eiden Regio VBL wil koste wat kost fuseren egio gaat verder iet samenwerken Speurtocht door kilometers archief ;-lid FPÖ spreekt in Leiden Uitzicht vanaf de spits Zwart tot op het laatste lepeltje Kledingvoorschriften voor ambtenaren URBIS brengt geluidhinder en luchtvervuiling in kaart Golden Tulip dubt nog over vijfsterrenhotel in binnenstad RUUD SEP emeenten in de Leidse re- jn voorstander van een re samenwerking, maar lige willen daarbij op ter- verder gaan dan anderen, ree 'eindbeelden' - inten- samenwerking van onaf- jljjke gemeenten aan de ant en Rijnstad aan de an- kant - hoeven elkaar niet len. Met die diplomatieke Jering is gisteren tijdens regioconferentie van het nwerkingsorgaan Leidse (SLR) de rust hersteld. De enten, die enkele weken en nog recht tegenover el- üonden na de presentatie et Rijnstad-plan, hebben besloten om op een aan- nten de samenwerking te iiveren. intensievere samenwer- ioet zich gaan uitstrekken e beleidsterreinen wonen rken, recreatie, toerisme lur, verkeer en vervoer rk en inkomen. Hoe de iwerking er precies moet gaan uitzien, wordt de komen de maanden verder uitgewerkt. Daarnaast wordt er informeel ook al weer met de Duin- en Bollenstreek overlegd over sa menwerking tussen de twee re gio's. „Ik weet dat collega Van Wouwe van Katwijk in is voor gesprekken over samenwer king", vertelt de Leidse burge meester Postma, die tevens voorzitter is van het SLR. „Nee, een formele samenvoeging is niet aan de orde, maar samen werking wel." Volgens Postma is de confe rentie van gisteren in een goede sfeer verlopen. „We zijn het er over eens dat de Leidse regio een interessant gebied is met veel kansen, maar dat er ook de dreiging is dat anderen over ons gaan beslissen wanneer we zelf nergens mee komen. De vier grote steden zijn bezig met een plan dat de hele Randstad beslaat. Als we niet uitkijken, zijn het straks vier grote steden en twee provincies die hier de dienst uitmaken", aldus de bur gemeester. «ONNO HAVERMANS jormalige presidentskan- van de FPÖ komt naar Heide Schmidt zal op dag 24 februari in het miegebouw praten over uatie in Oostenrijk sinds er in de regering zit. idt haakte zeven jaar gele- ftoen Jörg Haider tot par- rzitter werd gekozen. Schmidt vond dat met Haider racistische tendenzen de partij binnenslopen. Ze zegde haar lidmaatschap op en richtte de partij Liberales Forum op, waarvan ze nu voorzitter is. Ze komt naar Leiden op uitnodi ging van de Leidse Studenten vereniging voor Internationale Betrekkingen en de Stichting Oostenrijkse Studiën. De lezing begint om 20.00 uur. leiden Het gebouw van de Sociale Verzekerings Bank naast het sta- voet van de constructie komt de tunnel van de Schipholweg boven de tion nadert zijn voltooiing. De hoge en spitse toren biedt een panora- grond. De ontwikkeling van het gebied rond Leiden Centraal gaat ver- mische uitzicht over de stad, waarbij hier de blik is gericht in de rich- der als dezer dagen de sloophamer wordt gezet in de flat (niet zicht- ting van Leiden-Noord, de Groenoordhallen en de Merenwijk. Aan de baar) schuin aan de overkant van de SVB. foto hielco kuipers woods over dracht schulden en bezittingen aan Portaal ÜJL houdt een troef achter de hand voor het geval ;emene vergadering van de Woningbouwvereniging n (WBL) 30 maart opnieuw de fusie met woning- ting Portaal uit Arnhem en Nijmegen afblaast. Het lur van de vereniging brengt dan diezelfde avond oorstel in stemming om bezittingen en schulden ie dragen aan Portaal. De effecten zijn hetzelfde als usie. Alleen blijft er dan een uitgeholde vereniging meer dan ooit noodzakelijk om de WBL uit de financiële geva renzone te loodsen waarin de directeur Johan de Greef meerde dat plan gister- in Holiday Inn tijdens informatiebijeenkomst kandidaat-leden voor de ene vergadering (AV). De Greef is een fusie vereniging zich momenteel be vindt. „Het feit dat de politiek dinsdag akkoord is gegaan met een huurverhoging van 3,8 pro cent betekent voor ons een for se extra tegenvaller. Wij waren van vier procent uitgegaan." De veertig nieuwe leden van de AV worden de eerste helft van maart schriftelijk gekozen. Op 16 maart wordt de uitslag bekendgemaakt. De negendui zend huurders van WBL heb ben de keuze uit 88 kandidaten. Begin maart krijgen de huur ders een verkiezingskrant waar in de kandidaten zich kort voorstellen. Daarbij gaat het ui teraard vooral over de vraag of een kandidaat voor of tegen de voorgenomen fusie is. Een fusie die overigens op 30 november 1999 tijdens een emotionele en turbulente vergadering in het Antonius Zalencentrum werd afgestemd. De benodigde ne gentig procent meerderheid werd toen niet gehaald. Zo'n meerderheid is niet nodig voor een overdracht van de activa en passiva. Daarvoor volstaat tweederde van de stemmen. De Greef greep de bijeen komst gisteravond met beide handen aan om de kandidaat AV-leden te overtuigen van de voordelen van een fusie. Hij is op zoek naar mensen die on verkort voor het nieuwe fusie- voorstel stemmen. Mocht dit gebeuren dan wordt de WBL een stichting en staat niets een samengaan met Portaal meer in de weg. De voordelen voor de WBL liggen vooral op het financiële vlak. Immers, de kas van Por taal is rijkelijk gevuld en na een samensmelting behoren alle geldelijke problemen van de Leidse woningbouwvereniging tot het verleden, zo spiegelde De Greef zijn gehoor voor. Een huurverhoging van rond de twee procent voor dit jaar, on derhoud aan de woningen en een goede samenwerkingsover eenkomst met de Huurdersbe langenvereniging. Als voorschot op de fusie heeft WBL vorig jaar alvast dertien miljoen renteloos van Portaal geleend. Volgens tegenstanders van de fusie vallen die beloften inhou delijk tegen. De huurverhoging van twee procent geldt alleen voor dit jaar en onduidelijk is wat er in de komende jaren gaat gebeuren als de WBL na een fusie Portaal Woningstich ting Leiden gaat heten. Por- taal/WBL weigert beleid voor de langere termijn op schrift te ien de laatste tijd meer wakker dan restaurateur", st Jan Verstegen als hij het uitzijn krullen klopt. dan", zegt hij, terwijl hij n vloeiende beweging zo- een schilder met ladder als tegelzetter met speciekuip rijkt, „het was effe nodig Zes weken geleden zag het nog uit als het zwartge- erde décor van een drama oorlogsfilm. En morgen De Malle Jan gewoon weer l Ongelooflijk wat er in de intijd is gebeurd." it het geluid van hamer oor al bij voorbaat elk ge- tot een kansloze onder ling maakt, onderbreekt tegen zijn werk om tijdelijk tkassen naar de lounge let Prentenkabinet om de hoek, het visitekaartje van de Zoeterwoudse broers Jan en Henk Verstegen. Daar recapitu leert de ene helft van de twee ling eerst nog maar even de ge beurtenissen die plaatsvonden in de nacht van 1 op 2 januari. En waarvan de gevolgen niet te overzien waren geweest, als de brand die rond middernacht in het restaurant aan de Nieuw- steeg uitbrak niet als door een wonder ook weer net zo snel smoorde. „Nu bleef het godzij dank bij een geblakerde puin hoop beneden. Je moet er niet aan denken wat er was gebeurd als de boel echt in de hens had gestaan. Pure horror." Gruwelijke gedachten spookten door zijn hoofd toen hij in de bewuste nacht uit zijn bed was gebeld met de melding dat De v:..;- - De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Malle Jan in lichterlaaie stond en hij - nog in onwetendheid verkerend over wat er werkelijk gaande was - met de auto rich ting Leiden jakkerde. „D'r lig gen vijf meiden boven te sla pen, tolde het maar door mijn kop. Nou jongen, toen ik daar aankwam en al die brandweer wagens en zwaailichten zag, zakte ik bijna door de grond. Zoiets gebeurt altijd heel ver weg bij een ander en nooit bij jou, dacht ik. En dan in ene keer staan ze toch bij jou voor de deur." Zoals gezegd, het viel mee. Zelfs de huurster die op de bo venste verdieping met oordop jes in lag te slapen, kon tijdig door de brandweer gewekt worden en ook de huiskat bleef ongedeerd. Het vuur, dat ver moedelijk door kortsluiting in een pin-apparaat aan de bar was ontstaan, was via de be drading naar het plafond ge klommen, maar daar door een gebrek aan zuurstof gesmoord. „Eén raam open, zo schetste een brandweerman me later het rampenscenario, en het he le pand was volledig verloren gegaan. Nogmaals, je moet er niet aan denken." Het liep nu letterlijk met een sisser af. De rookschade in het restaurant met zijn karakteris tieke opkamer en souterrain was evenwel enorm. „Hel was zwart tot op het laatste lepeltje. Het zag er niet meer uit. Alsof er een bom was gevallen. Daar stond ik met de deurkruk in mijn hand. De deurkruk die door ontelbare handen van gasten was aangeraakt, zelfs nog door die van Bill Gates. Ja, die is hier vorig jaar nog ge weest met iemand van jacht bouw Van Lent. Maar goed, daar koop je op dat moment niks voor. Je moet gewoon be ginnen met opruimen." Dat is wat de broertjes deden. In samenwerking met een be vriende aannemer werkten ze zes weken aan één stuk door om inpandig zo'n beetje alles te vernieuwen wat er te ver nieuwen viel. Elektra, de pla fonds, de bar, de keuken, de toiletten, het schilderwerk. .Achteraf is dat het enige voor deel. Dat het er nu veel mooier uitziet dan dat het was. Schrale troost, want voor hetzelfde geld was het helemaal misgegaan. Maar goed, ik ben blij dat we ons weer op de keuken, op het eten en op de ongedwongen formule kunnen storten, want die blijft. Dat bouwvaltkertje spelen is wel leuk, maar per slot van rekening zijn we in de horeca gegaan om in horeca te doen." Certificaat Wethouder Hans Baaijens reikt vanavond in Leiden-Noord op basisschool De Viersprong 29 diploma's uit. Niets bijzonders, ware het niet dat die certifica ten nu eens niet toevallen aan kinderen, maar aan ouders. Al lochtone ouders, om precies te zijn. Die volgden een cursus die tot doel had om meer in zicht te krijgen in de verschillen tussen de eigen, vaak traditio nele opvoeding en de opvoe ding van hun kinderen gezien in het licht van deze moderne tijd. De speciale cursus bestond uit drie onderdelen. Het op elkaar afstemmen van de opvoeding thuis en op school. Het discus siëren met en het adviseren van ouders inzake die opvoe ding. Het verschil in verwach tingspatroon tussen school en ouders dichter bij elkaar bren gen. Voor wat betreft dat laatste verwachten allochtone ouders over het algemeen een zeer grote bijdrage in de opvoeding van de kant van de scnool. Ter wijl scholen dit de verantwoor delijkheid van de ouders vin den. LEIOEN RUUD SEP Geen linnen schoenen. Geen mouwloze of laag uitgesneden kleding. Geen privégesprekken in de nabijheid van anderen, niet luid praten of lachen en niet te vergeten een verbod op samenscholingen. Het zijn slechts een paar van de voor schriften voor kleding en ge drag die de afgelopen week op het Stadsbouwhuis voor de no dige opwinding hebben ge zorgd. Een intern memo van de dienst Bouwen en Wonen kon digde aan dat 'in het kader van het cultuurveranderingsproject' de dames en heren zich voort aan dienen te houden aan een 'gematigd formele kledinglijn'. Voor alle representanten van de gemeente Leiden gelden 'pas sende normen en waarden'. Het memo is afkomstig van Hans van Gerven, secretaris van het managementteam van de dienst bouwen en wonen en is voorzien van het logo van de gemeente Leiden. Het ziet er al lemaal heel serieus uit. Maar Van Gerven moet onbedaarlijk lachen wanneer de verslaggever hem kritisch probeert te onder lagen over de oekaze van zijn hand. „Dit is gewoon één grote grap", vertelt hij. „Het memo was oorspronkelijk voor één persoon bedoeld, maar is in middels door de hele organisa tie verspreid. Als nu zelfs de krant belt, dan kun je wel zeg gen dat de grap geslaagd is!" De voorschriften voor kleding en gedrag zijn door de ambte naren nogal verschillend ont vangen. Van Gerven: „Sommige mensen reageerden heel heftig, anderen kwamen meteen de volgende dag overdreven netjes naar hun werk. De meeste mensen konden de grap heel erg goed waarderen. Eindelijk eens iets om te lachen. Dat is goed voor de sfeer op het werk." zetten. Daarnaast waren vol gens de tegenstanders al goede plannen gemaakt over het on derhoud aan de woningen nog voordat de fusie ter sprake kwam. Tenslotte is er met in gang van 1 januari 2000 door de overheid een stelsel ingevoerd waarin onderlinge solidariteit tussen rijke en arme woning corporaties wordt gewaar borgd. Dit houdt in dat verschillen in de financiële posities van corporaties niet mogen leiden tot verschillende behandelin gen van huurders van wonin gen van rijke en arme woning bouwverenigingen. Volgens de tegenstanders maakt deze rege ling mede een fusie overbodig. van de Rembrandt-wandelrou te. bijvoorbeeld, is volgens TNO-projectleider H. Miedema duidelijk te zien dat 'op bepaal de gedeeltes van de route het moeilijk converseren is'. Ook de toekomst is te voorspellen. Schiphol in zee zou, zo rekent URBIS voor, minder hinder be tekenen voor Leiden. Tot op heden is het voor ge meenten moeilijk om de plaat selijke milieukwaliteit inzichte lijk te maken. Dat maakt het lastig om een goed plaatselijk milieubeleid te ontwikkelen. Met URBIS denken [NO en Lel den de oplossing te hebben ge vonden. De twee partijen ho pen ook andere steden voor het project te kunnen interesseren. Maar eerst moeten de Leidse ambtenaren leren omgaan met het systeem. URBIS (Urban management system for air pollution and noise). Zo heet het nieuwe in strument dat TNO met Leiden als proefgemeente ontwikkelde om plaatselijk luchtvervuiling en geluidhinder in kaart te brengen en voorspellingen te doen over de situatie in de toe komst. Op papier ziet het er in gewikkeld uit maar TNO wist gisteravond, bij de presentatie in de commissie voor milieu, sport, cultuur en grote-steden- beleid, toch vrij eenvoudig uit te leggen wat Leiden er aan heeft. De TNO-mensen lieten plattegronden van Leiden zien met daarop geluidhinder door industrie, auto's, trein- en vliegverkeer keurig ingekleurd, net als de ernst van luchtver ontreiniging. Op een kaartje LEIDEN ANNET VAN AARSEN Twee medewerkers van het ge meentearchief gaan komend jaar maar liefst tweeënhalve ki lometer papier doorpluizen om vast te stellen hoe ernstig de documenten zijn aangetast door verzuring. Per meter ne men ze drie steekproeven met een zuurgraadmeter en ook kij ken ze naar mogelijke andere schade aan de documenten. Gemeentearchivaris A. Netiv is er voorzichtig voorstander van om het door verzuring aange taste archiefmateriaal over te zetten op digitale 'dragers'. „We kunnen het materiaal weliswaar ontzuren, maar dat is maar één keer mogelijk. En het proces van verzuring wordt er niet mee stopgezet: de archie ven verzuren na een dergelijke operatie opnieuw", verklaarde ze gisteren in de raadscommis sie voor cultuur. Ook de prent verzameling wil ze, vanwege een betere toegankelijkheid voor het publiek, digitaliseren. Maar uiteindelijk is het de ge meenteraad die daar een beslis sing over moet nemen. Dat het gemeentearchief te kampen heeft met verzuring was al langer bekend. Voorna melijk de collectie van na 1800 is aangetast. Oudere documen ten hebben er geen last van, omdat het 'papier' van lompen is gemaakt. In papier van na achttienhonderd is hout ver werkt. De houtcellen worden na verloop van tijd steeds zuur der en maken het papier uitein delijk kapot. Vijftig meter archief komt volgens Netiv voor vernietiging in aanmerking en hoeft bij de schade-inventarisatie niet te worden nagekeken. Van de naar schatting tweeënhalve ki lometer, die wel moet worden nagekeken, verwacht de archi varis vooral dat de grote collec ties, zoals de kranten, ernstig zijn aangetast. De operatie om het archief materiaal te behouden, gaat minstens negen miljoen gulden kosten. Leiden heeft de wettelij ke taak om het gemeentearchief in stand te houden. Waar het benodigde geld vandaan moet komen is nog onduidelijk. De gemeente hoopt op een forse bijdrage van het Rijk. De toelichting op de schade- inventarisatie, gisteravond in de commissie, bracht nog een an der probleem aan het licht. Ne tiv vertelde dat er de afgelopen jaren steeds vier-, vijfhonderd meter nieuw papieren archief materiaal is bijgekomen. Bij de bouw van de nieuwe depots was op zo'n toestroom niet ge rekend: de gemeente ging uit van honderd meter papier per jaar. Schultz zijn zowel Leiden als de exploitant nog steeds geïnteres seerd, maar zijn de kosten het knelpunt. „De eerste investe ringen zijn immers het zwaarst", zegt Schultz. Volgens haar zou Leiden wat dat betreft 'iets' kunnen doen met erf pachtconstructies. „Je zou bij voorbeeld kunnen kijken, op welk moment je die in rekening brengt." Volgens Schultz kijkt Golden Tulip ook of er in de omgeving misschien nog een ander pand is dat een hotelfunctie kan krij- gen of voor langere tijd kan worden verhuurd. Een woord voerster van Golden Tulip be vestigt dat er gesprekken gaan de zijn met de gemeente. „Maar wij zijn er nog niet uit." CONNIE VAN UFFELEN Hotelexploitant Golden Tulip, die zijn oog heeft laten vallen op het voormalige weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, heeft de knoop nog niet door gehakt. De onderneming wil nog berekenen hoeveel kamers er in het monumentale pand kunnen komen en hoeveel het uiteindelijk kost om in de bin nenstad een vijfsterrenhotel te beginnen, aldus wethouder M. Schultz van economische za ken. Golden Tulip heeft al een vestiging aan de Schipholweg. Onlangs sprak Schultz weer met de hotelexploitant over het vestigen van een hotel in het voormalige weeshuis. Volgens Nieuwe Dar, nieuwe keuken, nieuwe kleuren, nieuwe tent Na de br tweeling Verstegen nu toch weer licht aan het einde van de tunnel. en alle perikelen eromheen ziet de foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13