'Dit bedrijf is eigenlijk ons kind' EKO-kip met de smaak van toen Smaak op z'n Spaans Smaak Gibbers en bonzei Schimmels in broil; Het land van lange kustlijnen, groene bergen, droge, uitge strekte velden en de tapas, tor tilla's en turrón (noga) kent niet één keuken, maar vele. Spaanse gerechten zijn vooral streekge bonden. Catalonië, Andalusië, Baskenland, elke regio kent zijn eigen specialiteiten met ingre diënten als chorizo, bakkel- jauw, pijlinktvisjes en veel knof look en olijven. De Spanjaard laat zich niet de wet voorschrijven. Hij kookt. Met karakter, met kracht en soms met een verrassende ver fijning. In essentie is koken op z'n Spaans het, schijnbaar wil lekeurig, bij elkaar gooien van wat er aan ingrediënten voor handen is. Vlees, gevogelte en vis worden moeiteloos met el kaar gecombineerd. De receptuur in 'De smaken van Spanje' is gebaseerd op de stoere, mediterrane smaken van de beste Spaanse gerech ten. Paella, gazpacho en polio al ajillo ontbreken uiteraard niet in het boek, al is er gezocht naar een balans tussen de tradi tionele keuken en meer moder ne gerechten met een subtiele smaak. Zo staat een recept voor crema Catalana naast het expe rimentele tijmijs en tortilla de patatas naast een salade met zeeduivel. Tapas, de verrukkelijke hapjes en kleine schoteltjes die de pe riode tussen de lunch en hel di ner moeten overbruggen, ne men een belangrijke plek in. Sommigen vertalen de gerecht jes met 'vloeipapier'. Anderen hebben het over een 'deksel'; naar aanleiding van de oude Spaanse gewoonte om een stuk brood op een glas te leggen te gen de vliegen. Hoe het ook zit, tapas zijn heerlijk en als een di ner pas tegen het eind van de avond wordt geserveerd, van le vensbelang. (De smaken van Spanje, mo derne en klassieke gerechten, uitg. Harion Publishing, 39,95. Ook verschenen: De smaken van Frankrijk, De smaken van Italië) Illustratie uit het boek De smaken van Spanje. KIP MET BLEEKSELDERIJ Het gerecht van vandaag is een variant op de ouderwetse Vlaamse waterzooi met kip. Een merkwaardig gerecht, want de saus is geen saus, ter wijl het ook geen soep is. Lek ker is het wel. U kunt het re cept op twee manieren uitvoe ren: met een alledaagse kip of een EKO-kip. Verdeel de kip in 8 stukken. Maak de stukken droog met keukenpapier en wrijf ze stevig in met een mengsel van zout en peper. Maak de bleekselde rij schoon. Trek, indien nodig, de draden van de stengels. Snijd de stengels in niet al te smalle boogjes. Laat de boter in een pan met dikke bodem smelten. Schep de bleekselderij er door en leg de stukken kip er bovenop. Sluit de pan met het deksel en laat alles, boven een laag afge stelde warmtebron, 10 minu ten zachtjes smoren. Schenk daarna de kokende bouillon erbij. Leg het deksel opnieuw op de pan en laat al les, boven de nog altijd laag afgestelde warmtebron, 45 - 50 minuten zachtjes stoven. Schep de stukken kip en de bleekselderij met een schuim spaan uit de pan in een voor verwarmde schaal. Leg er een deksel op. Roer in een kom de eier dooiers los met (kook)room en 3 eetlepels van hete stoof vocht. Roer het mengsel krach tig door de rest van het stoof- Benodigdheden voor 4 personen: 1 flinke (EKO) braad kip, ca. 1,5 kg; zout; witte peper uit de molen; 1 flinke struik bleekselderij; 75 gram boter; 1 liter kippen bouillon; 3 eierdooi ers; 3 eetl. (kook) room; 1 mespunt ker riepoeder; 2 eetl. fijn gehakte (platte) pe terselie; 2 theel. fijne kervelblaadjes, 1 eetl. fijngesneden bies look. vocht en neem onmiddellijk daarna de pan van de warmte bron. Blijf er nog 1 minuut met een garde in roeren en klop pen. Proef de nu verkregen saus en voeg naar eigen smaak en inzicht nog wat zout, peper en een beetje kerriepoeder toe. Roer er daarna peterselie en kervel door. Presentatie: verdeel de stuk ken kip en de bleekselderij over voorverwarmde grote die pe borden of kommen. Schep de saus er over en bestrooi al les met bieslook. Tip: geef er lekker warm en knapperig, in eigen oven afgebakken, stok brood bij. Maartje Boudeling van Inter Scaldes gekozen tot Lady Chef van het jaar REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA' TfDl Zij is al jaren het grote voor beeld voor vrouwen die een carrière als chef-kok voor zich zien. Hen vrouw die, zoals het een echte Zeeuwse betaamt, niet graag op de voorgrond treedt en het liefst in eigen be drijf samen met haar man Kees er hard tegen aangaat. ,,In de horeca is het doorgaan, altijd maar doorgaan." Maartje Bou deling, chef-kok van het tot ver over de grenzen bekende res taurant Inter Scaldes in Krui- ningen, werd vorige week door vrouwelijke collega's gekozen tot Lady Chef van het jaar - en zelfs van de eeuw. Collega Angelique Schmeinck van De Kromme Dissel, zelf in 1998 Lady Chef: „Maartje staat al jaren aan de top. Ik heb veel contact met haar. Ze heeft een enorm doorzettingsvermogen en dat stimuleert. Ze heeft een goede, eerlijke keuken, waarin ze haar eigen stijl heeft weten te ontwikkelen. Maar het belang rijkst is dat haar gerechten altijd lekker zijn." Waarom kwam die verkiezing niet eerder? „Toen we in 1991 begonnen, vonden we het een open deur om met Maartje, de beste, te beginnen", zegt E. van Tiel van Food From Britain, die dit jaar voor het laatst als hoofdsponsor optrad van het evenement. Chefs als Jane Bed dington, Jannie Munk, Margo Reuten en Mandy de Jong gin gen Maartje Boudeling voor. Maartje Boudeling, met zange rig Zeeuws accent: „Ik vind de ze uitverkiezing best heel leuk. Natuurlijk heb ik me ook wel eens afgevraagd waarom ik niet eerder aan de beurt was. Zijn de andere vrouwelijke chefs soms bang voor me? Is Zeeland soms te ver? Maar nu, nu ben ik mijn meiden zeer dankbaar." Voor Boudeling is er geen ver schil tussen een mannelijke en vrouwelijke chef. „Men heeft het altijd over die zware pan nen. Maar mannen dragen die toch ook vaak met z'n tweeën?" Boudeling komt uit een gezin in Yerseke, een vissersdorp in een vaak winderig Zuid-Beveland. Als dochter van een oester- en mosselkweker - ze heeft nog twee zussen en drie broers - kreeg ze de liefde voor het verse product mee. „Mijn ouders ga ven veel om smaak. Dat is be- Sommigen hebben een vulling van pure ganache (banketbak - kerscreme) met krenten, veen bessen en kruiden - of van vier soorten gehakte noten. Wat er schuilgaat in deze zogeheten dreamers wordt duidelijk aan de hand van tekeningen van aboriginals en de tekst en uitleg die wordt gegeven in de karton nen kringloopdoosjes. De 'Australian Homemade Chocolates', die hier en daar in ons land te koop zijn, zijn ech ter niet alleen geliefd vanwege hun 'rijk gevulde interieurs' en het hoge, zuivere cacaopercen- tage in de chocolade (de zoge heten couverture). Wat de cho colade zo bijzonder maakt, is dat de bonbons handmatig worden vervaardigd met uit sluitend natuurlijke ingrediën ten. Dat wil zeggen dat er geen kleur-, smaak- en geurstoffen of conserveringsmiddelen zijn toegevoegd. De houdbaarheid NOS- NL N van de groot uitgeval] Regi gische dreamers, gibt De bi bonzers is daardoor b ;neb De fabrikant van dec: Afl gaat er blijkbaar vani Alles koper er, eenmaal g toch niet vanaf kan bi ne rr Behalve veertig soort! irier lade (vanaf 7,95 voor >hip pack) verkoopt 'Austr )ans Homemade' huisgem tot r< maar uitsluitend in de 3rd F winkels. De oorsprom Ame producten is het Belg ie. f Blankenberge waar di itror geleden ene Van Inza dere eerste ijs draaide naa: jrac cept van zijn in Austr wen nende tante. De naar zijn j lian was geboren. Inmiddels zijn er den )ick lian Homemade vesu ja, n. Europa, waarvan tien N land. Voor meer info: serv v.australianhome Uitz. .com ¥ed< Chef-kok Maartje Boudeling neemt haar onderscheiding in ontvangst, met links de Britse ambassadeur Ro semary Spencer en rechts managing director Van Tiel van Food from Britain. foto gpd langrijk voor kinderen." Eigen lijk bij toeval kwam ze in de ho reca terecht. „Ik werkte aanvan kelijk als kapster. Maar toen ik mijn man Kees, die in de hore ca werkte, ontmoette ben ik overgestapt." Volgens haar zus Marie kon Maartje altijd al goed koken. Marie heeft met haar man een oesterkweek- en exportbedrijf in Yerseke, en levert platte Zeeuwse oesters aan Inter Scal des. Daar doet Maartje de mooiste dingen mee. Een van haar specialiteiten is warme Zeeuwse oesters met een vinai grette van rosé. „Ik houd ervan om met streekproducten te werken. In de zomer hebben we kreeften uit de Schelde, ik gebruik zee-egel, lamsoren en zeekraal van de schorren, lams vlees uit Zeeland. Supervers moet het allemaal zijn. En top kwaliteit. Ik wil alles zelf zien, ruiken en proeven." Tot voor kort deed de chef-kok, die eigenlijk vooral bekend staat om haar visspecialiteiten, ook wild: watersnip, houtsnip, haas, patrijs en fazant. „Helaas mag veel wild door het nieuwe jachtverbod niet meer gescho ten worden." Gecombineerd met subtiele, verfijnde smaak combinaties, perfecte bereidin gen en een bordopmaak waar bij bijzondere kleurencombina ties een feest voor het oog zijn, heeft Maartje weten te bereiken dat haar zaak Inter Scaldes al zestien jaar door Michelin be kroond wordt met twee sterren. En dat heeft nog nooit een res taurant in Nederland gepres teerd. Ze is daarmee uniek in culinair Nederland. „Sterren zijn ont zettend belangrijk voor ons. We zijn er trots op en voelen ons verantwoordelijk: de gasten ko men ervoor. Ik zou het ver schrikkelijk vinden er eentje kwijt te raken. Ieder jaar is er weer die spanning of we de tweede houden. Daarvoor stre ven we steeds naar een drie- sterren-niveau. Of: twee-plus- plus, zoals Kees zegt. Natuurlijk hopen we stilletjes op een der de ster. Maar of die er komt? En nog wel bij een Nederlandse vrouw en voor een zaak ver van de gewone route? Ik weet het niet." Veel gasten laten zich per heli kopter vliegen naar de kleine heli-haven die de Boudelings een paar jaar geleden tegenover de zaak hebben laten aanleg gen. De meeste gasten komen uit België. Sommigen komen uit Parijs, dineren bij Inter Scal des, blijven een nachtje slapen in het romantische, op een En gels landhuis geïnspireerde 'Manoir' dat de Boudelings bij het restaurant hebben laten bouwen en reizen de volgende ochtend weer terug. Er komen Italianen, Spanjaarden, Engel sen en Amerikanen en, ze zou het bijna vergeten, ook Neder landers. Om het vol te houden en om creatief te kunnen blij ven, is het restaurant twee da gen per week gesloten. „Sinds een paar jaar hebben we een huis in België. Daar genie ten we enorm van. Als we vrij zijn ga ik daar heerlijk koken, terwijl Kees de tafel dekt en de wijn uitzoekt.Al jaren gaan geruchten dat de Boudelings er na 35 jaar mee willen stoppen. „Absolute onzin", zegt Maartje. „Als we ons bedrijf willen ver kopen, zouden we nog jaren nodig hebben om het af te bou wen. Iedere dag gaan we er met veel plezier heen. Het restau rant is ons kind." CHRISTA VAN DER HOFF Schimmels zitten overal. Ze produceren gif, mycotoxine, dat gemakkelijk in graan te rechtkomt. In droge zomers valt het nog wel mee, maar als het veel regent, dan zijn er veel meer schimmels, en bijgevolg is die besmetting dan erger. Het speciale gif waar het in dit geval om gaat, heet deoxyniva- lenol, afgekort tot 'don'. In feite zit het altijd in kleine hoeveel heden in graan, en dat kan geen kwaad. Maar als mensen lang durig brood, pasta, koek, enzo voort zouden eten, waarin veel don zou voorkomen, dan be schadigt het de groei en het im muunsysteem. Onlangs was don in het nieuws. Minister Borst van volksge zondheid schreef in een brief aan de Tweede Kamer dat zij de toegestane hoeveelheid van dit speciale gif in graan zou halve ren. Het had een jaar eerder veel geregend, en daardoor zat er meer schimmel dan normaal op het graan. En dus ook meer toxine. In het vakblad Voeding Nu meldt onderzoeker Louis van Nieuwland van de Consumen tenbond, gespecialiseerd in het voedingsonderzoek voor de bond, wat er nog meer loos was. De Keuringsdienst van Waren betrapte een fabrikant van ontbijtproducten. Er zat te Voor 'aul hos* veel giftig don in zijn jetw Het ging om de fabnl \ctu Brinta. De fabrikant t ienti voorraden met te gift ;raa laten verbranden. Ma (oog product terughalen u (erw kels (een zogehetenere call) was er niet bij Rond Van Nieuwland bescl )isc moeilijk het in Nedei >res' de giftige don te cont >erg' de Warenwet staat er niets over. De Nederlandse graa heeft de minister belt het met het Nederlan De to van de afgelopen zon 'alk; ger zou zijn dan 5001 (are per kg. In partijen tai Jeorj en andere tarweprod ime wordt meestal tussen ie. 1 400 microgram gevoi ei zal dus nog een hele erej den om zulke 'natuui ittei veaus omlaag te bren Amerikaans graan wt foor 5 milligram, dus 5000 ierie gram gevonden. In N laag wordt veel Duits en Fjcho gebruikt. Duitsland heeft net zAluzi van nattigheid als Nc lach Het is een probleem nge verwerking van graai indi Nieuwland. En door ling' is het alleen mat worden. ELS KEMPER Onze kip is de afgelopen decen nia een wel heel gedemocrati seerde vogel geworden. Ieder een kan het zich tegenwoordig veroorloven kip te eten. Kip is in onze keukens een alledaagse verschijning geworden. Zo alle daags, dat er grote groepen mensen zijn die met de beste wil van de wereld niet in staat zijn de smaak van kip te om schrijven. Dat laatste is niet zo verwon derlijk, want die gedemocrati seerde vogel heeft, om het zo- te kunnen brengen, veel van haar smaak moeten prijsgeven. In het streven om met kip 'het goedkoopste stukje vlees' op ta fel te brengen heeft men ver schillende rassen met elkaar moeten kruisen. Daaruit is een aantal uiterst snelle groeiers ge kozen die voorbestemd werden om binnen korte tijd slachtrijp gemaakt te worden. Dat ging ten koste van de kwali teit en de smaak. En eveneens stond men er ook niet bij stil dat de wijze waarop de kippen werden gefokt weinig humaan was. Er werd alleen maar aan de prijs en de afzet mogelijkhe den ge- dacht. Kortom: fokkers gingen voor de winst en daarvoor werden ethi sche en andere bezwaren tegen het snel slachtrijp laten worden van kippen in een niet zo vrien delijke omgeving terzijde ge schoven. Er is nooit rekening r houden dat consumenten 'het goedkoopste stukje vlees' in toenemende mate zouden af wijzen, omdat kwaliteit en smaak hen niet meer beviel. En dat kan iedereen die super markten bezoekt dagelijks con stateren: de schappen met kip pen en ander gefokt gevogelte zijn lang niet meer zo royaal g vuld als dat tien, vijftien jaar g leden wel het geval was. De consument is er achter ge komen dat je voor het samen stellen van gerechten met kip wel een heel groot aantal extra Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Hoofdstad van Kenia; 7. kledingstuk; 8. verpakkingsmiddel; 10. atmosfeeroverdruk; 12. papegaai; 13. Spaanse wijnsoort; 16. bekken; 18. citrusvrucht; 20. wiel; 21. bleekrood, 23. droogplaats; 26 bijbelse naam; 28. steen; 30. Britse omroep; 32 kruisopschrift; 34. kier; 35 geheel kleurend. VERTICAAL: 1 Keurig;"2. esdoorn; 3. dierengeluid; 4. voegwoord; 5. kwajongen; 6. Europeaan; 7. afgestroopte huid van een dier; 9. eentonig, 11. boksterm; 14. Griekse letter; 15. bijbelse plaats, 17. windrichting; 19. ongebonden; 21. Turkse brandewijn; 22. land in Afrika; 24. houtsoort; 25. gevoel voor kiesheid; 27 persoonlijk vnw.; 29. slot; 31. slaapgelegenheid; 33. persoonlijk vnw.; 34. muzieknoot. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Rekest; 4. drukfout; 6. vast; 8. taps; 9. antilopen Verticaal: 1 Rad; 2. kruis; 3. safe; 5. tippen; 6. vaak; 7. tuig; 8. toog smaakmakers uit potjes, blikjes en zakjes nodig hebt om nog iets behoorlijks op tafel te bren gen. Al die kruiden- en specerij enmelanges die aan dergelijke gerechten nog enige smaak ver lenen maken 'het goedkoopste stukje vlees' veel minder goed koop dan wordt gesuggereerd. Ook scharrelkippen boden geen oplossing. Ondanks het feit dat deze dieren iets plezieriger door het leven mogen gaan, zijn en blijven het kippen met weinig smaak. Voor de echte ouder wetse kip is meer nodig. En dat gaat gebeuren. De kip van vroeger komt weer terug. Waarschijnlijk alleen op zon dag, want het is een dure kip. Eri zolang niet alle consumen ten in ons land zich tot die kip bekeren, blijft de prijs hoog. Kan ook niet anders, want de échte kippen zijn andere kip pen dan die dagelijks bij vele duizenden tegelijk in een hoog tempo slachtrijp gemaakt worden. De echte kippen behoren tot andere ras sen, die veel langzamer groeien. Ze worden ge- fokt op klei- 4' ne bedrijven. De consument en een groeiend deel van de horeca hebben intussen hun weg naar die be drijven gevonden. De bedrijven zelf breiden met grote regelmaat het aan- tal verkooppunten van hun kippen en ander gevogelte (parelhoenders) uit. Dat die echte kippen, om zich van de anderen te onderschei- Met een buitenissige n t0° label willen producent! z'cl derscheid benadrukkeren een EKO-kip en een 'sr der uit de massaproduktie 1 I et c doet er eigenlijk niet zijn en blijven kippen EKO-keurmerk, dat e tie inhoud voor hoge en méér smaak. EKO worden gehouden op logisch verantwoorde |0S- worden gevoed metii VNI biologisch geteelde Groeibevorderaars, en kunstmatige kleur toel men evenals dierlijke VNI eiwitten niet voor in van EKO-kippen. Delos kunnen buiten op he VNI de hof rondscharrelei evi gras, onder bomen ei VNI EKO-kippen zijn hun pee prijs meer dan waard OS- HANS BELTERMAN dragen, zoals het landhoen, S T R 1 P HEINZ rvNi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10