Piet de Haas deelt ten onrechte zwartepiet uit aan D66/GB Schrijvende Lezers Iedereen mag maar de grootst mogelijke onzin roepen over vliegkamp Valkenburg Marine en luchtmacht moeten met veel minder vliegvelden toekunnen Het Modelbouwmuseum in Leiden is een fraaie symbiose van collectie en gebouw Stella Carson slaat in recei van Asian Palace de plank ,i Vreugde over terugkeer joodse buren is nooit gefotografeerd Wat is dan zo onbegrijpelijk aan oordeel sporter van de eeuw-jury? DONDERDAG 17 FEBRUARI 2000 'Ik trek geen dood paard' luidt de uitspraak van Piet de Haas bij zijn vertrek als voorzitter van Katwijk Young at Heart in het Leidsch Dagblad van 3 februari, een voorzitterschap dat overi gens nog geen twee maanden heeft geduurd. Toevallig werd ditzelfde gezegde ongeveer een jaar geleden tijdens een Young at Heart-vergadering ook uitge sproken, maar toen door de penningmeester en met het do de paard werd toen de zee jachthaven bedoeld. Wat aan geeft dat er binnen het Young at Heart-bestuur zeer verschil lend over de haalbaarheid van de zeejachthaven werd en wordt gedacht. Natuurlijk hebben we begrip voor de teleurstelling van Piet de Haas. Maar hij moet nu niet de zwartepiet uitdelen aan D66/Gemeentebelangen. De Haas zegt dat D66/GB in het verleden altijd de mond vol had van toerisme en suggereert daarmee dat er van daden geen sprake is. Hier maakt De Haas een grote denkfout. Als er één partij in Katwijk is die zich daadwerkelijk voor het toeris me heeft ingezet, dan is dat wel Oud-Katwijk Young at Heart- voorzitter Piet de Haas. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS D66/Gemeentebelangen. Fractievoorzitter Joke Slings bijvoorbeeld, heeft zich van 1993 tot januari 2000 zeer en thousiast als vrijwilliger ingezet voor Young at Heart, als secre taris en als PR-functionaris. Van mei tot september was zij elke week minstens veertien uur in de weer plus buiten het seizoen ook de nodige uren. Dus: niet 'de mond vol', maar ook daad werkelijk 'de handen uit de mouwen'. Wat de belangeloze inzet voor het Katwijkse toerisme be treft, is er overigens sprake van een traditie binnen D66/GB. Zo was Harry van Mierlo jarenlang voorzitter van de VW en heeft hij als wethouder acht jaar al het mogelijke voor het toerisme gedaan wat binnen de bestaan de verhoudingen mogelijk was. De bewering van De Haas dat D66/GB alleen maar 'de mond vol heeft' is dus geheel ten on rechte. Bovendien zijn de men sen van D66/GB niet alleen ac tief in het toerisme binnen Kat wijk, maar ook in toeristische projecten daarbuiten. Ze bren gen zo niet alleen tijd en ener gie, maar ook veel deskundig heid en kennis in. D66/GB zou volgens De Haas de zeejachthaven hebben te gengewerkt. Ook dat is een vreemde uitspraak, omdat - mocht D66/GB wél voor een vervolgonderzoek hebben ge stemd - de uitslag 15 tegen 12 zou zijn geweest in plaats van 17 tegen 10, zoals nu het geval was. Dat had voor het resultaat dus niets uitgemaakt. De Haas had beter de WD- wethouder (J- van Paridon, red.) op haar standpunt kunnen aan spreken. Zij stemde immers ook tegen een vervolgonder zoek. Als zij evenals haar fractie voor was geweest, was er bin nen het college van burgemees ter en wethouders een gelijk spel ontstaan (RPF en WD voor en SGP/GPV en CDA tegen) en hadden de verhoudingen bin nen het college heel anders ge legen dan nu het geval was (RPF voor en WD, CDA en SGP/GPV tegen). Dat had onge twijfeld veel meer impact gehad dan de twee stemmen van D66/GB. Bovendien is de stellingname van de WD-wethouder pas echt verwijtbaar, omdat de WD zich vóór de verkiezingen als voorstander van een jachthaven heeft uitgesproken. Het is dan Een korte reactie op het artikel 'Niemand onder de indruk van Defensiecijfers' over het vlieg veld Valkenburg van vrijdag 4 februari. Helaas laat de redactie van het Leidsch Dagblad zich voor de zoveelste maal voor de kar spannen om de meest grote onzin betreffende het vliegveld te plaatsen. Ten eerste komt het bedrag van een half miljard (of hoger) niet zomaar uit de hoge hoed, maar is het een bedrag dat na gedegen onderzoek is gebleken. Het onderzoek gaat over een eventuele verplaatsing naar een ander bestaand vliegveld dat geschikt moet worden gemaakt om het Orion-type te kunnen bergen. Dit is namelijk niet zo maar overal mogelijk. Ten tweede is de marine luchtvaartdienst geen zelfstan dige eenheid, maar een onlos makelijk deel van de Koninklij ke Marine die een NATO-ver- plichting heeft. Ten derde spant de ongeloof lijke onzin van de Leidse wet houder Van Rij de kroon. Deze man weet absoluut niet wat zich op het vliegveld afspeelt en waarom. Valkenburg is nog steeds de thuisbasis van dertien Orions. Deze kunnen uiter aard niet allemaal binnen staan dus men ziet inderdaad regel matig diverse vliegtuigen bui ten op het platform. Het lange-termijnonderhoud vindt inderdaad plaats in Por- De defensiebegroting (nu circa 15 miljard per jaar) zou zodanig zijn uitgeknepen, dat er niet meer te bezuinigen valt. Zorg over het investe ringsniveau en betere betaling van personeel zou de begroting met enkele miljarden moeten verhogen. In hel bedrijfsleven wordt ondermeer 'zero base budgetting' toegepast, om te zien welke middelen echt nodig zijn om een bepaald doel te bereiken. Daarbij wordt, zonder naar het be staande te kijken, een zo efficiënt mogelijk mo del gemaakt. Daarna wordt gekeken hoe men de werkelijkheid zo goed mogelijk aan het mo del kan aanpassen. Deze methodiek zouden Defensie en de Tweede Kamer ook eens moeten (laten) toepassen. De overheidsverspilling blijkt dan nog steeds enorm. De marine heeft twee vliegvelden, met op Valkenburg straks zeven vliegtuigen. Overbren ging naar Leeuwarden betekent inderdaad een malige verplaatsingskosten. Maar besparing op personeel en verkoop van de grond levert meer op. De luchtmacht heeft nog de beschikking over acht vliegvelden. Onvoorstelbaar in zo'n klein land. De vliegvelden moeten allemaal worden onderhouden. Met enige (overplaat- sings)kosten kunnen Soesterberg, Deelen, De Peel en Gilze Rijen worden gesloten en de grond verkocht. En de atoombommen op Soes terberg kunnen dan misschien geheel uit Ne derland verdwijnen. Concentratie op enkele plaatsen in Europa lijkt voldoende. Leeuwarden, Twente, Volkel en Woensdrecht moeten samen ruim voldoende capaciteit hebben voor de luchtvloot van één van de kleinste landen ter wereld. Wellicht dat ook Twente op termijn kan sluiten, maar de combinatie met burgerluchtvaart maakt dat moeilijker. Zo is minder materieel nodig en kan het per soneel doelmatiger worden ingezet. En blijft er ruimte voor aankoop van modern materieel en voor betaling van het personeel. Zonder miljar den extra. A. van Dantzich, Leiden. Stedenbezoek is populair en neemt in belangstelling sterk toe. In deze tijd van globalise ring is een tripje aan een gezel lige oude binnenstad een aan rader. De intimiteit en het ka rakter van oude Hollandse bin nensteden bieden een architec tonisch en cultureel avontuur. Om die reden kozen wij on langs voor een bezoek aan Lei den. Als Haarlemmers herken nen wij deze stad, met een uniek historisch erfgoed aan panden en sfeervolle straatjes, als zusterstad. Leiden bezit veel vooraanstaande musea. Er werd ons door kennissen geadviseerd eens een bezoek te brengen aan het Modelbouw museum op het Noordeinde. Meerdere malen waren wij dit markante monumentale ge bouw gepasseerd. Ook met de boot kwamen wij er regelmatig langs. Nu zijn wij daar eindelijk een keer naar binnen gegaan. Gastvrij werden we ontvangen door gemotiveerde museum- vrijwilligers. Hun enthousiasme viel ons direct op. Gedreven heid gekoppeld aan idealisme zijn hier de bouwstenen voor De voormalige Zeevaartschool um is gevestigd. Leiden waarin het Modelbouwmuse- ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN het Modelbouwmuseum. Wat een voorrecht om een collectie modelbouw van natio nale allure in een dergelijk ka rakteristiek Leids pand te mo gen exposeren! De oude Kweekschool voor Zeevaart met de typisch Nederlandse stijl van overheidsgebouwen uit de vori ge eeuw leent zich uitstekend voor dit museum. Ook de geëx poseerde modellen en de daar bij gebruikte techniek geven een duidelijk beeld van de ont wikkeling uit die tijd. De collec tie is van hoge educatieve waar- Naar aanleiding van uw artike len over de 'kille' ontvangst door Nederland van terugke rende joden, en het schrille contrast met de ontvangst van ons bevrijdingsleger - en dat al les naar aanleiding van kran tenknipsels - het volgende. Wie zou niet grenzeloos dankbaar zijn bij onze bevrijding door jonge mannen die hun eigen le ven op het spel hadden gezet om die bevrijding tot stand te brengen? Zij kwamen na de hongerwinter, een winter met meer dan zes weken strenge vorst en sneeuw en slechts de warmte van een enkel kolenka- cheltje, of van hout van brugge tjes of trambielzen uit de omge ving. Een winter ook zonder licht, zonder vlees, zonder melk. zonder kaas, zonder eie ren, zonder voedzaam brood, behalve dan dat éne Zweedse? En nee er is geen foto ge maakt van onze intense vreug- ook onbegrijpelijk dat De Haas niet boos is op wethouder Van Paridon, die hij immers met recht van kiezersbedrog kan be tichten. Dat kan hij bij D66/GB in ie der geval niet doen: D66/GB is wel consequent. D66/GB heeft van meet af aan ingezien dat een Katwijkse zeejachthaven fi nancieel niet haalbaar en van wege de aantasting van natuur en milieu niet gewenst was. Dat is voor de verkiezingen ook dui delijk uitgesproken, onder an dere via de verkiezingsuitzen ding op de VLOK. De ervaring en kennis met grootschalige toeristische projecten en met fondsenwerving die de partij in huis heeft, hebben tot het in zicht geleid dat een project als een zeejachthaven alleen haal baar is, als de gemeente tiental len miljoenen guldens inves teert. Voor elk Katwijks gezin zou dat jaarlijks meer dan 100 gulden extra OZB-belasting be tekenen - volgens berekening van de SGP/GPV. D66/GB geeft juist blijk van een realistische kijk door een vervolgonderzoek niet te steu nen. Tegen een vervolgonder zoek voor een zeejachthaven stemmen heeft dan ook niets te maken met je al dan niet inzet ten voor het toerisme. Integen deel, D66/GB heeft er in de raad bij de discussie over de zeejachthaven juist uitgebreid voor gepleit om het gebied bij de Noordduinen nu snel aan te pakken en toeristisch te ontwik kelen. En wel zo, dat het finan cieel wel haalbaar is en op een milieuvriendelijke manier ge beurt. Daarvoor is het nu een goed moment, omdat de Kat wijkse politiek nu unaniem (op GroenLinks na) heeft uitgespro ken dat toerisme goed is voor Katwijk. Maar dat is De Haas blijkbaar ontgaan. Het is jammer dat hij zich geen waardig verliezer toont en zich verlaagt tot onge nuanceerde stemmingmakerij. Door dit gedrag jaagt hij en thousiaste mensen tegen zich in het harnas, die vervolgens af haken. Daarmee bewijst hij het toerisme in katwijk een bijzon der slechte dienst. G.R. van der Plas, voorzitter D66/GB, Katwijk. Met verbazing heb ik de ru briek 'Uit Eten' in de UIT- krant van donderdag 27 janu ari gelezen, waarin Stella Carson haar bevindingen op tekent van een avondje eten in Asian Palace. Allereerst spreekt de recen sente over 'de Chinees'. Maar Shao Ming Hu mag dan in China geboren zijn, hij heeft in Nederland (namelijk op de Steenstraat in Leiden) een specialiteitenrestaurant waar men verschillende oosterse gerechten kan nuttigen uit verschillende landen: China, Indonesië, Thailand enzo voort. Dus met het schrijven over de 'sjiekere Chinees' wordt het restaurant tekortge daan. Verder schrijft Carson dat Shao Ming Hu te veel de veili ge weg bewandelt en dat de smaken van de gerechten te gewoontjes zijn. Ik vraag mij af: ligt dit niet aan de menu keuze of misschien aan de smaakpapillen van de schrijf ster? Ook schrijft zij dat kok tugal. Het middellange- en kor- te-termijnonderhoud echter niet en daar zijn die hangaars nu voor. Het is ook niet zo dat de ma rine niet wil samenwerken met de luchtmacht. Het is alleen zo dat de vliegtuigen alles met de marine te maken hebben en vrijwel niets met de lucht macht. Dit is overigens niet al leen in Nederland zo, maar ook in Amerika, Frankrijk, Duits land etcetera. Ten slotte heeft de heer Har rewijn van GroenLinks het al leen maar over 'een handvol vliegtuigen'. Blijkbaar weet ook hij niet precies waar hij het over heeft en welke functies het vliegveld allemaal vervult. Natuurlijk is het vliegveld Valkenburg niet onvervang baar. Het is echter triest te moeten constateren dat al die genen met een uitgesproken mening, in het Leidsch Dagblad gepubliceerd, zelf niet weten waar ze eigenlijk over praten. Het is te hopen dat de beslis sing omtrent het vliegveld Val kenburg wordt genomen door mensen die wel verstand van zaken hebben en niet klakke loos de nonsens van onder an dere de heer Van Rij overne men. Het is misschien een aanra der voor de redactie van het Leidsch Dagblad om zelf eens een licht op te steken bij de lei ding van het vliegveld of bij een defensievoorlichter met ver stand van zaken. Ron van Leeuwen, Oegstgeest. de. Interessant voor jong en oud. Het pand en de collectie vor men een fraaie symbiose. Voor ons als Haarlemmers om ja loers op te worden. Het is fan tastisch dat de gemeente Lei den het museum de mogelijk heid biedt van een dergelijke huisvesting gebruik te maken. Dit verdient een compliment. Dankzij de vele onbetaalbare vrijwilligers wordt er met een zeer bescheiden budget een uniek museum-project gereali seerd. Wij hopen van harte dat de gemeente Leiden het ge bouw en het museum tijdig op waarde weet te schatten. Wij hopen daarom dat beiden voor sloop bespaard zullen blijven. Weg is weg en komt nooit meer terug. Sleutelstad Leiden, behoud de sleutel met zorg. Houd de deur open voor cultuur, econo mie en welvaart maar sluit de deur voor projectontwikkelaars! Laat Leiden 'model' staan in modelbouw en in haar be schermd stadsgezicht. Henk Vijn, Haarlem. de toen we onze buren weer mochten begroeten, die There- sienstadt hadden overleefd. Dat verdiende immers geen plaats in een krantenknipsel. Goed nieuws is immers geen nieuws. C.A. de Groot, Oegstgeest. FOTO ARCHIEF Gerben Karstens viert een van de talrijke overwinningen in zijn carrière. De verkiezing van de Leidse sporter van de eeuw blijft de gemoederen kennelijk bezighou den. Op de pagina 'Meningen' van 9 februari besteedt Lodewijk Kallenberg er weer de nodige aandacht aan. Hij acht de jury 'integer en be kwaam'. Als jurylid denk je dan: dat is mooi meegenomen, maar tien regels verder vindt hij het oordeel van diezelfde jury 'onbegrijpelijk'. Bekwaam en tegelijk onbegrijpelijk - dat is een logica die ik niet kan volgen. Karstens, die sporter van de eeuw werd, heeft voortreffelijke prestaties geleverd, aldus Kallen berg, maar waar het volgens hem om gaat zijn Olympische prestaties, 'die bij uitstek een tijd loos keurmerk van kwaliteit zijn'. En roeier Ro nald Florijn met zijn twee gouden medailles had dus hoger gerangschikt moeten zijn dan de derde plaatst. Met instemming citeert hij Ge rard Bakker: 'Ronald Florijn had honderd pro cent winnaar moeten zijn'. Kallenberg is het blijkbaar ontgaan, maar ook Karstens heeft een Olympische titel op zijn naam. Die werd echter 36 jaar geleden behaald. De (sport)memorie van de meeste mensen reikt helaas niet verder dan tien, vijftien jaar. Daar achter wordt alles grijs. Maar Karstens bezit dus ook Kallenbergs 'tijdloze keurmerk'. Of is dat goud soms van minder gehalte dan dat van Flo rijn? Karstens, Slijkhuis, Florijn - geen had de kroon misstaan. De verschillen waren gering. Karstens kreeg de voorkeur, omdat zijn lange, rijke wielercarrière bij de profs in onze ogen wel opwoog tegen die tweede gouden medaille van Florijn. Meegeteld heeft ook dat hij het als schaatser tot de kernploeg bracht en dat hij gro tendeels op eigen kracht zijn successen behaal de waar Florijn ze in teamverband tot stand bracht. Dat was ook de reden waarom Slijkhuis twee de werd geplaatst, een atleet die in de jaren veertig/vijftig tot de absolute top van de wereld behoorde. Maar ja, wie draagt nog beelden van die man op het netvlies? Tv bestond nog niet. Kallenberg hoeft het hier niet mee eens te zijn. Hij kan zeggen: ik weeg anders. Ik torn ook niet aan zijn recht op een eigen oordeel. Daar gaat het niet om. Wat mij irriteert is dat hij het oordeel van de jury betitelt als 'onbegrijpelijk'. Dat impliceert dat hij vindt dat wij er een beetje met de pet naar hebben gegooid. Kallenberg moet mij maar eens uitleggen waarom de overwegingen van de jury nou toch zo 'onbegrijpelijk' zijn. R.D. Paauw, lid van de jury 'Leidse sporter van de eeuw', Leiden. Shao Ming Hu in Chinese kookwedsAiu< Ahoy' heeft gewonne life is zij er er wel van op te dat deze kok de laa met de regelmaat van n wereldkampioen irz; geworden en dat de waarmee hij dat wer ie verkrijgen zijn in ziji ori rant. Als Carson in i jte oordeling over 'een keuken' schrijft, begn Vo wij in haar ogen dus wa redelijke wereldkamj ng maken hebben. Nee, ik denk Carson met haar recjdsi plank flink heeft mis Als men namelijk Ming Hu gaat eten verzekerd van een fanjrdt maaltijd, waar wij, en dere (waaronder plaatste) gasten, al genieten. Op deze wordt Shao Ming Hu kortgedaan. 71 Ut'1 H. vj d> lijk Alles in be van Nederla is tegenwa politiek inc< De column 'Uitgelich udi bruari raakt de be jat pijler van onze dein ud samenleving: de vn )et drukpers en mening n sta achter de heer Vi |ij waar deze zegt te sti st. een Leidsch Dagblad tieve kwaliteitskrant. Links en rechts lij) ian zins vervaagd, nu je centrum-links en de trum-rechts zou kui men. Voor 'links' is anders, iets heel e plaats getreden: d( correctheid. Waarom dat de politieke werd geïntroduceerd k |- seph Goebbels, in z ftc van Rijksminister vi ;pr ganda en Volksvoorlu r L liet de hoofdredactf iasi alle landelijke Duitse met enige regelmaat op zijn bureau, om teren hoe zij over pi derwerpen dienden ven: de val van Stal^u, vlucht van Hess, de de verwoestingen dcx -j lieerde bombardemi id ontruiming van Na gei enzovoort. De - uiteraard onl navolgers van Goebl dagen, willen ons die wij moeten denken, schrijven over heiki werpen als de immigi algemeen en over hi van allochtonen in d liteit in het bijzonde misbruik van social ningen; over de arms politie en de rechten minelen; over milieu beweging: over autop gennet Grosso modo kan gen dat alles wat in is van Nederland en landers, politiek wordt bevonden, woorden en daden dfko tijdens de oorlog tot vaderlander' sl brandmerken hem i verdacht sujet, op van 'fascist' en 'racist >pj' hankelijke, vaderlaifn 1 balanceert langs de het politiek correcte t woorden op een gou aa wegende, om ons ni ne mogelijk te kunnen n 'ie er in werkelijkheid j °n de grote steden, in afl elij standswijken, op di sn dit scholen, bij de Socia in de kraakwereld, in genissen. Men zou kunnen de politieke correcthile' lige, voorspelbare, al Rei ten omzeilende en groepen te vriend aanpak is voor politii organen. Zij verdii ,r geen schoonheidspri betoonde zedelijke m ent verzekert je wel van plaatsje bij de meiren morgen. Ik wens de heer Vi en de zijnen die moe mate toe. En nu even to: ik ben het met d« Brussel oneens in de de hoofddoekjes. Wa allochtone agente h; neemt en vervangt hoofddoekje, daarme kelijk haar anderszi strepende, dan zal d; loofwaardigheid en heid zeker niet ten men. Een uniform herkenbaarheid én digheid. Dat werkl mend naar binnen én ten. Deze bescheur men onaangetast te U H

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18