Tn Bedrijf 'Pas op, de bordjes zijn geteld' !!f!:::ie'Vader Mijn leven zonder haar Leiden Regio Werk genoeg tyor professionele autopoetsers I'd ÉRDAG 17 FEBRUARI 2000 n over de dood is niet gemakkelijk. Erover schrijven net zo min. Twintig mensen uit de e regio stuurden een verhaal in voor de schrijfwedstrijd van de Stichting Issoria, die t voor een hospice, een sterfhuis. Daar was lef voor nodig, want ze beschreven stuk voor etl een persoonlijke ervaring met afscheid nemen van een geliefde. Een jury, met daarin pas- he larinus van den Berg en de Leidse wethouder Hans Baaijens, koos deze week de mooiste, ee rijpendste verhalen. Het Leidsch Dagblad publiceert drie ontroerende epistels. Gisteren nnen we met het winnende verhaal M'n opa van mevrouw. H. van Diemen uit OegstgeesL Vandaag: Mijn leven zonder haar van Magda Römgens uit Leiden. V ep ik door mijn huis. Mijn kinderen waren hooi, hun vader naar zijn werk en ik ver der houvast, De deur waarachter zij had liggen hield ik angstvallig op slot. Haar met een nieuwe, door mijzelf beklede [jxfde ik niet meer in. In de andere kamers ik het verdriet als een wurgslang om mijn lipen, huilen ging niet meer en opruimen q als een automaat. o'n ochtend heb ik mijn fiets gepakt. Als "nde zat ik op mijn zadel en trapte mezelf die met pijn geladen omgeving. Ik vond terug naast haar grafje, een plek van 60 bij i Ik zag haar naam in simpele letters uit- ven in de licht-marmeren steen. Hier tik haar naam uit te spreken met de warm- k haar had willen geven, hier kon ik zeg- ik haar miste, hier werden mijn tranen oer waarmee ik hoopte haar te bereiken, ilde pijn zakte en er gebeurde wat mij al tas overkomen: ik zocht een plekje om te n ik vertelde haar hoe het thuis ging, wat isjes deden en wat haar vader aan tafel Ik sprak over wassen en strijken en over ls die haar en nu ook mij gezelschap hiel- nam viooltjes en ijsbloemen met hun ide kleuren en rangschikte ze opnieuw in e die haar rustplaats geworden was. Een van kalmte spreidde zich heel langzaam heen en ik kon weer een stukje van de zien, terwijl ik intens voelde dat ik dat it haar had willen delen, ireemde gewaarwording maakte zich deze eester van mij. Ik voelde dat ik haar niet as, er bestond een band ik wist alleen niet aar aanwezigheid in mij, in mijn hart, in ïest, maakte dat ik op kon staan en mijn in opzoeken. Ik wist niet precies wat ik laar nu was ik zeker geen gevaar meer op In een rustig tempo reed ik door, ik zag ïen langs het fietspad, registreerde kool- i boterbloemen en bij een rand met witte :ten stapte ik af Ik zag een tuinderij, een nanege en in de verte wist ik 't eiland van lick, waarop toen nog een een simpele raam stond. Ik was in de buurt van land- uyvenvoorde. Ik plukte een bos margrie- reed daarmee over de oprijlaan naar het tige park. Ik reed en reed, een zijde-zach- d verkoelde mijn door tranen opgezette roost gleed over mij heen als de arm van iefde. ddi e stemming vond ik een bankje in de om- van drie bomen. Een bank zonder leu- 1 g< iissen het groen door schemerde een flink >vei i waar wat schapen graasden. Draaide ik dgi dan zat ik midden in de beplanting van i. Ik zat daar blij te zijn als een klein kind, zon, de bomen, het uitzicht, blij met uid van water dat ergens in de verte kab- )lij met de margrieten in mijn hand. •te as niemand om mij heen, alleen ik zat op J^i Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S3S6426, Fax: 07f-S321921. tetam 2000 bloeiende onderneming dat bankje met de aanwezigheid van mijn dode meisje in mijn hart. "Van God gekregen" hadden wij haar genoemd. En nu al was zij er niet meer. Plotseling wilde ik iets doen. Ik zakte op mijn knieen bij een van de bomen. Met mijn handen groef ik een kuil. Ik huilde niet, ik voelde geen pijn, ik groef en woelde in de aarde. Een voor een legde ik de maagdelijk-witte margrieten in het zwarte gat, ik streelde ze en dacht nog met Hol landse nuchterheid: „Goed, dat niemand dit ziet, anders verklaren ze me rijp voor opname." Rus tig zat ik daar en heel langzaam bedekte ik ze met aarde. Ik heb naar wat grasplakken gezocht, naar takken en blaadjes en daarmee probeerde ik het verse graf te verdoezelen.Toen riep ik mijn doch tertje, ik gebruikte haar naam en ik voelde hoe dichtbij zij was zonder haar lijfelijke aanwezig heid. Ik had opnieuw haar lichaam begraven, maar haar aanwezigheid in mijn leven hoefde ik niet uit te wissen. Als ik in mijn geest met haar kon praten, dan kon ik ook over haar praten, zo als ik sprak over mijn levende kinderen. Ook al was ze niet tastbaar aanwezig, in mij, via mij be stond ze nog net zo lang als dat nodig was. Ik ben daarna met smerige handen en rust in mijn ziel naar huis gereden. Ik heb het later haar vader verteld en hierna konden wij besluiten ne men over haar wiegje, de kleertjes die voor haar bestemd waren en de speeltjes die we bij haar geboorte gekregen hadden. We hebben al haar spulletjes weggegeven op een wit lammetje na, waar haar zusjes dol op waren en het glanskatoe nen truitje dat ze droeg toen ze van het ene zie kenhuis naar het andere gebracht werd. Het lam metje is versleten door intensief gebruik en haar truitje bewaar ik nog steeds. Haar aanwezigheid in mijn leven heeft mij ge leerd dat ook een kort leven zin heeft. Ik weet wat pijn is, dat 'verdriet hebben' mag, dat je verhaal vertellen over zo'n in- en aangrijpende ervaring absoluut geen zeuren is. Met haar heb ik jaren kunnen praten zonder dat ik haar zag. Zij bleef dat kleine meisje waar ik verhaaltjes en beleve nissen aan kon vertellen toen puberende levende dochters lastige meiden werden en toen haar va der en ik uit elkaar groeiden. Zij is mijn alter ego geworden, mijn tweede ik. Door haar leerde ik na te.denken over mijzelf, mijn handelingen, mijn drijfveren. Gesprekken met haar bleken gesprek ken te zijn met mijzelf, ik spiegelde mij in haar onzichtbare aanwezigheid, als ik moeilijke beslis singen moest nemen of als ik geen raad wist met mijn zorgen. Vaak nog heb ik bloemen naar haar gebracht. Naar haar grafje of naar mijn plek in het bos. In de loop van de tijd, toen de pijn minderde, be leefde ik er momenten van intense vreugde of nieuw verdriet en de verschrikking die om het woord 'dood' hing ben ik daar verloren. magda römgens Commissieleden mochten gisteren een stukje taart eten van het weer iets vollediger Vlissings servies. FOTO TACO VAN DER EB 'Krokus' later in schooljaar 2001-2002 De voorjaarsvakantie voor mid delbare scholen in Leiden en omgeving valt In het schooljaar 2001-2002 twee weken later dan het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap heeft geadviseerd. Dat heeft de kring van rectoren besloten, omdat in de geadviseerde planning de vakanties te onregelmatig zou den vallen. De voorjaarvakantie staat nu gepland voor de perio de van 23 februari tot en met 3 maart 2002. Het vakantieadvies liet maar vijf weken tussen kerstvakantie en voorjaarsvakantie, wat veel te kort is. De periode na de voorjaarsvakantie zou vervol gens onevenredig lang duren. Door de vakantie twee weken later te plannen, wordt het pro bleem opgelost. De Haagse scholen, waarmee Leiden veel contact heeft, kiezen voor de zelfde oplossing. Voor de basisscholen is het het vakantieschema voor het schooljaar 2001-2002 nog niet vastgesteld. Volgens De Zoete, rector van het Da Vinei College en lid van de kring van recto ren, vindt er wel overleg plaats om te zorgen dat de vakanties van de basis- en middelbare scholen gelijk vallen. Jaar cel geëist persbureau cerberus Gebak was er gisteren voor de leden van de raadscommissie voor cultuur. De traktatie werd geserveerd op gebaksbordjes die deel uitmaken van het Vlis sings servies. De gemeente is er tegenwoordig bijzonder zuinig op: hét servies, te herkennen aan een Vlissings en een Leids gemeentewapentje, wordt al leen bij zeer bijzondere gele genheden uit de kast gehaald. In eerdere tijden was dat blijk baar anders. Tenminste één ge baksbordje werd uit het stad huis gesmokkeld door een 'ver zamelaar'. Oud-burgemeester Piet Hein Schoute van Wassenaar, in een ver verleden wethouder in Lei den, trof niet zo lang geleden op een rommelmarkt het be wuste bordje aan. Hij kocht het en schonk het terug aan Leiden. Wethouder A. Pechtold was zo blij met die geste dat hij ter stond besloot op gebak te trak teren. Hij hield de servieson derdelen overigens scherp in de gaten: „Pas op, we hebben de bordjes ge teld." Burge meester en wethouders van Vlissin- gen boden het servies in 1948 aan het ge meentebe stuur van Leiden aan als dank voor de hulp die de Zeeuwse stad had gekregen tij dens de wederopbouw. De be volking van Leiden had de Zeeuwse stad drie jaar daarvoor geadopteerd na een brandbrief van de VNG over 'den desola- ten toestand van het gemeente lijk apparaat'. In een brief van 14 augustus kondigde de gemeente Leiden de hulpactie aan: 'Wij spreken den wensch uit, dat Uwe ge meente zoo spoe dig moge lijk zal herrijzen uit de poel van ellende waarin zij door de afschuwe lijke oor logshan delingen is gedompeld." Een dag later al arriveerde de eerste van vier schepen, volgeladen met hulpgoederen, in de haven van de Zeeuwse plaats. Ook la ter ging er een grote stroom Oud-wethouder Schoute bezorgt Leiden verdwenen bordje terug goederen naar Vlissingen. En de Leidse burgerij hield een in zameling, die 40.000 gulden op leverde. De gemeente Leiden heeft het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders inmiddels een hartelijke dank brief geschreven voor het terug bezorgen van dat ene bordje. Maar gerust is het Leidse colle ge allerminst: wellicht liggen er her en der op stoffige zolders wel meer onderdelen van het Vlissings servies. Vandaar het verzoek aan de bestuurders van Wassenaar: „Mochten leden van uw college of raad bij het afstruinen van rommelmarkten nog op meer bordjes, kopjes, schalen of kommen stuiten, dan houden we ons ten zeerste aanbevolen. Het servies is te herkennen aan de er op afgebeelde wapens van Vlissingen en Leiden." Tegen een 37-jarige Leidenaar is gisteren een celstraf van twaalf maanden geëist voor on tucht met zijn stiefdochter en haar nichtje. Vorig jaar zou hij beide meisjes tijdens een lo geerpartijtje misbruikt hebben. De moeder moest haar vriend naakt uit de slaapkamer van de stiefdochter halen. De Leide naar verklaarde gisteren bij de Haagse rechtbank zich niets van de gehele avond te herin neren. Door drank en weed wist hij absoluut niet meer wat hij uitgespookt had. Maar hij kon zich niet voorstellen zich aan de meisjes vergrepen te heb ben. „Ik doe zoiets niet met meisjes", zei hij. Toen de zaak aan het rollen kwam, verklaarde de stiefdochter echter dat de Leidenaar zich vaker aan haar vergrepen had. De man ontken de dat. Uitspraak over twee we ken. fcgen doen het nog steeds auto wassen. Met een rtje sop, een spons en em. Anderen rijden naar istraat voor een grondige Maar hoezeer de wagen- ama ook glimmen, het emaal nog veel mooier, wanneer de auto's van tot boven, en van binnen buiten, tot op de milli on al het vuil worden 30t( in. En dat is het specialis- iBetam 2000, gevestigd Weversbaan in Leider- drijf bestaat sinds 1989 die ruim tien jaar in middels uitgegroeid tot een bloeiende onderneming met achttien filialen door het hele land (onder meer in Oegstgeest en Alphen aan den Rijn) waar zo'n driehonderd mensen wer ken. „Er blijkt gewoon een enorme vraag naar te bestaan", zegt directeur Cemal Beltek. „Vooral van bedrijven. Van on ze klanten is 99 procent een be drijf. En 90 procent van alle au todealers uit de regio is onze klant. Hier in Leiderdorp alleen al reinigen we zo'n 30.000 au to's per jaar. Naar tevredenheid constateren wij, we zijn nog nooit een klant kwijtgeraakt." Medewerkers van Betam 2000 nemen een auto onder handen. Na de behandeling is de wagen showroom- klaar. FOTO HENK BOUWMAN 4T-' ui yzo Unox Uno soep Goed gevulde één-persoonssoep. Kies uit 10 verschillende smaken. Blik 350 gram 199 V! I.f Particulieren horen nauwelijks tot de klantenkring, al zijn ze wel van harte welkom. Maar de schoonmaakbeurt van Betam 2000 gaat nu eenmaal een stuk verder dan een simpel was- beurtje. Beltek. „Wij maken de auto's showroomklaar." Wat dat inhoudt? Een beknopt over zicht van wat de medewerkers met de auto's doen: Ze ontvetten de motor en geven die een anti-vochtbehandeling, ze wassen de buitenkant van de auto met een hoge drukspuit, maken de buitenkant verder machinaal schoon en zetten het geheel in de was. Daarna ma ken ze het interieur schoon, in clusief de bekleding. Dan geven ze de ramen van binnen en van buiten een beurt en maken de kofferruimte en het reservewiel schoon. De velgen worden zo nodig schoongespoten en de banden en wielkasten worden als dat nodig is met een tectyl- spuit behandeld. Tot slot ne men de medewerkers ook alle randen en scharnieren van de deuren onder handen. Wat oudere auto's - er is zoals bekend een grote markt voor tweedehands exemplaren - dra gen vaak de sporen van het ver blijf in de open lucht: Minuscu le schade aan de lak door steen slag of luchtverontreiniging. Dergelijke schade brengt Betam 2000 indien gewenst ook in or de. En inmiddels heeft het be drijf zijn werkterrein iets uitge breid. Sinds twee jaar doet Be tam 2000 ook aan gevelreini ging. „We zien de toekomst zonnig tegemoet", zegt Beltek." herman joustra Open dagen Regionaal Opleidingen Centrum den een stand aanwezig. Bij de afdeling Bouw aan de Dieperpoellaan worden demonstraties bouwstellen, metselen, landmeten en stratenmaken gegeven. Bezoekers met interesse in schilderen, stukadoren of meu belmaken kunnen deze beroepen in de praktijk uitproberen., Bij de afdeling Toerisme, Consumptief, Auto Vervoer en Elektrotechniek op het Lammen- schanspark zijn bedrijven aanwezig, zodat de be zoekers kennis kunnen maken met een eventuele stageplaats of toekomstige werkplek. Chef-kok Rob Plug van 'De Restauratie van Leiden' geeft kookdemonstraties, waarbij onder meer VIP- plaatsen voor het EK Voetbal 2000 te winnen zijn. Voor nadere informatie kan worden gebeld met PR Marketing van ROC Leiden, telefoon 071-5451450. De Open Dagen van het ROC, het Regionaal Op leidingen Centrum zijn dit jaar vrijdag 18 en za terdag 19 februari. Belangstellenden kunnen bij alle beroepsopleidingen terecht voor informatie. Praktijkdemonstraties en bedrijfspresentaties to nen de diverse aspecten van de opleidingen. Bij de afdeling EAO aan de Leidsedreef wordt voorlichting gegeven over de nieuwe opleiding die in samenwerking met Politie Hollands Mid den komend schooljaar begint. In een brugjaar worden deelnemers, die nog te jong zijn voor de politieopleiding, beter op de selectie voorbereid en bovendien in staat gesteld het algemeen be veiligingsdiploma te halen. Ook worden diverse onderdelen van de beveiligingsopleiding gede monstreerd en is de Politie Hollands Midden met t de Leidsch Dagblad ItCHIEVEN ANNO 1900 Zaterdag 17 Februari LEIDEN - Door de eigenaars en bewoners van per- ceelen aan den Trekvliet (Vreewijk) alhier is aan Pro vinciale Staten van Zuid-Holland gezonden een adres, waarin zij, met het oog op den onhoudbaren toestand van den weg langs hun woningen, Hun ver zoeken te willen besluiten: 1* tot het doen doortrekken van de reeds voor een deel bestaande schoeiing, zoo ver zich de rij woon huizen langs den Trekvliet uitstrekt, en dit hoofdza kelijk om te voorkomen, dat de berm nog verder af- brokkele, stukken er van in de Vaart terechtkomen en het pad steeds smaller en smaller worde; 2* tot het doen bestraten van het gedeelte weg tusschen de trottoirs en een te plaatsen rij boomen, voor zoover de woonhuizen zich uitstrekken, met klinkers, waardoor een einde zal gemaakt worden aan den dikwerf modderigen toestand van den weg en des zomers voorkomen zal worden, dat geheele stofwolken de huizen binnen- en den genen, die den weg passeeren, in het gelaat waaien, zeer ten nadele der gezondheid, en ook, om te verhinderen, dat de zoo kostbare grind, welke thans af en toe op den weg wordt uitgespreid, in den vervolge nog door de jeugd bij groote hoeveelheden in de Vaart worde geworpen of stuksgewijze tegen de ruiten der woningen worde geslingerd. ANNO 1975 Maandag 17 februari LEIDEN - Er zouden ruim tweehonderd kaarten zijn verkocht voor de bijeenkomst, die het Leids Aktieko- mité tegen de werkloosheid organiseerde in het Volkshuis. Welnu een vluchtige telling leerde dat er hooguit honderdvijftig mensen in het zaaltje aanwe zig waren. Vijf sprekers zouden vertellen waarom er werkloos heid was en wat er tegen te doen zou zijn. Frans Mentzij (PvdA) vindt dat een werkloze 'een vrije' moet worden genoemd. Volgens hem is het de schuld van de maatschappij waarin de werkloze leeft en maar geen werk kan vinden. De gemeente zou vanuit die gedachte ook een beleid moeten opzet ten. Mentzij vergeleek de werklozen met geestelijk gehandicapten, hun positie is ook slecht. Hoeven (CPN), de communist viel het huidige ka binet fel aan, sprak van een geënsceneerde oliecrisis met als indirecte gevolgen prijsstijgingen, minder koopkracht, meer werkloosheid. ,,AI die kwijlebab- bels op de televisie die zeggen dat het aan de loon kosten ligt. Dat is niet waar". Hoeven zei doodziek te worden over "het geklets over de noodzaak van of fers". Ja, we moeten offers brengen voor de huren, de winsten, de belasting op het vakantiegeld, de stu die van onze kinderen, de derde wereld (de porte monnee spekken van de corrupte lui daar), de aan schaf van oorlogstuig, het aardgas, allemaal offers. Je kunt een kale kip niet twee keer plukken, leder een, werkloos en werkers, moet in de winsten van de ondernemingen kunnen delen. We moeten actie gaan voeren voor een .reële loonsverhoging, voor prijscompensatie, we moeten strijden voor het be houd van werk, er moet een verhoging komen van de sociale uitkeringen, we moeten 200 gulden ineens hebben. Maar Hoeven had weinig hoop. Het praten over oude bomen is hem van meer belang gebleken dan het praten over de werkloosheid. Het gehoor was wat lauwtjes. Plichtmatig geklap als een spreker zijn zegje heeft gedaan en wat gegrinnik als het verplich te grapje is verteld. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d overachrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar vuil 13 Gij 18 In zwart wit) op Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 23(H) AH Lelden of door conuuite betaling aan de balie van het Leldac Dagblad aan de Roowveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie wekci a plaatsing een Ingevulde cheque (geen In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15