Leidsch Dagblad Vliegen wordt flink duurder <*4 Laatste juridische strohalm IRA trekt zich terug uit ontwapeningsoverleg Alphens legionella-slachtoffer wil schadevergoeding Van der Valk Tekort aan woningen in Randstad verdwijnt snel 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Een Oegstgeestse spin in een bruin web 1fspelen JNSDAG 16 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Onderzoekers weer stap verder in strijd tegen schele hoofdpijn 17 Felle kritiek Stichting Stop Vuiloverslag op Zoeterwoude 19 Hoge prijs van hun huizen schrikt huurders Spinoza af 20 Schiphol wil meebetalen aan aanleg kabeltv op Kaageiland 21 Thandi Vilakazi houdt workshops Zuid-Afrikaanse dans in Leiden laraties Peper Oplopende olieprijs brengt luchtvaartmaatschappijen bijeen om te praten over brandstoftoeslag Ir veel bekeken ie gisteren op de in- jte van het ministerie lenlandse zaken waar declaraties van minister waren te zien. Dick de journalist die Peper kreeg, kon er niet van en. Uitgerekend zijn Ster liep vast aatje voor ïuishouden nieuwe belastingstelsel jp 1 januari 2001 van t wordt, brengt voor ie- di n een extraatje. Het gaat flfi rd met een lastenver- ng van zes miljard gul- H ruim 900 gulden per ouden. Tegelijk gaat ook les in een aantal regelin- oals de aftrekposten van ntepremies en het spaar - a6 -geheimen zijn aerd beveiligd iedereen kan in Brus- egang krijgen tot het ge waar de Europese Unie vgl diepste geheimen be- et Het pand is zo lek als eef. Dat is de conclusie Ojj en vertrouwelijk onder- naar de vele uitgelekte iade in de EU. Een mak oplossing is er niet. nieuwbouw is goedkoper inpassing. on Dreesmann overleden n de markantste 'ty- van het naoorlogse Ne- idse bedrijfsleven: prof. s. Anton C.R. Dreesmann eren overleden. Vendex ïational is zijn levens- In 1988 trad hij terug als Itter van de directie en hij vice-voorzitter van de i commissarissen. In nctie bereidde hij de gang voor van het mil- tibedrijf dat nog altijd fa- bezit was. hen weg bij (rganisatie Bata ten- en sokkenfabrikant heeft een reorganisatie jndigd om zijn markt te verbeteren. Daarbij fijnen zeventig van de ferknemers. Vakbond De wijst de ingrepen reso- if en eist een extern on- «alAek. lY.T.miminraa inland nland uren Kunst )mie 8,9 >f en Samenleving14 b rek van de Dag2 ve tura/Strips 24 ngen16 13,15,17,19,20 22,23 isieprogramma's11 overzicht14 Vliegtickets dreigen binnenkort een flink stuk duurder te worden. Het luchtvervoer krijgt het financieel steeds moeilijker door de verder oplopende olieprijs. De vlieg maatschappijen die zijn aangesloten bij de overkoepelende IATA overleggen in maart in Genève over een brandstoftoeslag in te voeren. De KLM heeft daarop vooruitlopend vandaag al een tariefsverhoging van drie procent aangekondigd voor alle vluchten vanuit Nederland. schiphol-genève-washington Op de termijnmarkt in New York is de grens van dertig dol lar per vat olie inmiddels gepas seerd. ,,De hele branche merkt dat de gestegen kerosineprijzen zwaar drukken op de exploita tiekosten. Er moet wat gebeu ren", aldus een KLM-woord- voerder. Touroperators gaan bij de KLM vanaf 1 april vijftien gulden per ticket meer betalen voor Europese bestemmingen. Intercontinentale tickets wor den zelfs vijftig gulden duurder. Ook het wegtransport kampt met financiële problemen. Koe pelorganisatie Transport en Lo gistiek zegt dat sommige trans portbedrijven vrachtwagens al hebben stilgezet vanwege de hoge dieselprijs. Zoals trans portbedrijf Van der Hoek uit Joure dat vier van de acht vrachtwagens in de garage houdt. Volgens directeur T. van der Hoek kost hem dat weke lijks duizend gulden per vracht wagen. Maar het vervoeren van vracht brengt hem nog meer in de rode cijfers. Als de olieprijs boven de der tig dollar per vat blijft over weegt de Organisatie van Olie- Exporterende landen (OPEC) haar productiebeperking te heroverwegen. Dit verklaarde waarnemend secretaris-gene raal Ghanem gisteren voor de BBC. De productiebeperking loopt eind maart af. De OPEC verwacht overigens dat de prijs na maart zal dalen. De winter in de grootste afzetgebieden is dan voorbij. De Amerikaanse president Clinton zei gisteren zich ernsti ge zorgen te maken over de ho ge olieprijs. Amerikaanse gezin nen met lage inkomens kunnen steeds moeilijker hun huis ver warmen, aldus Clinton. Hij zei te overwegen de armste gezin nen een extra toelage te geven om de kostenstijging te com penseren. londen Opnieuw demonstreerden tegenstanders van de Chileense ex-dictator Pinochet gisteren voor het Hooggerechtshof in Londen tegen de mogelijke vrijlating op medische gronden van de generaal, die in Londen vastzit. Het hof boog zich over de laatste juridische strohalm van de tegenstanders: een verzoek van België om recht op inzage in het medi sche dossier. Het hof besloot Brussel dat recht te geven. Pagina 7: 'Pinochet lijdt aan hersenbeschadiging'. foto epa peter jordah londen harm harkema correspondent Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zich gisteren terug getrokken uit het overleg dat het in november was aange gaan met de internationale ont wapeningscommissie voor Noord-Ierland. De IRA trekt ook voorstellen tot ontwape ning in die eind vorige week nog aan de commissie werden gedaan. Die werden door de Britten als hoopvol, maar te vens als vaag en ontoereikend beschouwd. Het Noord-Ierse vredespro ces bevindt zich nu in een nog diepere crisis dan waarin het zich toch al bevond, nadat de Britse regering vrijdag de be voegdheden van de Noord-Ier se regering schorste en het di recte bewind vanuit Londen herstelde. In een gistermiddag uitgegeven verklaring legt de IRA de schuld voor de huidige impasse volledig bij de unionis ten van David Trimble en de Britse minister voor Noord-Ier- land Mandelson. De IRA is verbitterd over het lauwe onthaal van haar laatste ontwapeningsvoorstellen. „De unionisten en de Britse regering hebben duidelijk geen behoefte om het wapenprobleem op te lossen, behalve dan op hun ei gen voorwaarden", aldus de verklaring. Mandelson reageer de teleurgesteld. „Het stemt droevig dat veelbelovende voorstellen nu niet op de juiste manier kunnen worden uitge werkt." De Britse premier Blair over legt vandaag met zijn Ierse col lega Ahem over de ontstane si tuatie. De Ieren zijn ongelukkig met het Britse besluit om de Noord-Ierse regering op te schorten. In tegenstelling tot de unionisten en de Britse regering was Dublin bovendien zeer po sitief gestemd over de IRA- voorstellen van eind vorige week. Hotel op Curaqao verzweeg levensgevaarlijke bacterie alphen aan den run tim brouwer de koning De stem van P. van der Waals is nog zwak, maar zijn teksten liegen er niet om. De boze Al- phenaar wil een schadevergoeding van het Van der Valk-hotel in Willemstad op Curasao, waar hij in oktober een bijna fatale legionellabe- smetting opliep. Pas onlangs werd duidelijk dat de hotelleiding de besmetting een jaar heeft verzwegen. „Dat gebrek aan informatie had mij het leven kunnen kosten", fluistert Van der Waals, die drie weken in coma lag. „Van die zwarte periode weet ik niets meer, maar vol gens mijn vrouw is het drie keer erop of eron der geweest." De 56-jarige Alphenaar fluistert omdat zijn stem en uithoudingsvermogen door de ziekte zijn aangetast. Zijn strijdlust is echter ongebro ken. „Begrijp me goed, ik wil het Van der Valk concern geen poot uitdraaien. Maar het steekt me dat ze al die tijd niets hebben gedaan aan die besmetting. Zo op het oog was er niks aan de hand met het hotel. Alleen de vleugel waar ik logeerde, was duidelijk aan een opknapbeurt toe." Hij vindt het heel kwalijk dat waarschuwin gen voor de aanwezigheid van de levensge vaarlijke legionellabacterie ontbraken. Nu kwam Van der Waals er pas thuis in Alphen achter dat hij aan de veteranenziekte leed. „Bij terugkeer op zondag had ik nog nergens last van. Pas 's woensdags voelde ik me ziek. Eerst dacht ik dat ik griep had. Maar het werd van kwaad tot erger. In het ziekenhuis lag ik onge veer drie weken aan de beademing." Van der Waals vindt dat ook het Nederlandse ministerie van volksgezondheid in de malaise deelt. „Aanvankelijk reageerde de inspectie verbaasd op ons verhaal over de legionella-be- smetting op Curasao. Nu blijkt dat zij al langer op de hoogte is. Misschien kan ik ook stappen ondernemen tegen de inspectie, want ik voel me belazerd." Het Van der Valk-concern was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Actie ambtenaren voor meer salaris den haag hans jacobs Als de provincies niet binnen twee dagen met een veel beter loonbod komen, gaan de 12.000 ambtenaren volgende week harde acties voeren. Zuid-Hol land loopt daarbij voorop. Hon derden ambtenaren zetten van morgen in Den Haag hun eisen kracht bij met een actie bij het begin van de maandelijkse Sta tenvergadering. Vakbondswoordvoerder Kos ter benadrukte dat het huidige bod van 2,25 procent voor vijf tien maanden zelfs koopkracht verlies betekent. De ambtena ren willen minstens 3,5 procent over twaalf maanden. De pro vinciebesturen hebben de bon den uitgenodigd voor een nieuw gesprek op vrijdag, maar een nieuw bod is er nog niet. HET WOORD IS AAN Ann Landers Rose brillen worden nooit met dubbelfocus gemaakt. Niemand wil in dromen de kleine lettertjes lezen. F win{e>ser r aw buien r-' STSK '75" '76" -'75° ïïïffi 50% 60% 20% ÏSSSSf 20% 20% 20% Minder huishoudens, meer nieuwbouw den haag wim wegman Het tekort aan woningen in de Randstad is over vijf jaar volle dig opgelost. Door het hoge bouwtempo en de dalende be volkingscijfers ontstaan er zelfs overschotten. Dat blijkt uit een onderzoek van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM). Vooral in de provincie Zuid- Holland zal de woningmarkt over vijf jaar aanmerkelijk rui mer zijn dan nu het geval is. De onderzoekers verwachten dat daar omstreeks 2005 een overschot is ontstaan van 30.000 huizen. Het ministerie heeft het rap port, de zogeheten Primos- prognose, laten maken om in zicht te krijgen in toekomstige behoeften aan woningbouw. Hoewel het een raming blijft en er tal van onzekerheden aan de cijfers kleven, is er vol gens het ministerie een duide lijke trend uit op te maken. Terwijl de bevolkingsgroei, en vooral de groei van het aan tal huishoudens, sterk vermin dert de komende jaren, neemt het aantal nieuwbouwwonin gen in dezelfde periode flink toe. Uiteindelijk zal de komen de jaren de bouwproductie de groei van de bevolking over treffen. Dat zal in de Randstad ech ter nog niet tot massale leeg stand leiden, verwachten de onderzoekers. Wellicht beslui ten gemeenten, als de woning markt minder overspannen blijkt, sneller slechte wonin gen te slopen, worden er mo gelijk meer kleinere woningen samengevoegd of zoeken jon geren sneller een eigen huis. Het overschot zal in Zuid- Holland het grootst zijn omdat daar op dit moment het meest wordt gebouwd. Bovendien vertrekken er steeds meer in woners van Zuid-Holland naar andere provincies. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat het aantal ou deren vooral na 2010 sterk toe neemt. Het aantal 65-plussers neemt de komende veertig jaar toe van 2,1 naar 4,1 miljoen. In dezelfde periode wordt het aantal 80-plussers 2,5 keer zo groot: van 0,5 naar 1,2 miljoen. Daardoor zal er een snel stij gende behoefte zijn aan hui zen die zijn aangepast aan de behoeften van ouderen. F ractievoorzitter Schauble (CDU) onder vuur berlun dpa-afp Het wordt steeds waarschijn lijker dat Wolfgang Schauble aftreedt als fractievoorzitter van de CDU/CSU in de Duitse Bondsdag. Hij erkende vorige maand dat hij 100.000 mark had aangenomen van de wa penhandelaar Schreiber. Di verse fractieleden hebben gro te twijfels over wat hij over de ze kwestie heeft gezegd. Schauble maakt waarschijn lijk vandaag bekend of hij zich bij de verkiezingen voor een nieuw fractiebestuur, volgen de week dinsdag, kandidaat stelt. CDU-premier van Thürin- gen, Bernhard Vogel wordt ge noemd als opvolger van Schauble als fractievoorzitter. Hij zei vandaag voor de radio dat hij verwacht dat Schauble zijn aftreden bekend zal ma ken. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. oegstgeest wim koevoet De man achter het Oegstgeestse distribu tiebedrijfje Berzerker Records, dat mu ziek van neo-nazibandjes uitbrengt, blijkt een 18-jarige scholier te zijn.'Zijn ouders hebben hun afkeuring over zijn handeltje reeds uitgesproken, maar kun nen hem er kennelijk niet van weerhou den met zijn bedrijfje door te gaan. Berzerker Records is een van de twee Nederlandse distributeurs van een Duits label dat grossiert in cd's van groepen die zich in songteksten en interviews schul dig maken aan rassenhaat en antisemitis me. Ook communisten en homo's moe ten het ontgelden bij deze neonaziband jes. De Duitse binnenlandse veiligheids dienst heeft inmiddels alarm geslagen vanwege de bloeiperiode die de extreem- -rechtse muziekscene momenteel be leeft. Er zijn steeds meer concerten en steeds meer platen te koop. De Oegstgeestse spin in dit bruine web - met de fictieve naam Patrick - zegt dat hij zelf geen muziek maakt. Op de vraag of hij aanhanger is van de ideologieën van de bandjes waarvan hij de muziek aan de man brengt, antwoordt hij: „In sommige gevallen wel. Maar ik ben voor al doorgeefluik. Het gaat mij om de han del." Dat maakt zijn activiteiten er vol gens woordvoerder Nelemans van de politie Hollands-Midden niet minder strafbaar op. „Het verspreiden van racis tische geschriften, maar zeker ook van muziek is een gevaar voor de democrati sche rechtsstaat en dus strafbaar. Deze meneer uit Oegstgeest loopt in elk geval de kans dat hij wordt opgepakt." Nele mans wil niet zeggen of Patrick bij de po litie bekend is. BASF EQ 240 3-pak 4-uurs videobanden. Van 36.- voor 23.- Vroom Drrcsmann Naam: Voor! otters: Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: U Per maand automatisch (ƒ34,80) 1 Por kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Dl WERELD OM JE MEEN. Stuur deze bon In eon envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100SO, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1