portraad Oegstgeest wil nieuwe sporthal len monument restaureren heeft iets heel Regio rkeersdrempel voor van Noortstraat Voorschoten enthousiast over restauratie 'Verdiepte aanleg moet wel een functie hebben' rtfestijn op Koninginnedag ■0Tj De prijzen voor de beste sporter, sportster en sport- an Oegstgeest van het jaar 1999 worden op Koninginne- (gereikt. Daartoe heeft de sportraad gisteravond besloten. worden er tijdens Koninginnedag aan de Irislaan allerlei isiraties van diverse sporten gegeven. Daarnaast is er bij e naampjes informatie over de meeste in Oegstgeest aan- sportverenigingen te krijgen. llandse liedjes' in Alettahof njOTENIn buurthuis Alettahof aan het Aletta Jacobs- "N oen in Voorschoten wordt zondagmiddag tussen 15.00 en ni8 jut een zangmiddag, met volgens de organisatie 'enkel en ïniiiHollandse liedjes', gehouden. Het is voor het publiek :r.n ijk om tijdens de zangmiddag verzoeknummers in te die- imee te zingen of te luisteren. gis lerscheiding voor Leiderdorper Burgemeester Zonnevylle heeft deze week in huise- Lvjung »et Draaginsigne Gewonden uitgereikt aan A.Plaizier. /oner van Leiderdorp diende van 1946 tot 1950 bij de Ko- !f! Landmacht in het voormalige Nederlands-Indië. Het insigne Gewonden bestaat sinds 1990. Het ministerie van ie wilde ermee tegemoet komen aan de wens van vetera- ji een onderscheiding in te stellen voor militairen die on- - arlogsomstandigheden fysiek of psychisch letsel hebben U IP». van Noortstraat in lijk krijgt een verkeers- 01 1 ter hoogte van de Zus- Met de aanleg van de gilden kostende drem- e gemeente Leidschen- jemoet te komen aan n van de Maerten van de hooi en de Stompwijkse I. ad over de onveilige si- op de drukke Dr. van raat. Leerlingen lopen als ze van het kerkplein oversteken om bij de Ieek te komen, constate- illeiding en dorpsraad, imt bij dat de kinderen de 'bieb' te komen, een over de rijweg moeten ij gebrek aan een stoep )lij >t kerkplein. de schoolleiding als de stellen de gemeente Jende maatregelen voor verkeer af te remmen, en ;n wegversmalling, een el d of een drempel. Maar <„d volgens de gemeente is een drempel de beste oplossing. Een wegversmalling heeft al leen effect als het druk is op de Dr. van Noortstraat. Anders trekken automobilisten zich er weinig van aan. En met een ze brapad voorkom je ook niet dat auto's langzamer rijden, aldus de gemeente. Het tweede verzoek van de schoolleiding: om een trottoir ter hoogte van de Zustersdijk aan te leggen, wijst de gemeen te af. Een trottoir maakt de weg zo smal, dat auto's elkaar niet meer kunnen passeren. „Hier bij ontstaan voorrangsconflic ten", aldus de gemeente. Wel wordt gedacht aan het wegha len van de rekjes rond het kerk- terrein. De gemeente wil hier over gaan praten met het kerk bestuur. Donderdag 24 februari buigt de dorpsraad zich over het voorstel voor de aanleg van een verkeersdrempel Het interieur van de Dorpskerk, dat voor ruim negen ton wordt gerenoveerd. archieffoto dick hocewoninc Na buitenkant komt nu interieur Dorpskerk aan de beurt VOORSCHOTEN NIENKE LEDEGANG Onverdeeld enthousiast. Dat zijn alle Voor- schotense fracties over de plannen om het interieur van de Dorpskerk voor ruim 900.000 gulden te renoveren. Zij adviseer den het college gisteravond in de commis sie openbare werken dan ook zonder aar zeling 550.000 gulden beschikbaar te stel len. De helft daarvan is een renteloze le ning, de andere helft krijgt het bestuur van de kerk. Het resterende bedrag moet ko men van sponsors. Het is de bedoeling om 1 mei met de verbouwing te beginnen. Nadat de buitenkant van de Nederlandse Hervormde Kerk, beter bekend als de Dorpskerk, drie jaar geleden grondig is op geknapt, is het nu de beurt aan het interi eur. De gemeente wil dat de kerk in oude staat wordt hersteld. Dat betekent dat de gasbetonnen binnenmuren moeten plaats maken voor de originele binnenmuren en de deels verstopte neo-gotische ramen en de originele dakconstructie, die indertijd als uniek gold, weer tevoorschijn worden gehaald. Deze zijn in 1960, na een ingrij pende verandering, aan het zicht onttrok ken. Ook moet de kerk niet meer alleen voor erediensten worden gebruikt, maar ook voor bijeenkomsten, concerten, ten toonstellingen en lezingen. W. Valkenburg van het CDA vindt het een goede zaak dat de Dorpskerk wordt geres taureerd: „Dit komt ten goede aan heel Voorschoten. Bovendien spoort het volle dig met het collegeprogram: Samenwerken aan kwaliteit. Mijn zegen heeft u." De andere fracties sloten zich daarbij aan, hetzij in minder lyrische bewoordin gen. „U krijgt van ons geen zegen, wel geld", aldus fractievoorzitter Harlaar van Groenlinks. De WD toonde zich vooral verheugd over het multifunctionele karak ter dat de Dorpskerk moet krijgen. A. lonk vroeg zich tegelijkertijd af hoe de besluit vorming destijds, in de jaren zestig, is ge weest. „Iedereen is het er blijkbaar over eens dat dit niet mooi is. Hoe heeft dat dan kunnen gebeuren?" Wethouder Draijer: „De gemeente is er toen niet bij betrokken geweest. Hoe het precies in zijn werk is ge gaan, weet ik niet." Architecten verzekerden dat de renovatie niet ten koste gaat van de akoestiek. Ook werd toegezegd dat de huur van het ge bouw ondanks de forse investering 'niet te hoog' wordt. üohal voldoet niet meer' jeest moet zo snel mogelijk een nieuwe en multi- üinele sporthal krijgen. Dat vindt een grote meer kat d van de sportraad, waarin bijna alle Oegstgeestse lin£ erenigingen zich hebben verenigd. 51* Jdige Apollohal is volgens traad behalve sterk ver- M ook te klein. Wethouder ter (CDA) van sport kon- ie. gisteravond tijdens de "ring van de sportraad 1 hij op korte termijn derzoeken of Oegstgeest ;hoefte heeft aan een hal of dat de Apollohal maar' een grondige op- urt moet krijgen. ie» malig Warmonds postkantoor weer volop in bedrijf Voor de Oegstgeester bad mintonclub, basketbalvereni ging Oegstgeest, hockeyvereni- ging LOHC, korfbalvereniging Fiks en volleybalvereniging VCO en een aantal voetbalver enigingen is die laatste vraag al lang niet meer aan de orde. Zij willen liever nog vandaag dan morgen een nieuwe sporthal. Of zoals voorzitter H. Cornet van voetbalvereniging Oegst geest het verwoordde: „We zouden daarmee eerlijk gezegd geen nieuwe sporthal krijgen, maar eindelijk eens een keer een sporthal. De Apollohal is in mijn ogen namelijk niet veel meer dan een veredelde gym zaal van het Rijnlands Ly ceum." J. Belt van de Oegstgeester badmintonclub is het met Cor net eens. „De 'Apollohal stamt uit 1968 en sindsdien is er nau welijks iets aan gedaan. De zaal heeft eigenlijk nooit voldaan. Het is in feite uit nood geboren dat wij daar gebruik van moe ten maken. Er is immers geen alternatief en dat moet er dus zo snel mogelijk wél komen. Wij gebruiken doorgaans zes velden, waarbij de zijmuren de lijnen van het speelveld aange ven. Dat kan natuurlijk niet en is bovendien gevaarlijk voor onze badmintonners. Verder willen wij graag een uitbreiding van het aantal uren, maar dat blijkt niet mogelijk." Volgens G. Boere van korfbal vereniging Fiks voldoet de Apollohal niet aan de richtlij nen van het Koninklijke Neder landse Korfbal Verbond (KNKV) De verplichte 40 bij 20 meter wordt volgens hem 'bij lange na niet gehaald'. „Maar het wordt voorlopig gedoogd, omdat er voor ons in de hele regio nu eenmaal geen alternatieve speellocaties voorhanden zijn." Ook W. Timmers van volleybal vereniging VCO vindt de huidi ge situatie 'verre van ideaal'. „Bovendien is het sanitair uit het jaar nul en de tribune hoog en donker." T. Brouwer van basketbalver eniging Oegstgeest vindt dat met de verdeling van het aantal uren eveneens het een en ander mis is. Het bevreemdt haar bij voorbeeld dat volwassen korf ballers op zaterdagmiddag kun nen spelen en jeugdige basket ballers op zaterdagavond laat. Alle verenigingen nemen re gelmatig 'bij gebrek aan beter' de wijk naar gymzalen. „Maar daar is de ruimte nog compac ter", zegt Brouwer. R. van den Wall Bake van hockeyclub LO HC zegt op dit moment voor in- dooractiviteiten, meestal voor de jeugd, uit te moeten wijken naar Zoeterwoude of War mond. „Wij kunnen in Oegst geest gewoon niet terecht." Wethouder De Ruijter heeft nog geen plek voor de nieuwe sporthal in gedachten. „Dat is van latere zorg. Op dit moment gaan we eerst maar eens, sa men met de verenigingen, in ventariseren of we überhaupt wel behoefte hebben aan een nieuwe sporthal." Belt van de badmintonclub denkt voor nieuwbouw van een sporthal aan bijvoorbeeld de MEOB-lo catie, Boere van Fiks denkt aan het eigen gravelveld. 10 JUDY NIHOF rken in een gebouw met ke historie heeft zijn eDaar kunnen de men- sinds kort hun werkplek in het vroegere post in Warmond over mee- „De inspiratie die van lonumentaal pand uit- vreselijk groot", zegt Baks, eigenaar van het lt 11 lent op Dorpsstraat 73. 81 een zakelijk rustpunt. Je ea het ook aan de relaties ?.rs!ï tornen: ze voelen zich komen tot rust." In werkkamer brandt de s "faard. Het zonlicht door ramen en de zachtgele o ü1 in geven de ruimte nog dfj feer. „Ik ben geen type een kil gebouw achter nputer te zitten." efl h® en grootscheepse ver- U is het vroegere post- weer volledig in ge- Naast Vast Consult (het van Baks) hebben ro, makelaarskantoor est en assurantiekantoor "ki ar en partners hun in- de nomen in het gebouw. Haverkamp is er in de- laatste bijgekomen, in het voormalige tele- fatoor, pal achter Dorps- *3. is blij dat de klus is ge- Het restaureren van een lent is 'onvoorstelbaar nend', heeft hij ervaren, omdat zijn werk bij Vast - toen nog in Haarlem - woon doordraaide. „Je 0iN'! r NWSIÊÊÊMtÊtÊttÊhuw'mamKBmÊ De entree van het voormalige postkantoor, waar nu diverse bedrijven zijn ondergebracht foto dick hogewoning moet zo'n restauratie eigenlijk der overlaat. Maar dat wilde ik Baks heeft de ruim een jaar 45 uur gefilmd. „Ze zijn bezig doen als je niet meer hoeft te niet. Ik wilde zelf een stempel durende restauratie op video werken, óf als je de verbouwing drukken, wilde erbovenop zit- laten vastleggen door een ge- qua smaak volledig aan een an- ten." specialiseerd bedrijf. Er is circa COMMENTAAR Smitsloo betaalt tol Wethouder en projectontwikkelaar zijn in een en dezelfde ge meente is een onmogelijke combinatie. Met het opgeven van zijn plannen voor een restaurant en een galerie in het monumentale Tolhuis, geeft de Oegstgeestse wethouder Menno Smitsloo dit in feite voor het eerst zelf toe. Smitsloo ziet zijn plannen gedwars boomd omdat een aantal dorpsgenoten hem verdenkt van be langenverstrengeling. De Oegstgeestenaren menen zeker te we ten dat Smitsloo op het gemeentehuis van alles en nog wat voor elkaar krijgt, enkel en alleen omdat hij wethouder is. Smitsloo zeif ontkent dat hij een streepje voor heeft. De wethou der bezweert dat de afdeling bouwen en wonen van de gemeen te Oegstgeest zijn plan voor een restaurant en een galerie 'net zo kritisch bekijkt als de'plannen van iemand anders'. Toch laat Smitsloo dat plan, dat leuk is voor Oegstgeest, varen omdat hij geen zin heeft in insinuaties en laster. Was Smitsloo gewoon projectontwikkelaar gebleven, dan was Oegstgeest een restaurant en een galerie rijker op een prachtige plek en had waarschijnlijk niemand gezeurd. Met zijn beslissing om het restaurant op te geven erkent Smits loo hoe kwetsbaar hij is als wethouder/projectontwikkelaar. Hoe hard hij ook roept dat hij zijn zaakjes goed weet te scheiden; de schijn van belangenverstrengeling is in zijn positie al snel ge wekt. De Tolhuis-kwestie is daarvan het ultieme voorbeeld. Dat is niet alleen een les voor de wethouder zelf, maar voor alle raadsleden die deze combinatie van functies goed keuren of het voordeel van de twijfel geven. Zo lang mogelijke tunnelbak 'geen dog/na LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Met het onderzoeken van de mogelijkheid om een stuk A4 te verleggen in de richting van het Groene Hart verlaat Leiderdorp het dogma van de zo lang mo gelijke tunnelbak: bij de buik- variant' ligt de A4 bovengronds. VROM ziet graag dat de auto mobilisten uitzicht houden op het Groene Hart. Aan de be bouwde kant komen parkeerga rages bij wijze van geluids schermen. Leiderdorp heeft altijd gestre den voor een zo lang mogelijke tunnelbak. Molkenboer zei gis teravond echter 'dat het Leiaer- dorp altijd in de eerste plaats te doen is geweest om een goede inpassing in de Kerkwijk en de Oranjewijk'. „Een verdiepte aanleg moet wel een functie hebben", stelde hij. „Een zo lang mogelijke verdiepte ligging moet geen dogma zijn. Op basis van bepaalde varianten moet je de tunnelbak wel doortrekken, op basis van andere niet. Het gaat om investeringen op de juiste plek." Krijgt toch de variant de voorkeur van bebouwing van de Munnikenpolder, dan is het wegmoffelen van de snelweg daar wel wenselijk. Tegen de zomer wordt duidelijk welke van de varianten de voorkeur krijgt. Het door W4-partnen Leiden, Leiderdorp en Zoeter woude ingehuurde bureau West 8 komt dan met een ste denbouwkundige visie op het hele W4-gebied. West 8 is inge huurd omdat dit bureau het vertrouwen geniet van W4- partner VROM. Op basis van deze visie moeten de gemeen teraden beslissen of het project doorgaat. Het W4-pact is in het leven geroepen omdat minister Netelenbos niet wil meebetalen aan een voor de gemeenten meer acceptabele inpassing van de A4. De Belangenvereniging A4/HSL liet gisteren bij monde van J. Tieken weten dat ze vast houdt aan een tunnelbak door heel Leiderdorp. Veeg uit de pan van Molkenboer aan adres CDA-Zoeterwoude maart te presenteren." Het monument van Posterij en BV. verkeerde in 'abomina bele' staat, toen Baks het twee ënhalf jaar geleden kocht. Tien scheepscontainers waren nodig voor het afvoeren van puin. De grootste ingreep was het lichten van het dak met ruim twintig centimeter. In de oude staat was van de lage zolder hoog stens een opslagplaats te ma ken. Nu is een volwaardige ruimte ontstaan voor vergade ringen en bijeenkomsten. Het is volgens Baks ondoen lijk om een monument als het oude postkantoor tot in detail in oude luister te herstellen. De hedendaagse eisen van bijvoor beeld de brandweer zijn zo streng dat het heel moeilijk is om bepaalde kenmerken, zoals een smalle, steile trap te behou den. Ook de verplichte brand melders vallen uit de toon in een pand waarvan de geschie denis teruggaat tot 1665. „Er zijn oude aspecten en accenten verdwenen bij de restauratie. Maar gelukkig is dat niet over matig geweest." Of hij ooit een vergelijkbare klus zou aanpakken? „Mis schien is dat heel gek. Maar ik sluit niet uit dat ik het weer zou doen als de gedachten aan de vervelende kanten van de klus zijn weggeëbt. Want het heeft iets heel speciaals om een mo nument te restaureren. Het ple zier na een restauratie neemt toe in de loop der tijd. Het ge- om dit terug te brengen tot een vaar is dat je op een gegeven film van drie kwartier. We ho- moment denkt: het viel toch ei- pen de video in de loop van genlijk wel mee..." LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN De Leiderdorpse wethouder Molkenboer (PvdA) begon gisteren de W4-discussie- avond met een veeg uit de pan aan het adres van het CDA in Zoeterwoude. „Ie af keren van de discussie over deze plannen is een verkeerde zaak. Dan stel je je buiten het debat op. Ik hoop dat het CDA in Zoeterwoude een koersverandering inzet." Het CDA in Zoeterwoude heeft tegen alle besluiten die met de W4-plannen samen hangen gestemd. In Zoeter woude gaat het om de toe komst van de Meerburgerpol der. De oppositiepartij heeft begin dit jaar een motie van treurnis ingediend tijdens een debat over het recht op eerste koop dat de gemeente zich in dat gebied heeft toegeëigend. Molkenboer roemde in contrast daarmee opstelling van de oppositie in Leider dorp. „Het Leiderdorpse col lege is blij dat Alle partijen zich openminded ten opzichte van dit plan hebben opge steld." Na afloop van de dis cussieavond zei fractievoor zitter M. Ates van het Zoeter- woudse CDA, aanwezig met een aantal partijgenoten, dat Molkenboers veeg uit de pan onterecht was. „Buiten het debat? Waarom zijn we dan met zovelen hiernaartoe ge komen?" Ates stelt dat niet het CDA de deur naar het de bat dicht heeft gedaan, maar het Zoeterwoudse college: „Op het moment dat wij vra gen stellen of met eigen idee- en komen, wordt de discussie afgekapt." Meer dan honderd belang stellenden bezochten de door het Leiderdorpse CDA gehou den bijeenkomst. De discus sie beperkte zich voorname lijk tot de grieven van een aantal (mogelijk) gedupeer den. Zo wilden de eigenaar van een volkstuintje en de be woonster van een woonwa genkamp eindelijk duidelijk heid over hun toekomstig lot. Die is volgens Molkenboer op zijn vroegst in juni te geven. Waarom heeft niemand dit eerder bedacht? Hel idee van een wisselaar voor een aantal cd's is niet nieuw Bi| de BeoSound 9000 ?i|n hel echter niet de 6 cd's die bewegen, maar is het de cd-speler BANG &.OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum, Voorstraat 31 b-33. LEIDEN Van Cleef, Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak, Winkelhof 81 USSE Johan van Stijn, Kanaalstraat 32 N00RDWUK Expert De Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST BANG OLUFSEN RoesL Lange Voort 11. VOORSCHOTEN De Ru, Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17