (binnenlandse zaken) collega's Schily uit id en Duquesne uit isteren afgesproken. ieim' rapport J ichet op straat tse rechter besloot giste- »t alleen de landen die sctm zijn uitlevering heb- evraagd inzage mogen i in het rapport over de Iheidstoestand van de nse oud-dictator Pino- Twee Spaanse kranten n het stuk echter ge- gepubliceerd, tot woede Ijwel alle betrokkenen. 7 auble bleef tduw Kohl giek van de gisteren af- en CDU-leider Schauble Helmut Kohl. De politi- oest zeventien jaar lang n hoe de kanselier van ïheid hem in de schaduw maar daar had hij vrede Nu zijn eigen moment leek te zijn gekomen, lij ten val gebracht door üoral door Kohl veroor- omkoopschandaal. 7 uld per inwoner en vier mille lederlanders hebben zo ng|ertrouwen in de econo- dat ze afgelopen jaar kr zijn gaan lenen. Gemid- o: tonden huishoudens in ♦oor 4.500 gulden in de Dat is bijna tien pro- 0 leer dan in 1998. Dit be- kj 5 overigens exclusief de fijheekschuld. T fDAAG 26 PAGINA'S iland3,5 land.7 |r en Kunst21 mie8,9 len Samenleving14 ek van de Dag2 13,15,16,17,19 ende Lezers18 ^Strips10 22,23 - zieprogramma's11 «verzicht14 071-51280 17 vvil Voorschoten wat het enthousiast fuseren over restauratie Portaal van Dorpskerk 19 Tegenslag vertraagt werk NAF-terrein in Alphen W Rommelmarkt T- Pieterskerk:uitje waar je niet echt rijk van wordt I Hongerig Ierland in 'Angela's i ashes' van leiderdorp afke van der toolen Leiderdorp onderzoekt de mo gelijkheid om de A4 een stukje in de richting van het Groene Hart te verleggen. Door een 'hap' uit de Munnikenpolder te nemen, vergroot de gemeente haar bebouwde kom. Het gaat om een nieuwe vari ant in het W4-project, waarbij gronden langs de A4 in Leiden, Zoeterwoude en Leiderdorp het geld opbrengen voor een ver diepte ligging van de snelweg. Tot nu toe ging men uit van be bouwing van de Munnikenpol der zelf, de zoom van het Groe ne Hart in Leiderdorp. Het 'uit- buiken' van de snelweg zou echter de voorkeur hebben van het ministerie van VROM: de rest van de polder blijft dan groen. Wethouder Molkenboer zette deze variant gisteren uit een op een discussiebijeen komst over het W4-plan. De A4 loopt nu in een flauwe bocht door Leiderdorp. Die bocht wordt in de nieuwe visie maximaal honderd meter ver groot. De vergrote bocht zet in bij de ijsbaan en eindigt bij de kruising met de hogesnelheids lijn bij de afslag 1 loogmade. Op de zo gewonnen grond kunnen bedrijven en/of woningen ko men. Pagina 17: 'Verdiepte aanleg moet wel een functie hebben' 1 Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.\rtm. controle betorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 1/99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch O? Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1