Bij arbeidsbureaus gaan 2.400 banen verdwijnen Personeel Schelde tegen reddingsplan Friese belegde broodjes doen het goed Sorteermachines PTT Post blijven problemen geven □BOO - PRIMAFOON v; Economie Investeerders willen 'digitale kloof tussen rijke en arme landen verkleinen Nieuwe fly-over in snelweg A9 5 15 FEBRUARI 2000 via Claritas in BPK Almere De Haarlemse uitgever VNU heeft via zijn Amerikaan- ,r Claritas Europe (marketinginformatiediensten) een •nomen van 33 procent in Beute Pereira Van der Kooij Jmere. BPK bouwt, beheert en analyseert databases •rnemingen, waarvoor onder meer klantgegevens met ag en levensstijl worden vergeleken. Claritas wil de i ook introduceren in andere Europese landen. ne wordt duurder dan ooit Door een nieuwe prijsverhoging gaat ook ongelode jer dan een rijksdaalder per liter kosten. Morgen gaat c ;prijs met twee cent omhoog naar 2,51 gulden, aldus der Shell. De meest verkochte benzinesoort, euro lood- e t op 2,45 gulden. Super met loodvervanger gaat 2,57 i i de milieubenzine Pura komt op 2,54. Benzine is niet J j duur geweest. Afgelopen vrijdag ging de benzine nog 0 cent omlaag, maar gisteren werd die verlaging al weer daan. De prijs van diesel wordt morgen 1,742 gulden. s vaker baan zoeken via internet 33 Bij het zoeken naar een baan maken steeds meer iders gebruik van internet. Binnen een half jaar is het 1 [ge mensen dat via dit nieuwe medium uitkijkt naar 4 jenomen met elf procent tot 57 procent. Vooral de van het zoeken en de grote hoeveelheid beschikbare ie zijn de oorzaak voor de groei, blijkt uit een gisteren eerd onderzoek van het bureau Pro Active. In maart vo- 2 iras dat nog 46 procent. Pro Active heeft gegevens verza- 17 i meer dan duizend sitebezoekers. p Holzmann verdacht van bedrog De justitie in Duitsland beschouwt voormalig be- orzitter H. Binder van het bijna failliet gegane bouw- Philipp Holzmann, als een van de zeventien mensen 1 icht worden van mogelijke vervalsing en bedrog. Een erder van het parket in Frankfurt bevestigde gisteren jerichtgeving over dit onderwerp in het Duitse week- Spiegel. Tot verbazing van accountantskantoor KPMG 2 le Binder in mei vorig jaar dat er een (financiële) om- ïad plaatsgevonden. Een accountant van KPMG had in heid gezegd dat 'men nog niet van een volledige om- 3 an spreken', aldus Der Spiegel. jvenloket bundelt dienstverlening ^og dit jaar beginnen de overheid, de Kamers van 2 idel en de Belastingdienst een proef met een gemeen- ijk bedrijvenloket. Zij willen ondernemers op één loka- ,5 le benodigde informatie voorzien. Dat zou het bedrijfs- 2 ;1 tijd en geld besparen. De proef begint in Emmen, As- 3 geveen, Groningen en Alkmaar. Slaagt de proef, dan delijke invoering. Dat zou kunnen leiden tot een daling 3! jsten met dertig tot veertig miljoen gulden. bevestigt bod op Daewoo De Amerikaanse autoproducent Ford heeft bevestigd 24 overnamebod te komen op de Zuid-Koreaanse autofa- laewoo. Hoe hoog dat bod is, is nog niet bekend. Gene- g rs heeft al een bod liggen van ongeveer 6 miljard dollar 12 jard gulden) en DaimlerChrysler zou ook in de race l° woo is zieltogend en de Zuid-Koreaanse overheid heeft 1 de onderneming te verkopen aan de hoogste bieder. aarse treinen rijden weer Aan de langste spoorwegstaking in de Hongaarse ge- is is gisteren een einde gekomen. Zonder dat de vak- in het spoorwegbedrijf het eens zijn over een nieuwe 'en de treinen gistermiddag na veertien dagen weer rij- verknemers eisen loonsverhoging, maar de spoorwe- eren dat. Het personeel besloot daarop twee weken ge- t werk stil te leggen. Ook het internationale treinverkeer ïgarije kwam door de staking stil te liggen. Volgens het 8i gbedrijf kostte de staking 45.000 gulden per uur. ■agingen in de lucht naar record De Europese luchtvaart heeft vorig jaar voor een re- vertragingen gezorgd. In totaal was 30,3 prdcent van 011 ten vertraagd tegen bijna 23 procent in 1998. In de ja- 01 or lag het percentage vertragingen op nog geen twintig, de Associatie van Europese Luchtvaartmaatschappijen, :hten nagegaan op 75 vliegvelden in Europa. Daaruit Malpensa, het nieuwe vliegveld bij Milaan met 75 pro- de vluchten vertraagd, de kroon spant. Meer dan de de vertragingen is het gevolg van problemen bij de keersleiding. anese medaille voor Cor Boonstra j 5EN_i De president-directeur van Philips Cor Boonstra is in Taipei onderscheiden door de Taiwanese president ;-hui. Boonstra kreeg de zogenoemde 'Brilliant Star tnd Cordon' voor Philips' bijdrage aan de economische o? ding van Taiwan. Volgens president Lee heeft Philips 06. idering van de Taiwanese industrie naar een meer tech- 03h intensieve industrie bespoedigd. Philips heeft onder 02! n minderheidsbelang zo'n 28 procent in de Taiwanese ikant TSMC. De samenwerking stamt uit 1987. De Wereldbank en de Japanse investeerder Soft bank steken 1,1 miljard gulden in internetprojec ten in ontwikkelingslanden. De initiatiefnemers willen daarmee de 'digitale kloof tussen rijke en arme landen verkleinen. Ontwikkelingen op het internetgebied volgen elkaar in Europa en de VS snel op terwijl bijvoorbeeld Afrikaanse bedrijven nauwelijks aanwezig zijn op het wereldwijde web. De investeringen van de Wereldbank lopen via Internationa] Finance Corporation (IFC). dat projecten van de bank begeleidt in de particulie re sector van ontwikkelingslanden. IFC steekt ruim 100 miljoen gulden in het bedrijf 'Softbank Emerging Markets' (SBEM). Softbank neemt voor meer dan 300 miljoen deel. IFC participeert ook in al bestaande ontwikke lingsfondsen van Softbank in Latijns-Amerika en China. SBEM gaat vanaf maart opereren vanuit Silicon Valley, waar het internetwereldje is ge concentreerd. In mei wordt het eerste geadop teerde 'arme' internetbedrijf)e verwacht. Softbank heeft zich in korte tijd opwerkt tot een grote intemetinvesteerder. Begin jaren ne gentig werden grote belangen voor weinig geld opgekocht in startende Amerikaanse bedrijfjes, waaronder het toen nog onbekende Yahoo. Die belangen zijn nu miljarden waard. Ook hebben de Japanners joint ventures met Microsoft, Cisco, News Corp en Vivendi. Op de Japanse beurs is Softbank door internetactiviteiten in een jaar zo'n 1.900 procent in koers gestegen. Grote bedrijven als Sony, NEC. Fujitsu en To shiba zijn bezig aan een inhaalslag. Zo kondigde Toshiba gisteren aan de komende drie jaar ruim 5 miljard te steken in internetdiensten via de mo biele telefoon en andere mobiele elektronica. De grootste concurrent van Softbank is het Amerikaanse CMGI. Dat heeft ook grote investe ringen uitstaan in Amerikaanse internetbedrij ven. Daaronder bevinden zich Altavista en Lycos. Gisteren kocht CMGI voor 2,1 miljard in aande len en contanten Tallin, een dienstverlener op het gebied van e-commerce. Vorige week was al het internetveilinghuis uBid.com overgenomen voor 820 miljoen. Amsterdam Langs de rijksweg A2 (Amsterdam-Utrecht) is een betonvlechter bezig met het aanbrengen van voorspanning in betonijzer voor een nieuw viaduct van 250.000 kilo, dat bestaat uit vijf delen. Het bouwwerk dient straks als fly-over voor de A9 (Alkmaar via Badhoevedorp naar Ouderkerk aan de Amstel) die over de A2 heen een directe verbinding krijgt met Amsterdam Zuidoost en het AMC-ziekenhuis. foto anp cor salverius Onderzoek naar overname supers van Groenwoudt den haag anp De overname van de super markten van Groenwoudt door het Laurus-concern (bekend van onder meer Edah en Super De Boer) is onzeker geworden nu de Ne derlandse Mededingingsau toriteit (NMa) een nader on derzoek instelt. Volgens de NMa krijgt Laurus na de overname in 71 steden en dorpen een markt aandeel van meer dan 40 procent. Dat zou een te ster ke positie kunnen zijn, die de concurrentie belemmert. Laurus vindt dat de super marktwereld op landelijk ni veau moet worden bekeken. Ketens stellen hun prijzen immers vast voor heel Ne derland. Op landelijke schaal komt het marktaandeel van Laurus na de overname op minder dan 30 procent. Groenwoudt heeft niet al leen winkels onder eigen vlag, maar ook onder de na men Nieuwe Weme en Lek- ker&Laag. Bovendien horen de slijterijen Curio Cave tot de Groenwoudt-groep. De sterke positie die de NMa zorgen baart, krijgt Laurus vooral in het oosten van Bra bant, Noord-Limburg, de re gio Arnhem en Friesland. Conjunctuur en concurrentie zorgen voor minder werk 'Geen toekomstperspectief in maatregelen vlissingen anp Bij de arbeidsbureaus moeten 2.400 van de 8.500 banen verdwijnen. Deze drastische inkrimping is noodzakelijk door het sterk gedaalde aantal werklozen en door de fel le concurrentie van uitzendbureaus. Bestuur en directie van Arbeidsvoorziening zullen de minister om financiële steun vragen 'om de weg naar de vrije markt zonder al te veel brokken te kunnen den haag gpd De employés die boventallig worden verklaard, moeten met name worden gezocht in de kring van stafmedewerkers, bij de Centra Vakopleiding werkza me personeelsleden en onder de werknemers bij het bedrijfs onderdeel dat in opdracht van derden reïntegratieplannen uit voert. Volgens plan moet de Ar beidsvoorziening zich straks splitsen in een tak die concur reert op de vrije markt en een tak die een 'openbare' taak krijgt, met centra voor werk en inkomen. Ondanks het enorme banenverlies denken bestuur en directie niet dat er ontslagen hoeven vallen. Via natuurlijk verloop kunnen zo'n 850 van de 2.400 boventallige medewerkers in een jaar afvloeien. De rest kan aan ander werk worden ge holpen, aldus Niemöller. De arbeidsbureaus hebben hun activiteiten in de loop van vorig jaar zien instorten. Op 1 januari verloor de Arbeidsvoor ziening het monopolie op het bemiddelen van werklozen, waardoor gemeenten en uit voeringsinstellingen als GAK en GUO 'vrij konden inkopen'. De uitzendbureaus zijn daar agres sief op ingesprongen. „Dat is veel harder verlopen dan wij vorig jaar konden voorzien", al dus een woordvoerster van de Arbeidsvoorziening. Daarbij waren de werkbe- middelaars ook het slachtoffer van de voorspoedige economi sche groei, waardoor het aantal werklozen sterk daalde. De vak bonden reageerden gisteren verbijsterd op het nieuws. „In januari is ons nog verteld dat er juist 500 banen bij zouden moeten komen", zegt J. Smit bestuurder van de Abvakabo FNV. „In het tweede halfjaar bleken de voorspellingen van januari heel anders uit te ko men". reageert Niemöller daar op. „Het is ongelooflijk snel ge gaan." In plaats van de voorspelde 250.000 werklozen (cijfer janua ri '99) waren er eind vorig jaar maar 200.000 werklozen inge schreven. In de bijstand zaten in plaats van de voorspelde 400.000 maar 320.000 mensen, het aantal langdurig werklozen kwam uit op 300.000 in plaats van 382.000. In totaal 'reïnte greerde' de Arbeidsvoorziening vorig jaar maai; 140.000 mensen in plaats van de begrote 208.000. „Gemeenten en uitvoerings instellingen zijn in hoog tempo gaan winkelen. Er is een vrije markt ontstaan waardoor wij een forse omslag moeten ma ken", aldus Niemöller'. Volgens de woordvoerster is er met de uitzendbureaus geen eerlijke vergelijking mogelijk, omdat zij de krenten uit de pap pikken. „Zij pakken de makkelijk te be middelen gevallen, wij hebben de moeilijk bemiddelbare ge vallen. Dat maakt onze positie moeilijker. Dat is een heel an dere tak van sport." De directie van de Koninklijke Schelde Groep is vandaag in spoedvergadering bijeengeko men om de situatie te bespre ken nu het personeel haar red dingsplan van de hand heeft gewezen. De noodlijdende scheepswerf had de werkne mers voorgesteld loon in te le veren, maar daar voelden zij niets voor. Verlaging van de arbeidskosten voor zowel het werfpersoneel als de managers zou het con cern, voor 90 procent in han den van de staat, enige lucht moeten geven. Ook had de di rectie voorgesteld de atv-dagen van de arbeiders van het afgelo pen jaar en voor dit jaar te schrappen. Maar de leden van FNV Bondgenoten, CNV en RMU wilden daar niets van weten. „De plannen moeten natuurlijk wel toekomstperspectief bie den, anders blijft het personeel onrustig", luidde de verklaring van onderhandelaar C. Bagger man van de Reformatorisch ïappelijke eft onder De Unie heeft onder de 950 werk nemers 70 leden, Van de 650 le den van FNV Bondgenoten stemde tweederde tegen het di rectieplan. Het knelpunt betreft de be groting voor het lopende jaar. Dat vertoont een gat van acht miljoen. Over mogelijke alter natieven om dit bedrag bijeen te krijgen, liet FNV-bestuurder P. Hazelager zich niet uit. „De bal ligt bij de directie. Wij wachten af." Het bedrijf wilde gisteravond niet vooruitlopen over de ont stane situatie. „De directie zal ook haar commissarissen wil len raadplegen", was het enige commentaar dat' een Schelde- woordvoerder kwijt wilde. Die komen morgen bijeen. Minister Jorritsma van eco nomische zaken wil de werf af stoten. Een kandidaatkoper zou scheepsbouwer Damen in Go- rinchem kunnen zijn. Met dit bedrijf is het bedrijf in Vlissin- gen in onderhandeling over een eventuele overname. Tuiven ziet de toekomst zonnig 2.2 ag komen er 30.000 belegde uit zijn bedrijf in Leeuwar- 5; pan het hele land door en be- 29 Ij benzinestations en bedrijfs- De capaciteit moet omhoog q; n denkt al aan 180.000 brood- 3-!i haalt nu het grootste deel van zijn omzet uit broodjes die hooguit drie dagen mo gen liggen. „Het gewone broodje met jongbelegen kaas zal altijd een topper blijven", zegt Duiven. Na de achterham volgen op grote afstand alle andere. Rauwkost is veelgevraagd. De tomaat, komkommer en sla worden driemaal daags vers en in plakjes gesneden aangeleverd. Broodjes winkels, pompshops en zelfs super markten lokken eters met lekker rui kend, ter plekke afgebakken stokbrood- jes die ze onder het oog van de klant van beleg voorzien. Maar Duiven waagt zich niet aan kant-en-klare stokbroodjes. De producten die sommige concurrenten aanbieden in geperforeerde plastic ver pakking, vallen bij hem niet in de smaak. „Ze worden al heel snel keihard. Wij gaan dat nooit verkopen." Toch denkt hij de strijd met de 'zelfbe- leggers' glansrijk te winnen. In de eerste plaats omdat winkeliers steeds duurdere hygiënische maatregelen moeten treffen om zelf broodjes te mogen smeren en steeds moeilijker aan personeel kunnen komen. Maar vooral omdat hij zelf „pro ducten levert die zo lekker zijn dat de mensen helemaal geen krokant broodje meer willen." Daarmee doelt Duiven onder meer op zijn sandwiches: driehoekig gesneden boterhammen met 'luxe' beleg ertussen, zoals bacon met ei of gerookte zalm. Ze zitten verpakt in plastic doosjes. Het zal niét lang duren of veel supermarkten hebben een koelvitrine met zulke sand wiches staan, verwacht hij. „Ze hebben de uitstraling van echte Engelse sandwi ches, daar hebben we het afgekeken." Naast de sandwich is de 'bun' in op- Klant eist via rechter snellere bezorging den haag anp De volautomatische sorteerma chines van PTT Post blijven het voormalige staatsbedrijf hoofd brekens bezorgen. Ongeveer een jaar zijn de hypermoderne apparaten in gebruik en nog steeds slaagt het bedrijf er niet in de ouderwetse handsorteer ders te doen vergeten. Frustaties bij het postbedrijf én bij klanten die klagen over de te late bezorging zijn het ge volg. Voor uitgever Vermeulen van de Steenbergse Courant is de maat vol. Hij eiste gisteren in kort geding voor de Haagse rechtbank een dwangsom van 10.000 gulden. Te betalen voor elke week dat PTT Post er niet in slaagt 95 procent van de 650 postexemplaren van het nieuwsblad binnen 24 uur te bezorgen. Bij dat streefpercen tage beriep Vermeulens advo caat mr. A. Blankestijn zich on der andere op uitspraken van topman A. Scheepbouwer van TPG, het moederbedrijf van PTT Post. Een eigen enquête onder de postabonnees leerde de uitgever dat een kwart de krant te laat in de bus krijgt. Advocaat mr. T. Claassens van het postbedrijf erkende dat de sorteermachines nog steeds problemen opleveren. De appa raten hebben vooral moeite met in plastic folie verpakte pe riodieken en ook met de kran tenwikkels. Juridisch gezien heeft Vermeulen echter geen poot om op te staan, vond hij. Voor de bezorging van druk werken bestaat geen wettelijke normering. Op 28 februari doet de rechtbank uitspraak. Broodjes met rauwkost zijn veelgevraagd. mars. Eigenlijk een gewoon broodje. Al leen zit het beleg niet verstopt, maar ligt het bovenop de opengeklapte helften. „Dat wordt onze volgende troef ver wacht Duiven. Binnenkort begint achter het huidige bedrijfspand de bouw van een heel nieuw gebouw. Het aantal pro ductielijnen gaat direct van drie naar vijf. De capaciteit wordt meer dan ver dubbeld. foto ron richel Nu al werkt het personeel in witte laar zen, broeken en jassen, met mutsen op en handschoenen aan in een ruimte waar het niet warmer is dan 12 graden. Broodjes, kaas en ham worden machi naal gesneden en nergens komt iemand met de blote handen aan brood of beleg. Duiven: „Ik ben ervan overtuigd dat we nog maar in de kinderschoenen staan." TELEFONISCH BESTELLEN, SNEL IN HUIS, Primafoon" opent je wereld NAAMBELLEN EEN INITIATIEF VAN KPN TELECOM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9