Kabinet Oostenrijk: Haider in quarantaine Kluskraker Kalasjnikov keert terug in schoollokaal T)R kamt Mitrovica uit zoek naar sluipschutters 'I Buitenland Vice-premier bedreigt Servische journalisten Tandeloos protest te ISDN Doe-Het-Zelf vanaf f 75,- Annan: Tribunaal voor Oost-Timor niet nodig in wil snel herstel vredesproces De Ierse premier Ahern wil dat Noord-Ierland zo snel de autonome status terugkrijgt die het vrijdag verloor, w rapport van de onafhankelijke ontwapeningscom- ioet daarbij als basis dienen, aldus Ahern. De commis- jft voor het eerst een toezegging van de IRA te hebben li dat er zal worden ontwapend, aldus Ahern. Hij hoopt roorstel er voor zorgt dat het vredesproces weer snel op jtaat. Groot-Brittannië besloot vrijdag de autonomie er op te schorten, omdat het verboden Ierse Republi- ,eger IRA niet tegemoet kwam aan de eis wapens in te Londen reageerde gematigd optimistisch op de kenne- eidheid van de IRA toch wapens te willen inleveren. staties bij protest tegen Tridents De Schotse politie heeft gisteren 179 demonstranten eerd die een basis voor Britse Trident-kernonderzeeërs jen te blokkeren. Zo'n 400 mensen belaagden de mari- Faslane, die vaker het doelwit is van antikernwapende- inten. Bij een demonstratie in augustus vorig jaar wer- 1 twintig mensen gearresteerd, onder wie twee Neder- Volgens de activisten hebben zij de steun van acteur nnery. die zich geregeld ontpopt als een fervent Schots 1 ist. Een woordvoerder van de voormalige geheim agent laarde gisteren dat Connery 'spijtig genoeg' zelf niet g kon zijn bij het protest, maar dat hij wel 'in geest' bij jnstranten was. scholieren Littleton vermoord Twee leerlingen van de Columbine High School in ükaanse Littleton zijn gisteren doodgeschoten aange- i een broodjeszaak nabij de school. De politie gaat uit ird. De slachtoffers, een jongen van vijftien en een an zestien, waren geliefden. De politie sluit niet uit dat is overvallen. Een van de gedode leerlingen werkte in de swinkel. In hun school vielen in april 1999 vijftien do- reen schietpartij. Twee scholieren trokken moordend school. Ze doodden twaalf medeleerlingen en een le- arna pleegden ze zelfmoord. Het schoolbestuur stuurde hulpverleners naar Columbine om leerlingen bij te i het jongste drama. ël gaat ook zonder akkoord weg' Israël trekt vóór juli zijn troepen terug uit de zogehe- j jheidszone in Zuid-Libanon, zelfs als er dan geen ak- ;t met Libanon en Syrië. Dat zei de Israëlische premier steren voor het eerst publiekelijk. Barak benadrukte dat ziet dat er een overeenkomst ligt. Van een onmiddellij- trekking uit de zone die Israël sinds 1985 bezet houdt Ic niets weten. De strijd tussen het Israëlische leger en raanse, door Syrië gesteunde verzetsbeweging Hezbol- T feanon is de afgelopen weken weer opgelaaid. Het geës- geweld in Libanon wordt beschouwd als een ernstige ng voor de broze contacten tussen de aartsrivalen Israël de feitelijke machthebber in Libanon. doden bij busongeluk Vietnam lij een botsing tussen twee bussen in het noorden van i zijn vanmorgen zeker zeventien mensen omgekomen, de bussen stortte twintig meter diep in de rivier de •ntallen passagiers worden nog vermist, aldus de poli- eesd wordt dat de meesten het leven hebben verloren. Iiensen hebben het ongeluk overleefd, van wie er acht •rwondingen hebben opgelopen. De bus bracht scholie- udenten terug naar hun scholen, ria afloop van de va- ind het Vietnamese nieuwjaar. De bus schampte een te- lomende bus en kwam op de vluchtstrook langs de af- recht. Toen beide voertuigen waren gestopt, brokkelde lek af. De bus viel twintig meter naar beneden in de ri- wegdek was onlangs vernieuwd. je Wereld kampt met vergrijzing In steeds meer ontwikkelingslanden zal de vergrij- Eevolkingsgroei vervangen als het grootste probleem Bevolkingspolitiek. De Derde Wereld kan de vergrijzing jhter aan dan de geïndustrialiseerde landen. Dat zei Ire Kalache van de VN-gezondheidsorganisatie WHO L Hij verklaart deze tendens door de langere levensver- g en afnemende geboortecijfers. Momenteel zijn er in ld 68 landen waar minder kinderen worden geboren liensen sterven. Tot het jaar 2015 zal dit aantal stijgen landen. tegen Mugabe tekent zich af Bij het grondwetreferendum in Zimbabwe van afgelo- ikeinde tekent zich een 'nee' af tegen president Mugabe, le nieuwe constitutie zijn macht wil vergroten. Na het de stemmen in 50 van de 120 kieskringen blijkt circa int van de kiezers de grondwetswijziging te hebben af- Vooral in de steden is massaal tegen het voorstel ge- Door zware regenval is het moeilijk stembussen naar de te brengen waar de stemmen worden geteld, zo meldt e omroep BBC. De Zimbabwaanse oppositie is bang dat rige Mugabe, die sinds de onafhankelijkheid van 1980 nacht is, verkiezingsfraude wil plegen. Mocht hij toch Ii, dan betekent dat een ernstige deuk voor zijn prestige, en slinken daarmee de kansen voor Mugabes partij ZA- im de parlementsverkiezingen van april te winnen. !'i de i nd zman wil volle termijn uitdienen' De Israëlische president Ezer Weizman, die volgens itigde berichten van plan was in het voorjaar af te tre in elk geval aanblijven tot het eind van het jaar. Als zijn leid het toestaat, wil hij zelfs zijn hele ambtstermijn, tot 13, uitdienen. Dat schrijft het Israëlische dagblad Ha'ar- ezag van naaste medewerkers van de president. Weiz- l0r( j er weer zin in hebben gekregen, nu het onwaarschijn- dat hij zich moet verantwoorden wegens het aannemen pg^ergeld. Procureur-generaal Edna Arbel zei gisteren dat ond van wat tot nu boven tafel is gebracht geen heil ziet de' ilging. De afgelopen week heeft de politie Weizman, zijn ie£ leuma en enkele medewerkers intensief verhoord. De ve' it is ervan beschuldigd dat hij in de jaren tachtig eci dollar heeft aangenomen van de Franse multi-miljonair vei i. Volgens Weizman was het geld niet meer dan een gift vriend. Justitie lijkt nu geneigd dat te geloven. 3d(iE Minister belooft democratische waarden EU tot uiterste te verdedigen belgrado dpa-anp Het Oostenrijkse kabinet vraagt de Europese Unie zich niets aan te trekken van de uitlatingen van Jörg Haider, leider van de extreemrechtse regeringspartij FPÖ. „Laat Haider wat en waar hij is: gouverneur in Karinthië", hield de Oostenrijkse minister Fererro-Waldner van bui tenlandse zaken haar EU-collega's gisteren voor. ,,Zet hem in quarantaine." brussel marc peeperkorn correspondent Fererro-Waldner verklaarde veel uitlatingen van Haider 'niet acceptabel' te vinden. Zij bena drukte echter dat er maar drie mensen zijn die Oostenrijk in het buitenland vertegenwoordi gen: president KlestU, kanselier Schüssel en zijzelf. „Ik zou wil len dat de EU net zoveel aan dacht aan onze woorden be steedde als aan die van Hai der", aldus Fererro-Waldner. De minister beloofde de de mocratische waarden van de EU tot het uiterste te verdedi gen. Als de FPÖ dat streven blokkeert, blaast Schüssel het kabinet volgens haar op. Zij vroeg de EU-collega's ook de Oostenrijkse regering op haar daden te beoordelen. Staatsse cretaris Benschop (buitenland se zaken) weigert dat. Volgens Benschop rechtvaardigt de re geringsdeelname van Haiders FPÖ alleen al het verbreken van alle onderlinge contacten tus sen Wenen en de overige lidsta ten. De onlangs door de veertien EU-landen afgekondigde maat regelen om de Oostenrijkse re gering te isoleren blijven dan ook zolang de FPÖ in de coali tie zit. „Al gedraagt Oostenrijk zich voorbeeldiger dan ooit", aldus Benschop. De sancties la ten alle contacten in EU-ver band echter ongemoeid. Oos tenrijkse ministers zijn welkom op alle Unie-bijeenkomsten. Ook op ambtelijk niveau wordt de Weense vertegenwoordigers niets in de weg gelegd. Volgens minister Van Aartsen van buitenlandse zaken geldt dat eveneens voor informele contacten tussen ministers of de regeringsleiders. ,Als Schüs sel over een EU-zaak belt met premier Kok, neemt die ge woon de telefoon op", aldus Van Aartsen. Benschop huldig de aanvankelijk een heel ander standpunt: „Kok neemt die te lefoon niet op." Later liet zijn woordvoerder weten dat de staatssecretaris zich 'vergist' had. Van een meningsverschil tussen de bewindslieden was geen sprake. Onafhankelijke Servische media hebben de Joegoslavische rege ring gisteren bescherming ge vraagd tegen vice-premier Se- selj. Deze radicale nationalist heeft gedreigd kritische journa listen te zullen doden of te laten arresteren. Seselj, bondgenoot van presi dent Milosevic, vindt de onaf hankelijke pers 'verraders in dienst van de VS en de NAVO'. Journalisten van het persbu reau Beta, verscheidene radio zenders en dag- en weekbladen zullen daarom voorlopig niet meer berichten over de activi teiten van Seselj en zijn Radica le Servische Partij (SRS). De ultranationalist lijkt zich weinig aan te trekken van de onrust. Seselj dreigde gisteren zelfs opnieuw met harde maat regelen tegen kritische journa listen. Hij beschuldigde ze er ook van medeplichtig te zijn aan de moord op de Joegoslavi sche minister van defensie, Bu- latovic, vorige week. „Jullie zul len ons niet als hazen afschie ten. Dat overleven jullie niet", brieste Seselj. Het Joegoslavische staats- persbureau Tanjug lanceerde gisteren een aanval op journa list Aleksandar Tijanic. Hij werd een 'collaborateur' genoemd, die met de NAVO zou meestrij den in de 'speciale psychologi sche oorlog tegen Servië. Tija nic was samen met de vorig jaar doodgeschoten Slavko Curuvija de oprichter van de inmiddels verdwenen oppositiebladen Dnevni Telegrafen Europljanin. In zijn columns voor de Bos- nisch-Servische krant Neza- visne Novine heeft hij vlijm scherpe kritiek op de Servische autoriteiten. Tijanic stuurde gisteren een veridaring naar de Servische media, waarin hij de beschuldiging van Tanjug 'de aankondiging van mijn begrafe nis' noemde. Bangkok Bij de wereldhandelstop van vorig jaar in Seattle ging het er hard aan toe tussen demonstranten en politie. Bij de conferentie van de VN-handelsorgansiatie Unctad in Bangkok wordt dezer dagen ook ge demonstreerd, maar de Thaise ordehandhavers zijn wél voorbereid. Al les verloopt daardoor in rust, ook het protest van deze tandeloze vrouw tegen de oneerlijk verdeelde welvaart in de wereld. VN-secretaris-ge- neraal Annan sloot zich gisteren aan bij de oproep die scheidend IMF- directeur Camdessus eerder op de top deed. Hij wil de vergaderingen van de groep van zeven rijke industrielanden (G7) vervangen door con ferenties waaraan meer en ook armere landen deelnemen. „Ik ben het 100 procent met Camdessus eens", zei Annan. „Het is niet acceptabel meer dat een klein groepje landen besluiten neemt die van invloed zijn op de economie van andere delen van de wereld." FOTO ap david LONGSTREATII moskou hans hoogenduk correspondent Toen hij op 31 december de macht overnam van Boris Jeltsin, ondertekende de Russische interim president Vladimir Poetin meteen twee decreten. Het eerste kreeg buitengewoon veel aandacht. Hierin werd namelijk de vrijstelling van mogelij ke strafvervolging voor Jeltsin en diens naaste fa milieleden geregeld. De inhoud van het tweede decreet, Nummer 1441, werd pas zeer recentelijk bekend. Het heeft de titel 'Over de voorbereiding van de Russische burgers op de militaire dienst'. Dat is een weinigzeggende benaming, maar in de praktijk betekent dit decreet dat de kalasjnikov, Ruslands bekendste wapen, terugkeert in de schoollokalen. Jongens zullen weer leren hoe de wapens werken. Voor meisjes ligt de nadruk op de medische zorg. In 1990, bij de ondergang van de Sovjetunie, werd deze pseudo-militaire op voeding verbannen van de Russische scholen. Het Kremlin vond dat dit overblijfsel uit de tijd van de Koude Oorlog niet meer paste bij het beeld van een democratisch Rusland. Menig ouder en leerkracht haalde toen opge- lucht adem. Maar nu draait oud-spion Poetin de klok terug. Sommige militaire analisten zien het als een zorgwekkende terugkeer naar de tijden van de confrontatie met het Westen. Anderen zijn iets minder pessimistisch, maar beschouwen decreet 1441 wel als een bewijs dat Poetin min der geïnteresseerd is in de ontwikkeling van de democratische waarden dan in het herstel van het prestige van de Russische strijdkrachten. En iedereen is er vrijwel zeker van dat dit besluit past in Poetins streven naar meer nationalisme en patriottisme. Op de diverse ministeries is decreet 1441 met ge juich ontvangen. Gennadi Kazantsjev, directeur afdeling opvoeding van ministerie van onderwijs: „De patriottische opvoeding in ons land is verlo ren gegaan en verwoest. We zien de gevolgen: bendes jonge wolven trekken doelloos door de straten. Het zijn dronkaards, vagebonden, drug gebruikers, homo's en zwarten. De beginselen, van de militaire dienst zijn een van de mogelijk heden om de natie te versterken." Generaal Poetilin van de generale staf was ook duidelijk. Hij verklaarde in een vraaggesprek: „Sinds het afschaffen van de militaire training heeft het aanzien van de strijdkrachten een enor me klap gekregen. In 1985 weigerden bijvoor beeld slechts 443 jongeren dienst, bij de najaars lichting van 1999 waren het er ongeveer 40.000." Ook de orthodoxe kerk vindt dat kinderen weer moet worden geleerd 'te houden van de reuk van barakken en soldatenlaarzen'. Er is ook kritiek. Onafhankelijk defensie-expert Felgenhauer heeft geen goed woord over voor Poetins decreet 1441. „Het is een bewijs te meer van de militarisering van de Russische samenle ving onder Poetin. Ze willen kinderen trainen om Russische patriotten te worden en hen voorbe reiden op oorlog, precies zoals de nazi's dat de den met hun Hitier Jugend", zei hij in een inter view. Bij veel Russen maakt decreet 1441 herinnerin gen wakker aan de dagen dat zij zelf onderwor pen waren aan de 'Eerste Militaire Vorming'. Di- na (midden veertig): „We moesten ook leren schieten. Mijn hand trilde altijd zo dat ik er ver naast schoot. Ze zeiden dat ik slechte ogen had. Dat was niet waar. Ik kon het gewoon niet. Maar toen ze bleven volhouden, kreeg ik tegen beta ling van de dokter een briefje waarin stond dat mijn ogen slecht waren. Toen hoefde ik niet meer te schieten." Dimitri, eveneens een veertiger: „Het was wel spannend, vooral dat schieten, maar die theorie vonden we maar niks. Tijdverspilling." Svetlana, 37 en moeder van een puber: „Vreselijk was het. Vooral al die appèls, dat marcheren en die strijd liederen. Ik wil niet dat mijn zoon daar les in krijgt. Hij is nu 14. Over vier jaar is hij dienst plichtig, en ik wil niet dat hij op school heeft ge leerd hoe je een kalasjnikov afschiet." Rusland kent het grondwettelijk recht op alterna tieve dienst, maar wie daar een beroep op doet. loopt een gerede kans in de gevangenis te belan den. Vele tienduizenden jongeren onttrekken zich jaarlijks aan de - soms letterlijk moorddadi ge - dienstplicht. Er zijn legio mogelijkheden. Ouders kunnen zich laten scheiden, waardoor hun kinderen worden vrijgesteld, een aspirant- soldaat kan trouwen of een kind verwekken. Ook geven dokters tegen een royale vergoeding onge schiktheidsverklaringen af, of kan de recrute- ringsofficier worden omgekocht. Daar heeft Poe tin (nog) weinig tegen kunnen doen. 'FP-Rtr-DPA Ie internationale troe- it in Kosovo, heeft van deur huiszoekingen ge- de stad Kosovska Mi- De militairen hebben 'eertig mensen aange- 39 Albanezen en een Die worden ervan ver- tipschutter te zijn, ille- pens in hun bezit te of andere overtredin- :bben begaan. Etnische !n namen de Franse Pepen in de stad de af lagen onder vuur. retaris-generaal van de George Robertson, waarschuwde gisteren dat de verdragsorganisatie dit niet over zijn kant zal laten gaan. De NAVO domineert KFOR, de troepenmacht die vorig jaar met geweld een einde heeft ge maakt aan de Servische over heersing van Kosovo. Het staakt de NAVO dan ook extra dat de aanvallen juist uit Albanese hoek komen. De spanningen tussen de Serviërs en Albanezen in en om de stad in het noorden van Kos ovo liepen afgelopen weekein de weer sterk op. De onlusten begonnen in het weekeinde met een granaataanslag op een Albanees huis in het Servische noordelijke deel van de stad. Daarbij werd een Albanees ge dood en raakten zes anderen gewond. Na de aanslag braken vuurge vechten uit tussen Albanese en Servische schutters die elkaar van weerszijden van de rivier de Ibar opder vuur namen. De Ser vische wijk ligt aan de noord kant van deze stroom, de Alba nezen wonen er ten zuiden van. Door het geweld vielen zondag twee doden en vijftien gewon den. Gisteren was het relatief rustig. KFOR heeft ter verster king Britse eenheden naar de stad gestuurd. Voor iedereen met twee rechterhanden is er nu ISDN Doe-Het-Zelf. Vanaf f 75,-*, inclusief handleiding en aansluitmaterialen. U bespaart dan f 150,- op de gebruike lijke aansluitkosten van f 225,- en u profiteert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, altijd bereikbaar met twee lijnen, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Nu verkrijgbaar bij 0800-0402, Primafoon, www.kpn-telecom.nl/isdn en de officieel KPN Telecom dealer, o.a. Dynabyte, Electronic Partner en het postkantoor. •Bi, v t' huidige aansluiting (bij jakarta theo haerkens correspondent Het lijkt erop dat Indonesië erin slaagt een onderzoek door een internationaal tribunaal naar de schending van de mensenrech ten in Oost-Timor te voorko men. VN-secretaris Annan sprak zich gisteren positief uit over het vertrek van Wiranto, indertijd minister van defensie en tevens opperbevelhebber. Wiranto, de Indonesische mi nister van politieke zaken en veiligheid moest gisteren alsnog zijn functie neerleggen, nadat president Wahid zondagmid dag besloot dat hij kon aanblij ven. Dat laatste was een grote verrassing, omdat de president twee weken had aangedrongen op Wiranto's vertrek. Annan, vandaag en morgen in Indonesië, was blij dat de re gering vastbesloten lijkt dege nen die verantwoordelijk zijn ook aansprakelijk te stellen. In dat geval acht hij het niet nodig dat de VN een concurrerend tri bunaal op poten zet. Wiranto blijft officieel deel uitmaken van het kabinet, maar treedt terug voor de tijd die no dig is voor het onderzoek naar de terreur in Oost-Timor. Offi cieel treedt hij terug 'om de sta biliteit van de regering te waar borgen'. Wiranto accepteert de gang van zaken. „De president nam een beslissing. Dat is zijn recht. Hoe die beslissing ook uitvalt, we moeten haar accep teren."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7